BUITENLAND Leiden maakt reclame voor zichzelf tooverop CHIEF WHIP de beste sigaret voor uw gezondheid Als woonplaats en als centrum van tourisme Amateur-fotografen als propagandisten gevraagd LEIDSCH DAGBLAD Eersie Bid lalerdag IB Maart 19iT Leiden maakt reclame voor zichzelf! Wij schreven daarover reeds eerder. Voor liet eerst in Juni van het vorige jaar toen het gemeentebestuur het initiatief tot deze actie nam en voor de tweede maal eenige dagen geleden naar aanleiding van de aan de onderscheiden afdeelingen der diverse reisvereeningen gerichte circulaire. waar- In als middel om nader met de Sleutelstad kennis te maken het ondernemen van een driedaagsche excursie naar onze stad werd aanbevolen. In een gistermiddag ten gemeentehuize gehouden conferentie met vertegenwoor digers van de plaatselijke pers heeft wet houder M, G. Verwey, die, gelijk bekend, het voorzitterschap dezer reclame-com missie bekleedt nadere bijzonderheden aangaande de werkzaamheden dier com missie medegedeeld. De heer Verwey herinnerde allereerst aan de totstandkoming der commissie, welke werd samengesteld na voorbereidende besprekingen met vertegenwoordigers van circa twintig organisaties, die geacht wer den belang te hebben bij een dergelijke reclame-campagne, zooals V.V.V.. de Ver- huurdersbond voor Leiden en Omstr.de vakcentrales, zoowel van werkgevers als van werknemers, de reisvereenigingen van di verse richting, het hotelbedrijf, den Bio scoopbond en de 3-October-Vereeniging Uit deze personen werd een werkcomité gevormd, waarvan de definitieve samen stelling als volgt luidt: M. G. Verwey. wethouder onzer gemeente, voorzitter: A. Huijsman. referendaris ter gemeente-secretarie, secretaris: N. C. F. van Ginkel. voorzitter van V.V.V.; W. van de: Laan. voorzitter der 3 Oct. Ver.; J. A. A. v. d. Horst, voorzitter Ned. Reisvereen. afd. Leiden; W. Couwenberg Jr. namens het hotel- en café-restaurantbedrijf en mr. H. W. J. A. Averbeck, leden Het program van actie omvat de navol gende onderdeelen: a. Bij de voornaamste toegangswegen tot de stad en op andere de aandacht trek kende plaatsen zullen groote borden wor den geplaatst vervaardigd naar ontwerpen van den gemeente-architect, den lieer J. Neisingh en den leider van de cursussen voor werklocze schilders, den heer N. de Water, door jeugdige werkloozen. waarop reclame zal worden gemaakt vcor Leiden als woonstad in de onmiddellijke omge ving van zee, bosch en meren en als onder- wijsstad. Een verkleind model van deze borden zal in den vorm van cartons worden opgehan gen in openbare gebouwen, café's autobus sen e.d. b. Aan alle afdeelingen van reisvereeni gingen zal de reeds eerder genoemde cir culaire worden gezonden, waarin wordt opgewekt tot het maken van driedaagsche uitstapjes naar Leiden en omgeving. c. Aan de daarvoor in aanmerking ko mende instanties zal worden verzocht jaarvergaderingen en congressen in Lei den te doen houden. Voor gebrek aan lcgeergelegnheid bij een eventueelen over stelpenden toevloed van congressisten be hoeft men niet bevreesd te zijn, aangezien terzake overleg is gepleegd met de hotel- bedrijven in de omgeving, o.a. Katwijk en Ncordwijk. d. Besprekingen zijn en worden gevoerd met ondernemers van autobussen e.d. ten einde autotochten naar Leiden te organi- seeren. e. Overwogen wcrdt de vervaardiging van een reclamefilm, doch voorloopig wordt volstaan met de vertooning van lantaarn plaatjes in de Leidsche bioscooptheaters, waarin al weer de aandacht der in de zaal aanwezige vreemdelingen op onze stad wordt gevestigd. f. In een vergevorderd stadium van voor bereiding is de uitgave van een nieuwen gids veer Leiden en omstreken docr de plaatselijke afdeeling van V.V.V. Deze gids zal niet het euvel hebben van zijn voor ganger, n.l. een teveel aan beschrijvingen e.d, maar daarentegen rijkelijk van illu straties zijn voorzien. 