Aardverschuiving bij het radio station Malabar DONDERDAG 4 MAART 1937 No. 23601 STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zeven dooden en vier gewonden EHf nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. HET PRINSELIJK JACHT LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week 7..f.0.18 Franco per post f2.35 per 3 maanden -f. portokosten. (voor binnenland f. 0.8Q per J mnd.> RECLAME VOOR DE STAD LEIDEN. Als centrum van toerisme. Zooals wij destijds hebben medegedeeld, ls het vorige jaar onder voorzitterschap van den wethouder van financiën, den heer M. G. Verwey hier ter stede een commissie gevormd, welke op verschillende wijzen reclame maakt voor Leiden als woonplaats en als bezienswaardigheid voor toeristen. In het werkcomité, dat aan deze doel stelling uitvoering wil geven, namen zit ting de heeren N. C. F. van Ginkel, voor zitter van de Ver. voor Vreemdelingen verkeer, J A. A. v. d. Hcrst, voorzitter van de afd. Leiden der Ned. Reisvereeniglng en W. van der Laan, voorzitter der 3-October- Vereeniging. Als resultaat van hun voorbereidende werkzaamheden is, zooals wij gisteren reeds kortelijks meldden, dezer dagen aan alle afdeelingen der Ned. Relsvereeniging een circulaire rondgezonden, waarin wordl opgewekt tot een bezoek aan onze stad en omgeving. Deze circulaire gaat vergezeld van een schema voor een driedaagsoh uit stapje, waarbij een bezoek aan de voor naamste bezienswaardigheden op het pro gramma staat. Dit programma bevat o.m. een bezoek aan de Lakenhal, den Hortus, het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis, de Universiteit, een tocht over de Kager- en Brasemermeren of naar Noordwijk, de Sterrenwacht, den Leidschen Hout, het Rijksmuseum van Oudheden, den Burcht, het Rijnlandshuis, het Kamerlingh Onnes- Jaboratorium, de bloembollenvelden of het Rijksmuseum vcor Volkenkunde. De kosten bedragen (entree's, tram en volledig pension met fcoi inbegrepen) f. 14 oi f. 12,35, afhankelijk van het hotel, waar in men logeert. De commissie spreekt als haai' overtui ging uit, dat zij, die volgens dit plan Lei den zullen bezoeken, een aangename her innering aan onze stad zullen behouden. Moge het lofwaardig streven der com missie met succes bekroond worden! ZAKENJUBILEUM. Het stamhuis van den bekenden Leid schen meubelhandel der firma Leeuwin, gevestigd te Amsterdam, herdenkt dezer dagen zijn 75-jarig bestaan, hetgeen toe vallig samenvalt met het derde lustrum van liet Leidsche filiaal, Haarlemmerstraat 54, 15 jaar geleden opende de heer Leeu win in het pand Haarlemmerstraat 208 een bescheiden meubelzaak, welke na eenige jaren werd overgebracht naar het tegen woordige perceel, dat in den loop der ja ren diverse uitbreidingen onderging. Ter gelegenheid van dit dubbele jubi leum heeft de firma een speciale actie op touw gezet, waaromtrent men morgen avond in de advertentiekolommen nadere bijzonderheden zal kunnen lezen. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Van den heer C. de Rooy. De heer C. de Rooy. Heden was het veertig jaar geleden, dat de heer C. de Rooy, stations-opzichter en dienstdoend stationschef op het station alhier, bij de H.IJ.S.M. (nu Ned. Spoor - *egen) te stavoren in dienst trad. Hoewel heer de Rooy zich aan een huldiging !D het station had onttrokken, meende het Personeel, dat deze bijzondere dag voor '-"en verdienstelijken ambtenaar niet on- ?Kenierkt mocht voorbijgaan en zóó werd ".eóenmorgen namens het personeel aan woning in de Kagerstraat een groote P-wmenmand aangeboden, terwijl later de Jbtionschef, chefs der verschillende af- deelingen, commiezen, collega's en het an- tet« personeel hun gelukwenschen kwamen Jznbieden. Verscheidene