Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBIJtD - fcwJa Bfad Donderdag 4 Maarf 1937 Officieele Crisispublicatie AALSMEER. Vergadering der N. S. B. De N.S.B. vergaderde ln het veilings- cebouw „Bloemenlust". De voorzitter van den Kring Aalsmeer, de heer Jb. Boom herinnerde er aan, dat op 13 Februari Jl. in hetzelfde gebouw de A.-R. huil jubileum-partijdag hadden gehouden, waarbij pl.m. 1700 personen waren opgeko men. De kringen Haarlem en Aalsmeer der y.S.B. hadden gemeend hierop een waardig antwoord te moeten geven, met dit resul taat, dat in „Bloemenlust" thans niet min der dan 3200 kameraden aanwezig waren. De heer De Bruin sprak over: „Waar het om gaat?" Spr. was overtuigd, dat achter de zwarte bladzijden van het heden een ander en beter geluid zou te beluisteren zijn; ln de dagen n.l., dat Mussert opstond en het volk opgroeide vrij en sterk, in welvaart. De heer Roskam behandelde: „Ontwa kend volksbewustzijn". Spr. had van minis ter Colijn een eerlijke erkenning verwacht van mislukking van het regeerlngsbeleid en daarna een oproeping tot eenheid des volks, doch dat is in de democratie niet te verwachten; een kwade boom kan geen goede vruchten dragen. Nat. Socialisme is vrijheid en tegen dictatuur: tegenstanders reggen het juist andersom, aldus spr. De N.S.B. wenscht te bulgen voor niets en niemand, doch alleen te knielen voor God. Zij is geen politieke partij, doch het klop pende hart en de hijgende adem van het volk, dat om uitkomst uit zijn maatschap pelijke ellende smeekt. Ook deze spr. was overtuigd, dat Mussert zou winnen. De heer Vlekke sprak over: „De R.K. Staatspartij ln het huidige politieke stel sel". Spr. getuigde van de R.K. politiek dat rij schommelt. Colijn heeft hier tot het A.-R. volk gezegd, verheugd te zijn over het enthousiasme, dat hen had saamgebracht. Thans wilde spr., uit de opkomst van 3200 kameraden, het doorslaande bewijs zien, dat het volk Nat. Socialistisch wil geregeerd worden. Mussert komt op 25 Mei een woordje meespreken in het parlement. De heer Van Geelkerken sprak over „Onze strijd". De N.S.B. is op marsch om de taak van Colijn over te nemen. Zij vecht voor den organischen. dus corporatieven staat, waarin het volk, dat zich zijn af komst bewust is en de plaats waarop het staat, tot ontplooiing kan komen. De N.S.B. wenscht niet anders dan weg te nemen, alles wat een volk neer kan ha len. Mussert, de lijstaanvoerder in alle 18 kieskringen, wenscht zélf naar het parle ment te gaan, doch men moet één ding wel beseffen: het gaat niet om politiek steek spel, doch in het volk zelf ligt de strijd voor het ideaal en de toekomst. Voorz. Boom sprak een dankwoord, waar na staande het le couplet van het Wilhel mus is gezongen. Aanrijding. De 17-jarige L. is nabij „Bloemenlust" ingereden door een auto. Hij viel en uk een sleutelbeen. Een andere jongen, die bij hem stond, liep eveneens verwon dingen op. Na in „Bloemenlust" door dr. O. terbonden te zijn is L. per auto naar zijn vaderlijk huis in het Oosteinde vervoerd. HAARLEMMERMEER. Ernstig ongeluk. Op den Ringdijk nabij Aalsmeer alhier, bad een zoon van den heer M„ toen hij Plotseling van achter een wagen kwam loo- pen, het ongeluk in botsing te komen met «n passeerende auto. Met een gebroken bovenbeen werd hij opgenomen, en onder behandeling gesteld van dr. B„ die over brenging naar een ziekenhuis in Amster