ELTAX BUS BUITENLAND LE1DSCH DAGBLAD - Eersle Blad Maandag 1 Maart ld 10 RITTEN 75 CENT VICKS H0ESTB0NB0KS SPORT Collectieve propaganda slaagt door dagbladreclame. VRAGENRUBRIEK UITVOERING „UNO SUMUS ANIMO". „De kringloop der Belangen". Hoogtepunt in het leven van lederen rechtgeaarden Leidschen gymnasiast is de jaarlijksche uitvoering van „Uno Sumus Animo", in den Leidschen Schouwburg. Curatoren, Con-Rector dl", de Jong de Rector had bericht van verhindering ge zonden ouders en belangstellenden, in grooten getale aanwezig, werden welkom geheeten door den praeses L. E. van Holk, waarna men met geestdrift staande het Bondslied zong. Onder leiding van den heer H. Berghout leeraar aan de Muziekschool Toonkunst, presenteerde zich hierop het kleine or kestje met de ouverture der opera „Euris- teo". van J. A. Hasse (1699—17831. een der vruchtbaarste componisten der 18e eeuw. Een juiste keuze voor jonge dilettanten. De heer Berghout wist 't lichte, frissche tempo bij voortduring te bewaren, zoodat van ..trekken", fout van menig dilettantenen semble, geen sprake was. Ook de keuze van het Quintet van Joh. Chr. Bach, ge tuigde van fijnzinnig inzicht en werd met voor jeugdigen leeftijd te waardeeren kun de vertolkt. Jammer dat de fluitist, spe ciaal in het Andantino, aan den onzuive- ren kant was. Dat 't Gymnasium ook over loffelijke pianistische krachten beschikt, bleek uit 't verdienstelijke optreden van de leerlin gen J. Vos en E. Pos, waarvan in 't bij zonder de laatste in Debussy's „Reflets dans l'Eau" zijn sterk sprekende muzikale begaafdheid demonstreerde. Voorzichtig pedaalgebruik zij hem intus- sehen aanbevolen, overigens een opmerke lijke prestatie. Hoofdschotel van 't programma was het tooneelstuk „De kringloop der Belangen", een harlekinade van den in 1866 in Madrid geboren auteur Jacinto Benavente. spelend in de 16e eeuw. Een keuze, volkomen in de lijn van de gymnasiale jeugd, daar dit stuk op klassieke grondslagen is opge bouwd. Onder de artistieke en van des kundigheid getuigende leiding van prof. dr. v. Holk, is van deze luchtige satyre met ernstigen ondergrond, een voor dilet tanten allerverdienstelijke uitvoering ge geven. Het zijn de arme vagebonden Crispijn en Léander, die, gebaseerd op de leuze, „niets is zóó belangrijk als schijn", de wereld naar hun hand zetten. Door de geslepenheid van den Mefisto-achtigen Crispijn. slagen zij er wonderwel in. anderen te doen gelooven, dat zij personages van macht en adel zijn. Zij verwerven zich daarbij in een rondbor- stigen kapitein en een poëtischen harlekijn de meest hulpvaardige vrienden. Door be drog weet de middelmaatsmensch Léander. die wel goed wil maar door Crispijn op slechte wegen geleid wordt, de beminnelijke dochter van den rijken koopman Polichinel te veroveren. Maar alle bedrog zou toch niets waard geweest zijn, als de „echte liefde" niet 't voornaamste woord in deze gesproken had! Een stuk vol wijsgeerigheid, levenswijs heid, humor en tragiek, boeiend behan deld. waarbij de schrijver op rake wijze toestanden, gevoelens en openbare instel lingen o.a. die der spitvondige recht spraak hekelt. De acteur vertolken eigenlijk begrip pen. waaruit vanzelf volgt, welk een zware opgave hun is opgedragen.De jeugd in aan merking genomen, werd er vooral dooi de mannelijke krachten met begrip en beschaafd gespeeld. C. Krantz had zich volkomen ingeleefd ln de belangrijke hoofdrol van den sluwen, hoofsch-vleierigen Crispijn. Aan hèm was 't, dit stuk te dragen; hij voldeed daarin met eigen, karakteristieke visie alleszins, hoe wel men zich de