BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 1 Maarl 1937 Vierde Blad No. 23598 i'M? h t Zer dagen heeft een vergadering zeker, dat al deze overeenkomsten oo losse ••«n n? (besP1'e,Jen van reorganisatieplan-1 schroeven komen te staan ter wille van 1; van het bestuur van de A.N.V. enkele verbintenissen, die bitzonder onereus ,de Nieuwe Eerste Nederlandsche 78ste Jaargang CORRESPONDENTIE FAILLISSEMENTEN Twee nieuwe veiligheids besluiten aanhangig gemaakt. Een voor werkplaatsen en fabrieken, een electrotechnisch. De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoog en Raad van Arbeid aan hangig gemaakt een nieuw veiligheids besluit voor fabrieken of werkplaatsen en een nieuw electrotechnisch veilig heidsbesluit. De inhoud van laatstgenoemd voor ontwerp stemt nagenoeg woordelijk overeen met dien der artikelen 35 tot en met 75 en 194 tot en met 231 van het Veiligheidsbesluit 1916. Het ecnigc verschil van materieelen aard is, dat volgens de in dit vooront werp neergelegde regeling de bevoegd heid van de districtshoofden der Arbeidsinspectie om eischen te stellen wordt uitgebreid. Overgangsbepaling van de Drankwet. Groote opleving in Twente. Fabrieken kunnen het aantal bestellingen niet aan. Het aantal geheel werkloozen. Eind Januari 1937 minder geregistreerde werkloozen dan eind Januari 1936. Het centraal bureau voor de statistiek I deelt de volgende cijfers mede betreffende I het aantal geheel werkloozen, bij alle 01- hanen der openbare arbeidsbemiddeling als rerkzoekende ingeschreven. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen I ia Nederland zich als werkzoekende bij de lopenbare arbeidsbemiddeling laten in- ■Brijven, Bij vergelijking met opgaven van vorige Inaanden houde men er rekening mede, dat let loop der cijfers wordt beinvloed door den lunwas der bevolking, door maatregelen lijn administratieven aard, welke beoogen li» arbeidsbemiddeling te bevorderen, als- |zede door seizoensinvloeden. aantal geheel werkloozen stijging op 't einde van Jan. 37 Dec. 36 Gemeenten met: Jï'l.OOO en meer inw, li)OOOO-100.000 inw. ■.000—50.000 inw. 165.264 53.424 58.205 bind. dan 20.000 inw. 189.349 165.078 53.256 56.266 180.609 186 168 1 939 8.740 Totaal 466.242 455.209 11.033 J Uit onderstaand overzicht betreffende li» overeenkomstige maanden van de jaren Ili36 eu 1935 blijkt dat de stijging van het luntal werkloozen in de groote gemeenten |'«n groote. In de kleinere gemeenten liiarentegen kleiner was dan in de periode |December 1936Januari 1937. aantal geheel werkloozen stijging op 't einde van Jan. '36 Dec. '35 Voorstel tot verlenging van den termijn met twee jaar. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de overgangsbepaling van de wet van den 14den Maart 1935 tot wijziging van de artikelen 1. 9, 10. 12, 23. 27, 32. 36. 37. 44 en 56 der Drankwet. In de memorie van toelichting wijst de minister van Sociale Zaken erop, dat in de wet van 14 Maart 1935 een overgangs bepaling is opgenomen, krachtens welke het bepaalde in artikel 32, eerste lid, le. onder a. der Drankwet betreffende den verkoop op naam en voor rekening van den verzoeker, met betrekking tot den vergun ninghouder. die bij het in werking treden van die wet anderen dan sterken drank niet op zijn naam en voor zijn rekening door een vervanger laat verkoopen, slechts na 1 Mei 1937 toepassing vindt. Met deze overgangsbepaling werd beoogd aan ver pachters en pachters de gelegenheid te geven hun verbintenissen zonder overhaas ting te liquideeren. Hoewel de belanghebbenden ruimschoots den tijd hebben gehad, zich aan de nieuwe regeling aan te passen, acht de minister het niettemin wenschelijk, dat de in de overgangsbepaling genoemde termijn wordt verlengd, zulks op grond van het volgende: lil het aanhangige wetsontwerp tot wij ziging van de Drankwet, ingediend bij Kon. Boodschap van 25 October 1935. is een wijziging voorgesteld welke ten doel heeft den eisch van uitoefening van het bedrijf op