LAATSTE BERICHTEN Zaterdag 6 Maart 1937 03 lEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad WEERBERICHT. Binnenland Het spoorwgeongeluk bij Woerden. Een compromis tusschen regeering van Nanking en de communisten? Vrachtauto op onbewaakten overweg gegrepen. Doodelijk ongeluk op onbewaakten overweg. Buitenland BEURSOVERZICHT Losse Nummers van ons Blad MA1KT Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 752. Hedenmiddag 2 uur: 753. blnnenlandsch weerbericht. Hedegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te Dé Blldt. Hoogste stand 770.8 te'Janmayen. Laagste stand 752.3 te Valentin. Verwachting tot den avond van 7 Maart Matige tot zwakke wind, aanvankelijk ilteenloopende, later uit- Zuidelijke rich tingen. Aanvankelijk betrokken met nog «nige sneeuw of regen. Later tijdelijk op- Haiend. Temperatuur om het vriespunt ces nachts. Overdag iets zachter. buitenlandsch weerbericht. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. fiet hoogedrukgebied in het N.O. nam terder in beteekenis af. In het N.W., over island steeg de luchtdruk echter. De de- cessie waarvan het centrum gisteren over ïankrijk lag, vult op. Het centrum ver matste zich Noordwaarts en lag vanmor en over het Zuiden van ons land. De de- nessie, welke gistermorgen op de oceaan ;trd gemeld is naderbij gekomen. In het Westen, de Britsche eilanden en Frankrijk beginnen de barometers, on- tr invloed van deze depressie, langzaam t dalen. In het Westen van Scandinavië is de wind Ittk uit het Zuidoosten. De lucht is daar [geklaard, in de omgeving van de Oostzee i de wind eveneens zwak uit het Noord asten, terwijl er nog vrij veel sneeuw valt. lok op de Britsche eilanden is het weer in et Westen en Oosten verschillend. In het resten is de wind matig uit het Zuidoosten :et opklarende lucht, in het Oosten is de find meest Noordelijk met regen en sneeuw Noord-Duitschland waait het zwak uit (t Oosten, met betrokken lucht, in België aid-West Dultschland en Midden-Europa ide wind Zuidwest met regen en sneeuw, i midden-Frankrijk is het meest windstil it opklarende lucht, in West-Frankrijk aaien onder invloed van een secundaire de Oceaan-depressie Zuid-Oostelijke inden met regen. De meeste bergstations Dultschland en Zwitserland melden ne- 1 of sneeuw, boven 3.000 M. is het echter ilder. In onze omgeving mag verwacht worden it de sneeuw en regen weldra zullen op- inden met tijdelijke opklaring van de iht. Later zal onder invloed van de na kende Oceaan-depressie de wind naar lid-Oost of Zuid-West omloopen met weer «nemende bewolking en toenemende kans p regen. Daar de temperatuur vannacht tijdens de pilaring wellicht onder 't vriespunt daalt, staat vannacht en morgenochtend kans p gladde wegen. weersomstandigheden hedenochtend 8 uur. Parijs: W. wind, 2 gr. C., opklarend. London: N.W. wind, 1 gr. C., sneeuw. Berlijn: Ö.N.O. wind, X gr. C., betr. LUCHTTEMPERATUUR. Suur voorm.: 1 gr. C. (34 gr. F.) 12 uur 's midd.: l'/i gr. C. 35 gr. OGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zondag. Voorm. te 9.48 uur; nam. te 22.47 uur. Voor Maandag. I Voorm, te 11.24 uur. ucht op voor fietsers e.a. IZaterdag6.18 nam. tot 6.04 voorm. I Zondag: 6.20 nam. tot 6.02 voorm. maans. op- en ondergang. Ij Maart; op: 2.53 uur; onder 10.38 uur. Maart: op: 3.35 uur; onder 11.39 uur. VEREENIGDE STATEN de beleediging van hitler. De arbeiders-actie. Amerlkaansche regeering heeft üluchland haar verontschuldigingen aan wen naar