KNIPSELPRIJSVRAAG BINNENLAND Twee Honderd Gulden aan prijzen Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 13 Maart 1937 Vierde Blad No. 23609 BEWAAR DUS ONS BLAD VAN DINSDAG A.S. GEMENGD NIEUWS Engelsch schip geeft noodseinen. Een lek in het voorschip. Gisteravond te omstreeks half negen Is het Noordzeekanaal ter hoogte van het iïipontveer Hembrug, het Engelsche ss. tminster", dat op weg was naar IJ- en. in aanvaring gekomen met een de tegenovergestelde richting komende zandbakken van de Amsterdamsche -t-Mij. De sleep bestond uit drie bak- waarvan de voorste werd getroffen, "e daarop onmiddellijk in de diepte iveen. Aangezien de sleepkettingen ken, gebeurde er met de beide overige en niets. Zij zijn door de sleepboot -pikt, waarna de reis kon worden voort- t. Het scheepvaartverkeer ondervindt den gezonken bak geen last. doch wel I pontveer, aangezien het vaartuig juist de Oosthaven van de veerpont is gezon- n. De pont vaart nu uitsluitend op de esthaven, hetgeen aanzienlijke vertra- met zich mede brengt. Heden zou een ker een onderzoek instellen, waarna 't onken vaartuig, dat geheel onder de rvlakte verdwenen is, zoo spoedig mo- Sjk zal worden gelicht. De ..Westminster" heeft na de aanvaring re,s voortgezet. Later werden echter te ssingen noodseinen ontvangen van dit p. dat toen bij Schouwenbank lag. Het een lek in het voorschip. Het water mde binnen en de ..Westminster" vroeg -pboothulp. De beide sleepbooten „Maas" en Goliath" i direct uit Vlissingen uitgevaren naar ouwenbank. De ..Westminster" is in 1921 gebouwd en t bruto 4499 en netto 2799 ton. HAM IN HET GEZICHT GESLAGEN. Rangeerder loopt brandwonden op. Op het spoorwegemplacement te Assen f> zich gistermorgen omstreeks half- aalf een ernstig ongeluk voorgedaan. De rangeerder Abbing smeerde een ma- e, een z.g. „sik", hetgeen steeds ge urt nadat dit voertuig zijn werkzaam- 'en heeft verricht. Plotseling schoot een -i uit den motor omhoog, juist op het nblik, dat A. over de machine stond -en. De man kreeg de vlam in het gelaat en kwam ernstige brandwonden. Ook zijn .eren vatten vlam. deze konden evenwel ledig worden gedoofd. Het slachtoffer is naar het Wilhelmma- kenhuLs te Assen vervoerd. Hoewel dit geval zich aanvankelijk zeer ernstig liet nzien. bleek later, dat de man het ge- htsvermogen waarschijnlijk toch zal nnen behouden. 10TSELING DEN WEG OVERGESTOKEN Gisteravond, omstreeks 6 uur, reed een itlrijder op het fietspad langs den Soest- jkschen weg onder Bilthoven, richting am—Bilthoven. In tegenovergestelde '-ting reed een auto. Plotseling is wielrijder den Soestdijkschen weg over- token, met de bedoeling de Gezichts an in te draaien: deze richtingsverande- 'g voerde de wielrijder uit, terwijl de ito hem tot vlak-bij genaderd was. De auffeur kon niet tijdig genoeg meer rem- en en reed fiets en berijder tegen den ■ond: de wielrijder werd op slag gedood, ft slachtoffer bleek de 35-jarige H. v. G. zijn, wonende te Hilversum. Evenals verleden jaar zullen wij ook dit voorjaar weer een KNIPSELPRIJSVRAAG uitschrijven. De advertenties worden onder het hoofd Knipselprijsvraag afgedrukt in ons Blad van DINSDAG 16 MAART a.s. en WOENSDAG 17 MAART a.s. worden de uit deze adver tenties geknipte driehoekjes, welke alle van een nummer worden voorzien, gepubliceerd. Hoewel waarschijnlijk overbodig, willen wij voor hen, die de vorige malen niet mededongen, nogmaals een uiteenzetting geven van de bedoeling van deze prijsvraag. De deelnemende abonné's moeten nagaan uit welke adver tenties bedoelde driehoekjes zijn genomen. Dit lijkt eenvoudig, maar