Leidsch Dagblad Financieel-economisch weekoverzicht LEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 13 Maart 1931 PARLEMENTAIR OVERZICHT Leidsche ingezetenen Wat heeft Maart ons te zeggen? EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. Door te adverteeren in en U te abonneeren op het dat wordt geredigeerd, gezet, gedrukt en bezorgd door FINANCIEN BEGROOTING VAN BITTENLANDSCHE ZAKEN Minister van Karnebeeh heeft, nu weer verscheidene jaren geleden, het woord „zelfstandigheids-politiek" uitgevonden, Nederland's buitenlandsche politiek was zelfstandigheids-politiek, los van elke aan sluiting bij welke andere mogendheid of bü welke groep van mogendheden dan ook. De heeren de Savornin Lohman en Briét hebben gisteren in den Senaat nadat de 'begrooting van sociale zaken was aange nomen toegejuicht, dat Nederland tot die politiek is teruggekeerd. In de laatste jaren waren er eenige symptomen geweest, die hen met zekere ongerustheid hadden vervuld, maar uit verschillende feiten van den laatsten tijd was volgens hen gebleken, dat daarvoor geen reden meer bestaat Inzonderheid vereenigden zii zich ook met de bekende verklaring onzer Regeering. af gelegd naar aanleiding van een uitlating van Hitier. dat Nederland met geen enkele mogendheid een afspraak wil maken om trent de veiligheid van ons grondgebied, omdat de onaantastbaarheid van ons ge bied een axioma is, waarover niet te dis cussieeren valt. Een zuivere eri fiere uit spraak, en het is te begrijpen dat zij weer klank vond in het debat. De heer Briët heeft er op gewezen, hoe ook België tegen woordig. blijkens de bekende rede van Koning Leopold, buiten de politiek der groote mogendheden wil blijven Een der gelijke. zelfstandige houding is én voor België èn voor Nederland van belang. In dit verband gaf de heer Lohman er zijn vreugde over te kennen, dat vice-admiraal de Graaff voor den oost bij de controle op de strijdkrachten in Spanje heeft bedankt, want Nederland moet daar buiten blijven. Waren de heeren Lohman en Briët te vreden over de Volkenbonds-politiek onzer Regeering en oordeelden zij in het alge meen over dien Bond nog al sceptisch, de heer Polak deed een ander geluid hooren Hü was van oordeel dat de Bond moet streven naar toepassing van de sancties, ook van militaire sancties. Volgens hem moeten in den Volkenbond de gewapende democratieën zich vereenigen, om het fascisme te bestrijden. Terugkeer der fas cistische landen in den Bond achtte hij alleen wenschelijk wanneer zii weer demo cratisch geregeerd worder. De heer van Lanschot (die eveneens groote waarde hechtte aan onze zelfstandigheids-politiek! bleef als ideaal zien een Volkenbond die zoo sterk mogelijk zou zijn, doordat hii alle staten zou omvatten en meende dat in de geeeven omstandigheden scherpe toepas sing van sancties vrijwel onmogelijk is. Volgende week wordt de behandeling de zer begrooting voortgezet. GOUDCLAUSULES, ZEGELWET, CONTINGENTEERINGS- POLITTEK. Deze Kamer heeft gelijk gemeld het wetsontwerp inzake nietigverklaring van bepaalde gaud-claurules en daarna dat tot wijziging der zegelwet zonder hoofde lijke stemming aangenomen, nadat de over gebleven amendementen waren verworpen. De heeren Coops en van Dijken lieten aanteekenen. dat ze tegen eerstgenoemd ontwerp waren. Bij verschillende desbetreffende ontwer pen ontspon zich wederom een debat over de contingenteerings-politiek. met name inzake den invoer van veekoeken en naad- looze buizen. Eenige afgevaardigden achtten die niet meer zoo noodig en de heer Biereman bepleitte opheffing van nog andere contingenteeringen. Maar minister Galissen hield voet bij stuk. Den maatregel inzake de veekoeken noemde hii gerecht vaardigd met het oog op de