De aanvallen op Madrid duren voort De tusschentijdsche verkiezing te Brussel De herziening van de grondwet jEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Donderdag 11 Maarf 1937 Van Zeeland contra Degrelle Nieuw protest tegen de aanwezigheid van Italiaansche troepen LUCHTVAART goed helpend goed smakend Een belangwekkende steekproef Voorloopig verslag der Eerste Kamer „De wijzigingen zijn van geringe beteekenis". De nationalistische strydikrachten be enden zich gisteravond ter sterkte van j; 400 man op twintig kilometer van de Pd Guadalajara. De machtige opmarsch jer witte colonnes wordt inmiddels syste- atisch voortgezet. rn alle sectoren van 't Madrlleensche it worden de regeeringstroepen thans in n'rug aangevallen. De groote vraag is us, wat de internationale brigade zal n. Het staat vast, dat verscheidene ,;e colonnes zich reeds hebben terug trokken. om zich opnieuw te groepeeren chen Aranjuez, Chinchon, Alcala de tnares en de rivier Tajuna. De eenige geoefende troepen van het itefront, die hun stellingen nog hand ven, worden geschat op 15.000 a 20.000 in. Indien ook zij zich niet onmiddellijk nijtrekken, loopen zij gevaar te worden mengeknepen tusschen de twee armen _j de tang, die zich geleidelijk tusschen -uadalajara en Aranda sluit. In dat ge- zouden zij onvermijdelijk worden terug- reven naar Madrid, hetgeen tot hevige t,gevechten aanleiding zou worden. Aldus melden de rechtsche radio-zenders! Generaal Miaja is naar het front ver- kken In zijn plaats heeft kolonel Rojo, del van den generalen staf, den Journa len de gebruikelijke mededeelingen ge- n. Hij zeide: ,De toestand aan het front Gudalajara is bevredigend. Onze troe- n, die uit infanterie, artillerie en tanks -taande versterkingen hebben ontvangen, mdeh thans den vijand in de stellingen, te middernacht betrokken zijn". Men ziet dat dit zeer vaag is. De „Mundo Obrero" te Madrid meldde vond dat de gevechten in de pro- Ie Guadalajara tot het tegenhouden den vijand worden voortgezet. Na t een aanval te hebben gedaan op het trum van de regeeringstroepen, hebben nationalisten later een aanval gedaan den rechtervleugel, teneinde hun troe- ln den rug te beschermen Uit deze mededeeUng van het blad blijkt wel. dat de nationalisten aan zienlijk zijn opgerukt. In het Westen zijn zij doorgedrongen tot Toba, in het centrum tot voor Almadrones en in 't Oosten tot Abanades. Het doel van de Westelijke colonne is de weg van Ara- gon, de centrale colonne rukt op naar Brihuega en de Oostelijke naar Cifuen- les. De gemotoriseerde eenheden, welke door de nationalisten in het vuur wer den gebracht stelden hen in staat deze beide laatste plaatsen onmiddellijk te bedreigen. Het schijnt niet dat hun aanval gericht is tegen Guadalajara; vermoedelijk zullen beide colonnes den loop van de Tajuna en de Taag volgen. Te Madrid verklaart men, dat indien de rationalisten geen druk uitoefenen op andere punten van het front van Madrid; vooruitgang van weinig beteekenis is. Een nota van de Spaansche regeering. Alvarez del Vayo, minister van buiten- latdsche zaken te Valencia, heeft de ver tegenwoordigers van de buitenlandsche Kre ontvangen en hun de volgende nota werhandigd De regeering der Spaansche republiek leeft verschelden malen melding gemaakt in militaire eenheden, die waren gezon de om de opstandelingen te steunen; zij keelt hun tegenwoordigheid gesignaleerd tp verscheiden gevechtsfronten. Sinds December, toen zes weken achter;- Kn herhaalde vruchtelooze aanvallen op Mrid in het kamp der opstandelingen een Wgainde demoralisatie hadden veroor- -sAt. welke