ELTAX 666 DOUWE EGBERTS BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 11 Maart 1937 DAG en NACHT TABAK ÉÉN VRAGENRUBRIEK uit alle deelen der wereld in melange 1753 Binnenland EERSTE KAMER. N atuurmonumenten in Friesland. f DE ALGEMEENE TOESTAND J De Grondstoffen-commissie. De algemeene besprekingen op de grond- «toffenconferentie zijn gesloten. Thans moeten nog het werkprogramma en de procedure worden vastgesteld. De Zwitser Stucki achtte het wenscheüjk. dat het verkrijgen van grondstoffen gemak kelijker wordt gemaakt. De kwestie heeft ook een financieele zijde. Men moet nauw keurig kennis nemen van de klachten uit landen, die niet over grondstoffen beschik ken. Rosenblum, de sovjet-Russische deskun dige. verklaarde niet te kunnn deelnemen aan de bespreking over het koloniale pro bleem, daar het volkeren betreft, die zelf niet geraadpleegd zijn. Rusland verlangt geen grondgebied en geen gunsten: het wil medewerken aan een betere organisatie van den vrede. Het heeft belang bij het grond- stoffenvraagstuk als voortbrenger, impor teur en exporteur. Het wil zich aansluiten bij een betere organisatie der markten. Doelende op de groote landen, die ver stek hebben laten gaan, dreef Rosenblum den spot met de staten, die wel geld hebben voor en toekomstigen oorlog, maar niet voor de betaling hunner handelsschulden. Hij was van meening, dat men door een onder zoek zal kunnen ontdekken, welke verborgen bedoeling er achter de eischen van zekere landen zit. FRANKRIJK De defensieleening-wet definitief aangenomen Voor den Middenstand. Gisteren heeft de Senaat de defensie- leéningwet behandeld. Deze behandeling droeg precies hetzelfde karakter als in de Kamer Tenslotte werd het ontwerp met 2581 stem aangenomen. De Kamer heeft daarop met 474 tegen 39 stemmen zonder voorafgaand debat den door den Senaat goedgekeurden tekst aan genomen van het wetsontwerp, waarbij machtiging verleend wordt tot het uitgeven van de weerbaarheidsleening. Het ontwerp is hiermede definitief aan genomen. Vanavond om 7.20 Amst. tijd zal president Lebrun door de radio een oproep tot het land richten om de defensieleening te 6teunen. In tegenstelling met de verwachtingen in de wandelgangen had de senaatscommissie van financiën nog besloten in den tekst van artikel 1 van het aan de orde zijnde wetsontwerp te bepalen, dat het bedrag der weerbaarheidsleening de lO'/i milliard niet mag te boven gaan. De rentevoet van de nationale defensie leening is vastgesteld op vier en een half procent. De inschrijvingen zullen worden toegewezen op een koers van 98. De eerste tranche bedraagt 5 milliard. Na de vergadering van het uitvoerend comité der radicale en radicaal-socialisti sche partij ls met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat „het evenwicht der sociale krachten gevaar zou loopen verbroken te worden, wanneer de belangen van den middenstand niet het voorwerp uitmaakten van de waakzame aandacht van den kant van re geering en parlement en wanneer niet onmiddellijk hulp verleend werd door de openbare macht." De motie verklaart, dat de radicale partij de medewerking van zijn afgevaardigden en den steun van zijn pro paganda zal verleenen aan ieder initiatief ten gunste van den middenstand. Hieraan wordt toegevoegd: „deze essentieel natio nale krachten mogen niet het losgeld vor men voor het economisch en financieel herstel, waarnaar de Fransche democratie streeft." In Tunis zijn bij een mijn-botsing weer 6 personen gewond, w.o. 2 gendarmes. Te Havre en Bordeaux is de staking der zeelieden geëindigd. Heden zal alles weer normaal zijn. DUITSCHLAND Geen verkiezing van bedrijfsraden. - Engelsche bladen verboden. Dit jaar zullen geen verkiezingen voor de bedrijfsraden worden gehouden. In de gis teren gehouden zitting van de rijksregee- ring werd een wetsontwerp aangenomen, waarbij de „vertrouwensmannen" voor een jaar in hun functie worden gehandhaafd. Het motief voor deze