BUITENLAND ELTAX 666 RIJKSPENSIOEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bias! Donderdag 4 Maart 193] Gruwelijke roofmoord te Vlissingen DAG en NACHT Twee oude menschen vermoord Een bezoeker van het café de dader R.K. PROPAGANDACLUB ,.DR. SCHAEPMAN". De jaarvergadering. Gisteravond hield de Als. R.K. Propa- gandaclub „Dr. Schaepman" haar jaarver gadering in het St. Antonius Clubhuis De voorzitter, mr. H. A. F Donders opende den avond met den Chr. Groet, waarna het woord was aan mr dr. C. Ch. van Haren voor het houden van zijn rede getiteld „Waarom een R.K. Staatspartij" In enthou siaste bewoordingen schetste spr. de R.K. Staaatspartij niet alleen als een uiterste noodzaak voor h'et voor meer dan 30 R.K. georiënteerde Nederlandsche volksdeel, maar als een nartii, die als onmisbaar be schouwd moet worden voor het geheele Nederlandsche volk. Na deze rede beantwoordde spr.hem gestelde vragen, waarna de vergadering een oogen- blik pauzeerde om daarna tot het huis houdelijke gedeelte over te gaan De notulen van de vorige vergadering werden door den secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Het welverzorgde jaarverslag van den heer A. v. Dijk gaf een ruimen blik over 1936, dat als een rustig jaar voor de oropagandaclub moet worden beschouwd Het verslag gaf een teruggang aan van 20 leden, 1 begunstiger en 1 donateur. Hiema bracht de heer Soeel financieel verslag uit over het afgeloopen vereeni- gingsjaar. uit welk verslag blijkt, dat ,X)r Schaepman" 1936 afsloot met een batig lüio van f. 182.74. De heer Speel sprak hierna enkele woorden van propaganda speciaal ten aanzien van het aanwerven van actieve'leden Aan de beurt van af treden waren de bestuursleden de heeren A Dieben en A. van Dijk. van wie alleen laatstgenoemde zich herkiesbaar stelde. De heer van Dijk werd herkozen met 36 van de 37 uitgebrachte stemmen. De vacature van den heer A, Dieben zal worden bezet door den heer N. de Water, die 25 van de 37 stemmen op zich verzamelde. Hierna was de bespreking van de propaganda voor de Tweede Kamerverkiezing aan de orde. welk punt nader door mr. Donders werd toege licht en uiteengezet. Spr. deed een drin gend beroep op aller medewerking, daar deze den komenden verkiezingsstrijd on misbaar zal blijken. Na een geanimeerde rondvraag sloot mr Donders de vergade ring op de gebruikelijke wijze. Tijdens de vergadering gaven zich 17 leden als lid der oropagandaclub op „JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK" In de week van 31 Maart tot en met 6 April wordt over het geheele land een actie gevoerd onder de leuze .Jong Holland snakt naar werk". De Centrale voor Werk- loozenzorg wil trachten in deze periode een bedrag van f. 150.000 bijeen te brengen ten einde .Jong Holland" in staat te stellen eenigen tiid te werken hetzij in de werk kampen waarover wij juist dezer dagen uitvoerig schreven, hetzü in de internaten. De N.C.R.V. zal op 31 Maart een speciale •uitzending aan dit goede en sympathieke doel wijden waarbij de ministers Slingen- berg en de Wilde het woord zullen voeren. Collectanten en zij. die op andere wijze deze actie willen steunen, gelleven zich te vervoegen bij het secretariaat van het plaatselijk comité, den heer Ph. J de Leeuw, Schelpenkade 28. alhier. KWEEKSCHOOL VOOR VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Ouderavond. Gisteravond waren vele ouders en kin deren van de Haanstra-school (Fröbel school, ingang Leliestraat) in de groote zaal der Kweekschool voor Voorbereidend Onderwijs op het Rapenburg