in tal van getuigenverklarin- Kn van gevangenen tot uitdrukking kwam, k*'t slecht de voortdurende toevoer van Wtsche en Italiaansche troepen den mili tairen opstand in Spanje gesteund, het- Wn een bespotting zonder weerga is van ille overeenkomsten, voortvloeiende uit de Augustus opgestelde verklaring aan- ünde niet-inmenging. De gevangenneming van vier Italianen, '(gisteren, heeft ons opnieuw de beveS- ■iSing gegeven van de gegrondheid onzer indachten. De vier militairen een ender-off icier en drie manschappen ver- Haren op l Februari te Cadix aan land te gezet, zy maken deel uit van een con- ■npnt van vijfduizend man verdeeld over bataljons van de tweede divisie def ■ascistische militie welke onder bevel staat Jan generaal Zopi den vroegeren inspec- der Italiaansche infanterie, een voor aanstaanden man in de legerkrlngen van Sj> land. De gevangenen behooren tot het j'lste bataljon, dat uit drie compagnieën Millers en een compagnie zware mitrall- •"Jfs bestaat. M gevangenen voegden aan hun mede- ™flngen.'toe. dat zy op 8 Maart te Bouenza *aren aangekomen. Zij hebben aan dit TOnt zes Italiaansche bataljons aangetrof- j™- Het 751ste bataljon is dat, hetwelk met ™n compagine tanks is uitgerust. De num- der andere bataljons zyn het 530ste «wte, het 636ste en het 730ste. Zij verkla- «o eveneens te hebben gezien een zestien- SfJ™kken artillerie van verschillend ka- rJT die door Italiaansch personeel wor- w bediend, zy zeggen ten slotte, dat zich hetzelfde front Duitsche artillerie be- ®ot en dat de derde divisie der Italiaan- militie eveneens in actie ls. ''er gevangenen zajn naar Valencia - ^bracht. De vertegenwoordigers der .«vldpers zullen in de gelegenheid wor- gesteld daar met hen te spreken. De ton.enT>der gevangenen zyn Rafaele Mar ia. Pasqual Esperanza, Mario Stopini en Plaidi Daute. Het is belangwekkend er op te wyzen, dat het Italiaansche contingent, waartoe zy behooren is gezonden juist in de dagen, dat de Italiaansche regeering zich in haar antwoord aan de Britsche re- geering in de nota van 25 Januari heeft uitgesproken ten gunste van de wederln- scheping van alle buitenlanders, die deel nemen aan den binnenlandschen stryd in Spanje, welke door de Inmenging der to talitaire staten is getransformeerd in een internationalen oorlog. De niet-inmenging. Men meent te weten, dat de nlet-lnmen- gingscommissle morgen byeen zal komen voor het benoemen van een voorzitter voor het controle-bureau te Londen en ver schillende functionarissen voor secundaire posten, waarvan de instelling ls voorzien ln het j.l. Maandag aangenomen plan. Voor de eerste functie zou de naam van een Nederlander genoemd worden. Gisteren is in het Engelsche Lagerhuis de aandacht van Eden gevestigd op een delicaat punt van het door de niet inmen- gings-commissle uitgewerkte controle-plan; zooals men weet dekt dit plan niet het ver voer van manschappen of materiaal door Spaansche schepen van een deT beide par tyen. In antwoord op een vraag van den liberaal Wilfrid Roberts bevestigde Eden zulks. Verder antwoordde Eden ontkennend op de vraag van een afgevaardigde, die wilde weten of de regeering getuigenverklaringen had ontvangen, welke bewezen dat het accoord inzake de vrywillgers sedert 20 Fe bruari was geschonden. HU zette uiteen, dat de Britsche paspoorten voor Spanje of de Spaansche bezittingen hun geldigheid hadden verloren, indien zy niet voorzien waren van een visum, verstrekt na 20 Fe bruari en slechts toegestaan na een onder zoek naar de redenen voor de reis. INTERN. VLIEGDEMONSTRATIES OP WAALHAVEN 12 EN 13 JUNI. Op