BUITENLAND De Fransche Kamer aanvaardt defensie-leening Madrid erkent de nederlaag bij Guadalajara EIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 10 Maarf 1937 Van Zeeland contra Degrelle. Met overweldigende meerderheid Geregelde Italiaansche troepen bij Franco? DE ALGEMEENE TOESTAND brengt von ribbentrop instructies mee? De Grondstoffen-commissie. De correspondent van Reuter te Berlijn geldt dat von Ribbentrop, die heden te lénden terugkeert, in het bezit is van in ducties over het openen van onderhan- teiingen over een Westelijk pact en van j® voorlooplg antwoord op het Engelsche jemorandum van November. 0 Gisterochtend heeft Rose, de Poolsche (aderstaatssecretaris van handel en nyver- jtid, er in de grondstoffen-commissie te Geneve op aangedrongen, dat verband wrdt gelegd tusschen het bevolkingsvraag- jtult en dat van de grondstoffen. Met een jiarlijksche bevolkingsaanwas van 450.000 leien staat Polen In de eerste rij van de Europeesche volken wat betreft den loop (er bevolking. Daarom heeft het zooveel («langstelling voor de grondstoffen; het tezit daarvan ls voor Polen een zaak van Seven of dood. Het probleem van de beschikking over je grondstoffen moet op een nieuwen (Tondslag van billijkheid geplaatst worden, ran deze internationale solidariteit moet heele volksgemeenschap kunnen profi leren. Posplsjll, de Tsjechoslowaaksche afge- aardigde, was van oordeel, dat het eenige ddel om de gestelde vraag op te lossen geleidelijke terugker is tot een zoo ruim .«gelijke vrijheid van ruilverkeer van goe- ren. Kaast 't koloniale vraagstuk zijn er nog tal andere kanten aan de zaak, waaraan tere landen, die er nooit aan gedacht bben koloniale elschen te stellen, de -tste beteekenis hechten. De Tsjechl- e deskundige vraagt zich af of er geen ule van Internationale flnancleele "stand zou kunnen worden gevonden om noodlottige gevolgen van het huidige sterale stelsel te verlichten. De Nederlandsche deskundige gewaagde den toestand In Nederlandsch-Indlë, ude Nederlanders altijd de politiek van open deur hebben toegepast en wees er t nadruk op, dat de invoer uit Japan in -« Oost aanzienlijk veel grooter is dan uitvoer vandaar naar Japan. De Amerikaansche gedelegeerde merkte dat algemeene toepassing van het stel- van de open deur in alle koloniale ge- 'en als het ideaal beschouwd moet wor- waarnaar men moet streven. Gérard (België) merkte op, dat In den lglsohen Kongo het stelsel van de open ur in zijn vollen omvang wordt toege- en zei, dat de Belgische regeering zou .nschen, dat dit stelsel tot alle kolonies rd uitgebreid. Hij verklaarde, dat de scherming van den consument alleen .rwezenlijkt kan worden door terugkeer n een vrijeren kolonialen handel. Het zij ieder land zelf overgelaten, zijn hulp- delen te besteden aan de vervaardiging goederen voor uitvoer, waarvan de "enwaarde het de middelen tot aankoop verzekeren. Maurette, de onder-directeur van het ternationaal arbeidsbureau was het met th Ross eens, dat het vraagstuk van de ndstoffen niet kan worden opgelost door rritoriale herzieningen. Het bezit van ondstoffen in zijn bodem vormt trou- ns niet de eenige rijkdom van een natie, tijn ook financieele hulpbronnen en een tilke bevolking. Hij zou willen, dat men theorie van den overvloed niet uit het verloor. De overvloed van grondstoffen niet anders dan gunstig zijn voor den wider. Als men kon meewerken tot het Muiten van gebieden, die thans onvol- 'nde geëxploiteerd worden, zou ieder ir voordeel bij hebben. Ten slotte zette de Braziliaansche afge- rdigde de positie uiteen van Brazilië, nieuw land, dat ten nauwste afhanke- is van zijn bultenlandschen handel. BELGIË i de actie van Degrelle te ontzenuwen ten wetsontwerp gisteren behandeld, bij in de toekomst aanvullende verkle- en tijdens de zittingsperiode van de "er zullen verboden ztln ingeval de ture niet „toevallig" is. Het ontwerp •ingenomen met 11026 stemmen en 1 houding. Niettemin zal het wetsontwerp nog niet toepassing kunnen zün op de door het en van afgevaardigde Olivier te Brus- noodle geworden verkiezing, welke bin- veertien dagen zal moeten worden «uden. Daarom is besloten den premier van zeeland candidaat te stellen tegen over Degrelle. De premier zal den vol- 'tdigen steun genieten van R.