lEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag 11 Maart 1937 SCHEEPSVERBINDINGEN WEERBERICHT. Buitenland Hevige cycloon te Port Darwin. De strijd in Spanje. KUN/T [N LITTEKEN VA Uit de Rijnstreek RECHTZAKEN BEURSOVERZICHT 'n Hieuw bord. NIAIKT iiiittiTWc^p; Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 754. Hedenmiddag 3 uur: 746. binnenlandsch weerbericht. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.0 te Jan- nayen. Laagste barometerstand 731.1 te Scllly. Verwachting tot den avond van 12 Maart: Matige tot krachtige Zuidoostelijke tot Zuidwestelijke wind. Betrokken tot zwaar Sewolkt. Tijdelijk regen, aanvankelijk wel licht nog sneeuw. Aanvankelijk nog tem peratuur om het vriespunt, later zachter. stormwaarschuwingsdienst. De stormwaarschuwlngsdienst seinde hedenmorgen aan de posten van IJmuiden tot de Belgische grens: „Weest op uw hoede". buitenlandsch weerbericht. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. De Oceaandepressie, die gistermorgen op 20 graden W.L. lag, nadert thans onze omgeving en bracht voor het Kanaal reeds waren regen. Te Scllly daalde de lucht druk gisteren overdag 7 m.m. en in den jacht 10 m.m. In de Iersche zee woeden sneeuwstormen uit Oost, in de Golf un Blscaje brengen krachtige Zuidelijke raden veel luchtmassa's aan. In Scandi navië en in Centraal-Europa steeg de lichtdruk sinds gisteren aanzienlijk. De beide gebieden van hoogen luchtdruk djn nog gescheiden door een strookvormlg ;ebied van lagen luchtdruk, met minima Jutland en in de randstaten. Boven Groenland blijft de luchtdruk zeer hoog. Jet gebied van hoogen luchtdruk bij de horen ligt ver Zuidelijk en in het Westen aderen nieuwe depressies. Terwijl het teer in Centraal Europa opgeklaard Is, reikt de regen van de diepe depressie voor iet Kanaal reeds tot de Zuidelijke Noord se In onze omgeving zal thans de sneeuw n regen overgaan en de temperatuur tljde- ijk stijgen. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 TJUR. Parijs: Z, wind, 4 gr, C-, regen. London: Z.O. wind, 4 gr. C., regen. Berlijn: Z. wind, 1 gr. C„ licht bewolkt. Marseille: W. wind, 1 gr. C„ bewolkt. luchttemperatuur. Laagste temp.: —1 gr. C. (30 gr. F.) 8 uur voorm.: 1 gr. C. (34 gr. F.) 12 uur 'smldd.: 2 gr. C. (36 gr. F.) Suur nam.: 3 gr. C. (37 gr. F.) hoogwatertijden te katwijk zee. Voor Vrijdag. Voorm. te 2 u. 25 min.; nam. te 14 u. 31 alnuten. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag: 6.28 nam. tot 5.53 voorm. maans. op. en ondergang. 11 Maart: op: 5 u. 26; onder: 16 u. 39. BOTERNOTEERING. J De commisslenoteering voor Nederland- Kwboter ls heden vastgesteld op 69 cent r K.G. Groote schade. In den afgeloopen nacht is Port Darwin ■Word-West-kust van Australië) geteis- 1door een cycloon, die de hevigste se- |;:rt 40 Jaar was; talrijke huizen zijn in- j-stort. van vele gebouwen werden de da- I afgerukt. Veertig menschen hebben IJL ladingen opgeloopen, terwijl ook één I het leven ls gekomen. De electriclteits- werd ontwricht. Er bestaat onge- iMheid over het lot van een vijftigtal log- 1 's, di« zich tijdens den stormwind op I bevonden. POOLSCHE GRIEVEN OP DE GRONDSTOFFENCONFERENTIE. Lijfde Srondstoffenconferentie zijn moel- I iyn gerezen, doordat de Poolsche des- I jHe den Brltsche verwijt, in zijn voor- I fe weinig rekening te hebben gehou- Ide belangen der landen, die arm I «'""dstoffen zijn De Polen hadden ge- I b'aji dat Lwee commissies zouden zijn Imet de