BINNENLAND Zaterdag 6 Maart 19!) De Tunnelbouw te Rotterdam LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Het paleis te Soestdijk. De werkzaamheden vorderen snel. De werkzaamheden in het gedeelte van het paleis Soestdijk, dat tijdelijk door het Prinselijk paar in gebruik zal worden ge nomen. vorderen snel en verwacht wordt, dat alle werkzaamheden ook de aanleg van de centrale verwarming in den loop van de volgende week voltooid zullen zijn. Reeds heeft men, voor zoover dit mogelijk is, een begin gemaakt met het weder in richten van de in gebruik te nemen ver trekken. Vooral de laatste week is alles op alles gezet om zoo spoedig mogelijk gereed te zijn en werd er ook des avonds tot laat gewerkt. Het was voor hen. die het Palels in den avond passeerden, een ongewoon gezicht dit gebouw, dat gewoonlijk geheel in het duister ligt, nu volop verlicht te zien. Men verwacht, dat de groote verbou wing, welke heden wordt aanbesteed, ongeveer zes maanden in beslag zal nemen. Omtrent de te bouwen bioscoopzaal in het paleis Soestdijk, vernemen wij, dat deze zaal een lengte zal krijgen Tan ongeveer 13 Meter en plaats zal bieden aan circa 140 personen. De geluidsinstallatie zal worden ge leverd door de Philipsfabrieken. ter wijl de inrichting aan de strengste technische eisehcn zal voldoen. Gistermiddag arriveerde van de Sier- centrale uit Boskoop een groote partij Azalea's en Rhododendrons .ter plaat sing op de Koningslaan, recht tegen over het paleis gelegen. De Sierteeltcentrale zal verschillende partijen siergewassen laten volgen voor verfraaiing van verschillende punten in het Baarnsche bosch. Hoewel dit eerst niet het geval zou zijn, zullen thans ook ge wassen van de Sierteeltcentrale geplant worden in het afgesloten park van Soest dijk, o.a. bij het z.g. Mooie Laantje. De maatregelen tegen lintbebouwing. Voorloopig verslag der Tweede Kamer. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot vaststelling van bepalingen tot het in het verkeersbelang tegengaan van lintbebouwing langs wegen onder be heer van het Rijk of op het Rijkswe genplan voorkomende, betreurt de vaste commissie voor openbare werken, verkeers- en waterstaats-aangelegen heden, dat dit ontwerp, dat toch in dc laatste Troonrede werd aangekondigd, zoo laat werd ingediend, dat het aan twijfel onderhevig is, of het voor de aanstaande ontbinding der Staten-Ge- neraal zal zijn behandeld. Verscheidene leden vreezen. dat de kos ten, aan het toepassen en doen doorwerken van de voorgestelde regeling inzake vol ledige schadeloosstelling verbonden, door die wijzigingen een zoodanigen druk op de schatkist zullen uitoefenen, dat die toe passing veelal achterwege zal blijven. Voorts betreurden verscheidene leden der commissie, dat dit wetsontwerp in tweeër lei opzicht te beperkt van strekking is. In de eerste plaats wil het, zooals ook reeds uit den titel blijkt, alleen „in het ver keersbelang" lintbebouwing tegengaan. Het dient niet het t belang van het natuur schoon en laat zich niet in met de ge meentelijke uitbreidingsplannen, waarmede de belangen van de volkshuisvesting in nauw verband staan. In de tweede plaats is het beperkt tot „wegen onder beheer van het Rijk of op het Rijkswegenplan voor komende". Het tegengaan van lintbebou wing langs andere wegen, waaronder be grepen die. welke op de provinciale of eer lang vast te stellen tertiaire wegenplannen voorkomen, wordt aan de lagere overheids organen overgelaten. Naar het oordeel van de hier aan het woord zijnde leden is