BINNENLAND Prinselijk jacht zal „Piet Hein" heeten LEID5CH DAGBLAD, Donderdag 4 Maart 1937 Vierde Blad No. 23601 Geweldige snoek te Lisse gevangen 78ste Jaargang Belangrijke wijzigingen in de posttarieven met Indië. Van aardappel tot glas. Het Reglement autovervoer personen. Loonsverhooging in het mijnbedrijf. Ir. Dijt over het plan-Deterding. De bouw vordert goed lacht in den loop van den zomer gereed De Haagsche moordzaak. Met een gewonen hengel UIT NED. OOST-INDIË. 'Afschaffing van het extra-luchtrecht Met ingang van Juni a.s. In een persconferentie heeft de directeur- generaal der P.T.T., ir. Damme, mededee- ling gedaan van eenige belangrijke wijzi gingen in het postaal verkeer tusschen Nederland en Indië, zooals deze in een bin nenkort verschijnend koninklijk besluit zul len zijn opgenomen. Van groot belang voor dit verkeer is de afschaffing van het extra-lucht recht voor de voor Indië bestemde brie ven en briefkaarten, waardoor een aan zienlijke verlaging van de voor deze brieven verschuldigde porti wordt ver kregen. Deze wijziging zal er natuurlijk toe bij dragen, dat eenerzijds het luchtpostvervoer naar Indië enorm zal toenemen, en aan den anderen kant, dat de verzending per ge wone land- en zeemail zeer sterk zal in krimpen. Het hoofdbestuur dor posterijen, heeft met het oog op i lt laatste zelfs een oogenblik overwogen om deze ver zendingsmethode geheel op te heffen en alle vervoer per vliegtuig te doen geschieden, doch bij nader inzicht is gebleken, dat er nog zekere belangen zijn, die het vervoer per boot blijven rechtvaardigen. Ten aanzien van dit vervoer is evenwel egn zekere restrictie toegepast. In de eerste plaats wordt hierbij voor brieven niet lan ger de frankeering van het binnenland toe gepast, maar wordt het voor het internatio naal verkeer geldende tarief van toepassing verklaard. Het tarief voor briefkaarten blijft ge handhaafd, terwijl als nieuwe maatregel de mogelijkheid van het gebruik van een post- blad van 6 cent wordt ingevoerd. Verder is bepaald, dat het vervoer van brieven als regel door de lucht ge schiedt, en dat zij slechts op verzoek van de afzenders per boot zullen wor den verzonden. Met het oog op de groote waarde van een goede, snelle en niet dure postverbinding met Indië heeft het staatsbedrijf der pos terijen gemeend, ten einde bovengenoemde maatregelen te kunnen verwezenlijken, zich een geldelijk offer van ongeveer 700.000 galden te moeten getroosten. De beslissing daartoe werd echter nog verhaast, doordat Engeland, eveneens stap pen in dezelfde richting heeft ondernomen, (n waar de Nederlandsche posterijen op het itandpunt staan, dat er naar moet worden gestreefd de Nederlandsche belanghebben den niet te doen achterstaan bij die van tenig ander land, hebben deze omstandig heid en overweging tot bespoediging van de uitvoering geleid. Hierbij deed zich echter nog een moeilijk heid voor en wel, dat de tegenwoordige vliegtuigen op de te verwachten uitbreiding van het luchtpostverkeer niet ingesteld zijn. Aan de gestelde voorwaarde, dat de K.L.M. de beschikbare laadruimte van 1200 kg. tot 2200 kg. per week heen en terug opvoert, kan eerst worden vol-1 daan, bij de indienststelling van de nieuwe DC 3 toestellen. Aangezien dezer dagen bericht is ontvangen, dat in de aflevering daarvan geen vertraging zal plaats hebben, kan worden aangeno men, dat het goedkoopere luchtvervoer zal kunnen ingaan met de eerste vlucht naar Indië in Juni as. i Wat het vervoer van Indië naar Neder- hnd betreft, kan nog worden medegedeeld, bt bij de administratie der posterijen fdaar soorgelijke maatregelen als boven- ienoemde zullen worden genomen. De be- feing hieromtrent is in Indië evenwel nog tiet genomen, doch is spoedig te verwach- '«i, zoodat het verlaagde tarief daar te imie dan in werking kan treden met de Wste retourvlucht in de tweede helft van linl. De afschaffing van het luchtrecht zal jet gelden voor post afkomstig uit tus senliggende landen. Onderzoekingen te Veendam leiden tot bemoedigende resultaten. (Speciale G.P.D.