bestudeering van de' finan- Ita fd koloniale kanten van het vraag- I t>i'Poolsche gedelegeerden verhelen lbt'ikfn voornemens zijn zich tgrug te I n m 4n e<sn beroep op den raad te doen, I tiJJ; "un verlangens niet in hooge mate I alnB wordt gehouden. Italiaanscb verbod op dienstneming In de Italiaansche Kamer is een wets ontwerp ingediend, dat de dienstneming van vrijwilligers ln Spanje verbiedt. Het begeleidende rapport vermeldt, dat deze wet de loyale en snelle toepassing beteekent van de verplichtingen, welke de fascisti sche regeering op zich heeft genomen, ten opzichte van de internationale commissie voor niet-lnmeneing in Spanje. De ondergang van de ,.Mar Cantabrico" Generaal Queipo de Llano heeft giste ren in zijn radiotoespraak een officleele mededeellng doorgegeven van den marine- commandant van El Ferrol, volgens weike de „Mar Cantabrico" bij de beschieting door de schepen van Franco niet is ver gaan. Het vaartuig Is een haven der recht- schen binnengesleept. De lading heeft een waarde van veertig millioen peseta's en bestaat uit zeven vliegtuigen, 50 kanonnen. 14 millioen dumdum-kogels, vele machine geweren en ander oorlogsmateriaal. Steun voor Valencia. Op dc conferenties van S.L.I. en I.V.V. Is medegedeeld dat 20 millioen francs voor de Spaansche regeering is bijeengebracht, waarvan 6 in Frankrijk. De strijd bij Guadalajara. De troepen van Franco, welke "oor- hoede gisteravond od 15 kilometer van Guadalajara stond, hebben het, bergach tige gebied achter zich en bevinden zich thans op effen terrein waaroD de gemo toriseerde afdeelingen en de ruiterij in ac tie zullen kunnen komen. De Oostelijke colonne is bij het invallen van de duister nis op ongeveer 20 kilometer van Guadala jara aangekomen De vorderingen der nationalisten ten Noordoosten van Madrid overtreffen aiie verwachting. Indien de rechtschen nog vijf kilometer oprukken, zal Guadalaiara voor het vuur van het geschut bereikbaar zijn Of de stad zal worden genomen dan wel afgesneden, ln leder geval ls het verkeer naar de Oostelijke provinciën onmogelijk geworden. Dat de rechtschen gisteren groote successen hebben behaald, blijkt hieruit, dat de dorpen aan den voet van de Slera Guadarrama vrijwel zonder strijd ge vallen zijn. De militie-troepen, die vrees den van Madrid te worden afgesneden, trokken ln wanorde terug. Deze achter- waartsche bewegging zou zich vandaag tot Somo Sierra kunnen uitbreiden en de ver breking van de liniën ln alle Madrileensche sectoren tot gevolg kunnen hebben. Aan het einde van den derden dag van 't of fensief waren de rechtschen 40 kilometer opgerukt over een breedte van 15 tot. 20 kilometer Steeds nieuwe Italiaansche krijgsgevangenen. Een majoor, drie officieren en twintig sol daten, allen van Italiaansche nationaliteit, zijn gisteren aan het front van Guadalajara gevangen genomen. Zij lagen verdekt in een boschje. waar zij hun mitrailleurs had den opgesteld. Zij maakten deel uit van een mitrail- leursbataillon. De gevangenen zullen van middag door den generalen staf worden ondervraagd. HONDERD DIEREN BIJ EEN BRAND OMGEKOMEN. Bij een brand op een boerenhofstede in het Deensche district Hadersleben, zijn 90 runderen en 10 paarden omgekomen. HET AMERIKAANSCHE HOOG GERECHTSHOF. Attorney-general Cummings heeft het wetsontwerp van Roosevelt betreffende het federale Hooggerechtshof in de juridische Senaatscommissie verdedigd. Hij zette daar bij uiteen, dat het ontwerp bedoeld is