pas op, want er schuilen moeilijk heden! Volg daarom onzen raad: kijk iedere advertentie eerst eens nauwgezet aan en lees ze hardop door. Hierdoor bereikt men twee dingenhet beeld der advertentie en de woorden, waarin zij gesteld is, blijven min of meer in het geheugen hangen. Loop daarna de uitknipsels door en kijk of daarin randen, beelden, letters of woorden voorkomen, welke ge zoo even, bij het doorlezen der advertentie, zijt tegengekomen. Aldus systematisch te werk gaande, zult ge een aantal driehoekjes kunnen terecht brengen. Natuurlijk blijven er eenige over. Welnu, om die te herkennen dient er opnieuw gezocht te worden. Hebt ge alle driehoekjes gevonden, schrijf dan de namen der firma's op, tot wier advertenties de driehoekjes behooren, met de erbij behoorende nummers. Mocht in een advertentie geen firmanaam voorkomen, omschrijf dan duidelijk de advertentie, zoodat geen vergissing mogelijk is. Voor de goede oplossingen stellen wij wederom een bedrag van niet minder dan beschikbaar, te weten: iste prijs 25. 2de prijs20. 3de prijs15. 4e en 5e prijs 10. 6e, 7e, 8e en ge prijs5. io® t/m 29® prijs2.50 30® t/m 79® prijs1 Deze prijzen worden niet uitbetaald in contanten, doch in BONS ter waarde van ƒ0.50. welke t/m 10 April 1937 in betaling worden aangenomen door de zaken, welke in het KNIPSELPRIJSVRAAGNUMMER (dus ons Blad van 16 MAART 1937) een advertentie plaatsten. Van iederen bij ons ingeschreven abonné wordt slechts één oplossing aangenomen. De oplossingen moeten uiterlijk DINSDAG 23 MAART a.s. s uur des namiddags in ons bezit zijn onder enveloppe met vermelding KNIPSELPRIJSVRAAG. De namen der prijswinnaars zullen uiterlijk ZATERDAG 27 MAART a.s. bekend worden gemaakt. DE DIRECTIE. NEDERLANDSCIIE SCHIPPER TE ANTWERPEN VERDRONKEN. Gisteravond is de 56-jarige schipper rman Voorschuur, van Nederlandsche "tionaliteit. te Antwerpen van boord van ;,n Rijnschip Mozart" gevallen. Hij kwam echt tusschen het schip en de kade, en cwel hij spoedig op het droge gebracht 3rd, is men er» ondanks toepassing van mstmatige ademhaling, niet in geslaagd, levensgeesten wedêi' op te wekken. JONGEN ONDER VRACHTAUTO. Gistermiddag omstreeks half twee is in Maasstraat te Den Haag een 7-jarige ngen, A. van Kwonende in de Hekke- 'ii, onder een vrachtauto geraakt, be- urd door A. van L., uit Zoeterwoude. Het jeugdige slachtoffer dat behalve -n schedeifractuur en een beenbreuk ook 'tige inwendige kneuzingen had beko- werd in zorgwekkenden toestand door :n geneeskundigen dienst naar het zie- enhuis aan den Zuidwal vervoerd. t Het schijnt, dat de jongen achter aan de Mo was gaan hangen en bij het achter- vrijden onder de wielen is gekomen. straal kokend vet over het lichaam. De bedrijfsleider v. d. B. te Zevenbergen 5^ gisternacht in de vetfabriek der N.V. •an Dongen en Zonen het ongeluk uit een setels een straal kokend vet over zijn Ipam te krijgen, in deerniswekkenden toestand is het achtoffer vervoerd naar het St. Igna- Ju$-?'iekenhuis te Breda, waar hij gister en is overleden. De heer v. d. B. was laar en vader van acht kinderen. Nieuwe groep gevormd voor Kamerverkiezingen. (2 BUITENLANDSCH gemengd. ACHTTIEN MIJNWERKERS OMGEKOMEN. reddingskolonnes zijn er in ge- /jM te Charleston (Ver. St.) het stof- overschot van zeven mijnwer- naar boven te brengen. Bovcn- ria. hebben zij nog negen lijken ontdekt, worden nog twee mijnwerkers ver- Mr. Vervoorn voorzitter? Naar wij vernemen, aldus 't „Hbld.", is, als gevolg van een aantal vergade ringen die de laatste weken in ver schillende plaatsen van ons land ge houden zijn, een