STADSNIEUWS Bevestiging en intrede van ds. J. Verkuyl Een ongewoon schouwspel Ilsie Jaargang WOENSDAG 10 MAART 1937 No. 23606 Nederlandsch schip in Spaansche wateren aangehouden HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN OFFICIEELE KENNISGEVING Als missionnair dienaar des Woords bij de Geref. Kerk De „Triton" naar Ceuta opgebracht Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD De „Java" en de .Hertog Hendrik" naar de Straat van Gibraltar gedirigeerd LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f2.35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) In de Geref. Kerk had gisteravond de bevestiging en Intrede plaats van ds. J. Verkuyl, gekomen van Laren, die in Leiden zal werkzaam zijn als missionnair dienaar jes Woords. Als bevestiger trad op ds. W. J. J. Vilders van Rotterdam, vooratter van deputaten roor dezen arbeid van samenwerkende ker- ten in Universiteitssteden. In een voorafspraak wees ds. Vilders er op, dat de Geref. Kerk van Leiden in ds. Verkuyl haar vierden dienaar des Woords ontvangt, al vindt hij zijn taak dan ook in [pedalen arbeid, n.l. in zending in onze eigen land, in deze onze eigen stad. Zijn bevestigingspredikatie hield dr. Vilders over Joh. 14 2: „In het huis Mijns Vaders zijn vele woningen, anderszins zoo joude ik het u gezegd hebben; ik ga henen om u plaats te bereiden". Christus openbaart in dit woord aan Zijn Jongeren, dat het door Zijn lijden tot heer lijkheid gaat. Zoo bemoedigde Hij bedroef de discipelen, 't Wordt geen schelden, zoo als zit denken, 't wordt heerlijke hereeni- ging. En dit woord van Jezus mogen wij doorgeven aan ieder, die wij tegen komen. De Kerk des Heeren moet dit verkondigen aan alle volkeren. Jezus is thuis in het huis Zijns Vaders en Hij heeft er het be schikkingsrecht over. Hoe beteekenisvol is dan ook het brengen van de boodschap uit den hemel aan de menschen op aarde. De boodschap lijkt sprookjesachtig voor het verstand, omdat de zondeval de onder- Scheiding tusschen hemel en aarde heeft gemaakt tot scheiding, Christus geeft ons terug het verloren paradijs. De taak der gemeente om de boodschap te brengen, houdt nooit op. Om Jezus Christus be ver kondigen is eervol, maar verantwoordelijk. Deze eervolle, maar verantwoordelijke taak krijgt thans in het bijzonder ds. Verkuyl. God geve hem bekwaamheid, liefde, blijd schap, zegen. Na deze predikatie had de plechtigheid der bevestiging plaats, waarbij ds. Verkuyl toegezongen werd de zegenbede uit Ps. 134. Vervolgens verbond ds. Verkuyl zich aan de gemeente van Leiden, die als zendende kerk optreedt, met een predikatie over Joh. 14 5 en 6. Alvorens dit tekstwoord te ontvouwen, rees spr. er op, dat hij in den tijd. vanaf dat hij beroepen werd tot missionnair die naar des Woords tot nu toe, heeft begre- huldiging brigadier-rechercheur n. j. lemmers. pen de beteekenis van het woord, dat men zich kan verheugen met beving. Zijn vleesch en bloed heeft heftig tegen dit beroep ge- i protesteerd Wij kiezen zoo graag den weg van den minsten weerstand. Wij willen zoo graag carrière maken. Wij voelen ons zoo graag omgeven door de waardeering van een liefhebbende gemeente. En vooral wen- schen wij liever niet als een Don Quichotte beschouwd te worden Daarom verheugt spr. zich met beving. Hij heeft gekozen den weg van den meesten weerstand. Hij moest zich losmaken van een gemeente, die hem met een beschamende liefde omringde. Thans wacht hem spot, belaching. ironie en botte afwijzing. Naar wereldschen maatstaf is het werk, dat spr. aanvangt dwazer dan dat van Don Quichotte. Dit werk moet begonnen worden met alle menschelijke hoop te laten varen. Toch wil spr. ook het feit der verheuging onderstreepen. Spr. verheugt zich. dat de Geref. Kerkep eindelijk hun taak in deze hebben leeren verstaan. Hii verheugt zich dat God hem heeft geroepen tot dit werk. Hii vraagt dringend de voorbede der ge meente voor zichzelf, voor zijn vrouw, voor zijn werk, opdat de verheuging het mogen winnen van de beving Het werk staat buiten den gezichtskring van .de-gemeente, maar laat zil het nochtans dragen in haar voorbede Daarna komend tot zijn tekstverklaring vat hii het onderwerp van ziin predikatie samen als: het geheim van het naderend lijden en sterven van den Heiland. En hii wijst er dan op dat le Thomas den weg kwijt is, 2e Jezus den weg naar het Vader huis hem weer toont Tenslotte wees spr. er op. dat het ziin taak is op het arbeidsveld dat hem aange wezen is de boodschap te brengen dat Christus is de Weg en de Waarheid en het Leven. Of het resultaat zal hebben moeten we aan Gd overlaten we hebben het