bijeengeko men voor hun tweeden ouderavond. Het hoofd der school, mej. J. Bakker opende de vergadering en heette de gasten, o.w. den heer Vriend, inspecteur van het onderwijs en den heer Van Slooten, voorzitter van het bestuur van het Fonds tot Instandhouding der Haanstra-school, hartelijk welkom. Zij sprak haar voldoening uit over de groote opkomst; een bewijs van belangstelling van den kant der ouders, en gaf toen 't woord aan den heer C. W. Huibregtsen, die als secretaris van genoemde Kweekschool, waarvan de Haanstra-school de tweede leerschool is, uiteenzette hoe de financiën met groote moeite bijeengezameld moeten worden, welke middelen daartoe aange wend waren en worden en ook de hulp der ouders inriep, om mede te werken aan de instandhouding der school, die zeker in een behoefte blijkt te voorzien, maar die zonder subsidie van de gemeente eigenlijk niet bestaan kan blijven. Te minder omdat tot nu toe de kosten grootendeels door boven genoemde kweekschool werden bestreden, maar omdat deze door de bezuiniging zelve zooveel subsidie moet derven, daartoe niet langer in staat is. Als een der bronnen om in dien financieelen nood te voorzien, ver- telde hij, zou er in September a.s. 'n bazaar gehouden worden, waartoe hij aller mede werking verzocht. Daarna hield mej. Bakker een pakkende causerie over het werken in de school. waarin zij vooral deed uitkomen, hoe de kleinen er niet heen moeten gezonden wor den, om ze kwijt te zijn, maar hoe o.a. er de liefde voor dieren en planten in de jonge ziel gewekt wordt; hoe ze onder leiding toch groote vrijheid hebben en hoe ook voor haar en haar onderwijzeressen Fröbels woord: „het Kind is mijn leermeester" be waarheid werd. doordat een vrijmoedige opmerking of vraag van een der kinderen haar telkens een richtsnoer voor haar han delen was. Uit de vergadering kwamen tel kens bewijzen van instemming, hoe de ouders zich de aangehaalde voorbeelden van het schoolleven hunner kinderen met pleizier herinnerden. Toen deed de Oudercommissie allerlei mededeelingen van de gebeurtenissen in 't afgeloopen jaar door een keurig jaarver slag door een zakelijk overzicht van het schoolfonds en aan het eind daarvan bracht de voorzitter, de heer Deys, dank aan allen, die hun krachten aan de be langen der school gegeven hadden, in de eerste plaats aan mej. Bakker, die met haar twee onderwijzeressen steeds zich met haar geheele hart aan haar werk geven. Na het gebruiken van een kopje thee luis terden de leerlingen der hoogste klasse der kweekschool door zang en declamatie het verdere gedeelte van den avond op en ook dit nummer van de agenda bleek in goede aarde te vallen, zoodat in opgewekte stem ming de vergadering gesloten werd. Toen vanmorgen te ongeveer 7 uur de melkboer als gewoonlijk zijn waren kwam brengen aan het café van den heer J. Lauwereins, gevestigd aan den Koningsweg 47 nabij de Keersluis te Vlissingen. vond hij de deur van het café open. De melkboer, die op andere ochtenden het perceel gesloten vindt, vond dit zeer vreemd en keek naar binnen. Tot zijn groote ontsteltenis zag hij toen de lichamen van den bejaar den caféhouder en diens echtgenoote op den vloer van het café voor het buffet liggen. De man begaf zich onmiddellijk naar de politie welke hij van de ontdekking in kennis stelde. Uit het voorloopig door de politie in gestelde onderzoek is komen vast te staan, dat de beide oudjes gisteren laat in den avond zijn vermoord. Roof moet aanleiding tot den moord zijn geweest. De café's te Missingen kunnen tot