LAATSTE BERICHTEN IflDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 13 Maart 1937 WEERBERICHT. Stadsnieuws Binnenland Buitenland De strijd om Madrid. SPORT BEURSOVERZICHT MARKT BERICHTEN Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 746. Hedenmiddag 2 uur: 745. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. Hoogste Stand 766.1 te Vardoe. Laagste Stand 734.8 te Holyhead. Verwachting tot den avond van 14 Mrt.: Meest matige, later weer toenemende ZO. tot Z.W. wind. Zwaar bewolkt tot be rokken, met tijdelijke opklaring. Tijdelijk regen. Weinig verandering ln temperatuur. STORM WAARSCHUWINGSDIENST. Geseind hedenmorgen aan alle posten: „Weest op Uw hoede". BCITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. De depressie over Engeland blijft sta- tionnair en vertoont een langgerekten torm. Een nieuw dieper minimum ligt op 18 graden Noorderbreedte en 18 graden Westerlengte. Daal- en stijggebieden van den luchtdruk trekken afwisselend langs den Zuidrand van het gebied van lagen lichtdruk en drongen door tot ln het Oost- leegebied. Het gebied van hoogen luchtdruk ln het Poolgebied trekt zich geleidelijk weer binnen den Poolcirkel terug. De warmte un de Zuidwestelijke luchtstrooming In te bovenlucht is thans tot Polen en de Baltische staten doorgedrongen. De Föhn- itorm in de Alpen is thans bedaard. De toppen der Middelgebergten melden alle krachtige winden en zijn in wolken iehuld. Gebieden van slecht weer en lage rolken trekken over Noordwest-Duitsch- hnd en over Frankrijk, terwijl het in onze omgeving tijdelijk opklaarde. Het is te verwachten, dat het weer in de (crstvolgende etmalen het ongestadige ka rakter zal behouden met afwisselend krlm- jen en ruimen van den wind en toename der bewolking met regen, gevolgd door mooie opklaringen. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: Z.Z.W. wind, 6 gr. C., regen. London: Z.Z.W. wind, 4 gr. C., bulïg. Berlijn: Z.Z.W. wind, 5 gr. C., zw. bewolkt Genua: Z.Z.O. wind, 12 gr. C„ goed. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm 6 gr. C. (41 gr. F.). 12 uur 'smldd.: 8 gr. C. (47 gr. F.). nOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zondag. V.m. te 3 u. 29 min.; n.m. te 15 u. 37 min. Voor Maandag. V.m. te 4 u. 03 min.; n.m. te 16 u. 17 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: 6.31 n.m. tot 5.49 v.m. Zondag: 6.32 n.m. tot 5.47 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 13 Mrt. op: 6 u. 04; onder 19 u. 25. 14 Mrt. op: 6 u. 28; onder: 20 u. 50. FINLAND Kabinet Cajander gevormd. Cajander heeft een ministerie gevormd, l'ootendeels gelijk aan het afgetreden tablnet. ..De nieuwe regeering beschikt in den bjksdag over een meerderheid van 143 van «e 200 stemmen. Het programma der nieuwe regeering be reist o.m. het volgende: De uitzonderingswetten moeten niet wor- ren gehandhaafd, voor zoo ver zij niet noodzakelijk zijn om de tegen de bestaande rechtsorde strijdende krachten ln toom te houden. De Scandinavische toenadering ®oet verder worden ontwikkeld en de ver houding tot Rusland moet zooveel mogelijk Jorden verbeterd. De vriendschappelijke strekkingen met Estland moeten ln stand Porden gehouden en de betrekkingen met ■ure overige staten moeten op de basis van re principes van den Volkenbond tot ont wikkeling worden gebracht. De landsver- reuiging moet verder worden versterkt en jh haar leiding moet de noodige concen- "htie worden nagestreefd. Voorts behelst het program verscheidene rectaal- en economische politieke maat regelen. ITALIË. ENGELAND Oorlog en voedselvoorziening. In het Lagerhuis heeft Lloyd George