Uit de Rijnstreek ritte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 6 Maart 1937 Zesde Blad NO. 23603 Thijs IJs en het verdwenen Noorderlicht ALPHEN. Jaarvergadering „Daniël''. Door de N.J.V. „Daniël" werd ln het Bulpgebouw Gouwsluis onder leiding van jen heer H. Nljhoff haar openbare Jaar- ,ergadering gehouden. Een bijzonder ka- [jjter droeg deze tevens door de mede- fericing van de sinds een 5-tal maanden ttrug opgerichte Chr. zangver. „Soli Deo Gloria", welk koor onder de eminente lei- üng van den onderwijzer den heer A. v. d. Giessen, eenige mooie stukjes zang ten ge- [oore bracht. De belangstelling was zeer goed. Uit de jaai-verslagen, keurig op rijm nn den heer P. Zwaan, bleek, dat het lüental het afgeloopen jaar vrijwel con tant was gebleven. Ds. de Bruijn hield nn keurige toespraak, terwijl het geheel verd afgewisseld door voordrachten en rariazeer veel aandacht genoot de decla matie van den heer v. d. Giessen. Geslaagde Ouderavond. In het schoolgebouw werd door de ver. io! instandhouding van een school met den Bijbel voor buitengewoon onderwijs de bningin Emmaschool een ouderavond ge- den. Door ziekte van ds. Meijer, stond i avond onder leiding van den heer K. lverda. Onder leiding van mej. Eibergen rerden door de kleuters eenige mooie lie ren gezongen en 'n Untenspel uitgevoerd oor de bezichtiging van het werk der Ungen toegelicht door den heer Lablans •tond weer veel belangstelling, speciaal r de nieuwe methode bij het leesonder- icht, n.l. het zg. globaal lezen. De heer J. nman hield een keurige causerie over: et misdeelde kind op de gewone school". Burgerlijke Stand. Geboren: Janna, d. van A. Kouwenhoven m J. Hoogeveen; Geertrulda Johanna, d. tin J. Wessellng en T. van Dijk; Cornells ivan D. Hoogendoom en J. Bekebrede; '•tthijs, z. van D. Kwakernaak en N. van Ine ten; Johan Karei, z. van C. van Wijk :E. M. Bekker; Nicolaas, z. van J. A. van te Woensel en E. Kok. Gehuwd: Cornells van den Ent, oud 24 aren en Jannetje Mulder oud 25 Jaren; .ttrnls Demoet, 28 jaar en Jacoba Mon- ne 27 jaar; Jan de Jager 31 jaar en 'e Kraan 30 jaar. Overleden: Maria van Ballegooljen, 5 nden; Willem Alexander Loderwljk irossleau 83 jaar, weduwnaar van Johan- C. de Lamaar; Jan van Eijk, 42 jaar, tgenoot Hendrina Bergman; Cornelia eld, 62 jaar, echtgenoote van Jan de mg; Gerrit Blom, 78 jaar, echtgenoot van tharina Ende (overleden te Lelden). Loop der bevolking. Bevestigd: Dirk Windhorst en gezin, mkweeker, Goudsche Bijpad 184; Ger- tje van Spijkeren, dienstbode, Steekter- 37, Johanna A. van Zundert, dienst ee, Visserstraat 3; G. Boos, dienstbode •ilhelmmastraat 22; Adriana M. Boden- rg, dienstbode Otweg 18; Lucy M. Papen- ht (echtgenoote v. A. den Duik) zonder .roep, Hooftstraat 80; Gezina G. Leferlnk ligieuse, Pr. Hendrikstraat 69; Johanna v. Rooijen, d.b., Hoorn 89; Leonardus A. 'liveld, boerenarb. Noordeinde 67; Corne- P, Boos, echtgen. van G. Buijs, zonder roep, Heuvelweg 4; Cornelia van Gelder, Under juffrouw, Baadhuisstraat 44; Jan .oh, Vei-seput, chauffeur, Steekterweg 65a. Vertrokken naar: Amsterdam, Sluisstraat 91, Cornells van der Bijl, chauffeur; trlemmermeer, Aalsmeerderdljk 553, irk Piet, rietdekker; 's-Graventoage, Te lerstraat 2a, Jan Nagtegaal en gezin, los erkman; Bergambacht, Bovenberg D 126, "rietje Timmer zonder beroep; Rotterdam alenburgerw. 