-K., libe ralen en socialisten. DUITSCHLAND Repressaillem aat regelen rijksminister van binnenlandsche za- gemachtigd tegen onderdanen van vreemden staat en tegen hun vermo- repressaillemaatregelen te treffen zoover deze staat tegen onderdanen bet rijk of hun vermogens maatrege- ™t, welke volgens Duitsch recht te le onderdanen van dezen staat of hun "gen niet kunnen worden getroffen. NOORWEGEN Geschil over diensttijd. Me legercommissie van het Storting -■ gisteravond tot een heftig debat tus- 3 de vertegenwoordigers der burger partijen en de regeering gekomen. De "'Uke partijen verlangden, dat de diensttijd verlengd wordt van 72 dagen, terwijl de regeering daarin .11 toestemmen. Particuliere kringen gelooft men, dat peering zoo noodig de kwestie van en zal stellen. HONGARIJE Nog geen geruststelling! De minister van Justitie heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij de justitie opdracht krijgt, alle strafbare handelingen, welke de openbare orde en rust in gevaar brengen, zoo gestreng en zoo snel mogelijk te be straffen. Tot deze strafbare handelingen behoo- ren: hoogverraad, ophitsing en opruiing tegen andere volksklassen, nationaliteiten en godsdiensten, zoomede daden van ge weld tegen leven en eigendom. De openbare meening is echter niet ge rustgesteld. Alleen de Duitschgezlnde pers aanvaardt het standpunt der regeering volkomen. De „Pester Lloyd", die onder invloed van het departement van bultenlandsche zaken staat, verlangt, dat de geheele aangelegen heid bekend zal worden gemaakt. Het blad schrijft: „Hoewel de autoriteiten een ge ruststellende verklaring hebben afgelegd, weet men nog niet, welk gevaar de regee ring heeft bezworen: Daranyi moet het land daarvan in kennis stellen. Alle par tijen zullen hem steunen, maar hij moet de geheele waarheid zeggen. De bescherming van het land tegen een door het buiten land georganiseerden staatsgreep ls een zaak. die niet alleen Hongarije, maar ge heel Europa aangaat. Daranyi kan zeker zijn van den steun van het geheele volk en van alle beschaafde Europeesche volken". Bela Marton, ondervoorzitter van de partij der nationale eenheid en voorzitter van de „Move" heeft verklaard, dat hij een volkomen vertrouwen in Daranyi heeft Zoolang Daranyi aan het bewind blijft, zal Marton hem niet bestrijden. Marton ont kende verder deel te hebben aan een on wettige beweging en zeide ervan overtuigd te zijn, dat in Hongarije geen enkele or ganisatie van dien aard bestaat. Daranyi heeft Marton, die hem een me morandum betreffende verschillende so ciale aangelegenheden kwam aanbieden, ontvangen. De minister-president ver klaarde het met de opstellers van het memorandum eens te zijn ten aanzien van de waarborging der vrijheid van arbeid. De regeering zal zich bezig houden met het denkbeeld van betaalde vacantie en ge- zinsloonen voor de arbeiders. ENGELAND De geruchten omtrent Baldwin Russische orders. In parlementaire kringen verwacht men dat ministerpresident Stanley Baldwin einde Mei of begin Juni zijn functie zal neerleggem. Vermoedelijk wordt hij dan tot graaf verheven en krijgt zitting in het Hoogerhuis. Tevens verwacht men dat Ramsay Mac Donald zijn functie van lord-president van den raad zal neerleggen. Vermoedelijk zal hij geen titel krijgen en dus de Schotsche universiteiten blijven vertegenwoordigen in het Lagerhuis. Maar zekerheid is er nog altijd niet! De sovjet-trust „Maehino-import" heeft bij verschillende Engelsche firma's orders geplaatst 'ter waarde van 2.1 mlllioen en de „Stanko-import"-trust ter waarde van twee mlllioen pond sterling. De sovjet-Russische orders nemen een groot gedeelte In van de jaarlijksche pro ductie der machinefabrieken in Engeland. De tot dusver geplaatste orders verte genwoordigen reeds een totaal in waarde van 5'/. millioen pond sterling. In Schotland is wegens niet-verhoorde looneischen een staking uitgebroken van chauffeurs. 