facetten dezer gecompli ceerde persoonlijkheid natuurlijk nog rijker geschakeerd zou kunnen denken. Van de vele anderen willen wij nog noe men: E. Pos als Léander, die zijn innerlij- ken strijd waardig en sober heeft uitge beeld; P. C. Veltman in een geestige en levendige creatie van rechter, L. E. van Holk als de caricaturaaluitgedoste koopman Polichinel en Louky Stutterheim, die als Donna Sirene in haar spel blijk gaf van bewuste soberheid en raffinement. De min der belangrijke rollen zijn eveneens zooda nig vertolkt, dat zij tot 't succes bijdroegen. De verzorgde décors en goed gekozen schilderachtige costuums. droegen niet weinig bij tot den in 't algemeen uitste kenden indruk. Stellig hebben allen geprofiteerd van de voortreffelijke raadgevingen van prof. van Holk, wiens aandacht zeker primair naar een duidelijke uitspraak uitgegaan zal zijn. De van concentratie getuigende uitvoe ring oogstte een welverdiend succes. Het was de zoon v. Holk, die den vader v. Holk ten slotte namens de medespelenden in woord en met een geschenk voor zijn regie dank bracht, hetgeen hem even vlot afging als zijn openingsspeech. Meerdere uitvoerenden werden met bloe men gehuldigd. De erkentelijkheid voor 't gebodene was na afloop groot en algemeen. 7227 (Ingcz Med.) TOONEELVEREENIGING „OEFENING BAART KUNST". Een goed geslaagde avond. Zaterdagavond gaf bovengenoemde ver- eeniging voor een goed gevulde zaal in „Zomerlust" haar 69ste uitvoering met bal. Het Jazzbandorkest ..The Melody Boys" on der leiding van den heer J. v. d. Wijngaard verleende zijn medewerking. De voorzitter, de heer H. de Vroede heette in zijn ope ningswoord alle aanwezigen welkom, in het bijzonder de leden, donateurs (trices) en afgevaardigden der zusterverenigingen, leden van verdiensten den eere-voorzitter den heer H. W. van Zijp en de muziek Spr. sprak nog een kort opwekkingswoord om toe te treden als lid of donateur triceDen winkeliers, die prijzen hadden beschikbaar gesteld voor de in de pauze te houden tom bola. werden van deze plaats dank gezegd. Spr. wenschte tot besluit alle aanwezigen een genoeglijken avond. ..The Melody Boys" zetten het programma in met eenige pit- tige marschen, waarna werd overgegaan itot het afwerken van het programma met een alleraardigst nummer n.l. „De Verwoes ter", tooneelspel in 3 bedrijven door C. |Bruyn. Over het spel kunnen wij kort zijn. Idaar allen hun beste beentje hebben voor- I gezet. Misschien mogen wij een uitzonde ring maken voor Jan Borg en zijn vrouw Marie, die hun moeilijke rol zeer goed ver- 1 tolkten. Na de pauze werd nog opgevoerd -Een Huis met Commensaals*' klucht in een bedrijf door J. Mannoury. Dat deze beide stukjes insloegen, bewees het hartelijk ap plaus waarmede zij werden beloond Aan het slot bracht de opvoering van Delila een komisch trio van Adr. Smit de lachspieren terdege in beweging. Een geanimeerd bal onder leiding van den heer Gé Mieremet, waarbij „The Melody Boys'' andermaal voor de muziek zorgden, besloot deze geslaagde uitvoering. Vermelden wij nog. dat de heer Piet van der Pijl het grimeerwerk verzorgde, terwijl de heer A. de Water op de beproefde wijze de regie voerde. DE ALGEMEENE TOESTAND Diplomatieke reizen. Tal van ministerieele reizen staan weer op het programma: Parijs heeft den Roe- me enschen minister van financiën te gast; zijn collega van onderwijs gaat 15 dezer naar Warschau. De Belgische premier Van Zeeland is per auto naar Frankrijk om eenige dagen rust te nemen. Einde dezer week wordt hij terugverwacht. Het doel van zijn reis is niet bekend. En tenslotte