federatie van een aantal organisaties tot stand gekomen, die met een eigen lijst aan de a.s. Tweede Kamerverkiezingen zal deelne men. In een Donderdag te Utrecht gehouden vergadering is daartoe definitief besloten. Tot de federatie zijn thans reeds toege treden de „Nationale Boeren-, Tuinders- en Middenstanderspartij", waarvoor de heer mr. Vervoorn in de huidige Tweede Kamer zitting heeft en die waarschijnlijk met het voorzitterschap van de federatie zal worden belast, de organisatie „Maat schappelijk Herstel", waarvan voorzitter is dr. ir. M. D. Dijt uit Haarlem, wel bekend van het plan-Deterding, de „Algemeene Tuindersbond", het „Comité van Actie voor de kleine boeren". groep-Tromp. het „Na tionaal Verbond Algemeen Belang", de „Kleine boeren-actie in Drente", alsmede nog eenige organisaties, die nog geen de finitieve toezegging tot toetreding hebben gedaan. Voorloopig treedt als secretaris op de heer Jac. Welleman, die indertijd in den Plattelandersbond" een rol van beteekenis iieeft vervuld. De definitieve samenstelling van de lijst van candidaaten voor het lid maatschap van de Tweede Kamer kan de zer dagen worden verwacht. Omtrent de candidate)! zelve is reeds overeenstemming bereikt. Alleen omtrent de volgorde van plaatsing moet nog een besluit worden genomen. Wij kunnen thans reeds mededeelen, dat dr. Ir. Dijt, die bij de organisatie van deze federatie een leidend aandeel heeft gehad, niet op de lijst van Kamercandi- daten zal voorkomen. Verwacht kan wor den, dat ook een zeer groote groep uit de organisatie „Landbouw en Maatschappij tot de nieuwe federatie zal toetreden, het geen noodwendig tot een scheuring in deze organisatie moet leiden. Ook omtrent het verkiezingsprogramma zal dezer dagen een beslissing worden ge nomen. Daaromtrent vernemen wij. dat de federatie zich stelt op democratlsch-par- lementair standpunt. Voorts zal als een der belangrijkste punten op het program ma voorkomen de opheffing van alle agra rische crisismaatregelen. In de laatste ver gadering is tevens besloten, in den loop van April in den Dierentuin te Den Haag een groote landelijke protest-demonstratie te organiseerén. Ten slotte kunnen wij nog mededeelen, dat ook met de Katholiek Democratische Partij, leider de heer Arts, besprekingen zijn gevoerd omtrent toetreding. Deze heb ben tot nu toe nog niet tot een tastbaar resultaat geleid. VERTEGENWOORDIGER BIJ DEN VOLKENBOND. Nederlandsch gezant te Bern benoemd tot permanent vertegenwoordiger. Bij K B. is mr. C. Ridder van Rappard. thans H. Ms. buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Berlijn, ontheven van zijn functie van permanent vertegen woordiger van Nederland bij den Volken bond. onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is benoemd tot permanent vertegenwoordiger van Nederland bij den Volkenbond dr. A. Lou don. H. Ms. buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Bern. De Indische begrooting. Het afdeelingsonderzoek in de Eerste Kamer. Ontleend is aan het voorloopig verslag dei- Eerste Kamer over de Indische begrooting 1937: Eenige leden gaven uiting aan hun be vreemding over de benoeming van den te- «genwoordigen gouverneur-generaal die van zijn belangstelling voor en kennis van Indië op geenerlei wijze openlijk heeft blijk ge geven. Andere leden hadden met verwondering kennis genomen van de meening van de regeering. dat de nieuw benoemde gouver neur-generaal juist daarom geacht moest worden de rechte man op de rechte plaats te zijn, omdat hij zich tot dusverre met In dische aangelegenheden niet had ingelaten en