telegrammen en Wifrvenschen o.a. van de inspectie der bloemstukken en andere stoffelijke «Iken van belangstelling mocht de heer Rooy nog ontvangen. Ook uit andere -Jndplaatsen, waar de heer de Rooy werk- «am Ls geweest, ontving hij telegrafische schriftelijke gelukwenschen, BINNENLAND. De bouw van 't Prinselijk jacht. (4e Blad). I De begrooting van onderwijsmemorie van antwoord aan de Eerste Kamer (4e Blad). Zeven dooden bij aardverschuiving bij het radio-station Malabar. (Ie Blad). Bejaard echtpaar slachtoffer van roof moord te Vlissingen. (Ie Blad). Ir. Dyt over het plan-Deterding. (Binnen land, 4e Blad). Loonsverhooging in het mijnbedrijf, in gaande 1 April. (Binnenland, 4e Blad). De Haagsche moordzaak; gearresteerde Nijmegenaar op vrije voeten gesteld. (Gemengd, 3e Blad). Veldwachter te Lage Zwaluwe wegens he? ling aangehouden. (Gemengd, 3e Blad) Constructieve welvaartspolitiek; een boek van een zakenman. (3e Blad). Het radio-station Malabar, bij Bandoeng. In de buurt van het radio-station Malabar, boven Bandoeng, is naar Aneta uit Indië meldt een overstrooming gevolgd door een aardverschuiving, hetgeen aan zeven menschen het leven heeft gekost. Het water zocht een uitweg en vormde een stroom van 300 Meter breed in de richting van het radio-station. Het huis, bewoond door de familie van Slooten, werd tegen den grond geslagen. Een koelieverblijf, waar vier families waren ondergebracht, werd vernield. Een inheemsche jongen bekwam 'n schedelfractuur en is overleden. Twee kinderen van een mantri-hoofdverpleger werden dood aangetroffen, evenals twee andere kinderen, een hadji (inlander die den tocht naar Mekka heeft gemaakt) en zijn echtgenoote. Vier personen zijn gewond en werden in het Juliana-ziekenhuis opgenomen. Een antenne van het radio-station kwam neer op de hoogspanningsleiding waardoor het licht gedurende anderhalf uur was uitgeschakeld. Het radiobedrijf werd stilgelegd om ongelukken te voorkomen. De omvang van de schade is nog niet bekend. T wee Europeanen, de heeren Varke- visser en Broer, alsmede anderen, werden door den stroom meegesleurd. De heer Varkevisser werd gewond. De hevige regens zijn opgehouden, zoodat thans verder gevaar is geweken. BOND VAN CHR. POLITIE AMBTENAREN. Feestelijke jaarvergadering. De afd. Leiden van den Bond van Chr. Politie-ambtenaren, welke gisteravond in het gebouw Prediker haar zeventiende jaarvergadering hield, had hieraan een eenigszins feestelijk karakter gegeven. De voorzitter, de heer M. v. Hilten open de op gebruikelijke wijze, las Ps. 97 en heette vervolgens allen hartelijk welkom, in het bijzonder mr. Van der Veen, bonds- secretaris, het gemeenteraadslid den heer F. Eikerbout en afgevaardigden van enkele zustervereenigingen. Bij monde van den secretaris, den heer H. L. Tibbcn werd het jaarverslag uitge bracht. dat uitvoerig de vereenigingszaken in het afgeloopen jaar de revue liet passee- ren en waaruit bleek, dat het een gunstig jaar voor de afdeeling was geweest; het le dental liep omhoog en de onderlinge ver standhouding liet niets te wenschen over. Aan het einde van dit verslag, waarin ook werd opgewekt tot trouw bezoek aan de vergaderingen, richtte spr. zich in een ern stig woord tot de aanwezigen om toch vooral trouw te zijn aan het christelijk beginsel en zich afhankelijk te voelen aan God. Mr. Van den Veen, bondssecretaris hield daarna een korte toespraak waarin hij. na allereerst den gelukwenschen van het H.B. te hebben aangeboden, de afd. Leiden schetste als een meelevende vereeniging. Spr. wees voorts op de-noodzakelijkheid van een hartelijk medeleven van de leden met bestuur en afdeeling om dan de groote levensroeping aan te