[EIDSCH DAGBLAD - Derde Biad Donderdag 4 Maar! 1937 De minister over de schrijfwijze der Nederlandsche taal GEMENGD NIEUWS fr zijn te veel onderwijzers en onderwijzeressen opgeleid. Jegrooting van onderwijs MIJNHAR DT 'S I axeer tabletten VRAGENRUBRIEK /CilCEP/ iTJMKCINjj Aan de memorie van antwoord aan de aste Kamer betreffende de begrooting Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- voor 1931 is het volgende ontleend Er is naar de overtuiging van den Minls- hoeveel onvervulde wenschen ook voor na worden vernomen en hoezeer men 1: toestanden aantreft, die men anders ,u wenschen, voor een algemeene klacht ier de resultaten van het onderwijs geen ind aanwezig. Zeker niet. wanneer men •t klacht tot de overheid richt. De inder- jad groote bedragen, die aan het onder ijs worden ten koste gelegd, worden goed steed: er wordt bij het onderwijs hard met toewijding gewerkt. Met nadruk moet de Minister zich ver- tten tegen de meening die, als hij juist sst, door sommige leden wordt verkon- ïd, dat in het bijzonder de onderwijzers- leiding te kort zou schieten in het bij engen aan de 'aanstaande onderwijzers n de juiste begrippen van gezag en pie- it. Dat onze Nationale goederen In het ederlandsche onderwijs tot hun recht be ooren te komen, spreekt overigens van If. Het tuchtvraagstuk. Zonder zich te willen uitspreken over de lag, of Inderdaad de tuchteloosheid over algemeen thans grooter is dan vroeger, ook de Minister van oordeel, dat in een d, waarin zooveel ontbindende en zooveel gatief werkende Invloeden vallen aan te ijzen, het tuchtprobleem ten volle aan- cht en belangstelling verdient. Gemeente- en schoolbesturen kunnen eral, waar dat wenschelijk is, met in htneming van alle omstandigheden, die ir de plaatselijke verhoudingen, het akter van de schoolbevolking en den d der school worden bepaald, de tucht- rvoegdheid van de onderwijzers bij ver ging of reglement uitwerken. De Minister is bereid om met zijn ambtgenoot van Justitie te overleggen, of hier ruimte voor eenige wettelijke voorziening open is; hij moet echter met nadruk waarschuwen tegen de voorstelling, alsof zonder zulk een voor ziening de tuehtbevoegdlieid van de onderwijzers niet vast zou staan. De rijmprent ter eere van het Prinselijk huwelijk. De minister wijst er op, dat het de be- seling van de Regeering is geweest om aan schooljeugd een herinnering te geven dit voor land en volk zoo heugelijk en ■ichtig gebeuren; een herinnering, waar dus de waarde blijkt in de toekomst, ijl die van een leermiddel met het oog het heden moet worden bepaald. De rijmprent is ontstaan door samenwer- ng van een dichter, wiens bijzondere dich- rgave algemeen erkening vindt en die enig volkomen helder en voor ieder on- iddellijk verstaanbaar vers heeft geschre- n; van een grafisch kunstenaar, die door oeger werk bewezen had, juist voor de 'ijke uitbeelding van den inhoud van gedicht over bijzondere qualiteiten te schikken; van de Landsdrukkerij, welke 'hnlsch iets voortrefeiijks geleverd heeft, dat wel met raad en leiding van den wrzitter van de V.A.N.K., die beter dan land anders in ons land, ook door eigen 'fik van groote waarde, de eischen kon ingeven, waaraan een typografisch kunst- ïk moet voldoen. Het stemt den minister verheugenis, dat deze zeldzame samen- rking door het initiatief van de Regee- is tot stand gekomen, en dat het aldus lelijk werd op ruime schaal een kunst- ik te verspreiden, waarvan