96b, Andreas A. A. Nouwens kelbedlende; Zoutelande Langendam- iat 65, Alida van Vliet, zonder beroep: lexmond, Zwaankuikenburg, Dirk Haasdljk m echtgen. slulsknecht; Hillegom, Hoofd- aat 140, Johannes J, van Leeuwen, sla- knecht; Utrecht Bataviastraat 12 bis., htms M. Wortman, betonwerker; Rotter- n. P. de Raadtstraat 57a, Hendrik Visser ftv. ambtenaar; Hazerswoude, Rijndijk A 31, Hendrik van Leeuwen en gezin, dak- nnenfabrikant; Maarssen, Oostkanaal- (jk 13, Lambertus W. v. d. Sluis en gezin, -liman; 's-Gravenhage, Stationsweg 109, "da C. Zlrkzse, dienstbode; Bodegraven, makade 16, Hendrik J. v. d. Louw en ge- koopman. - Uitgaande van de Ned. Herv. J.V. op ?0. „De Heere is Onze Banier" werd in Evangellsatlelokaal aan de Hooftstraat 'i bijeenkomst gehouden, waarbij als spr. rad ds. Rijnsburger van Oud-Beijerland. opening met gebed en schriftlezing, be ulde spr. de aanwezigen bij de schrift eden uit Tim. 6 20 „Bewaar het pand toevertrouwd". Speciaal wees hij zoowel jongelingen als ouderlingen op hun k ten opzichte van het een ieder toe- 'trtrouwde pand, om daarnaast een uit- Ktizetting te geven van dit pand, het ''Ut hij schetste als godswoord, de belij- Jfltsschriften der kerk en doopbelofte, om «tstotte met een toepassing te sluiten. - Tot lid van de Commissie van Toezicht .J de Chr. Lagere Landbouwschool alhier 'Mature ds. Schoneveld ls benoemd ds. J w. M. Odé, Ned. Herv. predikant te koudekerk. De gekozene heeft zijn benoeming aan komen. ALKEMADE. Loop der Bevolking. Gevestigd: C. H. van den Broek van Lei- bilden A. E. G. de Jong van Wassenaar rj' J. van der Hoorn van Leiden M. C. ®kker van Woubrugge J. A. van der van Woubrugge W. N. Snijders van JL Ambacht J. J. Bontje en echtgenoote 'fi Pljnacker M. C. Boerlage van packer J. H. Krijger van Alphen aan Rijn L. A. Vermeulen van Haar- *®flienneer C. de Prie van Leiden P. p'itor van Rotterdam C. J. Hoogen- jtom van Woubrugge M. P. Wesselman Leiden. Vertrokken: H. L. Verhaar naar Noord- Jlterhout C. Smit naar Haarlem C. ffendorp naar Ter-Aar M. J. Th. Bak- "aar Heemstede C. H. van den Broek naar Warmond P. W. M. Jagers naar Rotterdam Th. J. van der Zwet naar Bloemendaal M. Th. van der Zwet naar Den Haag G. Wlllems naar Wassenaar A. M. van Berkel naar Wassenaar M. C. Zwetsloot naar Leiden. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriana Alida, D. van J. J. Bontje en A. J. Zwetsloot Jozef Jacobus Maria, Z. van Th. W. Schrama en C. A. Borst Cornells Hermanus Gerardus, Z. van J. H. van 'tHart en M. Bax. Overleden: Wed. J. van Hameren, geb. Hoogenboom 83 j. J. E. C. v. Haastregt 10 dagen. Ondertrouwd: Martinus Horsman ]m. 23 J. en Cornelia Zuurdeeg Jd. 22 j. BODEGRAVEN. Dr. Ernaar over „De Indianen van Zuid-Amerika". Op uitnoodlging van een klein comité sprak In „Rehoboth" dr. Einaar uit Lei den. een bekend West-Indiër van Neger- afkomst over „De Indianen van Zuid- Amerika". Na een korte Inleiding van den heer A. Noordhoek vertelde spr. van de In dianenstammen op het Zuid-Amerikaan- sche continent vóór de komst der Span jaarden, over de verschillende stammen, die verspreid over het onmetelijk gebied, leefden. Toen van de komst van de Span jaarden, waardoor de Indianen van de kuststrook werden teruggedrongen naar hoogere terreinen. Daarna sprak hij spe ciaal