dam noodzakelijk achtte. Tot onderwijzeres aan de bijz. school ie Abbenes alhler (hoofd de heer G. Dor- jelo), is benoemd mej. W. Weggemans te Blokzijl. In verband met de in Haarlemmer meer gepleegde brutale oplichting, verne men we, dat de derde gearresteerde ver dachte J„ uit Amsterdam, ter beschikking tan de Justitie werd gesteld. KATWIJK. Jaarvergadering Katwijksche Ziekenverpleging. De Katwijksche Ziekenverpleging hield haar jaarvergadering in de zaal achter de Geref. Kerk te Katwijk-Binnen. De voorzitter, ds. R. P. A. Rutgers, open de. Het doet het bestuur goed te zien, dat er belangstelling is voor de vereeniging. Ook aan de vereeniging gaat de nood der tijden niet voorbij. Toch zijn er nog vele zegeningen, waarvoor God gedankt kan worden. De secr., ds. H Meijering, las de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. Het bestuur kwam elf maal in vergade ring bijeen. Het pogen om nieuwe contri buanten te winnen, werd met succes be kroond. De wijkzusters hebben völ ijver en met opgewektheid haar taak verricht. Aan 135 patiënten werden 8624 bezoeken ge bracht, terwijl 7 patiënten in het 'zieken huis werden verpleegd met 184 verpleegda- gen. Ook werden in verband met het con sultatiebureau 249 controle-bezoeken aan moeders gebracht. Het Comité v. Bijstand verrichtte eveneens weer veel werk. Mej. Haasnoot had de zorg voor de huls houding. Van wijlen mevr. de wed. v. d. PlasDe Jong werd een legaat van f. 100 ontvangen. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn uitgebreid jaarverslag. Hierna bracht de penningmeester de heer G. B. Werther, zijn jaarverslag uit. De ontvangsten en uitgaven sloten met een bedrag van f 4245.11. Het batig saldo bedroeg f. 125.10. In het reservefonds is nog aanwezig f. 2068.86. De boeken en be scheiden waren nagezien door dr. C. Steinz en den heer Haasnoot. Bij monde van eerstgenoemde werd een gunstig rapport uitgebracht, zoodat den penningmeester onder dank décharge werd verleend. De begrooting 1937 sloot met een nadee- lig saldo van f. 219.90. Hierna kwam in behandeling een voor stel tot aanvulling en wijziging der sta tuten. Art. 1 waarin het doel der vereeniging wordt omschreven, werd aangevuld met: „door de exploitatie (zoo mogelijk) van een wijkgebouw." Het bestuur verkreeg machtiging om op nieuw rechtspersoonlijkheid aan te vragen. Besloten werd om den naam „Katwijk sche Ziekenverpleging" te wijzigen in „Chr. Wijkvereeniging" gevestigd te Kat wijk. Het bestuurslid, ds. H, Meijering, werd met alg. st. herkozen. De presidente van het Comité van Bij stand, mej. W. Zuyderduyn, bracht haar jaarverslag uit. Door de meisjes, die met de busjes langs de huizen gaan, is bijeen gebracht f. 552.55. De inkomsten voor het fonds „Vrlj-bed" bedroegen f. 121.55; de uitgaven f. 119.50, batig saldo f. 2.05. Voor rekening van dit fonds werden verpleegd 4'patlënten met 90 ligdagëh. Mej.'A. v. d. Perk bedankte als lid wegens a.s. huwelijk. In haar plaats zal optreden mej. A. v. Beelen. In de commissie tot nazien der boeken werden benoemd notaris Matthijs en de heer R. v. Andel; tot secundi de heeren A. Brouwer en J. de Kreek. Een pensioenregeling voor de wijkzus ters zal door het bestuur nader onder de oogen worden gezien, men zal op de vol gende Jaarvergadering met voorstellen ko men. Nog werd gewezen op de mogelijkheid van inkomstenvermeerdering door te