'iïïïiïE5 Dat is voordeelig. Uit de Rijnstreek Een Arbeidsbeurs GYusQ&oji LEID5CH DAGBLAD Tweede Bled Maandag I Maart 193] LEIDSCHE SPAARBANK Goed zoo! Paaschhaas! FINANCIEN De wijziging van de Zegelwet. WETENSCHAPPEN OPGERICHT 1818 OUDE RIJN No. 56 waar U niet heen behoeft te gaan MAAK GEBRUIK VAN DEZE RECLAME' ging heeft verricht. Daarna sprak de heer Oudshoorn en overhandigde een drietal fraaie boekwerken van Gulbransen. Tot slot bracht de heer ie Cointre allen dank voor de hartelijke woorden en de onder vonden medewerking Het Schapenfonds van de Ned. Herv. Kerk heeft ten bate van de Kerkvoogdij een voordeelig saldo opgebracht van f. 393.55. Gevonden: 1 wollen kindermuts. 1 geldstuk. 1 zakmes. 1 portemonnaic met mhoud. 1 bruine handschoen, 1 huissleu tel, 1 damesportemonnaie met vreemd geld Adres bureau van politie. Onder voorzitterschap van den heer N Rietveld hield de afd. van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond haar goed bezochte jaarvergadering. Deze besprak den toe stand van de organisatie, de positie van dt arbeiders en wekte op tot nog meerdere propaganda. De jaarverslagen van den secr.-penningm werden goedgekeurd, na dat de controle-commissie gunstig had geadviseerd. Als voorzitter werd herkozen de heer N Rietveld, als secr.-penningm. de heer P. van der Oest en als bestuursleden de heeren A. Visser. D. Bijl en J. Vonk. Tot leden van de controle-commissie wer den gekozen de heeren Hazeborg, G. Roos cn O. Rosbergen. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem, z van Roelof Timmer man en Teuntje van Dijk Volkert, z. van Jan Rijvers en Jantje Kramer Eli sabeth Jacoba. d. van Jacob nel en Krina P. Klink Dirk. z. van Simon van Leeu wen en Agatha Snel Anna Marijke, d. van Hendrikus Rodenburg en Maria Jo hanna Heitne Johanna, d. van Marlnus van Heijningen en Adriana Hulsman. Getrouwd: Pieter Jacob Berkhouwer. 27 jaar. wonende te Bergambacht en Grietje Timmer, 27 jaar. Overleden: Antje Offers, 58 jaar, echt- genoote van Willem van der Wel Jacob de Vlieger. 56 jaar. wedr. van Aartje Klerk. VOORSCHOTEN. Vergadering Chr. Hist. Jongerengroep. De Chr. Hist. Jongerengroep vergaderde onder leiding van den heer A. Fortgens. Na het zingen van Ps. 89 1 opende deze met gebed en heette in 't bijzonder dr. J. J Wallien uit Haarlem welkom, die zou spreken over: „De balans van het kabinet Colijn" en de heer D. J. Brinks secr. der plaatselijke C. H. kiesvereeniging. Naar aanleiding van verschillende doel stellingen, die opgesteld waren door het kabinet Colijn sprak de spr. over het even wicht in de begrooting. handhaving van het gezag, bestrijding werkloosheid en den economischen toestand. Met voorbeelden en getallen lichtte spr. bovengenoemde punten uitvoerig toe en kwam tot de conclusie, dat de financieele toestand nog niet bevredigend is, dat ster kere handhaving van het gezag noodig is, dat aan de werkloosheid nog steeds groote aandacht besteed moet worden en dat het economisch leven zich nog niet hersteld heeft. Na beantwoording van vragen dankte de voorz. den spr. hartelijk voor zijn interes sant betoog. De heer J. Barmen 't Loo verzorgde dit maal het buitenlandsch politiek overzicht, terwijl mej. A. v. Leeuwen en de heer J. Lekkerkerker voor afwisseling zorgden. De heer D. J. Brink sloot na het zingen van Gez. 2 5. met dankgebed. WASSENAAR. Opening van het eigen gebouw van „Excelsior". In een buitengewone bijeenkomst van leden en genoodigden is het gebouw van de muziekver. „Excelsior" in de Schoolstraat alhier in gebruik genomen. Aanwezig waren de heer mr. H. B. Wildt Meijboom, lid van den Gemeenteraad, de Commissaris van Politie, de heer