verklaard, dat Engeland, hoewel het groo- te uitgaven voor de bewapening doet, het belangrijkste front, dat van de levensmld- delenvoortbrenging, verwaarloost. Lloyd George zeide dit tijdens de debatten over het wetsontwerp betreffende de noodlij dende districten. Hij voegde er aan toe, dat Engeland op dat front gedurende den wereldoorlog bijna verslagen was. Het land is op dat gebied minder voor bereid dan ln 1914. Gebrek aan levensmid delen heeft Duitschland, Oostenrijk. Bul garije en Rusland overwonnen en zonder zijn zeeverbindingen zou Engeland het gen 18 maanden hebben uitgehouden. Het ongeluk voor Engeland en de andere de mocratieën is. dat de regeering in handen ls geweest van mannen, waarbij Lloyd George ook zichzelf rekende, die hun tijd hebben besteed met het bestudeeren van de omstandigheden van voor den oor log en zich nooit volkomen hebben aan gepast bij den door den oorlog geschapen toestand, terwijl de moderne dictatoren dat wel hebben gedaan. Lloyd George drong er op aan, dat de regeering dit vraagstuk met spoed zou be studeeren voor het te laat is. De minister van arbeid. Brown, heeft gisteren in een ln Oxford uitgesproken redevoering verklaard, dat zijn voornaam ste zorg thans eigenlijk niet meer de werkloosheid is, maai- veeleer het in ver schillende takken van industrie opkomen de gebrek aan arbeidskrachten! Het bezoek van Mussolini aan Libye. Mussolini heeft tegenover een aantal Jour nalisten een verklaring afgelegd, waarin hij zeide: «De groote weg, waarvan nu een deel is '"Bewijd, ls bestemd een grooten invloed uit p oefenen op de economische en toeristen- retrekklngen tusschen Italië en Egypte 'eBt aan uw lezers, dat de Italiaansche re- Wring en het Italiaansche volk er prijs op reuen in goede verstandhouding en steeds ™tere sympathie en vriendschap met het Et)7>tische volk te leven." mw °"nl 15 overal door de inlandsche be reiking warm begroet als beschermer van reu godsdienst der Arabieren. Das avonds had een grootsche verlichting naats met fakkeloptocht. DUITSCHLAND Buitenlandsch journalist moet liet land verlaten. Bersmolar, een onderdaan der Vereenig- de Staten, die als correspondent werk zaam was van het Joodsch Telegraaf- Agentschap, heeft zoo juist bevel gekre gen Duitschland binnen drie dagen te ver laten. Hij is de zeventiende buitenland- sche journalist, die openlijk uit het land wordt gezet sinds de nationaal-socialisten aan het bewind zijn gekomen. Tal van andere buitenlandsche correspondenten hebben het land eigener beweging verla ten ten einde een bevel tot uitzetting te voorkomen. VEREENIGDE STATEN DE NEUTRALITEITSWET BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDINGEN VOOR LE1DSCHE HOOGLEERAREN. Prof. dr. W. J. de Haas, hoogleeraar ln de natuurkunde alhier, ls benoemd door den president van de Fransche republiek tot officier ln het Legioen van Eer en prof. H. A. Kramers, hoogleeraar in de natuurkunde alhier ls benoemd tot ridder ln het Legioen van Eer. ARBEIDSONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gistermorgen ls de 30-jarige arbeider A. Jansen van Jorksveld uit IJsselsein, die werkzaam was bij den rijkswegenaanleg te Jutphaas in de buurt van Galecopperdijk, bekneld geraakt tusschen een zandtrein en een brugleuning. Hij werd daarbij zeer ern stig gewondhij brak een arm en been en bekwam voorts inwendige kneuzingen. Per ziekenauto ls het slachtoffer overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht, waar hij in den loop van den nacht is overleden. De Nazi-actie Het Huls van Afgevaardigden is begon nen met de behandeling van het door Mac