Nederlandsch-Indië door eigen aan schouwing niet kende, waardoor hij meer onbevangen tegenover de aan de orde zijn de vraagstukken kwam te staan. Van weer andere zijde verklaarde men vertrouwen te hebben in de keuze der re geering. Daar verschillende categorieën van ambtenaren zich in den laatsten tijd niet onbelangrijke salarisverlagingen hebben moeten getroosten, drongen sommige leden er bij de regeering op aan, om, zoodra de financieele toestand van Nederlandsch-In dië het zal veroorloven, de salarissen, in het bijzonder de aanvangssalarissen dei- ambtenaren weder in voor hen gunstigen zin te wijzigen. Verschillende leden betreurden, dat het nieuwe defensie-plan nog niet bekend is. Zij achtten versterking van de landmacht, vooral van haar Europeesch element, ten zeerste noodzakelijk en drongen aan op een eenhoofdige leiding voor land- en zeemacht. Andere leden, de noodzakelijkheid van een krachtige verdediging geheel erkennende, waren te dezer zake gerustgesteld door het rapport van den commandant van het le ger in Ned.-Indië. Van verschillende zijden werd gevraagd of de regeering op de hoogte is van aard en omvang van de propaganda, welke van vreemd-nationale zijde in Indië wordt ge maakt. Met name wordt gedacht aan pro paganda'van Duitsche, Russische en Japan- sche zijde met meer dan commercieele oog merken. De hier aan het woord zijnde leden meenden te weten, dat in het buitenland, met name in Duitschland, groote bedragen op de begrootingen voor propaganda wer den beschikbaar gesteld. m Sommige leden meenden, dat de drang naar vrijer staatkundig leven, o.a. tot uiting komende in de beide, mede aan deze Kamer ingezonden petities van de zijde van den Volksraad, de belangstelling van het gou vernement ten zeerste waard is. Het zou, naar hun gevoelen, te betreuren zijn, in dien het adres naar aanleiding van de mo- tie-Soetardjo c.s., die immers slechts een conferentie wensohen om te trachten een weg te traceeren, leidende tot een grootere zelfstandigheid van Nederlandsch-Indië binnen het rijksverband, zonder meer ter zijde zou worden gelegd. Verschillende'leden merkten op, dat de algemeene economische toestand van de be volking van Nederlandsch-Indië verbe terd is. Men was van oordeel, dat de zorg voor de inlandsche bevolking bij de maatregelen tot economisch en sociaal herstel op den voor grond dient te staan. Met groote voldoening constateerden ver scheidene leden de gewijzigde economische politiek, die bij het sluiten van handelsver dragen. clearingregelingen, contingentee- ringen, enz. veel sterker dan voorheen recht laat wedervaren aan de economische ge meenschap van de beide deelen van het zelfde rijk. Sommige leden konden zich met de hou ding van het gouvernement tegenover de olieconcerns niet wel vereenigen. Afspraken als zijn gemaakt om z.g. vrijwillig de wette lijke storting tot bepaalde bedragen te ver- hoogen. zijn volgens hen niet bevorderlijk voor de publiekrechtelijke autoriteit der regeering. Andere leden hadden tegen de getroffen regeling geen bezwaar. Eenige leden vestigden er de aandacht op. dat in den laatsten tijd niet meer van een te groote rubberproductie kan worden gesproken, doch veeleer moet worden ge constateerd. dat de kans bestaat op een tekort aan rubber. Zij zouden derhalve gaarne vernemen, of er geen aanleiding bestaat, de rubberpro ductie geleidelijk weer vrij te laten. HALF JAAR NATRIUM-VERLICHTING OU RIJKSWEG AMSTERDAM—HAARLEM. HULDIGING PROF. DR. F. A. VENING MEINESZ. DE DISTRIBUTIE VAN MARGARINE EN BAK- EN BRAADVET. In aansluiting aan hetgeen de minister van