aanleiding van de opmerkin- 'van Laguardia ten aanzien van Hitier. I's verontschuldiging geschiedde in den f® van een mondelinge verklaring van 'chef der afdeeling West-Europeesche van het departement van staat. ®a. aan den Dultschen gezantschaps- w, Thomson. iwinn zeide, dat hij de woorden, welke |ïnlksregeering kwetsten en niet de hou- l:*t der regeering van de Vereen. Staten Traven, afkeurt. Lfhwel wees Dunn op het recht van «ld van het woord in de Vereenigde y,9- welk recht bij de grondwet aan fc»L Ber wordt gewaarborgd en als een R» erfgoed wordt gewaardeerd. Uu °ur8emeester Laguardia vernam, "ct staatsdepartement den Dultschen Jdcsadeur verontschuldigingen had aan- |ÏA 'n' Mlt'e "II5 handhaaf wat ik en herhaal nogmaals, dat de I2t m,s' het bruine hemd de voor la»ile a'tracMc moet vormen van de lit er' welke ik heb voorgesteld op Iv T^'dtentoohsrbslling van New-York in "enten". L-jegeering van Hitier heeft anders wel -'epen. wlen ik met mijn woorden voegde Laguardia hieraan toe. Ik weet echter niet, of dit te wijten is aan het feit, dat zij geen gerust geweten -heeft, dan wel aan mijn krachtdadig zeggin-gsver- megen". Maar de Duitschers zijn ook niet mis. Volgens hen is de burgemeester van New York „een smerige talmud-jood" en „een recordhouder op het gebied van leugen propaganda". Deze vondsten zijn van het officieele Duitsche nieuwsagentschap. Toch is de Angriff (van dr. Goebbels) nog bloemrijker. Men vindt daarin o.m. de mededeeling dat „de Vereenigde Staten het land der vrijheid zijn voor.... alle bor- deelen". Het Berliner Tageblatt vindt er aanlei ding in een aanval te richten op de demo cratische instellingen. Het blad schrijft: Indien de vrijheid onder de democratische instellingen een land ertoe brengt, dat excessen van enkelingen de internationale betrekkingen in gevaar kunnen brengen, lijkt het noodzakelijk, op krachtige wijze een dergelijken staat van zaken te corri- geeren. Wij hopen, dat de regeering te Washington zich niet aan die noodzaak zal onttrekken." De Vöikische Beobachter meent: „Straat taal als die van La Guardia is erger dan het doen en laten van misdadigers, die in het openbaar te werk gaan. In staten, die op de moderne manier bestuurd worden, zou men een misdadiger van deze soort buiten staat stellen op zoo misdadige wijze te han delen. Men zou hem in een gekkenhuis zet ten of in een gevangenis opsluiten." Onder de dingen, die de Duitschers kwa lijk nemen aan La Guardia is ook deze uitlating: „Wanneer een volk in razernij geraakt omdat het financieel en moreel bankroet is, wordt het voor Amerika tijd. daarop de aandacht te vestigen van de wereld." Martin, de president van de unie van ar beiders in de automobielindustrie, heeft verklaard, dat hij een ultimatum zal zen den aan de Chrysler-dlrectie, waarin ge- eischt wordt, dat terstond een antwoord zal worden gegeven op den eisch der vakver- eeniging, om haar te erkennen als eenig organisme, dat als onderhandelaar mag op treden tusschen deze maatschappij en haar arbeiders. Slachtoffer uit het ziekenhuis ontslagen. (Speciale G.P.D.