over de Caraiben, de bewoners van ons West-Indië. Uitvoerig vertelde spr. van de komst der Spanjaarden, die op hun beurt weer werden verdreven door de Hol landers, die weer door de Engelschen, tot dat onder Crljnsen de Engelschen moesten wijken en Nederlandsch Suriname, toep dubbel zoo groot, werd gesticht. Gouver neur Sommelsdijk sloot vrede met de In dianenstammen, die sedert dien niet meer in verzet zijn gekomen en vredig in de bo venlanden wonen. Ook over de verdere be volking vertelde spr. van de Boschnegers, de Creolen, de talrijke kruisingen, die ieder weer een eigen naam hebben enz. Ten slotte wees spr. op den Invoer van een vol strekt Nederlandsche cultuur in Suriname, dat het meest Nederlandsche gebied is na Nederland zélf. Men voelt zich Nederlan der en leeft volkomen mee, zoo o.a. bij het huwelijk der Prinses, dat door alle lagen der bevolking dagenlang gevierd is. Ne derland trekt zich wel eens te weinig van Suriname aan. beseft wel eens te weinig dat het meer dan de Oost een écht Ne derlandsch gebied is. Uitvoerig werd ver volgens nog verteld van het zegenrijke werk der Broedergemeente, waarna aan de hand van lantaarnplaatjes het gesprokene duidelijk werd toegelicht. Het was een bij zonder interessante avond. De zaal van „Rehoboth" was geheel gevuld. Uitvoering Chr. Muziekver. „S.D.G." Hotel van Rossum was stampvol voor de uitvoering van de Chr. Muziekver. „S.D.G." Na een vlotte openingsrede van den voor zitter, den heer M. Stapper, die vertelde dat het corps niet minder dan 23 maal in het afgeloopen jaar op de straat was ver schenen en dat een corps tambours ln wording ls, werd onder leiding van den heer F. A. Grégoire het programma vlot afgewerkt. De ver. behaalde dezen zomer een eersten prijs in de uitmuntendheids- afdeeling en staat dus bijna bovenaan op de concouxsladder. Dat bleek dezen avond overtuigend! Er werd uitnemend muziek gegeven, vooral dank zij den eminenten dirigent, die het groote corps volkomen beheerscht. Interessant was ook het optre den van den heer C. Spaanderman uit Leiden, die in uitnemend geslaagde voor drachten, zangstukjes e.d. de aandacht wist te boelen en de zaal af en toe deed daveren van het lachen. Vooral het pracht- nummer, de installatie van den nieuwen burgemeester, sloeg enorm ln. Raadsagenda. De Raad komt Woensdag a.s. ln open bare vergadering bijeen. 1. Opening. 2 Vaststelling notulen der vergaderingen van 18 Nov., 7 Dec.. 21 Dec. en 28 Dec. 1936. 3. Ingekomen stukken, 4. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den heer PMaaskant als lid van de PI. Comm. van Toezicht op het L.o. en als lid van de Comm. tot wering van Schoolverzuim en opheffing van de Pl. Commissie van Toezicht. 5 Voorstel tot wijziging der Verordening tot heffing van rechten voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis. 6 Voorstel inzake het adres om medewer king voor de stichting van een zwembad. 7 Vaststelling van de vergoedingen be doeld in artikel 101 der Lager Onderwijs wet 1920 over 1934 en verleenen van voor schotten op de vergoedingen voor 1937 aan de Bijz. Scholen. 8 VooTstel tot het verleenen van onthef fing van een aanslag in het schoolgeld over het dienstjaar 1936. 9. Vaststelling van pensioensgrondslagen. 10. Voordracht tot wijziging der Gem.-be- Voorstel tot* wijziging der Algemeene Politieverordening. 