Koning Faroek van Egype is scheep gegaan naar Marseille, vanwaar hij een reis door Europa zal aanvangen, welke vier maanden zal duren. Naar vernomen wordt, bestaat de moge lijkheid. dat de kroonprins van Ethiopië. Asfawoe Wosan, de oudste zoon van den Negus, zijn vader zal vertegenwoordigen bij j de kroning van Koning George. De prins vertoeft op het oogenblik te Jerusalem, dooh zal binnenkort naar Lon den komen. In een te Staines (Middlesex) gehouden rede gaf Ramsay Mac Donald uiting aan zijn vertrouwen in den Volkenbond, die, naar hij verklaarde, alle volkeren diende te omvatten. „Echter, voegde hij eraan toe, weten zij, die er geen deel van uitmaken zeer wei, dat zij, ofschoon zij buiten den Volkenbond staan, niet het voordeel zullen hebben, dat zij grondgebieden van andere volken vol ken kunnen veroveren, ncch hun nationali teit kunnen vernietigen". BELGISCHE SCHOOLKINDEREN BEZOEKEN DE BOLLENSTREEK. In April a s. zuilen 2200 Belgische school kinderen onder leiding van hun onderwij zers een bezoek brengen aan Leiden en de bloembollenstreek Hiervoor zullen de Belgische spoorwegen ln samenwerking met de Nederlandsche spoorwegen extra treinen laten loooen. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de af-geloopen maand f. 10.472.79 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f.218 34 aan den ge meente-ontvanger. .r De aandacht wordt er od gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Riin 22 moeten worden in geschreven. Onze stadgenoot de heer Joh. Koet Jr. behaalde op de Nationale Schilderschool te Utrecht den meestertitel schilderen, ma- terialenkennis etc. Tijdens het korte onweer, dat Zater dagmiddag boven Leiden en omgsvlng woedde, is de bliksem nabij Lisse ingesla gen op de electrische bovenleiding van de spoorlijn LeidenHaarlem, waardoor een gedeelte van het traject stroomloos werd. Na ongeveer 25 minuten kon het trein verkeer weer normaal functioneeren. De politiebrandweer heeft gistermor gen ten huize van H. Z. in de Javastraat 74a esn schoorsteenbrandje gebluscht. Alhier is aangehouden J. C. van D zonder vaste woon- of verblijfplaats, die nog 3 weken gevangenisstraf moest onder gaan. Hij is ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Tot directeur van het tamboer en pij- perskorns van de „Princevlag" is benoemd de heer D van Wouw. muziekleeraar alhier. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: 22 Febr. 52. 23 Febr. 49. 24 Febr. 52, 25 Febr. 51, 26 Febr. 52. 27 Febr. 53 volwassen personen. BELGIË Invoerrechten op granen opgeheven. De regeering heeft de invoerrechten op geheven op granen (tarwe, rogge en gerst) Hierdoor zal het mogelijk worden den broodprijs met 10 centimes per K.G. te verlagen. Zaterdag heeft onder een geweldige be langstelling de lijkplechtigheid plaats ge had der zeven adspirant reserve-officie ren, die bij de ontploffing in het kamp van Brasschact zijn verongelukt. Koning Leopold, die te Stockholm vertoeft, was vertegenwoordigd door luitenant-generaal Nuyten. Verder merkte men in den lijk stoet op de minister van landsverdediging, luitenant-generaal Denis, bijna alle gene raals van het leger, legaties van de ver schillende legercorpsen, de militaire atta che's van Frankrijk en Engeland. Neder land was vertegenwoordigd door majoor D. A. Camerling Helmolt en kapitein C. L. Hollertt, van de ruiterschool te Amersfoort, Tot de aanwezigen behoorden verder de burgemeester van Antwerpen, de voorzitters van Kamer en Senaat, Kamerleden en Se natoren, het gemeentebestuur, delegaties van oudstrijdersvereenigingen met hun vaandels, enz. Naar gemeld wordt, is nog een der ern- -tig gewonde adspirant-officieren, die se dert het ongeluk niet meer tot bewustzijn was gekomen, in het hospitaal te Antwer pen overleden, waarmede het totaal aantal dooden is gestegen tot acht. CHR.