-berichtgeving) Dat men ln de Veenkoloniën alles doet om de fabrieksaardappelencultuur weer op de troon te helpen, blijkt uit de moeite, die de aanverwante industrie zich geeft, om de afzetmogelijkheden te vergrooten. Zoo heeft de Handels Mij. Van Linge te Veendam zich reeds 4 jaren beziggehou den met het zoodanig onderzoekerswerk en blijkens de thans ter beschikking staande gegevens met behoorlijk resultaat. Als nieuw product heeft men een aardappelmeel gefabriceerd, dat voor bepaalde doeleinden de voorkeur zal kunnen verdienen boven glas. Het onderzoek is niet tot in finesses be ëindigd. maar toch verschijnt het procédé thans op den drempel van het laboratorium om het nieuwe product binnen zeer af- zienbaren tijd op de markt te presenteeren Op ons verzoek was de heer R. A. van Linge zoo bereidwillig om ons, voor zoover mogelijk, iets naders omtrent het product mede te deelen. Het soortelijk gewicht is veel lager dan van gewoon glas, terwijl het met een figuurzaag te verdeelen is. Hoewel het van organische samenstelling is, wordt het zoo goed als onbrandbaar geacht. Een voordeel is de geringere breekbaarheid, hetgeen het geschikt maakt voor de glascultures. Maar niet alleen daarom wordt de aandacht van den tuinbouw gevraagd. Ook werden de zonnestralen tot een diffuus licht doorgelaten, terwijl de warmte voor een deel door het preparaat wordt geab sorbeerd, zoodat een meer gelijkmatige temperatuur in de kassen het gevolg zal kunnen zijn. Inmiddels zijn de proeven over de doorlaatbaarheid van het licht nog niet beëindigd. Vanwege de vereischte uitvoerige appa ratuur heeft men daarvoor o.m. gebruik gemaakt van het laboratorium van prof. van Os te Groningen, de bekende promo tor van de op komst zijn N.E.T.O. 7349 (Ingez Med.) Treedt voor taxi's en huurauto's op 1 Juli in werking. Bij Kon. besluit van 1 Maart (Staatsblad No. 5671 is bepaald dat het Reglement autovervoer personen ten aanzien van taxi's en huurauto's op 1 Juli van dit jaar in werking zal treden. DEELNEMEN VAN MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON IN BORGSTELLINGS FONDSEN. Met 5 pet. ingaande 1 April. ,'ti de gisterochtend te Heerlen gehou- vergaderlng van de contactscommis- "oor het mijnbedrijf deelden de direc ts mede, dat de gemiddelde en maximum der mijnwerkers vanaf 1 April a.s. "5 5 pCt. zullen worden verhoogd. gemiddelde houwersloon zal dan J®-» bedragen. De loonen der overige on- !%ondsche arbeiders worden naar ver- Ming verhoogd. De minimum loonen de bovengrondsche arbeiders boven 23 'd-\ die momenteel 47. 43 en 39 cent per w bedragen, zal vanaf dien datum resp. 46 en 42 cent per uur worden ge it loonen der bovengrondsche arbeiders 2s 19 tot 22 jaar worden met twee cent zruur verhoogd en die van de jongeren '"Tjfén cent. Jft het oog op den onzekeren toestand 'ld-en de directies de verhoogingen voor- '*p!8 tot 1 October a.s. laten gelden. De verhooging van lasten voor de mij- die door de loonsverhooging en de pensioenregeling, welke gisteren *erd aanvaard, voortvloeien, zullen 9 bedragen. In strijd met de Armenwet. Bij Kon. besluit is een beschikking gege ven op het beroep van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijken steun te Eindhoven tegen het besluit van Ged. Sta ten van Noord-Brabant, waarbij machti ging is geweigerd tot deelneming in het kapitaal van het op te richten Eindhoven- sche Borgstellingsfonds met f. 10.000. Ged. Staten hebben zich op het stand punt gesteld, dat door een zoodanige deel neming een gedeelte van de gelden van Maatschappelijk Hulpbetoon wordt over gedragen aan een ander en dpt die andere naar zijn inzicht over de besteding dier gelden zal beslissen. De Staten achtten dit in strijd met de Armenwet, die niet toe staat, dat de beslissing omtrent onder steuning door de burgerlijke instelling uit handen wordt gegeven. Hiertegen voerde Maatschappelijk Hulp betoon aan, dat de beslissing bij een zoo danige transactie geenszins uit handen wordt gegeven, maar dat het hier betreft een daad van vermogensbeheer, die ver richt wordt op grond van het belang, dat de geldgever heeft bij het voorkomen van armlastigheid. Het onderhavige Kon. Besluit overweegt nu, dat het storten door de gemeentelijke instelling van een waarde van f. 10.000 a fonds perdu in de kas van het plaatselijk borgstellingsfonds slechts dan toelaatbaar zou zijn, indien deze transactie zou kun nen worden beschouwd als een vorm van steunverleening aan armen op de wijze als in de Armenwet voorgeschreven. Dit is ech ter niet het geval. Deze storting zou na melijk neerkomen op het doen toekomen van ondersteuning bij wijze van borgstel ling aan de daarvoor in aanmerking ko mende personen op een wijze, die de wet niet kent, daaromtrent het inwilligen van verzoeken om borg te stellen in voorko mende gevallen niet op de voorgeschreven wijze door het bestuur der instelling zou worden beslist. Bovendien zou aldus het K. B. dez storting slechts gedeeltelijk ten goede komen aan hen, die zich het noodzakelijk levensonderhoud niet kunnen verschaffen ln den zin van art. 28 der Ar menwet. Op grond dat dus de voorgenomen stor ting zich met de Armenwet niet verdraagt, is het beroep van den gemeentelijken dienst voor maatschappelijken steun onge grond verklaard. Het wil ontspanning brengen en den weg wijzen naar betere toestanden. Voor de afdeeling 's-Gravenhage der Ne- ae.landsch-Duitsche vereeniging en een aantal genoodlgden sprak gisteravond in Pulchri Studio te Den Haag, dr. ir. M. D. Dijt uit Haarlem over het plan-Deterding. Er bestond voor deze voordracht groote be langstelling. Tot de aanwezigen behoorden een groot aantal autoriteiten en ambtena ren van de departementen van financiën, handel, nijverheid en scheepvaart en land- dcuw en visscherij, van het college van re- geeringscommissarissen en het regeerings- bureau voor de uitvoering van de land- uouwcrisiswet 1933, zoomede van diverse andere landbouwcrisisorganisaties. Ook waren verschillende vereeniglngen. welke zich op dit gebied bewegen, vertegen woordigd. Dr. Dijt zette uiteen dat de positie van Duitschland na de prijsdalingen na 1925 en 1929 buitengewoon moeilijk werd. Was Duitschland voor den oorlog debiteurstaat met een daarbij passende economische structuur en dus een passieve handelsba lans, door den oorlog veranderde deze si- 'uatie grondig. De handelsbalans bleef na den oorlog passief. De scheeve situatie werd eerst gecamoufleerd door de inflatie periode. na de stabilisatie van de mark door groote buitenlandsche investeeringen. Ook zonder algemeene prijsdaling moest deze situatie tot een catastrophe leiden. Spr. stond daar uitvoerig bij stil, om vervolgens uiteen te zetten, dat Nederland van deze situatie door zijn ligging en door zijn be langrijken handel met Duitschland in ern stige