Een week-end in „De Schaapskooi LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Donderdag 4 Maart t)3) PARLEMENTAIR OVERZICHT Het verhaal van een stillen dag FAILLISSEMENTEN LUCHTVAART Thijs IJs en het verdwenen Noorderlicht CREME (JN/T ENLETTEREN EERSTE KAMER. HET DEBAT OVER DE RIJKSBEGKOOTING. In de vergadering van gistermorgen is voortgegaan met het debat over de Rijks- begrooting 1937. De heer Kolff (C.-H.) dringt- aan op spoedige regeling van verzekering der aan sprakelijkheid van motorbestuurder, we gens schade aan derden. Spr. bepleit krachtige handhaving van het gezag. Voortgaande zegt hij, dat bij de rechterlijke macht de promotiekansen veel slechter zijn dan voorheen. De heer Mendeis (S.-D.) vraagt inlich tingen over de toepassing van het vreem delingenrecht. Het instituut der preventieve hechtenis wordt z.i. te gemakkelijk toegepast. Spr. bepleit uitbreiding der rechten van hen, die in voorloopige hechtenis zijn. Omdat de verdediger er niet bij is, moet bij het politie-onderzoek niet te beklemmend tegen een verdachte worden opgetreden. Met de begrippen „redelijk vermoeden wan schuld" en de „ernstige bezwaren tegen den verdachte" wordt het in dq practijk niet te nauw genomen. Vermoedelijk hangt imet het optreden tegen preventief zittende verdachten het tekort aan leden der rech terlijke macht samen. In het bijzonder maakt spr. aanmerking op den langen duur van verschillende gevallen van preventieve hechtenis. Spr. constateert dat de omroepvereeni- gingen zich niet voldoende houden aan de voorschriften der auteurswet en dringt aan op maatregelen daartegen, ook met strafrechtelijke sancties. De heer Van Rappard (lib.) bespreekt (het instituut der bewaring van beroeps- en gewoonte- en gevaarlijke misdadigers. Een groote bewonderaar van de laatste Duit- sche strafwetgeving is spr. niet. maar het instituut der Sicherungs-verwahrung werkt toch gunstig. Voor uitvoering van dit insti tuut voelt spr. temeer, omdat zoovele mis dadigers per auto trachten te ontsnappen. Spr. wensch geen aantasting van de zelf standigheid der gemeenten t. a. v. de poli tie; de burgemeesters moeten over'n eigen politiecorps blijven beschikken. Bij het streven naar eenheid moge dit- wel worden toedacht. Samenvoeging van marechaussee en rijksveldwacht zou nadeelig zijn voor beide corpsen. Spr. betoogt, dat in geen enkel opzicht tekort mag worden gedaan aan het corps der marechaussee, dat eerder moet worden uitgebreid dan ingekrompen en zijn militair karakter bewaren. Spr. wil zwaardere straffen voor be schonken autobestuurders. De vergadering wordt om één uur ver daagd tot halftwee. Bij het voortgezette debat over de Justi- tlebegrooting werden na de pauze verschil lende aangelegenheden van juridischen en en rechterlijken aard oesproken: de pre ventieve hechtenis; de bezetting van recht banken; de promotie-kansen; het vreem delingenrecht; het overbrengen van ge straften; het in bewaring houden van be roeps- of gewoonte-misdadigers; de benoe ming van rechter-commissarissen; de om vang der kantongerechten; het zeerecht; het muziek-auteursrecht en andere onder werpen. De heer Knottenbelt heeft ook bij deze begrooting de zaak van den ontsla gen thesaurier-generaal behandeld. Hij bleek van oordeel, dat de justitie met name de rechter-commissaris in sommige opzichten is te kort geschoten. En wat de Minister betreft, toonde hij zich „verbaasd en bedroefd" over het feit, dat deze, op het laatste oogenblik. in de Tweede Ka mer een polltie-rapportje van vele jaren geleden ter sprake had gebracht, dat met de vraag der preventieve hechtenis niets te maken had, maar blijkbaar zei de heer Knottenbelt alleen moest dienen om stemming tegen mr. Ries te maken. In de rechtzaal zou dit geen succes hebben gehad, in de Tweede Kamer oogste het toe juiching. Maar