naam en voor rekening van den vergunning- of den verlofhouder te laten vervallen. Grond voor indiening van dat voorstel werd gevonden in de overweging, dat de bepaling, dat het bedrijf voor reke ning van den vergunning- of den verlof houder moet worden uitgeoefend, in de practijk aanleiding geeft tot moeilijkheden en zeer dikwijls door schijncontracten wordt ontdoken. Dit wetsontwerp, waarin dus het beginsel, dat het bedrijf voor reke ning van den vergunning- of den verlof houder moet worden uitgeoefend, is losge laten en de overdracht van het recht tot verkoop van dranken krachtens de ver gunning geregeld wordt, zal echter niet meer voor het in de overgangsbepaling van de wet van 14 Maart 1935 gestelde tijdstip in behandeling komen. Naar het oordeel van den minister is het nochtans ge- wenscht, dat het bepaalde betreffende den verkoop op naam en voor rekening van den verzoeker ten aanzien van den ver gunninghouder. die anderen dan sterken drank niet op zijn naam en voor zijn re kening door een vervanger laat verkoopen, niet van kracht wordt, alvorens omtrent het in 1935 ingediende wetsontwerp een beslissing is genomen. Het is op grond hiervan, dat een verlenging van den in de overgangsbepaling genoemden termijn met twee jaren wordt voorgesteld. Groote vraag uit Indië. Gemeenten met: liM.OOO en meer inw. ■56000-100.000 inw. 8 000-50.000 inw. 173.015 55.081 59.408 Itind. dan 20.000 inw. 188.386 170.244 54.954 58,369 188.357 2.771 127 1.039 29 Totaal 475.890 471.924 3.966 Wellicht ten overvloede zij hierbij nog Iwigeteekend, dat de hierboven aangege- |:en omstandigheden, die den loop der werk- Isosheid van maand tot maand kunnen be- |invloeden, eveneens, doch in belangrijk 'erkere mate, van beteekenis kunnen zijn lj»r den loop der werkloosheid van jaar tot liiar. Des te opvallender is het dat de lebeidsbeurzen eind Januari 1937 een kleine |!)000 personen minder registreerden dan luid Januari 1936. Nietigverklaring van goudclausules. regeering handhaaft haar voorstel I In de memorie van antwoord inzake de "Mdelausules zegt de regeering dat zij i zorgvuldige overweging haar voorstel tot "tigverklaring meent te moeten hand- men. [tan den wensch de werking van het fitwerp uit te breiden tot overeenkomsten, plker nakoming moet plaats hebben In fed. Oost- of West-Indië, is gevolg gege- "Ni. [Andermaal zetten de ministers Oud en |jjn Schaik uiteen, dat de rechtsgrond voor ^-tigverklaring niet alleen ongerecht- urdigdc bevoordeeling van den schuld- l^cher is. doch veeleer een bevoordeeling "J den schuldeischer ten nadeele van den söuldenaar op een. bekeken vanuit de bin- Wandsche economie, ongerechtvaardigde De reorganisatie der spoorwegen. Nadere mededeeling van de regeering. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer deelt ln haar verslag be- treffttnde het ontwerp tot reorganisatie der spoorwegen mede dat zij het gewenscht achtte, na kennisneming van de Memorie van Antwoord, omtrent eenige punten mon deling met de regeering overleg te plegen. Bij dit verslag werd o.m. opgemerkt, dat de regeering in het algemeen verklaart, nog niet een beeld te kunnen geven van de rechten en verplichtingen welke niet op NS. zullen overgaan. Dit algemeen stand punt nam de regeering ook in ten aanzien van bijzondere onderwerpen, zooals: borg stellingen ten behoeve van woningstichtin gen en bouwvereenigingen. de verplichtin gen jegens het spoorwegpensioenfonds en de vraag in hoever N.S. het personeel van SS. en H.S zal overnemen. De commissie zou het waardeeren. indien de regeerine in staat zou zijn. althans in groote lünen aan te geven, door welke over wegingen N.S. zich. naar het oordeel der regeering. zal moeten laten leiden bii het niet overnemen van rechten en verplich tingen. De regeering antwoordde, dat de bedoelde bevoegdheid alleen strekt om. hij wilze van uitzondering af te komen van exorbitante verplichtingen die ingevolge verouderde contracten op S.S. en H S. en derhalve