instandhou ding onzer olie-industrie en die Inzake de buizen is nog noodig om de eenige Neder - landsche fabriek te kunnen laten voort bestaan. Maar. zoo eentgszins mogelijk, beloofde hii soepelheid. De Kamer berustte toen in de ontwer pen en nam ze alle aan. REORGANISATIE VAN HET SPOORWEGBEDRIJF. Een ongetwijfeld belangrijk voorstel kwam vervolgens aan de orde: dat tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf in ons land. Het is noodig zoo heeft de Regeering In de stukken geschetst de taak. die de spoorwegen te midden van andere ver keersmiddelen hebben te vervullen, opnieuw en zoo goed mogelijk te bepalen Eenerzijds kunnen de spoorwegen niet worden gemist noch voor het personen-, noch voor het goederenverkeer, anderzijds zijn er ver keersmiddelen ontstaan, waartegen de spoorwegen niet meer kunnen concurree- ren. Dies zal het bedrijf moeten worden ingekrompen en eenvoudiger georganiseerd, maar aan den anderen kant moet het wor den gemoderniseerd: de stoomtreinen ver ouderen en moeten meer en meer verdwij nen. Verder zal verbetering gezocht moeten worden in eenvoudiger en overzichtelijker constructie van het bedrijf, in betere be- drijfswering, enz. Daarom stelt de Regee ring nu voor Staatsspoor en Hollandsche spoor op te heffen en te vereeniger. in een nieuwe naamlooze vennootschap, genaamd „De Nederlandsche Spoorwegen" Er is trouwens reeds 20 jaar een feit°,::,-e een heid. welke thans juridische bekrachtiging zal krijgen. Door deze fusie zal een grond slag worden geschapen, waarop een nieuw bedrijf economischer kan worden opge bouwd. hetgeen noodzakelijk is om tot een goed en sluitend budget te komen De kapitaal-positie moet daartoe grondig wor den herzien. Het Rijk wordt de eigenlijke aandeelhouder. Een en ander wordt in het ontwerp uitvoerig geregeld. Verschillende afgevaardigden hebben de technische bijzonderheden van het ontwerp besproken (waarbij van meer dan een kant de opmerking kwam, dat de kapitaal-lasten der spoorwezen te hoog zijn voorgesteld) en hebben voorts nog eens oo de oorzaken ge wezen. waardoor het bedrijf in de tegen woordige positie is gekomen Critiek werd geoefend op de administratieve methoden en op de afschrijvingspolitlek, zooals die bli de spoorwegen ln zwang zij® geweest: er dat dus de koopkracht van de bevolking van Leiden verhoogt, dient gij het belang van de stad LEIDEN, van haar inwoners en dus ook van IJ zelf 7885 Elke maand is een aparte verschijning in de rij van twaalf, die ons het jaar door brengen en ieder dezer heeft ons iets an ders te vertellen. Als we de kalender op slaan en Januari kijkt ons aan, dan den ken we aan Nieuwjaar, het inrichten van onze kasboeken, aan den moed. waarmee we het pas aangevangen jaar instappen en aan allerlei mogelijkheden, die dat nieuwe jaar ons kan brengen. December roept visioenen op van huiselijke feesten en veel snoeperij, van donkere dagen en misschien wel ijs en sneeuw Augustus de maand, waaraan we nog steeds het privilege van mooi. warm zomerweer toe kennen. Enfin, kijkt u elke maand op uw kalender maar eens goed aan, dan komen ut bijbehoorende beelden van zelf bij u op En wat heeft Maart ons nu te zeggen? De fanatieke huisvrouw zal allereerst den ken aan Maart als de maand van den schoonmaak. Haar meer frivole zuster zegt: „Maart dan komen in de winkels de ge zellige nieuwe voorjaarssnufjes en wordt het tijd om onze garderobe eens grondig te herzien". Beide uitingen hebben eigenlijk den- zellden grond: het verlangen naar ver nieuwing en verfrissching, dat het ken merkende is van de .Lentemaand". We vnden plotseling, dat onze winterplunje er 'n beetje vaal en lang gebruikt uitziet; we krijgen neiging om in huis veranderin gen aan te