-HIST. JONGERENGROEP. De Chr.-Hist. Jongerengroep vergaderde ln gebouw .Rehoboth". Na het zingen van Psaim 43 3. ging de voorzitter, de heer D. Hendriks, voor in gebed. Na het behandelen van enkele huishoudelijke zaken werd het woord gegeven aan den heer L. Heukels te Schiedam, lid van het hoofdbestuur der C.-H. Unie. Sprekende over Art. 1 van het beginselprogram behandelde hij in de eerste plaats het begrip gezag. Uitdrukkelijk stelde spr. vast. dat hierin geen minderwaardigheidsgedachte ligt. doch een deelen in den zegen. De Staat hand haaft zijn gezag door den „sterken arm"; hij kan dus geen ander gezag in zich dul den. Uitvoerig behandelde spr. de positie van H. M de koningin, als Koningin bij de Gratie Gods. Wanneer het gezag opgevolgd wordt in de juiste lijn. zullen wij geen tyrannie, geen willekeur krijgen, geen neutrale overheid, doch een positieve, een christeliike over heid; dan komen we niet tot Liberalisme en niet tot Staatsvergoding. Komende tot de Heilige Schrift toonde spr. aan, dat daarin wel degelijk stellige uitspraken Gods voorkomen. Wat betreft de kerk. stelde spr. het Protestantsche stand punt van de kerk ten opzichte van den Staat tegenover het Roomsch-Katholieke. Van uit Christus' standpunt moet in ons land alles worden bezien en vanzelfspre kend ook daarnaar gehandeld. Na de pauze ontspon zich een levendige discussie, waarna de vergadering werd ge sloten. Vicks VapoRub ingrediënten verwerkt in de smakelijke 7194 Uneez Med VOETBAL. „.AALSMEER" GEHULDIGD. Ter gelegenheid van het feit, dat „Aals meer" gisteren kampioen is geworden in de 4e klasse Ned. Voetbalbond, werd het le elftal na den in gelijk spel (1D ge- eindigden wedstrijd tegen Rodi. welke door pl.m. 2000 toeschouwers is bijgewoond gehuldigd. In hotel „De III Kolommen" zijn de spelers toegesproken door den heer H. Groen, voorzitter van „Aalsmeer"; den heer Thijssen, trainer van het elftal en den heer K. Eveleens (namens aandeelhouders der tribune). Trainer Thijssen had veel ver trouwen, dat het le elftal, bij flinke trai ning. bij de promotiewedstrijden over z'n tegenstanders zou kunnen zegevieren. Door de Fa Mantel en Van Manen zijn bloemen geschonken, door „Dixl-theater een gratis toegang tot de bioscoopvoorstelling. CRICKET. DE VIJFDE TOETSWEDSTRIJD. In den vijfden toetswedstrijd maakte Australië in de eerste innings 604 runs. De score van Engeland in de eerste was daarna 184 voor 4. DUITSCHLAND De Kerkstrijd. Schoolstrijd in 't Saargebied. De tekst der verkiezdngsbepalingen voor de evangelische kerkverkiezingen is in groote lijnen reeds op het rljks-kerk- ministerie vastgesteld. De bepalingen .zullen principieel be vestigen. dat de Synodale verkiezingen op gevat worden als een volstrekt eigen aan gelegenheid van de kerk zslf, met uitsluiting van iederen, niet-ktrkeiijken invloed. Bin nen het kader 'van de kerk wordt dan ook aan de afzonderlijke kerkelijke partijen volledige vrijheid gewaarborgd den ver kiezingsstrijd te voeren en eigen opvattin gen te propageeren Naar van bevoegde zijde verklaard wordt zullen staat en partij tegenover den ver kiezingsstrijd strikte neutraliteit in acht nemen Ook kan verwacht worden, dat de constituerende algemeene synode van de Duitsche Evangelische kerk volstrekt zon- j der influenceering van buiten af. zich een nieuwe kerk-ordening