-berichtgeving). Naar wij vernemen is de 30-jarige heer H. Ginjaar uit Zoeterwoude. die begin Oc tober van het vorige jaar bij het spoorweg ongeluk te Woerden zwaar werd gewond en sindsdien op kosten van de Ned. Spoor wegen verpleegd is in het R.K. Ziekenhuis aldaar, gistermorgen uit deze inrichting hersteld ontslagen. ér TSIECHO-SLO W AKIJE Amnestie. Ter gelegenheid van den 87sten verjaar dag van oud-president Masaryk is een ge deeltelijke amnestie afgekondigd in Tsjecho-Slowakije, voor sommige gedeti neerden, die wegens politieke misdrijven zijn veroordeeld. UIT HET VERRE OOSTEN Een bericht van den correspondent te Sjanghai van de Japansche Nitsji Nitsji Sjimboen. heeft te Tokio sensatie gewekt. Hij meldt n.l. dat een compromis is tot stand gekomen tusschen de regeering van Nanking en de communistische troepen In China. De correspondent zegt. dat de voorwaar den van het compromis behelzen: 1 Het eindigen van alle internationale twisten: 2. De invrijheidstelling van alle politieke misdadigers; 3. Bijeenroeping van een volkscongres tot redding van de natie: 4. Krachtige voorbereidingen van den gewapenden tegenstand tegen Japan; 5. Verbetering van de levensvoorwaarden waarvoor de communistische troepen ga rant zullen zijn. Verder zou volgens den correspondent zijn bepaald: 1. Beëindiging van militaire operaties, welke ten doe; hebben de regeering van Nanking omver te werpen. 2 De Chineesche Sovjet-regeering zal herdoopt worden in „speciale politieke raad"; 3. De communistische troepen zouden onder controle worden geplaatst van de regeering van Nanking doch onder eigen officieren blijven. De correspondent beweert, dat de Komintern achter de Chineesche com munistische partij zou staan, hij is van meening. dat de Komintern de bolsje- wisatie van China tijdelijk zou hebben laten vallen en in plaats daarvan voor nemens zou zijn een gemeenschappe lijk anti-Japansch front te vormen tusschen China en Sovjet-Rusland. VOETBAL. Leidsche Voetbalbond. Alle wedstrijden afgelast In verband met den sneeuwval en de terreinsgesteldheid, zijn alle wedstrij den van den L.V.B. voor heden en mor gen afgelast. De leeuwentemster. Een zwaar- en een licht gewonde. Op den onbewaakten spoorwegovergang bij den Amstelveenscheweg te Amsterdam Ls vanmorgen een vrachtauto uit Ouder- Amstel door een trein gegrepen. De vracht auto werd over een afstand van honderd meter meegesleurd, van de inzittenden werd de 31-jarlge chauffeur Griffioen levensge vaarlijk en diens knecht, de 22-j. Rietveld, licht gewond. Op den onbewaakten overweg Beek-Prin- cenhage, is vanmorgen de zoon van den bierbrouwer Noren uit Princenhage met zijn auto door den sneltrein gegrepen. De auto werd over een afstand van 100 meter meegesleurd, de heer Noren werd op den berm van den weg geslingerd, waar hij zwaar verminkt bleef liggen. Hij moet op slag dood zijn geweest. Nadat deze aanrijding was geschied, na derde de sneltrein uit Roosendaal naar Breda, terwijl de auto nog op de rails lag. De trein reed over de reeds zwaar ge havende auto heen, waardoor deze volko men vernield werd. ERNSTIGE BOTSING TE ALPHEN. Meerdere gewonden. Door de gladheid van den weg botste van morgen een auto van de busonderneming N. A. L., die den dienst onderhoudt tusschen Nieuwveen—AlphenLeiden, ongeveer ter hoogte van het gemaal langs den West- kanaalweg onder Alphen, tegen een melk- auto van Verkerk uit Nieuwveen. De botsing was zoo hevig, dat de 15 inzittenden geheel door elkander wer den geslingerd. De 13-j. A. v. Krijn en de 14-j. B. Heins be kwamen ernstige snijwonden aan hoofd en gelaat. De 27-j. J. de Rooy, uit Aarlander- veen kwam er slechter af. Deze werd door een der portieren geworpen en kwam in de Kromime Aar terecht. Door toeschietende medepassagiers werd hij op den wal ge bracht. Het ernstigst werd de 17-jarige mej. G. Brunt