toonen, welke de ehristelijk-georganiseerden moeten trach ten te vervullen. In ons organisatie-leven, aldus spr., moeten de beginselen uitgedra gen worden, die ons in Gods Woord ge openbaard zijn. In onzen strijd op het maatschappelijk terrein des levens kunnen wij God niet buiten sluiten. Vervolgens zette spr. uiteen, dat indivi dueel en gemeenschappelijk opgekomen moet worden voor een krachtige gezags- handhaving. Tenslotte wees spr. op het belang van een I goed geleide christelijke vakbeweging om hieraan de opwekking te verbinden hier voor krachtig propaganda te voeren. Niet oppervlakkig maar intensief zal deze pro paganda zljni Onvermoeid zullen wij voor waarts trekken en hierbij de saambindende kracht van het christelijk beginsel aan den dag leggen. Namens de afdeelingen Delft, Rotterdam, Haarlem, Noordwijk. Katwijk en de Rijks- veldwacht voerde nu een afgevaardigde het woord, die eveneens wees op de bloeien de, christelijke sociale actie, welke in ons land wordt gevonden. Ook het lid van den gemeenteraad, de heer Eikerbout schetste in een eensdeels humoristische, anderdeels ernstige toe spraak neg de groote waarde van de christelijk-sociale vakbeweging, waarna ook namens de Chr Besturenbond nog het woord werd gevoerd. Daar rechercheur B. van der Veen met ingang van 7 Maart den dienst met pen sioen gaat verlaten, vond in deze samen komst een afscheid plaats, dat tevens een huldiging inhield. Bij monde van den voor zitter werd de heer Van der Veen harte lijk toegesproken. Spr. gewaagde hierbij van het pionierswerk, dat de heer Van der Veen. die één van de oprichters der afdee ling is heeft verricht. Spr. hoopte, dat al gaat den heer Van der Veen de afdeeling nu verlaten, hij toch altijd met zijn waar devolle adviezen nog klaar zal willen staan om de vereeniging van dienst te zijn. Als blijvend aandenken bood spr. hem een vulpen en -potlood aan.* waarna hij ver zocht den scheidenden rechercheur Ps. 121: 4 toe te zingen. Met een enkel woord dankte de heer Van der Veen voor deze ongedachte, doch zeer op prijs gestelde huldiging, waaraan hij nog een korte beschouwing over de op richting der afdeeling verbond. Het programma, dat een aantrekkelijke afwisseling bood, werd verder gevuld door zang van mej. Roelofs, die hierbij aan de piano, begeleid werd door mej. B Verlint orgelspel door mevr. Van Hilten, declama tie van den heer Polanen en vioolspel van den heer Verver Een niet aangekondigd maar daarom toch zeker niet minder ge waardeerd nummer van het program was de vertolking van enkele christelijke lie deren door eenige leden van het Politie- muziekgezelschap. Daarna werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. De 24-jarige textielarbeider G. den H., heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn roeiboot, liggende in de ringsloot van den Stadspoldéft AANBESTEDING VAN FOURAGE. Hedenmiddag is namens den Comman dant van het 6e R. V. A op zijn bureau in de Doelenkazerne in het openbaar aan besteed de levering van het benoodigde hooi, stroo en turfstrooisel voor de paar den van genoemd regiment, gedurende de maanden Mei, Juni en Juli 1937. Er was als volgt ingeschreven: Turfstrooisel: N. .V. Erven van Royen Bergentheim 12.7 etfa. Arkema, Rotterdam 12 et.; Coöp. Turfstrooiselfa- briek Bargeroosterveen 11.4 ct.; N.V. Turf- strooiselkantoor Rotterdam 11.3 ct. Hooi: D. Leeuwenkamp. Alkmaar 33.4 ct.M. Romein, Voorschoten 31.8 ct.; A. P. Taselaar R'dam 31 ct. Stroo: M. Romein, Voorschoten 20 ct.; alles per 10 K.G. De levering is voorloopig aan de laagste inschrijvers gegund. BUITENLAND. Bedreigen de Spaansche regeefingstroepen Toledo? (3e Blad N f De Groote Fascistische Raad over kwesties van volkspolitieken aard. (Buitenland, le Blad). De politiek van den nieuwen Japanschen minister Satoh. (Buitenland, le Blad). President Roosevelt ambieert geen nieu wen termijn. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Naar wij vernemen, zal het Prinselijk jacht den naam „Piet Hein" dragen. - Het jacht zal in den loop van dezen zomer gereed komen Voor nadere bijzonderheden zie men het 4e Blad. O. L. S. MEDUSASTRAAT B. Ouderavond. Gisteravond omstreeks acht uur opende het hoofd dezer school, de heer van Sluys den tweeden ouderavond van dezen cursus. Hij heette met een kort woord alle aan wezigen hartelijk welkom en in 't bijzonder den heer Harting, voorzitter van den Cen trale Ouderraad, die door zijn aanwezigheid blijk wilde geven van zijn belangstelling. Nadat de notulen van de vorige vergade ring waren goedgekeurd, ging het hoofd over tot eenige mededeelingen. Deze keer was er wel iets heel bijzonders. De heer v. Sluys wilde n.l. spreken over de planten en het kind. Hij merkte op, dat in de laat ste jaren een toenemende belangstelling ontstaan was voor het kweeken van plan ten, in het bijzonder door de ouders. Nu wilde hij die belangstelling, die bij de kin deren ook aanwezig is. nog grooter maken en met dat doel dacht hij een wedstrijd te laten houden in het opkweeken van be- wortelde stekjes. Elk der leerlingen zou dan zulk een stekje mee naar huis nemen en deze gedurende een bepaalden tijd verzor gen. Met dezen wedstrijd werd een meerledig doel nagestreefd, n.l. het vergrooten van de liefde voor de planten en alles wat leeft en het kind bewust te maken, dat het eenige verantwoordelijkheid heeft. Deze wedstrijd zal dan zijn bekroning vinden in een z.g.n. Floralia-tentoonstelling itt een van de lokaleq van het schoolge bouw. Nadat het hoofd zijn vertrouwen had uitgesproken over het welslagen van dit mooie plan, werd overgegaan tot het zoo zeer besproken „Schoolfonds". Na eenige woorden daaraan gewijd te hebben, kwam de voorzitter van den Centrale Ouderraad aan het woord, Ook deze propageerde het Schoolfonds en in een gloedvolle toespraak beval hij de O. School warm aan in de be langstelling en steun van de ouders. Een dankwoord van het hoofd aan het adres van den heer Harting was zeer op zijn plaats. Daarna ging men over tot de pauze. Hierin werden versnaperingen rondge deeld en na daarvan genoten te hebben, gingen de ouders naar de lokalen, waar zij het werk van hun kinderen konden bezien en met het onderwijzend personeel be spreken. Op deze pauze volgde een wel zeer inte ressant gedeelte van het programma. Dit werd verzorgd door den heer Koelewijn, boschwachter van de „Pan". Deze heer :s zoo langzamerhand een vaak geziene per soon geworden op de ouderavonden der O. Scholen. Dat is geen wonder, wanneer men weet, dat hij op een zoo boeiende wijze kan vertellen van zijn leven in de vrije natuur en daar de gedragingen van al wat daar leeft en strijdt gadeslaat. Onder aan dachtig gehoor werd zijn lezing gevolgd. Zijn lantaarnplaatjes waren een bewijs van zijn groot geduld Vogels, gefotogra feerd, broedend op hun nest; jonge vogels uit het ei kruipend; een wulp. die met de hand werd aangeraakt, terwijl zij zat te broeden. Al deze wonderen werden ons ver toond en zeer gewaardeerd, gehoord het krachtig applaus, dat na deze zeer interes sante en boeiende lezing, volgde. De heer v. Sluys dankte den heer Koele wijn voor de_prettige en humoristische wijze van zijn voordracht en hoopte hem nog eens weer op een ouderavond te kunnen be groeten. Daar de rondvraag niets opleverde, werd hierna deze mooie en boeiende ouder avond gesloten.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1