middellijk op den belastingbetaler drukken. In den regel zullen dus de verbintenissen ten behoeve en ten laste van S.S. en H.S. in hoofdzaak ongewijzigd op NB. overgaan, met dien verstande, dat daarin die wijzi gingen zullen worden aangebracht, welke beide partijen noodzakelijk zullen achten. Het personeel behoeft, aldus de re geering. niet te vreezen voor ontslag tengevolge van dit wetsontwerp, ook het spoorwegpensioenfonds is volko men veilig, want de noodig wordende wijziging van de pensioenwet spoor wegambtenaren behoeft de medewer king van de Staten-Generaal. Voor de borgstelling geldt de algemeene regel, dat zü op de N.S. zullen overgaan. Eenige van deze overeenkomsten ziin even wel noodeloos bezwarend voor het spoor wegbedrijf; deze zullen, alvorens te worden overgenomen, naar billijkheid worden bij gewerkt. commissie verklaarde met instem- meer vreemdelingen naar nederland. "«{tering bereid een ton bij te dragen. ,J»r het „Handelsblad" verneemt, zou lilL broeiing der regeering zijn de Al- I'Beene Nederlandsche Vereeniging voor sewei 11. mdelingenverkeer indien de Ka- De - - ----- I ,,"s «ich daarmede vereenigen te steu- mind te hebben vernomen, dat alleen exor- r-n met een bedrag van f. 50.000 op voor- bitante verplichtingen voor niet-overne- I,, dat de gemelde vereeniging zich ming in aanmerking zullen komen. Het in IV'iecUeve wijze reorganiseert. het. Voorloopig Verslag aangevoerde iuri- Iri, teseering zou zelt bereid zijn. deze dische bezwaar blijft evenwel bestaan, dat tot maximaal f. 100.000 te verhoo- de ministers van waterstaat en van flnan- liTi -f.'en door middel van het particu- ciën en de N.S. een blanco volmacht zou- I'"'datief een gelijk bedrag wordt bij- den krijgen ten aanzien van bestaande I wacht. geldige overeenkomsten. Merkwaardig is 1 tiags- W' L'. Gr°eneveld Meijer, regee- zijn. |:ti|e,coramissaris voor het Vreemdelingen- j De regeering verklaarde zich omtrent 1 deze denkbeelden te zullen beraden, Zooals bekend, is er thans in Ned.-Indië inzonderheid in de buitenbezittingen, waar na de devaluatie een sterke opleving valt waar 'te nemen, groote vraag naar textiel- goederen. Langen tijd is de inlandsche be volking van veel dingen verstoken geweest, waardoor aan katoenen stoffen een nijpend gebrek is ontstaan. Naar wij aldus het Hbld. uit de beste bron vernemen heeft dit tot ge volg gehad, dat de Tweiitsche textiel industrie thans zoo overbelast is met werk. dat de orders bijna niet kunnen worden uitgevoerd. Verscheidene fabrieken werken dag en nacht en desondanks kan aan de vraag niet steeds worden voldaan. De regeering geeft in zóó ruime mate con senten, dat het voor alle fabrieken niet meer mogelijk is nieuwe orders aan te nemen. In normale gevalle gaat er reeds een half jaar heen voor een bestelling uit Indië ter plaatse kan zijn. Nu de textielindustrie zoo overbelast is duurt het uit den aard der zaak nog veel langer. Van invloed is ook dat verschillende fa brieken hun bedrijven, die vroeger uitslui tend voor den export werkten, hebben om- gesteld voor het maken van fijnere goede ren voor de binnenlandsche markt. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat eenige Nederlandsche fabrieken orders moesten overdoen aan de Engelsche textiel bedrijven voor halfvoltooide fabrikaten z.g.n. greys", die in Twente verder wor den afgewerkt en dan naar Ned-Indië wor den geëxporteerd. In de kringen der Twentsche textielindustrie is men van oor deel dat de overbelasting van thans mede een gevolg is van een fout, welke door de autoriteiten in Ned.-Indië is gemaakt. In 1936 waren de consenten, welke werden ver leend veel te gering en daartegen is toen reeds uit Twente gewaarschuwd. Het nij pend tekort aan katoenen manufacturen in Ned.-Indië is mede een gevolg van het feit, dat de tusschenhandel op Java, welke hoo- gere prijzen denkt te kunnen maken, de goederen heeft achter gehouden. Teneinde in dit tekort te voorzien heeft de regeering in Ned.