'2 TRIUMPH DE BIJBEL Firma B. DE KLER Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag i Maart I9J] IO^ Laat Uw smaak triomfeeren! VIRGINIA CIGARETTES Voordeelige aanbieding. Een Putsch van rechts vermeden? Gunstige ontvangst der financieele voorstellen. De groote Fascistische Raad. KERK EN VREDE. Ds. Cohen spreekt over „De achtergrond van het militarisme". Op uitnoodiging van de plaatselijke af- deellng der Ver. ..Kerk en Vrede" zouden gisteravond in de kleine Stadszaal ds J. W. B. Cohen, Ned. Herv. predikant te Dokkum en ds. P. Eldering, Rem. Gerei, predikant te Oegstgeest spreken over het onderwerp „De achtergrond van het militarisme". De matig bezochte bijeenkomst werd ge opend door ds H. J. Mispelblom Beyer met een woord van welkom, inzonderheid tot ds Cohen. Spr. deelde vervolgens mede, dat ds. Eldering door een lichte ongesteldheid ver hinderd, was zifn spreekbeurt te vervullen en las in zijn plaats diens inleiding voor. Spr. wees er op hoe beperking in den strijd tegen oorlog en oorlogstoerusting het voordeel heeft, dat men zich aan dat on derdeel van het anti-militarisme volkomen kan geven, maar toch zijn er ook nadeelen aan' verbonden. Het gevaar bestaat o.a. dat men voorstander zou kunnen worden van een soort valseh radicalisme en voorts dat men een eerliik en oprecht tegenstander onrecht 'aandoet. Bovendien vergeet men allicht, dat oorlog niet is een verschijnsel oo zichzelf, doch een uitvloeisel van een bepaalden polltieken achtergrond. Een radicaal anti-militarist zal niet al leen stelling nemen tegen oorlog en oorlogs toerusting. maar ook tegen dien politieken en psychologischen achtergrond. In dit ver ba id gaf spr een korte inhoudsweergave van Roumain's werk .Les hommes de bonne volonté iDe menschen van goeden wille"!. Het is goed zich rekenschap te geven van de bateekenis van Baldwin's uitlating, dat .de g enzen van Engeland aan den Rijn liggen" en om aan de hand van de feiten en omstandigheden zijn houding ten op zichte van voor- en tegenstanders te be palen. Spr. eindigde met een citaat uit een ar tikel van ds. van der Voet. gepubliceerd in „Kerk en Vrede". Vervolgens was het woord aan ds. Cohen, die herinnerde aan een toespraak van generaal Snijders, welke spr. tijdens zijn studententijd heeft bijgewoond en die, zelfs op hem als anti-militarist, een dieoen indruk heeft gemaakt. Des generaals ideeën omtrent landsverdediging wekten enthou siasme in de zaal. Het is volkomen natuur lijk. dat de mensch de hoogste cultureele goederen, welke lui bezit, tracht te bescher men. wanneer deze worden bedreigd en het is evenzeer begrijpelijk, dat-het militarisme aan deze natuurlijke gevoelens appeleert. Maar per slot- van rekening Spruiten deze gevoelens voort uit een soort dierlijk in stinct, dat onder' allerlei valsche leuzen wordt aangewakkerd. Men behoeft slechts terug te denken aan de Augustus-dagen van 1914 toen onder de psychose van het oogenblik duizenden mannen in Europa de wapens opnamen. Waarom? Omdat een beroep werd gedaan oo hun heldhaftigheid en hun verantwoor delijkheidsgevoel; omdat de idee kunst matig werd gewekt, dat alles wat het men- schellik leven waarde geeft., door „den vijand" werd bedreigd Het waren slechts de natuurlijke instinc ten. die tot uiting kwamen en dat is vol gens spr. de psychologische achtergrond van het militarisme. Het is natuurlijk, dat men vrouw. kind. huis en erf wil bescher men: het is evenzeer logisch, dat velen het volgen van de massa als den meest velligen weg beschouwen en slechts de enkeling zich daartegen verzet. Inderdaad, er is veel meer moed voor noodig om zich zelf te ziin en tegen den stroom oo te roeien. Maar dan komt de ruwe werkelijkheid van dood en verschrikking, van ellendige verminkingen en stuk geschoten steden en dorpen. Is er iets denkbaar, dat meer indiuischt tegen de menschelijke natuur dan juist deze dingen? Uitvoerig schetste spr. de ver schrikkingen van het „neutraliseeren" van een prikkeldraadversperring in den jona sten