Zaterdag 12 en Zondag 13 Juni zal op het Vliegveld Waalhaven een Interna tionaal luchtvaartfeest worden gehouden. Op belde dagen zal des middags, dank zy de medewerking van buitenlandsche aero- clubs, een uitgebreid en Internationaal programma worden uitgevoerd. De bekend ste kunstvliegers van Duitschland en FrankrUk zullen hieraan medewerken. Zoo als vanzelf spreekt zullen ook Nederland- sche vliegers en clubs worden ultgenoo- digd op deze dagen hun vliegkunst te toonen. Door de medewerking van buitenland sche vliegers waarby de beroemdste in ternationale luchtacrobaten zal dit luchtvaartfeest op Waalhaven geheel de vergelyking kunnen doorstaan met de groote vltegdemonstratles, die de laatste jaren in Frankryk, Duitschland en Enge land zijn gehouden. Het programma zal dan ook sterk afwUken van, en veel uit gebreider zyn dan van de vliegfeesten, die tot nu toe in ons land werden gegeven. Beroemde kunstvliegers, die nog nimmer in ons land optraden, zullen op deze dagen op Waalhaven met hun speciale toestellen hun toeren, die lange Jaren van studie, groote techniek en koelbloedigheid vergen, uitvoeren. De Havendienst „Spldo" te Rotterdam, heeft ln samenwerking met de K.L.M. de organisatie van deze vliegfeesten op zich genomen. De uitbreiding van de luchtvaartdien sten via het Vliegveld Waalhaven (die dit seizoen zeventig procent meer zullen zyn dan de vorige jaren, waardoor de Rotter- damsche luchthaven ln belangrykheld zeer toeneemt), is mede een aanleiding geweest om tot het organiseeren van dit groote tweedaagsche luchtvaartgebeuren te ko men. Voorts mag dit feest gezien worden als een uiting van het streven voor „Her levend Rotterdam". 7701 tlngez. Med.) (Van onzen correspondent). Brussel, 9 Maart. Het was geen bijster origineel idee van Léon Degrelle. den leider van de Rex-bewe- ging, om den Rexistlschen volksvertegen woordiger voor Brussel en al zijn plaats vervangers gezamenlyk te laten aftreden en daardoor een tusschentydsche verkiezing in het arrondissement Brussel noodzakeiyk te maken. Hij heeft dit kunstje afgekeken van Spaak, die in 1935, toen h(j nog in zyn socialistische Sturm- und Drangperiode" was, als Kamerlid hetzelfde politieke trucje uithaalde, dat hij thans als minister aan Degrelle zoo euvel duidt. Het ontbrak den Rex-leider den laatsten tijd aan groote en pakkende propaganda- objecten, aan sensationeele schandaalzaken, waarmede hy eertijds overal ln den lande volle zalen wist te trekken, zyn onzalig accoord met de Vlaamsche nationalisten, dat hem vooral in Wallonië talryke sympa thieën heeft doen verliezen, moest in ver getelheid worden gebracht en wat zou daar toe beter kunnen dienen dan een verkie- zingsstryd 40 dagen lang gevoerd met alle middelen der moderne propaganda-tech- niek (die Degrelle persooniyk In Duitsch land heeft bestudeerd, waarbij hy heel wat van Dr. Goebbels biykt te hebben opgesto ken). Kan men zich een doeltreffender mid del denken om de verflauwende belangstel ling weer gaande te maken dan een verkie zingscampagne, die den „leider" het motief aan de hand doet, om in zes weken tyds te Brussel en omstreken 200 vergaderingen te beleggen en hem ln de gelegenheid stelt, zich weer in het middelpunt der publieke belangstelling te dringen? Men moge het Degrelle nog zoo kwalyk nemen dat hy bewust en met geen ander doel dan zich nieuw agitatie-materiaal te bezorgen, het heele land in rep en roer zet niemand kan hem verhinderen, van zyn grondwetteiyk recht gebruik te maken. De schuld hiervan treft enkel en alleen het Belgische parlement, dat ook in dit op zicht een