verlenging van den ambtsduur wordt niet opgegeven. Volgens Havas is de achterwege-lating der verkiezingen voor de bedrijfsraden een aanwijzing voor de sociale en economische moeilijkheden, waarin het natlonaal-socla- llstische Duitschland verkeert. De politie heeft de nummers van 9 Maart van de Britsche bladen „Times". „Morning- post", „Daily Telegraph" en „Evening Standard" in beslag genomen en de ver spreiding ervan verboden. De „Manchester Guardian" en „Daily Herald" zijn voorgoed in Duitschland verboden. HONGARIJE Daranyi ontkent Putsch-poging Minister-president Daranyi legde ir de Kamer de volgende verklaring af; „Het is de plicht der regeering nauw lettend de politieke stroomingen in het land te volgen en er voor te waken, dat deze niet de grenzen der wet. overschrijden en zich niet ontwikkelen in een ricliliiig die ook maar eenigermate de openbare orde kan verstoren De regeering moet de publ'eke opinie gerust stellen en deze overtuigen dat zij haar plicht heeft vervuld en die ook ook in de toekomst zal blijven vervul len. Maar het is niet de plicht der re geering de zenuwachtigheid van enkele personen, die is opgewekt door een stroom van geruchten, van iederen grond ontbloot, als voonvendsel te ge bruiken om een actie te beginnen waar toe overigens ook geen enkele reëelc grondslag aanwezig is. De openbare macht berust onverander lijk in de handen der constitutioneele re- gceringsorganen; de rustige sfeer waarin liet parlement zijn taak verricht is er de waarborg van". Daranyi vervolgde dar.: „De regeering waakt voor de orde in den staat en iedere objectieve kritiek zal moeten erkennen dat de regeering haar in liet land wèl bekende doeleinden nas'reeft in het tempo zooals in haar program is aangegeven Wij weigeren te erkennen, dat onze constructieve arbeid in het belang van de economische en sociale veiligheid eri orde. op het oogenblik of in de toe komst bedreigd zou kunnen worden door 'enigerlei extremiétische agitatie De regeering heeft ook geen enkele reden om te veronderstellen dat een of andere buitcnlandsche macht Invloed zou willen verwerven op de ontwikke ling van het Hongaarsche politieke leven, zij het slechts Indirect. Ik moet op de krachtigste wijze piotes- teeren tegen de verspreiders der onverant woordelijke geruchten die. zonder eenieen reëelen grond, dergelijke beweringen ingang trachten te doen vinden in de publieks ouinie. De regeering betreurt hel dat der gelijke geruchten eenig gehoor hebben kun nen vinden". Vervolgens besloot Daranyi aldus: „Dit valt des te meer te betreuren, daar de verspreiders van dergelijke geruenten den vertegenwoordiger van een bevrieauen staat, die te Boedapest geaccrediteerd is niet sparen en hem trachten voor te sleden pp een wijze ,die in de grofste tegenspraak is met de feiten en de volkomen correcte houding van dezen diplomaat. Indien de natie met eenig recht van de regeering mag verwachten dat zij onder aile omstandigheden rust en orde in het land zal handhaven een verantwoordelijk heid die de regeering en ik zelf rustig op ons kunnen nemen dan heeft de regee ring van haar kant het recht van de pu blieke opinie te verwachten dat deze geen geruchten aanmoedigt, die. hoe ongegrond zij ook mogen zijn. toch door voortdurende herhaling een volkomen ongerechtvaardig- den geest van onrust over 't land kunnen brengen en de economische belangen van het land zouden kunnen schaden". Een debat vond niet plaats. Trots deze tegenspraak is echter de gerustheid in breeden kring niet teruggekeerd en enkele bladen vragen dan ook reeds, of deze ca tegorische ontkenning niet al te ver gaat! OOSTENRIJK Ongerustheid over Hongarije. De toestand in Hongarije heeft de legi- timistische kringen te Weenen levendig verontrust. Hun orgaan „Der Oesterrei- cher" stelt zich niet tevreden met de de mentis der regeering te Boedapest. In een artikel tracht hot orgaan aan te toonen, dat in deze geheele zaak vooral