Sociale Zaken bij de behandeling van de begrooting van zijn departement in de Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft medegedeeld met betrekking tot de levens middelendistributie kan nog worden mede gedeeld, dat maatregelen zijn genomen, om de groote gezinnen aan margarine en bak en braadvet tezamen dezelfde hoeveelheid te verstrekken, welke zij voorheen ontvin gen aan margarine alleen. Vermindering van het aantal pakjes dat deze gezinnen ontvangen zal derhalve niet plaats vinden. De uitbreiding tot het oude kwantum zal plaats hebben met ingang van 28 dezer. Voorts kan worden medegedeeld, dat met de beschikbaarstelling van groenten in blik is aangevangen. Ruim 40 pet. minder ongevallen; geen dooden. Op 24 Januari 1.1. was de natrlumverlich- ting langs den Rijksweg AmsterdamHaar lem gedurende zes maanden in gebruik. De K.N.A.C, heeft daarin aanleiding gevonden een onderzoek in te stellen naar het aantal ongevalen, dat op dezen weg gedurende deze periode heeft plaats gehad en dit ver geleken met het overeenkomstige tijdvak van het voorgaande jaar. Zooals was te verwachten, hebben de 385 natriumlampen het hunne ertoe bijgedra gen om het aantal ongevallen op dezen drukken weg te doen verminderen en wel van 29 in het. tijdvak 1 Augustus 1935 t/m 31 Januari 1936 tot 17 in het „verlichte" tijdperk van de overeenkomstige maanden een jaar later, een vermindering van iets meer dan 41 pet. Gelukkig zijn daarbij in het laatste tijdvak geen dooden te betreu ren geweest (een jaar daarvoor één). Het aantal licht en zwaar gewonden tezamen heeft in beide jaren 7 bedragen. Uit de ter beschikking staande cijfers is niet voor den geheelen weg de verdeeling tusschen licht en zwaar gewonden op te maken; van het wegvak ten Oosten van Halfweg is echter bekend, dat hier geen zwaar gewonde slachtoffers voorkwamen sinds de verlich ting van den weg (vorig jaar één). Om een indruk te geven van het verkeer op dezen weg gedurende de uren van duisternis moge worden vermeld, dat uit de verkeerswaarnemingen van den Rijkswa terstaat 1935 blijkt, dat in de week van 17 t/m 24 Augustus 1935 tusschen des avonds 8 uur en des morgens 5 uur ruim 5500 mo torrijtuigen werden geteld. In de tellings- week van 5 t/m 12 October d.a.v. bedroeg dit cijfer voor den tijd van 6 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens (duisternis) ruim 5300 motorisohe voertuigen. In aanmerking nemende, dat in Decem ber de verplichting om licht te voeren voor motorrijtuigen geldt van 4 15 tot 7.42, mag een raming van gemiddeld 5000 voertuigen per week wel als zeer voorzichtig worden beschouwd. Dit aanhoudende, zouden dus minstens 130.000 motorrijtuigen in het be schouwde halfjaar van de natriumverlich- ting profijt hebben gehad. De K.N.A.C. heeft in April 1936 tot den Minister van Waterstaat het verzoek gericht de voorbereidende stappen te willen doen nemen om ten behoeve van de verkeersvei ligheid ook den Rijksweg 's-Gravenhage— Rotterdam van een goede kunstverlichting te doen voorzien. Hierop werd bericht ont vangen, dat eerst de uitslag van de verlich ting van den weg AmsterdamHaarlem afgewacht diende te worden. De cijfers der Verkeerswaarnemingen toonen aan, dat gedurende de uren van duisternis tusschen 's-Gravenhage en Delft een drukker verkeer bestaat dan tusschen Amsterdam en Haarlem resp. 5600 en 5700 motorrijtuigen in een week in Augustus en October De gunstige resultaten van de natrium- verlichting op den weg HaarlemAmster dam hebben er reeds toe geleid, dat deug verlichting op Haarlemsch gebied verder zal worden