mr. Knottenbelt vond dit een „onrecht", den heer Ries aangedaan en vermoedde, dat de Minister er geen ge lukkige herinneringen aan zou behouden. Het droit de reponse vond een verdedi ger in den heer Werker; hij bepleitte in voering hiervan. Wil men zoo betoogde hij de persvrijheid handhaven, dan zal men de gelegenheid voor een aangevallene moeten scheppen, om zich te kunnen ver dedigen. De heer Jansen heeft waakzaamheid ge vraagd ten opzichte van vreemdelingen, die onze eigen nationale instellingen bestrijden en betoogde voorts, dat de preventieve hechtenis met meer waarborgen moet wor den omringd. Ook de heer Moltmaker vroeg waakzaamheid, en wel ten aanzien van op ruiende geschriften. Tegen de verspreiders en vervaardigers hiervan moet scherper worden opgetreden. Hij wees er voorts op, dat in Utrecht de fascisten een vergadering hebben verstoord met behulp van tomaten, eieren, voetzoekers en andere projectie len. Zijn alle autoriteiten van politie en justitie er wel voldoende van doordrongen vroeg hij dat tegen zulke methoden krachtig moet worden opgetreden? De vergadering eindigde vroegtijdig; van daag wordt met Justitie voortgegaan. HAGENAAR. (Van onzen G.P.D.-redacteur) Wat verdienen de deelnemers aan een werkkamp voor jeugdige werkloozen, zooals de „Centrale voor Werkloozen- zorg", die in ons land organiseert? Reeds heb ik hierover het één en ander medegedeeld. Er is n.l. geen sprake van verdienen in den eigenlijken zin des woords. De deelnemers krijgen ge durende 9 weken kost en inwoning gratis, benevens aan het einde van elke week een zakgeld, dat f. 1.75 be draagt. Zij. die een afstand van méér dan 10 K.M. moeten afleggen om hun kamp te bereiken, krijgen daarvoor een fietsvergoeding tot een bedrag van f. 0.50. En als zij nu geen fiets heb ben? Geen nood! De eerste maal mogen zij per trein reizen, welke reis hun wordt vergoed en in het kamp stelt men dan een kampfiets te hunner be schikking. Maar er ls nog meer dat zij in bruikleen krijgen, b.v. overalls en schoenen (echte kistjes). Neen in de werkkampen eischt men van de deel nemers niet, dat zij zelf voor hun uit rusting zorgen. Begrijpt gij nu ook, lezer, dat er aan zoo'n kamp heel veel op administratief gebied vastzit? Bo vendien wordt er door de Regeering en door de „Centrale" gecontroleerd wat er alzoo uitgegeven is. En aanschaffing van nieuwe dingen kan ook pas na overleg met de betrokken instanties ge schieden. In de kantoren der kampen, daar waar de leider van de administratie zetelt, is dan ook altoos werk te doen. Zijn er geen staten bij te houden, dan is men bezig aan de weeklijsten. Zijn die gereed, dan moeten er brieven getypt worden of de kampkrant. Volgens afspraak zal ik het week-end in „De Schaapskooi" doorbrengen. Natuurlijk maakten wij Zaterdagochtend van het mooie weer gebruik om de Jongens bij den vijver aan het werk te zien. Per fiets is het een kwestie van ten hoogste 10 minuten. De zon schijnt zoo heerlijk, dat de kampco en zijn bezoeker hoed en jas thuis lieten. Dat viel echter wel wat tegen, ook al omdat er een frlsch windje stond. Bij het werk. Even later staan wij bij den vijver, waar een kleine 90 jongens onder één leider met opgewekte gezichten hun werk doen. Een gedeelte der jongens staat diep in den grond te graven. De spaden vliegen omhoog om omgekeerd te worden boven de op loopplanken staande kruiwagens. Zijn deze vol dan klinkt er een fluitje, waarna de kruiers in actie komen. Piepend ratelen de gevulde kruiwagens over de loopplanken, welke gelegd zijn tot aan de plaatsen, waar het uitgegraven zand gestort kan worden. Behendig kiepen de kruiers hun wagen om. Vervolgens keeren zij terug naar de plaats vanwaar zij kwamen, zoo dat de wachtende gravers opnieuw aan den arbeid kunnen tijgen. Er wordt in een stevig tempo doorgewerkt. Je kunt