trachten, het onderzoek voor zeerisico in het ziekenhuis alhier te doen plaats heb ben. Ook dit punt zal de aandacht van het bestuur hebben. De voorzitter dankte voor de opkomst. Een bijzonder woord van dank ontvingen de dames van het Comité v. Bijstand en de wijkzusters. Nadat ds. Meijering m dankgebed was voorgegaan, sloot de voorzitter deze ge animeerde vergadering. VISSCHERIJ OP HARING, SPROT OP MAKREEL. OEGSTGEEST. Ledenvergadering Neutr. Coöp. Boerenleenbank. Onder voorzitterschap van den heer Joh. Uittenbogaard kwamen de leden van bo vengenoemde bank in alg. verg. bijeer.. De De Nederlandsche Visschenjcentrale voorzitter herinnerde aan de talrijke slacht maakt bekend, dat bij de visscherij op ha- offers van de tijdsomstandigheden. Het is ring, sprot of makreel de bepaling inzake mij een verblijdend teeken, aldus spr., dat de minimummaaswijdte van trawl- en 'ont3er onze leden zoo weinig slachtoffers snurrevaadnetten niet behoeft te worden ?ijn gevai]en in verschillende bedrijven is nageleefd, indien: de omzet iets ruimer geworden, hetgeen a. de betrokken reeder voor den aanvang een k]elne verademing beteekent. Bij velen dei reis aan de Nederlandsche Visscherij- ,tJ;lzer is het echter nog zeer moeilijk om centrale heeft medegedeeld, dat het vaar tuig in kwestie zal deelnemen aan de vis scherij op haring, sprot of makreel; b. met dit vaartuig na afloop der reis geen tong, schartong tongschar, schar en schol van een afmeting kleiner dan 23 c.M.. geen wijting van een afmeting kiel- ner dan 24 c.M.. geen schelvisch van een afmeting kleiner dan 25 c.M. en geen ka beljauw van een afmeting 'kleiner dan 31 c.M wordt aangevoerd. Indien men zich derhalve tegen een tuchtrechtelijke vervolging wil vrijwaren, zal men goed doen er zorg voor te dragen, dat bij de uitoefening van de visscherij op haring, sprot of makreel met netten, wel ke niet aan de voorschriften omtrent de minimummaaswijdte voldaan, deze beide voorwaarden worden vervuld. Onder de afmeting van een vlsch zal voor Üe toepassing van deze bepaling wor den verstaan de lengte gemeten van de punt van den snuit tot het einde van den staartvin. In stukken gesneden visschen of vlsschen welke ontdaan zijn van kop of staart, zullen worden geacht van kleinere afmeting te zijn dan onder b is vastgesteld, tenzij die stukken afzonderlijk gemeten grooter zijn dan de sub b genoemde af metingen. De mededeeling. bedoeld onder a. zal vóór den aanvang der reis schriftelijk moe ten geschieden. In spoedgevallen zal met een telefonische mededeeling genoegen worden genomen, mits deze binnen 24 uur schriftelijk wordt bevestigd. 7359 D.D.D.doet de jeuk bedara» en doodt de ziektekiemen, zoodat de huid zich kan herstellen. Flacons a 73 ct, f. 1.50 en 1. 2-SO. l L1 1 Ï3 I m GENE E.5MIDD EL HUlOflflMDOENI TEGEN' N G EN 7346 (Ingez. Med.) HILLEGOM. Vergadering der C. D. De afd. Hillegom van de Chr. Democra- ■jsche Unie, heeft een openbare vergade- Jng gehouden met den heer H. S. van Bouten, lid der 2e Kamer, als spreker. De hal van Hotel Sistermans was goed bezet. «a opening door den voorzitter, heeft de ipreker de regeeringspolitiek van het kabi net Colijn-Oud besproken en veroordeeld, ai) stelde er het program der C.D.U, te genover, dat wil verbetering van het volks- nijverheidsonderwijs, industrialisatie, "ndelsverdragen ten gunste van den land- ™uw, rechtvaardige verdeeling der lasten, Jhcnaffing van het bankgeheim, geen ka- (itaalvlucht, geen bewapeningswedloop, "toid voor het volk. Na debat over het communisme en het jhcisme, bijzonderlijk zooals het zich in "Wnje vertoont, alsmede over het milt- «nsme, volgde sluiting met dankgebed. Vermindering der werkloosheid. Over de afgeloopen week stonden 612 «titloozen ingeschreven, tegen 694 om de- S11 tijd in 1936. De vermindering der werk geld houdt dus aan. De afd. St. Franclscus van Assisie, den R.