de werkzaamheid dezer organen enkele pro vinciën wellicht uitgezonderd geheel on voldoende gebleken. Gevraagd werd, op gTond van welke bepalingen de onderschei dene lagere overheidsorganen ten deze in vloed kunnen uitoefenen. Andere leden waren van oordeel, dat de voorgestelde wettelijke regeling althans voorloopig beperkt kan blijven tot de Rijks- en daarmede gelijk te stellen wegen, aangezien deze voor het snelverkeer het belangrijkst zijn en daarom in de eerste plaats beschouwing behoeven, terwijl bo vendien de lagere publiekrechtelijke licha men zoo noodig. soortgelijke voorschriften kunnen vaststellen voor de wegen, waar voor hun de zorg is toevertrouwd. MOTORTANKSCHIP „NEDERLAND" TE WATER GELATEN. Op de werf van Wilton-Feyenoord te Schiedam werd heden met goed gevolg aan zijn element toevertrouwd het motortank schip „Nederland", in aanbouw voor de N.V. Nederlandsche Pacific Petroleum-Mij. te Den Haag. Dit schip is gebouwd in het bouwdok van Wilton-Feyenoord en niet op een helling, zoodat het te water laten niet op dezelfde wijze geschiedde. De te waterlating had plaats door het bouwdok vol te pompen, zoodat het schip van zijn stoppingen af dreef, waama het verhaald werd naar het diepere midden-gedeelte van het dok. Na dat het water uitgepompt was tot op ge lijke hoogte met het buitenwater, werd de groote sluisdeur gelicht en het schip naar bulten gesleept. Bij het passeeren van het sluishoofd vond de doopplechtigheid plaats. Wijziging Gemeentewet, enz. Een permanente commissie In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp van wet tot wijziging van de Gemeentewet, de Provinciale Wet en de kieswet en intrek king van de Gemeenteborgtochtwet, zegt de Minister, dat, het denkbeeld, aan den arbeid der commissie een permanent ka rakter zal geven, stellig veel aantrekkelijks bevat en dat het alleszins overweging waard is. De Minister wil echter thans lie ver niet op den gang van zaken vooruit- loopen en te dezer zake een beslissing ne men of voorbereiden, die beter genomen kan worden, wanneer de commissie haar „eerste ronde" op het zeer uitgebreide ter rein van onderzoek achter den rug heeft, hetgeen thans nog lang niet het geval is. De Minister heeft reeds enkele malen ge legenheid gehad de commissie te hooren over wettelijke voorschriften of ontwerpen daarvan, welke op bijzondere onderwerpen betrekking hadden, ook die waarvan de verzorging ln de eerste plaats bij een zijner ambtgenooten berust. Het levendig verlangen van de Regeering r.aar vereenvoudiging der administratie, dat weerklank vindt bij de lagere bestuurs organen, moet voorshands voldoende drijf veer en waarborg zijn voor ruime activiteit van de adviseerende commissie. Met de voorgestelde wijziging van art. 214, tweede lid, in dien zin, dat de vorm van het proces-verbaal van de kasopening bij den ontvanger niet langer wordt vast gesteld door Ged. Staten van elke provin cie afzonderlijk, doch door de Kroon na raadpleging van de colleges van Ged. Sta- ten, kan de Minister zich vereenigen. Het ontwerp is ln dien zin gewijzigd. Een verhooging van den minimum-leef tijd van de raadsleden van 23 tot 25 jaar zou buiten het kader van dit wetsontwerp vallen. De Minister geeft er de voorkeur aan. dit punt ter overweging aan te hou den tot een herziening van meer mate- rieelen aard van de Gemeentewet. De. Minister acht het bij nadere overwe ging wenschelijk. dat met betrekking tot de thans geldende Invorderingsverordenin gen een overgangsbepaling wordt opgeno men. Het