de wezenlijke arde, als van ieder kunstwerk, eerst in toekomst geheel objectief zal kunnen irden bepaald; doch waarvan blijkens ürijke uitingen in de schoolwereld, de nstwereld en de letterkundige wereld zaarde reeds thans door velen is beseft Ook als hij het meest milde oordeel geeft, de minister niet onderschrijven, dat de andere in het Voorloopig Verslag leemde uitgave een soortgelijke quanti se zou toekomen, nog daargelaten, dat W een nationale gebeurtenis de uiting ha één der vele onder ons volk bestaande bijen uiteraard niet in aanmerking ko en kon. Schrijfwijze der Nederlandsche taal 9c minister beantwoordt de verschillende Pmerkingen, die omtrent de Ned. taal in b voorloopig verslag worden gemaakt, »n de hand van een geschiedkundig over- icht. 9c beteekenis van het Kon. Besluit van 1Juli 1935. dat de minister heeft uitge- bestaat onder meer hierin, dat op- «TO het bestaan der geslachten princi pe' wordt erkend en dat het aantal uit voeringen belangrijk is verminderd. Aan anderen kant is niet als regel gesteld, t De Vries en Te Winkel, die in 1863 om- 5" de geslachten een beslissing brachten, /bDbede het laatste woord gesproken froen. De minister is van oordeel, dat er behoud van het mannelijk geslacht en Mrking daarvan voor die woorden, die .kennelijk mannelijke zelfstandigheid waden, ruimte moet zijn voor speling v» "ebied van geslachten en voornaam- ™rcelijke aanduidingen. Ook de minister "aanstonds overtuigd, dat een nadere "*aeering wenschelijk was en hij heeft S n °°k, gelijk in zijn brief van 22 Juli '.ann de Tweede Kamer in uitzicht gesteld, zoowel tot de Koninklijke BeXi,'6 van Wetenschappen als tot de Cfeft Rese«ring gewend. Het overleg niet gevoerd tot een positief tini Getuigenissen, die in zijn bezit h«»~ "et lager, het middelbaar en het onderwijs, geven overigens uiting «M.„aari3eerlnS van den door hem bevor- d6n maatregel. Dat de wetgever de bijzonderheden rege len zou in onderling overleg tusschen Re- geering en volksvertegenwoordiging, acht de minister onuitvoerbaar. Het stellen van algemeene regelen, terwijl de bijzonder heden zouden worden overgelaten aan Kon, Besluit of ministerieele beschikking, komt hem ongewenscht voor, reeds omdat langs dezen weg de door meerdere leden ge- wenschte vastheid van beleid niet zou ge waarborgd zijn Anders staat hij tegenover de gedachte, dat de wet een lichaam zou aanwijzen, hetwelk te dezer zake hetzij adviseerende, hetzij beslissende bevoegd heid hebben zou; en dat de wettelijke mo gelijkheid wordt verkregen om een aldus vastgestelde spelling ook in het onderwijs te doen eerbiedigen Indien de leden, die op wettelijke regeling aandringen, hun bedoeling aldus juist weergegeven achten, dan kan de minister antwoorden, dat ook hij, teneinde uit de sinds vele jaren be staande moeilijkheden te geraken, dezen weg der overweging zeer waard acht. Hooger onderwijs. Het valt niet te ontkennen, dat het in stituut van bijzonder hoogleeraar een ont wikkeling heeft genomen, die bij de wette lijke instelling was beoogd noch voorzien. De vraag is en moet worden overwogen, in hoeverre dit te betreuren of te prijzen valt. Ten einde te kunnen nagaan op grond van welke gegevens de gerezen bezwaren gerechtvaardigd zijn te ach ten en wat dientengevolge dan ook correctie verdient, heeft de minister een onderzoek ter hand genomen naar hetgeen met de bijzondere leerstoelen is bereikt en hoe in den loop der jaren