Uit de Rijnstreek IEIDSCK DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 10 Maar) 1937 Verkouden kinderen? Thijs IJs en het verdwenen Noorderlicht I fft woningen zeer hoog zijn? 2. Is het. den minister bekend, dat de I toningbouwvereenlglng „Spinoza" reeds jarenlang pogingen doet om in dezen toe- iiand verbetering te brengen door den touw van 41 woningen, maar dat deze po gingen voortdurend afstuiten op den onwil I ran het gemeentebestuur om niervoor de noodige medewerking te verleenen? 3. Is de minister niet van oordeel, dat er alle reden aanwezig is om door toepas sing van art, 55 van de Woningwet den gemeenteraad van Rijnsburg te verplich ten uitvoering te geven aan art. 52 e.v, van deze wet? 4. Zoo ja, is de minister dan bereid de I hiertoe noodige maatregelen te némen? Burgerlijke Stand. Geboren: Derkje Catharlna, d. van P. I Glasbergen en S. C. van Belle Gijsbertus I f van N. v. d. Ëykei en B. Versteeg I Derkle Catharlna. d. van H. van Delft en |e. Glasbergen Nicolaas, z. van C. Drie- I tereen en A. v. Egmond. Ondertrouwd: G. v. Klaveren, j.m. 29 en G van Oostveen J.d. 23 Jaar. 'Overleden: Herm. RavensbeTgen. 68 jaar. Alf, vergadering Coöp. Boerenleenbank. De leden dezer instelling kwamen in I Flora in openbare vergadering bijeen. De voorzitter van het bestuur, de heer T, I Kralt opende en dankte het afgetreden be- I ituurslid, den heer P. Vlanen voor zijn vele I werkzaamheden in het belang der vereenl- I ging. Tevens releveerde hij het a.s. vertrek Ivan het bestuurslid, den heer P. van Delft ICzn.. die de gemeente 1 Mei a.s. gaat ver- laten. De secr., de heer G. van Delfft, las de I notulen, welke onveranderd werden goed- I gekeurd en bracht het jaarverslag uit. I Hieruit bleek dat het ledental 373 be- 1 draagt; het jaar 1936 was niet ongunstig I Toor de Bank. Er Is weer een flinke winst I gemaakt. Er bestond steeds een ultsteken- Ide verhouding tusschen Raad van Toe- I licht, Bestuur en Kamer. Aan allen afzon- Idtrlijk werd hartelijk dank gebracht voor bun velerlei arbeid. Hierop volgde het jaarverslag van den Ilussier, den heer Jac. Kromhout. In het liigeloopen boekjaar is de omzet met I i. 700.000 gestegen en bedroeg in totaal ll.6.248.750.15. De spaargelden gaven een I toename te zien van f. 40.000 en bedroegen 11426.779.76. verdeeld over 734 spaarders, lit waren 295 rekening-couranthouders met lien omzet van ruim 5 millloen, totaal 1108 litkeningen. De winst bedroeg f. 5.352.38. De Ireserve steeg tot f. 6.376.90. De rekening 11936, alsmede de balans werden punt voor Ipunt door den voorzitter opgenoemd en |:oo noodig nader toegelicht. Rekening en lialans werden zonder stemming goedge- Ikeurd. Tevens werd besloten de gemaakte |vlnst. bij de reserve te voegen. Volgden mededeellngen van het bestuur Ite'reffende de vaststelling van het rente- Ipercentage. Dat was voor spaargelden 3%, Ivoor voorschotten 5"» (provisie wordt niet lis rekening gebracht) en voor rekening- Icourant 2.75"De voorzitter lichtte toe, |toe geen enkele dezer percentages ver- lloogd of verlaagd kan worden. Verlaging litr voorschottenrente zou vermindering lier winst tot gevolg hebben. Verlaging der lipaarrente zou verlies van kapitaal met lach brengen. Het bestuur stelde daarom Ivoor, de percentages ongewijzigd te laten, Inarmede de vergadering accoord gaat. I Tot lid van den Raad van Toezicht Werd Itcrkozen de heer D. van Egmond Nzn., tot Iteituurslid in de vacature-P. v. Vianen, lie heer Jac. v. d. Eykel Gz. (thans waar- liumend) en in de vacature