Oosten rijk bedreigd is geweest en het nog is. Het blad schrijft: „Ziehier wat zich heeft af gespeeld: Een groep politici is door Duitsch geld opgeruid de macht in Hongarije in handen te nemen. De beweging had niet alleen Hongarije ten doel, maar vooral ook Oostenrijk. Wanneer de Putsch geslaagd was te Boedapest, zou Berlijn Oostenrijk in een schroei hebben gekregen, en het hebben kunnen bedreigen, niet alleen uit het Noorden en Oosten, maar ook uit.het Zuiden, door Stiermarken heen. Aldus is de nieuwe vorm van den „drang nach Osten". Ondanks de mislukking van den Putsch, blijft het gevaar bestaan en het zal weer te voorschijn komen." ITALIË. De Ducc naar Lybië. Mussolini is uit Rome vertrokken om zich in te schepen aan boord van den kruiser „Pola". die hem naar Lybië zal brengen. Honderdveertig journalisten ma ken de reis mede. „De Giornale d'Italia' schrijft nog: De reis van Mussolini naar Lybië heeft, in tegenstelling met alle anders luidende veronderstellingen, ten doel, een bezoek te brengen aan een gebiedsdeel van het imperium, dat aan een voor Italië belang rijke zee ligt, en dat om redenen van zelf verdediging onder toezicht van Italië moet staan. De diplomatieke redacteur van het nieuwsbureau Stefani schrijft, dat Musso lini een bezoek aan Lybië zal brengen, om oen weg langs de kust naar Syrië in te wijden. Aan Grandi, den gezant te Londen, is de titel van graaf verleend. ROEMENIË Dc geestelijkheid en de politiek. De Heilige Synode heeft overeenkomstig den eisch der regeering verboden, dat gees telijken tijdens kerkelijke diensten vlaggen van politieke groepen inwijden, dat pries ters een eed met politiek karakter afne- men en deelnemen aan acties, welke niet in den geest der christelijke religie zijn, alsmede dat in predikaties kwesties behan deld worden, welke strijdpunten raken tus- schen de politieke partijen. VEREENIGDE STATEN De stakingsactie. De staking in de fabrieken van Chevro let en de carosserlebedrljven van Fisher is geëindigd. Ei' is overeenstemming bereikt tusschen werkgevers en werknemers. De vice-president van de Chryslerfabrle- ken, Hutchinson, heeft medegedeeld, dat c'.eze maatschappij bij de rechtbank te De troit een eisch tot ontruiming harer tal rijke fabrieken heeft ingediend. Tweeduizend leden van de communisti sche werkloozenorganisatie „Workers Al liance" hebben gisteren te New-York 30 van de 45 stempelbureaux bezet. Zij eischen een steunverhooging van 40 procent. De werkloozen hebben bij de bezetting der di verse stempellokalen 150 kinderen meege nomen van een leeftijd, varieerend van enkele maanden tot tien jaar. In Californië vielen bü een botsing tus schen politie en stakers 20 gewonden. ENGELAND De nieuwe Iersche Grondwet. De Iersche Dail heeft de Valera gemach tigd het ontwerp voor de nieuwe grondwet in te dienen. Dit ontwerp zal onderwor pen worden aan een volksstemming, nadat het door den Dail zal zijn aangenomen Men vermoedt, dat deze volksstemming tegelijk zal worden gehouden met de par- lements-verkiezingen in het eind van den zomer en in het begin van den herfst. FINLAND Cajander kabinetsformateur. Presdent Kallio heeft oud-minsiter Ca jander belast met de vorming van een kabinet. ZWITSERLAND De devaluatie werkt gunstig. Tengevolge van de devaluatie op 26 Sept. van het vorig jaar zijn de finantieele posten zeer verbeterd. Reeds in het begin van het jaar 1936 was in den buitenlandschen handel een lichte verbetering merkbaar. Deze verbetering kwam na de devaluatie echter veel sterker tot uiting. Over het geheele Jaar vermin derde de invoer met 17 milloen fratnes, doch de uitvoer steeg met 87 millioen francs en wel 11 proeent in waarde en 22 procent in hoeveelheid Tengevolge hiervan is het pas sief der Zwitsersche handelsbalans met 104 millioen francs verminderd. Bijna alle industrieën profiteerden van den grooteren uitvoer. Vooral in de textiel industrie is de uitvoer belangrijk vergroot. De uitvoer