STADSNIEUWS Jaargang MAANDAG 1 MAART 1937 No. 23598 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN OFFICIEELE KENNISGEVING b ets, per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar lentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere pvertentles 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk jger tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling foensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden Jn30. - Incasso volgens pöstrecht. Voor opzending van brieven ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Nieuwe directeur van onderwijs in Indië Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. r EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3$ per week f. 0.1S Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) J. SLEGTENHORST-; lekende figuur in de Chr. Vakbeweging |den ouderdom van 52 jaar is gister en na een langdurige ongesteldheid den de heer J. Slegtenhorst, een be- tiguur in de Chr. Vakbeweging te f stede. J overledene, die van 1918 tot 1931 als btaris den Leidschen Chr Besturenbond jde. nam verder tal van bestuurs- fties in de christelijk sociale beweging teraardebestelling van het stoffelijk hot zal plaats hebben a.s. Woensdag- jen om halfeen op de begraafplaats Knhof". 1 verband met dit overlijden schrijft ons van de zijde van den Chr. Bestu- jond het volgende: 'at reeds sinds eenigen tijd werd ge- d, is in den morgen van 28 Februari hied, onze vriend Slegtenhorst is jizen kring weggenomen j het vernemen van de droeve tijding zijn overlijden vermenigvuldigden zich 1 gedachten, tiers in het leven van de Christelijke weging hier ter plaatse heeft hij een ktgrijke plaats ingenomen, kn 1918 tot en met 1931 heeft de over- ine, met een onderbreking van één jaar, Christelijken Besturenbond gediend ■cretaris. j danken God voor wat Hij ons in den on van Slegtenhorst gaf. zijn er van overtuigd dat Slegten- bij zijn arbeid voor onze beweging, iagen werd door een krachtig geloofs- ■ouwen. geloofsvertrouwen heeft hem ook be- gedurende een tijd dat hij als voor- Jer van het Christelijk Comité voor |kloozenzorg is opgetreden, arnevens was hij voorzittat van de afd. van het Ned. Werknedenverbond [tromonium" en van de afd. Leiden van d. Leiden van de Alg. Ned. Chr. Amb- larsbond. dit alles blijkt dat Slegtenhorst de door God geschonken gaven heeft ge- ikt ten dienste van de Christelijk Sociale !ing ter plaatse. nagedachtenis zal bij velen in eere [en. Bij ruste in vrede! verband met het overlijden van den Ir Slegtenhorst zijn alle wedstrijden van I.W. afgelast en zal de eerste 14 dagen door C.G.W. gespeeld worden. SANATORIUMFONDS VAN „ONS BELANG". JURIDISCHE SAMENWERKING TUSSCHEN NEDERLAND EN ZUID-AFRIKA. fooals bekend, geldt in Zuid-Afrika het Tnelnsch Hollandsch Recht, het recht l de Republiek der Vereenigde Neder- ken. Mede als gevolg hiervan hebben Ids vele Zuid-Afrikaansche studenten hun opleiding Universiteiten in Ne- •and bezocht. De ontwikkeling van het ager Onderwijs in Zuid-Afrika deed de ,tste jaren echter de meesten hun ge ile studie in eigen land volbrengen, zoo- t het getal Zuid-Afrikaners, dat voor Ihisgeleerde studiën hier te lande kwam, sk afnam. Sedert eenigen tijd is evenwel weder een (nemende belangstelling voor de weten- pppelijke samenwerking op juridisch pied tusschen Nederland en Zuid-Afrika pr te nemen. Als een der eerste symp- pen daarvan kan worden gezien een va- fctiecursus voor Zuid-Afrikaansche juri- Iche studenten, die eenige jaren geleden ■i de Leidsche Universiteit werd gehou- .1 Aan dezen cursus werd door verschil de studenten die in Europa, voorname- k in Engeland werkten en enkele in Z - "ika studeerenden, deel genomen. Deze 'gang vestigde opnieuw de aandacht op studie-mogelijkheden hier te lande. Ver slende deelnemers lieten zich na dien f aan de Universiteit inschrijven, legden "siina af en bereidden een proefschrift Het aantal Zuid-Afrikaansche juridi- studenten te Leiden steeg hierdoor t onbelangrijk h samenwerking op juridisch gebied schen Nederland en Zuid-Afrika is ris wederom versterkt door de oprich- 6 van een Tijdschrift voor hedendaagsch [rieinsch Hollandsch Recht (Tydskrif vir tiendaagse Romeins Hollandse Reg) Vuvan onlangs de eerste aflevering ver peen. Dit blad wordt gezamenlijk door [M-Afrikaansche en Europeesche, voor gelijk Nederlandsche, rechtsgeleerden eiigeerd. Het is in Zuid Afrika met veel ingstelling begroet als een teeken van r' aanvang van een nieuwe periode in de jkekkingen tot Nederland. Het tot stand pen van dit tijdschrift is juist thans, Ven den grooten opbloei van Z.