middernacht geopend blijven, doch het café „De Keersluis" van den heer Lauwereins dat, hoewel aa nden groo- ten weg toch eenzaam gelegen is, sluit steeds tusschen 10 uur en half elf. Het is zeer waarschijnlijk dat omstreeks het sluitingsuur of kort daarna de dader of daders van het misdrijf in het café zijn gekomen. De vrouw, wier lijk in het café werd gevonden, bevond zich na melijk in nachtgewaad en men ver moedt, dat zij, toen zij zich boven in de slaapkamer bevond, beneden in het café iets verdachts heeft gehoord en zich toen naar beneden heeft begeven. Onder leiding van commissaris A. O. F. W. Gasinjet, werd hedenochtend in het perceel een onderzoek ingesteld. Het is gebleken dat het geheele huis is doorzocht en dat alle kasten, enz. zijn opengebroken. Zelfs de bedden zijn uit elkaar gehaald en de kussens openge sneden met hetdoel om ook daarin nog geld te vinden. Achter het buffet in het café werd op den grond geld gevonden, .zoodat men aanneemt, dat de bedrijvers van den roofmoord zich moesten haasten en geld hebben laten vallen. De commissaris van politie heeft zich hedenochtend onmiddellijk in verbin ding gesteld met den politiescheikun- dige, den heer van Ledden Hulsebosch te Amsterdam, die zich zoo spoedig mogelijk naar Vlissingen zal begeven om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. Nader wordt gemeld: De caféhouder Lauwereins was 75 jaar; z'n vrouw 63 jaar. De melkboer, die den moord ontdekte, was zoo verstandig niet naar binnen te gaan maar' onmiddellijk hulp te halen, waartoe hij zich tot den brugwachter De Jong wendde, die zich even verder op het land bevond. De mannen zijn samen terug gegaan, maar toen de Jong zag wat er aan de hand was, heeft hij de politie gewaarschuwd, die korten tijd later ter plaatse was om onder leiding van den commissaris, den heer Gasinjet, een onder zoek in te stellen, waaraan ook werd deel genomen door hoofdinspecteur Q. van Vugt, inspecteur van Damme en eenige recher cheurs. Verzorg Uw toekomst Op de veiligste memier. Verzeker U een vov RAAD VAN ARBEID 7347 (Ingez. Med.) DE ALGEMEENE TOESTAND Fransch-Duitsche economische onder handelingen. De Franseh - Duitsche economische onder handelingen, die op 25 Februari moesten beginnen, doch in verband met ziekte van den leider der Duitsche delegatie waren uitgesteld, zijn te Berlijn hervat. BELGIË Besluiten der soc.-dem. partij, een debat over de blnnenlandsche Toen wij even nadien bij café „Keersluis" kwamen was de commissaris zoo welwillend ons toe te staan de plaats van het misdrijf .e betreden, waarbij natuurlijk de noodige voorzichtigheid moest worden betracht om geen sporen te vernietigen. Geheel links in het café lag de hoog bejaarde Lauwereins. Het was opmerkelijk dat dit slachtoffer Na geheel gekleed was, hetgeen er op schijnt te politiek heeft de algemeene raad -der Bel wijzen, dat de moord gisteravond heeft gjsche arbeiderspartij eenstemmig een plaats gevonden, motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de socialisten verwachten, dat de re- De man maakt namelijk absoluut geering zal blijven streven naar verster- niet den indruk van iemand, die door king der collectieve veiligheid, die °ttzf- onraad on-eschrikt haastig een naar schriftelijk is van de Belgische veiligheid onraad opgeschrikt, haastig een paar Verder wor<it verklaard, dat de taak, die kleedingstukken heeft aangeschoten en do reg€erlng op zich heeft genomen, verr toen overvallen werd. Links in de borst in de hartstreek was een diepe snede in de kleeding, welke wel