BINNENLAND PU ROL LEIDSCH DAGBLAD - Derde Bsad Donderdag 11 Maarl 1937 Ruwe huid VRAGENRUBRIEK LAND- EN TUINBOUW „Serooskerk" aangehouden en weer vrijgegeven. Nederlandsch protest inzake aanhouding der „Triton". Zoo als gisteren werd gemeld is het Nederlandsche stoomschip „Triton" van de K. N. S. M. eergisteren door de nationalisten in de Spaansche wateren aangehouden. In verband daarmede heeft de regeering aan den^Nederland- schen gezant te Tanger, onder wien Marokko ressorteert, opdracht gegeven bij de autoriteiten te Ceuta te protes teeren tegen de inbeslagneming van de „Triton" en dezen autoriteiten mede te deelen, dat voor eventueele daaruit voortvloeiende schade zij de verant woording dragen. Intusschen is gisteren in de Spaansche wateren, eveneens door de nationalis ten, net iMederiandsche vracntschip Serooskerk (een schip van bruto 6611 ton) van de Ver. Ned. Scheepvaart-Mij. aangehouden en opgebracht naar Ceuta. Het schip, dat geladen was met stukgoederen, is kort daarna echter weer vrijgegeven en heeft de reis naar Genua voortgezet. Verdeeling beschikbare arbeid. De Beersche overlaat heeft eigenlijk niet gewerkt. De berichten waren sterk overdreven (Speciale G.P.D.-berichtgeving). „Neen, men mag zeggen, dat de Beersche Maas practisch niet gewerkt heeft. Wel is er land ondergestroomd, maar groote af metingen heeft de overstrooming zeker niet aangenomen". Dit is het antwoord dat gegeven wordt door een deskundige zetelend in het ge bouw van den Rijkswaterstaat te Nijmegen. We mogen er, nu het water aan het zak ken is, meteen aan toevoegen dat de be richten over de werking van de Beersche Maas, versierd waren met de noodige franje. Wat is de Beersche Maas? Het antwoord luidt: Een laag gelegen gebied in Noord-Brabant tusschen Grave en Cuyk tot aan 's Hertogenbosch, ter grootte van 20.000 H.A. Dit gebied ls een veiligheidsklep voor hoog water, dat er ln kan stroomen over een, voor dat doel laag gehouden gedeelte van den dijk tusschen Grave en Cuyk. Dit lage dijkvak is 4 K.M. lang en begint over te loopen als de Maas te Grave een stand ran 10.85 M. N.A.P. berlkt heeft. En zooals reeds was voorspeld, het heeft er om gespannen, maar practisch ls het water ditmaal niet over dit lage dijkvak gekomen. Wat er wel gebeurd is? Een landstreek van betrekkelijk geringe afmetingen vlak onder de Beersche Maas gelegen, heeft door den hoogen waterstand niet kunnen loozen. Het gevolg is geweest: overstrooming. „Zelf", aldus onze zegsman, „heb ik gezien dat het water in het over stroomde gebied vorderde naar het Oosten. Toen mocht men zeggen: de Beersche Maas werkt. Maar in de praktijk kwam het daarop toch niet neer. 't Is niet de moeite waard geweest om er over te spreken en van de schade van circa f. 100.000 die, naar het heette, aangericht zou zijn, weten wij, die het toch het eerst moeten weten, niets". „Neen, het is jammer dat men zulke alar- meerende berichten de wereld ingestuurd heeft. Had men eerst eens even afgewacht, dan zou iedereen spoedig gebleken zijn, dat er eigenlijk niets aan de hand is geweest. En dan die berichten over verkeerde be rekeningen bij de Maas-verbeteringen Ronduit gezegd komt het er op neer, dat men de klok heeft hooren lulden, zonder te weten waar de klepel hangt. Men heeft hooren praten over de ln werking treding van de Beersche Maas bij een anderen stand van het water dan men verwachtte. Maar dat had niets met de berekeningen te maken. Men vergeet hierbij te vermel den dat de Maas o.a. bij