al een middel om te voorkomen, dat de grondwet „gemarteld wordt". De democratische Senator OMahoney, diende een tegenvoorstel in, strekkende tot het aanbrengen van een zoodanig amende ment op de grondwet, dat een meerderheid van twee derden vereischt zal zijn bij stem mingen in het federale Hooggerechtshof om een door het congres aangenomen wet on geldig volgens de grondwet te verklaren. Senator Borah, die tegenstander ls van de hervorming van het opperste gerechtshof verklaarde, dat naar zijn meening het ont werp van Roosevelt zou neerkomen op een afschaffing van het federale hooggerechts hof. ONBEKEND VLIEGTUIG BOVEN ZWEEDSCH VESTING GEBIED. Naar „Dagens Nyheter" uit Boden in het Noorden van Zweden meldt, heeft gisteren tegen 11 uur 's avonds een vliegtuig van onbekende afkomst boven het aldaar gele gen vestlnggebled gevlogen, waar op het oogenblik groote wintermanoeuvres gehou den worden. ZOETERMEER. Schietwedstrijd „Diana". De schietver. „Diana" ahier hield te Berkel een Kringwedstrijd met de schiet- vereen, „Waterloo" te Berkel, „Steeds Vaardig" te Pijnacker en „Wilhelm Teil" Bergschenhoek. De uitslagen waren als volgt: Korpswedstrijd klasse A: 1. „Waterloo" Berkel; 2. „Diana" Zoeter- meer en 3. „Steeds Vaardig" Pijnacker. Klasse B: 1. „Steeds Vaardig" Pijnacker; 2. „Waterloo", Berkel; 3. „Wilhelm Teil", Bergschenhoek. Klasse C.: i. „Steeds Vaardig". Pijnacker; 2 „Waterloo", Berkel. Hoogste korpsschutter a: P. A. v. d. Meer te Zoetermeer met 60 pnt.; hoogste korpsschutter B: Jac. Breugem te Berg schenhoek met 59 pnt.; hoogste korps schutter C: W. Kemp te Pijnacker met 59 pnt. Personeele baan: 1. H. J. van Lien, Ber kel; 2. P. Boer, Berkel; 3. J. Metselaar, BOEKBESPREKING. „Katrina", roman van Sally Salimen. Uitgave Andries Blitz, Amsterdam. Voor Sally Salimen ls het verwezenlijkt, het sprookje van 's morgens wakker te wor den, beroemd te zijn en rijk. Dit een voudige Finsche meisje, dat naar Amerika emigreerde en in New York als dienst meisje haar brood verdiende, in haar vnjen tijd voor eigen genoegen en haar eersfe boek „Katrina" schreef wordt op slag dubbel bekroond in de Zweedsch-Finsche romanprijsvraag eerst, daarna mee den Lweedrchen Tollanderpiijs. Nu wordt haar boek vertaald in alle moderne talen, bin nenkort verfilmd en de Jonge schrijfster is naar haar geboortestreek Aland terugge keerd oir. daar haar talenten rustig te ont wikkelen. Aland is oo-; de plek waar dit verhaal van simpele menschen zich af speelt, van daglooners, van de armsten onder de armen, geëxploiteerd door rijke boeren, die tevens reeders zijn op de Oost zee en koning op hun kleine eilanden. Het leven voor Katrina en de haren is hard en bitter en het brengt haar trots zwoegen en ploeteren slechts een zeer schamel stuk brood, maar des te sterker is daartegen over de Innerlijke kracht en vreugde die deze eenvoudige vrouw bezit. Het is vaak een oogenschijnlijk onbewogen literatuur die uit Scandinavië tot ons komt, zooals de Oostzee zelve, peilloos diep soms, met hevige stormen, toch altijd weer begrensd wordt door stille, schoone fjorden. Voor ons Hollanders, die aan een open woelige zee wonen, is deze literatuur soms wel eens wat ver en koel. Een uitzondering hierop maakt dit frissche boek, dat in de eerste plaats hevig menschelljk ls en waarvan men geboeid van het begin tot het einde, geen bladzijde overslaat. Het ls een uitzon dering en een voorrecht dat te kunnen verklaren Over het