P. v. Delft, de later J. de Mooy (eveneens waarnemend). iTot pl.vervangende bestuursleden werden Itaoemd de heeren D. C. Kromhout Czn. lui Til. van Starkenburg. De heer P. van IDelft nam afscheid van de leden. Als blijk Iran waardeering voor al hetgeen hij van lie oprichting der bank af voor de ver inniging heeft gedaan, stelde de voorzlt- I ter voor hem tot eere-lid van het bestuur lie benoemen. Onder applaus betuigde men llitrmee zijn Instemming. Hierop volgde 1 Suiting. - Het dag. bestuur der Ver. tot instand- Ihuding van Scholen met den Bijbel, he iraat thans uit de heeren A. v. d. Mey, l'Mrzltter; Alb. Noort, secretaris, en J. |Htemskerk, penningmeester. Aan het jaarverslag 1936 van het Ihmegle heldenfonds voor Nederland ont lenen wij het volgende: J G. van den Eijkel, landarbeider alhier, ■hielt 8 April 1936 een meisje gered uit den ■liet, door haar gekleed na te springen en ■Semmend naar den wal te brengen. Als iMooning en schadevergoeding is hem een Itoirag van f. 10.geschonken. I D. C. van Delft, landarbeider alhier, ■beeft 2 Juni 1936 een kind gered uit den Iffiet door zich gekleed te water te bege- lj(n. Als vergoeding van de geleden schade |i) bem een bedrag van f. 5.— geschonken. I de Mooij, oud 76 jaar, alhier, heeft 19 Ptptember 1936 een meisje gered uit den IJbet. door gekleed te water te gaan. Als ■Mooning is hem een bedrag van f.20. Inschonken. De Ijk en herijk van maten en ge- Iwhten zal voor deze gemeente plaats |Miben op Donderdag en Vrijdag a.s. - Het voorstel van B. en W. omtrent de Isbewoonbaarverklaring van woningen liffelt een 28 tal oo verschillende plaatsen I - be gemeente. ™,-Het zendingsbusje van de dameskrans batte f. 22.50: dat van de ouden van da- l!™ ..Avondrust" f. 8.63 en dat van de I Snaoenvereeniglng f. 1 29'/*. Aan het Postkantoor alhier hadden Ijjir Februari voor de Rijkspostspaarbank I Inlagen plaats tot een bedrag van I*48.91 en 32 terugbetalingen tot een be- -o? van f. 920.30; bovendien 639 eiro- |"ttngen. kascommissie bracht bij monde van den heer Jac. v. d. Zwart verslag uit en stelde voor de rekening onveranderd vast te stel len, waartoe besloten werd. De aftr. be stuursleden de heeren D de Vries Sr. en P. Noort werden herkozen. Na rondvraag sloot de voorzitter en ging de 2e voorzitter voor in gebed De collecten in Februari hebben in de Herv Kerk opgebracht: voor de diaconie 1.32,49; voor de kerk f. 61.41; in de bus sen f. 12.99'/» en de mnd, collecte f. 11.88'/». VALKENBURG. Jaarverg. van „Chr. Onderwijs". voorzitter, de heer D. de Vries Sr.. I tingen Ps. 97 vrs 6, las een gedeelte I Ef 6, waarna hij voorging in gebed. I -vsecr., de heer A. Zandbergen las de no- I en het Jaarverslag, welke goedge- [jfttd werden. De penningmeester, de heer lP "oort gaf een overzicht der financien. inkomsten bedragen f. 13656.68'/*, de VOORSCHOTEN. De studie- en propagandaclub „Keu- chenius" vergaderde in het lokaal achter de Geref. Kerk. Na opening door den voorzitter, den heer W. F. van Spronsen, hield de heer H. v. d. Pol een Inleiding over art. 11 van „Ons Program" „Begrooting", waarin behandeld werd: „Wat is begrooting"? De heer P. v. Cuilenburg beantwoordde de vraag: „Waar om de Ned. Regeering de regeering van Rusland niet erkent." De heer H. v. d. Pol verrichtte de slui ting. Als pi. leider van de afd. van den B. V. L. is met ingang van 1 Mei a.s., als op volger van den héér J. Maas, die de ge meente heeft verlaten, benoemd de heer J. Aten, alhier. VEUR-LEIDSCHENDA»M Jaarverslag R.K. Ziekenhuisverpl- Verschenen