uit Nieuwveen gewond. Zij kreeg behalve ernstige snijwonden, een zenuwschok, zoodat zij bij den veehou der Rietveld binnengebracht moest worden. Zij mocht oo advies van dr. Quartel uit Ter Aar niet vervoerd worden. Dr. Q. ver leende den overigen passagiers de eerste hulp. Zij zitn met een andere bus verder vervoerd. De bus werd aan de linkerzijde zwaar beschadigd, terwijl de melkauto er met geringe schade afkwam. BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR „DE SCHELDE". Naar wij vernemen is aan de Koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen opgedragen de bouw in licentie var. 8 Sul- zer-motoren, welke bestemd zijn voor de 4 onderzeebooten, waar op de suppletoire Indische begrooting reeds gelden voor zijn aangevraagd. DE TUNNEL TE ROTTERDAM. Nadat de burgemeester van Rotterdam in de raadsvergadering van 25 Februari j.l. had medegedeeld, dat het Rijk zich bereid had verklaard om Rotterdam uit het Werk fonds een leening toe te staan ten be drage van de kosten voor de uitvoering van het groote tunnelplan onder de Nieuwe Maas. hebben B. en W. zich nader over de tweede oeververbinding van de Maasstad beraden. Vanmorgen hebben zij als resultaat van dit beraad den gemeenteraad het voorstel doen toekomen om te beslui ten tot den bouw van de groote tunnel. UIT NED. OOST-INDIË. DE „JAVA" VERTROKKEN. BATAVIA, 6 Maart. (Aneta/ANP). Aan boord van de „Java" had hedenmorgen een plechtigheid plaats, welke geheel ge lijk was aan die gisteren bij de aankomst van de „De Ruyter". Te elf uur kwam de vlootvoogd met zijn staf aan boord, waar hii met alle eerbewijzen werd ontvangen. Cfficleren en bemanning verzamelden zich op het achterdek, waar schout-bij-naeht Ferwerda, woorden van afscheid sprak. Te twaalf uru In den middag vertrok de kruiser naar Holland. geweldige regenval en hooge waterstand SEMARANG, 6 Maart (Aneta-A.N.P.) Uit de buurt van Madioen meldt men een zeer hoogen waterstand ten gevolge van den geweldigen regenval. In de onderistrlc- tcn Redjoajoeng en Baleredjo staan vele huizen onder water. In een tijd van twee UUi werd een regenval van 116 m.M. gecon stateerd. De groote weg tusschen Madioen en Tjaroeban staat over een afstand van 4 kilometer tot 80 c.M. onderwater. Het wa ter in de rivieren is thans dalende. DRIEDUIZEND PERSONEN DOOR HONGER OMGEKOMEN. In de maanden Januari en Februari zijn in de provincie Setsjoean in West-China drieduizend personen den nongerdood ge storven. De nationale commissie voor steun aan hongerlijdende streken heeft dit ont stellende feit in een heden gepubliceerd rapport aan het licht gebracht, de hongers nood in Setsjoean, aldus het rapport, is de ergste geweest van de laatste tien jaar. Naast den autobestuurder moet voor elke persoon minstens 40 cm ruimte beschik baar zijn (voor kinderen tot 12 jaar: 30 cm) Op banken, die over den rug gemeten smaller zijn dan 140 cm, mogen dus geen 3 volwassenen zitten. OPHEFFING VAN CONflNGEN- TEERINGEN. Naar wii vernemen, zullen de contingen- teeringen van ruw- eh van witsuiker binnen korten tijd worden opgeheven DE ROOFMOORD TE VLISSINGEN. De politie volgt een spoor. De politie volgt op het oogehblik een spoor in de zaak van den roofmoord te Vlis singen, dat eenige hoop geeft, doch nog ver schillende hiaten vertoont. Het beroep op het publiek heeft een stroom van aanwijzingen tengevolge gehad, zoodat het onderzoek thans zeer uitgebreid Is en In vele richtingen gaat.. De slachtoffers worden Dinsdag