geheel genomen is het boek sterk. Dadelijk in het begin al pakt het, als we na een korte inleiding van 2'-': blad zijden. geïnteresseerd midden ln Katrina's leven staan, haar volgen in het huwelijk en al liet leed en lief dat het haar brengt. Het laatste deel daarentegen is vaag en .vat haastig. Katrina's ouderdom de kinderen zijn groot en het huis uit. haar man is dood valt in 'n nieuwen tijd, als de oorlogs invloeden zelfs tot deze verafgelegen Fin sche eilanden zijn doorgedrongn en de auteur neemt de veranderingen in leven en gewoonten der Alandérs, waarmee we een heel dik boek door vergroeid zijn geraakt, niet serieus genoeg, om ons te doen reali- seeren dat Katrina feitelijk boven twee zeer uiteenloopende generaties uitleeft. Dat neemt niet weg dat het boek alleszins ln zijn vlotte, goede vertaling van Behrens is aan te bevelen, niet zoozeer om de toestan den die het beschrijft als om de warme menschelijkheid die het doorstraalt. „De straatwqn de visschende kat" door Jolan Földes. Uitgave H. P. Leopold's Uitgevers Maatschappij Den Haag 1937. Ook hier een debuut en ook hier een be kroning en wel ln den internationalen ro manprijsvraag door een jury van auteurs uit 12 verschillende landen toegekend. Een vergelijking tusschen dit boek en Katrina kan moeilijk uitblijven. Ook de Hongaar- sche Jolan Földes is op een goeden morgen beroemd wakker geworden, hetgeen niet wegneemt dat deze bekroning op het eerste gezicht wat verwondert. De Straat van de visschende Kat moet wel een autobiografie zijn, ook zonder iets van de schrijfster af te weten, ls dat duidelijk. En met het neer schrijven van haar trieste emigrantenjeugd ln een der sombere huurkazernes van een wereldstad, geeft Joland Földes den indruk zich te willen ontlasten van alles wat in die jeugd zwaar heeft gedrukt. Zij heeft zich uitgesproken, een volgend boek moet slechts in herhalingen vervallen. Sally Sa limen had ons iets belangrijks te vertellen over de menschen in het algemeen en ze Is nog niet uitgepraat. Jolan Földes spreekt over eigen ondervindingen en min of meer belangwekkende ervaringen, die begrensd zijn Het Finsche boek dat werkelijk geen rooskleurige toestanden beschrijft laat toch een zonnige plek achter, het Hongaarsche werk is gecompliceerd en somber en zwaar En op den keper beschouwd is het toch zóó vreesdijk niet wat deze vrijwillige emi granten hebben meegemaakt in Parijs. Voor arme vreemdelingen is een groot stad altijd ongastvrij; de Franschen zijn daarbij exclusief en chauvinistisch, nog meer In de eerste jaren na den oorlog toen hun nationale gevoelens door het minste geringste geprikkeld werden; aardrijks kunde heeft nimmer tot hun sterkste zijde behoord en dat Hongaren en negers voor hen gelijk zijn. is niets ongewoons De natuurlijke, origlneele stijl van dit boek zal dan ook wel in de eerste plaats aanleiding tot deze internationale bekro ning zijn geweest, en dit boek. wanneer men het niet te hoog aanslaat, is als roman zeker wel te waardeeren. De vertaling van mevrouw SzekelyLulofs is nogal sloidlg 31) doorspekt van Germanismen. Friesche Mythen en Sagen, door J, P. Wiersma. Met houtsneden van Nic. J. B. Bulder, Uitg. W, J, Thleme en Cie. Zutfen, 1937. De serie van de bekende folkloristische literatuur, die deze uitgevers verzorgen, is verrijkt met een waardevol exemplaar. Want behalve de groote aanwinst van my then en sagen die in dit boek verwerkt zijn, komt hierin naar voren hoe de