-Afrika. economisch en cultureel gebied in den phten tijd en de gunstige vooruitzichten L' te lande, van bijzondere beteekenis. 'n toenemende mate zullen ten gevolge Tl een en ander zonder twijfel de Neder- rische juristen zich bij hun studie ook het Zuid-Afrikaansche Recht gaan toe fen. Reeds nu blijkt, dat de beteekenis kennis van dit recht door meerderen 'rit ingezien. Feestavond in Den Burcht. Zeer groote belangstelling bestond er Za terdagavond voor den feestavond, welke door de Leidsche commissie van het sana toriumfonds „Ons Belang" in Den Burcht georganiseerd was ter herdenking van het 25-jarig bestaan van genoemd fonds. Van tallooze zijden had men medewerking ver leend om het goede doel te steunen (ook de baten van dezen avond moesten ten slotte het fonds weer ten goede komen), er waren tientallen, ja, honderden prijzen voor de tombola, de buurtvereeniging Eens gezindheid had vlaggen afgestaan om de zaal een feestelijk aanzien te geven, de muziek van het 6e R.V.A. had toegezegd een deel vgn het program voor haar re kening te nemen, evenals het ensemble Krampkortom: van alle kanten was getoond hoezeer het werk van Ons Belang wordt gewaardeerd! De heer Rosdorf heeft het openingswoord gesproken, dank brengende aan allen die tot het welslagen van dézen avond hadden meegeholpen en woorden van hartelijk welkom richtende tot de heeren J. F. Fio- let, uit Groningen, en O. J. van Rijswijk, uit Utrecht, bestuursleden van het sanato riumfonds. Nadat de muziek van de veld vervolgens het Wilhelmus gespeeld had is er, met den heer Blokker als welbespraakt conferen cier, een uitvoerig programma afgewerkt dat veel applaus geoogst heeft en voor een prettige sfeer en een opgewekte stemming zorg droeg. Wij behoeven dat alles niet in den bree- ae te vertellen. Het 6e R.V.A.onder de voortreffelijke leiding van den heer Bol- derdijk. gaf eerst een viertal nummers ten beste, daarna volgde een humoristische voordracht van den heer en mevrouw Bucksteeg, terwijl het ensemble Kramp vervolgens de aandacht gevraagd heeft voor een aardig muziekprogramma, dat af gewisseld werd door de noodige grappen van den conferencier, door sjoelen en kie nen, door een voordracht van het gezel schap De Kloe, enz. Bovendien heeft de heer Van Rijswijk, die hoofdpropagandist van het sanatorium fonds is, een korte herdenkingsrede gehou den, daarin het fonds „de parel van alle Instellingen van de vereeniging Ons Be lang" noemende. Sppreket schtste het nut tige werk van het fonds, dat op 1 Januari 1912 werd gesticht, nadat eenige gezinnen van onderofficieren tot verval en diepe ellende gekomen waren door tuberculose van de mannen, en hij vertelde hoe de aan vankelijk zoo bescheiden opzet allengs tot grooteren bloei was gekomen. Niet alleen tuberculose, doch ook kanker en andere ernstige ziekten vragen de hulp van het fonds, dat tot in hoogste regeerlngsinstan- ties waardeering gevonden heeft, en in de afgeloopen 25 jaar zijn, hoewel er toch slechts 2000 leden bij Ons Belang zijn aan gesloten, toch reeds 1130 patiënten (onder officieren, vrouwen en kinderen i uit de kas van het fonds geholpen, waardoor voorko men is dat honderden gezinnen tot den ondergang werden gedoemd. Het sanatoriumfonds met z'n zegenrijk ingrijpen in het gezinsleven heeft alleen aan verpleegkosten in den loop dezer 25 jaren reeds 230.000 gulden uitgegeven, af gezien van alle andere kosten, welke verder nog geëischt worden! Dat geld is verkre gen uit de baten van ruiterfeesten, gezel lige avonden, enz. en steeds moet gespeurd worden naar nieuwe mogelijkheden om de inkomsten te vergrooten. Spreker riep de jongeren op om het vaandel van het fonds over te dragen ook naar het gouden feest, prees de afdeeling Leiden voor haar actie