12. Voorstel tot conversie der annuiteits- leeningen voor den Woningbouw. 13 Voorstel tot wijziging der Verordening op de heffing van schoolgeld voor het ge woon lager- en het uitgebreid lager onder en. vaststelling verordening betreffende het beroep, bedoeld in de artikelen 13, 15 en 17 van het reglement autovervoer per sonen. 15. Benoeming marktmeester en assistent- marktmeester 16. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Oranjestraat. Burgerlijke Stand. Geboren: Marie Margaretha, d. v. J. W. Tuis en A. J. Niemeljer; Grietje Maria, d. v. H. Tuis en A. M. Bruijni% Ondertrouwd: C. Hoogendoom, 23 j. en M. Bongenaar, 22 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: H. van Meljeren, huishoudster van Stolwijk, Wilhelminastraat 48; Joh. Zwaan en echtgenoote, kruidenier, v. Zwam- merdam, Mauritsstraat 24. Vertrokken: J. A. van Maren, kappers bediende. n. Zaltbommel, Gamersche straat 77; R. T. Kroon, timmerman en gezin, naar Sliedrecht, Wijk A no. 1; I. H. Backervan Leeuwen en gezin, z.b., n. Gouda. A. G. de Vrijestraat 20; M. Gans, 1.1. verpleegster, n. A'dam, N. Kerkstr. 135; F. C. van der Moo- ren, boerenknecht, n. Eethen, Genderen B 3; A. C. Hamoen, z.b. n. Zeist, Jagers- laan 24a. Gevonden; 2 auto-reservewielen m. band; 1 rol paktouw en 1 bankbiljet. Inlichtingen bij de politie. BOSKOOP. Jaarverg. Bosk. Middenstandsver. De Boskoopsche Middenstandsvereeni- ging hield ln hotel „Neuf" haar jaarverga dering. De voorzitter, de heer D. Jongejan hield een inleiding over den toestand en werkzaamheden der vereeniging. Notulen en jaarverslag van den secretaris, benevens liet financieel verslag met begrooting van den penningmeester gaven geen reden tot op- of aanmerkingen. In verband met het terugloopen van het ledental werden eenige bezuinigingen op de uitgaven besproken en aangenomen. In de vacature van wijlen den heer A. v. d. Hoeven werd tot bestuurslid gekozen de heer P. Besseling. Na rondvraag volgde sluiting. HAZERSWOUDE. Ds. Vroegindcwcy over „De Hemelsche Koopman". Op uitnoodiging van de Ned. Herv. Man- nenvereen. „Onderzoekt de Schriften" hield ds. L. Vroegindewey uit Waddinxveen in „Salvatori'' een lezing over „De Hemelsche Koopman". Spr. bepaalde zijn gehoor bij Openb. 3 18 waarin aangeraden wordt goud, witte kleederen en zalf voor de oogen te koopen. Christus is die Hemelsche Koopman, die een ieder uitnoodigt tot koopen. In zijn liefde heeft Hij door het kruis deze schat ten Ingekocht, opdat Hij ze uit kon stallen. Deze Koopman kwam om te dienen en niet om te verdienen. Hij wil zondaren rijk ma ken. Welke schatten worden nu ten verkoop aangeboden? 't Goud. waarmee men den hemel kan koopen. Dit is het geloofd, waar door de zondaar in Christus wordt inge lijfd: de witte kleederen der reinheid, waar mee men bekleed kan worden, door de ge rechtigheid, die Christus heeft aangebracht en ten derde de zalf voor de oogen, dat is de verlichtende werking des Heiligen Gees- tes, om tot kennis van zichzelf en van God te komen. Er zijn meer kijkers dan koopers. 