schrij ver verband heeft gezocht en gevonden tusschen de overleveringen uit het Bcrner Oberland en die van Friesland, hetgeen 'n speurtocht door het Haslidal in Zwitser land en een studie op zich zelf is geweest om deze bevindingen wetenschappelijk last te leggen. De bronnen en vermeldin gen in de „Aanteekeningen" achter ln het boek behooren dan ook tot het belangwek kendste wat hierin voorkomt. Als altijd zijn deze boeken smakelijk uitgegeven en goed ■-■erzorgd. c. N Bergschenhoek; 4. N. Rensen, Pijnacker; 5. Th. Adegeeste. Zoetermeer; 6. A. J. Koot, Pijnacker; 7 G. J. van Eik, Berkel; 8. G. Koot, Pijnacker; 9, G. Nells, Berkel; 10. J. de Hoog, Pijnacker, Vrije baan: 1. H. J, van Lien; 2. P. Boer; 3. B. M. v. Spronsen; 4. G. J. v. Eik; 5. S. Hagers; 8. J. Splerings; 7. A. J. Koot. het schouwspel. De tweede voorstelling van Het Schouw spel is niet Maandag 15, doch Dinsdag 16 ueze: NIEUWE UITGAVEN. Door de Algemeene Nederiandsche Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer is een brochure uitgegeven onder den naam van „Lenteweelde in Tulpenland," Deze brochure is verschenen in het Ne- derlandsch, Duitsch en Engelsch. ONEERLIJKE BRIEVENBESTELLER. Voor de Haarlemsche rechtbank heelt heden de 56-jarige brievenbesteller K. uit Zwanenburg, gemeente Haarlemmermeer, terecht gestaan die zich geruimen tijd brieven en postpakketten, welke hij moest bezorgen, had toegeëigend. De man werd reeds lang verdacht van oneerlijkheid, daar de posterijen meerma len klachten ontving over brieven, die nooit de geadresseerden bereikten. In Septem ber van het vorige jaar besloot een arbei der in den Houtrakpolder, die reeds een maal door de handelingen van den post bode was gedupeerd, een volstrik te span nen. In overleg met de politie verzond hij een brief, met tien gulden, aan zijn vrouw ln Doornspijk, Bij een onderzoek daarna In de woning van K. ingesteld, vond men niet alleen den bewusten brief met het bankbiljet, maar ook een aantal andere brieven en een postpakket, welke geopend waren geweest. In de kachel lag een ver scheurde briefkaart, welke eenige dagen tevoren, door een inwoner van Zwanen burg, was verzonden. De verdachte, die drie en dertig jaar bij de posterijen in dienst was geweest, ver klaarde dat hij uitsluitend uit nieuwsgie righeid de brieven had geopend. De Officier van Justitie mr. A. R. An- drlnga, vond de feiten zeer ernstig en eischte twee jaar gevangenisstraf. Uitspraak 25 Maart. De volgende schepen zijn morgen radio- telegrafisch te bereiken via het kunststa tion Schevenlngen Radio. Aagtekerk, Alchiba, Alcyone, Aldabi, Almkerk, Alwaki, Baloeran, Bloemfontein, Colombia. Costa Rica, Hoogkerk, Jagers fontein, Johan v. Oldenbarnevelt, Kota Radja, Marnix v. St. Aldegonde, Poelau Bras, Poelau Rosbiah, Randfontein, Rot terdam H.A.L., Serooskerk, Sibajak, Simon Bolivar, Springfontein, Statendam, Streef kerk, Stuyvesant, Venezuela, Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederiandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Telegrammen worden aange nomen door alle telegraafkantorën' en dop/ Radio-Holland. Als jij met een roman zit ben je altlid heelemaal weg en hoort of ziet niets anders!ik geloof zeker, dat er in de kêuken wat aanbrandt! AMSTERDAM, 11 Maart. Vaste markt. Hier en daar levndige om zetten. Rubberfondsen belangrijk hooger. Scheepvaartaandeelen gevraagd. Tabakken vast. Philips hooger. Koninklijken in her stel. Beleggingsmarkt goed