Maastricht ge weldig is verbeterd. En daarin heeft men factoren die den stand van het water kun nen beïnvloeden, ook die, waarbij de Beer sche Maas werkt. Zelf moeten wij dat ook allemaal nog nagaan. De stand waarbij de Beersche Maas dan in werking zou zijn ge treden was 45.44 M. Dat vond men vreemd, maar het is ln het geheel niet vreemd, ten minste wanneer men voor oogen houdt, hoe ontzettend veel er aan de Maas ls gedaan. Wi) zijn op het oogenblik de vergelijkings punten kwijt en kunnen pas weer bereke ningen maken wanneer wij den water afvoer gemeten hebben. En tenslotte, wat het overstroomde ge bied tusschen Gasselt en Luiden betreft, dit wordt niet bemalen. Ook, nu Zaterdag de practisch niet in werking getreden zijnde Beersche Maas definitief de werking gestaakt heeft, blijft dit gebied overstroomd. Eerst als de afwa tering weer gaat werken, kan het water verdwijnen". Bezwaren der Tweede Kamer tegen het wetsontwerp. Volgens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp: tijdelijke bepalingen, strekkende tot het bereiken van een betere verdeeling van den beschikbaren arbeid, gaven verscheidene leden uiting aan beden kingen van meer of minder cmstigen aard. Het ontwerp, zoo betoogden eenigen hunner, gaat uit van een onjuist be ginsel, door aan te nemen, dat er een zekere hoeveelheid arbeid beschikbaar is, die men vrijwel naar willekeur over bepaalde groepen van arbeiders (oudere en jongere, mannen en vrou wen) kan vcrdeelen. De hoeveelheid arbeid, die verdeeld kan worden, is evenwel voortdurend aan schommelin gen onderhevig. Reeds daarom achtten deze leden het niet mogelijk; regelin gen omtrent getalsverhoudingen aan den zich steeds wijzigenden feitelijken toestand te doen aanpassen. Treft men zulke regelingen toch. dan moeten zij verstarrend werken. Doch bovendien zal dc hoeveelheid arbeid juist ten ge volge van het treffen van zulke rege lingen geringer worden. De voorgestel de maatregelen toch komen in dezen neer op een ingrijpen in het loonpeil, wel niet in dat van den lndlvidueelen arbeider, doch wel in het loon per een heid van het product. Het voorschrijven van bepaalde getals verhoudingen kan het voortbestaan van ondernemingen in gevaar brengen. Reeds om deze reden behooren huns Inziens maatregelen als de thans voorgestelde ach terwege te blijven. Er ls trouwens allerminst gebleken, dat de volwassen fabrieksbevolking op groote schaal door jeugdigen wordt vervangen. Heeft de tegenwoordige minister, zoo werd gevraagd, de zienswijze van de ar beidsinspectie ingewonnen omtrent de uit voerbaarheid van het thans ingediende wetsontwerp? Voorts meenden de hier aan het woord zijnde leden de practische uitvoerbaarheid der voorgestelde maatregelen ernstig in twijfel te moeten trekken, omdat, niemand van te voren kan vaststellen tot welke nieuwe werkmethoden de steeds voort schrijdende techniek zal voeren. Ook een aantal andere leden hadden tegen het ontwerp bedenkingen, al wilden zij toch hun eindoordeel voorbehouden. Naast het prlnclpleele bezwaar, dat het ontwerp inbreuk maakt op de vrijheid om zelf een beroep te kiezen, voerden zij in het bijzonder daartegen aan, dat van het be staan van werkelijke misstanden niet ge bleken is. Deze leden wezen er verder op, dat een groot deel van de vrouwen, werkzaam in fabrieken en werkplaatsen, arbeid verrich ten, waarvoor zij geschikter zijn dan man nen. Het zou van een zeer onjuist inzicht getuigen, indien men dezen arbeid voortaan door mannen wilde laten