wereldoorlog. Doch veel erger dan het lichamelijk lij den, dat onvermijdelijk aan een oorlog verbonden is, is de geestelijke kwelling, wanneer men den krijg overleeft en na derhand tot bezinning komt. Het hoogste wat in den mensch is, de eerbied voor het leven, wordt gedood door de natuurlijke driften, die door geestelijk en stoffelijk vergif zijn gewekt. Vaderlands liefde is een hoog en mooi begrip, doch het is een gevaarlijk woord, wanneer het wordt gebruikt in militairen zin, d.w.z. tot oplei ding in de oorlogshel van het slagveld. In de eerste jaren na 1918 werd alom de kreet „Nooit meer oorlog" luide vernomen. Het groote petitionnement tegen de Vloot wet was er in ons land een symptoom van. Het anti-miltarlsme beleefde een tijdperk van ongekende hoogconjunctuur. Doch de tijden zijn veranderd en de mentaliteit der volkeren met hen. De oorzaak van dien ommekeer zoekt spr. in het feit, dat het vroegere pacifisme berustte op dezelfde gronden als waarop in 1914 het militarisme opbloeide en waarop thans weer de strijd naar bewapening is gegrondvest. Angst speelt in deze een groote rol. Wat wij noodig hebben, aldus spris een andere achtergrond. De eenige kracht, die ons werkelijk kan doen stand houden in de branding, is niet de natuur, doch de kracht van den geest, van het christendom. Spr. weidde vervolgens uit over het begrip chris tendom. dat niet moet worden verward met christelijkheid Wie waarlijk staat, in de kracht van Christus, durft met Hem den strijd tegen het militarisme aanvaarden. Wie gelooft in een levende God, die ons heeft uitverkoren om Zijn werk te voltooien, zal willen be- hooren tot de volgelingen van Hem, die onder den voet is geloopen en nochtans uit de dooden is verrezen. Na de pauze bestond gelegenheid tot ge- dachtenwisseling, waarvan door een twee tal aanwezigen gebruik werd gemaakt. Ds. Mispelblom Beyer sprak een kort dank- en slotwoord. OBBINK BROUWER 3 deelen gebonden in rood linnen banden. Royaal formaat 25 X 20 c.M. van f. 32.75 voor f. 7.90 BIJ Oude en nieuwe Boekhandel Nieuwe Rijn 45, Telefoon 885 Leiden 7549 (fngez. Mcd.) UITVOERING CHR. HARMONIEVEREEN uit en een kort openingswoord. Spr. wees er daarbij op, dat het met de vereeniging steeds „Excelsior" gaat: de grootere belang stelling houdt gelijken tred met de grootere prestaties van het gezelschap. Nu is men reeds vereenigd in de grootste zaal van de stad! Spr. hoopte, dat deze avond tot vol doening zou mogen strekken. Welnu: daaraan is volkomen voldaan-! Het mooi verzorgde programma, dat o.a. de ouverture „Walram" van Kessels. de wals „New Life", de fantasie „Espagnoles". een ouverture.van Govaert en tot slot de pittige marsch „Death of Glory" bevatte, getuig de in velerlei opzicht van de kranige capa citeiten van dit ensemble, dat zulke goede vorderingen weet te maken. Niet in de laat ste plaats is dit te danken aan het lid der Kon Mil. Kapel den heer Bokhove, die door zijn kunde en zijn animo, de muziek op een prettige wijze weet in te studeeren, met al leszins gelukkige resultaten. In het bijzon der willen wij memoreeren de verschillende solotrekjes voor piston, die door den heer Biesbroek Jr. keurig geblazen werden. Deze vereeniging mag met recht dank baar terugzien op de prestaties van dezen avond Zij oogstte een groot succes: tengevolge van het aanhoudende applaus werd nog een extra nummer gegeven. De voorzitter de heer Biesbroek Sr. heette nog welkom de afgevaardigden van de 3 Oct. Ver., de Chr, Oranje-Ver. en de Ver. Koninginnedag en bood namens de leden den directeur een kist sigaren aan. als be wijs van dankbaarheid voor zijn leiding. Een geanimeerde verloting volgde, waarbij de heer Goslinga het winnende lot bekend maakte. Vervolgens werd de heer J. Crama op het podium geroepen: als een teeken van groote erkentelijkheid voor het vele dat deze heeft gedaan, om den avond te doen slagen, werd hem het eere-lidmaatschap aangeboden, waartoe de voorzitter hem een zilveren speld overhandigde. De heer Crama dankte voor deze