ontwerp is in dien zin aangevuld. Met het tot stand komen van nieuwe ge meenschappelijke regelingen is doorgaans geruimen tijd gemoeid. De termijn, binnen welken volgens artikel 65 de gemeenschap pelijke regelingen, welke niet aan de voor schriften der wet voldoen, daarmede in overeenstemming moeten worden gebracht, schijnt te kort. In verband hiermede wordt voorgesteld, den datum 1 Januari 1933 te vervangen door 1 Januari 1940. Spelling-enquête onder uitgevers. de Het bestuur van de nationale vereeniglng voor orde een eenheid in de schrijftaal heeft aan de Nederlandsche uitgevers cijfers gevraagd betreffende de uitgaven in de „oude" en in de „nieuwe spelling", die gedurende de periode van 28 Augustus 1934 tot 1 Februari 1937 verschenen, herdrukt of voortgezet zijn. Op 4 Maart jl. hadden 229 uitgevers antwoord gezonden. De secre taris H. A. Höweler deelt het volgende mede aangaande het resultaat. Spelling-de Vries en te Winkel 142 uitgaven voor het lager en middel baar of daarmee in dit geval gelijk te stel len onderwijs. 85 uitgaven op het gebied van kinderboe ken en ontspanningslectuur voor jongens en meisjes (leesboeken e.d.l. 2805 andere uitgaven, ziin alle overige. Totaal 3032 uitgaven in de „oude spel ling". Spelling 1934: 1098 uitgaven voor het la ger en middelbaar of daarmee in dit geval gelijk te stellen onderwijs. 490 uitgaven op het gebied van kinder boeken en ontspanningslectuur voor jon gens en meisjes (leesboeken e.d.l. 483 andere uitgaven, zijnde alle overige. Totaal 2071 uitgaven in de „nieuwe spel ling". Van de 5103 uitgaven is dus 60 pet. in de „oude" en 40 pet. in de „nieuwe spelling" verschenen. Bij de school-uitgaven is de verhouding ongeveer 11 pet.89 pet. en bij de kinder boeken enz. 13 pet.87 pet. Bij de voor de vrije maatschappij be stemde uitgaven is de verhouding nage noeg omgekeerd: ongeveer 85 pet.15 pet. 95 firma's hebben niets uitgegeven in de „nieuwe spelling". 21 firma's hebben niets uitgegeven in de „oude spelling". 46 firma's hebben meer uitgegeven ln de „oude" dan in de „nieuwe spelling", ver houding 7 tegen 2. 18 firma's hebben meer uitgegeven in de „nieuwe" dan in de „oude spelling", ver houding 6 tegen 1. 27 firma's deelden mede. dat door haar in de bedoelde periode niets is uitgegeven. 6 firma's deelden mede. dat zij geen uit gaven als de hier bedoelde verzorgen (wel: kalenders, plaatwerken, bijbels, periodieken enz 1. 16 firma's noemden geen getallen, doch meldden, dat alle of bijna alle door haar verzorgde uitgaven hetzij in de „oude", hetzij in de „nieuwe spelling" verschenen zijn. Enkele van deze groep deelden mede: schooluitgaven in de „nieuwe spelling", andere uitgaven in de „oude". Van dc bovenbedoelde 229 firma's zouden er 128 geen schade en 53 waarschijnlijk de kleinste schade lijden, indien de „niéuwe spelling" afgeschaft werd. Op grond van deze enquête, die het grootste gedeelte van de Nederlandsche uitgeversfirma's omvat, bestaat er aanlei ding tot de volgende concludes, aldus ge noemde vereeniglng: 1. In het uitgebreide gebied, waar niet hetgeen men de schooljeugd laat leeren den grootst mogelijken invloed heeft op de schrijfwijze, die in de uitgaven wordt toe gepast, domineert de „oude spelling" met 85 pet. De regellng-1934 is niet door de maat- j schappij aanvaard. 