is het jaarverslag v.» .ie R.K. Ver. voor Zlekenhuisverpleglnp ,ok niet R.K. kunnen daarvan lid zljni over 1936, waaraan de volgende gegeven zijn ontleend Verpleegd werden 110 (v. j 120) leden met een totaal aantal verpleegdagen van 2088 <v j. 2922) in 13 inrichtingen (v. i 120. Het grootste aantal patiënten werd verpleegd in St. Antonlus Hove met 1383 verpleegdagen. Het aantal leden bedroeg p 1 Januari 1936 1257. Toegetreden 119 (v. j. 134). afgevoerd li5 (v. i. 126) zoodat op 1 Januari j.l het totaal aantal leden be droeg 1261, alzoo een netto winst van 4 leden. De onvangsten hebben bedragen f. 9574.50 (v. j. f. 10.230.63) de uitgaven f.7586 32 (V. j f. 10.304.411 voordeelle slot f 1988.18 (v. J. nadeellg slot f. 73.78). Van de uitgaven werd een bedrag van f. 5977.15 uit gegeven aan opname, vervoer enz. het res- teerende bedrag aan administratiekosten, salarissen enz Het totaal bezit steeg tot f. 6333.88 (v. i. f. 4345.70). De contributie- ontvangst liep de laatste laren terug en wel 1934 f. 9670.90, 1935 f.9497. 1936 f9346 70. Bedroeg over 1935 het aantal wegen; wanbetaling aflgevoerde leden 16. over 1936 was dit aantal meer dan verdub beld en bedroeg 34. Tegen B. aan het Slulspleln is door de maréchaussée proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Rijkswinkel sluitingswet. Wegens straatschenderij is door de ge meentepolitie proces-verbaal opgemaakt tegen den 15-j. D., wonende aan de Lela- schekade. WARMOND. Rattenbestrijding op groote schaal. Morgen zal onder leiding van den Prov. Waterstaat worden begonnen met de be strijding van de rattenplaag ln deze ge meente inzonder pp- en om de Kagermeren De bestrijding zal op groote schaal plaats vinden en met het oog oo het komende soortseizoen moet deze maatregel zeer wor den toegejuicht! Geslipt. Tijdens den hevigen sneeuwval in deze gemeente is een auto komende uit de rich ting Sassenhelm op den Warmonderdam alhier geslipt en in een langs den weg liggende sloot terecht gekomen De auto was geladen met groenten, zoodat de weg bezaaid was met kool en andere ingrediën ten. Met een kraanwagen werd de auto weer od het droge gebracht doch zii moest worden weggesleept. Persoonliike ongeluk ken kwamen niet voor. AARLANDERVEEN. In de jaarvergadering van de ver. tot voorziening in de onkosten van ziekenhuls- verpleging, werden de aftr. bestuursleden de heeren M. A. Hoogeveen, D. Verhagen en I. Zwaneveld herkozen. Het afgeloopen jaar kon met een batig saldo worden gesloten, terwijl het ledental tot 1321 toenam. ALPHEN. LIQUIDATIE DER „FEESTCOMMISSIE". Dank voor betoonde toewijding. In het Huis der Gemeente had een laat ste bijeenkomst plaats van de zich hier des tijds op verzoek van den burgemeester ge vormde feestcommissie ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijjog- De vnorzltfer, deneer J. H. Belgra- ver sprak een openingswoord, waarna de heer J. P. Liefhebber, voorzitter van de fi- nancieele commissieverslag uitbracht even als de andere subcommissies. Uit dit alles bleek, dat steeds aangenaam was saamge- werkt, waardoor ook de organisatie op 7 Januari zoo buitengewoon goed was verloo- pen. Er is nog een betrekkelijk klein batig saldo, dat echter moet worden aangewend om nog enkele loopende zaken af te doen. De opzet is dus financieel goed geslaagd, dank zij de voorzichtig gevoerde finan- cleele politiek van de desbetreffende com missie. De kascommissie verklaarde alles in orde, zoodat den penningmeester onder dankzegging décharge werd verleend. Tot