voortgezet. NEDERLANDSCIIE LUCHTSTRUD- KRACHTEN BIJ LANDOORLOG. Gisteravond heeft kolonel P. W. Best, commandant van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg voor de Vereeniging ter be oefening van de Krijgswetenschap in Den Haag een lezing gehouden over het ge bruik en de organisatie van de Nederland sche luchtstrijdkrachten bij den landoor log. De kolonel heeft in zijn betoog den na druk gelegd op zijn wensch, dat. de ge- heele luchtverdediging één organisch ge heel moet vormen in vredestijd. Hij bepleitte een geheelen nieuwen op bouw van de Nederlandsche luchtmacht, de aanstelling van een inspecteur voor de luchtvaart en wijdde ook nog aandacht aan het Fokker-gevechtsvliegtuig G I en de bruikbaarheid van het vliegtuigkanon. HET LOT VAN DE „KANTOENG". Reuter meldt ons uit Londen: Het wrak van den tinbaggermolen „Kan- toeng" zit thans aan den grond In ongeveer twaalf voet water. De autoriteiten zien zich thans geplaatst voor het moeilijke vraag stuk, hoe de molen verwijderd moet wor den. Op initiatief van „Onze Marine". Het algemeen Nederlandsch comité „Onze Marine" heeft naar aanleiding van het feit. dat prof. F. A. Veiling Meinesz korten tijd geleden honderdduizend zeemijl per onderzeeboot heeft afgelegd voor het doen van zwaartekrachtmetingen, het plan op gevat den hoogleeraar na zijn terugkomst hier te lande een hulde te bereiden, ten einde uiting te geven aan de oprechte be wondering van velen niet alleen uit Marine- en wetenschappelijke kringen voor de samenwerking tusschen Marine en wetenschap, welke zulk een zeldzame beteekenis kreeg door de door prof. Veiling Meinesz bereikte resultaten. Het ligt In het voornemen een gedenk- teeken te plaatsen en prof. Vening Meinesz bovendien een persoonlijk geschenk aan te bieden. Zeer waarschijnlijk zal het gedenkteeken bestaan uit een bronzen gedenkplaat, te plaatsen in een der daarvoor in aanmer king komende gebouwen in het centrum van ons land. De huldiging zal geschieden onder de auspiciën van een eere-comité, waarvan prof. dr. J. J. A. Muller te Zeist voorz. van de rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing, als president fungeert. Bijdragen voor het doel worden inge wacht bij bet Algemeen Nederlandsch Co mité „Onze Marine", gironummer 42883, Den Helder. Aan prof. dr. Vening Meinesz zal afzonderlijk een album worden aan geboden met handteekeningen van hen, die van hun waardeering blijk willen geven. De ingekomen gelden worden verant woord in het maandblad „Onze Marine". Hr. Ms. onderzeeboot „O 16". aan boord waarvan prof. dl'. F. A. Vening Meinesz zijn tiende reis maakt, zal op 25 Maart in ons land terugkeeren. COMMUNISTISCHE KAMERCANDIDATEN Het, partijbestuur van de Communisti sche Partij heeft de definitieve candida- tenlijst bij de a.s. verkiezingen vastgesteld. Deze luidt: 1. Louis de Visser, Den Haag; 2. D. Wijnkoop, Amsterdam; 3. Roestam Effendi, Amsterdam; 4. C. Schalker, Am sterdam; 5. P. de Groot, Amsterdam; 6. Ko Beuzemaker, Amsterdam; 7. Joh. de Lep- per, Tilburg; 8. Jan Herder. Oosterwolde (Friesland): 9. C. Borst. Oud-Karspel (N. Holland): 10. A. Potze, Heerlen; 11. Mevr. E. Teeboom van West, Amsterdam; 12. ds. Boers. Roordahuizum13. L. Seegers. Am sterdam; 14. W. Reuderink, Rotterdam; 15. G. Roorda, Tijnje (Friesland); 16. H. Gee- sink, Enschedé; 17. F. Swolfs. Tilburg: 18. S. Kroon, IJmuiden; 19. G. Sterringa, Gro ningen; 20. H. Bastiaanse, Utrecht. Kunt U zelf Uw hoofd niet wat heen en weer bewegen, mijheer? ....Ik ben zoo vreeselijk moe in mijn hand!

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13