brengen, zoodat het interieur eens 'n ander aspect krijgt. We steken onze neus buiten het raam en vinden dat het toch heusch al voorjaarsachtig aan voelt. (De afgeloopen week zorgde voor de uitzondering op dezen regel!) En hebben we 't geluk 'n paar zonnige Maartsche da gen te beleven, dan krijgen we heelemaal 1si oenen van naderend lenteweer en de kinderen vinden, dat het „om te stikken" is en dat het niet minder dan een onmen- schelijke kwelling is. om nu nog met 'n mantel naar school te moeten. Het licht wordt feller ieder, die fo tografeert, weet, dat de strakke, helle voor jaarslucht soms sterker op de lens kan in werken dan ln den zomer. Maar ook op onze huid werkt de lucht ln Maart en April sterk in; bovendien zijn we meestal in den winter te veel hulsmusschen geweest, zoodat onze huid nu extra gevoelig is en door 't onbarmhartige licht alle ongerech tigheden meer zichtbaar zijn. 'n Extra huidverzorging ls dus in 't voorjaar met overbodig. Hoeveel menschen kennen ln dezen tijd van 't jaar ook 't typische Ver moeide gevoel in de voeten, welke onder danen ons dan ook zeer dankbaar zullen zijn voor gemakkelijk schoeisel en wat passage. En dat alles, omdat in Maart de natuur oezig is uit haar winterslaap te ontwaken en ons, of we willen of niet, mede in dat herlevlngsproces betrekt. Is het wonder, dat reeds de oude vol ken dien tijd van opleving met vreugde begroetten en de goden die ze voor die her nieuwing aansprakelijk stelden, op allerlei manieren gunstig trachtten te stemmen? Het voorjaar bracht het begin van een eieuwt werkperiode, zoodat door de Ro meinen bij het vaststellen van de kalen- r.er de voorjaarsmaand als eerste maand van het jaar werd genoemd. Dat die gewijd was aan den oorlogsgod Mars en niet aan de lentegodin, laat zich alleen hierdoor •'erklaren. dat tijdens het Romelnsche kei zerrijk blijkbaar meer prijs werd gesteld op de gunsten van de eerste dan op die van de tweede godheid. De herleving in de natuur was tevens aanleiding tot feesten voor de primitieve volken voor wie de natuur nog veel groo- ier belang was dan voor ons, 20e-eeuwers. In den loop der eeuwen groeiden uit die >ude feesten de Christelijke gedenkdagen met nog heel wat gebruiken, die aan de heidensche feestviering herinnerden. Iedere tijd, iedere generatie heelt nu eenmaal z'n eigen manier om z'n vreugde z'n angst, z'n eerbied te uiten, passenu bij de trap van ontwikkeling, waarop ze staat ui den geest van den tijd, waarin ze leeft. Zoo zijn de Paaschvuren, die nog steeds door de jeugd in kleine plaatsen, vooral Ir. Oosten van ons land. ontstoken worden, nog een herinnering aan het vuur, als net reinigend element, dat bij elk heidensch feest 'n groote rol speelde. Want dat net Paaschfeest ontstaan is uit het oude Len- tefeeg^ter viering van de opstanding der natuur, daarvan is nu wel ieder overtuigd Alleen valt ons Paaschfeest niet precies op den dag. waarop de lente begint: de dag en nachtevening van 21 Maart, maar 't is ten veranderlijke datum geworden, afhan kelijk van den stand van de maan. Vol gens de kerkelijke regeling in de 4e eeuw valt Paschen op den Zondag, volgend op ae eerste volle maan na den 21en Maart. Wc kunnen daarom nooit eerder Paschen nebben dan 22 Maart en nooit later dan 25 April. En wat al oude gebruiken vinden we nog i ondom het Paaschfeest! Wie kan zich b.v. Paschen voorstellen zonder Paascheieren? Het ei, als symbool van het nieuwe leven, was van oudsher een der attributen bij de Lentefeesten en heeft, als Paaschei, nog niets van zijn belangrijkheid verloren. Het eiertikken, waarbij hij, die de meeste eieren van de medespelers stuk tikte, dat jaar het meeste geluk zou hebben, zullen velen van u in hun jeugd nog wel gedaan