verrichten. Een aantal leden, die eveneens bezwaren tegen het ontwerp hadden, al erkenden zij, dat daaraan ook voordeelen verbonden kunnen zijn. zouden zich in ieder geval moeten verzetten tegen de zeer ver gaande machtiging, welke de regeering vraagt. ZIJ zouden de gevallen, waarin de wet toepas sing kan vinden, in elk geval ln de wet zelf opgenomen willen zien. Tegenover de groepen van leden, die tot nu toe aan het woord waren en die ln meerdere of mindere mate bezwaar had den tegen de strekking van het ontwerp, stonden vele leden, die zich met die strek king geheel konden vereenigen, Verscheidene leden, voorstanders van het ontwerp, vestigden er de aandacht op, dat dit slechts van toepassing zal zijn op arbeid in fabrieken en werkplaatsen. Zij achtten deze omschrijving niet ruim genoeg. Konden dus vele leden zich hetzij geheel, hetzij in hoofdzaak vereenigen met den materleelen inhoud van het wetsontwerp, tegen den vorm der te nemen maatregelen hadden verscheidene hunner ernstig be zwaar. Het ontwerp wil bedrijfsverhoudln- gen regelen en doet dat volgens het oude recept van delegatie van bevoegdheden aan den minister en aan de districtshoofden der arbeidsinspectie Met andere woorden: er wordt hier weder een typisch centralisti sche, zuiver ambtelijke staatsbemoeiing voorgesteld. De hier aan het woord zijnde leden waren door dezen gang van zaken ernstig teleurgesteld. Huns inziens behoort het nemen van maatregelen in zake ver deeling van den beschikbaren arbeid zoo veel mogelijk te geschieden door de be- drijfsgenooten zelf. INTERNATIONAAL INSTITUUT VAN SOCIALE GESCHIEDENIS. Hedenmiddag officieel geopend. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten, vooral uit wetenschappelijke kringen, heeft hedenmiddag de burgemeester van Amster dam, dr. w. de Vlugt, het Internationaal Instituut van Sociale Geschiedenis, Keizers gracht 264, officieel geopend. Bij deze gelegenheid werd het woord ge voerd door den heer N. de Liene, voorzitter van het Instituut, burgemeester dr. W. de Vlugt en den directeur, prof. mr. N. W. Posthumus. STEUN SUIKERBIETEN. Indiening bezwaren van telers. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, zal in de binnenkort afkomende be schikking betreffende den steun aan de suikerbietenteelt een bepaling worden opge nomen krachtens welke de telers, die bezwa ren hebben tegen de hun voorloopig toege wezen hoeveelheid garantiebieten, binnen veertien dagen na ontvangst van de voor- loopige toewijzing hun bezwaren bij de be treffende provinciale landbouw-crisis-orga- nisatie moeten hebben ingediend. Later inkomende bezwaarschriften wor den niet meer ln behandeling genomen. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche zuivelcentrale, 14 Maart t/m. 20 Maart 1937 consumptiemelk regee- ringscontract, taxegedeelte 6,25 cent, even tueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit; overmelk regeeringsminimumprijs 5,20 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2,60 cent. Svtirale lippen Gesprongen handen verzacht-geneest Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 7690 (Ingez. Med.) De Kantoeng niet te bergen. Wordt het gevaarte tot zinken gebracht Naar de directie van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst te Rotterdam mededeelt, heeft thans haar hoofdinspec teur, ir. W. van Beelen, bericht gezonden, dat het wrak van de „Kantoeng" ligt in 93 voet water. Aan de voorzijde steekt de ponton zeven voet boven water uit. Aan de achterzijde