Reynolds ingediend ontwerp eener neutra- liteitswet, dat beoogt, de tegenwoordige neutraliteitswet, die op 1 Mei afloopt, een permanent karakter te geven en den pre sident volmachten te verstrekken om naar goeddunken den uitvoer van oorlogsmate riaal naar belllgerenten te verbieden. Hamilton Fitsh bestrèed 't ontwerp, het welk, naar hij zeide, door het Britsche mi nisterie van buitenlandsche zaken opge steld had kunnen zijn; immers het zou daarop neerkomen, dat alle handelsverkeer via den Atlantischen Oceaan aan de Brit sche scheepvaart zou worden overgelaten. Hij stelde daarop voor, de geldigheid van de tegenwoordige wet met een jaar te ver lengen en vervolgens alle onderteekenaars van het Briand-Kellogg-pact bijeen te roe pen teneinde te trachten te komen tot een de geheele wereld omvattend neutraliteits- pact. Mevr. Rogers heeft eenig rumoer ver wekt door te protesteeren tegen in de Duitsche bladen gepubliceerde artikelen, waarbij zij verklaarde: ,.De Duitsche re geering is de eerste, die de vrouwelijke bevolking van een vreemd land beleedigt". Zooals men weet heeft de democraat Dickstein in de Kamercommissie voor de wetgeving medegedeeld, dat een chemicus van de fabrieken van Ford, Fritz Kuhn, leider was van de N.S.D.A.P. in Duitsch land. Deze Kuhn is het hoofd van de Deutsche Volksbund in de Vereenlgde Sta ten en heeft gisteren bevestigd, dat zijn organisatie 200.000 leden telt en dat zij sympathiseert met de regeering van Hit- Ier. HIJ ontkende echter, dat hij probeerde fascistische propaganda te maken in de Vereenigde Stoten. Wel streed hij tegen het communisme en tegen den boycot van Duitsche goederen door Amerikaansche Joden. Kuhn is op het oogenblik niet meer bij de Fordfabrieken werkzaam, hij houdt zich uitsluitend bezig met de organisatie van de Volksbund. Hij heeft voorts verklaard, dat hij even min opdrachten als financleelen steun uit Duitschland kreeg. Volgens de „New York Journal" oefenen iedere week in een kamp bij Yaphank 17 000 nazi's in uniform en voorzi-n van het swastika-teeken. Er is verscheidene malen tegen deze oefeningen geprotes teerd doch de autoriteiten bemoeien zich er niet mede, omdat alles in de grootste orde geschiedt en geen overtredingen van de wet plaats vinden. De General Motors en de vereeniging van automobiel-arbeiders zijn het eens gewor den op alle geschilpunten, die de staking van Januari deden uitbreken. Het nieuwe accoord voorziet in een pro cedure, waarbij in den vervolge stakingen kunnen worden voorkomen. In het accoord zijn geen bepalingen opgenomen betreffen de een algemeen minimumloon voor alle fabrieken. Tegelijkertijd deelt de gouverneur van Michigan. Murphy, mede, dat een confe rentie bijeen zal worden geroepen van ver tegenwoordigers der werkgevers, werk nemers en bekende burgers van den staat, met het doel de andere stakingen bij te leggen. Inmiddels is het aantal stakingen in kleine bedrijven nog toegenomen. In Chi cago zijn 9000 kellnerinnen, stenotypistes en verder kantoorpersoneel ln staking, evenals een aantal kleermakers en bakkers. In Detroit is een bevel tot arrestatie uit gevaardigd tegen 125 stakers, die sedert twee weken een groote slachterij bezet houden. DE O. 16 IN LISSABON. De Nederlandsche onderzeeër O. 16, aan boord waarvan prof. dr. F. A. Vening Mei- nesz in opdracht der Nederlandsche regee ring studie maakt van de zwaartekracht is, komende van de Azoren. in Lissabon gearriveerd. Prof. Vening Meinesz heeft zijn intrek genomen in een hotel aldaar en wijdt zich thans aan het ontwikkelen van een tijdens den tocht opgenomen film. Om de waarnemingen