llquldateuren van nog enkele af te wikkelen zaken werden benoemd de heeren G. J. Kooij, Lam en v. Staalduinen. De eere-voor- zltter. de burgemeester achtte zich de tolk der burgerij om den voorzitter en alle com missieleden hartelijk dank te betuigen, voor hun vele opofferingen. Alphen kan op hun werk trotsch zijn! De heer Belgraver bracht den burgemeester dank en achtte zijn hul de wel de grootste belooning voor de com missie. Besloten werd dat de commissies alle mogelijke gegevens ter beschikking zullen stellen aan den archivaris den heer de. Regt, die zooals deze te kennen heeft ge geven een en ander in een geschiedboek]e wil vastleggen, hetgeen algemeen groote waardeering vond, terwijl ook zal worden getracht de door Radio Hertog genomen film en door verschillende fotografen ge maakte foto's ter completeering van het archief, te verkrijgen. Bazar Jeugdgebouw. Uitgaande van de commissie „Rehoboth1 te Oudshoorn is alhier in het gebouw „Rehoboth" een tweedaagsche bazar voor dit Jeugdgebouw geopend, door den voorganger der Evangelisatie den heer A. J. Dekker. Deze bracht dank aan de conv missie, waarvan mevr. Dekker presidente is en die zich een jaar lang heeft beijverd om een zoo mooi mogelijke collectie goederen voor deze bazar te hebben. Een collectie o.a. zeer fraaie handwerken, ondergoederen en kinderkleeding, die alleszins het bezichtigen waard is! Verschillende mede-levende vrien den hebben zeer' fraaie werkstukken, o.a. een tuinameublement, ingezonden. Bpr. ver trouwde dat deze bazar zal slagen. Eenige attracties zijn aanwezig; er is een gezellig zitje voor theeschenkerij De benoeming van een voorzitter van het Dep. Alphen a .d. Rijn, der Mij. tot Nut van het Algemeen, in verband met het be danken van den heer H. v. Kleef, is aange houden tot de as. Meivergadering. Tengevolge van de gladheid is een per sonenauto van de garage Spek op de hoek BruggestraatRaadhuisstraat, aangereden door een vrachtauto, die plotseling stopte en toen weggleed. De personenauto werd hierbij beschadigd; vermoedelijk zal de schade onderling worden geregeld. NIEUW VEEN. Door B. en W. is aanbesteed het ma ken van een brug voor het nieuwe Raad huis alhier. Inschrijvers waren: J. Kwak- kenbos f. 695.—; P. Egberts f. 685.de firma Bodegraven en de Pater, (aanne mers van het raadhuis) f. 635.—. De eerste twee inschrijvers zijn ingezete nen. Het werk is aan de laagste inschrij vers gegund. Dezer dagen werd in onze gemeente een collecte gehouden voor alleen-staan de n Blinden", de opbrengst bedraagt f. 13.60. TER AAR. GEMEENTERAAD. Indien Uw kinderen hoesten of verkouden zijn, wrijf dan 's avonds keel, rug en borstje in met DAMPO, dan zijn ze weer spoedig beter. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apotih. en Drogisten. 7668 (Ingez. Med.) 26. De Eskimo'tjes hadden 't vreeselijk druk, en spraken door maar, aan één stuk zij trachtten samen te verzinnen, op derg'lijke vergaderingen, hoe zij ooit in 't palels van Pegelbrecht naar binnen zouden kunnen dringen. Dat ging niet zoo gemakkelijk als 't leek, want zij probeerden het reeds langer dan een week doch Pegel brecht hield alle deuren van zijn ijs-paleis goed dicht, en openbre ken ging niet licht. Omdat zij echter zonder diamant de plek hier niet wilden verlaten, zetten zij zich soms tot praten dan spraken zij van kansen, van bezwaren, zij maakten veel gebaren, zij schreeuw den soms geducht en sloegen gaten ln de lucht, maar kwamen nim mer tot een slotsom. Intusschen sloop vriend Thijs voorzichtig bij