van uurwerken is met 27 mil lioen francs gestegen. Ook in de metaal industrie is de verbetering goed merkbaar, evenals in de chemische en pharmaceu- tlsche industrie, terwijl ook de uitvoer van levensmiddelen, vooral van chocolade en kaas, is gestegen. Na de devaluatie is veel buitenlandsch kapitaal naar Zwitserland gekomen. Gedurende de wintermaanden is de werk loosheid minder gestegen dan in vooraf gaande jaren. Dank zij de van regeeringswege genomen maatregelen om ongerechtvaardigde prijs stijging te voorkomen, is het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud tot eind 1936 slechts van 130 tot 132 (1914: 100) gestegen. Het vreemdelingenverkeer ls door de de valuatie gunstig beïnvloed, het aantal bul- tenlandsche gasten ls belangrijk gestegen, vooral uit Engeland, België, Frankrijk en Italië. Tengevolge hiervan zijn ook de inkomsten der bondsspoorwegen gestegen. Bovendien had de devaluatie tot gevolg, dat de spoor wegtarieven in Zwitserland thans niet hoo- Iger zijn dan in andere landen. In bevoegde kringen verwacht men als I gevolg van de devaluatie een verdere gun- istlge ontwikkeling van den economischen toestand. ZUID-AMERIKA Vrouwenkiesrecht in Canada afgeschaft. In de nieuwe grondwet van Canada ls het kiesrecht voor vrouwen geschrapt. 4556 (Ineea. Med.) Mej. L. v. R„ te L. Secretaresse van Brunhilde is mej. A. Snel, Stadhouders laan la. H. B S„ te L. Breukelen, Portengen, Laag-Nieuwkoop, Indijk, verder den groo- ten weg Utrecht-Leiden volgen. Totaal on geveer 58 KM. W. N., te L. Wend u tot den direc teur van het Academisch Ziekenhuis, dr. H. H. Maas. M. J. E. Vooral waar het een jonge hond betreft, is het raadzaam een veearts te raadplegen. J. A. M., te L. Wellicht kan de Ned. Bank u helpen. J. v. D„ te K. a. Z. Ad 1: daartoe bent u verplicht. Ad 2: Bij den Raad van Arbeid Breestraat Lelden, zal men u volledig kun nen inlichten. Ad 3: Vaak met was wrijven. ONZE TELEFOONNUMMERS: REDACTIE 1507 DIRECTIE en ADMINSTRATIE 2500 (op 2 lijnen) ANNO Voor ieder pakje D.E. zijn tabaks soorten aangevoerd uit alle wind streken. Iedere soort heeft haar eigen taak in de D.E.-melange, die berust op een ervaring van bijna twee eeuwen. U proeft de speciale zorg, die aan D.E. Echte Friese he Heeren-Baai wordt besteed! FRIESCHE HEEREN-BAAI 18 3 J A RIN ERVARING IN P IJ P 1 A B A k 7687 (Ingez. Med.)' N DE RIJKSBEGROOTING 1937. (Vergadering van heden). Aan de orde is hoofdstuk 12 (dep. van sociale zaken) der rijksbegrooting voor 193*7. De heer Danz (s.d.) bespreekt het vraag stuk der werkloosheid, waarvan de voor uitzichten iets minder somber zijn, hoewel nog lange jaren breede kringen van werk loozen onze aandacht zullen vragen. Indien de werktijd niet beduidend ver kort wordt, blijven groote groepen land- genooten uitgesloten van het bedrijfsleven. Dit beteekent bij den aanwas der bevolking steeds toeneming van het aantal beroops- werkloozen. Spr. schetst de moreele gevolgen, de ver wildering, veroorzaakt door dit ontbreken van elk perspectief. Zonder werktijdver mindering zullen er nog sterker middelen moeten worden gebruikt. Er zijn al symp- tonen om aan de rationalisatie paal en perk te stellen. Spr. wijst op de wet betreffende mechanisatie in de sigaren-industrie. Tot nog andere middelen zal men komen zon der werktijdverkorting. Spr. erkent dat de ioonen een rol spe len, doch er zijn wel middelen om tot een accoord te komen, spr. wijst op Amerika en Frankrijk. De regeering heeft veel te lang gewacht met aansturen op verkorting van werktijd. Er moet naar een weg ge zocht worden om werkgevers en werk nemers te dezen aanzien te vereenigen. Het rapport van den Hoogen Raad van Arbeid geeft al een uitweg aan. Spr. critiseert het te ruim gebruik maken van overwerk-vergunningen en de toepas sing der arbeidswet 1909 Het ls, alsof er geen arbeidswet bestaat. Dit is een schande, zoolang er nog honderden werkloozen op straat loopen. Na de