ligt zij twee voet onder water. De deskundigen zijn tot de conclusie gekomen dat van economisch standpunt bezien het niet mogelijk zal zijn de „Kantoeng" geheel of gedeeltelijk te bergen en daarom is aan assuradeuren geadviseerd het vaartuig aan Trinity- house (dienst van bebakening en ver lichting) ter vernietiging over te dragen Dc Engelsche bergingsmaatschappij heeft nog een reserve gemaakt. Mocht zij tenslotte toch afzien van eventueele berging, dan zal het wrak waarschijn lijk door de „Humber" en de „Schelde" naar diep water worden gesleept en door Trinity-house tot zinken worden gebracht. NED. CHK. RADIO-VEREENINGING. Prov. Zuid-Holland. Onder presidium van ds. J. A Tazelaar, Geref. predikant te Rotterdam, kwam de Prov. vergadering Zuid Holland van de Ned. Chr. Radio-Vereeniging te 's Graven- hage in jaarlljksche algemeene vergade ring bijeen. De voorzitter opende de ver gadering met het lezen van Ps. 46 en ge bed waarna hij een openingswoord sprak en speciaal het welkom toeriep aan de hoofdbestuursleden, mr. A. v. d. Beure te Bennekom, D. Pereboom te Ede en ds. C. v. d. Zaal, lid der Tweede Kamer te Den Haag, De voorzitter deed mededeeling van enkele mutaties in het bestuur. Het mocht niet gelukken de heer J. v. d. Berg te 's Gravendeel voor het bestuur te behou den. In diens plaats treedt als secretaris nu op de heer J. Kopman te Den Haag. Be sloten werd de hqeriij.-d. Berg een schrij ven van dankbetuiging te zenden. Nadat de notulen pnveranderd waren vastgesteld sprak de''Voorzitter onder diepe stilte een woord van dankbare herinne ring jegens het hoofdbestuurslid, wijlen prof. dr A. v. Veldhuizen te Groningen, dien hij schetste als een man van groote trouw, met helder en diep inzicht die de N.C.R.V. een warm hart toedroeg. Hij was geen man van veel woorden maar als hij sprak had elk woord waarde. De vergadering herkoos de aftredende leden van het algemeen bestuur, de heeren C. A, Keuning te Wageningen, D. Pereboom, H. W. Weibkamp te Hardenberg en ds. v. d. Zaal. In de vacature prof. dr. A. v. Veld huizen candideerde de vergadering prof. dr. Joh. de Groot te Utrecht. De aftredende leden van de" Prov. Commissie, de heeren ir. Chr. G. v. Buuren te Dordrecht en J. Koeman te Den Haag, werden herkozen en gekozen in de vacature v. d. Berg ds. C. W. Bastiaanse, Ned, Herv. predikant te 't Woudt. Als leden van den Vereenigings- raad werden herkozen de heeren A. Doe- dens, J. J. Roggebrand en J. Kooman en gekozen in de vacature v. d Berg de heer J. Alblas te 's Gravendeel. Hierna kreeg de vergadering het karak ter van een vragenuur. Diverse vragen, omroep en vereeniging betreffende, werden uitvoerig door mr. v. d. Deure beantwoord. Nadat de voorzitter een woord van dank had gesproken, sloot mr. v. d. Deure de geanimeerde vergadering met gebed. WEDER TEWERKSTELLING VAN WERKLOOZE TEXTIELARBEIDERS? Met subsidie van rijk en gemeente. Te Almelo is gistermiddag een belang rijke textielconferentie gehouden, waar aan werd deelgenomen door het bestuur van de Almelosche fabrikanten-vereenl- ging, de hoofdbesturen en plaatselijke be sturen van vier textielarbeiders-organisa ties en een vertegenwoordiger van het de partement- van sociale zaken. Deze heeft reeds eerder met den burge meester van Almelo en den wethouder van sociale zaken dier gemeente besprekingen gevoerd, betreffende herscholing en weder tewerkstelling van werklooze textielarbei ders, In de vergadering van gisteren werd een plan besproken, om niet alleen