de rots om, en daar de Eskimo's niet op hem letten, kon hij wat vaart er achter zetten; na 'n poos had hij zich, ongemerkt, een heel eind al vooruit gewerkt. Eindelijk stond nu dus Thijs, verbaasd, voor het belegerde paleis. Het was gemaakt van Ijs; alleen de poort en 't raamlulk waren van dik houthet ls daarbinnen stellig heel erg koud! Luchtbescherming - Subsidie voor peper muntteelt - Schoolwagen - De gemeente lijke lijkwagen. De raad vergaderde. Ter tafel kwam o.a. een schrijven van het Dep. van Sociale Za ken betreffende extra hulp aan werkloozen. Voor 1937 is dit bepaald op f. 5.30 per ar beider, waarvan f. 2.per persoon ten laste van de gemeente komt, welke ln natura zullen worden verstrekt. Na behandeling van een adres van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming besloot de raad de gemeente als lid te doen toetre den tegen een contributie van f. 5 o. j De voorz, lichtte hierbij toe, wat door de wet wordt bepaald omtrent maatregelen tot be scherming tegen luchtaanvallen. Gemeen ten als de onze dienen op dit punt eenige maatregelen te treffen en hiertoe kan aan sluiting bij een goed georiënteerde vereeni- ging op dit terrein nuttig zijn. Het suppletoir kohier hondenbelasting over 1936 werd vastgesteld op f. 15, terwijl eenige reclames ln behandeling kwamen. Het aantal opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting bepaalde de raad opnieuw op 75. Voorts stelde zich de ge meente opnieuw garant voor credleten, door bloemkweekers opgenomen, thans tot we deropzegging. De voorz. zette de plannen tot proef teelt van de pepermuntplant uiteen, welke proefnemingen het vorige jaar op kleine schaal zijn genomen en toen gunstige resultaten afwierpen. Het ligt in de bedoeling de proefneming dit jaar op grootere schaal voort te zetten, door n.l. ongeveer één Hectare in totaal met dit kruid te beplanten. Aan de tuin ders, die zijn aangezocht om medewer king, moet f. 1.50 per R.R. worden ver goed en bovendien worden hun de planten gratis verstrekt. De verbouw zal plaats hebben onder toezlcbt van Ir. v. d. Helm, den Rljkstuinbouwcon- sulent. Van de aldus benoodlgde f. 1000 kosten wil het Rijk, dat veel belang in de proef stelt, een derde gedeelte dra gen en ook het particulier initiatief zal een gedeelte van deze som bijeenbren gen. Spr. stelt namens B. en W. voor, om ook van gemeentewege een derde van het benoodigde ter beschikking te stellen. De heer Kroon vroeg naar het risico van de ondernemers en over eventueel aandeel ln de winst voor de gemeente, waarop de voorz. toelichtte, dat de gemeente geen risico loopt bij mislukking van de teelt en dus evenmin aanspraak kan maken op een percentage van de winst. Voorts ls een vrij kostbare installatie noodig tot het verwer ken van de planten. Want het gaat tenslotte toch om de olie die zich ln het kruid be vindt. De heeren v. d. Weyden, P. Hooger- vorst en Volgering achtten het nemen van een proef voor onze gemeente van zoodanig belang, dat subsidie gerechtvaardigd is en de heeren Verboom en P. Hoogervorst steun den deze zienswijze. Want, Ter-Aar moet aan de Regeering toonen, dat het niet bij de pakken gaat neerzitten, ondanks alle tegenslag! Nadat groei en behandeling der planten nog in bespreking was geweest, aanvaardde de raad met alg. st. het voorstel van B. en W. De voorschotten over 1937 ten behoeve van de scholen, bepaalde men op de wette lijke bedragen, zijnde 80°/o van de vergoe ding over 1934, De heer Verboom besprak het zich in badcostuum bevinden op openbare