onbegrijpelyke en onvèrantwoor- delyke laksheid aan den dag heeft gelegd. Acht maanden geleden heeft de minister van Binnenlandsche Zaken De Schrijver een wetsontwerp bij het. parlement inge diend. dat de mogelijkheid van tusschen tydsche verkiezingen eens en vooral wilde uitschakelen. Men had leering getrokken uit het geval-Spaak en zag aankomen, dat ook Degrelle wel eens zou kunnen probee- ren, dit demagogische spelletje te spelen. Daarom wilde de regeering hem voor zun en hem het water afgraven. De Kamercommissies hebben het betref fende wetsontwerp goedgekeurd. Maar ver der ls het niet gekomen. De Kamer had andere dingen aan het hoofd, die haar be- langryker leken. Acht maanden lang heeft het Damocleszwaard eencr tusschentijdsche verkiezing den Kamerleden boven het hoofd gehangen. Zy hadden andere zaken te be disselen. Nu is het zwaard gevallen. Degrelle heeft regeering en parlement voor een fait accompli gesteld en nu schreeuwen de hee- ren volksvertegenwoordigers moord en brand. Maar nu is het te laat. Vooral van socia listische zyde schynt men er by de regee ring op aangedrongen te hebben, het wets ontwerp-De Schrijver hals over kop door Kamer en Senaat te laten aannemen en de nieuwe wet terugwerkende kracht te ver- leenen. Het zou een onvergeefiyke fout zijn ge weest, omdat men daarmede de Rex-bewe- ging aan prachtig agitatie-materiaal zou hebben geholpen. Degrelle had dan immers kunnen beweren, dat de regeering dictato riale methoden toepaste, den Rexisten hun grondwettelijke rechten onthield en het klaarbiykelijk niet op een krachtproef met Rex durfde te laten aankomen. Gelukkig is de heer Van Zeeland verstan diger geweest Nadat hy hedenmorgen een langdurig onderhoud met den Koning had gehad heeft hij in den speciaal voor deze gelegenheid bijeengeroepen Kabinetsraad voorgesteld, den strijd niet te ontwijken, maar integendeel Degrelle den door hem gewenschten slag te leveren. Aldus werd besloten. Op voorwaarde ech ter, dat de heer Van Zeeland de tegencan- didatuur zou aanvaarden De minister-president vroeg bedenktyd. Maar lang heeft hy zich niet bedacht. Een uur later reeds deelde hij zijn minister-col lega's mede. dat hy bereid was als natio naal candidaat tegen Degrelle in het elec torale strijdperk te treden Ofschoon het nog niet officieel was mede gedeeld wist toch iedereen vanmiddag om 2 uur by het begin van de Kamerzitting reeds, dat de heer Van Zeeland persooniyk het tegen-offensief tegen Rex zou leiden. En toen de minister-president dan ook om streeks 4 uur het spreekgestoelte betrad viel hem een onbeschryfelijke ovatie ten deel. Alle afgevaardigden, met uitzondering al leen van de Rexisten en de Vlaamsche na tionalisten. sprongen van hun zetels op en Juichten den jeugdigen premier minuten lang geestdriftig toe. De verklaring die de heer Van Zeeland had af te leggen, was slechts kort, maar in drukwekkend Met zachte, maar duidelijke stem verklaarde de eerste-minlster, dat hy deze tusschentydsche verkiezing betreurde, omdat zy het land, dat alle krachten noo- dig heeft voor de voltooiing van het econo misch herstel, noodeloos afleidt van deze urgente taak en het volk ln een maalstroom van verkiezingspropaganda dreigt mee te sleuren. Spreker wenscht niet door een der bestaande partyen candidaat te worden ge steld. Hy heeft steeds buiten en boven de partyen gestaan en wil ook in de toekomst geen partijman worden. Als nationaal can didaat echter is hij bereid, den stryd aan te binden. Hij zal hem ruiterlyk voeren en trachten objectief te blyven. Teneinde echter dergelijke incidenten in de toekomst onmogelyk te maken, verzocht de premier de Kamer, onverwyid het wetsontwerp-De Schryver in behandeling te nemen. Dit geschiedde dan ook. Rexisten en Vlaamsche nationalisten sputterden wel is waar tegen, maar met groote meerderheid van stemmen, waarby zich zelfs de commu nisten aansloten, keurde de Kamer het wetsontwerp goed. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot het In overweging nemen van een voorstel tot verandering in de Grondwet is het vol gende ontleend: Algemeene beschouwingen. Algemeen was men ook in deze Ka mer van oordeel, dat aan de thans aanhangige Grondwetsherzening slechts zeer geringe beteekenis mag worden toegekend. Ettelijke leden achtten de desbetref fende voorstellen zelfs van zóó beperk te strekking, dat ze het brengen van wyziging in een zoo gewichtig element van het staatsbestel als de Grondwet geenszins wettigen. Deze leden betwistten voorts de juist heid van de door de Regeering opge zette stelling, dat de tijd voor voor stellen van verdere strekking niet zon zijn gekomen. De leden nu, hier aan het woord, acht ten zoodanige opvatting omtrent aard en beteekenis van de Grondwet te beperkt, zy waren van oordeel, dat, meer dan ooit in 't verleden het geval was, thans een diep gaande herziening van de Grondwet op haar plaats zou zijn geweest. Er bestaat nu, trots de ernstige gevol gen. die de crisis heeft gehad, nopens de groote vragen van staat en maatschappij, een zekere mate van eensgezindheid on der ons volk, sterk genoeg om haar vast te ieggen in de hoogste Staatswet. Uiting had daarby ook kunnen worden gegeven aan de opvatting van de Regee ring. onlangs verkondigd en waaraan deze leden groote waarde hechtten dat de versterking van den Invloed der chris- teiyke beginselen op de staatkunde voor waarde geacht moet worden voor een be leid, dat aan ons volk in zyn geheel ten goede komt. In aansluiting daaraan verklaarden deze leden, dat het wenscheUjk ware geweest, indien zou zyn voorgesteld, in de Grond wet de leidende gedachten op het stuk van het sociale leven te doen opnemen. Voor het overige waren deze leden van oordeel, dat dan tevens de gelegenheid zou zijn gegeven om aan een, uit sociaal en staatkundig oogpunt zoo belangrijk Insti tuut. als de Hooge Raad van Arbeid, een grondwetteiyken grondslag te geven, ter- wyl de voor ons volk zoo zegenrijke sociale verzekeringswetgeving als belangrijk so ciaal en staatkundig goed in de Grondwet verankerd had kunnen worden. Wat wijders betreft den Inhoud van onze staatsregeling, zooals die in de Grondwet ls opgenomen, zoo meenden de leden, hier aan het woord, dat ook deze ryp is voor herziening. De financieele betrekking tus schen rijk en gemeenten was. dus spraken zy, meermalen onderwerp van bespreking tusschen Regeering en Staten-Generaal. Deze leden nu waren van gevoelen, dat die betrekking niet op bevredigende wijze kan worden geregeld, indien niet eerst de staat kundige betrekking tusschen beide vast staat. De beschrijving van die betrekking nu in Grondwet en wet achtten zy alles zins voor verbetering vatbaar. Verscheidene leden verklaarden, zich met deze critlek niet te kunnen vereenigen. Verscheidene leden brachten speciale onderwerpen ter sprake, welke zy ncode bij de herziening hadden gemist. Zoo betreurden eenigen hunner, dat geen voorstel was ingediend, ten einde mogeiyk te maken, dat in niet voldoende mate on- afnankeiyke vertegenwoordigers van be paalde groepsbelangen van de verkiesbaar heid worden uitgesloten. Ook in deze Kamer werd gelaakt, dat geen voorstellen zijn gedaan op het stuk