van prof. Vening Meinesz mogelijk te maken, heeft de on derzeeër 92 maal gedoken tusschen de kust van Noord-Amerika en de Azoren. De Portugeesche minister van marine zal een officieel bezoek brengen aan den onderzeeër op 18 Maart as., op welken dag de O. 16 naar zijn basis, Den Helder, vertrekken zal. HENRY VAN DEN BERGH OVERLEDEN. In den ouderdom van 86 jaar is in Nice, waar hij ten huize van zijn broer logeerde, overleden de heer Henry van den Bergh. president-commissaris van van den Bergh's Ltd. De heer van den Bergh heeft in 1871 in Londen een margarinehandel opgericht, welke later uitgroeide tot de machtige van den Bergh's Ltd. Aanvankelijk was de thans ontslapene commissaris, later president-commissaris dier vennootschap. Voorts was hij commis saris van tal van groot ondernemingen, zoowel in Nederland als in Engeland. De heer van den Bergh woonde in Lon den. DE „WESTMINSTER". MEVROUW VAN BIEMA—HIJMANS Hedenochtend is op 72-jarigen ouderdom te den Haag overleden mevrouw H. van BiemaHijmans, een van de pioniersters voor de vrouwenbeweging, die vooral in de jaren van strijd voor de verkrijging van het vrouwenkiesrecht destijds aangevangen onder leiding van dr. AlettaJacobs e.a. veel van zich deed hooren. Geboren 15 October 1864 te Arnhem, nam zij in 1902 het secretariaat op zich van de Vereeniging Onderlinge Vrouwenbescher ming, dat zij met toewijding bleef vervullen tot 1911, toen zij tot presidente dezer orga nisatie werd verkozen. Zij had bij haar huwelijk met den heer E. van Biema, toen maals ambtenaar aan het gemeente-archief te Amsterdam, haar domicilie reeds in de hoofdstad. In 1911 werd mevr. van Biema tevens tot presidente van den nationalen vrouwen raad gekozen, welke functie zij tot 1916 is blijven bekleeden. Toen "in den aanvang van den mobilisatietijd het Kon. Nationaal Steuncomité werd ingesteld, nam zij als iid zitting in dat comité, waarvan zij deel bleef uitmaken tot het in 1926 werd op geheven. Van 19171920 was mevr. van Biema voorzitster van de Ned. Vereen, van Huis vrouwen. Voorts was zij (sedert 1915) tal van jaren lid van het hoofdbestuur en van 1925 af presidente van de Haagsche afdee- ling van den Internationalen Vrouwenbond voor vrede en vrijheid en tot verleden jaar presidente van de Haagsche afdeeling der vereeniging voor vrouwenbelangen en ge lijk staatsburgerschap (de vroegere veree niging voor vrouwenkiesrecht). Bijhaar aftreden als presidente van laatstgenoemde vereeniging werd zij tot eere-presidente benoemd. Bovendien was zij van 1921—1932 lid van het hoofdbestuur van den Ned. Coöp. Vrouwenbond en sinds 1916 redactrice van „De vrouw in de 20ste eeuw'' Zij schreef tal van artikelen over vrou wenbelangen in verschillende tijdschriften en dagbladen. Gedurende vele jaren was zij reeds te 's-Gravenhage woonachtig. Naar wij vernemen zal de crematie van het stoffelijk overschot geschieden op Dinsdag a.s. na aankomst van den trein van 10.40 uur te Westerveld. DIEFSTAL VAN IJZER TE KATWIJK ZEE. Als verdacht van verschillende diefstal len. van ijzer uit verscheidene pakhuizen van meerdere reederijen te Katwijk Zee, zijn door de politie aangehouden B. v. D. en C. N. aldaar, die volledig bekend hebben stukken ijzer te hebben ontvreemd en die zij aan verkoopers verkochten. Als verdacht van heling van voornoemde voorwerpen is aangehouden D. de J. te Katwijk Zee. Schip wordt naar Antwerpen gesleept. Het Engelsche stoomschip „Westminster", dat nabij het lichtschip Schouwenbank noodseinen had gegeven, omdat het een lek in het voorschip had (Men zie onder „Ge mengd Nieuws"), is hedenmorgen te ruim