vaar wateren, wat in het Aarkanaal volgens spr. nog al eens voorkomt, althans in acn zo mer. Hij stelde voor dit bij Algem. Politie verordening te verbieden. De voorz. zeide dit nader onder het oog te zullen zien. Met be trekking tot het waterleidingbedrijf klaagde dezelfde spr.. dat vaak water moet worden betaald dat niet ls afgenomen, wat naar de meening van spr. in het vrije Holland niet mogelijk moest zijn. De heer L. Hoogervorst verzocht aandacht te schenken aan den ge meentelijken weg bij Papenveer, die verzak kingen vertoont. De heer P. Hoogervorst vestigde er de aandacht op, dat de gemeen telijke lijkwagen in een zeer slechten staat verkeert. Hierna sluiting. Jaarvergadering „Het Groene Kruis". Deze vergadering, gehouden in café „Het Centrum" werd geopend door den voorzitter, dr. Quartel. De notulen en het jaarverslag werden voorgelezen door den secretaris, den heer C. Lok, en onder dank goedgekeurd. De penningmeester meldde, dat de ontvangsten f. 369.60 en de uitgaven f. 349.39 hadden bedragen, zoodat f. 20,21 aan de reserve kon worden toegevoegd. De heer C. Heemskerk rappe, (eerde namens de controle-commissie dat de staat der boekhouding enz. volledig in orde bevonden was. Als leden voor het komende boekjaar benoemde de voorzitter de heeren H. J. B. Angenent, M. Tensen en W. de Vogel. De begrooting van Inkomsten en uitgaven werd vastgesteld op de som van f. 340: de aftr. bestuursleden, de heeren dr. Quartel, H Hendrlkse en E .J. Kerkhoven werden als zoodanig herkozen. Na rondvraag volgde sluiting. Oude boerderij afgebrand. Door onbekende oorzaak brak brand uil ln het rieten dak van een oude boerenbe- hulzing ln Korteraar, bewoond door G. B. Hoewel men spoedig met de blussching kon beginnen politie en brandweer waren binnen korten tijd present was het niet mogelijk het vuur te blusschen en brandde het huis tot den grond toe uit. De schade wordt door verzekering gedekt. Jaarvergadering Ziekenhuisvereeniging. Onder voorzitterschap van den heer P. Kroon vergaderde onder groote belang stelling de ziekenhuis vereen. „Aardam". De voorzitter zeide o.m. dat de vereenlglng ln het afgeloopen Jaar behoorlijk ls kunnen' rondkomen. De heer W. Hoogstraaten las notulen, waaraan de voorzitter eenige op merkingen vastknoopte met betrekking tot het onlangs opgerichte operatiefonds, waarvoor een groote belangstelling bleek te bestaan. Een reglement voor dit fonds werd vastgesteld. De penningmeester, de heer H. Hege man bracht verslag over de finantien uit. Bij het afsluiten van het boekjaar waren. 297 gezinshoofden en alleenwonende per sonen Ud der vereen. In totaal bedroeg het aantal verzekerden 1269. Er werden 23 le den in ziekenhuizen verpleegd met 502 ver pleegdagen. 28 leden moesten per auto worden vervoerd of gehaald, waarbij men meermalen gebruik maakte van een spe ciale ziekenauto. Het totaal der inkomsten, waarbij is inbegrepen het batige saldo van vorige dienstjaren, bedroeg f. 4212,33 en de uitgaven f. 1914,33, zoodat een bedrag van f. 2298 in reserve is, zijinde dit iets meer dan het vorige jaar. De heeren P. Kroon en W. Hoogstraaten, die aan de beurt wa ren voor periodieke aftreding, werden her kozen. Hierop volgde sluiting. Jaarvergadering Zangvereeniging. De zanvereen. „Looft den Heer" hield in Jonathan haar jaarvergadering, geopend door den voorzitter, den heer Meeuwis, met het laten zingen van Ps. 68 10 en gebed. Nadat deze een kort openingswoord had gesproken, brachten secretaris en penning- meesteresse, resp. de heer P, v. Harten