't Gemis moet worden gevoeld en de bekee ring als noodzakelijke levensbehoefte wor den erkend Wie kan koopen? Die kan rui len, die eerst alles van hemzelf over wil geven aan Christus en die zóó arm, naakt en blind zal geworden zijn, dat hij de waar van den Hemelschen Koopman niet meer missen kan. En deze waar wordt den mensch gegeven voor niets, zonder geld en zonder prijs. Deze lezing werd met groote aandacht ge volgd. KOUDEKERK. Jaarvergadering Ger. Meisjesver. „Maria". De Geref. Meisjesver. op G.G „Maria" hield in de Geref. Kerk haar jaarvergade ring. onder leiding van de presidente mej. E. Wille. Na het zingen van Ps, 100 1 en 2, het lezen van een gedeelte der H. Schrift en een openingswoord, werden de jaarversla gen uitgebracht welke zoowel aangaande het ledental, de werkzaamheden en de financiën var. krachtigen groei getuigde. Twee inleidingen werden geleverd over; .Geloofsbelijdenis art. 24 (De Heiligma king)" door H. Wille en ..Onze M.V. en het Verbond" door J. Verburg. Hierna werden tal van recitaties voorgedragen. Een zang spel over de „Hollandsche kaas" viel bij zonder in den smaak evenals „Het ge schenk" en een „Zangrepetitie". Tal van afgevaardigden, zoowel uit de gemeente als daarbuiten, gaven blitk van belangstelling. Enkele keurige zangstukjes met orgelbelei- ding werden nog uitgevoerd. De heer N. P. Slegtenhorst sprak een slotwoord; na ge meenschappelijk gezang ging deze voor in dankzegging. Ouderavond Openbare School. In de openbare school werd de jaarlijk- sche drukbezochte ouderavond gehouden. Deze werd geopend door het hoofd der school, den heer W. A. van den Dool. Hierna werden de notulen gelezen en tot bestuursleden der Ouder-commissie bij accl. herkozen mej. Van der Velden-Kuiper, de heeren P. Bervoets en W. Bos. In de plaats van de heeren T. van Wijngaarden en W. Dorrepaal werden gekozen de heeren G. Vet en H. Hogenes. De heer v. den Dool hield een aardige causerie over het boek „Boefje", waarna hij enkele fragmenten voorlas, die veel leerzaams bevatten. De heer W. den Hertog van Oudshoom (radio- Hertog) vertoonde een film over zijn reis naar Amerika; een gramophoonversterker zorgde voor vroolijke muziek. In de pauze werden ververschingen rondgediend en het werk der leerlingen bezichtigd. Dan volgde een gratis-verloting, waarvoor aardige prij zen beschikbaar gesteld waren o.a. een groote vette paling. Door de onderwijzeres, mej. Stol, was een mooi poppenhuis ver vaardigd. De heer v. d. Dool bracht allen dank voor de krachtige medewerking en de ouders voor hun belangstelling. Bij den heer G. v. d. A„ wonende in den Hondsdijk alhier, ls uit zijn schuur 'n tweetal konijnen ontvreemd. Ten nadeele van den steenfabrikant den heer J. E. M van Beers, is van den ftlngoven een partij lood ontvreemd. In de vergadering van leden der Chr. Schoolvereeniging aan den Rijndijk zijn o.m. tot bestuursleden herkozen de heeren M. Schenkeveld en J. D. Reyneveld. LEIDERDORP. Ouderavond „School met den Bijbel". In genoemde school alhier werd onder groote belangstelling de jaarlijksche ouder avond gehouden, geopend door den heer G. Los, voorz. van het schoolbestuur. Deze wees op de groote voorrechten, die het Chr. Onderwijs hier te lande geniet en op de groote zegeningen van dit onderwijs. Hierna vroegen de leerlingen de aan dacht. Uit elke klas gaven enkele kinderen iets ten beste. Die uit de hoogste klasse vergastten ons door het ln spreekkoor op zeggen van een „Paaschlied" en een hu moristisch stukje, getiteld: „Een slecht humeur". Ook de prestaties der kleuters vielen zeer ln den smaak. Het hoofd der school, de heer Wissel, bracht een uitvoerig verslag uit over de school gedurende 1936 De heer G. Roele- veld, onderwijzer, hield een Inleiding over: „Zenuwachtige Kinderen". Hierop volgde gedachtenwisseling. De ouders werden in de gelegenheid ge steld het werk der leerlingen te bezichti gen en met 't onderwijzend personeel over de kinderen te spreken. De zeer geslaagde avond werd door ds. J. J. Dijk met dankgebed gesloten. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Overleden: E Hegeman. 69 j„ weduwe van H. Klerks. NIEUWVEEN. Loop der Bevolking. Vertrokken: W. Panman en gezin, n. Katwijk aan Zee N. Karsemeijer, idem. M. Kuypers, n. Alphen a. d. Rijn. Een meevaller voor de werkloozen. Ifk de Raadsvergadering is gelijk bekend het verzoek van enkele werkloozen afge- wazen, die gevraagd hadden om een uit- keering van f. 1.voor de versiering ter gelegenheid van het Vorstelijk Huwelijk. Hoewel anderen dat bedrag hadden gekre gen werden zij gepasseerd en kregen géén gulden. Ma-ar de penningmeester van de Buurtcomróissle van de Dorpstraat heeft er zich toen voorgespannen, met het resul taat, dat hij in enkele oogenblikken een bedrag in de Dorpstraat ophaalde en wel zoodanig dat de uitgesloten aanbrengers van de versiering nu in plaats van f. 1.— er nu twee krijgen! Dus f. 1.voor het lange wachten extra! Met recht een mee valler! OUDE WETERING. Jaarvergadering Geref. Meisjesvereen. „Priscila". Bovengenoemde Meisjesver. hield in de lokalen der Geref. Kerk haar 18de jaarver gadering. De presidente mej Vermeer open de met het laten zingen van ps. 25 2 en ging voor in gebed. Zij las eenige verzen van Joh. 6 en hield een kort openingswoord. Jaarverslagen werden gegeven door secre taresse en penningmeesteresse waarna de dames zongen „de Heilige stad" en „Een kruis met rozen" Greta de Bock gaf een inleiding over „Mirjam" waarna de dames weer een paar zangstukjes ten gehoore brachten n.l. „Zalig alleen" en „Leid vrien delijk Licht". Nog volgden een spreekkoor en een gedicht „de Vredebreuk", voorgedra gen door mej. L. Schoenmaker en „Over de grenzen" en door mej. L. Rodenburg „Over buren" Nadat de dames nog een viertal zangstukjes hadden gezongen sprak ds.' v. d. Bos het slotwoord waarbij hij in het bij zonder mej. Vermeer hartelijk dank bracht voor het gebodene onder haar leiding. Hij sloot met dankgebed. TER AAR. Raadsagenda. De Raad komt 8 Maart a.s. des voorm. te 8 30 uur ten gemeentehuize bijeen. 1. Ingekomen stukken. 2 Vaststelling suppletoir kohier hondenbelasting. 3. Vast stelling opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting over het belasting- Een bruidspaar, dat geen bruldi?,meisjes krijgen kon en toch „up to date" wilde trouwen. jaar 1937/1938. 4. Schrijven Ged. Staten In zake de ln de vergadering van 19 November 1936 vastgestelde verordening op de heffing van schoolgeld. 5. Voorstel inzake garantie van in 1937 door bloemkweekers opgeno- mencredieten. 6. Voorstel tot het verleenen van een bijdrage tot het nemen van een nieuwe cultuur. 7. Vaststelling voorschot over 1937 ingevolge art. 3 der lager onder wijswet 1920 t.b.h. van de blzondere scho len. 8. Vaststelling vergoeding over 1934 voor de blzondere scholen ingevolge art. 191 der L.O.-Wet 1920. 