mate de gevolgen moest ondervinden Want wanneer Duitschland aan zijn fi- r.ancieele verplichtingen zou wilen vol doen, moest zijn import (dus onze export) sterk worden beperkt en zijn uitvoer wor den vermeerderd. Het laatste was door de algemeene depressie niet mogelijk, het eerste leidde tot autarkie en tot vernieti ging van onze exportproductie. Doch wan neer Nederland er op stond de door zijn burgers te vorderen rente te innen, moest dit geschieden of door vermeerdering van den invoer uit Duitschland, of door ver mindering van den uitvoer naar dat land. De Nederlandsche regeering sprak zich bij de instelling van de clearing uit voor een rigoureuze beperking van den uitvoer. Deze situatie, aldus ir. Dijt, ^onhoudbaar. Onze exportproductie en in het bijzonder de boe ren- en tuindersstand, worden daaraan opgeofferd. Wij moeten de productie van die goederen beperken, waarvan in Duitsch land een tekort bestaat. Spr. schetste de funeste gevolgen, om vervolgens uiteen te zetten, dat een volledige schuldenherzie ning noodig is. Het plan-Deterding, aldus spr., wil niets anders, dan in de geweldige span ningen. die door de wanverhoudingen zijn ontstaan, ontspanning brengen en daarbij den weg wijzen, naar betere toestanden, die alleen door Westersche samenwerking kunnen worden verkre gen. Ir. Dijt schetste de economische beteekenis van 't plan-Deterding. Voor Duitschland en bovenal voor Neder land. Door de overheveling van de overschotten kan in Nederland en be langrijk deel van het agrarische pro ductie apparaat behouden blijven. Tenslotte betoogde spr., dat de Neder landsche consument door het plan eerder wordt bevoordeeld dan benadeeld, omdat de beperking nu verminderd kan worden en derhalve in de toekomst meer goederen kunnen worden voortgebracht, wat ten goede komt aan den consumenten. Wan neer men zegt, aldus besloot spr., dat het plan geen duurzame resultaten zal kun nen hebben, dan is dit onjuist, omdat het voorkomen van verdere beperking in de toekomst een zeer belangrijke uitwerking moet hebben. Het plan-Deterding heeft den vinger gelegd op de wondeplek in onze internationale samenleving, het geeft een stoot in de goede richting. SLAGERS WILLEN VOLKSVET DISTRIBUEEREN. Adres aan den minister. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Slagershond heeft zich in een schrij ven tot den minister van Sociale Zaken gewend, naar aanleiding van de getroffen regelingen en voorwaarden met betrekking tot de distributie van het goedkoope volks- vet. In dit schrijven uit het hoofdbestuur zijn teleurstelling over de bepaling, dat de kruidenier met de verstrekking van dit vet is belast. Het verzocht den minister dan ook in de eerste plaats het slagcrsbedrflf bij de distributie van het volksvèt te willen in schakelen en is tevens van meening, dat de vergoeding voor de feitelijke distribuan- ten hooger moet worden gesteld. DE „HERTOG HENDRIK" IN DUBROVNIK AANGEKOMEN. Het A.N.P. meldt uit Belgrado: Het Nederlandsche oorlógsschip „Hertog Hendrik" is te Dubrovnik aangekomen en hartelijk ontvangen. De commandant, kapi tein ter zee H. Jolles heeft bezoeken uit gewisseld met den garnizoenscommandant, den directeur der militaire academie, den burgemeester en den prefect. Dit is de eerste maal. dat een Neder- landsch oorlogsschip de Zuid-Slavische wateren bezoekt. Op 9 Maart vertrekt de .Hertog Hendrik" weer. Het motorjacht, dat als onderdeel van het nationaal huwelijksgeschenk aan H. K. H. Prinses Juliana en aan Z. K. H. Prins Bernhard zal worden aangeboden, is in bewerking. De bouw vordert goed. Daarmede is de verwe zenlijking van het plan