prijshoudend, Amerika opgewekt. De modaliteiten voor de nieuwe Fransche leening werden heden bekend, doch voorals nog wenschte men zich blijkbaar niet aan voorspellingen te wagen. In de Fransche fondsen ging weinig om en daarbij bestond een gedrukte stemming. Voor het overige had de markt een opgewekt voorkomen en daarbij bestond een vaste tendenz. Op de petroleum-afdeeling werden Koninklijken voor Parijsche rekening verkocht Het aan bod was echter niet omvangrijk en werd ruimschoots gecompenseerd door de vraag zoodat een koerswinst van enkele procenten Kon worden geboekt. De topprljzen bleven echter niet gehandhaafd De warrants Koninklijken bewogen zich tusschen nauwe grenzen en hielden zich hoofdzakelijk op in de omgeving van f. 600. Voor Scheepvaartpapieren werd groote belangstelling aan den dag gelegd en aan vankelijk bestond een willige stemming, die voornamelijk tot uitdrukking kwam in het koersverloop van aandeelen Holland— Amerika lijn, Nederiandsche Scheepvaart Unies en de aanverwante soorten, alsmede Java-China-Japan lijn. Winstnemingen ver oorzaakten tenslotte een kleine achteruit gang. doch per saldo konden goede avances worden opgeteekend. Ook in de Rubberaan- deelen ontwikkelde zich wederom een druk ke affaire.'Verschillende specifieke Rubber - aandeeien konden een tiental procenten of meer naar boven loopen. Ook voor Tabak ken was de toon zeer vast. Dell-Batavla's liepen een tiental procenten naar boven. Oude Deli's en Senembah's waren eveneens goed gedisponeerd. Op de Sulkerafdeeling ging niet zoo veel om. H.V.A.'s werden hoo ter Ingezet, doch liepen reeds spoedig naar :eneden. Java Culturen en Nisu's waren niet veel veranderd. Vorstenlanden daarentegen waren g*» vraagd en belangrijk hooger. Industrieelen waren op den achtergrond geraakt. Aku's waren nauwelijks prijshoudend. Unilevers waren verwaarloosd. De Philips-aandeelen waren bij geringe omzetten vast gestemd. In Amerikaansche waarden ontwikkelde zich een drukke affaire; daarbij traden en kele specialiteiten overwegend op den voorgrond. Voor aandeelen Republic Steel, die onder beurstljd geregeld ln een groo- ten open hoek werden verhandeld, be stond groote vraag, zoodat die zich verdej konden verheffen. Voorts ging het zeer le vendig toe in aandeelen United States Leather, die beduidend hooger werden in gezet, doch nadien van aanbod te lijden hadden. Ook Intercontinentals gaven ruime om zetten te aanschouwen. Anaconda's werden weliswaar in een open hoek verhandeld, doch de handel ln dit fonds was toch niet bijzonder groot. De omzetten in de overige koper-aandeelen waren normaal. U. S. Steels en Bethlehem Steels trokken verhoudingsgewijze slechts matige attentie, doch waren overigens prijshoudend. De beleggingsmarkt was kalm, doch vast- gestemd voor de Nederiandsche Staats fondsen. De obligaties uit de Young-leening werden iets hooger genoteerd. WISSELKOERSEN. Londen 8.93-3/8 (8.93 1/8)Berlijn 73.50 (73.45); Parijs 8.37 1/2 (8.353/4); Brussel 3U.81 (30.80 1/2); Zwitserland 41.70 (41.71); Kopenhagen 39.90 (39.87 1/2)Stockholm 46.07 1/2 (46.05 1/2); Oslo 44.90 (44.90); New York 1.82 7/8 (1.82 3/4); Praag 6.38 '6.38). Prolongatie 1%; Part. disc. 1/4%; Dag geld 1/4%. Registermarken 361/8; Crediet Sperr- marken 19 3/8; Effectensperrmarken 18 3/4; Reismarken 52; Bankpapier 413/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Deze roode driehoek, met de punt naar beneden be« teekent, dat men een voor- rangsweg