2. De belangen van enkele tientallen schoolboek-uitgevers staan tegenove'r de belangen van de meeste andere Neder landsche en alle Vlaamsche uitgevers. De K.N.A.C. schrijft ons: Eindelijk, na eenige weken van spanning, is dan toch het pleit van de groote tunnel voor Rotterdam beslecht. Een tunnel van rechthoekigen vorm, met twee banen van zes meter naast en twee van vijf meter boven elkaar, bestaande uit stukken, welke in een daartoe uitgebaggerde geul onder het rievierbed worden neergelaten. Het zal nu nog ruim drie jaar duren eer de automobilisten door de eerste tunnel in Nederland zullen rijden. Toch zal net iederen automobilist interesseeren hoe het doorgaand verkeer m de nabije toekomst, langs een véél korteren en snelleren weg dan tot nu toe, Rotterdam zal doorkruisen Wij hadden daartoe een onderhoud met lr. A. Bos, ajunct-directeur van den Ge meentelijken Technischen Dienst te Rot terdam, die ons welwillend de noodige in lichtingen verschafte. Bovendien vonden wij hem bereid, niettegenstaande de over belasting van zijn bureau ten gevolge van de vele problemen, die het ten uitvoer leg gen van de tunnelplannen uiteraard met zich meebrengt, onmiddellijk het hier ge- reproduceerde kaartje te doen gereed ma ken. Hierin vindt men duidelijk het tracé aangegeven van de verbindingen van het Noorden naar het Zuiden en hoe ook de nieuwe weg naar Gouda hierop zal aan sluiten. De heer Bos zette uiteen, dat de weg van de brug bij het begin van den Van Stolkweg af, 12 M. breed wordt en door een haag en andere speciale aanduidingen van het andere straatgcdeelte (dit worat op dit tracé over het algemeen genomen 40 M. breed) goed is afgescheiden. De onvermij delijke wegkruisingen zullen door automa tische lichtseinen worden beveiligd. De bas- culebrug bij den Noordelijken ingang van Rotterdam wordt ruim twee maal zoo breed, terwijl naast de bestaande viaduct bij de Nenijtohal nog drie doorgangen onder de spoorbaan door worden gebouwd. Ten Zuiden van de tunnel volgt de weg, die aansluit op het laatste gedeelte van den Kreekweg, een grootendeels nieuw tracé, zoodat op dat gedeelte de weg niet behoeft aangepast te worden aan be staande stratencomplexen. Nu het vast staat, dat met de uitvoering van het groot* tunnelplan een aanvang kan worden ge maakt, gaat men ook onmiddellijk begin nen met het aanleggen van dit grootsch opgevatte plan van toegangswegen tot dt tunnel, waarbij het interlocale verkeer de gelegenheid zal zijn snel door Rotter dam heen te komen, zonder onnoodig door de al te bekende locale verkeerscongestk welke nog altijd op een oplossing ligt wachten, te worden opgehouden. Door crisis zijn deze verkeersmoeilijkheden wel iswaar wat op den achtergrond geraakt maar nu Rotterdam's machbige haven bedrijf gelukkig weer krachtig opleeft, al ook de verkeerscongestie op bepaalde pun ten weer heel wat stagnatie op de spits uren gaan geven! Intussohen kunnen (k haastige automobilisten zich in zulke mo menten reeds bij voorbaat troosten, hoe, over drie jaar. al deze moeilijkheden ver- geten zullen zijn en zij in een flink tenii», zonder mis te rijden, Rotterdam van Nood naar Zuid en van West naar Oost zulkt kunnen doorkruisen. 3. Wanneer het mogelijk was de totaal geldswaarde van de in het geding zijnde groepen uitgaven te bepalen, zouden de cijfers waarschijnlijk een argument te meer vormen tegen het loslaten van de „oude spelling". 