de ontwikkeling is geweest van deze instellingen met betrekking tot het universitair onderwijs. Dat een voor een bepaalden leerstoel ge kwalificeerde zou worden gepasseerd op den grond, dat hij Roomsch-Katholiek is. zou de minister uiteraard volstrekt onverdedig baar achten. Voorbereidend hooger en middel baar onderwijs. Omtrent de denkbeelden door prof. De Blécourt in September j.l. ten aanzien van het onderwijs in de wiskunde aan de a-afdeeling der gymnasia geopperd, heeft de minister met de inspectie overleg ge pleegd. Zij bleek daarmede niet in te stem men. Bij vergelijking van de tabellen voor de verschillende vakken in 1881. 1919 en 1920 valt overigens aanstonds in het oog, dat een wijziging, als door prof. De Blé court bedoeld, niet kan worden overwogen, dan in verband met het antwoord op meer vragen, nJ. of het aantal vakken moet werden verminderd en of dan niet eerder vakken zouden kunnen vervallen. Een be slissing dienaangaande kan bezwaarlijk meer in de huidige parlementaire periode worden genomen. Zij blijve voor den ambts opvolger van den minister overgelaten. Voor te schrijven hoe de boeken, speciaal de geschiedenisboeken, moeten zijn inge richt, valt geheel buiten de bevoegdheid der regeering. Er schijnen geen redenen aanwezig om, ter zake van de weigering van het jus pro movendi aan de afdeeling hoogere burger school B van het instituut Hommes, af te wijken van den regel, dat ambtsberichten niet aan de Staten-Generaal worden over gelegd. De minister heeft zijn beslissing geno men. omdat naar zijn oordeel het aantal candidaten voor het staatsexamen, dat aan genoemd instituut zijn opleiding vindt, te gering is om daarop de conclusie tot toe kenning van het jus promovendi te bouwen. Nijverheidsonderwijs. De bewering, dat een tweejarige cursus vcor dagambachtsscholen onvoldoende zou zijn voor het leggen van een degelljken primairen grondslag van vorming In de daartoe in aanmerking komende ambach ten en beroepen, kan de Minister niet, als juist erkennen, De resultaten van deze scholen zijn, wat de plaatsing van de oud-leerlingen met cindgetuigschrift in het bedrijfsleven be treft. stellig niet minder dan die van de drie-jarige ambachtsscholen. De Minister is met verschillende leden van meening, dat voor zoover de beschik bare middelen dit zullen veroorloven, aan het Nijverheidsonderwijs voor meisjes nog eenige uitbreiding dient te worden gegeven Vele van de van Rijkswege gesubsidieerde nijverheidsscholen voor meisjes leiden sedert tal van jaren op voor dienstbode. Ware dit niet het geval geweest, dan zou het tekort aan Nederlandsche dienstmeis jes nog zeer belangrijk grooter zijn dan nu het geval is. In 1919 waren er naar schatting in Nederland ongeveer 200.000; thans zijn er ongeveer 400.000 dienstboden werkzaam, waarvan ongeveer 30.000 van vreemde nationaliteit. Hiervan zijn onge veer 1000 grensstreek-bewoners. Lager Onderwijs Met groote belangstelling volgt de Minister hetgeen hier en daar wordt verricht om Bijbelkennis onder leer lingen van openbare lagere scholen te bevorderen. Voor een dwingende wet telijke bepaling daargelaten of zij principieel gewenseht zou zijn is de tijd zeker nog niet gekomen. De tee- derheid van het onderwerp vergt, dat met behoedzaamheid en zonder dwang wordt te werk gegaan. De Minister zou het een daad van wijs beleid achten, wanneer de overheid hare financieele bemoeiing met het voorberei dend onderwijs