van delegatie van wetgevende bevoegdheid Eenige'leden waren van oordeel, dat ook de positie van de Eerste Kamer onder oogen had moeten worden gezien bij deze Grond wetswijziging. Sommige leden betreurden, dat de Re geering het voorstel der Grondwetscom missie betreffende de beperking van de drukpersvrijheid niet had overgenomen. Binnen veertig dagen moet de tusschen tijdsche verkiezing, die tot een electoraal steekspel tusschen Van Zeeland en Degrelle zal worden, plaats hebben. Hoe staan de kansen? Bij de Kamerverkiezingen van verleden jaar hebben de drie regeerlngspartijen, die thans een democratisch eenheidsfront te gen het opkomende fascisme zullen vormen, tezamen ruim 219.500 stemmen behaald, terwyl Rex het destyds tot 55.000 stemmen bracht. Is Rex sedertdien vooruitgegaan? Op het platteland, zoowel in Vlaanderen als in Wallonië, schynt zyn zegetocht te zyn gestuit. Te Brussel echter heeft Degrelle vooral in middenstandskringen een grooten en nog steeds groeienden aanhang en men kan dan ook als zeker aannemen, dat het aantal Rexistische stemmen ditmaal be- langryk grooter zal zyn dan verleden jaar. En dit temeer, omdat naar alle waarschijn- lykheid de Vlaamsche nationalisten hun volgelingen zullen opwekken, voor Degrelle te stemmen. Volgt de Vlaamseh-nationalis- tische massa als één man dit parool, dan zou dit alleen reeds een aanwas van 20.000 stemmen voor Degrelle beteekenen. Desondanks behoeft men zich o.i. niet on gerust te maken. Want zelfs al zou Degrelle met het dubbele aantal stemmen uit de stembus konen, hy zal toch altyd nog ver ten achter bliiven bil het stemme naantal, dat op den heer Van Zeeland zal worden uitgebracht. Onze prognose luidt derhalve, dat de nationale candidaat een triomfantelyke stembusoverwinning zal behalen. Inkomens van Kroon en Kamer. Verscheidene leden keurden af. dat wordt voorgesteld, wyziging by de wet mogeUjk te maken ten opzicht© van de in de Grond wet vastgestelde bedragen voor het inko men dei Kroon. Andere leden verklaarden zich met deze zienswijze in geenen deele te kunnen ver eenigen. Eenlge leden opperden tegen de ontwor pen regeling met betrekking tot de scha deloosstelling der Tweede Kamerleden soortgelijke bezwaren als zij tegen 't eer ste wetsontwerp hadden ingebracht, wat betreft de wyze van verandering van een maal grondwettelijk vastgestelde bedragen Enkele leden, die principieel van mee ning waren, dat de Tweede Kamer be staansrecht mist, betoogden, dat deswege h. i. een rechtsgrond voor het toekennen van schadeloosstelling aan de leden van dat college niet aanwezig is. Nu de Tweede Kamer evenwel bestaat, ls ook h. i. aan de toekenning van zoodanige restitutie niet te ontkomen, doch die be sta dan, dus spraken zy, in het verstrekken van een presentiegeld. Vele leden betreurden het voorstel der Regeering uit geheel anderen hoofde. Zoo waren zij van meening. dat geenerlei gel dige reden bestaat om de tot dusverre aan de leden der Tweede Kamer verleende schadeloosstelling te verlagen, daar de le vensstandaard meer neiging tot styging dan tot daling vertoont. Vele leden verklaarden accoord te gaai» met het voorstel der Regeering. Ministers zonder portefeuille. Sommige leden juichten toe, dat de be noeming van ministers zonder portefeuille mogelijk staat te worden gemaakt. De leden, hier aan het woord, waar schuwden tegen het misbruiken van de be doelde instelling door het opnemen van leiders der oppositie in het kabinet, ten einde daarmede de parlementaire controle te verzwakken, al erkenden zy gaarne dat onze politieke zeden niet licht een derge