-Indië op groote schaal Invoerconsenten gegeven. Van bevoegde zijde vernemen wij in dit verband, dat de Nederlandsche regeering op de Twentsche textiel-industrie krachtige pressie heeft ge oefend om de productie tot de grootst mo gelijke hoogte op te voeren. Vandaar de ge weldige bedrijvigheid in Twente. Insiders zien hierin echter een groot gevaar. De regeeripg geeft n.l. ook aan Japan en Engeland invoervergunningen in Indië op groote schaal, en de waar schijnlijkheid wordt groot geacht, dat reeds voor het einde van het jaar een gevoelige terqgslag merkbaar zal zijn, daar de markten in Indië overvoerd zullen worden. Men doet er daarom goed aan den grooten druk in Twente van thans met eenige reserve te be schouwen. Indien te terugslag zou ko men, zou dit onvermijdelijk weer tot arbeidsinkrimping moeten leiden. HET VERSCHE KADETJE. Proef met handhaving van de bestaande arbeidsregeling? Naar de „Standaard" verneemt, hebben de conferenties, die de minister van Sociale Zaken mr. Slingenberg gehouden heeft met de centrale van de werkgevers, de vier bakkerspatroonsvoreenigingen, de drie or ganisaties van de werknemers in de bak kersbedrijven en de centrale werknemers organisaties niet geleid tot een eenstemmig advies. De vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf, de Chr. bakkerspatroons- vereeniging. en de drie bakkersgezellenor- ganisaties staan afwijzend tegenover een eventueele wijziging van de arbeidswet, waardoor de tijdstippen, waarop begonnen mag worden met het vervoeren, resp. het verkoopen en afleveren van versch brood, vervroegd zouden worden. De R.K. bakkers- patroonsvereeniging daarentegen is even als de drie centrale werkgeversorganisaties, daarvoor. De tegenstanders van de vervroeging van het afleveringsuur zijn van opvatting, dat het onmogelijk is het aanvangsuur van den arbeid in de bakkerijen op vijf uur 's mor gens te handhaven. Men vreest alzoo een terugkeer tot den nachtarbeid. De indruk is evenwel verkregen, dat de minister er toe neigt om niettemin een proef te nemen met verkrijgbaar stelling van versch brood in de och tenduren, in dien zin echter, dat de bestaande arbeidsregeling in het bak kersbedrijf zal worden gehandhaafd. De organisaties, die een afwijzend standpunt innemen, zijn van oordeel, dat dit absoluut onmogelijk moet wor den geacht, tenzij een grooter personeel wordt ingeschakeld, wat, met het oog op den toestand in de bakkersbedrijven, zal moeten leiden tot verhooging van den broodprijs. Vergadering R.K. Partijraad. Program van actie goedgekeurd. In de te Amsterdam voortgezette verga dering van den Partijraad der R.K. Staats partij zijn het program van actie-1937, met de daarop ingediende amendementen be handeld. Er werden allereerst algemeene beschou wingen over het program van actie gehou den. Prof. v. d. Heyden stelde voor bij het punt, handelende o.a. over de bestrijding van de werkloosheid onder jeugdigen en volwassenen en over uitbreiding van de verplichting tot het volgen van onderwijs op te nemen een uitspraak inzake tijdige inschakeling van de jeugd in den arbeid. Na eenige discussie werd het eerste punt van het program van actie in dier voege gewijzigd, dat de R.K. Staatspartij haar roeping in het Nederlandsche staatsleven zal volgen, door als nationale volkspartij zich aan de belangen van het geheele volk te wijden (in het ontwerp stond „ware volkspartij"). Verder werd vastgesteld, dat de R.K. Staatspartij de fundamenten van het Nederlandsche staatsbestel wenscht te handhaven en nog te versterken. Iedere vorm van staatsalmacht, zoo wordt voorts uitgesproken, voert tot ondragelijke ty- rannie. Het erfelijk nationaal koningsschap wordt een groot goed en een zegen voor ons volk geacht. Het program zegt verder o.m„ dat de vrij heden van het volk, met inachtneming van de eischen eener gezonde staatsgemeen- schap, beschermd dienen te worden en dat, in overeenstemming met zijn karakter, ge schiedenis en beschaving, aan