9. Wijzigingen begrootin gen over de diensten 1936 en 1937. Jaarvergadering „Jonathan". De Ned. Herv. Jongelingsver. Jonathan" kwam in jaarvergadering bijeen in 't ver- eenigingsgebouw. De eere-voorzitter, ds. Hoeufft van Velsen opende met het laten zingen van Ps. 25 vrs 2, voorlezing van Ps. 72 en gebed, waarop hij een kort openings woord sprak. Hierna las Jac. van Harten een opstel over Richteren 6 en 7, waarop een bespreking volgde. Na een voordracht van H. Verboom brachten secretaris en penningmeester de gebruikelijke verslagen uit, waaruit bleek, dat de vereen, zich in een gestadigen groei mag verheugen. Het batig saldo bij het afsluiten van het boek jaar was f. 70.01. Ook de bibliothecaris bracht een verslag uit, gevolgd door een opstel over Johannes Huss, van A. Vuyk, een voordracht getiteld „Arme Visschers" van T. C. Hegeman en een onderwerp uit de vaderlandsche geschiedenis „Floris de Vijfde" van D. Schelhngerhout. Vervolgens hielden eenige leden der ver een. een memorisatie over „Nut en Doel der Jongelingsvereen", „Jona", „Johannes den Dooper" en „Na regen komt zonneschijn". Een samenspraak, getiteld „Keesje, het Diakenhuismannetje" uit de Camera Ob- scura een opstel over „De Voortbrenging" van W. Lankhaar en een gedicht van N. Kroon besloten den avond. De tweede voor zitter, de heer Goedhart, sprak een met grooten aandacht gevolgd slotwoord en be sloot de vergadering met dankgebed. Een collecte bracht 1. 6.31 op. De collecte voor het Doofstommenin- stituut „Effatha" te Voorburg, leverde f. 10 25 op. Ten bate van de ver. „Volksonder wijs", afd. Ter-Aar, meer ln het bijzonder vor het fonds Winterhulp, werd een ba zar gehouden in de lokalen van de O. L. School. De heer P. Kroon heeft deze ge opend met een korte toespraak. Er vielen mooie inzendingen te bewonderen en er hcerschte een gezellige sfeer tijdens de da gen dat de2e fancy-fair voor het publiek geopend bleef. De financieele resultaten zijn, naar wij vernemen, niet tegenge vallen. Naar wij vernemen heeft de bazar, gehouden ten bate van de Chr. zangvereen. „Looft den Heere" netto f. 182 opgeleverd. 23. Pegelbrecht, de ijsberg-geest, werd dus belegerd door de Eskimo's; dat duurde al een poos. Zij vroegen hem, met 'n kalm gezicht, om den diamant van 't Noorderlicht! En omdat Pegelbrecht ihiun die natuurlijk niet heeft willen geven, zijn rij, dreigend, hier gebleven. Zij hebben stellig niet bedacht, dat 't licht dan nimmer meer zal schijnen in den langen winternacht; dat zij het Noorderlicht niet kunnen missen bij het jagen en het visschen. Doch zie, oom Brom was niet zoo dom want hij begreep thans 't doel van deze Eskimo's en 't maakte hem verschrik'lijk boos. Hoe wel nog Thijsje hem beduidde om te zwijgen, riep hij: „Ik zal ze krijgen! 't Gevaar kan mij nu niets meer schelen; ik zal hun leeren om te stelen!" Zoo ls hij dan de grot al uitgesneld; Thijs stond heelemaal ver steld! Oom Brom was, in zijn woede, in 't geheel niet op zijn hoede; een Eskimo, die hem daar heel kwaad aan zag komen, heeft snel een sneeuwbal opgenomen en wierp die op zijn neus, onzacht. Door dezen aanval, onverwacht, geraakte Brom-oom van de been; toen hij weer opkeek stonden vele Eskimo's reeds dreigend om hem heen. Thijs, die ln de donk're gang was blijven staan, zag dit alles macht'loos aan.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 17