en haar altijd goede voorbeeld en besloot met een dringend beroep op aller steun en medewerking! De herdenkingsavond is gevolgd door een bal onder leiding van den heer Voorbij, waarbij de balmuziek door middel van een versterkte gramofoon, welwillend beschik baar was gesteld door de firma Van Luy- ken. Ds. J. VERKUIJL. Ds. J. Verkuijl, die gisteren afscheid nam van zijn gemeente te Laren zal Dinsdag avond 9 Maart a.s. in de Hooigrachtkerk alhier worden bevestigd door ds. W. J. J, Velders van Rotterdam, als missionair pre dikant voor den arbeid onder de hier te lande studeerende Oosterlingen. In dien zelfden dienst zal dr. Verkuijl dan zijn intrede doen. Hij gaat zich metterwoon vestigen te Oegstgeest. HARMONIE-KAPEL T. EN D. 57ste uitvoering. In de groote Stadszaal heeft de Harmo nie-kapel T. en D. Zaterdagavond haar jaarlijksche uitvoering gegeven. En zooals we dat van deze vereeniging gewend zijn, is ook deze avond weer een groot succes geworden! De belangstelling was zeer groot; dc zaal was nagenoeg geheel met belangstellenden gevuld. Nadat het mu ziekgezelschap op glorieuze wijze zijn en tree had gemaakt met den pittigen T. en D. defileermarsch. gecomponeerd door den dirigent, den heer H. J. A. Bokhoven, nam ae voorzitter de heer D. Cornet, het woord om de talrijke aanwezigen, onder wie wij o.m. opmerkten de heeren Tieleman, be- schermheeren van T. en D., vertegenwoor digers van zusterverenigingen, tooneelge- zelschappen en de buurtvereeniging „Eens gezindheid", welkom te heeten. Den be- schermheeren werd een bijzonder woord van dank gebracht voor den onmisbaren steun, dien de vereeniging in 't afgeloopen jaar weer van die zijde mocht ontvangen. Tot welzijn van T. en D„ aldus de voor zitter. hopen wij nog vele jaren daarvan te mogen profiteeren. Tot de leden van de tooneelvereen. „Entre Nous" wier mede werking voor dezen avond was verkregen, werden eveneens zeer waardeerende woor den gericht. Zich richtende tot directeur II. J. A. Bokhoven, den opvolger van wij len den heer Noordanus, zeide spr. te ho pen, vele jaren met hem te mogen samen werken tot eer van de kapel en haar lei der. Hierna werd een aanvang gemaakt ruet de uitvoering van het met zorg sa mengestelde en over het algemeen voor treffelijk uitgevoerde programma. De heer Eokhoven toonde al direct een uitstekend dirigent te zijn, die zijn gezelschap volko men beheerscht en die zelf de muziek grondig kent. Moge dan de techniek nog niet door allen volkomen worden be heerscht, het enthousiasme, dat van den dirigent uitgaat, ondervangt dit bezwaar volkomen en het weet het geheel op een peil te brengen, dat voor een dilettanten- narmoniekapel zeer zeker uitermate be vredigend mag heeten. Nadat dan achter een volgens de Jubel-ouverture van Chr. Bach en de zoo in het gehoor liggende wals „Les roses du midi", van Johann Strausz waren uitgevoerd, bracht de trompettist, de heer H. Jagel, daarbij op uitstekende wijze aan de piano begeleid door mej. W. Bokhoven, de „Cleopatra Polka" ten ge- hoore. Na een ietwat aarzelend begin wist hij zich volkomen te herstellen en een da verend applaus was dan ook zijn welver diende belooning. Mej. Bokhoven werden bloemen aangeboden. Bij de uitvoering van een Adagio en Schurzo van den heer Bok hoven kwamen speciaal de voortreffelijke eigenschappen der houtblazers naar voren. Heel goed was tenslotte de vertolking van de fantasie van Bizet op de opera „Car men". Vermeldde het programma als laat ste nummer de, het gezelschap zoo uitste kend liggende .Death or Glory marsch". de aanwezigen waren hiermede nog niet tevreden en rustten niet voor en aleer de populaire „Koning Voetbalmarsch" als toe gift was gespeeld. Na de pauze voerde „Entre Nous" „Een knap stel" op. Het was een zeer vlot en buitengewoon goed gespeeld stuk. dat niet naliet het noodige succes te oogsten. Spe ciaal Hannes, de huisknecht, deed het bij zender goed. Na afloop ontvingen de da mes bloemen en werd het gezelschap bij monde van den voorzitter dank gebracht. Een gezellig bal heeft de aanwezigen nog enkele uren bijeengehouden. DE ELTAX-RINGLIJN. De N.V. Eltax heeft hedenmorgen haar nieuwe autobus ringlijn in werking gesteld. De