5000 man zijn er bij betrokken. ZWITSERLAND Dc erkenning der onzijdigheid door Duitschland. Gemeld wordt, dat de Zwitsersche regee ring gaarne een schriftelijke bevestiging zou ontvangen van de verklaring, die Hitier tegenover oud-bondsraad Schulthess heeft afgelegd en waarin hij gezegd heeft, dat Duitschland te allen tijde de onzijdigheid en onschendbaarheid van Zwitserland zal eerbiedigen. Naar verluidt heeft de gezant te Berlijn in de Wilhelmstrasse stappen ge daan in de hoop een dergelijke verklaring, die voor langen tijd geldie zou moeten zijn, te verkrijgen. Het schijnt echter, dat de zaak niet zoo eenvoudig is. als zij mocht lijken, daar de Duitsche regeering eenige tegenbeloften vraagt. Zi1 zou een verldaring verlangen, dat Zwitserland niet zal toelaten, dat zijn houding van strikte neutraliteit geweld zou worden aangedaan door verplichtingen, voortvloeiende uit het Volkenbondshand- vest en dat. de Zwitsersche regeerina den strijd van Duitschland tegen het commu nisme zooveel mogelijk zal steunen. Gistermiddag heeft de Kamer de defen sie-leening behandeld. In de regeerlngsbank hadden Vincent Auriol en Viennot plaats genomen; de publieke tribune was meer dan vol. De regeering had onmiddellijke behan deling gevraagd van het wetsontwerp, strekkende tot het uitgeven van een lee ning en het opheffen van een aantal maat regelen van de monetaire wet van 1 October 1936. De rapporteur-generaal, Jammy Schmidt zette het ontwerp uiteen. Bij het eerste artikel van de wet wordt de regeering ge machtigd een leening uit te geven met wisseloptie, bij het tweede artikel wordt een aantal monetaire maatregelen opgeheven, welke de kapitaalcirculatie hinderden. Artikel drie machtigt den minister van financiën om particulieren, die afstand hebben gedaan van hun goud, het verschil uit te betalen tusschen de waarde van het goud. overeenkomstig de gemiddelde koers van de Banque de France van 8, 9 en 10 Maart en het bedrag, dat zij hebben ont vangen. De rapporteur deelde verder mede. dat de financieele commissie enkele wijzigin gen ln het ontwerp van de regeering heeft aangebracht. In zijn toelichting zeide Schmidt nog, dat de regeering een beroep deed op alle krachten van het land. De kamer ging onmiddellijk over tot de behandeling van het ontwerp en als eerste spreker voerde oud-minister Louis Rollin van de alliantie van links-republikeinen en onafhankelijk radicalen het woord. Hij ver klaarde te wenschen. dat de leening zal slagen, inzake de landsverdediging is het geheele land eensgezind. Spr. is' het evenwel niet eens met de „herstel" maatregelen van de regeering. welke het Fransche economische leven hin deren. Vervolgens besteeg de links-republikein Reynaud het spreekgestoelte. Ook hij is het eens met de leening, doch hij is veront rust over de handelsbalans, welke niet in evenwicht ls en hij vraagt de regeering haar economische politiek te wijzigen. De links-republikein Thellier verklaarde, dat de regeering na negen maanden haar theorie van de koopkracht heeft moeten prijsgeven voor het evenwicht van de be grooting. Hij verlangde, dat minister-pre sident Blum onmiddellijk een verklaring af zou leggen, dat hij niet over zal gaan tot inflatie. Vervolgens vroeg hij, of het waar is, dat het werk aan sommige versterkin gen aan de Noordgrens ls gestaakt waarop Blum ontkennend met het hoofd schudde. Pietri (links republikeinsche alliantie) verklaarde vervolgens, dat zijn partij voor het ontwerp zou stemmen. De links-demo craat Ohappedelaine zeide, dat de stem ming van zijn partij af zal hangen van de verklaring, welke ministerpresident Blum af zou leggen. Louis Marin van de republikeinsche fede ratie wenschte Blum geluk omdat hij de leening heeft voorgelegd aan de Kamer, doch spreker betreurde, dat de minister president niet heeft geantwoord op de vragen, welke hem zijn gesteld en niet heeft gezegd, dat de leening bestemd was voor de landsverdediging. Hij is verder van meerling, dat de regeering den Franschen spaarders vertrouwen moet inboezemen en dat een parlementaire commissie moet worden benoemd, welke controle uitoefent op het gebruik van de geleende gelden. Hiermede werden de algemeene debat ten beëindigd ëW'ging de kamer