jeugdige werklooze textielarbeiders, doch ook de ouderen op groote schaal weder ln de fa brieken, waar momenteel weer veel meer bedrijvigheid heerscht, te werk te stellen. Het ligt hierbij ln de bedoeling, dat de regeering den eersten tijd een subside ver strekt terwijl ook de gemeente flnancleele medewerking zou moeten verleenen. Bijzonderheden over de wijze waarop de weder te werk stelling zou moeten geschie den, konden nog niet worden bekend ge maakt. Wel kon worden medegedeeld, dat er volledige overeenstemming tusschen de partijen ls bereikt. EEN VLAG VOOR DE „PIET HEIN." De heer J. H. Speenhof! heeft van het algemeen comité voor het nationaal hu welijksgeschenk bericht ontvangen, dat zijn aanbod van een vlag met stok en vlaggelijn voor de „Piet Hein", het motor- i'acht van het prinselijk echtpaar, gaarne 5 aanvaard. De vlag zal op den achter steven van het jacht worden geplaatst. De begrooting van Waterstaat. De memorie van antwoord. Ontleend is aan de Memorie van Antwoord voor de Eerste Kamer inzake de begrooting van Waterstaat: De leden, die over den tragen gang van de werkzaamheden voor verbetering van den watertoestand ln Westelijk Noord-Brabant zich teleurgesteld verklaarden, verloren blijkbaar uit het oog, dat het opmaken en uitvoeren van plannen niet op den weg van het Rijk ligt. doch op dien van de betrokken Waterschappen onder toezicht van het provinciaal bestuur van Noord-Brabant. Twente-Rijnkanaal. Mocht het onderzoek inzake IJsselkanali- satie tot gunstige uitkomst leiden, dan zal bij het uitwerken van het plan er naar ge streefd worden alle bij die kanalisatie be trokken belangen zoo goed mogelijk te dienen. Langdurige studie van het vraagstuk der verontreiniging van de Beken in Zuid- Limburg heeft ten slotte geleid tot de mee ning, dat slechts van oprichting van een waterschap een bevredigende oplossing ran het euvel zou zijn te verwachten. Mijnwezen. De toestand van de mijnindustrie ls in den laatsten tijd inderdaad niet onbelangrijk verbeterd, al valt niet te voorspellen, ln hoever de snelle verandering, die zich op de kolenmarkt heeft voltrokken, van blij- venden aard zal zijn. Op het gebied van den kolenhandel zijn door samenwerking van producenten en importeurs regelingen ont worpen, die de bedoeling hebben een goede werking van het distributieproces te ver zekeren. VARKENSGEHAKT IN BLIK. Ook beschikbaar voor stille armen. De minister van Sociale Zaken heeft ter kennis van de gemeentebesturen gebracht, dat van verschillende zijden bij hem ls aan gedrongen op de beschikbaarstelling van gehakt in blik ook voor de z.g. stille armen, die op geenerlel wijze steun van rijks- of gemeentewege ontvangen en die evenmin zijn aan te merken als ondersteunden vol gens de Armenwet. De minister heeft daar tegen geen bezwaar. Derhalve kan dit pro duct aan bedoelde personen tegen den geldenden prijs worden verstrekt en wel op denzelfden voet als het geval ls ten aanzien van de ondersteunde of tewerkgestelde werkloozen en armlastigen. De distributie behoort echter ook voor deze categorie van personen van het gemeentebestuur uit te gaan. Daarbij zullen de noodige gegevens omtrent de z.g. stille armen op de beste wijze door bemiddeling van kerkelijke en particu liere instellingen van weldadigheid en c.q. den Armenraad door het, gemeentebestuur kunnn worden verkregen. Een nauwkeurig onderzoek der gevallen, waarin op deze wijze hulp ii) natura zoude kunnen worden ver strekt, is noodzakelijk alvorens het ge meentebestuur een beslissing neemt. Dit gehakt wordt tegen 31 cefïts per bus be schikbaar gesteld. CHRISTELIJK NATIONALE ACTIE. In de gisteren te Utrecht gehouden al gemeene vergadering der christeliJk.