7822 (Ingez. MetU HENGELAARSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De jaarvergadering. Bovengenoemde Bond hield zijn jaarver gadering onder leiding van den 2en voor zitter wegens een lichte ongesteldheid van den voorzitter, den heer F. C. Haalebos. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek het ledental op 1 Januari j.l. 669 te bedragen, dus is de Bond wederom met ruim 100 leden vooruitgegaan. De reke ning en verantwoording tot een bedrag van f. 4801.98 werden goedgekeurd, even als de begrooting tot een bedrag van f. 3639.40. Aan de beurt van aftreden wa ren de bestuursleden C. Hendriks 2e voor zitter; A. Offenberg. ie secretaris; A. de Ridder 2e penningmeester en A. de Water le commissaris, die allen bij acclamatie werden herbenoemd. De afd Sassenheim „Vermaak in Sport", is per 1 Maart jX opgeheven, na 1 jaar lid van den Bond te zijn geweest. Op 15 April e.k. zal wederom een ledenvergadering worden gehouden, daar op dien datum de Bond 15 jaar be staat. Na den gesloten vischtijd zal een groote hengelwedstrijd worden gehouden, waaraan ieder, die op 1 Maart lid is, gra tis kan mededoen. Verdere bijzonderheden aangaande dezen wedstrijd zullen nader worden bekend gemaakt. CONCERT „DE STEM DES VOLKS". En aangezien de middelen der com missie beperkt zijn. doet zij en in den persoon van haar voorzitter ook het gemeentebestuur een vriendelijk, doch dringend beroep op alle Leidsche amateurfotografen om daarvoor foto materiaal beschikbaar te stellen. Onze stad is bijzonder rijk aan mooie plekjes. Laten zij. die erin geslaagd mec- nen te zijn een of meerdere van deze plek jes op de gevoelige plaat vast te leggen, het bewijs van hun goeden burgerzin leveren door deze foto's ter beschikking van de Reclame-commissie te stellen. Het secreta riaat is gevestigd ten Gemeentehuize aan het Rapenburg. Als tegenprestatie zal bij plaatsing in den nieuwen gids de naam van den vervaar diger der foto daarbij worden vermeld. Mogen velen aan dezen oproep gehoor gevn en aldus hun krachten dienstbaar maken aan een doel, dat de geheele Leid sche gemeenschap ten goede komt! SOC. DEM. STUDENTENCLUB. „Moet de vrouw terug naar het gezin?" Op uitnoodiging van de Soc. Dem. Stu dentenclub hield mevr. A. E. J. de Vries Bruins, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal gisteravond in hotel „den Burcht" een lezing over bovengenoemd onderwerp. Het vrouwenvraagstuk, aldus spr., is een ernstig sociaal probleem, dat niet is op te lossen, zonder kennis van de psysieke, psy chische en intellectueele eigenschappen van de vrouw. Aan die kennis ontbreekt echter nog vrijwel alles. Toch zal zonder dat, niet op de juiste wijze leiding kunnen worden gegeven aan de vraagstukken, waar het hier om gaat, te meer daar zij zeer gecompliceerd zijn. Bij de beoordeeling er van worden dik wijls twee stellingen uitgesproken. Ten eerste deze. dat de vrouw de ondergeschik te zou zijn van den man. en ten tweede, dat de vrouw degelijker zou zijn dan de man. Beide stellingen zijn onhoudbaar. Gelukkig komt men steeds meer tot de opvatting, dat man en vrouw als gelijk waardige wezens moeten worden be