Walpoott. bestuursleden van Forum Hadriani uit Voorburg, vertegenwoordigers van andere vereenigingen enz. De voorzitter, de heer D. J. Hofman, heet te allen in het eigen huis van harte welkom en deelde mede, dat de burgemeester ver hinderd was. Spr. gaf dan uiting aan zijn gevoelens van vreugde en dankbaarheid over het feit dat men nu een eigen huis heeft. Spr. dankte den Secretaris voor het groote aandeel, dat hij in den aankoop heeft gehad en dankte allen, die bijgedra gen hebben voor dit gebouw. Hij wijst dan op de cadeaux. o.m. een klok voor de be stuurstafel, een bedrag in geld en een ser vies voor den huishoudelijken dienst, een mooie lamp enz. Hij besloot met den wensch, dat Excel sior moge blijven leven in het hart van alle leden! Hierna werd de eerewijn geschonken. De heer H. van Elk. secr. der vereeniging memoreerde de totstandkoming van het gebouw, den steun van de heeren Ruys, Vermeulen, van Kruingen en Boichel had ondervonden en de groote medewerking der leden. Vervolgens las hij vele vele ge- lukwenschen voor. Nog werd het wqord ge voerd door mr. H. B. Wildt Meijboom, even als door den voorz. der Koninging Wllhel- mina Vereen, en een der leden. De voorzitter heeft tenslotte allen dank gebracht. Vergadering „Ziekenzorg". In „Centraal" in de Langstraat hield de vereen, voor Ziekenhuisverpleging .Zie kenzorg" een ledenvergadering, onder voor zitterschap van den heer C. Stolk. De se cretaris bracht het jaarverslag uit. In het afgeloopen vereenigingsjaar werden 53 pa tiënten voor rekening van de vereeniging verpleegd met een aantal van 1098 ver- pleegdagen, waarvoor werd uitbetaald f. 3557.66. Het ledental is gestegen tot 1469. Aan het verslag van den penningmeester ontleenen wij. dat de winst en verliesreke ning een batig slot toonde van f. 309.45 terwijl het reservefonds f. 5210 bedraagt Aan inkomsten en uitgaven gaf de balans i. 3485.14 aan. met een kapitaal per 1 Jan. 1.1. van f. 7947.73. Onder dankzegging werd den penningmeester décharge verleend. De periodiek aftr. heeren A. van der Kooij, bestuurslid en de heer K. Huibregtse als iid er Commissie van Controle werden bei met groote meerderheid van stemmen her kozen Medegedeeld werd dat per 11 Jan. het wijkgebouw van het Groene Kruis niet meer als een ziekenhuis wordt erkend. Het bestuur rekent nu op een belangrijke be sparing op de verpleegkosten, daar 't be stuur den indruk heeft gehad, dat sedert het Wijkhuis als ziekenhuis was erkend, het aantal uitzendingen abnormaal hoog was geworden en dat deze inrichting vaak voor het doormaken van rustkuren werd gebruikt, gedekt door doktersverklaringen, ïn verband hiermede stelde het bestuur voor, de vergoeding voor operatiekosten en wat daarmede samenvalt te verhoogen tot f.40.— met 1 jaar wachttijd. Vastge steld werd dat het bestuur moet bestaan uit ingezetenen der gemeente. Voorts werd machtiging verleend tot het aanstellen van een controleerend geneesheer. Gevonden: 2 honden, zak met bad- goed. gedeelte van een babyweegschaal, hondenriem. belastingmerken, bril in ko ker, 2 sleuteltjes, heerenrijwiel, diverse handschoenen, slinger van auto, benzine dop van auto, vulpotlood, pak met inh., schoen, tompouche, duif, bosje tienden, portefeuille. 