hebben. En het bijgeloof, dat de booze geesten vat op ons hebben, als we de leege eiereschalen niet kapot stooten, is ook nog niet geheel verdwenen: hoevelen zijn er nog heden ten dage. die nooit nalaten het lepeltje dwars door de schaal van 't opge geten ei te steken? In sommige streken van ons land zegt men ook: „Maak de tchaal stuk, anders wordt de kip ziek". De haas, die vooral in Duitschland naast •iet ei niet ontbreekt hoewel we ook hier menige chocolade Paaschhaas zien is eveneens 'n symbool van het nieuwe leven, ln verband met z'n talrijke nakome lingschap. Volgens 'n oude legende was de haas vroeger 'n vogel, die in een viervoeter •veranderd was door de lentegodin Oslara, aan wie de Duitsche naam voor Paschen. Gstern. ontleend is Op den feestdag der godin herkreeg hij echter het vermogen om deren te leggen, die dan overal tusschen de struiken gezocht werden, zooals de kin deren nu nog doen (al zijn het dan geen eieren van den mysterieuzen Paaschhaas, maar gekleurde kippeneieren). Ook aan stroomend water werd in de .entemaand 'n speciale kracht toegekend; vooral bronwater, in de Paaschnacht ge schept. Was heilzaam tegen allerlei kwa len. Trouwens, wie heeft niet eens gehoord dat zelfs in onze verlichte eeuw aan Maart sche sneeuw genezende kracht tegen oog ziekten wordt toegeschreven? Ook geloof den de oude volken, dat in de lentemaand bij mensch en dier het bloed vernieuwd werd; dat proces greep het gestel heftig aan. waaruit het gevoel van loomheid te verklaren was. Het lichaam kon het best dien innerlijken weerstand overwinnen door matigheid en het gebruik van veel vruchten; 't is dus niet maar louter toe val. dat de vasten-tljd der verschillende godsdiensten in deze periode valt. De maand Maart heeft dus nog wel 't een en ander te vertellen, zoowel aan den modernen mensch als aan het primitieve wezen, dat vaak zonder dat we 't ons bewust zijn telkens om den hoek komt kijken bij de gebruiken en tradities, die zich nog tot in onzen tijd gehandhaafd hebben. CRITICA De Fransche defensie-leening De Oslo-conferentie Opleving in de Holl. industrie Grondstoffen-commissie. is allengs een geweldig tekort op de af schrijving ontstaan. Ook waren enkele sprekers bevreesd, dat door sommige bepa lingen en door de bevoegdheden der Regeerlng andere verkeers- en transport middelen (o.a de beurtvaart) ernstig be nadeeld zou kunnen worden. Hiernaast werd tegen uitbreiding gewaarschuwd: de bestaande vervoerstoestand moet niet wor den overtroffen en aan het mechanische verkeer mogen geen belemmeringen ln den weg worden gelegd. Ook od de pensioen- belangen van het personeel werd gewezen en de sprekers verschilden van meening over de vraag, of de obligatie-houders bil lijk worden behandeld. Maar tegen den door de regeerlng voorgestelden bedrijfs vorm had men geen bezwaar en men gaf toe dat de toestand, vooral financieel, er heel wat overzichtelijker door zou worden De Minister van Waterstaat die zijn rede Dinsdag zal voortzetten heeft reeds nu met nadruk verklaard, dat hii er niet aan denkt de spoorwegen opzettelijk te bevoorrechten boven andere verkeersmid delen en deze deloyale concurrentie aan te doen. Zoo ligt uitbreiding van de auto busdiensten der sDoorwegen niet ln de oe- doeling De Minister is niet zoo optimistisch om te gelooven. dat door dit ontwerp de spoorweg-tekorten zullen verdwitnen maar hij wees toch op de verbetering, welke de spoorwegciifers in den laatsten tijd reeds vertoonen. HAGENAAR. Blum heeft voor het kapitaal het hoofd moeten buigen. Enkele weken geleden schreven wij nog; „Tenzij gedurende de komende maanden zich een intrinsieke verbetering in Frankrijk baan breekt, zal men eerlang voor nog ernstiger moeilijk heden