zal geven. Ook haar taak. een nieuwe kerkleiding in het leven te roepen, zal op kerkelijk terrein worden uitgevoerd, zonder eenigerlei inmenging van andere zijde. Volgens uit Saarbruecken ontvangen me- dedeeiingen, hebben zich in de industrie plaats Frankenholz (Saargebied) inciden ten voorgedaan na de beslissing van het schoolbestuur den schoolhoofden te ge lasten in de klasselokalen een eereplaats in te ruimen voor het portret van Hitler, terwijl tot nu toe deze eereplaats boven den lessenaar van den onderwijzer was voor behouden aan het kruisbeeld. Overeenkomstig deze instructies werd te Frankenholz het kruisbeeld overgebracht naar een zijmuur en de beeltenis van Hitier vooraan in de klassen opgehangen Dit heeft een levendige ontevredenheid gewekt onder de bevolking voor het mee- rendeel mijnwerkers en aanleiding gege ven tot protesten. Voor het schoolgebouw werd betoogd. De ouders eischten dat het kruisbeeld op zijn oude plaats zou worden opgehangen en het portret van Hitier ver wijderd. Er werd een ware schoolstaking afgekondigd. De mijnwerkers allen werkzaam in de steenkolenmijnen, werden ontslagen; zij zullen zich voor de rechtbank moeten ver antwoorden, ter zake van het gezag onder mijnende actie; de ouders der stakende leerlingen werden zwaar bebeot. De vertegenwoordiger der regeering heeft de bevolking in een communiqué gerust gesteld en verklaard dat de regeering niet voornemens is het kruisbeeld te verwijde ren, maar dat er „in de nationaal-socia- listische beweging geen plaats is voor mar telaren". FRANKRIJK Stakingen. Uit protest tegen het niet Invoeren van de veertigurenweek in de havens, in af wachting van de toepassing daarvan bij de marine, benevens tegen de vertraging in de Invoering van verschillende loon- en pensioenverbeteringen, zijn de zeelieden en agenten van den algemeenen havendienst te Bordeaux in staking, gegaan. Te St. Nazaires zijn de bakkersknechts ln staking. Militaire bakkers zorgen voor de broodvoorziening Te Sedan is bij een politieke vechtpar tij een persoon gedood; 15 werden gewond. OOSTENRIJK. Rumoer om een film. Zaterdagavond is het te Weenen bij de vertooning van de Duitsche film „Frederi- cus" tot ernstige tumulten gekomen. De film behandelt den oorlog tusschen Oos tenrijk en Pruisen en het leger van Maria Theresia wordt erin voorgesteld op een wijze die het meerendeel van het publiek vernederend voor Oostenrijk achtte. Men protesteerde dan ook luide. De aanwezige nationaal-soclalisten begonnen „Heil Hit- Ier" en „Leve Duitschlarid" te roepen. De politie heeft de zaal ontruimd, de vertoo ning van de film verboden, en eenige leden gearresteerd. De Spoorwegmaatschappijen in westelijike staten van Amerika begon nen in 1934 hun eerste collectieve campagne met advertenties in 350 dagbladen. Hun inkomsten stegen dat jaar met 9 °/o. Aangemoedigd door dit succes advei- teerden zij vorig jaar in 850 dag. bladen. Hun inkomsten stegen 21 Aan ophouden denken zij natuurlek niet; integendeel voor 1937 staat een nog intensievere reclame op het pro gram, waarmee zij 1936. nog met 25 nveenen te kunnen overtreffen. Van groot belang ls ook de doelmatige .vijze waarop de spoorwegmaatschap pijen individueel eveneens met dag bladreclame op de campagne wisten aan te sluiten. 