door een mes steek zai zijn veroorzaakt. Een feit, dat sterk de aandacht trok, was dat zich om den rechterenkel een breede grof linnen band bevond, welke niet tot de kieeding schijnt te behooren, zoodat men zich afvraagt of getracht is het slachtoffer te binden. Aan de rechterzijde van het café lag het lichaam van de echtgenoote van den ver moorden caféhouder. Natuurlijk staat nog niets definitiefs vast, maar men neemt aan, dat zij zich reeds ter ruste had begeven, naar beneden kwam omdat zij onraad bemerkte en toen op haar beurt door den dader of de daders werd aangevallen. Hierop wijst het feit dat de vrouw in nachtgewaad was en slechts en kele, blijkbaar inderhaast aangetrokken kleedingstukken droeg. Vooral dit slacht offer was op vreeselijke wijze toegetakeld. Dat roof de aanleiding tot de daad is kan niet in twijfel worden getrokken. De geld- lade in het buffet is geopend en de daders zijn blijkbaar zeer overhaast te werk moe ten gaan, daar op den grond, achter het buffet, vele geldstukken verspreid liggen. Op de bovenverdieping is gelijk reeds ge meld alles overhoop.-gehaald. Het is niet uitgesloten, dat de daad door een bezoeker van hét café is ge pleegd, daar op een tafeltje midden in het café twee ledige glaasjes staan, het geen er op zou kunnen wijzen, dat de caféhouder met een klant heeft zitten praten en toen overvallen en vermoord werd. Men stelt een onderzoek in om een in een grijze jas gekleeden man op te sporen, dien men gisteravond het café heeft zien betreden. In de omgeving van café „Keersluis" dat recht tegenover de gelijknamige brug over het kanaal door Walcheren is gelegen, ston den hedenochtend zeer veel belangstellen- I den, die met deernis en verontwaardiging het gebeurde bespraken van voltooid is. Het is noodig. dat het re- geeringsprogramma van Juni 1936 volledig verwezenlijkt wordt, vooral op sociaal- economisch gebied. Met het oog op de herhaalde pogingen tot het ontwrichten van de regeerlngs- meerderheid, die ten doel hebben de macht in handen der reactlonnalre groepen te brengen, maant de partij aan tot waak zaamheid en besliste actie. Tenslotte zegt de motte, dat volgens het oordeel van den raad militante socialisten op bijeenkomsten, waar nlet-socialisten spreken, slechts het woord kunnen nemen met toestemming van het partijbureau. Ook is een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de sympathie der Bei- Begin April zal de senaat van de univer siteit van Lausanne onder voorzitterschap van den rector der universiteit zich naar Ji Rome begeven om den Duce den doctorsbul rische arbeidersklasse 7w7e"Spaansche voor het doctoraat honoris causa in de po- republikeinen zal blijven blijken door me- litieke en sociale wetenschappen te over- ïepuoiiKeiiieu ia jhanriiizpn Dp universiteit heslnnt ter ».i._ FRANKRIJK Het opperbevel in tijden van oorlog. De legercommissie van de Kamer heeft voor de kwestie van het eenhoofdig bevel een oplossing aanvaard, die sterk overeen komt met de door Daladier voorgestelde. Met 9 tegen 6 stemmen is besloten, dat de opperste oorlogsraad verplicht zal zijn, een opperbevelhebber te benoemen, zoo-' dra de oorlog ls verklaard en dat de raad zelfs in vredestijd een commandant kan benoemen, zoodat deze onmiddellijk bij het begin der vijandelijkheden zijn ambt kan uitoefenen. De minister-president zal in vredestijd minister van nationale verdediging zijn, maar kan zijn bevoegdheden overdragen aan een anderen minister met of zonder portefeuille. Het voorstel van de commissie voor de