De aanstaande Kroning in Engeland en ]h Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 27 Februari 1937 Derde Blad Ho. 23597 18WTENL, WEEKOVERZICHT De Leidsche begrooting met algemeene stemmen goedgekeurd de Feesisurprise Bij de artikelen-behandeling geen enkele wijziging LUCHTVAART een mislukt bezoek, doch andere hoopvolle aspecten. De Duitsche minister van buitenl. zaken „aar WeenenHet bericht alleen deed reeds aller oog zich opnieuw richten naar Centraal-Europa, dat, helaas, de opvolger Tan den Balkan is geworden: de vuur haard van ons werelddeel! Men weet, hoe onder Italiaanschen in deed Duitschland nog vrij onverwacht af stand deed van wat ongetwijfeld eens het ferelingsdenkbeeld van den Fuehrer is [eweest, van den Anschluss De Oosten- 'ische onafhankelijkheid werd erkend, enkele rigoureuse maatregelen, die tijdens je periode van strijd zonder wapenen rarer genomen, werden ingetrokken en het begin gelegd voor een herstel van de 'e vriendschap. Het beginongetwij feld, want de verkoeling was er wel een nn zoodanigen aard geworden, dat niet hals over kop ongedaan was te maken de tegenstelling, die tusschen beide broeder- Tolken was ontstaan. De openlijke Nazi-actie werd grooten is gestaakt, althans uiterlijk! Maar erg snel verliep het herstel der oede betrekkingen toch niet. het vlotte niet, hoewel Italië en ook Hongarije zij delings hulp daarbij verleenden. Toen von Neurath daarop naar de Oos- nrijksche hoofdstad toog, verwachtte en een flinke ruk in de goede richting, en mocht toch ook wel aannemen, dat 't bezoek was voorbereid langs gewonen 'plomatieken weg. Edoch, het was blijk- ar anders voorbeschikt Opvallen deed reeds de jongste rede van ,enrijk's bondskanselier Sschuschnigg r von Neurath's komst. Men beluisterde in een vernieuwing van den beslisten de onafhankelijkheid te handhaven, et of zonder de Habsburgers, het ge- iarlijke thema, dat nog niet aan te roeren met realiteitszin. In de eerste plaats is 'e Kleine Entente, waarvan de eenheid op pier nog alijtd volledig overeind wordt houden, haar principe: terugkeer der -bsburgers beteekent oorlog, trouw ge- even en in de tweede plaats staat tschland diametraal tegenover een res- uratie der Habsburgers, daar dan im- ers de Anschluss totaal onmogelijk is ge- den, ook langs lijnen van geleidelijk- 'id in den vorm van een zelf-annexatie. s daarop schijnt in Duitschland nog te orden gehoopt in zekere kringen. Voortzetting der Dollfuss-politiek be- 'ritte Schuschnigg. mét het recht van ::tenrijk zelfstandig te beslissen inzake rstel of geen herstel der Habsburgers, aar deze kwestie was niet urgent! Zoo kwam von Neurath naar Weenen sar de Nazi's van deze gelegenheid ge- k of wil men misbruik meenden te ten maken om te demonstreeren. In ,ooten getale hadden zij de eerste gele- ven bezet, en luide werklonk de kreet: Hitier! De politie was evenwel op hoede, blijkbaar ingelicht omtrent voornemens en sl'oeg de betoogers uit- Intusschen was de atmosfeer bedor en duidelijk kwam dit naar voren in tegen-actie, door het Vaderlandsche -:nt- ingezet tegen het vertrek van den itschen minister. Actie en tegen-actie hebben het bezoek kenmerkt en er de waarde aan ontno- en! Veel schoone woorden zijn gewisseld een hartelijk gesteld communiqué on- «istreepte deze. dbch behalve een com- nje om de „cultureele banden" nader n te knoopen, is niets bereikt! En zou t nu hard noodig zijn tusschen twee uien, die beide belijden de Duitsche cul- ir aan te hangen? De kans heet zelfs niet gering, dat "huschnigg uit het gebeuren zijn con- "ie zal trekken en zich opnieuw scher- i dan den laatsten tijd zal keeren tegen e tegenstanders, die de overeenkomst in uitsche cultuur aldus uitleggen, dat Oos- knrijksch wil zeggen Duitsch Neen, een dienst hebben de Nazis noch ailschland, noch Oostenrijk bewezen met tm demonstratie. Italië en Hongarije zullen heel wat te |:;men hebben! Meer hoopvol gestemd mag men zijn in ""er opzicht, ni. wat betreft het geloof de vredesuitingen, die zoo algemeen rden verkondigd. Er schijnt in dat op pit een kentering ten goede te komen heel voorzichtig ziet men de eerste ptomen van geneigdheid om in c'on- met elkaar te treden. Merkwaardig is, de reusachtige Engelsche herbewape nt daarbij een rol ten goede schijnt te Jen. Algemeen wordt aangevoeld, dat feland weer een factor van beteekenis geworden, misschien wel de beslissende "'or in het kamp der tegenstanders en werkt verruimend en zuiverend. Het 't langzaam, zeker, maar het is veelal veiligste weg om het einddoel te be ken. Vrede is de leus in Engeland, vrede 'inkt uit den mond der Fransche minis- rs. vrede roepen de Duitsche leiders «laan, wie