half elf op de reede van Vlissingen binnen gesleept. Zooals gemeld, was het schip gisteravond op het Noordzeekanaal bij Amsterdam in aanvaring geweest met een zandbak. Toen had men niets van een lek gemerkt. Nabij 't lichtschip Schouwenbank bemerkte men echter dat het voorschip water maakte, zoodat hulp gevraagd werd. De sleepbooten „Goliath" uit Antwerpen en „Maas" van L. Smit en Co.'s internationalen sleepdienst te Rotterdam, hebben het schip binnen gesleept. De „Westminster" ligt met het voorschip diep in het water, terwijl de schroef gedeeltelijk boven water uitsteekt. De beide sleepbooten zullen het schip naar Antwerpen sleepen. JAPAN. Eean nadere verklaring van Sato. In antwoord op een interpellatie van ba- ion Okoera heeft Sato gistermiddag in 't Hoogerhuis te Tokio een nadere toelichting gegeven op Zijn rede van den vorigen dag in het Huis van Afgevaardigden. De mi nister van buitenlandsche zaken had toen verklaard, dat hij een tegenstander was van een provoceerende actie, die een oorlog kon ontketenen. Daarop had hij het oog ge had, toen hij in het Huis van Afgevaar digden verklaard had. dat een internatio nale crisis te allen tijd kon worden ver meden door Japan, als het dat wenschte. Hij had daarmee echter niet willen zeggen dat Japan behoort te wijken en zich laf hartig zou moeten buigen voor uitdagingen van anderen. Voorts de beweerde tegen spraak behandelende, die er zou bes'aan tusschen zijn rede en de redevoering van den minister-president Hajasji, verklaar de Sato: „Indien met de z.g. crisis of of noodtoestand bedoeld worden gespan nen internationale betrekkingen van Ja pan, dan verkeert Japan al sedert hel be gin van het Mantsjoerijsche incident ('31) in een crisistoestand. De minister-presi dent verklaarde, dat de toestand met be trekking tot Mantsjoekwo zoo gespannen is, dat er een uitbarsting kan komen bij de eerste de beste gelegenheid, dat er een vonk in het vat komt. Er bestaat tusschen de uitlating van en minister-president en mijn bewering geen tegenspraak. Er is integen deel overeenstemming van opvatting, het geen ook gebleken is uit hetgeen ik ver klaard heb. waar in de noodzakelijkheid be toogde van de aanvulling der nationale verdediging" Wat betreft het systeem van een econo misch blok, zeide de minister van buiten landsche zaken nog, dat het thans onge- wenscht was een dergelijk blok te vormen uit Japan Mantsjoekwo en China. Hij er kende echter de noodzakelijkheid om de onverbreekbare banden tusschen Japan en Mantsjoekwo nog sterker te maken. VARKENSPRIJZEN. Van bevoegde zijde vernemen wij. dat voor de varkens boven het zoutersgewicht, welke in de week van 15 tot 20 Maart zul len worden afgenomen, de prijzen en voor waarden onveranderd zijn gebleven. Radio-Verdad deelt mede, dat de recht- sche troepen gisteravond bezit hebben ge nomen van het op 6 K.M. van Guadalajara gelegen Taracena. Deensch stoomschip opgebracht. Het Deensche s.s. „Kirsten" heeft draad loos bekend gemaakt, dat het door gewa pende treilers der nationalisten, die in de straat van Gibraltar patrouilleerden, ge dwongen is Ceuta binnen te loopen. Het schip voegt hieraan toe, dat ook andere schepen op gelijke wijze behandeld zijn. De Italiaansche krijgsgevangenen. De Italiaansche officieren en soldaten, die in den sector van Briguega aan het front van Guadalajara in handen der re- geeringstroepen zijn gevallen, zijn uit Ma drid te Valencia aangekomen. Zij zijn on dervraagd in tegenwoordigheid van een luitenant-kolonel van den generalen staf. vier Fransche afgevaardigden en twee Belgische parlementsleden. De Italiaansche