luchtvaart, volgens hetwelk de minister van luchtvaart alle verrichtingen voor de luchtverdediging zou moeten coördineeren, werd verworpen In plaats daarvan werd het voorstel der regeering aanvaard, volgens hetwelk de minister-president deze verrichtingen on der de belanghebbende ministerieele de partementen kan verdeeien. ZWITSERLAND Mussolini doctor honoris causa. dewerking aan de oprichting van een groot ziekenhuis te Valencia. DUITSCHLAND Scheuren van grasland. De rijksminister van landbouw heeft de Duitsche boeren ultgenoodigd hun bouw gronden uit te breiden door het scheuren van grasland, zulks ter betere verzekering van de voorziening van Duitschland van granen, vezelplanten en olie-opleverende gewassen. Voor dit dort zal een belangrijk crediet, welks bedrag neg niet bepaald is, in den vorm van subsidies' aan de boeren worden uitgekeerd. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. „Het Staatkundig stelsel". Voor de afdeeling Leiden van het Insti tuut voor Arbeiders Ontwikkeling gaf gis teravond de heer J. van Zwijnarecht uit dpP Haag zijn tweeden cursusavond in hei Vclksgebouw, ditmaal behandelde spreker de dictatoriale stelsels. Aanvangende met het fascistische stel sel. zette spr. uiteen, dat het z.i. onjuist is te spreken van nationaal-socialisme. Men heeft blijkbaar bewust de massa willen sug- gcreeren, dat het stelsel iets te maxen hteft met socialisme, hetgeen spr, ten stel ligste bestrijdt. Van een facistische theo rie is geen sprake, de eenige theorie was: hoe komen wij zoo spoedig mogelijk aan de macht. In tegenstelling met den ac- mccratischen staat, die een rechtstaat is. noemt spr. den fascistischen staat een machtstaat. Zoo kan het gebeuren dat men in dictatuur-landen zonder inacht neming van bepaalde formaliteiten in hechtenis wordt genomen, zonder ooit te •veten te komen, wat de reden is. Eenigen tijd later verneemt de familie dat de ar restant aan hartverlamming is gestorven I Alles is in den fascistischen staat onder geschikt aan den dictator; het volk it er alleen om geregeerd te worden, niet om zeil te regeeren. Dit is daar een gave, aan slechts enkelen toebedeeld. De ministers worden aangewezen door den dictator, de verkiezing van volksvertegenwoordigers is een quasi-buiging naar de democratie, meer niet. De vergaderingen van den grooten fascistischen raad in Italië zijn geheim; de gemeenteraden geven slechts adviezen, de samenstelling dier raden berust oij de burgemeesters. Dc corporatieve raad is epe- ciliek Italiaansch; Duitschland wil er niets van weten. De samenstelling is zeer eenzijdig, want alleen fascistische organi saties zijn toegelaten. De raad is volkomen ondergeschikt aan den Duce. Volgens Ein- zig 'n fasciri^sch schrijver, kwamen ner gens zoo eenvoudig loonsverlagingen tot stand als in de fascistische landen. In Duitschland is de toestand in groote mekken gelijk aan dien in Italië. Ook daar is een schljnparlement, terwijl de grondwet eigenlijk afgeschaft is. 4556 (Ineez. Med.) Komende tot Rusland, zet spr. uileen, dót de grondwet daar een toonbeeld van onoprechtheid is. Kiezers zijn alle perso nen boven 18 jaar, doch men kent alleen de communistische partij het recht van candidaatsteiling toe. Evenals in de an dere dictatuurlanden is ook in Rusland een geraffineerd werkend spionagestelsel In gevoerd om er den schrik onder te houden. Geestelijke vrijheid bestaat er in deze drie dictatuurlanden niet, recht van critiek is volkomen uitgesloten. Het ergste van deze slavernij is niet d^t men slaaf is. doch dat