over tot het artikelgewijs bespreken van het wets ontwerp. Hierbij kwamen nog diverse sprekers aan het woord, w.o. Flandin. Blum stelde vast, dat alle sprekers ge wezen hebben op de moeilijkheden van de schatkist. De regeering vraagt thans een leening toe te staan, waardoor deze schat kist van de noodige middelen zal worden vooralen Spr. heeft reeds eerder gezegd dat het in een crisis-periode niet mogelijk is de begrooting in evenwicht te brengen. De regeering had niet te kiezen tusschen een politiek van dwang of van vrijheid. In dit geval zou de regeering steeds het laat ste kiezen. Ook is het niet juist, te zeggen, dat de regeering haar beloften niet is na gekomen. De minister-president is van oor deel. dat zijn beste garantie het economisch herstel is. De economische crisis is inge- paald. Vervolgens zette spr. de maatrege len uiteen, welke de regeering reeds heeft genomen teneinde orde te brengen in de begrooting. Blum weigert in te gaan op sommige handige toespelingen, welke hem er toe willen verleiden zichzelf tegen te spreken. De regeering heeft slechts één doel, n.l. de noodzakelijke maatregelen te doen slagen. Het eerste artikel van de wet werd aan genomen. Vervolgens werd een amendement, inge diend door Louis Marin, strekkende tot een strengere controle op de gelden van de leening voor de landsverdediging, met 367 tegen 226 stemmen verworpen. Een amendement van den onafhanke- lijken afgevaardigde Pinelll, waarin wordt vastgesteld, dat de leening in meerdere tranches zal worden uitgegeven, werd aan genomen. Ook het tweede artikel van het wetsont werp werd aangenomen. De onafhankelijke afgevaardigde Jean Henessy verdedigde een amendement, strekkende tot het beperken van het aantal bankbiljetten en het verzekeren van in wisselen van biljetten tegen goud. Vincent Auriol beloofde deze kwestie te zullen be- studeeren. De communist Jean Duclos deelde mede, dat de communistische fractie voor het ontwerp zou stemmen, teneinde de veilig heid van het land te verzekeren. Verder herinnerde hij er aan, dat de communisten er niet in zijn geslaagd in het Volksfront programma een heffing op de vermogens grooter dan een millioen franc te doen opnemen. Dit voorstel zou zeven milliard in de schatkist hebben gebracht. Het Volks front zal evenwel door de reactie niet wor den gebroken. Hierop applaudisseerde de uiterst linkerzijde hevig, waarna scherpe opmerkingen werden gemaakt tusschen uiterst links en rechts. De kamer nam tenslotte het ontwerp aan met 470 stemmen tegen 46. Na de stemming ging de Kamer uiteen. In de wandelgangen van de Kamer ver luidt dat tegen hebben gestemd de leden van de onafhankelijke volksactie, de El- zassers, een dertigtal leden van de repu blikeinsche federatie en onafhankelijk re publikeinen. In de groepen van het centrum was een honderdtal leden afwezig. Madrid erkent in het Noorden een neder laag te hebben geleden. Het Madrlleensche communiqué luidt: „Na een dag van feilen strijd aan het front in de provincie Guadalajara waren de regeeringstroepen. die door den vijand werden aangevallen met een grootere sterkte aan mannen en technische midde len, gedwongen terug te trekken op de steunllnies tusschen Cogollos en Yega, waar de opmarsch der rechtschen gestuit werd. Geconstateerd is, dat belangrijke Italiaan sche troepen aan dit nieuwe rechtsche offensief hebben deelgenomen. Verschei dene krijgsgevangenen van Italiaansche nationaliteit en twee aanvalswagens van het merk Rat zijn in onze handen geval len. Gistermiddag heeft generaal Miaja de Journalisten ontvangen en hun mede gedeeld. dat de strijd aan het front bij Guadalajara voortduurt. Hij verklaarde voorts: „Wij hebben drie Italianen gevan gen genomen, die op 22 Februari te Cadiz aan wal zijn gestapt en in dienst van Sevilla stonden. Zij maakten deel uit van de geregelde Italiaansche formaties van een divisie van 8000 of 18 000 man, onder bevel van generaal Pozzi. Gij kunt nu dus zeggen, dat Italië geregelde troepen naar Spanje zendt." Miaja besloot: Eerst deden de rechtschen een beroep op de Mooren, vervolgens kwa men de Duitschers de blanke Mooren en thans