-K. Bond van Kantoorbedien- J'n heeft een ledenvergadering gehouden. J5 het reglement van de werkloozenkas wijzigingen aangebracht. De geestelijk «yiseur, kapelaan Schneiders, hield een over Amerika, waar spr. geruimen "M heeft gearbeid. Het Genootschap Hillegom en Benne- J'r?? van den Stillen Omgang, heeft een r®, bezochte vergadering gehouden, „"fin o.m. is medegedeeld, dat de reke- 'n8 sloot met een batig saldo van f. 240. J~Maan Voortwist hield een rede, geti- g-" „Twee werelden". Het zangkoor van Joseph zong verschillende liederen. KATWIJK AAN ZEE. Jaarvergadering Konijnenfokkers en Pluimvee-Ver. „Ko-Plu-Ko". De voorzitter de heer C. van Beelen heette allen hartelijk welkom op deze 2de jaarvergadering, die in Casa Cara gehou den werd. Nadat de heeren W. G. van Bee len en Nlc. Valentgoed als leden waren aangenomen, sprak de voorzitter de hoop uit dat zij trouw en actief zullen zijn. De secr. de heer W. v. d. Bent las de uit voerige notulen en bracht zijn jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat de heeren L. A. Dijksman en A. Hoek hun intrede in het bestuur deden. Het ledental bedroeg 68. Er werden 13 bestuursvergaderingen gehou den waarvan 6 met de Commissie van Bij- stand, 3 met de verlotingscommissie en één met de controle-commissie, terwijl 12 le denvergaderingen en 3 cursusvergaderingen werden gehouden. Tot bode werd benoemd de heer A. Hoek. Er werd besloten weer een tentoonstelling te houden. Wegens studieredenen en drukke werkzaamheden bedankte de heer A. Kleinman als bestuurslid. Het verslag vermeldt bijzonderheden van de tentoon stelling, die door 1000 betalende personen werd bezocht. „Ko-Plu-Ko" mocht alom in den lande een goeden naam verwerven; dit werd ook op de jaarvergadering van den Raad van Beheer ondervonden. De voorzitter dankte den secretaris voor het vele werk voor de vereeniging gedaan. De 2de penningmeester de heer P. Schou ten bracht zijn verslag uit, waaruit bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f. 442,40 en dat er een batig saldo is van f. 2022'/!. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredenden W. v. d. Bent en P. Schouten herkozen. In de 2 vacatures en voor de uit breiding van het bestuur met 2 leden wer den gekozen G. van Rijn, I. W. Colpa, J. N. Sibie en C. Boon, die allen hun herbenoe ming en benoeming aannamen- Tot leden van de tatoueer-commissie weden gekozen de heeren D. Ouwersloot en T. Ouwersloot. In de pauze had een verloting plaats. De heer Colpa zal in een volgende ledenver gadering een lezing met lichtbeden hou den. In het vervolg zal van tijd tot tijd een excursie worden gehouden naar plaatsen waar het een en ander betrekking hebben de op het gebied, dat de vereeniging be oogt, van belang is. De voorzitter sloot onder dank voor de trouwe opkomst 42 leden waren aan wezig deze vergadering. LISSE. Jaarvergadering „Ons Belang". In gebouw „Rehoboth" hield de Prot. coöp. broodbakkerij- en verbruiksver. „Ons Belang" U.A. haar 26ste jaarvergadering onder lèiding van den voorzitter, den heer J. Balkenende, die een kort openingswoord sprak. Spr. Hoopte, dat alle leden coöpera- toren zullen zijn in den vollen zin des woords. 