schouwd. zij het dan dat zij in zeer veie opzichten belangrijk van elkaar verschillen. Hoe de verhouding precies zal moeten zijn, vooral in het maatschappelijk leven, is voorloopig nog een open vraag. Bij het zoeken naar de oplossing zal men onder alle omstandigheen rekening moeten hou den met het physiologische verschil'tus- schen man en vrouw in het voortplan tingsproces. terwijl mede in verband daar mee, niet uit het oog mag worden verloren dat er psychische en lichamelijke verschil len zijn. Vooral omtrent de intellectueele verschillen tusschen man en vrouw is onze kennis nog zeer onvoldoende. Hoe op den duur de oplossing van het vrouwenvraagstuk ook moge zijn. het zal vast moeten staan, dat daarbij het geluk van man en vrouw beiden en ook dat van het nageslacht, zooveel mogelijk moet. zijn gebaat. Maatschappelijke problemen zullen alleen van uit dit gezichtspunt de beste oplossing kunnen vinden De vrouwenbeweging, die zich gedurende cie laatste jaren met de emancipatie van de vrouw heeft bezig gehouden is daarbij dikwijls zonder voldoende kennis van za ken te werk gegaan, doch heeft als stuw kracht een groote beteekenis gehad. We hoeven wat de vrouw uit de Wes- tersche landen betreft, maar eenige tien tallen jaren terug te gaan, om te zien hoe groot de veranderingen in haar positie zijn geworden. Hoc heeft zich nu de maatschappelijke positie van de vrouw gedurende de laatste jaren in ons land ontwikkeld? Als we hiervan een juist beeld willen krij gen, heoben we er rekening mee te hou den. dat de crisis veel invloed heeft gehad en daardoor allerlei factoren meer invloed heeft gegeven dan onder normale omstan digheden mogelijk zou zijn geweest. Princi- pieele wijzigingen zijn daardoor echter niet ontstaan. Beginnen we met de politieke rechten, die de vrouw in Nederland in 1914 heeft verkregen, dan staat wel vast, dat deze aan vele vrouwen teleurstelling hebben ge bracht. Geeft men er zich echter reken schap van, onder welke omstandigheden ze zijn verkregen (denken we b.v. aan de gebeurtenissen van 1918) dan is dit volko men verklaarbaar. Toch zal waarschijnlijk geen enkele vrouw in Nederland afstand willen doen van haar eerste burgerrecht. Economisch is de positie van de 'vrouw ook zeer sterk veranderd. In bijna alle be roepen en bedrijven is ze doorgedrongen en een groot stuk vrijheid en onafhanke lijkheid is daarbij haar deel geworden. Door de crisis is ze van veel plaatsen terug gedrongen, dikwijls onder het motief, dat ze door het moederschap minder geschikt zou zijn voor haar maatschappelijke taak. Wil men de vrije ontplooiing van de vrouwelijke persoonlijkheid niet belemme ren, dan zullen zeker speciale maatregelen voor den arbeid voor de vrouw op den duur niet kunnen uitblijven. Daarvoor zul len echter eerst meer normale tijden moe ten aanbreken. Welke richting daarbij zal moeten wor den ingeslagen is nu nog niet met zeker heid te zeggen, maar voor velen staat vast, dat de vrijheid van de vrouw om zich te ontwikkelen en zich een plaats te zoeken in de maatschappij, in overeenstemming met haar aanleg, moet worden gewaar borgd. Dit geldt ook voor de gehuwde vrouw, maar voor haar zal een bescherming van het moederschap noodig zijn. Bij de uit werking van de daardoor aan de orde ko mende problemen zal gedifferentieerd moe ten worden voor lichamelijken en meer intellectueelen arbeid, maar de vrijheid van de vrouw zal voor beide groepen verzekerd moeten zijn Vooral onder degenen, die handenarbeid verrichten zullen waarschijn lijk velen bij huwelijk naar het gezin terug willen, maar ook hier moet de mogelijk heid open blijven om naar aanleg te kiezen. Voor de vrouwen in intellectueele beroepen zal de keuze dikwijls anders uitvallen, wat mogelijk zal zijn. omdat hier het moeder schap als vanzelf beter beschermd is. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Woningbureau en Assurantiekantoor v. Duuren en De Stoppelaar, Burgsteeg 7, Leiden. De vennootschap onder firma on. der bovengenoemden naam is bij akte van 1 Maart 1937 ontbonden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candldaatsexamen Rechten, de heer E. J. Rosen Jacobson 'Wassenaar); voor het candldaatsexamen Ned. Taal- en Letterkunde, de heer J. van der Sandt (Aiohen a. d. Rijn) en voor het I Candldaatsexamen Romaansche Taal- en Letterkunde, de heer J. Engels (Rotterdam) Met medewerking van het Haagsch Arbeiders Symphonie-orkest. Dat de twee bovengenoemde vereenigin- gen zich gisteravond opgemaakt hadden, om onder leiding van de heeren Otto de Nobel en Leo Ruygrok zulk een ernstig voorbereid concert te geven, als zulks dit maal het geval was, stemt tot groote ver heugenis. Immers: wat is voor den mensch, die overdag hard met handenarbeid aan den gang geweest is, heerlijker dan zich des avonds te ontspannen bij zang of orkest- j spel onder de gezaghebbende directie van twee algemeen goed erkende musici, die met hart en ziel bij deze uitstekende zaak zijn, n.l. het cultureele peil van een schare mannen en vrouwen op te voeren, die naast hun gewone zorgen en beslommeringen be hoefte hebben aan hoogere ontwikkeling en het. zich inleven in mooie werken der muzieklitteratuur. Welnu er blijken, zoowel in Lelden als in Den Haag, velen te zijn, die zich gedrongen voelen hun muzikale blik te verruimen en wat nog meer zegt, dé muziek daadwerke lijk te beoefenen. En met welk een geluk kig resultaat! De prestaties van „De Stem des Volks" bespraken wij reeds herhaaldelijk. De heer de Nobel blijft aan dit koor schaven en brengt mooie werken, waarin de klank uitnemend tot haar recht kan komen, die goed voor de stemmen geschreven zijn en waar-naar het prettig luisteren is. Compo sities als Caro's „Ontwapening", zijn strijdlied „Jubelzang" (waarin wij de aan gekondigde solo misten), Roeske's „De Gypten" waarin het dansgedeelte nog luchtiger kan gehouden worden Olman's juichende „De nieuwe lent", een devoot .Salve Reglna" van Oberhoffer, of van der Linden's prachtige „De Stal", gecomponeerd op het ontroerende gedicht van Adema v. Scheltema, doen de gunstige kwaliteiten van dit imponeerende koor alleszins recht wedervaren. Zeker, de zuiverheid is nog niet steeds volkomen, het geluid der sopranen klinkt in het forte soms wat schel, maar dit koor staat overigens op een uitermate waar deerbaar niveau, waarbij wij neg willen roemen de duidelijke uitspraak en de ge lijke inzetten. De vorderingen, die dit koor weer ge maakt heeft, waren in de imposante koor werken duidelijk merkbaar. Dat is ook haast niet anders mogelijk onder de bezie lende en suggestieve leiding van een man als Otto de Nobel, van wien de noodige besliste kracht uitgaat, om een koor te dis- riplineeren. Het succes van „De Stem des Volks" was welverdiend! De afwisseling, geboden door Het Haagsch Arbeiders Symphonic Orkest, dat wij reeds eerder hoorden op Zondagmorgen-uitvoe ringen van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling, werd mede ten zeerste ge waardeerd. Ziehier nu eens een ensemble vau