majoor Luciano Antonio Sylvya, oud 40 jaar, verklaarde o.a. dat 30.000 man geregelde Italiaansche troepen in Spanje aan land gezet zijn. Hij voegde hieraan toe, dat 3 Italiaansche divisies te zamen groot 40.000 man zich op het oogen blik aan het front van Guadalajara bevin den, onder bevel van generaal Bergonzoli, die aan het hoofd heeft gestaan van de gemotoriseerde divisie, die Addis Abeba in Mei 1936 binnenrukte. De eerste Italiaan sche divisie aan het front van Guadalajara, bekend staande onder den naam „Littorio" en aangevoerd door generaal Mancini, is 6 Februari te Cadiz aangekomen aan boord van de „Sicilia". Zij werd eerst naar Se- villa gedirigeerd en kwam tenslotte aan op het front van Guadalajara. De majoor verklaarde nog. dat deze divisie uit Italië was vertrokken met alle noodige oorlogsmateriaal: talrijke kanonnen van 75 en 170 m.m„ mitrailleurs, vlammenwer pers. gasverspreiders. De delegatie van Fransche en Belgische parlementsleden heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd: „Wij. hebben dus het beslissend en on weerlegbaar bewijs voor de bedriegerij der niet-inmengingspoiitiek. Wij staan niet tegenover een eenvoudigen burgeroorlog, maar tegenover een heldhaftige worsteling van een geheel volk ter verdediging van de onaantastbaarheid van zijn grondge bied, dat bedreigd wordt door een buiten landsche invasie De fascistische Duitsche en Italiaansche legers maken zich nvester van de strate gische Dunten in Sranie Zii beoroeven hun oorlogsmateriaal od het gekneusde lichaam van het SDaansche volk in afwachting er van. dat zii het zullen kunnen gebruiken tegen alle vredelievende volken van Europa". Vervolgens doet het communiqué een vurig beroer: od handelende solidariteit iegens het reoublikeinschr Spanie „want, zoo besluit het het republikeinsche Spanie redden, beteekent den wereldvrede redden". EEN AUTOBIOGRAPHIE VAN DEW HERTOG VAN WINDSOR. De „Daily Express" meldt, dat de hertog van Windsor bezig is materiaal te verza melen voor het schrijven van een autobio- graphie, welke de periode 19001930 zal beslaan. De autobiographic zal in twee deelen verschijnen en geen strijdvragen behandelen, noch een politiek karakter dragen. VOETBAL. DE WEDSTRIJD ZWALUWEN—ROODE DUIVELS. Men verzoekt ons mede te deelen dat er, in afwijking van de gewoonte, geen toe gangskaarten voor den voetbalwedstrijd ZwaluwenRoode Duivels in de trams der N.H.T.M. verkrijgbaar zuilen zijn, ter wijl er hier ter stede ook geen vóór-verkoop zal zijn. Zooals men weet wordt deze wedstrijd' Woensdagavond a.s., te kwart over acht, gespeeld op het V.U.C.-terreln te Den Haag. AMSTERDAM, 13 Maart. Op de Amsterdamsche effectenbeurs con centreerde de belangstelling zich heden morgen hoofdzakelijk op enkele specialitei ten. Op de suiker-afdeeling werd de aan dacht getrokken door aandeelen Cultuur Mij der Vorstenlanden, die vrti sterk wa ren aangeboden en een koersverlies van verscheidene procenten te boeken kregen, in verband met reorganisatiegeruchten. Van de overige suikeraandeelen waren H.V A.'s iets hooger, doch Java Culturen en Nisu's weinig veranderd. Voor scheep vaartpapieren was de tendenz veel ver beterd. De omzetten waren wel niet groot doch de koersen van die bekende toon aangevende aandeelen liepen na goed prijs houdende opening tijdens den beurstijd ge leidelijk aan naar boven. Indiustrieele'n hadden een beperkte markt- Aku's en Uni levers werden op ongeveer het vorige peil afgedaan. De Philips aandeelen echter zorgden voor een goede afleiding en waren zeer vast gestemd, zoodat die ten opzichte van gisteren een tiental