4. Bij het herstellen van de fouten, die in Augustus 1934 gemaakt zijn, dient men door bepalingen betreffende een over gangsperiode de Nederlandsche schoolboek uitgevers te vrijwaren voor nieuwe schade, doch men gebrulke de belangen dezer be perkte groep niet als argument tegen het treffen van de maatregelen, die het be lang van de Nederlandsche taal eischt. DE CONFERENTIE DER OSLO-STATEN. Regeeringsdiner in Hotel des Indes. Aan het diner, dat de Nederlandsche Re geering gisteravond in Hotel der Indes te Den Haag aan de vertegenwoordigers der Oslo-staten heeft aangeboden, hebben 29 personen deelgenomen. Met den minister-president dr. H. Colijn, behoorden tot de aanzittenden de minis ters Deckers en Gelissen, de gezanten van België en Noorwegen, zoomede vertegen woordigers van het Zweedsche en Deensche gezantschap en de heeren dr. Hirschfeld, directeur-generaal van handel en nijverheid en mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-gene raal van de departementen handel, nijver heid en scheepvaart en van landbouw en visscherij. De tafel die gepresideerd werd door dr. Colijn was versierd met kleurrijke tulpengroepen, terwijl bij ieder couvert een minlatuurvlag van de natie van den deel nemer aan dezen disch prijkte. DE INVOER VAN SUIKER. En de belangen van den termijnhandel. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot regeling van den invoer van suiker onderschrijft de minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart de opmer king. dat de belangen van den termijn- handel en daarmede ook die van het veem- en opslagbedrijf geschaad zouden worden, indien de contlngenteerlng van witsulker zou worden gehandhaafd en zoo ook, in dien een invoerverbod voor andere dan Java-witsuiker zou worden ingesteld. Dit is dan ook één der motleven geweest om de contingenteeringen zoo spoedig mogelijk op te heffen. De minister vermag evenwel niet in te zien, dat de belangen van den termijnhan del zouden worden geschaad, indien een deel van den invoer van ruwsuiker zou worden betrokken uit Java in plaats van uit andere landen. In de positie van de Centrale Suiker Maatschappij komt daar door geen verandering. Er zij ln dit ver band op gewezen, dat ln 1936 rond 103.000 ton ruwsuiker werd ingevoerd en daaren boven nog rond 40.000 ton witsuiker. Aan gezien het in de bedoeling ligt, 80.000 ton ruwsuiker uit Java te doen betrekken, kan dit geen beteekenende verandering met zich brengen voor den handel in witsuiker. DE SPAANSCHE VLUCHTELINGEN IN DE GEZANTSCHAPSGEBOUWEN TE MADRID. Samenwerking tusschen Nederlandsche en Belgische regeering om hen de Spaanschc hoofdstad te doen verlaten. Naar wij vernemen is tusschen de Ne derlandsche en de Belgische regeering een samenwerking tot stand gekomen, welke beoogt om Spanjaarden, die in Nederland sche en Belgische legatiegebouwen te Ma drid een toevlucht hebben gezocht, de Spaansche hoofdstad te doen verlaten. Zij zullen aan boord van het stoomschip Ajax van de Kon. Ned. Stoombootmaat schappij, dat thans te Valencia ligt, wor den genomen. Dit vaartuig heeft ook eenigen tijd te Barcelona gelegen om, wan neer zulks noodig zou zijn, de Nederland sche onderdanen op te nemen, die Spanje zouden willen verlaten. „N. R. Crt." DE OVERVAL OP* DE HAAGSCHE POSTAUTO. Eervolle vermelding van besteller Plasse te 's-Gravenhage. De brievenbesteller D. H. J. Plasse, te Den Haag. die zich tegenover het staats bedrijf der P.T.T. verdienstelijk heeft ge maakt door zijn houding bij den roofover val op een postauto op 9 Februari j.l. in de J. P. Coenstraat, waardoor de beroo- ving werd verijdeld, is deswege eervol ver meld, onder toekenning van een gratifica tie van den Minister van Binnenlandsche Zaken. EEN AVONDFEEST VAN HET NEDERL. GEZANTSCHAP TE BRUSSEI Allee Fransch gesproken? De heer Teulings heeft tot den Minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de uitnoodlgingen voor een avondfeest op Donderdag 21 Ja nuari 1937, uitgegaan van het Nederland sche gezantschap te Brussel, uitsluitend in de Fransche taal gesteld, zijn verzonden? 