de wil om vrij te zijn. volkomen gedood wordt. Het staats-apparaat werkt zoodanig dat men andere staten zonder oorlogsver- ipostadres: Nieuwveen). Fabriceeren en re- pareeren van alle soorten machines, rol- klarlng onverhoeds kan aanvallen en op lend materiaal, ijzerconstructies, benevens i-i ci "7 o nni7o irnrm t Tionro 1 nor focpierriP pon J ae handel daann, in den meest uitgebrei- ENGELAND Het debat in het Hoogerhuis. In het Hoogerhuis is het debat over de buitenl. politiek voortgezet, Hurtwood, afgevaardigde van de natio nale arbeiderspartij, stelde voor, dat men Duitschland zou uitnoodigen tot een con ferentie op den voet van volkomen gelijk heid, waarop alle Duitsche grieven zouden kunnen worden besproken. Snell, de leider van de fractie der la- bouroppositie, pleitte voor een politiek van goede nabuurschap met Duitschland. Lord Halifax beëindigde het debat. Hij zeide o.a. dat Engeland niet geisoleerd kan worden en zich ook niet kan isoleeren. Al leen de kleine landen kunnen met eenige zekerheid het voorrecht van isolement op- eischen. Halifax achtte het niet juist te zeggen, dat er in de bestaande situatie geen enkele geruststellende factor is. ..Wij kun nen er bijv. voldaan over zijn aldus ver volgde hij dat Hitier ons op 30 Jan. verzekerd heeft, dat het tijdperk van ver rassingen voorbij is. Overigens, indien iemand, de laatste zes maanden, op welk -■ogenblik ook oorlog had gewild, dan had hij een gereede aanleiding kunnen vinden in de verwikkelingen in Spanje. De Brit- sche regeering hoopt, dat het oogenblik zal komen, waarop men opnieuw en met meer resultaat zal kunnen onderhandelen over een redelijk evenwicht in de bewapenin gen op het laagst mogelijke peil, dat thans aanvaardbaar is". Haiifox bevestigde nogmaals, dat de re geering haar geloof in de idealen van den Volkenbond behoudt. Alle arbeid der re- gcering op diplomatiek, militair. Industrieel en ander gebied zal ondergeschikt zijn aan het eenige dori: het oprichten van het ge bouw van den vrede op den grondslag der gerechtigheid. handigen. De universiteit besloot ter gele genheid van het honderdjarig bestaan Mussolini tot eeredoctor te benoemen. De senaat zal worden vergezeld door pro fessor Bosinsegni, die reeds aan de univer siteit doceerde toen Mussolini deze bezocht. OOSTENRIJK. Keert Schuscluiigg zich af van Mussolini? De .Daily Herald" meldt, dat de Oosten- rljksche bondskanselier Schuschnigg zijn reis naar Rome, die in den loop van dt volgende week geschieden zou, afgelast heeft. Het blad schrijft dan verder: „Oostenrijk breekt met Musolihi. Dit ver bazingwekkende gebaar geeft het einde aan van de nauwe overeenstemming tus schen Oostenrijk en Italië, welke in het voorjaar van 1933 ontstond. Teneinde den nadruk te leggen op den breuk doen de regeeringsbladen van Wee- nen een aanval op de bewapeningspolitiek van Italië. Meer nog en dit is gevaarlijk, Schuschnigg schijnt besloten te zijn voort te gaan met zijn plannen tot restauratie der Habsburgers, ondanks de waarschuwin gen van Berlijn en Rome". Het lijkt ons vooralsnog wat voorbarig! Schuschnigg koestert volgens het Engel- sohe blad bovendien de hoop, dat Praag hem terzijde zal staan in zijn pogingen, de goedkeuring van Engeland en Frankrijk voor de restauratie en de bescherming dezer mogendheden tegen een Duitsch tus- schenkomst te verkrijgen. ITALIË. BIJEENKOMST VAN GROOTEN FASCISTISCHEN RAAD. HANDELSREG1STER KAMER VAN KOOPHANDEL, Nieuwe inschrijving: Brama. Stationsstraat 60, Zevenhoven, deze wijze vormt vooral het