ter aar de besteld. BRAND IN DE STUDENTEN-SOCIËTEIT „CERES" TE WAGENINGEN. Vanochtend om zeven uur is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de re dactiekamer van de studentensociëteit „Ceres". Dit vertrek, dat op de tweede ver dieping gelegen was, is geheel uitgebrand, terwijl een gedeeite van het dak van het gebouw mede verbrandde. De brandweer, die kort na het uitbreken van den brand aanwezig was, slaagde er in met één slang op de waterleiding het vuur tot de redactiekamer te beperken. De bene- den-vertrekken, o.a. de bibliotheek, bekwa men veel waterschade. De schade, welke vrij groot is, wordt door verzekering gedekt. AMSTERDAM, 6 Maart. Op den laatsten dag van de week had de Amsterdamsche effectenbeurs een op gewekt voorkomen. De berichten omtrent de flnancleele situatie in Frankrijk werden onder de noodige reserve aanvaard in zoo verre men niet wist, welken invloed het aangekondigde financieele programma zal hebben. De Fransche franc was ten op zichte van de officieele noteering van gis teren belangrijk lager. In de Fransche fondsen ging echter niet veel om, omdat men niet wist, waaraan men zich te hou den heeft. De Fransche guldensobligaties echter waren prijshoudend, terwijl de stem ming voor de overige soorten weifelend was. Op de locale markt vonden in meerdere specialiteiten ruime omzetten plaats, waar bij zich groote vraag openbaarde. In de eerste plaats werd de aandacht getrokken door de Rubberaandeelen, waarin -zich 'n drukke affaire ontwikkelde. Amsterdam Rubbers en meèrdere andere soorten werden in groote open hoeken ver handeld en hier en daar kon zelfs eeii koerswinst van enkele tientallen procenten worden geboekt. In Tabakken ging het echter kalm toe. De stemming was prijs houdend. voornamelijk voor Deli Batavia's Op de afdeeling der Industrieelen waren Aku's vast gestemd. Bij de opening stelde de koers zich meerdere punten boven het slot van gisteren, doch daarna trad een kleine reactie in. De Philipsaandeelen kon den zich herstellen van het verlies dat. in het midden dezer week werd geleden. Uni levers waren vrijwel onveranderd. De han den in Suikeraandeelen droeg een kalm karakter. H.V.A.'s waren prijshoudend. Java Culturen en Nisu's werden enkele procen ten hooger genoteerd. Bij matige omzetten konden de scheepvaartpapieren zich ge makkelijk handhaven. De Indische lijden waren goed prijshoudend. De petrole afdeeling was stil; Koninklijken konden zich een kleinigheid verheffen, in de Ame- rikaansche soorten ging weinig om. Het vaste verloop van Walistreet werd ten onzent opgevat als het sein voor een verdere haussebeweging; vooral de Staal- waarden trokken groote attentie. In U. S. Steels en Bethlehem Steels vonden groote omzetten plaats en daarbij konden be langrijke koerswinsten worden gere gistreerd. Ook Republic Steels waren, hoo ger. Voor Koperfondsen was de belang stelling niet zoo groot, doch de noteeringen kwamen boven die van gisteren te liggen. De Amerlkaansche kunstzijde-aandeelen waren prijshoudend. De beleggingsmarkt had een rustig voorkomen. De Nederland- sche staatspapieren waren over het geheel genomen weinig veranderd, doch prijshou dend. Integralen werden fractloneel iets lager genoteerd. Van de bultenlandsche soorten waren de obligaties uit de Young- leening niet slecht gedisponeerd, doch de koers verschilde maar weinig bij dien van gisteren. DS. H. F. PASMA G.AZN. t In den ouderdom van 61 jaar is te Bun- nik overleden