3 boeken, 2 sleutels, ring met 2 contactsleutels. Tegen K. uit Leiden werd proces-ver- baal opgemaakt wegens venten zonder ver gunning', voor het hetzelfde feit werden verbaliseerd de Gebr. B. uit Hilversum, van W uit Amsterdam en J. uit Nijmegen. Loop der bevolking. Gevestigd: van Zevenbergen, Adrianus Aadriaanse en gezin, spoorwegbeambte, Vinkebuurt 11 van Amsterdam. Cornelis J Geerhngs en gezin, uitvoerder Toussalnt- straat 39 naar 's Gravenhage. Sophia van Leeuwen, onderwijzeres. Hoorn 7 van Hoorn. Catharina M. Reus, huishoudster. Noordeinde 26 van Wijk bii Duurstede, bij Marinus van Mook en gezin, grondwer ker. Rozenstraat 35. Vertrokken naar: Boskoop. Galerii Hen drik Baars en gezin, bankwerker Stad Delden. St. Elisabeth-Ziekenhuis Antonia C. Nieuwendijk, religieuse Loenen, Ka naaldijk A 88, Johannes Jacobus Spieren burg. arbeider N.S. Oegstgeest. Nassau- laan 18. Maria A. Verhage dienstbode Schiedam. Stadhouderslaan 26c. Gerrit C. Kuyper. boekbinder Koudekerk B 167a. Pieter B. C. Vermeulen, bedrijfsleider Aanvulling Kaafisagenda. De agenda voor de hedenavond te hou den Raadsvergadering is aangevuld met een voorstel tot verkoop van een perceel grond aan de dr. Lovinklaan, groot onge veer 1070 M2., tegen een prijs van f. 5540 in totaal en tot uitgifte in erfpacht van een perceel bouwgrond, grenzende aan het voornoemde perceel, lang 55 M„ breed 3 M„ alzoo groot ongeveer 165 M2., tegen een canon van f. 0.30 per M2. p. j. Het is de bedoeling op het perceel bouwgrond een drietal heerenhuizen te stichten. Id. tot verkoop van een perceel bouwgrond, gele gen aan de Van Velzenstraat, hoek Java- straat. ongeveer 540 M2. tegen een prijs van f. 6 per M2. voor de eerste 430 M2. en van f. 4 per M2. voor het overblijvende, aan den heer J. Westmaas, aannemer al hier. HAZERSWOUDE. De heer D. Buitenhuis, t Zaterdagmorgen is vrij onverwachts al hier overleden, de heer D. Buitenhuis, lid van den Gemeenteraad en bestuurslid van de Groote Hazerswoudsche Droogmakerij. Ook heeft de overledene voorheen tal van jaren deel uitgemaakt van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. NIEUWKOOP. De Kooiwoning onder de h3mer. Dezer dagen komt in Hotel „Het Vliegen de Paard" alhier onder, de hamer de be kende en mooie boerderij, genaamd de Kooiwoning. gelegen in de landelijke buurt schap De Meije. onder deze gemeente en thans bewoond door J P. van Gaaien. Een gedeelte van deze woning strekte reeds 300 jaren geleden de Heer van de Heerlijkheid tot. buitenverblijf. Hij had daar een groot bosch en een eendenkooi, op een oude kaart van 1647 komt dit bosch voor en het is hekend. dat jhr. Johan de Bruijn van Buitenwech, die van 1616 tot 1656 de heerlijkheid in eigendom had, daar graag en veel vertoefde. NOORDEN. De collecte voor den arbeid onder de Zuiderzee-arbeiders in de Geref. Kerk bracht op i. 2.15'/>. TER AAR. Jaarvergadering „Kerkelijk Leven". De Ned. Herv. Ver. „Kerkelijk Leven" hield haar jaarvergadering in het gymnas tieklokaal van de Chr. Nat. School. Nadat de bijeenkomst was geopend met het zingen van Ps. 89 1 en gebed, memo reerde de voorz. netgeen in de afgeloopen 5 jaar door de vereeniging was verricht op het gebied van het werk onder de rijpere jeugd, de zending, wlnterlezingen enz. Spr. meende te mogen constateeren, dat er op verschillende terrein groei is te bespeuren, hoewel het gestelde doel nog lang niet is bereikt. De secr. las de notulen en het jaarver slag. Hieruit bleek, dat het ledental 96 be draagt. De penningm. rapporteerde hierop, dat de totale inkomsten f. 320,46 en de uit gaven f. 290,18 bedragen hadden en alzoo een batig saldo van f. 32.78 in kas was. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd ge kozen de heer J. B. Cats. In de pauze werd een collecte gehouden voor het steunfonds van de contact-commissie, die f. 8,24 op leverde. Nadien hield ds. Heemskerk een lezing over „Anna Maria Schuurman" en kwamen cenige afgevaardigden aan het woord. Een koor van de Chr. Meisjesver. zorgde voorts voor de noodige afwisseling. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Antonius, Z. van Joh. Hoogervorst en J. M. A. van Zaal Adria nus Philippus Maria. Z. van C. J.-J. Koele- man en C. J. Hoogervorst Theodora Cor nelia, D. van J H. van Beyere Berge Hene gouw en C. Touw Adriana Johanna Su- zanna, D. van J. Lankhaar en C. den Her tog. Overleden: A. Jonkers, wed. van H. M. Roberts 86 j. Gehuwd: J. Verbeek 31 j. en A. Rietveld 34 Jaar. Loop der bevolking. Gevestigd: B. A. Romeyn van Nieuwveen. Vertrokken: J. Vuyk naar Amsterdam G. A. Vis naar Sliedrecht G. den Brave naar Prlncenhage J. C. Rietveld naar Heemstede. Jaarvergadering Stille Omgang. Onder groote belangstelling vergaderde bovengenoemde vereeniging onder voorzit terschap van den heer J. A. Koeleman. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental thans 274 bedraagt en dat de bedevaart het vorige jaar door 190 personen werd meegemaakt. Een be drag van f. 104,95 was, blijkens, het verslag van den penningmeester, bij het afsluiten van het boekjaar in kas. Als bestuurslid werd bij acclamatie herkozen de heer H. Volgering. In bespreking kwam vervolgens het deelnemen aan de op 7 Maart a.s. te houden omgang. Kapelaan Groen hield een lezing over 't werk der Godloozen. Heffing van het beurszegel slechts over de helft van de totale waarde. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Margaretha, d. van P. Bonten bal en C. Vogelaar; Margareta, d. van C. Havenaar en M. Drost. Overleden: A W. v. d. Ben, 10 weken; J. L. de Ruiter, 41 jaar; A. Hoogerdijk echtgenoote van F. Versluis, 56 jaar. Gehuwd: J. Van Bergen en M. Th. Oudijk. Door den heer L. Boslooper, alhier werd in de Gouwe een „witte" snoek ge vangen van vier pond; wèl een bijzonder heid! Gevonden: een polshorloge; een rij- wielbelastingmerk en een huissleutel, te bevragen bij de politie. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. In een nota naar aanleiding van het ver. I slag betreffende het wetsontwerp tot wij. I ziging van de 'zegelwet 1917 deelt de ml-1 nister van financiën, ter toelichting vanl verschillende wijzigingen, o.m. mede, datI de overbrenging van de verklaringen vanl artikel 297 van het wetboek van koophan-| kei uit artikel 23, 11e, naar artikel 44 der| Zegelwet ten gevolge zou kunnen hebben dat men de aanteekeningen van verhoo-'l ging ,enz„ welke op een polis gesteld wor-1 den. niet meer zegelvrij op de zgn. hypo.| theekverklaringen zou kunnen stellen. TotI dusver is dit reeds gebruikelijk geweest,! ofschoon ook onder de geldende wet daai-'| tegen wellicht bezwaren zouden kunnen! worden aangevoerd. De minister meent, datl het gewenscht is de bestaande practijk te bestendigen en haar daartoe een wettelij-| ken grondslag te geven. De wijziging, welkel in artikel 46 wordt voorgesteld, strekt daar-| toe. Ten aanzien van de voorgestelde aanvul ling van artikel 75a geldt het volgende: I Bij hypotheekbanken placht tot voor kor-| ten tijd de conversie van pandbrieven! meestal in dien vorm te geschieden, dat del gelegenheid werd geopend aflosbaar ge-I stelde pandbrieven te rullen tegen anderef pandbrieven van lager rentetype. Met helL oog op de aflosbaarstelling van de oudel pandbrieven is dezerzijds steeds volgehou-l den en door de hypotheekbanken is de«l opvatting opgevolgd, dat de aflosbaarf gestelde pandbrief met geld gelijk te stel-l len was, zoodat hier aanwezig werd geachtl koop van een nieuwen pandbrief. In del laatste maanden is het echter praktijk ge-I worden pandbrieven vrijwillig te conver-l teeren zonder dat de oude pandbrieven ai-I losbaar waren, gesteld. Daar hier een wa-l kelijke ruil aanwezig moet worden geachtl kon geen beurszegel geheven worden. Het bij de eerste nota van