7193 HONGARIJE AVeer een staking te Pees. Voor de derde maal in twee weken zijn de mijnwerkers van Pecs ten getale van vierduizend vanmorgen in staking gegaan, ondanks het feit, dat de loonsverlaging met 8 procent door de directie is opgehe ven. De directie had echter 146 arbeiders ontslagen, die in de mijnen waren gebleven tijdens hun staking. Om dit ontslag nu zijn vanmorgen de arbeiders wederom in staking gegaan. Ditmaal is het initiatief genomen door de sociaal-democratische partij. ENGELAND Labour bij de Kxoningspiechtigheden. De Indische begrooting. De executieve van de parlementsfractie der LabourpartiJ heeft besloten, dat de ver tegenwoordigers van deze fractie en de La- bour-leden van de privy-council, die aan de kroningsplechtigheid zullen deelnemen, niet het ceremonieel tenue zullen dragen, doch slechts de gewone kleedij, welke dit maal volgens den hofmaarschalk is toe gestaan. Sir James Grigg heeft te Nieuw Delhi de Indische begrooting Ingediend, die met 60 millioen pond ontvangsten en 62 millloen uitgaven een tekort aanwijst van ruim 2 millioen, dat voornamelijk te danken is aan de inrichting van de provinciale auto nomie en de afscheiding van Burma. De regeering stelt een kleine verhooging van den acciins op suiker en van het essaailoon op zilver voor wat voldoende zal zijn om het deficit weg te nemen. ITALIË. GRAZIANI TOCH ERNSTIG GEWOND? De Bono gaat duelleeren. Volgens oncontroleerbare geruchten zou ae toestand van maarschalk Grazlanl re den tot ongerustheid geven. De maarschalk zou aan longontsteking lijden als gevolg van het feit. dat bij den op hem gepleeg- öen aanslag eenige splinters van de hand granaat de longen geraakt hebben. Naar officieel wordt medegedeeld, zullen binnenkort vier divisies uit Oost Afrika re- patrieeren. Een gedeelte dezer troepen zal met vervangen worden, terwijl met de ver vanging van de overige reeds een begin is gemaakt. De Romeinsche correspondent van de Evening Standard seint aan zijn blad. dat maarschalk De Bono, die de Italiaansche troepen heeft aangevoerd in het begin van den Abessijnschen veldtocht, Lessona den minister van koloniën, tot een duel heeft uitgedaagd. Het geschil, dat tot dit duel geleid heeft, vindt zijn oorsprong ln een critiek van De Bono op Lessona in zijn ooek over den veldtocht. De Bono Is sinds dien voortgegaan Lessona te gispen en de twist is zoo hoog geloopen, dat zij nu met de wapens beslist zou worden. De Bono, die als een van de viermannen van den marsch naar Rome in den fascistischen staat een vrijwel onaantastbare positie bekleedt ls <0 jaar oud. Lessona ls 45 jaar POLEN De politiek van overste Koe. Het bestuur van de boeren-volkspaitll heeft besloten dat de partij haar zelfstaal aigheid zal bewaren en zich niet ter 1 schikking van overste Koe zal stellen. Gisteren heeft de opperste raad van d| schuttersbonden zich nogmaals onvot. waardelijk ter beschikking van overste Ko^ gesteld. TSJECHO-SLOW AKI JE Verklaringen van Hodza. De ..Petit Journal" publiceert een ondetl houd. dat een medewerker te Praag mef den premier Hodza gehad heeft. H<x heeft tijdens dat onderhoud verklaard, dal Tsjecho-Slowaklje bereid was en het uiteïj ste te doen om tot normale betrekkingel met Duitschland te komen. Maar de we] naar Berlijn leidt door een georganis Midden-Europa. De Duitschers hebben I weerd dat men daardoor een politiek vij insluiting volgt; dit is onjuist. Verre val een hinderpaal te zijn voor de toenaderln tot Duitschland vergemakkelijken de overl eenkomsten tusschen de kleine landen dip toenadering. Er worden daardoor psycholof glsche voorwaarden vervuld omdat klein land, indien het niet door zijn g ken gesteund wordt, altijd zal aarzelen e overeenkomst met een groote mogendhell te sluiten, die het tot een vazalstaat zojj kunnen maken. Op de vraag van den medewerker, saj Hodza van een restauratie der HabsbuiHiT