dienst wordt onderhouden met nieuwe en comfortabele Opel-Dieselbussen. De Eltax opende in Juni 1933 hier ter stede het klein-taxi-bedrijf met ongeveer zes wagens. Thans bestaat haar wagenpark ui 20 taxi's en 6 autobussen, terwiil 60 man personeel in haar dienst is. CHR. JEUGDVER. „NOMATEG". WEER EEN POTVISCH AANGESPOELD. Te Breskens is wederom een potvisch aangespoeld. Het dier is bijna 19 meter lang en weegt naar schatting 50 ton. Het vervoer van de beide andere pot- visschen naar Rotterdam is bereids begon nen. Zii worden door een sleepboot voort getrokken naar de Coolhaven, waar zij eenige dagen voor het publiek zullen wor den tentoongesteld. Daarna wordt in het destructiebedrijf te Overschie de speklaag verwijderd en de skeletten in stukken naar hier overgebracht, waar zij in het Rijks museum van Natuurlijke Historie verder zullen worden geprepareerd Waar dit de eerste volledige skeletten zijn, welke ooit in ons land zijn opgesteld bestaat er in we tenschappelijke kringen groote belangstel ling voor. 9 Dr. P. J. A. Idenburg wordt benoemd. Naar Ancta verneemt, zal de benoeming van Dr. P. J. A. Idenburg (een zoon van wijlen den gouverneur-generaal) tot direc teur van het departement van onderwijs, heden afkomen. BINNENLAND. Het verkiezingscongres der S.D.A.P. heeft het meerderheidsvoorsel inzake het mili taire vraagstuk goedgekeurd (4e en le Blad),' De moord te Den Haag; een verdachte} gearresteerd. (4e Blad). De regeering over de voordeelen van. verlenging van den eersten oefentijd bij de zeemacht. (3e Blad). Voorstel om de overgangsbepalingen dec Drankwet met 2 jaar te verlengen. (Bin nenland, 4e Blad). De R.K. Partijraad heeft het actie program goedgekeurd. (Bdnnenl., 4e Blad)« Hoog water in den IJssel; verkeer over de Schipbrug te Deventer stopgezet. (Gemengd, 4e Blad), NIET PARKEEREN OP DEN STATIONSWEG. Met ingang van morgen strenger toezicht! Bestuurders van motorrijtuigen enz. wor den herinnerd aan het parkeerverbod dat sedert 1 Januari 1.1. voor den geheelen Stationsweg van kracht is. Herhaaldelijk ziet men aldaar nog auto's staan, ais ware er geen parkeerverbod. Er wordt op gewe zen, dat men zijn auto kan parkeeren op den Rijnsburgersingel aan den waterkant. Aldaar is het grootste gedeelte van den dag een van gemeentewege aangewezen bewa ker aanwezig, aan wi?n een gering par- keergeld verschuldigd is. Met ingang van morgen zal de politie het parkeeren in strijd met het verbod stren ger tegengaan. Na 2 maanden waarschu wen mag worden aangsnomen. dat de laatste uitbreiding van het parkeerverbod op den Stationsweg voldoende bekendheid heeft verkregen. De ingebruikneming van het nieuwe gebouw. De Chr. Jeugdver. „Nomateg", die beslag heeft weten te leggen op de voormalige kli niek van prof. Gorter in de Boerhaave- straat van waaruit zij ook krachtig het jeugdwerk in de wijken n en VII der Ned. Herv. Gem. zal aanvatten, hoopt a.s. Vrij dag dit nieuwe gebouw te betrekken. Bij een rondwandeling door het gebouw, dat een groote inwendige verandering heeft ondergaan waardoor alles beter aan het doel kan beantwoorden, zien wij. dat de werkzaamheden thans snel vorderen. Van begin Januari af is er met koortsachtigen ijver gewerkt om op tijd met een en ander gereed te komen. De aankleeding van het gebouw doet frisch en recht gezellig aan en wekt de verwachting, dat men er zeker in slagen zal er een jeugdcentrum te vor men, waar vele jongeren naast geestelijk onderricht ook een aangename verpoozing zullen vinden. De officieele opening, welke door een bur gemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen zal worden verricht, vindt Vrijdagmiddag om drie uur plaats. A.s. Zondag beginnen de samenkomsten. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Concert van het Haagsch Arbeiders Symphonie Orkest. Het winterprogramma van de afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling vermeldde voor gistermorgen een paedagcgisch concert te geven door het Haagsch Arbeiders Symphonie Orkest on der leiding van den dirigent Leo Ruygrok in het Luxor-theater. Het concert opende met de „Ouverture Egmont" van L. v. Beethoven, waaraan, evenals aan de andere nummers van het programma, een korte toelichting van den dirigent vooraf ging. Een nadeel voor het orkest was zeer zeker de accoustiek van de zaal, die uiteraard niet voor concerten is gebouwd, waardoor een forto of fortissimo wel eenigszins aan kracht verliest, vooral ook door de geluidsabsorptie van het zeer hooge tooneel. Een volkomen verrassing is toch echter het zeer hooge peil, waarop deze amateur-musici, waarvan naar wij ver namen. van de 62 leden 50 handarbeiders zijn, mede door de bezielende leiding van den heer Ruygrok, zich hebben weten te plaatsen. Zeer sterk sprak dit o.m. bij het tweede nummer: het concert in d-moll voor viool en strijkorkest van Tartini. waarbij als so liste optrad mej. Berthe Kalff. Haar krachtig, beheerscht spel. stijgend tot een virtuoze cadans in het Allegro, diep-door- voeld weergevend de bezonkenheid van het Grave en sluitend met een tintelend Presto, vormde met den achtergrond van de voor treffelijke begeleiding van het orkest een heerlijk geheel. Een orkest, dat zichzelf zoo ondergeschikt en dienstbaar weet te ma ken om de waarden van het solistische spel te verhoogen, nochtans zijn melodisch ge heel zoo zuiver weet te bewaren, geeft blijk van een fijn-muzikaal gevoel, waarvoor we de enkele kleine vlekjes zeer gaarne ver geven! Stelt het Faust-ballet, dat na de pauze ten gehoore werd gebracht, zeer zware eischen immers door zijn bekendheid kan een vergelijking met een uitvoering a oor beroeps-musici niet uitblijven het H.A.S.O. heeft zich, zeer waarschijnlijk niet dan na taaie volharding, aan een vertol king kunnen wagen, welke gerechtigde po ging een overwinning van geduld en toewij ding mag heeten. De „Valse triste" van Sibelius, „den Fin- schen TsaikQWsky", was ook van een stem- BUITENLAND. Schoolstrijd in het Saargebied. (Buiten land, le Blad). Rumoer te Weenen rondom een Duitsch^ film. (Buitenland, le Blad). Verklaring van den Tsjecho-Slowaak- schen premier. (Buitenland, le Blad). De controle aan de Spaansche kusb« (2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de Raad dezer ge meente, in zijne vergadering van 26 Februari 1937, heeft bepaald, dat de vast stelling van een plan van uitbreiding, voor de gronden, gelegen ten Zuid-Oosten van de spoorbaan AmsterdamRotterdam en o.m. begrensd door den Maredijk, de Maris- laan en den Stationsweg wordt voorbereid. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 1 Maart. 1937. 7224 mingsvolle weergave, opvallend door de zuivere pianissimi. Het eigenlijke programma besloot met de „Rhapsodie Norvégienne" van Svendsen, waarvan de muziek met eigenaardige volks melodieën als het ware doorweven is. Als toegift volgde een ter gelegenheid van 1 het Paaschcongres der S.D.A.P. door den dirigent gecomponeerde prélude met motie ven van de „Internationale", een frisch en forsch werk. dat bij de eergisteren gehou den opening van het congres voor de eer ste maal werd gespeeld. Dit stuk oogstte een buitengewoon succes door de geestdrif tige vertolking van het orkest, waarbij de herhaling der Internationale aan het slot staande door de aanwezigen spontaan werd meegezongen. Met een kort woord bracht de heer J. Wolfslag Jr., afdeelingssecretaris, dank aan soliste, dirigent en orkest, zijn verwachting uitsprekende, dat dit stellig niet de laatste maal zal zijn geweest, dat de leden het H.A.S.O. onder auspiciën van het Instituut hebben hooren concerteeren. Nog werd medegedeeld, dat de volgende bijeenkomst een première voor Leiden zal geven van de beroemde film: „Het leven van Louis Pasteur". HANDELSREGlSl KAMER VAN KOOPl kXDEL. Wijziging: Vereenigde Graanhandel voor heen C. Plomp. Noorden, B. 29, Nieuwkoop. Uittredend Vennoot: Th. van der Laan, Kamerik., d.d. 18 Febr. 1937. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Februari 1937ingelegd f456.008,29 en terugbetaald f375 238.17206 nieuwe inleggers werden ingeschreven en 125 boek jes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.530 inleggers, inclusief lo09 deelnemers aan den afhaaldienst, be droeg einde Februari f. 8.491.122,02. In 4906 posten is in deze maand door den afhaaldienst f. 14.751,50 ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1