fascisme een bron van onrust voor de geheele wereld. Op deze inleiding volgde wederom een uitgebreide gedachtenwisseling. Tot slot zal volgende week behandeld worden het socialistische stelsel. ACADEMISCH HISTORISCH MUSEUM. Wegens de groote daarvoor betoonde be langstelling zal de tentoonstelling van ge- teekende en gegraveerde portretten, wel ke in het Academisch Historisch Museum in het Academiegebouw alhier wordt ge houden worden verlengd tot en met Za terdag 20 Maart 1937. Aan de expositie is toegevoegd een portret van Prins Willem den zin. Eigenaresse: M. L. Brandt-Visser, Am sterdam (Huwelijksche Voorwaarden). Ge volmachtigde: J. Brandt, Amsterdam. Hedenmiddag opent de heer A. P. van Es Jr. in het perceel Zijlsingel 46, hoek Trompstraat, voorheen een particuliere woning, een keurig ingerichte rund- en varkensslagerijannex handel in fijne vleeschwaren. Vanzelfsprekend was een grondige verbouwing noodig. Deze kwam tot stand onder leiding van 't architecten bureau de Bruyn en Bouter en werd uit gevoerd door den aannemer A. J. Lange- veid. bijgestaan dcor de onderaannemers A. Janssen, schilderwerk, fa. Gorenewegen. vloeren. Vreeswijk, marmerwerken, Poeh van Oranje, den stichter der Leid. ■•he joe. smidswerk, Burgerhout, loodgieters- Universiteit, geteekend door den heer J. H werk, Savelkoul. stucadoorswerk, H. Sikemeier naar de gravure van Goltzius, hetwelk door den kunstenaar ten geschen ke is aangeboden aan het Museum. werk, Savelkoul, stucadoorswerk Blote, electrische installatie. Het geheel maakt een voortreffelijken en uiterst zitadeUjken indruk. Kwesties van voikspolitieken aard. De groote fascistische raad heeft onder voorzitterschap van Mussolini het vraag stuk van de volkspolitiek des lands be sproken. Na een uiteenzetting van den Duce nam de raad de volgende motie aan: „De groote fascistische raad, bestudeerd hebbende den voikspolitieken toestand des lands, en gehoord hebbende het rapport van Bottai. besluit de volkspolitiek te per- fectionneeren langs de volgende richt lijnen: 1. voorkeursrecht op arbeid aan vaders van groote gezinnen, omdat in moeilp6 tijden voor het vaderland, de groote ge zinnen zich de zwaarste offers moeten ge troosten en het grootste contingent man nen leveren, 2. een politiek te volgen, waarbij gelet wordt op het gezinsinkomen, 3. een herziening der aan de orde zijncie volkspolitieke maatregelen, teneinde hier aan een meer rechtstreeksch karakter te geven en den grooten gezinnen een sta biel bestaan te verzekeren, 4. de instelling van huwelijksleeningen en bruidschatverzekeringen voor jeugdige arbeiders, 5. de vorming eener nationale vereeni- ging onder de groote gezinnen, 6. een herziening der provinciale en ge meentelijke kieskringen, waarbij als gro"a* slag genomen zulten worden de resultaten der volkstelling van 1941 en de kieskringen in die gemeenten en provinciën zullen wor den opgeheven, waar de bevolking een Be paalde leeftijdsgrens heeft overschreden en schaarsch is geworden, n 7. de instelling van een centraal orgaa als controle op de volkspolitiek. Na deze richtlijnen,, welke in den v°r van wetgevende maatregelen zullen vastgesteld, te hebben besproken, heri nerde de groote fascistische raad er dat het volkspolitieke vraagstuk, a's r. kwestie van leven en voortzetting van n leven, inderdaad een kardinaal is, omdat immers zonder leven geen J®"» mogelijk is, en geen militaire macht. ge economische uitbreiding en geen velus toekomst voor het vaderland. - 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2