zien, dat de jongens precies weten wat zij moe ten doen endat zij er zelf plelzier in hebben. Uitbetaling. Gedurende de maand Februari werden bij de gezamenlijke griffies in Nederland gedeponeerd 204 crediteureniijsten met een totaal passief van f. 2.778.366.05 waarvan preferent f. 862.262.44. Sedert 1 Jan. 1937 werden in totaal ge deponeerd 367 credieteurliisten met een totaal passief van f 4.523 334.90, waarvan preferent f. 1.261.176.50. Opgeheven wegens gebrek aan actief: J. Cuvelier. Hillegom; P. J. J. Willemse. Hil- legom. Uitgesproken; J. A. Nieuwstadt, koopman te Wassenaar, van Zuylen van Nyeveltstr. 233, en zaak doende te Den Haag, Piet Heinstr. 64 onder den naam Elhaga. R.C. Mr. J. R. Thorbecke, Cur. Mr. L. de Blécourt, Wassenaar. M. G. Kornet, te Katwijk aan Zee, Jan Tooropstr. 9 B. R. C. Mr. J. H. van Laer, Cur. Mr. P. van der Grijp, Leiden. Om 12 uur is het: uitbetaling! Barak na barak treedt dan aan in het kantoortje, om van den kampco het zakgeld (even tueel met fietsvergoeding) in ontvangst te nemen. Hier passeeren alle jongens de revue. Ik zie versleten kleeren, broeken in allerlei snit en kleurIk zie hoe ruwe werkhanden het geld opstrijken, dat de kampco op tafel uittelt. Sommigen bergen het zorgvuldig in hun portemonnaie, ande ren, de meesten overigens, koopen in de cantine ook die is in de kampen aan wezig een pakje sigaretten, tabak of een paar sigaren! Eindelijk, tegen één uur, hebben alle jongens hun beurt gehad. Even later zitten zij reeds aan tafel om voor het vertrek nog een warm maal eten te verwerken. De stamppot van savoye- kool met worst gaat er in als koek. Geen wonder, na dien ochtend van arbeid. En dan nadert de uittocht met rassche schre den. De achterblijvenden, kampco, dames, chefs, kok en de schrijver van deze regels, stellen zich bij den uitgang op. Enkele minuten later passeeren ons reeds de eerste kampdeelnemers. Ze zijn allen in een best humeur. Kwinkslagen vliegen over en weer. Steeds meer fietsers volgen het voorbeeld van de vlugsten. De een gaat wat sneller, de ander wat langzamer. Na een kwartiertje zie ik nummer laatst om de bocht van den weg verdwijnen.op weg naar huis. Wat zij daar zullen vinden? Ik weet het niet, ik kan het alleen maar raden. Een uur of wat geleden heb ik een stapel rapporten doorgelezen, rapporten, welke de chefs aan het einde van een weekperiode over de deelnemers uitbren gen. Meestal vermelden deze rapporten moeilijkheden. „Huiselijke omstandighe den: niet rooskleurig. Vader werkloos, broers werkloos, geen huiselijkheid enz., enz." Neen. het is geen wonder, dat zulke jongens uit baloorigheid de straat zoeken, laat thuiskomen en laat opstaan. De fut gaat er uit. Slechts een enkele maal lees ik van Jongens, die den moed niet verlie zen. Die thuis zooveel mogelijk de handen uit de mouwen steken. Maar de meeste rapporten getuigen toch van een leven zonder werk en van de daarmede gepaard gaande minder goede omstandigheden. derlijk goed hart, zullen hun vreugde over de rustperiode uiten door elkaar met de vlakke hand te bestrijden. De strijd duurt overigens niet heel erg lang. De kampco moet gedisqualificeerd worden wegens een verkeerd geplaatsten slag. En wat gaan wij nu vanmiddag doen! Naar het badhuis in Brielle. „Gaat u mede?" De zon schijnt zoo heerlijk, dat het mij onmogelijk is om „neen" te zeggen. Bovendien ls er een kampfiets te mijner beschikking. Een goed" half uur laber peddelen 5 vroo- Ujke wielrijders het nu zoo stille kamp uit. Naar Brielle (en niet Den Briel!). In dit ongelooflijk lustige stadje heb ik tever geefs uitgekeken naar overblijfselen, die herinnerden aan eens zoo roemruchte ja ren. Ik zie slechts droomerige huisjes in smalle straten, een pleintje, waar rustig een kanon afgevuurd kan worden zonder iemand te raken. In het duister reden wij terug naar het kamp. De weg was slechts spaarzaam ver licht, maar dat deed er niet zoo heel veel toe. Vier der vijf wielrijders kenden de route op een prik. 