onderscheiding en zeide het als zijn plicht te beschouwen, zijn krachten aan de vereeniging te wijden in het belang der beginselen. In verband met den verkoop van choco- ladereepen, had de Farm (Hooigracht) een gebraden kip disponibel gesteld voor den- gene, die de meeste reepen had verkocht. Het gezelschap Beems voerde met groot succes op: „Liefde heelt alles" en „Joopie mag niet jokken"; er werd hartelijk ge lachen. De heer Crama huldigde na aflcop het gezelschap dat zooveel tot de vroolijke stemming had bijgedragen. Hierop liet hij den Avondzang zingen, waarop eerst te ruim half één ieder voldaan huiswaarts ging. De Chr. Harmonievereeniglng mag met groote voldoening terugzien op een uitvoe ring, die oog en oor volop bevredigd heeft. DE ALGEMEENE TOESTAND DIPLOMATIEKE BESPREKINGEN. Studie over de grondstoffen. De Giornale d'Italia bevestigd thans, dat Schuschnigg in April as. een bezoek aan Rome zal brengen en zet in tegenstelling met de in het buitenland verspreide berich ten over het doel der reis uiteen, dat het bezoek een onderdeel vormt van de op ge zette tijden gevoerde besprekingen der ver antwoordelijke staatslieden van Weenen en Rome, zooals hij ook reeds vroeger te Rome is geweest in overeenstemming met den geest der protocollen van Rome. Op 1 en 2 April a.s. zal te Belgrado de conferentie van de Kleine Entente bijeen komen. BenesJ zal 5 April te Belgrado aan komen. De studiecommissie voor het grondstof- fenvraagstuk komt a.s. Maandag te Genève bijeen. Deze commissie is krachtens een resolutie der Volkenbondsvergadering van 1936 in het letfen geroepen. Het secretariaat van den Volkenbond heeft met betrekking tot deze vergadering het volgende rapport opgesteld, dat als grondslag voor de besprekingen moet die nen: Na de verschillende voorstellen en aan sporingen. welke of uit afgelegde verkla ringen of uit reeds gepubliceerde studies blijken, zou het beste middel ter opheffing van den door de ongelijke verdeeling der grondstoffen ontstanen gevaarlijken toe stand zijn, het goederenverkeer te hervat ten en de beperkingen weg te nemen, die het international handelsverkeer in den weg staan. Verder dringt men er op aan om voor alle koloniën een meer algemeene toepas sing van de open-deur politiek in te voe ren. De instelling van koloniën in man daatgebieden of het overdragen van de koloniale besturen aan een internationaal orgaan, dient eveneens te worden bestu deerd. Ten slotte is er een voorstel, de verdee ling der grondstoffen internationaal te organlseeren en een grondstoffen-controle bureau ln het leven te roepen: Eveneens wordt aangedrongen op het sluiten van een internationale overeenkomst betreffende de verdeeling der grondstoffen door weder zij dsche uitwisseling van goederen of diensten. ENGELAND Winst voor Labour in Londen. De einduitslag der verkiezingen voor den Lcndenschen Graafschapsraad is, dat de Conservatieven 49 zetels kregen en Labour 75. Labour heeft 6 zetels gewonnen, HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: J. F. van Wijngaarden, Aalmarkt 1, Lei den. Boekhandel. Overleden Eigenaar: J. F. van Wijngaarden, Lelden, d.d. 19 Febr. '37. C. van Leeuwen, Lokhorststr. 27 en 29, Leiden. Leesbibliotheek, postzegelhandel; winkel in kruidenierswaren. Bijvoeging uit geoefend bedrijf: af deeling voor verkoop van kantoor-, school- en schrijfbehoeften. Firma Hoppezak en Co., Rapenburg 17, Leiden Kappersbedrijf. Bovengenoemde vennootschap onder firma waarvan vennoo- ten waren: Wed. M. M. A. HoppezakKnal- mann en G. Rösmann, is dd. 28 Febr. 1937 ontbonden. Een nieuwe vennootschap onder firma is gevormd onder bovengenoemden naam: Firma Hoppezak en Co. iBeperken de Bepalingen). Vennooten: Wed. M. M. A. Knalmann, G. Rösmann en P. Rösmann, Lelden. MILITARLA. De jaarlijksche schietoefeningen in de Legerplaats Oldebroek zullen door het 6e Regiment Veld-Artillerie worden gehouden ln het tijdvak van 1024 April a.s. In het tijdvak van 1520 Maart as. ko men 12 reserve-officieren en van 510 April 