interpellatie de la Bella heeft de minister ruimere tewerkstelling in werk verschaffing toegezegd. De betrokkenen zijn er echter in geenen deele beter aan toe gekomen De minister houde zich beter aan zijn belofte van verleden jaar. De huidige steunnormen laten geen enkele vermindering meer toe. De prijs stijging maakt zelfs een spoedigen duurte - toeslag noodig. Mogelijk kan dit geschie den, als de brandstoffentoeslag weldra zal vervallen. De beschikbaarstelling van goed- koope levensmiddelen is onvoldoende, Wan neer worden de blikgroenten beschikbaar gesteld? Er ls een groote tekort aan mid delen voor ligging en dekking. Ons volk nadert een aigeheelen toestand van onder voeding. De toepassing der bedrijfsradenwet laat veel te wenschen over. Het aantal bedrijfs raden moet belangrijk worden uitgebreid. De heer Gelderman (Lib.) heeft bezwaar tegn verschillende opmerkingen in het voorloopig verslag, nu ook weer door den heer Danz te berde gebracht. Een regeering heeft te overwegen of maatregelen econo misch verantwoord zijn. Men vergeet, wel eens dat in een menschenleeftijd de ar beidsduur van 63 a 65 uur per week en meer, is teruggebracht op 48 uur. Spr. wil niet ontkennen dat mogelijk bij den voor uitgang der techniek de werktijd verder zal worden verkort. Men bedenke echterj dat de behoeften ln een land met Noorde- lijk klimaat anders zijn en blüveti dan in Zindelijke of tropische streken De indus trie moet ln omstandigheden blijven ver-1 keeren, dat ze me» andere landen kan con- i cumeren. Men stelle zich niet teveel voor van maatregelen t.a.v. de 40-urige werk week genomen. Een belangrijke gift van H.M. de Koningin. (Speciale G.B4>.-berlchtgeving) Naar wij vernemen ls voor den aankoop van verschillende gronden van wijlen mr, C. Beekhuis ten behoeve van „It Frysk» Gea" door H. M. de Koningin een belang rijke som geschonken. Deze gronden liggen in de onmiddellijke nabijheid van het Frlncenhof te Leeuwarden, dat reeds het eigendom van ,,It Fryske Gea" is. „It Fryske Gea" ls de vereeniglng voor bescherming en instandhouding van na tuurmonumenten ln Friesland en wijlen mr. Beekhuis was in leven bestuurslid dezer vereeniging. H.M. DE KONINGIN OP DE TOOROP- TENTOONSTELLING. H.M. de Koningin heeft hedenochtend een onverwacht bezoek gebracht aan de ten toonstelling van vroege werken van Jan Toorop in het gemeentemuseum te Den Haag. Het bezoek duurde een half uur. JAN KIEPURA IN AMSTERDAM. De bekende zanger en filmspeler. Jan Kiepura, is hedenmorgen in Amsterdam aangekomen, waar hij Zaterdag een concert zal geven. Hij vertelde voor den eerstvol- genden tijd druk filmwerk te hebben. In voorbereiding zijn .Jfcnsation" en „Boheme", NEDERLANDSCH S.S. „JEANNETTE BESCPWHGD. Het Nederlandsche s.s. Jeannette" is bij den ingang van de rivier de Bann (Ier sche Kust), tegen een pier gevaren en be kwam zware schadbt Het schip werd bij Moville aan den gfBBd gezet. DOODELIJK ONGELUK IN DE ORANJE- NASSAUMJJN II. Gisteravond heeft in de ondergrondsche werken van de Oranje Nassaumijn II te Heerlen een doodelijk ongeluk plaats ge had. De 29-jarige meester-houwer Fr. PU'S was, ln strijd met de voorschriften, op een ophaalkooi gaan staan, waarmede tevens een plank werd vervoerd. Tijdens het transport moet de plank met de schacht betimmering in aanraking zijn gekomen en daardoor gebroken zijn, met het gevolg, dat P. door de stukken van de plank tegen de schachtbetimmering werd gedrukt HU werd doodelijk gewond. Het slachtoffer was ongehuwd en woon achtig in Heerlen. DE GOUDDOLLARLEEN1NG 192* VAN ROTTERDAM. Naar wij vernemen heeft het van de Vereeniging voor den Effectenn»": del te Amsterdam cassatie aangeteeKei fecen de beslissing van het gerechtshoi i 's-Gravenhage van 24 December waarbij de eisch tot betaling op goud" sis ter zake van de 6 procent goudaou» leening 1924 ten laste van de gem'" Rotterdam werd afgewezen, 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2