het Neder landsche volk zijn staatkundige medezeg genschap, door middel van een in vrijheid gekozen volksvertegenwoordiging, verzekerd moet blijven. Het program behelst verder de gedachte van het onderhouden van een weermacht, die er op berekend is den vasten wil tot uitdrukking te brengen, dat Nederland, al lereerst met eigen offers, de onafhankelijk heid en integriteit van het Koninkrijk zal doen eerbiedigen. Uit den kring Eindhoven was bij wijze van amendement voorgesteld op te nemen een bepaling, uitsprekende dat ter verdere bereiking van een positief-christelijken geest in wetgeving en bestuur, bij voort during zal worden gestreefd naar een in verhouding zoo redelijk mogelijke bezetting van openbare ambten door katholieken, die daarvoor geschikt zijn. Het partijbestuur oordeelde de vermel ding van het gewenschte z. i. goed te noe men streven in een program van actie eener staatskundige partij, welke daarin haar staatkundig beleid voor een bepaalde legislatieve periode richt en begrenst, mis plaatst. Het bestuur ontried derhalve aanneming van het voorstel. Namens de commissie, welke het program ontwierp, sloot oud-minister Steenbergen zich bij deze meening aan. Het voorstel-Eindhoven werd ten slotte ingetrokken. Na langdurige beraadslagingen werd ten slotte het program van actie voor 1937 met eenige wijzigingen goedgekeurd. EUROPEESCHE SAMENWERKING. Fransche delegatie in Den Haag. Zaterdagavond om half zes Is met den) Pullmantrein uit Parijs aangekomen een Fransche delegatie van de federatie voor Europeesche samenwerking, welke op ini tiatief van den Roemeenschen gezant in ons land den heer Pella te Den Haag ver blijf zal houden met 't doel overleg te ple gen met het Hollandsche comité. De delegatie bestaat uit de heeren Paul Bastid, minister van handel en industrie, Emile Borel, oud-minister. Aimé Berthod, oud-minister en senator, Yves ie Froquer, eveneens oud-minister en senator. Paul Elbe], lid van het huis van afgevaardigden, oud-directeur van handelsverdragen en de heer Jules Rais, secretaris-generaal van de internatinale federatie voor Europeesche samenwerking en van het Fransche comité. De federatie voor Europeesche samen werking stelt zich ten doel het tot elkaar brengen van de Europeesche volkeren in het kader en den geest van den Volken bond. In ons land is mr. J. Limburg, voorzitter van de nationale groep en in Roemenie ia prof. v. Pella, gezant in ons land, voorzit ter van de Roemeensche groep. Op 29 Mei, den dag waarop Briand voor 75 jaar geboren werd, zal te Parijs een intern, congres gehouden worden, waartoe de Hollandsche groep gisteren haar medewer king toegezegd heeft. G. J. P. VAN HEEK OVERLEDEN. Te Buurse. gemeente Haaksbergen, is Zaterdagavond op zeventigjarigen leeftijd overleden de heer G. J. P. van Heek. een bekende en vooraanstaande persoonlijkheid od industrieel en landbouw-gebied. Onge veer dertig jaar geleden stichtte hij te Buurse een groote modelboerderij. Zeer veel heeft de overledene bijgedragen tot de ont wikkeling en verheffing van den boeren stand. Aan ziin krachtig üiitiatief vooral is het te danken, dat verschillende belangrijke zaken zooals de aanleg van nieuwe wegen en de electrificatie tot stand kwamen. Een lange reeks van jaren maakte de heer van Heek deel uit van het bestuur der Coop. Stoomzuivelfabriek „Haaksber gen" en daar werd steeds terdege rekening gehouden met zijn weloverwogen adviezen voor de leiding van het bedriif. De ont slapene behoorde voorts tot de oprichters der bekende Twentsche textielfirma Ge broeders Van Heek te Enschedé, welk be driif zich onder zijn bekwame leiding tot een zaak van groote beteekenis voor de Twentsche textielindustrie heeft ontwik keld. De heer Van Heek was geen man van, veel woorden, zijn belangstelling toonde hij met de daad. Voor velen is hii een stille weldoener geweest, die ziin hart en beurs openstelde als er nood te lenigen viel. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 28 Februari tot 6 Maart wederom vastge steld op f0.80 per kg. VERKEERSONGEVALLEN! Het verkeer eischt dagelijks 1 slachtotfers. Tot die slachtoffers kunt Ook gij be- hooren. Vrijwaart U tegen de geldelijke geyolgen van de ongevallen, welke U mochten treffen. De nieuwe N.E.N.-Ongevallën^polis overtreft in vrijgevigheid alle andere ongevallen-polissen. De nieuwe N.E.N.-Tarieven brengen een N.E.N.- polis binnen ieders bereik. De grootste en vermaardsie Nederlandsche Maatschappij vaii Ongevallen-Verzekering is Prinsessegracht 13 Vraagt nadere inlichtingen. 's-Gravenhage Agenten in alle plaatsen. Het Bijkantoor Leiden, Breestraat 10a is gaarne bereid U in te lichten. Tel. 302 7218 7219 na o uur 2479. Dir. Im. NOOMEN. (Ingez. Meel.) WIL JAPAN EEN NIET-AANVALS VERDRAG MET NEDERLAND? In steld met het Japansche Lagerhuis is voorge- dat Japan een niet-aanvalsverdrag Nederland zou sluiten en bovendien CONTINGENTEERING VAN PAPIER. Pleidooi in de Tweede Kamer voor opheffing. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot regeling van den invoer van papier en papier- waren. leder, ongesmolten dierlijk vet. lezen wij oa.: Tegen de verlenging van de contingen- teering van panier en papierwaren brach ten verscheidene leden zeer ernstig be zwaar in. Huns inziens geeft de toestand op de papiermarkt aanleiding om tot hef fing van deze contingenteering over te gaan Die toestand toch is aldus, dat de binnenlandsche papierindustrie niet alleen zeer goed van orders is voorzien, doch dat zii bepaald overbezet is. zodat reeds lever tijden voor aanmaakpartijen worden be dongen van 20 weken en meer. Bovendien zijn de prijzen van het pa pier met sprongen verhoogd. Sedert de devaluatie beloopt de stijging 25 a 30 pet., voor aanmaakpartijen Worden zelfs per centages van 40 a 45 pet. bedongen. Deze leden stonden geenszins afwijzend tegenover een krachtige toepassing van de crisisinvoerwet daar. waar dit werkelijk ip het algemeen belang noodig. Hier is dat echter, naar zij meenden, geenszins het geval. Integendeel, handhaving van de contingenteering leidt hier tot ongegronde bevoordeeling van de producenten en on gemotiveerd scherpe prijsstijging. Dit is in strijd met het algemeen belang. Andere leden wezen er op. dat de ge- genoemde gevolgen in hoofdzaak zoo niet tingenteerinc inderdaad ernstige bezwaren meebrengt, dan kan voorloopig daaraan worden tegemoet gekomen door het ver- leenen van extra-consenten Dit is een minder radicaal middel, dat dezelfde re sultaten oplevert als opheffing der contin genteering, doch minder gevaarlijk is. VERLAGING VAN DE HEFFING BANANEN. OP Van 2'/i tot 2 cent per kilo. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal met ingang van heden de bii invoer verschuldigde monopolieheffing oo versche bananen van 21/: cent worden verlaagd toto 2 cent per K.G. netto. UIT NED. OOST-INDIE. bandjir. PADANG. 27 Febr. (Aneta). Door regens, welke 24 uur aanhielden, is te Solok een bandjir ontstaan, waardoor de te veld staande padi, ls verwoest. Geheel Solok staat onder water. geheel voortvloeien uit andere oorzaken dan de contingenteering. Opheffing van de toestemming zou verzoeken Nederiandsch- contingenteering zou daartegen niet of Nieuw Guinea te pachten. 1 weinig helpen Deze leden konden het Minister-president Hayashi beloofde, dat standpunt dei tegeerng dat eerst moet de kwestie bestudeerd zou worden en voeg- worden afgewacht, hoe de toestand zien de hieraan toe, dat Japan geen territoriale j ontwikkelt, alvorens tot algeheele ophef- ambities heeft ten aanzien van Neder- fing der contingenteering kan worden over- landsch-Indlë. gegaan, billijken. Meent men, dat de con- Mevr. IJ. te L. Ongeteekend kunnen wij geen stukken opnemen in deze materie, 't Heeft bovendien weinig zin meer, daar de zaak immers in kruiken en kannen is. In de week van 22 t.m. 27 Febr. werden in Nederland 68 faillissementen uitge sproken.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13