8 reserve-officieren bij het 6e Regi ment Veld-Artillerie alhier onder de wape nen voor het volgen van een gecomprlmeer- den cursus ln Algemeene Artillerie Dienst. GEREF. GEMEENTE. De Kerkeraad der Geref. Gemeente alhier heeft ln de vacature ontstaan door het vertrek van ds. W. C. Lamaln naar Rotter dam Zuid thans beroepen ds. H, Ligtenberg te Llsse. RUSLAND Bucharin en Rykof uit de partij gestooten. Officieel wordt medegedeeld, dat in de laatste plenaire zitting van het centraal uitvoerend comité van de bolsjewistische partij besloten ls, den vroegeren hoofd redacteur van de „Iswestia" Bucharin en den vroegeren voorzitter van den raad van volkscommissarissen. Rykof, die zich sedert geruimen tijd ln hechtenis bevinden, uit de partij te stooten. ZWEDEN Baron Marks von Wuertemberg t De vroegere minister van buitenlandsche zaken, baron Erik Teodor Marks von Wuer temberg, is op 76-jarigen leeftijd overleden. Baron Marks was ln 1903 en Van 1906 1913 lid van het hooge gerechtshof,, in 1905 en 1906 was hij minister zonder porte feuille, van 19201924 waarnemend presi dent van het hof van beroep en van 1925 '31 president. Van 1923'24 was hij minister van bui tenlandsche zaken, terwijl hij in 1920, 1923, 1924, 1926 en 1929 gedelegeerde was bij den Volkenbond. Voorts heeft hij geruimen tijd deel uitgemaakt van het Permanente Hof van Internationale Justitie te 's-Graven- hage. LEIDSCHE WERKLOOZENVEREENIGING. Aan Burgemeester en Wethouders is on derstaand adres gezonden: De Leidsche Werkloozen Vereeniging, ken nis genomen hebbende van het besluit van den Minister van Sociale Zaken, betref fende het verschaffen van goedkoop bak en braadvet voor de werkloozen spreekt haar teleurstelling uit, daar dit besluit In houdt, dat daarvoor in mindering wordt gegeven margarine, wat dus een verslech tering beteekent voor de werkloozen. Verzoekt daarom aan Uw College, stap- pen te doen bij den Minister van Sociale Zaken dat er als nog verandering gebracht wordt in dit besluit en dat de werkloozen bij het bak- en braadvet ook hun hoeveel heid margarine behouden die zij tot nog toé hadden. Een mooie avond. De Christelijke Harmonlevereeniging, welke onder het beschermheerschap staat van weth. T. S. Goslinga, gaf gisteren een welgeslaagde uitvoering ln de Stadsgehoor zaal, die druk bezocht was. Na het zingen van Psalm 150 2, waarbij de vereeniging, onder de goede leiding van den heer H. J. A. Bokhove. de begeleiding verzorgde, sprak weth. Goslinga het gebed GOOCHELAVOND IN „ENDEGEEST". Gisteravond vond in de centrale ontspan ningszaal van „Endegeest" voor de patiën ten der verschillende gestichten een goo- chelvoorstelling plaats, welke werd aange boden door den heer H. J. van Baaren uit den Haag. De geneesheer-directeur dr. Stuurman dankte aan het slot van den avond den heer van Baaren voor het gebo- dene. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Romaansche taal- en letterkunde de heer C. F. Schotborgh (Den Haag)doctoraal exa men rechten de heer F. C. Kleyn (Scheve- nlngen) Bevorderd is tot doctor in de Geneeskun de, op proefschrift getiteld: „De achalasie va nde Cardia en hare behandeling", de heer E. J. Roelfsema, geboren te Rotterdam. Geslaagd voor 't propaedeutisch examen Theologie ,de heer L. Hymans (Rotterdam) 7480 (Ingez. M«l.) HONGARIJE Verklaring van Daranyi. Te Boedapest hebben zich politieke ge beurtenissen voorgedaan, waarvan 't ka rakter en de beteekenis nog moeilijk zijn vast te stellen, doch die groot opzien heb ben gewekt. Gedurende de laatste 48 uur is de aandacht ln beslag genomen door een reeks besprekingen tusschen de politieke leiders. De grootste geheimhouding werd gecischt en de pers heeft dan ook het stil zwijgen bewaard. Niettemin heeft zich het gerucht ver spreid, dat de minister-president ver nomen had, dat bepaalde groepen van uiterst rechts, gesteund door de be langrijke organisatie „Move", met aan moediging en geldelijken steun uit 't buitenland, een beweging voorberei den, die hun op zijnminst