en mej. K. v. Harten, de verslagen uit. Hier uit bleek dat het ledental iets teruggeloo- pen is en het kassaldo f. 15 bedroeg. De aftr. bestuursleden, P. v. Harten en M. Meeuwis werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer K. Snijders werd ge kozen de heer L. de Vogel. Eenige voordrachten en samenspraken werden gehouden ter afwisseling. De bazar had een batig saldo van f. 182,60 afgewor pen. De voorzitter bracht allen dank. die tot het welslagen van dezen bazar hadden bijgedragen. Het. was reeds na middernacht toen men voldaan huiswaarts keerde. Lezing op Tuinbouwgebied. Op initiatief van de oud-cursisten van tuinbouwcurssen, die zich hebben veree- nigd in een club „Avance" genaamd, hield lr. G. W. v. d. Helm, Rijkstuinbouwleeraar te Naaldwijk, een lezing over „Selectie van Tuinbouwgewassen". Spr. schetste in een Interessante causerie de beteekenis van een zorgvuldige selectie van zaden en plan ten, ook met het oog op veredeling en het tegengaan van plantenziekten. Hij gaf de verschillende methoden aan, waardoor men tot een goede selectie komt en noemde veel, wat voor de praktijk van den tuinbouw ln deze streek van belang is. De vereeniging „Avance" kan op 'n goedgeslaagden avond terugzien en verdient door haar arbeid op het terrein van tuinbouwonderricht den steun en de sympathie van allen, die het vak omhoog willen brengen, o.m. door een betere theoretische ontwikkeling van den tuinder en zijn „volk". WADDINXVEEN. De melkslijter L. B„ in dienst bij den heer Kool. had het ongeluk met zlin bak fiets door de gladheid van den wez in de Noordeindervaart te geraken. De berijder kon nog juist op het droge blijven, doch de oo de bakfiets aanwezige melk en ver dere artikelen gingen verloren. De N.V. Vetsmelterij .Hernia" alhier ontving opdracht van de Ned Zuivelcen- trale 78.000 K.G. zg. volksvet te leveren. Een mooie opdracht, die weer aan vele handen werk geeft! WOUBRUGGE. De Woubrugsche Eierenveiling. De ver. „Woubrugsche Eierenveiling" hield haar jaarlijiksche ledenvergadering. Nadat de voonz., de heer Schaverus had geopend, werden de verslagen uitgebracht, waaruit o.m. bleek, dat de inkomsten had den bedragen f. 2903.48 en de uitgaven f. 2902.13, Van de commissie tot nazienlng der rekening en kas was rapport ingeko men, dat een en ander correct in orde wa3 bevonden. De middenprljs van de eieren bedroeg in 1936 per 100 stuks voor kipeieren f. 2.95 en voor eendeieren f. 2.20. De af tredende bestuursleden, de heeren T. den Hertog, J. E. Schijf en H. C. A. Terhorst werden herkozen en ln de commissie tot nazienlng der boeken en kas werden voor 1937 benoemd de heeren W. G. Terhorst en F. Bulk. Hierna sluiting. ZWAMMERDAM. Op ultnooddging van de Ned. Herv. Jongel.ver. alhier, hield ds. P. J. Steen beek van Oudewater in de Herv. Kerk de tweedg wlniterlezing over het onderwerp: Mijn reis naar Palestina". Op levendige en boelende wijze verhaal de spr. van zijn ln 1930 gemaakte reis naar en verblijf in het heilige land en gaf zijn indrukken weer van al hetgeen hij in ver schillende plaatsen en inzonderheid in Jeruzalem had gezien en gehoord, mede in verband met hetgeen daaromtrent ln Bijbel is beschreven. De begaafde spr. wist een en ander zoo boeiend en duidelijk te schetsen, dat het voor den ingewijden bijbellezer was, als zag hij het met eigen oogen. Van het begin tot het einde had spr dan ook de gespannen aandacht en belangstel ling van het vrij talrijk opgekomen gehoor. 3—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7