111 De notulen werden door den heer H. v. d. Pol gelezen en iraetgestdld. De secretaris las het jaarverslag 1936. Er Is nog een winstcijfer 'behaald. De onkos ten werden tot een minimum beperkt. Den secr. werd dank gebracht, waarna de penningmeester, de heer J. M, de Graaf, het financieel verslag voorlas over 1936. De balans en verlies- en winstrekening werden gecontroleerd door den accountant, den heer H. M. Verhulst te Leiden. De balans sluit mét f. 62.849,55. de reser verekening bedraagt f. 18.927,30'De on roerende en roerende goederen zijn op de balans op werkelijke huidige waarden ver meld met aftrek van gewenschte afschrij vingen. De financieele toestand der coöpe ratie is gezond. De penningmeester gaf een kort exposé uit het accountantsrapport, waarbij hij o.a. mededeelde, dat de omzetten van leden en verbruikers der coöperatie over 1936 tot een bedrag van f. 127,461,31 kwam, een re sultaat waarover men, gezien de werkloos heid en mindere koopkracht, niet ontevre den mag zijn. Per kas is ontvangen f. 166.659.53'/!, uit gegeven is f. 166.215,83, per bank omgezet ruim f. 137,000. Het aandeelenkapitaal was gestegen tot f3689.24. Dank zij den goeden naam v. de coöperatie, treden steeds nieuwe leden toe. De lasten over 1936 waren ongeveer f. 1000 minder. De nettowinst over 1936 bedroeg f. 5933.33; na aftrek van afschrijvingen op onroerende en roerende goederen, vergoeding bestuur ed. werd voorgesteld aan dividend uit te keeren 4voor afd, bakkerij en 2'/i °/o voor afd. winkel en het restant onverdeeld over ie brengen naar de reserverekening. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn verslag. De aftr. bestuursleden, de heeren H. v. d. Pol, B. v. d. Linden en C. v. d. Beek wer den herkozen, evenals de aftr commissa rissen, de heeren C. van Mechelen en D. Bol. Een verzoek van de ver. „Draagt Elkan ders Lasten" om een subsidie werd gunstig ontvangen. Een bedrag van f. 50 werd be schikbaar gesteld. Na rondvraag sloot de voorzitter. Te Rheeze (O.) is ln den ouderdom van 40 jaar overleden de heer G. J. M. v. Oortmerssen, sedert tien jaar hoofd van de Chr. school aldaar. De overledene was tevoren werkzaam als onderwijzer aan de Chr. School alhier. voort te kunnen gaan Desniettegenstaande kunnen het bestuur en de Raad van Toe zicht een gunstig overzicht van het werk dei Bank voorleggen. Wij hebben nog veel kunnen bereiken ten gunste onzer leden. Wij staan echter in alles niet alleen. De Centrale Bank te Utrecht heeft het hefl handen, waardoor wij wel eens ge dwongen worden strenge maatregelen te nemen tegen onzen wil Wij zijn met onze Bank op bescheiden voet begonnen en tot heden uitgegroeid met een een stevige ba sis. Moge voor allen spoedig de zon weer opgaan De notulen van den secretaris, den heer P. Oudshoorn werden onveranderd vastge steld. In het jaarverslag van den kassier, de heer M. v. d. Heul, werd o.m. terugge zien op de goede onderlinge verstandhou ding. De rekening en balans 1936 werden vastgesteld, als volgt: Rekening 1936. Ontvangsten: inhoud der kas op 31 Dec. f. .6664.53; Ontvangen spaar gelden f. 130.184.32; terugbetaalde voor schotten f. 6.561.22: rekening courant le den f.290.394.19; idem Centrale Bank f. 242.275.06; afschrijvingen f.50.af re serve gebrachte winst f. 1.050.03; rente van voorschotten f 3.884.57; rente in loopende rekening f. 5.369.54; rente van Cent.r. Bank f. 207.97; diverse ontvangsten f.135 49. To taal f. 686.756.92 Uitgaven: Terugbetaalde spaargelden f. 98.665.23; uitgegeven voorschotten f. 12.650.