's Avonds aten wij in de leeszaal, rustig en kalm een gesprek voerende over koetjes en kalfjes. Na het eten bleven wij waar we waren: de radio werd aangezet, er werd orgel gespeeld en er werden indruk ken uitgewisseld over de deelnemers, die thans in het kamp waren. Het was vrij laat toen de lichten in de leeszaal gedoofd werden en er over „nacht rust" gedacht werd. De grootsche plannen der K. L. M. Zondag, rustdag. Ik heb nimmer gewe ten, dat er in een kamp zulk een weldadige stilte kon heerschen. Er was letterlijk niets dat de rust verstoorde. Kwam het soms daardoor, dat wij eerst laat ln den ochtend verrezen? Gelukkig waren er geen deelnemers, die ons observeerden Wij waren zoo „vroeg", dat het ontbijt verschoven werd naar het middagmaal. Dat werd dan ook alle eer aangedaan, 's Middags bleven er slechts enkelen in het kamp achter. De overigen gingen in Rockanje naar de kerk. Natuurlijk was de zon achter de wolken schuil gegaan. Stel je voor, dat ik eens één dag lang zonder regen in een werkkamp was. Dat beteekende dus binnen blijven. Gelukkig was er een chef, die damde en een chef, die schaakte. De laatste nacht in „De Schaapskool" verliep ongestoord. Toen ik na een stevig ontbijt ging vertrejcken waren er nog geen deelnemers gearriveerd. Het afscheid, dat natuurlijk zeer hartelijk was, beperkte zich dus tot de kampdames, de chefs en den kampco, die me tot het hek wegbracht. Het regende natuurlijk pijpestelen, maar daar was ik al heelemaal op ingesteld. Aan het stationnetje te Oostvoorne stond het tramtreintje reeds te puffen. De reis naar Rotterdam terug verliep precies als de heenweg. Ook nu weer regen en nogmaals regen, ook nu van water overzadigde ak kers en weilanden en natglimmende wegen. En de schorre sirene loeide onvervaard mede. Ik kon overigens blijven dutten tot de Maasstad toe. Dutten? Ja, Je raakt aan alles gewend, zelfs aan sirenes en aan 12 keer stoppen per uur. Slechts bij hooge uitzondering stapte er iemand in of uit aan de tusschenstations, maar meestal gingen wij ongestoord na enkele seconden weer verder. Waarom dan toch stoppen? Omdat het zoo in de dienstregeling staat en daar valt niet aan te tornen. De Trans-Atlantische luchtroute. (Van onzen luchtvaartmedewerker). Hoewel wc niet gewend zijii, dat de K. L. M. met haar plannen voor nieu we luchtverbindingen te koop loopt, wil er toch zoo nu en dan wel eens iets uitlekken. Zoo is het ook gesteld met de nieuw geprojecteerde luchtvel- binding met onze West, de route Am sterdam-Paramaribo. Het is niet de wil der K. L. M. geweest, dat het be staan dezer plannen reeds nu bekend werd. De voorbereiding voor deze lijn, waar danig aan gewerkt wordt, eischt nu eenmaal wel eens handelingen en besprekingen, die, zoo niet naar buiten bekend, dan toch wel opgemerkt wor den. En dan is het lot van het ge heim beslist. De K. L. M.-bezoeken aan Amerika. Bezoeken van de K.L.M. aan Amerika zijn niets bijzonders. Reeds zoo vaak zagen we vertegenwoordigers oversteken naar het land van den dollar. Doch wanneer de directeur zelf vertrekt, is er iets bijzonders aan de hand. Eenige dagen terug werd nu gemeld, dat de heeren Plesman en Jhr. Rensdorp naar Amerika vertrokken en in- tusschen trekt ook de hoofd-vertegenwoor- diger, de heer Nleuwenhuys naar de Nieu we Wereld Het zou hier de verbinding Java-Manilla betreffen. Ongetwijfeld ls deze nieuwe verbinding van onze Oost met de Phillppljnen voor de K.N.I.L.M., dus ook voor de K.L.M van groot belang., temeer daar hiermede straks een aansluiting wordt verkregen met de Pan American Airways, waardoor een snelle verbinding Java-Ame- rika, één van de Idealen, een feit zal zijn geworden. Dit is slechts één ideaal; de K.L.M. zelve koestert echter ook den wensch een directe verbinding NederlandAmerika te verwe zenlijken, en hierin is het motief voor de huidige bezoeken gelegen. Immers de vele reeds gepubliceerde berichten aangaande den dienst naar Manilla leerden ons reeds, dat voor de Amerlkaansche toestemming geen ellenlange besprekingen meer noodig waren. Het betreft hier nog slechts eenige formaliteiten. Het is een bekende taktiek het een aan het ander te verbinden en dit ls dan ook hier het geval. Bij de behandeling van de nieuwe K.N.I.L.M.