2. Is het juist, dat aanwezige Vlaamsche gasten op dat avondfeest door den Neder- landschen gezant ln de Fransche taal zijn aangesproken, en dat dit zelfs met eenigen uiterlijken nadruk is geschied? 3. Is het juist, dat aan het personeel van het Nederlandsche gezantschap te Brussel opdracht zou ziin gegeven, althans als ordewoord zou zijn uitgegeven, op dat avondfeest geen Nederlandsch te spreken? 4. Indien de feiten, in de drie vooraf gaande vragen omschreven, geheel of ten deele juist mochten zijn, is de Minister dan bereid te verklaren, dat zoodanige handelwijze zijn instemming in geenen Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De toestand op de gebruiksvee-afdeelln- gen is den laatsten tijd aan zeer welnlj verandering onderhevig. De prijzen staan muurvast en overal komt nog steeds veel vee aan de markten, terwijl men klaagt over hooge vraagprijzen. Zoowel hier ter plaatse als elders is de handel lui en duur. Onder deze omstandigheden is het voor den veehandelaar slecht, want met heel veel moeite kan men tokoopen, terwijl de verkoop soms nog met meer moeite ge- paard gaat, zoodat er eerder verlies dan winst gemaakt wordt. De guste weideveehandel verliep al even traag en duur. De weiders wachten nog af en vooral het koude weer werkt nog niet mee aan een vlotten handel. Op de slachtveeafdeelingen was de stem ming eveneens niet mild, doch ook hier bleven de prijzen vast. De commissionair! van het Deterdingplan kochten op de meeste markten een 30 stuks, zoodat in de afgeloopen week wel weer een 400 stub voor dit doel zijn ingeslagen. Donderdag J.l. heeft te Rhenen de eeutr paaschveetentoonstelltag van dit jaï plaats gehad. Wat de kwaliteit betreft deze tentoonstelling een succes, doch was weinig bezoek en een heel geringe han del. Een groot succes was het voor den h«: C. Bulk te Haarlemmermeer, die met. hi1 collectie den kampioensprijs behaalde O vele eerste prijzen. De Gebr. Knoop en Pruissen, eveneens uit Haarlemmermeer, verwierven met fraaie inzendingen respee- tievelijk den 2den en 3den prijs, benevens verschillende individueele hooge bekro ningen. Het mooie Maas-, Rijn- en IJSsel- vee moest dus de vlag strijken voor het vee uit Haarlemmermeer en we voorzien dat er nog vele successen op andere paa veetentoonstellingen zullen volgen. De vette kalverenmarkt was bij kor» aanvoeren deze week over het geheel it» vlugger en een paar cent per pond duurder. Ook voor nuchtere kalveren bestond een goede vraag met iets stijvere prijzen. Het wolvee werd bijzonder goed verkocht en zeer veel ging naar België. Het binnen land kan op het oogenblik met de prijzen niet meer mee. De vette varkensprijzen bleven vrij c°n' slant: 22'/i23'/» tot 24 cent per pond. De biggen waren zeer duur voor f-jj per stuk is op het oogenblik niets meer te koop. deele heeft, en maatregelen te nemen, dat voor de toekomst zoodanige handeM" uitgesloten is? 5. Is de Minister niet van meening, in een land waar de hoogste regeering» autoriteiten tegenover het deel der bet? king, dat de Nederlandsche taal sPre?*5 het zich van die taal bedienen, ook door Nederlandsche gezantschap aan de W Nederlandsche cultuur de steun behoon worden verleend, gelegen in het SeM" der eigen Nederlandsche taal? 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10