slechts in gehoorzaamheid te doen. Npgmaals drong spr. aan op het voort durend gebed der gemeente. Ds. Velders zegde hii dank dat hii als zijn bevestiger wilde optreden. Deputaten van de samen werkende kerken en de verschillende Uni versiteitssteden dankte spr voor aanvan kelijke steun en liefde. In de liefde en steun van ziin collega's Thomas en Wier- singa en van den kerkeraad van Leiden beval spr zich hartelijk aan. De heer Weyers wees erop. hoe de jubi laris de laatste 20 jaar bij de recherche is werkzaam geweest en daar voortreffelijk werk heeft gedaan. Maar niet alleen in den buitendienst bij het eigenlijke recher chewerk, ook op het bureau als wachtcom mandant heeft hij bewezen de rechte man op de rechte plaats te zijn. Met zijn beste wenschen voor nog vele goede jaren, bood de heer Weyers hem namens het geheele recherchepersoneel een vulpenhouder aan, waaraan hij als persoonlijk huldeblijk een vulpotlood toevoegde, terwijl spr. hem on der groote hilariteit onthief van het toe zicht op de benzinelamp! Nadat ook inspecteur Baèninck van zijn waardeering jegens den jubilaris had ge tuigd, dankte deze voor de hem bewezen attenties. BINNENLAND. De kruisers „Java" en het pantserschip „Hertog Hendrik" naar de Spaansche wateren (le Blad). Auto-ongeluk op den weg HoornVolen- dam; drie dooden (3e Blad). Ons Parlementair Overzicht (3e Blad). Nos Jungunt Rosae heeft thans definitief besloten tot het houden van een rozen- tentoonstelling te Boskoop van 1418 Juli (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). Ongerustheid over de „Baltic" (Gemengd en Laatste Berichten, le Blad). De organisatie van de Luchtbeschermings dienst; wat er reeds te Oegstgeest ge schiedde (3e Blad). Hr. Ms. KRUISER „JAVA". Brigadier Lemmers. Hoewel brigadier-rechercheur N. J. Lem mers van een officieele huldiging ter ge- kgenheid van zijn zilveren jubilieum bij Leidsche politie, niets wilde weten, heeft het personeel van dien tak van dienst a&n dezen dag voor den jubileerenden col- toch een feestelijk cachet gegeven. Nadat hij eerst door den commissaris, hen heer Meyer en den hoofdcommissaris, hen heer Weyers was gecomplimenteerd. laatstgenoemde hem ook toe in den füng van zijn collega's. Zulks op klaar- hchten dag! bij het mystieke licht van benzinelamp, waarvoor aan brigadier jammers sedert het begin van zijn loop ban de zorg is opgedragen en die bij sven- jueele nachtelijke ongevallen op onver ste terreinen dienst moet doen. Zijn col zas hadden gemeend hem aldus in het «onnetje te moeten zetten l VER. „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". Filmvoorstelling. De afdeeling Leiden van bovengenoem de vereeniging had gisteravond in het Ka- merlingh Onnes-laboratorium een film voorstelling georganiseerd. Tijdens een korte huishoudelijke verga dering, waarin de voorzitter, de heer H. K. Pel mededeeling deed van de werk zaamheden van het bestuur gedurende de laatste twee jaren en van de wijzigingen, welke in de samenstelling zijn gekometn, werd het nieuwe huishoudelijk reglement overeenkomstig het ter visie gelegd con cept vastgesteld. Daarna werd eén aanvang gemaakt met het filmprogramma dat de vertooning van een zestal zeer uiteenloopende films om vatte. Achtereenvolgens werd vertoond de zoutwinning uit eigen bodem, een kijkje in 't rijk der kristallen, 't wonder der bloe men, de zee op de heide, de vogels van den schemer en het ontstaan der geluidsfilm. Hoewel het aantal belangstellenden als gevolg der weersomstandigheden niet zoo groot was als verwacht had mogen wor den. was de interer-s vcor hetgeen gebo den werd. zeer grcot Het programma was dan ook rijk aan afv;?reeling gaf vele interessante kijkjes in zaken, waarvan men zich voordien moeilijk een usionaire voorstelling had kunnen maken. Naar wij vernemen is het s.s. „Tri ton" van de K.N.S.M. van Barcelona, via Valencia, op weg naar ons land, door een gewapenden trawler van de Spaansche nationalisten in de Straat van Gibraltar aangehouden en over gebracht naar Ceuta. Het schip, dat 4 Maart j.l. van Valencia was vertrok ken, was geladen met 200 ton stuk goederen en 30.000 kisten sinaasappe len, bestemd voor Nederland. Naar de gezagvoerder van de „Triton" kapitein j. van der Veer, aan de direc tie van de K.N.S.M. berichtte, zal te Ceuta de geheele lading moeten wor den gelost en deze zal in beslag wor den genomen. Het schip zal daarna worden vrijge geven. Naar het oordeel van de directie be treft de inbeslagneming alleen de aan 'n Nederlandsch schip toevertrouwde lading. De directie heeft onmiddellijk den minister van Buitenlandsche Zaken van deze aanhouding