-lijn wil men de ontwor pen oceaanroute der K.L.M. naar voren brengen. Verder zal dan nog wel tusschen de be sprekingen door een uitstapje naar Glen Martin gemaakt worden, doch daarop ko men wij straks nog even terug. s De uitgestippelde route. We herinneren ons nog levendig de mooie vlucht van Jan Hondong met de „Snip"» Deze vloog tot langs de Afrikaan- sche kust en maakte van daar haar over steek naar de West, die de geheele we reld in verbazing bracht. De K.L.M. zal deze route niet weer volgen. De plannen leiden nu van Amsterdam naar Lissabon. In Lissabon werden reeds besprekingen ge voerd. Vanuit Portugal wordt dan reeds de sprong over den oceaan aanvaard. Hoewel dit niet de kortste overtocht ls, heeft men hier het voordeel verschillende eilanden-groepen te passeeren welke als natuurlijke steunpunten benut kunnen worden. Het is ook mogelijk, dat deze over geslagen worden en men linea recta zal vliegen, doch dan zijn zij te beschouwen als noodlandings-terreinen, iets waar al tijd behoefte aan is, ter verhooging van de veiligheid op lange trajecten. De bel luidt plotseling! Wat nu? „Kom kijken naar den bokswedstrijd," aldus klinkt een stem door het stille kamp. Na- tuurlijk vlieg ik naar buiten. Aha! De kampco en één der chefs, de laatste een boom van een kerel met een overigens kin- 21. Oom Brom zat daar dius in de klem en riep om hulp. met luider stem; daar is Thijs even van geschrokken, maar toen heeft hij eens flink getrokken na veel gespartel en gedoe kwam oom toen naar beneden toe. Wel, die val was hevig raak oom Brom viel neer met luid ge kraak; gelukkig bleef hij goed gezond, zoodat hij spoedig al weer op zijn beenen stond. „Ach ach zoo iets doe ik niet alle dagen", begon hij dan te klagen. „Je weet toch dat ik niet goed springen kan? Ik word er mager van! Wat zijn diat hier voor duist're holen? Waar hebben al die Eskimo's zich nu verscholen? „Kom", sprak Thijs, „dat zal ons spoedig blijken, als wij een beetje verder-op gaan kijken; ik denk, wij komen wel door deze gang terecht, bij 't woonhuis van den ijsgeest Pegelbrecht. Waarschijnlijk vinden wij daar ook de Eskimo's; ga dus maar mee en wees niet boos". „Kom kom, kom kom", zei oom Brom „dan zijn wij er dus na aan toe om 't Noorderlicht te achterhalen? Wel, wel, ik ben niet moe en wensch niet meer te dralen! Laat ons zeer snel nu voorwaarts rennen, dan zullen al die slechte Eskimo's oom Brom eens leeren kennen!" eenweldaad voor Uw huid 7361 (Ingcz. Medj Welke vliegtuigen, Interessant is de vraag, wat voor toe stellen zullen deze lijn bevliegen. Het zijn hoofdzakelijk trajecten over zee en het ligt niet voor de hand. dat deze bil een regel matige dienstuitvoering, met landvllegtui- gen zullen worden overvlogen. De SMd was een landvliegtuig en daarom koos zij ook de route langs de Noord-Afrikaansche kust, Zooals nu de verbinding op de kaart is uit gestippeld. brengt het onwillekeurig de idee naar voren, dat men juist getracht heelt er van het punt van vertrek, tot dat van aankomst een zee-traject van te maken en dus de bedoeling heeft met watervlieg tuigen te gaan vliegen. Dit ls ook het geval, Met de dienst naar Midden-Amerika zal de groote vliegboot haar intrede doen ln ons burgerluchtvaartverkeer. Daartoe moet