geleidelijk aan zou eindi gen. Dit zou z.i. te minder bezwaar behoe ven te ontmoeten, nu het particulier ini tiatief ook voor het dusgenaamde neutrale voorbereidend onderwijs op bevredigende wijze toeneemt. En het zou het onmisken bare voordeel met zich brengen, dat de overheid door zeer enkele onderwijsterrel- Veldwachier gearresteerd te Lage Zwaluwe. Verdacht van heling. Naar eerst thans bekend wordt, is de vorige week de 49-jarige P. K„ ge meente-veldwachter te Lage Zwaluwe, in arrest gesteld ais verdacht van heling bij een door zijn dochter ge- pieegden diefstal. Over deze arrestatie vernemen wij nog volgende Op 22 Januari j.l. werd bij den 15-jarigen heer Polak in de Nleuwstraat aldaar een diefstal gepleegd, waarbii'.'&n geldsom van bijna achthonderd gulden werd ontvreemd. Onder degenen, die van dezen diefstal ver dacht werden, was ook de 2l-jarige dochter van den veldwachter, die dikwijls ten huize van den heer Polak kwam. Na een kort verhoor bekende het meisje den diefstal gepleegd te hebben, zoodat zii ter beschik king van de justitie werd gesteld. Bij het verdere onderzek. dat geleid werd door de marechaussee van de brigade Moer dijk. is komen vast te staan, dat de veld- waohter K, het geld gebruikt had voor het afdoen van schulden. Daarbij bleek voorts, dat K. bij de Nutsspaarbank te Breda en bii een spaarbank in Den Haag gelden had opgenomen tegen borgstellingen. Deze borg stellingen echter waren valsch De veldwachter heeft onmiddellijk een volledige bekentenis afgelegd en is daarna in arrest gesteld. De man stond bij zijn superieuren als een goed en betrouwbaar politieman aangeschreven. Zijn gezin schijnt echter veel gekost te hebben en daardoor is K. geleidelijk in schulden ge raakt. Hij is vader van elf kinderen, waar van er nog neven thuis zijn. verken zacht en zeker doos 60ct 1380 Va (Ingez. Med.) BUITENLANDSCH GEMENGD. Een ideale gemeenschap Zuid-Georgia. SPOORWEGDIEFSTALLEN TE VLIJMEN. Naar wij vernemen, heeft de recherche dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen in samenwerking met de rijks- en gemeen tepolitie te Vlijmen een goede slag gesla gen. Het was dien recherchedienst bekend, dat meerdere zendingen, welke te Vlijmen ter verzending waren aangeboden om per spoor te worden vervoerd, niet in het bezit van de geadresseerden kwamen Dit ge schiedde in de maanden December, Ja nuari en Februari j.l. en het betrof hoofd zakelijk zendingen koffieboonen en leder. Aangezien vaststond, dat de zendingen in den wagen waren geladen, was het on begrijpelijk. dat ze- niet terecht kwamen. Een nauwkeurig ingesteld onderzoek wees uit. dat men de daders te Vlijmen had te zoeken. Aan bovengenoemde politie-instan- ties is het mogen gelukken de daders te achterhalen. Twee -inwoners van Vlijmen hebben zich aan diefstal van de goederen schuldig gemaakt. Ook de helers konden worden aangehouden. De verdachten zijn te Vlijmen voorloopig ingesloten. Zij heb ben een volledige bekentenis afgelegd. Een gedeelte van het gestolene is nog opge spoord kunnen worden. De daders stalen de goederen uit de wa gons, welke op het emplacement te Vlij men stonden, na eerst het spoorlood te hebben verbroken. nen niet in haar financieele bemoeienis te belrelrken, op de overige terreinen minder zou behoeven te bezuinigen. Ook de Minister betreurt het, dat zoovele bezitters van de onderwijzersakte niet in de gelegenheid zijn een betrekking te ver krijgen. Hij kan