dilettanten, dat vele andere gezel schappen glansrijk de loef kan aisteken! Een mooie bezetting, tal van uitstekende krachten, zoowel onder de strijkers als onder de blazers, spelend met een enthou siasme. dat weldadig aandoet. Leo Ruygrok, de tweede dirigent van 't1 Residentieorkest, kan met dit ensemble voor den dag komen; hij behoeft geen angst te hebben, dat de leden hem tech nisch in den steek zullen laten, waardoor de vertolking in de war zou loopen. Neen: de partijen zijn met véél zorg in gestudeerd en men heeft zich reeds zóó op elkander ingesteld, dat er veelvuldig een homogeen ontstaat. Ging 't in Mendelssohn's „Hebriden" 'uverture nog niet evenwichtig en zeker niet vlekkeloos toe het klonk daar alles nog wat voorzichtig in de melodieuze en weemoedig getinte, met sterk gevoel voor kleur door den Engelschen beroemden pia nist Percy Grainger, geschreven „Iersche volksmelodie", kwamen de kwaliteiten van het strijkersensemble uitnemend naar vo ren. Het ging met de prestaties van dit gezelschap, dat zich meer en meer inspeel de. steeds „crescendo". Svendsen's „Noor- weegsche Rhapsodie", typisch folkloris tisch getint en fraai geïnstrumenteerd, alsmede de hevig inslaande fantasie op Mascagni's opera „Cavaleria Rusticana" bijv., waren staaltjes van voortreffelijk en suggestief samenspel, waarin allen zich terdege konden geven. De solotrekjes luk ten kranig en er werd met een technische vaardigheid gespeeld, waaraan menig an der dilettantenorkest een voorbeeld kan nemen! Leo Ruygrok is een knap dirigent. DE ALGEMEENE TOESTAND Het Locamo-pact. Grondstoffen-commissie verdaagd. Egypte en de Volkenbond. De Duitsche minister van buitenland- sche zaken heeft gisteren aan Sir Eric Phipps, den Engelschen ambassadeur te Berlijn, een memorandum van ant woord overhandigd op de Britsche nota van 17 November j.l. inzake het sluiten van een nieuw Locarno-ver- drag. Het officieele Duitsche bericht voegt hieraan toe, dat het antwoord in overleg met de Italiaansche regee ring is overhandigd en van die zijde wordt gemeld, dat Ciano 'n Italiaansch antwoord heeft ter hand gesteld aan den Brltschen ambassadeur te Rome, dit in overleg niet de Duitsche regee ring. Het D.N.B. vult deze berichten aan met een commentaar van politieke kringen te Berlijn, die van oordeel zijn, dat de ant- woord-nota opnieuw het positieve stand punt van Duitschland tegenover het slui ten van een Westelijk verdrag bevat. „Een nieuwe stap vooruit op den weg tot bevestiging van de Europeesche veiligheid wordt hiermee gedaan. Duitschland zet in het memorandum duidelijk het kern probleem van de Locarno-gedachten uit een, n.l. de garantie van de Duitsch-Fran- sche grens met Engelsche en Italiaansche garantie." Het „Berliner Tageblatt" schrijft: Wan neer Duitschland thans een antwoord op alle open vragen gegeven heeft, dan streeft het daarbij naar volkomen klaarheid en doelmatigheid en naar een spoedig con creet eindresultaat. In twee opzichten is er verschil met het verdrag van Locarno: de Duitsche gelijkgerechtigdheid en Bel- gië's wensch tot onafhankelijkheid, welke door Duitschland zonder voorbehoud er kend is. Daarvan afgezien, schijnt het uit zicht op een overeenkomst tusschen alle voormalige Locarno-mogendheden grooter te zijn, naarmate men zich minder verwij- Wat hij met het „H. A. S. O." bereikt, is daar een sprekend bewijs van. Niet slechts zij hiervoor hem onze erkentelijkheid uit gesproken, maar ook voor zijn musici w.o. het vrouwelijk deel zoo sterk vertegen woordigd is die zich met volle toewij ding aan een goede zaak geven en begrip toonen, voor hetgeen de leermeester in strueert. Het „H. A. S. O." heeft in onze stad weer een enorm applaus geboekt! Tot slot werd gezamenlijk staande de Internationale gespeeld en gezongen in de Imposante en effectvolle bewerking van Ruygrok. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames W. van der Burg (Vlaardtngem en G. M. M. van Rossum (den Haag' en de heer H. J. Colenbrander (Voorburg). De heer A. Lepelaar opent heden in het pand Lage Rijndijk 17 c een winkel in electrische artikelen, ornamenten, stof zuigers, lampen en radio-apparaten. De winkelruimte is beperkt, doch de keuze is niettemin vrij uitgebreid. Aan den win kel is tevens een reparatie-Inrichting ver bonden. Gistermorgen is de 14-jarige loopjon gen, K. H. uit de Marislaan, op den Sta tionsweg aangereden dooi' een taxi. waal door hij zijn linkeronderarm brak. De jon gen kon zich loopende naar het Acade misch Ziekenhuis begeven, waar hij werd verbonden en kon vervolgens naar hu.s gaan. De politie stelt een onderzoek in naar dc schuldvraag. In het perceel Haarlemmerstr. 196a is heden de speciaalzaak „Wollana" ge vestigd, die uitsluitend is ingericht voor den verkoop van wol, garens, zijde en an- dere benoodigdheden voor dameshand- werken In de gisteren gehouden ledenverga dering van het Nationaal Jongeren Ver bond. werd als voorzitter gekozen de heer J. C. Nieuwenhuysen. Het secretariaat blijft Cobetstraat 89. Het nieuwe afdee- lingslokaal is gevestigd: Boisotkade 9. De firma Beijer in de Vestestraat al hier verzocht ons te willen vermelden, dat ook zij op de Jaarbeurs te Utrecht ver tegenwoordigd is, en wel in de afdeeling Bouwbedrijven, met een harer nieuwste vindingen: mallen voor het storten van granieten gootsteenen. Maandag 22 Maart wordt de voor drachten-reeks in het Leidsche Volkshuls besloten met de vertooning van de prach tige lentefilm van den heer H. C. Verkrui sen. Hijzelf zal ook de toelichting geven Een opwekking voor dezen avond is vrijwel overbodig. Velen kennen den heer Ver- kruysen als een uitmuntend spreker en zij weten dat zijn bijzondere visie op de schoonheid van de natuur een waarborg is I voor een boeiend filmbeeld. dert van de grondslagen van 1925. Eea concentratie op het gegeven doel tot ver zekering van den vrede aan den Rijn be- teekent ook, dat men eindelijk de ontoe reikendheid van het al te dubbelzinnige schema naar Geneefsch model erkent en vervangt door tastbare, wat meer nabij- liggende garanties. Een duidelijke bijdrage te leveren in dezen zin en de afdwalende besprekingen weer den duidelljken grond slag te toonen van den gemeenschappellj- ken wil tot den vrede der oude Locarno- mogendheden, dat zal waarschijnlijk be slissend zijn geweest voor den inhoud van het Duitsche memorandum. Het Italiaansche memorandum is een tamelijk lang stuk. Officieele mededeelin- gen ontbreken, maar welingelichte kringen zijn van oordeel, dat het document getuigt van den wensch van Italië om groote inter nationale onderhandelingen tot organisa tie van den vrede tusschen het Fransch— Britsche en het ItaliaanschDuitsche poli tieke systeem aan te knoopen. Niettemin bevat het antwoord, naar het heet, ver scheidene overwegingen, voorbehouden en bezwaren .welke moeilijkheden kunnen op leveren. Zoo worden bezwaren gemaakt te gen het FranschRussische verdrag, welke de onderhandelingen zullen belemmeren. Maar ondanks dat schijnt de weg daarmee niet afgesneden te