-natlo- nale actie werd tot president der actie be noemd prof. dr, H. Vlsscher. Tot leden van den algemeenen raad werden benoemd J. Aalbers, burgemeester te Krimpen aan den IJssel, ds. R. Bartlema, te Zeist, F. H. C. Jansen, te Zeist, M. Noteboom te Hilver sum, ds. K. van de Pol té Hardingsveld, drs. D. Schouten te Harderwijk en P. Smits, te Alphen aan den Rijn. Tot leden van den raad van advies werden benoemd ds. K. J. van den Berg te Amersfoort, mr, J. Blankers 't Hooft te Tiel, ds. B. N. B. Bouthoorn te Harderwijk H. Lekkerkerker, arts te Putten en J. H. van Lonkhuizen te Zeist. Op de candidatenlijst werd als No. 1 prof Vlsscher geplaatst, voor de overige plaatsen werden de namen aangegeven, terwijl de algemeene raad mandaat ver kreeg deze zaak verder af te wikkelen. Vervolgens hield prof. Vlsscher een rede over: „Een ding noodig." Nadat den spreker dank was gebracht, werd dc vergadering door ds. L. Vroeginde- wey te Waddinxveen met gebed beëindigd. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. De R.8.A.P, heeft besloten de volgende candidatenlijst voor de a.s. Tweede Kamer verkiezingen in te dienen: H. Sneevliet, Amsterdam. A. Menist, Rot terdam, C. Poppe, Amsterdam, F, Bosman, Zaandam, H. Roebers, Deventer, A. Lang- kemper, Amsterdam, J. Kalter Sr., N. Am sterdam, A. Veltrop, Beemster, W. Smid, Dordrecht, C. Kitsz, Amsterdam, J. Koopal, Leeuwarden, E. Pieperiet, Enschede, W. F, Dolleman, den Haag, J. Flameling, Amers foort, B. Appel, Alkmaar. M. M. Bouma, geb. Tichelaar, Groningen, Tr. de Haan. geb. Zwagerman, Hoorn, A. Kootstra. Almelo, Jan Heere, Amsterdam. COMMISSIE VOOR SOCIALE ZAKEN. De Regeerlngspersdlenst meldt: Tot vertegenwoordiger van Nederland in de raadgevende Commissie voor Sociale Zaken van den Volkenbond (de gereorga niseerde raadgevende commissie voor de bescherming van de kinderen en de jeugd) is aangewezen: mr. H. de Ble, vice-presi dent van de arrondissementsrechtbank te Rotterdam, voorzitter van den Nederland- schen Bond tot Kinderbescherming. H. T. J. de K. to L. Leiden, Alphen, Gouda, Schoonhoven, Gorinchem, Dussen. Pijn. 65 K-M. Landbouwoverschotten afgevoerd door dagbladreclame. E«n campagne voor peren. In het voorjaar van 1936 zat men in CaJlfornië met een dermate groo- ten voorraad peren ln bU!k, dat men kon aannemen, dat de oogst van dat jaar slechts een fractie van de kosten zou opleveren. Deze uiterst sombere vooruitzichten noopten tot samenwerking. Men be sloot een „kracht" in dienst te neinen, die dit geweldige surplus kon verkoopen. Aldus geschiedde en vijtf maanden later was men reeds 5.000.000 .kisten kwijt; en nog wel voor onverminderden prijs. Dagbladreclame was de „kracht" die dit werk bot stand wist te brengen. Eten campagne voor gedroogd fruit. In Augustus vorig jaar zat die Call- fornische industrie ln gedroogd fruit met een overschot grooter dan het gemiddelde Jaarlljksche kwantum. En wéér was het dagbladreclame die het mogelijk maakte, dat 45 maatschappijen drie maanden later konden rapporteeren: 12.110.237 pond verkocht tweemaal zooveel als ln 1935 7692 Het is wel duidelijk, dat de grape fruit-kweekers uit vier Amerikaan- sche staten, die thans met een sur plus van circa 10.000 ladingen zitten, eveneens dagbladreclame verkozen voor hun collectieve