van het minister-presidentschap zou verzekeren Daranyi. De premier Daranyi heeft een verkla ring afgelegd, waarin hij zegt, „dat de re geering op den grondslag der christelijke moraal en van nationale prestige staat en zich van dezen grondslag noch naar rechts noch naar links zal laten afbrengen. De regeering zal de rust en de orde in den lande tot iederen prijs handhaven! De teugels van het bewind bevinden zich in sterke handen en de regeering is machtig genoeg, om iedere even- tuecle extremistische agitatie in de kiem te smoren. Ferenczy, de chef van de staatspolitie, is afgetreden. Er is nog geen opvolger aan gewezen. Het is mogelijk, dat binnenkort een mi nister van binnenlandsche zaken zal wor den benoemd. Op het oogenblik houdt Da ranyi deze portefeuille ad interim. Als can- didaat wordt Bobory, de onder-voorzitter der Kamer, genoemd. Sedert hij zijn ambt aanvaardde en ln het bijzonder na den dood van Goemboes, heeft minister-president Daranyi er naar gestreefd, de overdreven Duitschgezinde en natlonaal-socialistisch-gezlnde actie der uiterst rechtsche elementen te neutrali seeren. Deze elementen bevatten de eigenlijke na- tionaal-socialisten, de „pijlkruisers" en „zeis-kruisers", de rasorganisatie „Toroel", de organisatie „Move" en groepen van de uiterste rechterzijde van de partij der na tionale eenheid, met de heeren Marton en Mecser. Zij hadden meermalen uiting gegeven aan hun ontevredenheid en met voldoening kennis genomen van de benoeming van Marton tot medebestuurder der partij der nationale eenheid, een eerefunctie. Marton, die onder Goemboes had ge tracht, het land te organlseeren, volgens de formules der autoritaire staten, was ook voorzitter van de zeer machtige „Move", die de oud-officieren in het kader van natio nalistische actie ln zich vereenlgt en over grooten Invloed bij leger, politie en bestuur beschikt. Als men geloof mag schenken aan de geruchten, die te Boedapest de ronde doen, dan is het deze organisatie geweest, die het initiatief tot de beweging heeft genomen. Door haar toedoen zouden belangrijke som men uit het buitenland verdeeld zijn. Hoe het zij, het schijnt niet, dat de re geering het tot een schandaal zal laten komen. Daranyi schijnt slechts te wenschen. dat zijn tegenstanders ongevaarlijk worden gemaakt en dat elke mogelijke terugslag, in het bijzonder op internationaal terrein, voorkomen wordt. Donderdag as. hoopt de heer P. Schouten den dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden als sigarenmaker bij de firma A. H. J, Wljtenburg alhier ln dienst trad. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames M. G. Lengkeek (Rotterdam) en G. van Ankum (Rotterdam). DUITSCHLAND De Kerkstrijd. Van kerkelijke zijde wordt medegedeeld, dat de geheime politie een cople in beslag heeft genomen van een rondschrijven aan de oppositieleden der evangelische kerk, welk schrijven, met het oog op de aan staande kerkelijke verkiezingen, werd rond gezonden en waarin verklaard werd, dat het verkiezingsdecreet niets anders ls dan een nieuwe aanval op het bestaan van de kerk en de waarheid van het H. Evangelie. De geloovlgen dienen te weten, aldus luidt het ln de circulaire verder, dat de nieuwe poging, om orde te scheppen in de evange lische kerk, wordt gedaan met 't doel, de kerk ondergeschikt te maken aan de nazl- filoöofie. FRANKRIJK De ongeregeldheden in Tunis. Het schijnt dat de jongste financieele maatregelen groote sympathie erlangen, ook uit de kringen, die niet aan het Volks front deelnemen. Oud-minister Flandin heeft verklaard, dat hij de technische maatregelen der' regeering slecht kent, maar dat voor zoo ver hij ze kent, ze hem goed voorkomen. Toch moeten er politieke maatregelen mede verbonden worden. Flandin verklaar, de geen wijziging in de regeering te wen schen, doch wel een wijziging in de alge meene politiek. Als Faure, Thorez en Jou- haux met de maatregelen van de regeering accoord gaan, zullen wij en het geheele land zijn gerustgesteld. De „Paris Soir" heeft