—; loopende rekening f. 321.649.18; naar Centr. Bank f. 236.783.31; Rente Spaarbank f. 5.754.84; rente van loopende rekening f. 123.54; rente aan Centr. Bank f. 89.20. bijdrage Centr. Bank f. 80.80; waarborgfonds f. 118.08; salaris en kan toor f. 1.500.afschrijvingen f. 350.di verse uitgaven f. 843.26: op reserve ge brachte winst f. 1050.03; inhoud der kas op 31 Dec. '36 f. 7099.45. Totaal f. 686.756.92. De Balans geeft aan bezittingen en schulden een bedrag aan van f.215.330.94 Het naar de reserve over te brengen saldo winst bedraagt f. 929.25. De voorzitter bracht den leden dank namens bestuur en Raad van Toezicht voor het in hen ge telde vertrouwen. De heer P. Oudshoorn werd als bestuurs lid herkozen en de heer Abr. Uittenbogaard ,verd als lid van den Raad van Toezicht herkozen. Beiden namen deze herbenoe ming aan. Eenige nieuwe leden zijn toege treden. De rentestandaard is vastgesteld ais volgt: voor rekening courant van 5 op 4.7%; voor eigen gelden van 2,5 op 2%; voor spaargelden van 3.25 op 2.80%. De voorzitter deelde mede dat, na ge houden besprekingen met de Centr. Bank, uitsluitend voor melkveehouders, die in noodlijdenden toestand verkeeren. uit de omgeving van Leiden een gunstige rege ling zal worden ingesteld ter verkrijging van voorschot op korten termijn. Dit kan voor velen een ware uitkomst beteekenen. De heer B. J. v. d. Meene hield dan een causerie over „Bankzaken". Spr. schetste aan de hand van het vitaminestelsel, öe voedselvoorziening van den mensch en de iuiste toepassing daarvan en gaf een ver gelijking met de besturing en blijvend groeienden gezondheidstoestand van het wezen der Neutr Coöp. Boerenleenbank. De voorzitter dankte hem voor zijn boeiend betoog, waarop sluiting volgde. NOORDWIJK AAN ZEE. Onder auto geraakt. In de Schoolstraat werd de daar fiet sende heer W. B. door een vrachtauto van den heer M. omvergereden en ernstig aan een der beenen gewond. Na in een woning ter plaatse van het ongeval eerste hulp te hebben ontvangen, kon het slachtoffer naar zijn woning worden vervoerd. Voor een uitverkocht huls gaf de „Echo der Duinen" in „Seinpost" haar gebruikelijke uitvoering. Er was een zeer select programma samengesteld, dat keurig werd afgewerkt. Muzieklievend Noordwijk heeft dan ook genoten van dit concert, terwijl de „Echo der Duinen" een dank baar en warm applaus ten deel viel. VOORHOUT. Raadsagenda. De raad vergadert Vrijdag a.s. ter behan deling van het volgende: 1 Opening: 2. Notulen der raadsvergade ring van 21 Januari 1937; 3. Ingekomen stukken; 4. Voorstel van B. en W. tot ver lenging van den ontruimingstermljn van eenige onbewoonbaar verklaarde woningen; 5. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de overnamebalans per 1 Februari 1937 van de bezittingen en schulden der bouw- vereeniging „Herman Boerhave"; 6. Voor stel van B. en W. tot 9de wijziging dér ge- meentebegrooting 1936; 7. Voorstel van B. en W. tot 3e wijziging der gemeentebegroo- ting 1937 in verband met het door Ged. Staten ingesteld onderzoek; 8. Rondvraag; 9. Bezwaarschriften tegen belastingen; 10. Sluiting, Schitterende uitvoering van Voorhout's Gemengd Koor. De Chr. gem. zangver. Voorhout's Ge mengd Koor hield haar 23ste uitvoering in de Ned. Herv. Kerk alhier. Medewerking verleenden de heeren G. Ouwehand (Was senaar) tenor, C. Jansen, orgel, en de heer P. v. Zoen, piano. De eere-voorzitter, ds. J. J. H. Klomp, opende deze drukbezochte uitvoering. Na het gezamenlijk zingen van Ps. 68 10, ging hij in gebed voor. Hij sprak een toepasse lijk woord, waarna de zangvereeniging het verzorgde programma afwerkte. Luisteraars zoowel als de vereeniging zelve kunnen met groot genoegen op dezen avond terug zien. Een woord van buitengewone waardeering is hier zeker op zijn plaats voor hetgeen de solist, de heer G. Ouwehand, heeft laten hooren. Zijn zang viel zeer in den smaak, evenals zijn goede voordracht. De avond stond onder leiding van den directeur der zangvereeniging, den heer C. v. d. Keur. Ds. Klomp sprak een slul- tingswoord, waarna gezongen werd Gez. 96. In opdracht van den Rijkswerkloos- heidsdlenst wordt op het oogenblik een onderzoek ingesteld naar de wijze van huurbetaling door de werkloozen. Hiertoe moest elke werklooze zijn laatst betaalde huurkwitantle overleggen. Het ligt in de bedoeling binnenkort over te gaan tot het van de steungelden af trekken van de huurpenningen, welke door de betrokken eigenaars, die daarvoor een aanvraag hebben Ingediend, zullen worden uitgekeerd. WARMOND. Aanvaring. De motorboot van den heer v. H. alhier is door een motorvrachtschip aangevaren en zwaar beschadigd. Het motorschip voer door, terwijl de schipper van deze aan varing geen notitie nam. Dit muisje zal nog wel een staartje hebben! Door de gemeente-politie is een drietal Leidenaars aangehouden die een grooten zegen vervoerden, wat in dezen tijd verboden is. Zoowel de zegen als de visch werden in beslag genomen; proces verbaal werd opgemaakt. SASSENHEIM. „Jong Holland snakt naar werk." In het Herv. Vereenigingsgebouw ver gaderde het pi. Comité der Centrale voor Werkloozenzorg, onder leiding van den voorzitter, den heer D. Bol. Spreker was de heer Z. Bras van Am sterdam, lid van het hoofdbestuur van de Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht door den Raad van Kerken voor practisch Christendom, die een overzicht gaf van het werk tot nog toe verricht en de plan nen voor de toekomst Nederland heeft momenteel meer dan 100.000 jeugdige werkloozen. Nadat aan vankelijk op allerlei wijzen getracht was iets voor deze groote groep door de crisis gedesillusioneerden te doen, werd in 1935 begonnen met een proef voor werkkampen voor langeren duur. Successievelijk is dit het voornaamste werk der Centrale geworden, nu 9 werk kampen in volle exploitatie zijn. 8 voor de werkloozen van verschillende Chr. organi saties en 1 te Beekbergen voor de Vrijz. Chr. Jeugd-organisatie. Het heeft moeite gekost voor dit werk geschikte objecten te vinden, waaraan de eisch gesteld moest worden dat het pro ductief en economisch verantwoord moet zijn terwijl geen arbeid aan de vrije markt mag worden onttrokken. Met liefde en belangstelling is het plan in Chr. Nederland ontvangen, terwijl dit bleek uit de opbrengsten der collecten, welke steeds het bedrag der raming heb