lijk verkeerd gebruik zouden gedoogen. Eenige andere leden, dat gevaar erken nende, meenden niettemin, dat het in tij den van grooten nood van nut kan zijn, leiders van alle politieke groepeeringen uit ons volksleven in een kabinet samen te brengen Het thans geldende kiesrecht. Sommige leden waren van oordeel, dat uit een mathematisch oogpunt de juist heid van de verdeeling der zetels naar de thans geldende regeling van het kiesrecht bezwaariyk kan worden betwist en dat die in zooverre ook strookt met artikel 82 der Grondwet. Zij achtten de oorzaak van de moeilykheden op dat stuk echter gelegen in de bepaling, dat de Kamers der Staten- Generaal een vast aantal leden, onder scheidenlijk 50 en 100 tellen. Alle bezwaren zouden h. 1. kunnen worden vermeden, indien werd voorgeschreven, dat iedere party zoovele leden afvaardigde als 't aan tal malen, dat de kiesdeeler is begrepen in het aantal van op de lijst dier party uitge brachte stemmen, indler voege, dat met overschotten niet meer zal worden gere kend De aantallen van de leden der Ka- zigd, h, 1. te rekbaar en te vaag zyn. Vervallenverklaring van het Kamer lidmaatschap. Verscheidene leden verklaardfcn geen princlpieele bedenking te hebben tegen vervallenverklaring van het lidmaatschap van vertegenwoordigende colleges van per sonen, die beoogen de bestaande rechts orde door aanwending van onwettige mid delen te veranderen. Doch zy konden het daaromtsent gedane voorstel niet aan vaarden, vermits de termen, daarin gebe zigd. h i. te rekbaar en te vaag zyn. Enkele leden waren van meening, dat de voorgestelde bepaling niet ls gericht te gen hen, die werkelijk revojutlonnair zyn, doch slechts de strekking heeft, aan de heerschende partyen de gelegenheid te ge ven haar onwelgevallige groepen uit te sluiten. Vele andere leden verklaarden zich met de geleverde critlek in geen deele te kun nen vereenigen. Ten slotte werden enkele opmerkingen gemaakt over de by de vervallen-verkla- ring te volgen procedure. Openbare lichamen voor bedrijf en beroep. Eenige ledien verklaarden het openen van de mogelijkheid, openbare lichamen voor beroep en bedrijf in te stellen van ge ringe beteekenis te achten. De mogelyk- held openbare lichamen voor beroep en bedryf in te stellen is, zoo spraken zy, reeds geopend door art. 194 der Grondwet Niettemin is van zoodanige instelling niets gekomen Verscheidene leden spraken hun instem ming met dit doel der herziening uit. Staatssecretarissen. Omtrent de staatssecretarissen betoog den sommige leden, dat de ervaring of liever: met ondersecretarissen of onder ministers, termen, die zy juister achtten met name in Frankryk opgedaan, weinig tot navolging uitlokt. Ook andere leden konden zich met be doeld voorstel minder goed vereenigen, zy waren van meening, dat voor de nieuwe functionarissen bezwaariyk een geschikte plaats zou zyn te vinden aan een der de partementen van algemeen bestuur. Vele leden dachten gunstiger over de nieuwe Instelling en meenden, dat de prak- tyk een bevredigende oplossing zou geven. Parlementaire onschendbaarheid Vele leden toonden zich weinig ingeno men met het voorstel tot wyziging van art. 98, in dien zin, dat de parlementaire onschendbaarheid zou worden opgeheven ten opzichte van meeningsuitingen, die zyn te rekenen tot opruiing of schending van geheimen. Sommige leden hadden bezwaar tegen de opheffing der parlementaire immuniteit wegen" opruiing. Vele leden verklaarden zich met 't voor stel der Regcering op dit stuk volkomen te kunnen vereenigen. 3-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11