wijzigingen! voorgestelde artikel 75a zou echter In dltl geval tengevolge hebben dat voortaan overl de waarde van beide pandbrieven zegel-i recht verschuldigd is. Al is nu de minister van meening, dat de| argumenten, welke tegen het vrij beurszegel laten van ruilingstrancacties thai aangevoerd, ook ten aanzien van deze con-| versieruilingen kunnen gelden, aan de| andere zijde kan hij medegaan met de I gebrachte bezwaren, dat door het dubbelel zegelrecht deze transacties wel ernstig be-| moeilijkt zullen worden. Daarom wordt als-I nog voorgesteld het beurszegel slechts orerl de helft van de totale waarde te heffenj waardoor de toestand, welke bij de ffio-T versie van aflosbaar gestelde pandbriewil aanwezig is. practisch ook bij conversie vaal niet aflosbaar gestelde in het leven woidil geroepen. Ofschoon de hierbedoelde „vrijwillige! conversie" thans in de practijk alleen voor-I komt bij hypotheekbanken, is het niet uit-l gesloten, dat zij ook zou plaats hebben ten! aanzien van andere obligaties, bijv. van die! van gemeenten. Om deze reden is de bepa-| ling zoo ruim geredigeerd, dat zij ook geldt! voor „vrijwillige conversie" door andere| lichamen dan hypotheekbanken. Geboren: Hennie, D. van J. Molenaar en A. Bongers Maris Cecilia, D. van J. M. Adegeest en J. Borst Wilhelmus Johan nes, Z. van J. van der Ham en M. W. Smits. Overleden: Helena J. C. van Haastert 22 jongehuwd, te 's-Gravenhage. Gehuwd: C. Slootweg 29 j. en N. Blij- leven 19 j. NIEUWE KOMEET ONTDEKT. De bekende Poolsche sterrenkundig*,! prof. Wilk. van het observatorium vanl Krakau, heeft in het sterrebeeld der vis-l schen een nieuwe komeet van de zever)»'" grootte ontdekt. GEOPEND: "82, Dagelijks van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur (Woensdag en Don derdag ook 's avonds van 7 tot 9 uur). Zaterdag alléén van 9 tot 12 uur. Rentevergoeding 3 tot f. 3000.daarboven 2.04 'h. Aan de Spaarbank is een Afhaaldienst verbonden, waarop bijzonder de aandacht wordt gevestigd. Inlicht, worden aan het kantoor verstrekt De Arbeidsbeurs, waar de werkgevers en betrekkingzoe kenden elkaar ontmoeten, is de rubriek „Kleine Adverten ties". Heeft U vacatures? Een „Kleine Advertentie" is een probaat middel om de leege plaatsen tot Uw tevredenheid weer te doen bezetten. 7202 corsetten verfraaien de lijn verjongen Uw figuur.'t Zijn solide maar tevens modieuze cor setten en. in de uit gebreide collectie vindt ge er zeker in den prijs dien ge besteden wilt. Alle baleinen zijn extra onderlegd. Alle model- j, len met busc hebben een beschermreep. Heupcorset m.breeden elait. binnenband, lang model, prachtlg-solide rose moeijes-stof, bui tengewone 1 Q 50 pasvorm. ÏO. Opgericht 1886 30 Filialen AMSTERDAM (10 Filialen), HAARLEM. LEIDEN, DEN HAAG (7 Filialen), ROTTERDAM 14 Filialen). ARNHEM. APELDOORN. DEN BOSCH, EINDHOVEN, TILBURG UTRECHT. HILVERSUM LEIDEN: Breestraat 99-101 - Tel. 1770 De Paaschhaas is druk in de weer geweest. En met succes! Een vijftal nieuwe DROSTE Paascheitjes zijn weder aan de reeds bestaan de toegevoegd. Het zijn de BERNINA- - NOVELLA- ROMORA- - HAZELNOOT- en ROOM-KOFFIE EITJES. 40 ct. per ons. Elk Paasch- eitje van Droste is een lek' kernij op zichzelf. Spaart plaatjes voor onze albums. ALTIJD WELKOM! 7184 iLLES CACAO BONBONS Tegen moeheid, gejaagdheid, slapeloosheid en zeuwpijnen. Per flacon 60 ct. en f. 1.—. Alléén verkrijgbaar: Drogisterij J. VRIJENHOEK, Haarl.str. 119 (speciaal Kruidenadres), Bij aankoop van twee doosjes OVALINE, de goede kachel?1311" groote do»* krijgt U deze maand in alle goede winkels één 6973 1 prima schoenpoets CADEAU 4-2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 8