komen de slaven van Mussolini. Wij zullen hen hetzelfde lot doen onder gaan als de anderen. Miaja bevestigde nog. dat de luchtmacht van Franco een aanval heeft gedaan op den weg MadridGuadalajara. De regeeringstroepen, die zich in het Noorden der provincie Guadalajara ver schanst hebben, hebben den wanhopigen aanval der nationalisten moedig doorstaan. De verliezen aan de zijde der aanvallers zijn zeer groot. Gistermiddag hernieuwden de rechtschen voor de zesde maal hun aan val. De strijd, die buitengewoon hevig is. duurt nog steeds voort. In den sector van de Jarama hebben de nationalisten gisteren de onlangs door de regeeringstroepen veroverde stellingen hef- tie bestookt, doch de verdediging dezer strategische punten blijkt volkomen aan het doel te beantwoorden. Salamanca meldt nog: Aan het front van Siguenza wordt de schitterende opmarsch der rechtschen voortgezet' wij hebben Val de Arenas be reikt en de hoogten ten Noordoosten van Brihuega, Masegoso en Argentilla. Wij heb ben drie Russische tanks en een honderd tal gevangenen in handen gekregen. De vijand heeft talrijke dooden achtergelaten. In den sector van de Jarama hebben wij Casas del Torcal bezet. Hoe de Mar Cantabrico werd geknipt. Gisteren is te Arcachon, aan boord van een Franschen treiler, een der opvarenden van het Spaansche schip Mar Cantabrico aan wal gezet die onmiddellijk naar Bor deaux vervoerd is en daar het volgende verhaal heeft gedaan. De Mar Cantabrico was 6 Januari uit New York vertrokken met een kleine lading geweren voor de Spaansche regeering. Bij' Sandy Hook was het schip door een Ame- rikaansch kustvaartuig aangehouden, maar na een oppervlakkig onderzoek vrijgegeven. Daarna was men opgestoomd naar Vera Cruz, waar een groote lading oorlogsmate riaal aan boord werd genomen. Een Fe bruari vertrok het schip eindelijk uit de Mexicaansche haven en de kapitein liet onderweg den naam en plaats van her komst veranderen in Aba, Newcastle, welk schip eveneens 7000 ton meet. Toen men de Spaansche kust naderde voerde het schip de Spaansche regeeringsvlag aan stuur boord en de Engelsche vlag aan bakboord. Waarom kon de matroos niet nader ver klaren, maar toen de kapitein van de Ca- narias het schip aanhield, verzond de Spaansche kapitein zijn eerste S.O.S. onder den naam Aba. waardoor alle confusie bij de ontvangst-stations ls ontstaan. Een mi nuut later werd het schip door een gra naat getroffen die een begin van brand veroorzaakte. De brand werd echter spoe dig gebluscht. Het schip helde sterk over en kon geen rechte koers meer houden. Van de Canarias naderden twee booten met officieren en matrozen der opstande lingen, die het schip doorzochten prijs verklaarden en de bemanning van ongeveer 150 personen benevens de 17 passagiers in drie afdeelingen van boord bracht. Onder die passagiers waren 2 Amerikanen en 5 Italianen. De nationaliteit der 10 anderen wist de zeeman niet. De kapitein van de Canarias heeft nog getracht het buitgemaakte schip naar een Spaansche haven te brengen. Hij plaatste daartoe een loods aan boord en 10 of 12 man, waarvan de matroos er een was ge weest. Het schip helde echter meer en meer over en de loods kon het niet meer bestu ren, zoodat besloten werd in de laatste boot van boord te gaan. Het strijken van die boot was zeer moeilijk door de helling van het schip en de zeeman wist zeker dat althans een van zijn laatste kameraden en misschien drie bij die manoeuvre in zee terecht gekomen en verdronken zijn. Inmiddels was een kleine Fransche trei ler in de buurt verschenen en toen de boot dicht in de buurt van het schip was, had de zeeman zijn kans gewaagd en was over boord gesprongen, omdat hij vast overtuigd was dat de equipage van de Mar Canta brico door de opstandelingen zou doodge schoten worden. Men had geen moeite gedaan hem weer aan boord te krijgen, maar zijn vlucht was aan boord van de Fransche treiler opgemerkt, die een boot uitzette waardoor hij gered is. De zeeman verklaarde uiterst verheugd te zijn dat hij op Franschen bodem was aangeland en er aldus het leven had afgebracht. De Engelsche consul te Bordeaux heeft den zeeman