nadert, waarop ook het verkeer, dat van links nadert, voorrang heeft. LEIDEN, 10 Maart. Peterselie f. 1.50; ra dijs f. 2.50—3.90; kropsalade f. 1.80—7.70; selderie f 0.301.60, alles per 100 stuks. - Kroten f. 1.302 per 100 Kilo; kroten, ge kookt f.57; witloof f.316; boeren kool f. 1.504; spinazie f.1523; uien f. 1.10 2.10; wortelen f.. 1—3.20; spruiten I f.515; spruiten II f.38; andijvie f.1017; roode kool f. 1.80—2.80; gele kooi f. 1.30—2.60; groene kool f. 3.20—3.80; prei f. 3.807. Noteering melkveiling „Leiden" 10 Mrt. Week van 1420 Maart 1937. Consumptie- melk 1ste klas f. 6.50, 2de klas f. 6.25, 3de klas f. 6.00. Prijs voor te leveren boventaxe- melk in georganiseerd overleg v. de week van 1420 Mrt. 1937 voor het district Lei den, gelijk aan den door de regeering vast- gestelden prijs. BOSKOOP, 10 Maart. Coop. ver. „De Bos- koopsche velling". Diversen per bos: Cera- sus Hisakura le soort 320370 ct.; idem 2e soort 210260 ct.; idem Rosea 250 ct.; Se- ringenbloemen 5370'ct.; Azaleamollus- bloemen le soort 150—170 ct.. Idem 2e soort 60—110 ct.; Pechtold 72—82 ct.; Brlarcllff 5265 ct.Rhododendronbloemen 5060 ct.; Malustakken 60 ct.; Andrnicda 15 ct.; Prunustakken le soort 6274 ct.; idem 2e soort 2735 ct.; Mahoniatakken 57 ct. Diversen per stuk: Rhododendrons in soorten 50—60 ct.; Azalea-mollus 60—80 ct.; Jap. Acers 2035 ct.; Funkia's 5 ct. GOUDA, 11 Maart 1937, Aangevoerd in to taal 1705 stuks, waarvan: 44 slachtvarkens, vette van 2224 ct, p. p„ levend met 2 korting; 435 magere varkens 2232; 506 biggen 1014; Geldersche biggen 1417; 9 runderen 125—200; 648 nuchtere kalveren 68; 7 bokken en gel ten 26 per stuk. Algemeene markt: 83 partijen kaas. Prij zen le kwal. met rijksmerk 2324, 2e kwal. met rijksmerk 2122. Handel matig. 330 ponden boter. Goeboter 0.750.80; Weiboter 0.700.75 per pond Handel vlug. 219.000 eieren. Kipeieren 3.303.60; Eendeieren 2.803.00 per 100 stuks. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g. a. (C.Z, H E te Gouda Aanvoer 112.800 kipeieren. Prijzen 56/58 K G. f. 3.30—3.35. 58/60 K G. f. 3.35—3.45, 60/62 K.G. f. 3.45—3.55, 62/72 K.G, f. 3.55—4.30. bruine 58/68 f. 3.45—4.20, kleine eieren f. 3.053.25 per 100 stuks. Aanvoer 2000 eendeneieren, prijzen f, 2.75— 2.85 per 100 stuks. KATWIJK a. d. RIJN, 10 Maart. Groen- tenveiling. Waschpeen p. kist van 20 KG. f. 0.350.50: kroten per kist van 20 K.G. f. 0.150.25; Groene kool per 100 stuks f. 2.10—2.60; uien per 100 KG. f. 1.70—2.10; prei per 100 bos f. 2.60—2.80; knolselderie per 100 stuks f. 5.608; gele kool per 100 K.G. f. 1.701.90; roode kool p. 100 K.G. f. 1.70—1.90; roode kool per 10Ö KG. f 1.80 2.20. NIEUWKOOP. 10 Maart. Eierveiling Aanvoer 4247 eieren. Prijs kipeieren f. 3.10 —3.70; eendeieren f. 2.60—2.75 per 100. RIJNSBURG, 10 Maart. Groentenveiling. Roode kool f. 1.80—2.20; gele kool f. 1.50 1-80; waschpeen f. 0.20—0.50; kroten f 0.30 0.40; boerenkool f. 0.120.18; knolselderie f 3—8; uien f. 0.60—0.80. TER-AAR, 10 Maart. Spinazie f. 0.50—0.73 per kist van 4 KG. Uien f..0.90—1.90; wit lof f. 7—12.80 per 100 KG. Radijs f. 3.90 per 100 bos. Sla f. 3—3.20 per 100 stuks. Seldery f. 3.10; knolseldery f.2 80; peterselie f. 5.80; boerekool f. 0 18—0.20. VOORSCHOTEN. 10 Maart. - Veiling V.P.V. - Kipeieren f. 3.304.20 per 100; eendeleren f 3—3.40 per 100; duiven f0.10 per stuk; konijnen f. 0.50—1.15 per stuk; hanen f. 0.851.10 per stuk. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3