ds. H. F. Pasma G.Azn., pre dikant bij de Ned. Herv. Gem. aldaar De overledene werd 16 Sept. 1875 te Haskerkdijken (Fr.) geboren Hii bezocht de H.B.S. te Heerenveen en Kampen en de gymnasia te Kampen en te Leeuwarden om in Utrecht aan de R. U. theologie te studeeren. In 1906 werd de overledene can- didaat In Utrecht om in April 1907 op te treden als hulpprediker te Wester-Schelling Na enkele maanden werd hii hulpprediker te Losser met standplaats te Overdinkel. Nadat Overdinkel in 1910 een zelfstandige gemeente geworden was, werd ds. Pasma aldaar beroepen en 20 Nov. 1910 deed ds. Pasma aldaar in zijn eerste gemeente ziin Intrede. In 1919 vertrok hii naar Paesens (Fr welke standplaats in 1924 met Steen- wilkerwold verwisseld werd. 7 Sept. 1930 verbond de overledene zich aan de ge meente van Bunnik. 20 Nov. 1935 vierde ds. Pasma onder zeer groote belangstelling ziin zilveren ambtsjubileum en hield hit een gedachtenisrede sprekende over Ps. 77 12 en 13. Ds Pasma was secundus-lid van het classicaal bestuur van Wtik alsmede van het Prov kerkbestuur van Utrecht. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Fa. Ph. BROBBEL, Stationsweg 49, Firma A. H. J. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Az., Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT, Breestraat 126 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4. W. v. LEEUWEN, Janvossensteeg 19 J. A. MANHAVE, Haarl.straat 128 W. P. v. SAVOYEN, Noordeinde 36 BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en aan de Kiosken. beroepen te boskoop. De Kerkeraad der Geref. Gem. te Bos koop heeft in de vacature, voortdurend door het bedanken van cand. A. v. d. Berg, thans beroepen ds. W. C. Lamain te Rot terdam Zuid. LEIDEN, 5 Maart. Pieterselie f 1.704.30. Radijs f 2.70—2.80. Kropsalade f 2.30—3.50. Selderie f. 1.101.50. Knolselderie f 3.90 7.60 p. 100 stuks. Kroten f 1.30—1.60. Id. gekookt f 35. Witloof f 216. Boerenkool f. 1.50—3. Spinazie f. 12—27. Uien f. 1—2.10. Wortelen f 1—2.90. Spruiten I f 29. Id. II f2—5. Andijvie f 12—21. Roodekool f 1.40— 3. Savoyekool f 1.20—2 20. Groenekool f. 4.10 Prei f 1.50—3.80 p. 100 K G. Botermarkt. 6 Maart. Aangevoerd 260 K.G. Fabrieksboter prima f 1.55. Boerenbo- ter prima f 1.501.59. Handel matig. Turfmarkt van 1/6 Maart. Geen aanvoer Lange turf f 68 u. 100 stuks. LEIDERDORP, 5 Maart. Kipeieren f. 3.20 4 p. 100 st. Eendeieren f 3—3.20. Boter f 0.700.80 p. pond. Kaas f 0.16—0.28. Kip pen f. 0.250.70 p. st. Hanen f 0.550.80. Konijnen f 0.201.75. RIJNSBURG, 5 Maart Groentenyeiling. Roode kool f. 1.402.10; Gele kool 1.20 1.80; Groene kool 1.202.50; Waschpeen 2050 ct.; Kroten 1530 ct.Boerenkool 912 ct.; Knolselderie 37; Uien 5080 cent. Bloemenveiling 5 Maart. Tulpen per bos: Pitt 2024 cent; Copland 18—26; Bar- tigon 21—26; Victoire 2023; Murillo 13 18; Prins van Oostenrijk 1518; Ibis 14 17; Gele Prins 20—24; v. d. Hoef 2024; La reine 12—14; Witte Valk 24—26; Cali- fornië 18—22:; Cramoisie brillant 1416; Theeroos 1822; Haco 24—28; Prosperity 1315; Flamingo 1315; Couronne d'or 19 —23; Torador 1822; Electra 21—25. KATWIJK AAN DEN RIJN, 5 Maart. Groentenveiling. Waspeen per kist van 20 KG. 35—55 cent; Kroten per kist van 20 KG. 15—25; Groene kool per 100 stuks 1.20 1.70, Uien per 100 KG. 1.50—2.00; Prei per 10C bos 1.802.00; Knolselderie per 100 stuks 3.60—5.40; Gele kool per 100 KG. 1.60 1.90; Roode kool per 100 KG. 1.80—2.20.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3