in den loop van den dag ondervraagd en zijn verhaal accoord be vonden met de inmiddels door het consu laat en de Fransche havenautoriteiten ingewonnen Inlichtingen. Volgens een correspondent van het Jour nal zouden inderdaad alle Spanjaarden aan boord van de Canarias zijn dood geschoten! Franco „regent van Spanje?" Antonio Goicoechea, de leider van de partij „Hernieuwd Spanje" heeft generaal Franco voorgesteld den titel „regent van Spanje" aan te nemen, nadat Madrid zal zijn Ingenomen. De monarchisten hopen, dat de benoe ming van Franco tot regent een voorberei ding zou zijn tot de restauratie. Inzake de benoeming van Franco zijn de Carlisten het met de party .hernieuwd Spanje" eens en ook de Spaansche phalanx heeft geen ernstige opwerpingen gemaakt. De partij „Hernieuwd Spanje" echter is trouw gebleven aan koning Alfonso en zyn zoon prins Juan. Portugal en het controleplan. De regeering heeft de pers een nota overhandigd, waarin zij het bericht uit Londen, als zou de Portugeesche regeering haar bezwaren tegen het uitoefenen van contröle ln de havens van Lissabon en Madeira door de sovjet-Russische schepen hebben laten varen, tegenspreekt. ITALIË. „Geniepige verdachtmaking". De verklaringen van lord Cranburn in het Engelsche Lagerhuis over incidenten welke zich te Addis Abeba hebben afge speeld, na den moordaanslag op den on derkoning maarschalk Graziani en over de represaille-maatregelen, welke daarop ge troffen zouden zyn, worden door de Lon- densche correspondenten van de Romein- sche bladen als een „geniepige verdacht making" gebrandmerkt. De „Piccolo" acht de uitlatingen van den Engelschen onderstaatssecretaris een nieuwe ongehoorde beleediging van Italië." VEREENIGDE STATEN Roosevelt's „praatje bq het haardvuur". President Roosevelt heeft gisteren zijn reeds aangekondigde „praatje by 't haard vuur" voor de radio uitgesproken ter ver dediging van zijn plannen tot hervorming van het federale Hooggerechtshof Roose velt zette uiteen, dat hy in het geheel geen bedoelingen had om de controle over het Hooggerechtshof aan zich te trekken, maar dat het noodzakeiyk was zijn program ten uitvoer te leggen en de hooge rechtspraak nieuwe kracht en een liberalen geest te geven. In hoofdzaak kwam zyn rede over een met hetgeen hy reeds gezegd had tij dens zyn rede aan het „oveTwinnings- diner" eind vorige week. De president stelde de Amerikaansche regeering voor als een uit drie paarden bestaande treknloeg. Het Amerikaansche volk, zoo zeide hy. ver wacht. dat het derde paard eensgezind met de beide andere den wagen voort zal trek ken. Het federale Hooggerechtshof is ech ter in gebreke gebleven ten aanzien van de eensgezindheid, waarmede het, als ge coördineerd deel van de regeering, de zaken op gang had moeten houden. Behalve dat het Hooggerechtshof zijn juridische functies op de juiste wyze uitoefende, heeft het zich opgeworpen als een derde huis van het Congres, een soort superlegisiatuur, zooals een van de rechters het genoemd heeft, welke in de grondwet woorden las, die er niet staan en beteekenissen, die niet aanwezig zUn en die het nooit in de bedoeling heeft gelegen er in te brengen; wij zyn derhalve aangeland op het punt, waarop wq de grondwet moeten redden van het federale Hoog gerechtshof en het gerechtshof moeten beveiligen voor zichzelf. Wq moeten een weg zoeken om van het Hooggerechtshof in beroep te gaan op de grondwet zelf. In onze gerechtshoven wil len wy een heerschappq van wetten en niet van mannen, wy willen, geiyk alle Ame rikanen dat doen, een onafhankelijke rechtspraak, zooals die in het voornemen heeft gelegen van de ontwerpers der grond wet. en geen gerechtshoven, die politiek voeren. Roosevelt beëindigde zijn toespraak met een beroep op alle luisteraars in ieder hoekje van het land, te gelooven, dat hij geen voornemens heeft om ook maar in het minst inbreuk te plegen op de burgerlijke en religieuze vrij heden des volks". „Ik geef de plechtige verzekering, dat ik in een wereld, waarin dc democratie aangevallen wordt, tracht de demo cratie te doen slagen". 3-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11