naast Schiphol een basis voor deze vlieg- booten worden Ingericht en is het oog ge vallen op de plassen bil Aalsmeer, waar over thans onderhandeld wordt. Deze plannen, en dit tusschen haakjes, doen het ons dan ook duidelijk worden, waarom Fokker en Slot zoo onverwachts uitkwamen met een ontwerp voor een vier motorige vliegboot, geschikt voor oceaan- verkeeT en tevens waarom de laatste, de „Schelde", zelfs dit ontwerp aan de K.L.M. ter goedkeuring voorlegde. Hierboven noemden we reeds de Glen Martin-Fabrieken ln Amerika. Deze fabriek ls een specialiteit in de constructie van groote vliegbooten en het is een publiek geheim, dat de K.LM. groote belangstel ling voor haar producten, die op een enorme ervaring berusten, aan den dag legt. In het verband van dit artikel zal dan ook geen verwondering behoeven, wanneer de heer Plesman eens een uitstapte naar deze fabriek zal maken. Commercieele mogelijkheden. Een dergelijke luchtlijn brengt echter hooge kosten met zich mede en een der voornaamste problemen is dan ook de vraag waardoor deze gedekt zullen worden, Een verbinding van ons land met onze koloniën in Amerika, zal, althans de eerste tientallen jaren, niet een dergelijk vervoer kunnen opbrengen, dat zij levensvatbaarheid heeft. Doch dit is ook niet het doel, dat de K.L.M, voor oogen heeft. Midden Amerika is overdekt door een dicht net van lucht lijnen der Pan American Airways, zoo wel naar de Zuid-Amerikaansche Sta ten, ais naar de V.S. Door de reeds verkregen concessies, en die welke in de directe toekomst nog verwacht mogen worden, bezit Paramaribo etc goede aansluiting met dit net en zal men dus vanuit ons land, uiteindelijk een directe verbinding met Zuid en Noord-Amerika verkrijgen. Dan is een voldoende vervoer zeker te verwachten, temeer daar dan deze lijn geen con currentie heeft of, in belangengemecn schap, zal moeten deelen met een andere maatschappij, zooals het ver keer over den Noordelijken en dat over den Zuidelijken Oceaan laat zien. En daarom zal mogen verwacht worden, dat het vervoer de hooge exploitatie kosten, althans in den toekomst, geheel zal dekken. DE POSTVLUCHTEN. De „Perkoetoet" is gisteren van Batavia vertrokken met medeneming van 248 KG, post, 9 K.G, pakketpost en 80 K.G. goede ren. Voor tusschentrajecten waren 18 pas sagiers geboekt; drie moesten wegens plaatsgebrek worden geweigerd. Gezagvoer der is Parmentier. HET EERSTE C-BREVET IN 1937! Gistermiddag, bij uitstekend weer, vlo; het lid der Zwèefclub „Rotterdam", de he R. v. d. Velde op een Grunau Baby ther misch het C-brevet zweefvliegen. De heer v. d. Velde werd door het Neder Instituut voor Zweefvliegen met een motor vliegtuig v. h. vliegveld Ypenburg opge sleept. Na op 1100 meter de verbinding me het motorvliegtuig te hebben verbroken daalde v. d. Velde aanvankelijk tot meter, waarna hij in een thermiekblaas ge durende een kwartier kon blijven zweven en hierbij kon stijgen tot ongeveer 1000 metej hoogte, dus pl.m. 300 meter op eigen kracht- Na het met goed gevolg afleggen van hel tweede gedeelte, het theoretisch examen, zal den heer v. d. Velde het alom begeerd! blauwe insigne met de drie witte meeuwen worden uitgereikt. TIJDSCHRIFTEN. De Februari aflevering van het maand schrift „Hlstorla" heeft den volgenden in houd: De strijd van vorstin Pauline *u Lippe voor een volksvertegenwoordiging; Duel en dood van Alexander poesjlung., Bedrieger of martelaar?; De opstand v Poegatsjen; Iets over tunstvervalscningei1 TOSCANINI's CONCERT UITGESTELD- Naar wij vernemen is wegens een Wh ongesteldheid van den beroemden duig1e Arturo Toscanlni, het concert, dat hij Den Haag met het Residentie-orkest geven, eenige dagen uitgesteld. Toscanlni heeft Intusschen hedenmors de repetities met het orkest hervat. 2-4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14