echter niet deelen in de meening der leden, die van oordeel zijn. dat het verieenen van steun aan deze wer- Ktloozen van den Minister van Onderwijs behoort uit te gaan. Een voorziening door tewerkstelling in de scholen met finan cieele hulp aan de besturen van scholen of vereenigingen zou ongetwijfeld op den weg van den Minister kunnen liggen, doch de daartoe benoodigde aanzienlijke geld sommen staan niet te zijner bschlkking. En overigens moet hij blijven bij zijn reeds vroeger geuite opvatting, dat, indien voor de werklooze onderwijzers iets zou kun nen worden gedaan. hij dit aan de be moeienis van het Departement van Sociale Zaken zou moeten overlaten. Zelfs door herstel van de vorige leer lingenschalen en door invoering van achtjarigen leerplicht- zou nog niet voor een derde gedeelte der werkloozen een plaats in de school open komen. De groote arbeidsreserve vindt voor het overgroote deel haar oorzaak in 't feit, dat in de verloopen jaren te veel onderwijzers en onderwijzeressen zijn opgeleid. Toen maatregelen noodig bic ken om de gelegenheid tot opleiding te beperken, heeft de Regeering het hare gedaan om daartoe te geraken. Kunsten en Wetenschappen De indiening van een ontwerp-monumen- lenwet heeft de Minister in beraad gehou den, omdat hij tegenover eenige hierbij rijzende vragen zijn standpunt nog niet heeft bepaald. Het tegenwoordige stelsel van monumen tenzorg in Nederland houdt, hoewel het 'n wettelijke basis nog mist, het oog liever ge richt op het voorkomen van bouwvalligheid dan op het herstel van wat eenmaal bouw vallig is geworden. Een wettelijke regeling zal aan dit streven nog meer steun kun nen geven. Toch hebbe men niet de illusie, dat een Monumentenwet de geldelijke las ten voor de overheidskas aanmerkelijk zal verminderen. Wanneer thans subsidies voor monumen tenrestauraties worden gegeven, wordt nooit nagelaten daaraan een reeks van voorwaarden te verbinden, waaronder het voorschrift van het in behoorlijken staat houden van het gerestaureerde goed. in Een idee van Ford. In Zuid-Georgia. aan den oever van den Ogeechee-rlvier, wil Henry Ford. aldus de „Herald Tribune", zijn droom: een Ideale ïndustrieele gemeenschap, omgeven door boerderijen, die haar van alles zal voorzien, verwezenlijken. Als ortferdeel van zijn uitgebreid pro gramma voor deze kleine stad. die 18 mijl verwijdert ligt van Savana. Georgia's voor naamste zeehaven, heeft Ford aangekon digd, een fabriek te zullen oprichten voor de fabricatie van auto-onderdeelen. „Wij zullen daar een industrie vestigen", zoo zeide hij. „Een bekwaam man is reeds met de voorbereidende plannen bezig. Er zullen auto-onderdeelen worden vervaar digd. doch welke is nog niet beslist, dit hangt ervan af wat het geschiktste is". De fabriek zal aan de bevolking van deze gemeenschap, die vroeger den landbouw, veeteelt, visscherü en houthakkerij als haar voornaamste bronnen van inkomsten be schouwde werk verschaffen en zal in nauwe verbindine staan met de onlangs door Ford aldaar opgerichte ambachtsschool. „Ons doel is om, evenals in onze andere fabrieken, in de juiste verhouding menschen te verkrijgen van alle leeftijden", aldus verklaarde Ford. „Wij willen geen werklieden uit andere streken hierheen halen. Het volk hier zal voldoende bedreven zijn Iedereen zal deel nemen aan den landbouw, hetzij hij een boerderij gemeenschappelijk met anderen of op zijn eigen naam bezit. Alles hangt af van de