ben overschreden. De Centrale heeft dan ook niet stilge zeten en de plannen voor de voortzetting en noodzakelijke uitbreiding in 1937 too- nen dat f. 150,000 daarvoor benoodigd is. De resultaten van het werk zijn moed gevend. Hoevele Jonge menschen zijn ln de kampen aangekomen, lichamelijk aan alle arbeid ontwend en geestelijk kapot, terwijl hun in de kampen iets getoond is van daadwerkelijk medeleven van Chr. Ne derland, waardoor zij moreel zijn gesterkt en hun zelfvertrouwen hebben herkregen Het kan dan ook geen vraag zijn of het werk zal worden voortgezet. Het is eisch, dat ook thans Chr. Nederland zal toonen verstaan te hebben dat „Jong Holland snakt naar werk!" Hierop volgde een uit voerige gedacht ?n wisseling Aan het postkantoor alhier word ge durende Februari 1937 ingelegd f. 8718.69 en terugbetaald f. 10190.27. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4002. WASSENAAR. GEMEENTERAAD. Een geschenk van den heer Ruys - Benoe mingen - Converteering geldleening. Onderwijzersbenoemingen. De Raad vergaderde. Na de opening merkte de voorzitter op, dat hij de conver satie, welke de leden over de fraaie foto van H, M. de Koningin reeds waren be gonnen, een oogenblik wilde voortzetten. Hij deelde mede, dat deze foto in lijst een geschenk is van weth, D. Th. Ruys. Of schoon binnenkort nog een voorstel tot aanvaarding van dit geschenk zal worden ingediend, wilde hij thans reeds zijn dank uitspreken, waarmede de raad door applaus instemde. Medegedeeld werd. dat mr. Kiewiet de Jonge wegens verblijf in het buitenland ver hinderd was de vergadering bij te wonen. Aan de orde was vaststelling van een verordening overeenkomstig art. 223 der gemeentewet. Zooals bekend, is bij K. B. van 15 Dec. 1936 de raad aangemaand om binnen drie maanden de bezoldiging van de politieambtenaren te regelen. B. en W. stellen nu voor aan de wenschen van den Minister te voldoen en aan de regeling toe te voegen, dat de kindertoeslag zal ingaan bij het derde kind. Na discussie werd aldus besloten. Mede werd besloten de vergoeding voor rijwielen in te trekken en daarvoor in de plaats dienstrij wielen te verstrekken. Aan de samenwerkende tuinbouwvereeni- gingen in deze gemeente werd een subsidie van f. 75 toegekend in de kosten van een alg. tuinbouwcursus. Tot lid van de pi. schoolcommissie werd benoemd de heer M. C. Kors. In de commissie van toezicht op het agentschap der Arbeidsbemiddeling werden benoemd als voorzitter mr. A. J. M. van Moorsel, als leden-werkgevers de heeren C. van Tol en M. van der Bent en ais leden werknemers de heeren J. Remmerswaal en T. J. van der Veen. In de commissie van advies voor de werk loosheidsverzekering werden benoemd als voorzitter mr. A. J. M. van Moorsel, als lid- raadslid de heer G. J. van der Stoel, als lid-werkgever de heer D. Veldhuizen en lid werknemer de heer J. Remmerswaal. Als leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim werden benoemd de heeren W, F. de Bree, N. H. Heeroma, dr. H. J. Hon- ders, W. J. Hoogeveen, J. E, Hubbeling, J. J. Jonker. M. C. Kors. L. Looijenga en Dr. J. Moser. Vastgesteld werd voorschot op de vergoe ding voor de bijz. scholen ingevolge art. 101 der L. O. Wet over 1937. Mede wordt beschikt op verzoeken van de besturen van bijzondere scholen om ver goeding voor boventallige leerkrachten. 3—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7