in een tweeden stadium gekomen. Het eerste stadium was het opzetten van een ontwerp, uit werken van gedachten, uitvoeren van berekeningen enz., hetgeen een veel omvattende arbeid vormde, die uitge voerd werd en onder leiding stond van de technische commissie voor dit doel benoemd door het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwe lijksgeschenk. Deze commissie wordt bijgestaan door den scheepsarchitect, den heer H. W. de Voogt, en ten aanzien van het interieur door den architect, den heer S. van Ra- vesteln. De berekeningen, die ten doel had den het bepalen van de sterkte van mate rialen, van de stabiliteit van het schip, enz,, droegen geen bijzonder karakter, maar anders stond het met die, welke de eigen schappen der voortstuwingsmotoren be troffen Ook langzaam varen. Bij dit schip was niet alleen de vraag belangrijk hoe men het een behoorlijke snelheid moet geven maar ook hoe men het zeer langzaam moet kunnen laten va ren. Het laatste is een probleem, dat de vaart op onze binnenwateren stelt, die vaak smal zijn en ondiep en waar snel heidsbeperkingen gelden. De oplossing is verkregen. Het zal mogelijk worden uiterst langzaam met het jacht te varen terwijl de maximumsnelheid ongeveer 23 K.M. zal bedragen. De beide dieselmotoren, die het schip zullen voortstuwen, zijn in aanbouw te Hengelo bij Stork. Niet alleen zullen zij voldoen aan den eisch van goed functio- neeren bij laag, zoowel als bij hoog toeren tal, maar ook zullen zij geruischloos zijn en zullen trillingen uitblijven. Toen de lljnenteekenlng goedgekeurd was, is een model van het ontwerp ver vaardigd ln het Nederlandsch scheeps bouwkundig proefstation te Wageningen, waar het onderworpen werd aan een nauw keurig onderzoek. Er is bepaald welken vorm en welke grootte de twee schroeven zullen moeten verkrijgen, de snelheid bij het ontworpen motortype is gecontroleerd en tevens is de golfvorming op diep en on diep water onderzocht. Tenslotte is de bouw opgedragen aan de Amsterdamsche scheepswerf van den heer G. de Vries Lentsch Jr. te Amsterdam, die meestal voor buitenlandsche rekening een groote serie van motorjachten van on geveer hetzelfde type gebouwd heeft. De teekeningen uitgezet. De. heer de Vries Lentsch heeft 't werk ter hand genomen en hij en zijn staf van geoefende arbeiders kwijten zich met toe wijding en ijver van hun taak. Allereerst is op een houten, gladde vloer de lijnenteeke- ning van het schip op natuurlijke grootte overgebracht, een enorme teekening wan neer men bedenkt dat het jacht 31 meter lang, 5.50 meter breed en 1.54 meter diep zal worden. De afmetingen van alle huid platen, spanten, waterdichte dwarsschot- ten enz., worden uit deze teekening be paald, waarna aan die onderdeelen hun grootte en ook hun vorm worden gegeven. Een houten halfmodel van het jacht geeft hierbij nog leiding. Zoo kan men thans op de werf reeds aanschouwen den voltooiden voor- en achtersteven van het jacht, de dekbalken, die reeds gebogen zijn en alle spanten, waarin de gaten reeds zijn ge ponst voor de klinknagels, die de huid op de spanten zullen bevestigen. De platen, die den boden van het schip zullen vor men, zijn in den toekomstigen vorm ge zet en eveneens reeds van de gaten voor de klinknagels voorzien. Een bouwdoos Voor den leek is het verwonderlijk te zien. hoe het mogelijk is zonder de ver schillende samenstellende deelen aan el kander te passen, uitsluitend uit de teeke ning, de vormen zoo te geven en de gaten zoo te ponsen, dat naderhand alles zal passen. De waterdichte schotten zijn in be werking, onderdeelen van het roer liggen gereed en de