komen te staan en dan. voorzeker, is het aan twijfel onderhevig, of de Fran sche autoriteiten nog langer den strijd kunnen voortzetten zonder tot verdere de valuatie hun toevlucht te nemen of zonder de regeering tot aftreden te nopen of wel zonder de economische politiek grondig te wijzigen". Gedeeltelijk is deze voorspelling nog eerder uitgekomen dan wij verwacht ten. Het ging met Frankrijk's financiën aanhoudend bergaf De roekelooze koop kracht-scheppende politiek der Volksfront- regeering had weliswaar kunstmatige be drijvigheid in het leven geroepen, doch had tegelijkertijd door het omhoogschroeven van loonen en sociale lasten de rentabili teit een emstigen slag toegebracht en de kosten van levensonderhoud sterk opge dreven. Geen wonder, dat het gevluchte kapitaal, om welke terugkeer Blum eerst had gesmeekt, om het vervolgens zelfs met dreigementen terug te halen, er hoege naamd niets voor voelde, om het betrek kelijk veilige buitenland te verwisselen voor het zonder twijfel onveilige Frankrijk. Welnu, ten einde raad, nadat ook de nieuwe Britsche leening aan Frankrijk de situatie nauwelijks had verbeterd, moest Blum den weg naar Canossa inslaan. Een adempauze noemde hij den ommekeer, in noodwendige camouflage tegenover de min of meer onthutste Volksfront-partijen. Neen, geen ademnauzr. want de economi sche en flnancieele Volksfront-politiek is een volkomen fiasco gebleken en met dit precedent zal geen rcgeeringsleider het meer wagen, zich opnieuw in een wespen nest te steken. Blum ziet zich dus genoodzaakt 't alom nagenoeg in elkaar gezakte vertrouwen te herstellen. En deze noodzaak dwingt hem een groot deel zijner theorieën op zolder te bergen. Hij ontneemt den Gouverneur der Bank van Frankrijk de alleenzeggen schap over het beheer van het Egalisatie fonds en draagt dit op aan een commis sie van vier experts, die reeds terstond is aangevangen met het opheffen van den gefixeerden frane-koers en den franc dus, in navolging van den gulden, meer aan den vrijen invloed van vraag en aanbod heeft overgelaten, met het gevolg, dat een vrij gevoelige inzinking is ingetreden. Ver volgens herstelde hij den vrijen goudaan- koop: nadat hij eerst met furieuze dreige menten den goud-oppotters den schrik om het hart had gejaagd, lokt hij ze thans met zoet gefluit aan en ziet zich zelfs genood zaakt, den opDotters, die uit vaderlands-- liefde of angst hun goud reeds tevoren hadden afgestaan, het verschil tusschen den koopprijs van toen en nu te vergoeden. Hij doet nog meer. want hij ziet duidelijk ln, dat dit alles nog lang niet voldoende Is. om vertrouwen te herstellen en kapitaal terug en uit de kousen te doen vloeien; hij belooft, dat hij, voorlooplg althans, een streep zal zetten onder de vermeerdering der begrootings-uitgaven en dat hij eer lijk zal streven naar een sluitende begroo ting. En eindelijk smeekt hii de Fransche natie, thans eindelijk haar eensgezindheid ie toonen en met „verve" in te schrijven op een machtige defensieleening. die nota bene wat rentebetaling en aflossing be treft, desnoods betaalbaar zal zijn in eenig ander ruilmiddel. Aan dit laatste beroep op 's lands verdediging zal zich het land niet willen en kunnen onttrekken en zoo voorspellen wii de leening een groot succes. Of echter Blum's gedeeltelijke bekeering een definitieven ommekeer in Frankrijk's conjunctuur en in haar financieele en monetaire positie zal teweeg brengen, wij durven hierop nog geen antwoord te geven; in politiek opzicht is het Volksfront nog heerscher en bijgevolg zal men de ver wachtingen ook niet al te hoog mogen spannen. De jongste Fransche „revolutie" heeft op de ontwikkeling der gulden-situatie vrij wel geen invloed uitgeoefend. Geen