procenten konden avanceeren. Tabakken waren prijshoudend, behou dens Senembah's, die wat lager werden ge noteerd. Van de Rubberfondsen werden Amsterdam Rubbers wat hooger afgedaan. De overige soorten bewogen zich op on systematische wijze. De Petroleummarkt had een kalm voorkomen. Koninklijken bewogen zich op ongeveer het vorige ni veau. De Amerikaansche markt was eenigs- zins onregelmatig. Voornamelijk werd de aandacht getrokken door verschillende specialiteiten zooals Wilson shares, Marine shares, Intercontinental Rubbers en U. S. Leathers. Aandeelen Republic Steel werden wederom in een groote open hoek verhan deld. United States Steels en Bethlehem Steels hadden een kalm verloop. Laatstge noemden kwamen iets lager te liggen. De beleggingsmarkt was kalm; voor de Oude Schuld bestond een vaste stemming. Daar entegen werden de 4 procents obligatiën Nederland een kleinigheid lager geno teerd; Fransche fondsen waren goed ge disponeerd, klaarblijkelijk in verband met de berichten omtrent het gunstige resul taat van de defensieleening. WISSELKOERSEN. Londen 8.94, Berlijn 73.57'/i, Parijs 8.40, Brussel 30.83'/;, Zwitserland 41.68, Kopen hagen 39.90, Stockholm 46.10, Oslo 44.92V», New-York 1.83, Praag 6.38'/;, Part, disc. 3/16—1/4, Daggeld 1/4. LEIDEN, 13 Maart. Botermarkt. Fa- bneksboter 1.57; Boerenboter 1.501,55. Aanvoer 305 Kg. Handel matig. LEIDEN, 12 Maart. Noteering Coop. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstr." Radijs 2,504,00; Kropsalade 1,70—3,70; Selderie 0,30—1,10; KnoLselderie 6,50—8.70, per 100 st.; Kroten 1,80; id. gekookt 1,005,00; Witloof 315; Boerenkool 1,504,00; Spinazie 12—25; Uien 1,10—2,30; Wortelen 1,00-2,60; Sprui ten I 2—13; idem II 3—7; Aardappelen 1,50—2,50; Andijvie 10—19; Nero 2,60— 6,70; Roode Kool 1,503,10; Savoye kool 1,302,10; Groene kool 1,401,50; Prei 2,10—5,60. LEIDEN, turfmarkt. In de week van 813 Maart geen nieuwe aanvoer. Lange turf per 1000 stuks f.6—8. LEIDERDORP, 12 Maart Kippen eieren 3,20—4.00; Eendeneieren 3,103,20; Boter 72—80; Kaas 1629 p.p.; Kippen 40—65; Hanen 0,70—1,10; Konijnen 0,20 2 25 KATWIJK a. d. RIJN, 12 Maart. Groen- tenveiling. Waschpeen p. kist van 20 KG. 40—60 ct.; kroten p. kist van 20 KG. 20—30 ct.; groene kool per 100 f. 1.802.60; uien per 100 KG. f. 1.80—2.20; prei per 100 bos f. 2.402.70; knolselderie per 100 f. 5.40 8.30; gele kool per 100 KG. f. 1.902.10; roode kool p. 100 KG. f. 1.80—2.40. RIJNSBURG. 12 Maart. Groentenveiling. Roode kool f 1.602; Gele kool 1.201.50; Waschpeen 2050 cent; Kroten 2030; Boeren kool 1015; Knolselderie f. 39; Uien 5080 cent. Bloemenveiling 12 Maart. Tulpen per bos: Copland 18—28 c.; Bartigon 2026 c.; Eli sabeth 28—32; Pitt 20—24; Parma 38—42: Rijzende Zon 3339; Murillo 1418; Prins v. Oostenrijk 1620; Ibis 15—18: La reine 14—18; Witte Valk 20—23; Pelikaan 18— 24; Castor 22—26; Gele Prins 16—24; v. d. Hoeff 2127; Theeroos 1722; Progres sion 1416; Californië 1822; Couronne d'or 2026; El Toreador 2022; Electra 2528; Due der Berlin 1416 cent. STOMPWIJK. 12 Maart, Blesse Paard - Aangevoerd 4561 kipeieren, prijs f. 3.70 4.30; eendeieren f. 2.853; ganseieren f.8 9 per 100 stuks. TER AAR, Centrale Veiling van 12 Maart Spinazie 0.70—0.73, andijvie 0.440.59. sla- vellen 0.19—0.22 per 4 kilo, uien f. 1, spruit- kool 7.90—9.70. witlof 6.6011.40 per 100 kilo. radijs 4.20—4.50, prei 4.00 per 100 bos; seldery 2.30—3.10, peterselie 4.50 p. 25 kilo. ZOETERMEER, 12 Mrt. Eicrvelling. Aan voer 8000 stuks. Prijs kippeneieren f. 3.60— 4.20; eendeneieren f. 2.50—3.40 per 100 stuks

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3