dacht, antwdördde hij„het herstel vanttf evenwicht in Midden-Europa, eischt men zich van dergelijke plannen onthoudt! Ten aanzien van de Poolsch-Tsj echo-Slof waaksche betrekkingen zeide Hodza, dat dl logica der historie wil, dat beide landen hel terrein voor samenwerking terugvinden. Bil de beschouwing van het vraagstuk der mlnj derheden heeft de regeering ook het oog 0 de Poolsche minderheid. Tenslotte antwoordde Hodza op de vraag! of hij voornemens was een afzonderlijk® overeenkomst met Duitschland te sluiten! „een schikking met Duitschland zal des tf duurzamer zijn, indien zij tot stand kom! in het kader van een algemeene regelinf van den vrede. Na de laatste gebeurtenis^ sen te Londen de aankondiging der her! bewapeningsplannen kan men vertroul wen hebben in de kansen op een Europet'| sche regeling". UIT HET VERRE OOSTEN ACTIE DER COMMUNISTEN IN CHINA. Staking van koopvaardij-officieren in Japan. een aantal steden in de provincies kjensi en Kansoe zijn telegrammen ont vangen. die bevestigen, dat communisten plakkaten, die tegen de regeering gericht zijn, afrukken en vervangen door vlaggen, waarop geschreven staat: „biedt weerstand aan Japan, steunt Tsjang Kai Sjek". Men ziet hierin een gunstig '.eeken voor de samenwerking tusschen de centrale re geering en de communisten. a In Japan is een staking uitgebroken van koopvaardij-officieren tegen een maat schappij, die op haar schepen niet had laten vlaggen op 29 Oct. j.l. zooals alge meen werd gedaan voor de vlootschouw door den keizer. VEREENIGDE STATEN De stakingsactie. De arrestaties van de stakers die tabriel ken bezet hielden en van de leiders diei stakingsbewegingen wijzen erop. dat h«| verzet van autoriteiten en industrieeieip tegen deze stakingsmethoden toeneemt gouverneurs van de staten Illinois. Conntcl ticut en New Jersey hebben bekend tfj maakt dat zii bezetting van fabrieken nlej mer zullen dulden. Martin, de voorattt" van de vakvereeniging der arbeiders in auto-industrie, heeft hierop geantwoord dat de sit-down stakingen door zullen oaani of de autoriteiten het goed vinden of n'fl De staalfabrikanten hebben een compFj misaanbod van de regeering verworpen. DJ compromis maakte het hun mogelijk m!l Drofijt regeeringscontracten uit te voerel en toch de bepalingen van de Walstl Healy-act ten aanzien van loonen en we'!1 tiiden na te komen. Vandaag zullen weflfj om pogingen in het werk gesteld woruea om een deadlock, die de uitvoering van Mj| vlootprogram bedreigt, te ontkomen Anwj tenaren van het arbeidsdepartement zu"rl te dien einde confereeren met verWjJ I woordigers van een of meer staalmaaq schappijen Mochten deze besprekingen niet tot WH icsultaat leiden, dan zal men. naar «'"i luidt, de mogelijkheid overwegen van.e! door het departement van marine eed**1 voorstel tot het opschorten van de arcei";'] bepalingen der Walsh-Healy-act tot scheepswerven voldoende staal zuilen ne ben opgeslagen om de uitvoering van 0- I vlootprogram te verzekeren. Het conflict ls ontstaan doordat de sta fabrikanten geweigerd hebben in te sc.1» I van od regeeringscontracten Zii stelden departement van arbeid er van in ken" 'I dat in hun fabrieken drie ploegen ac ,"at| per dag werkten en dat zü biet in s, I waren een veertiaurenweek zooa's die I de Walsh-Healy-aet geeischt wordt, 1» voeren zonder verliezen tc liiden. De mogelijkheid is niet uitgesloten, president Roosevelt pe'soonliik za! inc™ pen. N. F. d. S. te L. Wij raden u aan 1 rechtstreeks in verbinding te stéllen n het gemeentebestuur. 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2