wonder cok: sinds het uiteenvallen van het goud- blok zijn alle directe relaties tusschen franc en gulden verbroken. Onze gulden volgt een tamelijk zelfstandigen koers, een koers, die het Egalisatiefonds nog steeds noopt, guldens te verkoopen: met het ge volg, dat het Fonds dezer dagen wederom boordevol met goud zat en een bedrag van 41 millioen gulden naar de Nederlandsche Bank moest overhevelen. Sinds Nederland den gouden standaard prijs gaf. bedraagt het totale aldus overgehevelde goud niet minder dan 250 millioen gulden, waarvan een aanzienlijk deel den geldovervloed hier te lande heeft vergroot. Zulk een verdere verruiming van het geld hebben wij thans waarlijk niet noodig. Ons bedrijfsleven schijnt het voorloopig zonder nieuw kapitaal te kunnen bolwer ken, zelfs onze exportindustrie, die het thans zoo naar den vleeze gaat, getuige de sterke stijging van onzen uitvoer over Fe bruari tegenover een kleinen teruggang der invoercijfers. Een gedeelte van dien voor uitgang is natuurlijk op rekening te schrij ven van dr. Deterding's beroemde aan- koopen, doch wanneer wij ons oor te luisteren leggen bij verschillende export- Industrieën. dan blijkt het duidelijk, dat inderdaad van een scherpe opleving mag worden gesproken. Wij denken hier speciaal aan de tex tiel-, metaal- en diamantnijverheid, alsook aan onze „onzichtbare expor teurs" de reederijen. Is het thans lang zamerhand ook niet tijd geworden, dat onze binnenlandsche conjunctuur in deze opleving gaat declen? De kansen hierop zijn waarlijk niet zoo gering, vooral ook wanneer men zijn oor deel laat beïnvloeden .door de stijging der goederenprijzen De vorige week weidden wij uit over de vele haussefactoren ln de rubbermarkt: sindsdien heeft de rubber- prijs een verderen sprong omhoog gemaakt en heeft de toch reeds zoo aanzienlijke winstmarge der producenten verder ver groot. De theeprijzen zijn ondanks de te genvallende consumptie langzaam stijgen de. De Javasuikerprijzen worden na een pauze van ruim een maand weer gestadlg- aan verhoogd. En wanneer wij onzen blik richten op de tinmarkt, dan ontwaren wij een Inderdaad fantastische prijsstijging tot een recordpeil sinds 1920. Deze tinhausse ls gedeeltelijk een gevolg van de gunstige ont wikkeling van het tlnverbruik ln de auto mobiel- en blikfabricage. alsook ln de be wapeningsindustrie, doch berust naar onze meening grootendeels op speculatie. Het is dan ook dringend noodig. dat het Int. Tin Comité, dat zoo juist heeft besloten, het uitvoerpercentage voor het tweede kwartaal opnieuw op 100 °/o te stellen, tot een verdere verruiming der productie be sluit Wellicht ls dit reeds bij publicatie van dit overzicht geschied.*). Dat het Bankabedrijf het zonder zijn nieuwen reus- achtigen baggermolen „Kantoeng" zal moeten stellen, die op zoo ongelukkige wijze is vergaan, ls natuurlijk een handi cap. Zeer waarschijijnlijk evenwel zal de productie-caoacitelt hieronder niet al te zeer lijden, hoewel de productiekosten na tuurlijk een stijging zullen ondergaan. Voor de Billiton-groep beteekenen deze hausse en een eventueele uitbreiding der produc tie echter een onbeperkt voordeel: naar men ons mededeelde, levert de prijs van 2700 gulden per ton, welke Woensdag werd bereikt, voor de Bllllton een netto-winst op van zegge 1850 gulden! De voortdurende stijging van Billiton- en Singkep-aandcelen weerspiegelt vrij nauwkeuig de haast on geëvenaard gunstige (wij zouden geneigd zijn te zeggen; te gunstige) positie, waarin zich de tin-industrie thans bevindt. Dr. Colon's Oslo-conferentie heeft blijk baar onder vrij gunstige auspiciën het scherm over het eerste bedrijf laten zak ken. De heeren zijn naar huis getogen met een voorloopig plan van actie