zijn, want Italië doet naast zijn critiek op den huidigen vorm van het verdrag in kwestie, een indirect voor stel, welke tot een oplossing zou kunnen leiden. Virglnio Gayda schrijft in de officieuze Giornale d'Italia, dat Italië zal medewer ken aan iedere poging, welke beoogt den vrede tusschen de naties te verzekeren. Locarno nummer één heeft de bewijzen van zijn nut geleverd, maar men moet terugko men tot Internationale omstandigheden van 1925, indien men een tweede Locarno op de been zou willen brengen. Dit zou de beteekenis zijn van het Ita liaansche antwoord op de Britsche nota van 17 November. Ook Gayda verklaart, dat het Fransch- Russlsch pact onvereenigbaar is met het sluiten van een nieuw Locarno en dat de tegenwoordige bedoelingen van Frankrijk en Engeland slechts de mogelijkheden van een internationale overeenkomst, welke verwezenlijkt zou moeten worden op een voudige, concrete en duidelijke basis, in den weg staan. De zitting van de commissie nopens het grondstoffenvraagstuk is tot 21 Juni ver daagd. Het resultaat van de besprekingen, die in de afgeloopen vijf dagen zijn gevoerd, is vastgelegd in een rapport, waaruit blijkt, dat slechts op twee punten een beslissing is genomen, namelijk daarover, dat het onderzoek niet beperkt dient te blijven tot de koloniale grondstoffen, en dat de levensmiddelen tenminste in de statistische onderzoekingen dienen te worden getrok ken. De aan de commissie opgedragen taak heeft in de definitieve formuleering een verzwakking ondergaan. Zij zal ten eerste een objectieve voorstelling van zaken moe ten geven, en ten tweede dienen na te gaan of voorstellen kunnen worden gedaan tot oplossing van de geconstateerde moei lijkheden. De Britsche regeering heeft het secreta riaat-generaal van den Volkenbond 'n nota doen toekomen, waarin bijeenroeping wordt voorgesteld van een buitengewone zitting van de Volkenbondsvergadering ten tijde van de eerstvolgende zitting van den Vol kenbondsraad, ongeveer 25 Mei a.s. Het doel der zitting zou zijn de toelating van Egypte tot den Volkenbond te behan delen. Voorts zal op de buitengewone zitting een rechter In het. permanente hof voor inter nationale justitie gekozen worden. FRANKRIJK De eertse tranche der leening volteekend. SchneiderCreusot genationaliseerd Het ministerie van financiën deelt mede, dat de eerste tranche van de defensieleening waarop de aanteeke- ning gisterochtend werd geopend, is volteekend. Te vijf uur gistermiddag bedroeg? het bedrag, waarvoor was in geschreven, reeds meer dan vijf mil liard francs. Verschillende instellingen moesten reeds in het begin van den middag irvschrijvingen weigeren. Naar aanleiding van het succes van deze eerste tranche overweegt- het ministerie van financiën maatregelen, waardoor ook zij. die niet tijdig konden inschrijven, de voordeelen van deze emissie zullen ge nieten. De inschrijving voor de emissie, tweede tranche, van de nationale defensieleenin? zal Dinsdag of Donderdag worden geopend. Deze tranche zal 2»/i milliard bedragen. De Kamer heeft In eerste lezine het wetsor.-werD aangaande ongerechtvaard ?de PUiSDcdrijvine aangenomen met 391 tegen 197 stemmen. Het blad „le Populaire" kondigt aan. dat to de nationalisatie van de fabrieken van Schneider—Creusot besloten is. Een decreet waarbij het beheer over een deel o'er voor de oorlogsproductie werkende fabrieken aai het land wordt overgedragen, zal heden m de staatscourant worden gepubliceerd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2