school en de toe komst van hen die daar worden opgeleid. De school zal goed eeschoolde arbeiders af leveren. die dnor andere fabrieken zullen worden gezocht". Jongens en meisjes, zullen op de am bachtsschool zoowel den landbouw als de industrie als onderdeel van hun schoolop leiding leeren. Op het oogenblik vinden reeds honderden menschen arbeid bii de verschillende werkzaamheden, die Ford hier laat verrichten. Reeds is een gemeenschapshuis, dat twintig logeerkamers, een groote dans-, conversatie- en eetzaal bevat, voor gebruik van de schoolkinderen en hun ouders ge reed gekomen Wegen woTden aangelegd, kanalen gegra ven en verschillende bouwwerken aanbe steed. EEN ONBETAALDE REKENING VAN TROTZKY. De Noorsche advocaat van Trotzky, wiens declaraties niet betaald zijn. heeft te Mexico-City rechtsmaatregelen tegen zi.in cliënt ingeleid door tu'schenkomst van het Noorsche consulaat. De rechtskundige raadsman van het consulaat heeft ver klaard dat hii een beslag oo het vermogen van Trotzky zal trachten te verkrijgen, het schijnt echter, dat Trotzky's inkomsten slechts bestaan uit het honorarium, dat hij voor artikelen in de bladen krijgt. BOOT MET WERKLIEDEN OMGESLAGEN. Gistermorgen vroeg is een boot. waarin 11 werklieden de Tyne bii Walsend wilden oversteken door het sterke getij gepakt en omgeslagen. Vijf man wisten den oever te bereiken, waar zij een roeiboot vonden in welke zii terugkeerden om hun andere kameraden te assisteeren. Zti konden nog vier man in de boot trekken maar de beide anderen waren reeds te ver afgedreven en zijn verdronken. TREINONGELUK IN ITALIË. Door onbekende oorzaak is oo den spoor weg UdineTarvisïo welke sedert achttien maanden geëlectrificeerd is. een locomotief oo een goederentrein geloooen. Hierbij zijn twee personen om het leven gekomen, terwijl vier personen ernstig en vier licht werden gewond. BOOKMAKERS BEROOFD. Te Miami in den staat Florida deden drie bandieten een inval in een restaurant, waar zich een aantal bookmakers bevond, die juist de rennen hadden bijgewoond en dik verdiend hadden. De bandieten vonden, dat hun daar ook een deel van toekwam en namen, om geen schele oogen te maken, dus maar alles. Zij verdwenen met een buit van mee- dan 10 000 dollar ZEVEN ARBEIDERS GEDOOD. Uit Poison (Montana V. St.) wordt ge meld. dat bii den bouw van een stuwdam zeven arbeiders door een neervallend rots blok zijn gedood. Talrijke arbeiders werden gewond. ALPENHUTTEN ONDER SNEEUW BEDOLVEN. In het Zwitsersche kanton Wallis zijn 32 Aloenhutten onder een geweldige lawine bedolven. De aangerichte schade wordt ge raamd oo 100.000 francs J. v. d. P. te K. Het grootste vliegtuig ter wereld is het Russische landvliegtulg A.N.T. 18, ontwikkeld uit de kiekende, bij een der eerste vluchten verongelukte, „Maxim Gorki", de A.N.T. 1. De Ant. 18 vervoert 12 personen met een kruissnelheid van 285 K M. per uur en een max.-snelheid van 310 K.M De voortbewe- i ging geschiedt door acht motoren, waarvan zes in den vleugel ingebouwd en twee in tandem boven oo het draagdek. Volbelast 34 ton gewicht; actie-radius 4600 K.M. Spanwijdte 62. romplengte 45 M. Wordt hoofdzakelijk gebruikt voor propaganda doeleinden. ROTTERDAMSCHE LLOYD KOTA RADJA, thuisr., 3 Mrt. v.m. 1 u. van Aden. INDRAPOERA. thuisr., 2 Mrt. n.m. 7 u. van Marseille. AMELAND, thuisr.. pass. 2 Mrt. v.m. 5 tri Point de Galle. SIBAJAK. 3 Mrt. v. Batavia n. R'dam. BALOERAN. 