in den zak, een plan. dat waarschijnlijk zal neerkomen op een multilateraal, zeer ruim genomen overeenkomst (open voor alle verdere ge gadigden) voor geleidelijke vermindering I der ernstigste handelsbelemmeringen. Een I dergelijke overeenkomst kan uit den I aard der zaak niet de beteekenis hebben I van een definitieven ommekeer ln Europa's handelspolitiek, doch zij kan in ieder geval een breede basis vormen, waarop men aan I een herstel van gezonder economische toe-1 standen kan gaan bouwen en, wat ons als bijzonder belangrijk voorkomt: de aard der overeenkomst en de landen, die zich er eventueel bij zullen aansluiten, zullen ons I uitsluitsel geven omtrent de vorderingen, I welke de strijd tegen autarkie den laatsten tijd in Europa heeft gemaakt. Te Genève vergadert de Grondstoffen-1 commissie van den Volkenbond, voorname-1 lijk teneinde te trachten, voor de „have I not "-landen mogelijkheden te scheppen.! om, zonder overdracht van koloniaal- of I mandaatbezit, beteren toegang tot de grondstoffen te .verschaffen. Die „have not"-landen hebben zich minachtend van I deze conferentie verre gehouden, omdat zij meenen, dat zij toch niet aan de door hen I gestelde eischen kan voldoen. Helaas moe-1 ten ook wij ten aanzien van de resultaten I dezer conferentie uitermate sceptisch zijn. Zij zal waarschijnlijk met prachtige sta tistieken betreffende grondstoffenproduc- tie. grondstoffenbehoeften. handelsbelem-1 meringen enz. komen aandragen, doch ziin de overtuiging toegedaan, dat het hier-1 bii zal blijven De materie is te veelomvat-1 tend, te veel doorvlochten met politieke en I financieele factoren, zoodat een oplossing, I welke althans met recht dien naam mag dragen, ons volkomen uitgesloten lijkt. Inderdaad ontvangen wij juist be- richt, dat het quotum op 110 pCt. is be-1 paald. - Red. „L. D.". REORGANISATIE DER CULTUUR-MIJ, DER VORSTENLANDEN N. V. De directie der Cultuur-Mij. der Vorsten-1 landen deelt,ons mede. dat een reorganl-l satie dezer vennootschap ln voorbereldlnlM ls. doch dat het daartoe noodige beslui''H der aandeelhouders eerst ter vergadering zal kunnen worden voorgesteld wanneer met de gelieerde vennootschappen princi- r pieele overeenstemming zal zijn bereikt, i Omtrent deze reorganisatie vernemen! wij, dat de plannen zich in de volgendeI richting bewegen: I Het voorstel te zijner tijd aan de alge-1 meene vergadering van aandeelhouders te I doen, zal Inhouden overbrenging van del ondernemingen en bedrijven van de ven-I nootschap en van sommige met haar ge-| lieerde vennootschappen naar een nieuwe I vennootschap. I In het kapitaal der nieuwe vennootschap I del zouden de preferente aandeelen van Cultuur-Maatschappij der Vorstenlanden als gewone aandeelen pari deelnemen,! d.w.z. een preferent aandeel der vennoot-l schap a f. 500 zou zijn om te rullen tegeni f500 ln gewone aandeelen der nieuwe vennootschap. De gewone aandeelen d«l Cultuur-Maatschappij der Vorstenlanden I zouden in de nieuwe vennootschap deei- p nemen op basis van ongeveer 20 proceni i van hun tegenwoordig nominaal bedrag. I Voor de winstaandeelen zou als compenp i satie van het feit, dat het bestaande oe-1 drijf niet op winstgevende basis kan wo i den voortgezet, een waardepapier wora I gecreëerd recht gevende op zeker deel in j overwinst. h.t I Het reorganisatie-plan zal. zooals uitn I voorafgaande volgt, zijn gebaseerd op IU I met sommige relatie-maatschappile" w j ter versterking der middelen zal nj kapitaal zijn uit te geven met vow»* j recht voor aandeelhouders van de cui J Maatschappij der Vorstenlanden en a sioneerende relatle-maatschappiJen' „ja i Over een en ander zijn onderhanae j gaande.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10