dekbeplating wordt gereed gemaakt, alsof morgen reeds het houten dek er op bevestigd zou moeten worden. Over ruim twee weken zal de kiel worden gelegd. Dan worden spanten en water dichte dwarsschotten opgesteld. De huid platen zullen worden aangebracht en blij ken zal, dat alles past als een soort bouw doos. De klinknagels zullen het van recht en links aangevoerde materiaal aaneenvoe gen en in korten tijd kan men het jacht zien worden, de staalconstructie althans. Maar met het aanbrengen der piotoren. het monteeren van alle machinerieën, 't aanbrengen der betimmeringen, der vele leidingen voor het electrisch licht, voor 't water en honderden details meer. zullen nog verscheidene maanden verstrijken. De naam van het schip zal ingevolge den wensch van de Prinses en den Prins worden „Piet Hein". Vele schenkingen. Talloos zijn de schenkingen, zoowel van particuliere zijde, als van fabrikanten, die ten behoeve van het schip of inventaris worden gegeven. Wij noemen de schroe ven. al het verf materiaal, het electrisch net en de dynamo, de reddingsmiddelen, vlaggen, radio-Installatie en telefoniezen- der, de motorbijboot en de roeisloep. het zilverwerk, servies, linnengoed, de keuken- inrichting en tallooze voorwerpen meer. Het sprekt vanzelf, dat de technische commissie in deze de eischen stelt waaraan die voorwerpen hebben te voldoen en dat eenheid gebracht wordt in het uiterlijk van onderdeelen der inventaris. In den loop van den zomer zal 't jacht gereed zijn en het zijn reizen door de Nederlandsche waterwegen, zoowel de Zuiderzee, de rivieren en haar breede mondingen, als de schilderachtige binnenwateren en kanalen van alle provinciën slechts met uitzondering van Drente kunnen aanvangen. Nederland zal het met vreugde be groeten. De watersportwereld maakt zich reeds op het een grootschc ont vangst te bereiden! Gearresteerde Nijmegenaar weer op vrije voeten. Naar wij vernemen is de Nijmegenaar, die was gearresteerd, in verband met de verdenking, dat hij betrokken zou zijn bij i de Haagsche moordzaak, gistermiddag op vrije voeten gesteld. De commissaris van politie te Den Haag. I de heer Hol. heeft den man gistermiddag verhoord Daarbij heeft de verdachte een alibi kunnen opgeven, voor den nacht van Vrijdag op Zaterdag, dat door getuigen vol komen is bevestigd. Men zag hierna geen reden om den man nog langer vast te houden, zoodat ook deze arrestatie geen licht heeft geworpen op den zoo geheimzinnigen moord, welke in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op den auto handelaar Hess te Den Haag is gepleegd. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den Minis ter van Financiën zal op Maandag 8 Maart a.s. niet plaats hebben. NACHTELIJK DRAMA. SOERABAJA. 3 Maart. (Aneta/A.N.P.) In den afgeloopen nacht heeft zich op den weg naar Sepandjang (vlak bil Soerabaja gelegen) een drama afgespeeld. De heer H. employe van een handels kantoor aldaar woonachtig, werd te mid dernacht gewekt, daar een man op ziin erf gezien was. De heer H zag. toen hii de deur opende, een inlander staan. De heer H. loste een schot in de lucht waarop de man naderde. H. schoot daarop op hem. De man werd ln het hart getroffen en ge dood. Het inheemsche bestuur heeft een onderzoek ingesteld, waarna de zaak aan het parket werd overgegeven. In een der slooten rond Huize „Ter Spekken" te Lisse, heeft de heer S. Barn- hoorn een enormen snoek met een gewo nen hengel gevangen. Het dier weegt niet minder dan 17l/2 pond en is één meter lang. Een mooie prestatie! - Voor visschers om van te watertanden!

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13