3 Mrt. v. R'dam n. Batavia. MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. uitr.. 3 Mrt. van Algiers. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, thuisr., 3 Mrt van Colombo. BENTANG, uitr.. 3 Mrt. v. Suez. POELAU TELLO, thuisr.. 3 Mrt. te Marseille! HOLLAND-AMERIKA LIJN DELFTDIJK, Pacific Kust n. R'dam, 3 Mrt. v.m. te Liverpool. LEERDAM, 2 Mrt. van New Orleans R'dam. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ORANJE NASSAU, thuisr.. 2 Mrt. n.m. 10 u. te Havre; zal 3 Mrt. n.m. 5 u. de reis voortzetten en wordt 4 Mrt. n.m. 4 u. 50 te Amst. verwacht. BARNEVELD, uitr 2 Mrt. te Curacao. DEUCALION. 2 Mrt. van Saionlca naas Istanboul. HEBE. 2 Mrt. n m. 9 u. van Kopenhagen n, Stettin. OBERON. 2 Mrt. van Oran naar Malta. POSEIDON. Valencia n. R'dam, pass. 3 Mrt. Ouessant. TELAMON, 2 Mrt. v. Candia n. Malta vx>. TITUS, 2 Mrt, n.m. v. R'dam n. Middl. Zee TRAJANUS, 2 Mrt. v. Curacao n Domingo. VENUS. 2 Mrt. v. Susak n. Bari. PERSEUS, 3 Mrt. v. Aarhuus n. Gdynia. ORPHEUS. 3 Mrt. van Amst. n. Kopen hagen. RHEA. 3 Mrt. v. Genua n. Savona. PLUTO 3 Mrt. v. Aarhuus n. Gothenburg. TRITON 3 Mrt. v. Burriana n. Valencia. MARS. 3 Mrt. van Hamburg te Amst. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. BOSCHFONTEIN. 3 Mrt. v.m. 6 u. vaa Southampton n. Duinkerken. SPRINGFONTEIN. 2 Mrt. van Port Soudan, n. Aden. HOLLAND-AUSTRALIË LIJN MELISKERK. thuisr.. 3 Mrt. v. Sydney. ALUDRA. uitr.. 2 Mrt, te Mormugao. ALMKERK, uitr., 1 Mrt. van Djibouti. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. ALPHERAT. 4 Mrt. v.m. 1 u. van B. Aires te R'dam verwacht. ALCYONE, 4 Mrt n.m 3 u. van Hamburg te R'dam verwacht. ALCHIBA. thuisr., 1 Mrt. van Montevideo. ALPHACCA, 2 Mrt. v. R'dam te B. Aires. ALDABI. uitr.. 2 Mrt. v. St. Vincent HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. JAARSTROOM. 2 Mrt. van Saltpond naar Freetown: vertrekt 8 Mrt. van Dakar n. Amst. of R'dam. LONDEN EXCHANGE (charter). 2 Mrt. v.m. 9 u van R'dam te Hamburg. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN TOSARI, 2 Mrt v. Manilla n. Pacific Kust. MIJ. OCEAAN POLYDORUS, 3 Mrt. V. Amst. n. Londen. KON. HOLL. LLOYD. ZAANLAND. 5 Mrt. v.m. 2 u. v. B. Aires te IJmuiden verwacht HOLLArfDO. AZIË LIJN. MEERKERK, uitr.. 2 Mrt. v. Singapore. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN AALSUM. 2 Mrt. van St. Vincent naar B. Aires. LEERSUM, 2 Mrt. v. St. Vincent n. Cardiff. ZIJPENBERG. 2 Mrt. v. B. Aires n Rosario. RAMBON. 2 Mrt. n.m. v. Gibraltar n. R'dam ST. PHILIPSLAND, 2 Mrt. van Hamburg te Blyth. SCHOKLAND 3 Mrt v. Harlingen te Blyth MIDSLAND, 2 Mrt. van de Tyne n. Bremen TELA. R'dam n. Rosario, pass. 2 Maart Fernando Noronha. TRITO. 2 Mrt. v. R'dam te Dublin. ALDERAMIN, 2 Mrt. v. Narvik n. R'dam. ALBIREO. 2 Mrt van Rosario naar St. Vin cent v.o. BATAVIER V 3 Mrt. v. R'dam te Gra- vesend WILLEMSPLEIN1 Mrt. v. R'dam te Narvik. GOUWE. 2 Mrt v. Port Gentil n. Havre. JONGE JOHANNA Mrt. van Gandia te Antwerpen. MIRACH, Rosario n. Leith, pass. 2 Mrt. Ouessant. MIJDRECHT. 2 Mrt. v. Plymouth te Cris tobal. NAALDWIJK. Huelva n. R'dam pass. 3 Mrt. Finis terre. VEERHAVEN. Las Palmas n. R'dam. pass. 2 Mrt. Finisterre. WITTE ZEE. sleepboot, arr. 2 Mrt. te Liverpool met het tank-stoomschip Realf oo sleeptouw. EEM. R'dam n. Dubrovnik, pass. 2 Mrt. Gibraltar. Stoornis In het spel, omdat iemand een eitje gelegd had tusschen de ping-pong- ballen. 3-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11