in kennis gesteld, die daarop overleg heeft gepleegd met den minister van Defensie a.i. dr. H. Colijn. Deze heeft vervolgens in de gisteren gehouden vergadering dei- Tweede Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet medegedeeld, dat hij telegrafisch opdracht heeft gegeven aan den op de terugreis zijnden krui ser „Java", om zich naar de Straat van Gibraltar te begeven, teneinde voor Nederlandsche koopvaardijsche pen te patrouilleeren en deze zoo noo- dig te convoyeeren. In verband hier mede, vernemen wij nog, dat het reis plan van den kruiser, welke naar men weet op weg naar Colombo is, zooveel mogelijk bespoedigd zal wor den. Het ligt in de bedoeling dat de „Java" tegen het einde der maand in de Spaansche wateren zal arriveeren. In afwachting van de komst van de „Java", is Hr. Ms. pantserschip „Her tog Hendrik" van Dubrovnik onderweg naar de straat van Gibraltar om aldaar bescherming te verleenen aan de Ne- landsche koopvaardij. Dit laatste oorlogsschip kan onge veer 17 Maart a.s. in de nabijheid van de straat van Gibraltar verwacht wor den. Van de zijde van de K.N.S.M. ver namen we nog, dat de maatschappij alle te treffen maatregelen geheel aan de regeering overlaat, daar een optre den der maatschappij zelf geen enkel effect zou sorteeren. BUITENLAND. De aanval op Madrid bij het Guadalajara- front duurt voort (3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). De Fransche Kamer keurt de defensie-lee ning goed (3e Blad). De commissie voor de grondstoffen (Buiten land, 3e Blad). Van Zeeland candidaat tegen Degrelle te Brussel (Buitenland, 3e Blad'). Opnieuw nog niet officieel bevestigde ge ruchten over een aftreden van Baldwin (Buitenland, 3e Blad). Roosevelt's „Praatje aan het haardvuur", (Buitenland, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. UITLOTING GELDLEENINGEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat op 17 Maart 1937, des voormiddags te 11 uur, in een der vertrekken van het Ge meentehuis zal worden overgegaan tot uit loting van de achter de navolgende obli- gatieleeningen vermelde bedragen. 3'/s geldleening van 1896 groot f. 1.069.000. f. 16.000.—. 3'/s°/o geldleening v. 1904 groot 1. 500.000.— f. 10.000— 3'*/;°/o geldleening v. 1906 groot f. 890.000— f. 23.000—. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 10 Maart 1937. 7681 ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter B, de heer A. J. J. van Woerkom (Leiden); voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak scheikunde, de heer P. Braber (Rotterdam) en voor het candidaatsexa men theologie, de heeren M. H A. L. H. van der Valk Hillegersberg(cum laude) en D. C. van der Linde (Zwartewaal). HET GRAVENSTEEN. Naar wij vernemen zal door de vereeni ging „Oud Leiden" in de maand April een tentoonstelling worden georganiseerd, be trekking hebbende op de geschiedenis van hel oude Gravensteen alhier. Door ver schillende onderzoekingen in den laatsten tijd gedaan, waarbij oude gedeelten uit den tijd der Graven van Holland zijn bloot ge komen. is dit gebouw in het centrum der belangstelling komen te staan. Op deze tentoonstelling, welke in de La kenhal wordt gehouden, zullen alle gege vens uit de archieven worden bijeenge bracht. Hierbij zal door ir. Hugo van Oerle, architect, een toelichtende voordracht met lichtbeelden worden gehouden, welke ge volgd zal worden door een excursie. Foto van Vliet DE GLADHEID. Een groot aantal ingezetenen is giste ren het slachtoffer geworden van de glad heid der straten en kwam aldus In on zachte aanraking met de aarde. Bij de meesten bleven de gevolgen gelukkig be perkt tot een pijnlijke blauwe plek. doch voor enkelen was de afloop minder gun stig Zoo kwam de 23-jarige mej, E. F. uit de Tulpenstraat in de Doezastraat te val len. waardoor zij het rechteronderbeen brak cn door den E.K.D naar b.pt Acad. Ziekenhuis moest worden overgebracht. De 20-jarige J. K in de V. kwam in de Haar lemmerstraat ten val, waardoor hij niet ernstig aan het hoofd werd verwond. Niet alleen de voetgangers ondervonden gistermiddag en -avond overlast al-s gevolg van den ongekend hevigen sneeuwval, col: het rijverkeer had terdege met de gladheid te kampen. Het nieuw opgetreden Colle gium van het Leidsch Studentencorps, dat juist gisteren zijn gebruikelijke bezoeken bij den Rector-magnificus en den burge meester wilde maken, loste de moeilijk heden op eenvoudige wijze op door zich bij het transport, van een oucierwetsche arre stee te bedienen. - Vanzelfsprekend trok het ongewone voertuig in de Leidsche I straten veel bekijks.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1