eenige politici hun meening gevraagd. Van belang zijn de op vattingen van twee oud-ministers van fl- nanclën. Paul Reynaud verklaarde ten eerste, dat hij hoopte dat alle Franschen zouden medewerken teneinde de leening voor de defensie te doen slagen. Voorts prees hij de regeering, die zich heeft vereenigd met het standpunt van hen, die de noodzaak van een sluitende begTOoting hebben betoogd. HIJ wenschte de regeering er mee geluk, dat zij definitief de vernietigend werkende controle van het geldverkeer heeft afge wezen en dat zij ls overgegaan tot een liberale en democratische politiek. Marcel Regnier zeide dat hij altijd een voorstander was geweest van een politiek van een vrije goudmarkt. Dat de regeering den weg heeft Ingeslagen naar een goede oeconomische politiek en naar 'n sluitende begrooting achtte hij zeer gelukkig. Ook hij hoopte dat de leening voor de defensie zou slagen. De bladen wijden eveneens uitvoe beschouwingen aan de gisteren door d Franschen ministerraad genomen bestuiten ln gunstigen zin. In de mijn Metlaqui in Tunis, ls de kalmte geheel hersteld. Alle door de sta kers bezette diensten, werden ontruimd. Er zijn drie met mitrailleurs bewapende apto's aangekomen. Op het oogenblik bedraagt het aantal dooden als gevolg van de botsingen 13, allen arbeiders. Verder zijn 26 arbeiden gewond. Aan de zijde der politie en mili tairen zijn vijf man gewond. Om twee uur gistermiddag hebben zich, naar gemeld wordt, hevige incidenten voorgedaan bij de mijn Mdila (Zuid-Tunls) waarbij vier stakers zouden zijn gedood. ITALIË. De Aboena gefusilleerd? In de gisteravond gehouden zitting van den Grooten Fascistlschen Raad heeft de minister van financiën rapport uitgebracht over den economlsohen en financleelen toestand van het land. terwijl de secretaris der partij rapport uitbracht over hetgeen tot stand gebracht is op het gebied van „prijzentucht." Na de besprekingen resumeerde Musso lini hetgeen te berde was gebracht. De Groote Fascistische Raad heeft daar op eenige resoluties aangenomen, waarin gezegd wordt, dat het oogenblik thans ge schikt is om het land ln kennis te bren gen van het bedrag der metaalreserve der emLssiebank en van den omvang der bank- biljettencirculatie. De reserve aan goud en gelijkwaardige deviezen bedroeg op 20 Februari jl M" millioen. Het aan het vaderland geschon ken goud en het fonds van buitenlandse™ effecten ter beschikking van het wlsselln stituut zijn hierin niet begrepen. Op den zelfden datum waren in omloop 15.67", millioen lire ln bankbiljetten, met to grip van l'/j milliard lire, die naar Afrika gezonden zijn voor de monet behoeften van het rijk. Nieuwe belangrb operaties van de schatkist zullen niet noo- dig zijn. Maandag a.s. komt de groote raad bijeen. Hardnekkig doet te Rome het gcrud de ronde, dat de Aboena (hoofd der kop tische Kerk in Ethlopië( Cyrillos. die w den aanslag op Grazlanl werd gewond, ge fusilleerd zou zijn. Met Ingang van 31 dezer wordt de Am rikaansche legatie te Addis Abeba gesloten. OOSTENRIJK. Regeeeringsvorm is zaak, die alleen Oostenrijk aangaat. In een te Grasz voor leden van het Va- derlandsche Front gehouden rede nee bondskanselier Schuschnigg, blijkbaar antwoord op de houding, die kort gelen in de officieuze Italiaansche pers tot u'tjjs kwam, zfjn verklaring van 14 Februari oc vestlgd, waarin de kanselier voor zie™* en het Vaderlandsche Front het reent ij elschte om, wanneer dit gewenscht moe worden geoordeeld, een uitspraak te vtsb over den Oostenrijkschen regeerlngs™ „In weerwil van alle commentaren, Schuschnigg, zal aan mijn verklaring 14 Februari geen woord worden toegejA*? noch zal een woord hiervan worden ter genomen, zoomin wat den kern als wat vorm betreft." Schuschnigg wekte ten slctte oo tot sluiting bij het Vaderlandsche Front jj oproep schijnt de laatste te zijn, aange de kanselier bekend maakte, dat ce schrijvingen voor het Vaderlandsche r binnenkort gestaakt zullen worden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2