reclame. NATIONALE VER. TOT BEVORDERING VAN DE PAARDENFOKKERIJ IN NEDERLAND. Algemeene vergadering te Utrecht. Gisteren ls naar de „N.R.Ct." meldt te Utrecht de jaarlljksche algemeene vergadering gehouden van de Nationale vereeniging tot bevordering van de paar denfokkerij ln Nederland, voor welke ver gadering een zeer goede belangstelling be stond. Dit laatste stellig mede ln verband met het feit dat de vereeniging in dit jaar 25 jaar als zoodanig heeft bestaan en het dus een Jubileumsvergadering betrof. Door de remonte-commissie was dan ook aan de Jubileerende vereeniging een bloem stuk gezonden. Ter vergadering waren o.a. aanwezig de waarnemend directeur-generaal van den landbouw, mr. Wintermans, de directeur van het remontewezen, majoor le Heux, diens voorganger generaal-majoor André de la Porte, en de voorzitter en de hoofd inspecteur van het N.R.S., resp. de heeren H. W. Kuhn en ir. H. Wibbens. In zijn openingsrede gaf de voorzitter de heer H. A. van Beuningen, een kort overzicht van de geschiedenis der jubila- resse. Uit het verslag over 1936 blijkt, dat er over 1936 een geringe verbetering van de paardenfokkerij heeft plaats gehad. De uitvoer echter is nog te gering. Wel zijn de prijzen iets gestegen. Er werd nog voor f. 86.000 meer aan paarden in- dan uitgevoerd. De belangstel ling in de fokkerij neemt nog steeds toe, zooals blijkt uit het aantal gedekte mer- riën. Het aantal leden vermeerderde ln 1936 van 1600 tot 1811. Ingeschreven werden 15 hengsten, waarvan 9 geboren ln de ver eeniging en 501 merriën (v.j. 419). Goed gekeurd zijn voor het komende seizoen 92 hengsten. Betreurd wordt het ln het jaarverslag, dat het plan-Deterding om warmbloed- paarden naar Duitschland te sturen, plot seling ls geschrapt, vermoedelijk als ge volg van de behandeling van dit voorne men in de kranten, ook ln landbouwbla den. j. Tot jurylid wordt unaniem herkozen oe heer M. G. v. Baaien; de heeren Punt v. Woudenberg, d. Hartog, v. d. Scheer en Zijlmans, worden benoemd tot plaatsver vangende leden. Rekening en begrooting worden vastge- steld. Besloten werd om met de uitgevers van „De Boerderij" nader in onderhandeling te treden over de verzorging van een eigen maandblad als inlegblad ln „De Boerderij Over het voorstel van de afdeeuns Noord-Holland, dat een lid der StamboeK- commlssle voor keuring van dekhengsten niet tevens lid der rijkscommissie mag zu"' ontspon zich een bijzonder levendig debat, waaraan werd deelgenomen, n.l. door heeren Bultman, Wintermans en v Schans, en de voorzitter niet te vergeten- Het zou ons te ver voeren helaas om of deze zeer interessante discussies diep te gaan. Volstaan we met de mededeems dat. in verband met de ophanden «1 wijziging der paardenwet de beslissing o dit punt een Jaar werd aangehouden. Het wil ons voorkomen dat de heer man, hoewel de zaak goed ziende en ver stellende, toch het doel vooibt) er(j schieten, als te gereed op zijn ideeen w lnir.g wibbens heeft een zeer Interessante, deels gekleurde film vertoond, o.a. ovei onlangs gehouden hengstenkeurmg U Verder heeft dr. J. Grashuis, Ar^f® c-en korte causerie gehouden over den vloed van de voeding op de held der dieren, waaruit bleek dat yoo het vitamine E een grooten Invloed op vruchtbaarheid heeft. Verschillende onderwerpen werden aangesneden, o.a. de vraag of er met maal per jaar één centrale hengsten ring kon worden gehouden, ln Pla,a" de velen dip tbans gehouden worden. 2—d

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10