brengt al deze vredesvrienden li eens tezamen? Vrede zou ook voor Spanje het meest be- enswaardige goed zijn, maar. helaas, werkelijkheid is gansch anders. Ruste loos golft de strijd voort zonder besliesing. Gelukkig lijkt het er op, dat de niet-in- -wging thans inderdaad voor goed is ge beld en ook het controle-systeem lijkt Ki truiken en kannen te zijn. Het is een «eduidende verbetering wanneer nu al- zich maar houden aan de verplich ten. die zijn aanvaard! Het Abessijnsche avontuur heeft nog ge- tegeld zijn nasleep. Op maarschalk Gra- pïni is een aanslag gepleegd, die mislukt 'il heeft 't niet veel gescheeld. Als slacht er daarvoor is Ras Desta gevallen, die gevangenneming terstond is gefusil- m. Met hem is de laatste groote leider den tegenstand op Abessijnsche ge- ei als martelaar voor de vrijheid geval- De veroveraar van zijn kant kan met b.ders handelen: hij moet hardvochtig den gewonnen prijs niet in gevaar tiengen. Mmevens is er weer eemge verwijde- r-ï ingetreden tusschen Engeland en Ita- ®idat ook de Negus verzocht is om füegenwoordigers te zenden naar de Nngsplechtigheid van koning George. P*h was anders mogelijk, daar de Vol stond de verovering van Abessynie nog toer heeft erkend en dus ook Engeland 2" Niettemin zijn weer gevoeligheden yiaaktdie slechts noodeloos den toestand "Jwebelen. overkomelijk lijken zij niet! voorwaarden inzake de overeenkomst tus schen de Gemeente en de N. V. „Cemsto" te handhaven. Mocht haar voorstel worden aangeno men, dan stelt zij voor een openbare aan besteding te houden. Zij is van oordeel, dat het nu geen tijd is om tot verdere loons verlaging voor het personeel der Cemsto over te gaan. Ook het kachel-aanmaken zal den schoonmaaksters worden opgedra gen! Dat is toch mannenwerk. De VOORZITTER: dat geeft toch meer uren werk! Mevr. DE CLER hoopt, dat de raad deze Iconsverlaging niet zal aanvaarden. De heer VAN WELZEN sluit zich aan bij het voorstel van mevr. De Cler en verdedigt tevens zijn eigen voorstel. De heer GOSLINGA stelt voor het voor stel van B. en W. aan te houden en het College te verzoeken: a) Perceel I zoodanig te splitsen, dat uit de overeenkomst duidelijk blijkt hoeveel moet worden betaald voor: 1. de openbare scholen voor g. 1. o. 2. de openbare scholen voor u.l.o. 3. de bewaarscholen. 4. de overige in dit perceel genoemde schoolgebouwen. b.) Den Raad in te lichten met welk be drag de aanneemsom moet worden ver hoogd wanneer de schoolschoonmaaksters en de stokers van de centrale verwarming in de lagere scholen gedurende de herfst- en Kerstvacantie worden doorbetaald. De VOORZITTER zegt, dat de Cemsto niet bereid is deze oplossing momenteel' bekend te maken, althans niet openbaar. Als de gunning heeft plaats gehad ten gunste der Cemsto heeft zij daartegen niet langer bezwaar. Ten aanzien van sub 2 merkt spr. op, dat in het algemeen gedu rende de vacanties wordt doorbetaald. Tij dens de Kerstvacantie blijft de centrale verwarming doorbranden, zoodat doorbeta ling geschiedt. De Cemsto is bereid zulks ook te doen tijdens de herfstvacanties. Tegen de bezwaren van mevr. De Cler en den heer Van Weizen voert spr. de loo- nen aan. welke elders betaald worden. Het loon is vaak zelfs lager dan 30 cent. Tegen openbare aanbesteding, zooals mevr. De Cler wil, koestert spr. ernstige bezwaren. Ook uit billijkheidsoverwegingen wil spr. het werk aan de Cemsto gunnen. De heer WILMER acht het moment voor loonsverlaging psychologisch het meest on gunstige, dat men daarvoor kiezen kan. Hij schaart zich derhalve aan de zijde van den heer Van Weizen. De heer LOMBERT vraagt hoeveel per sonen door deze verlaging worden getrof fen. Als het waar is, dat de Cemsto door die verlaging f. 6 a f. 7000 kan besparen, kan zij gemakkelijk f. 5000 op de inschrijf- som laten vallen! Ook hij dringt aan op een openbare aanbesteding. Het is toch wel vreemd, dat een bedrijf, dat dit werk 32 jaar lang tot tevredenheid heeft ver richt, van inschrijving wordt uitgesloten. Ook hij steunt den heer Van Weizen. De heer BERGERS is tegen openbare aanbesteding, althans voor dit geval. De heer GOSLINGA sluit zich bij dit laatste 'aan en trekt zijn voorstel in. Mevr. DE CLER erkent bij nader inzien de bezwaren van een openbare aanbeste ding. Over het voorstel van mevrouw De Cler staken de stemmen (1616 stemmen). Tegen de heeren Tepe, v. d. Reyden. Ber gers, Goslinga-, Coster, Wilmer, Wilbrink, v. d. Laan. Schoneveld, Beekenkamp, Ei kerbout, Tobé, Manders, v. Rosmalen en Würtz. lOo. Voorstel tot het wijzigen van den naam van de le Binnenvestgracht, voor zoover gelegen tusschen de Nieuwe Bees tenmarkt en de Steenstraat, en van dien van de Korte Koppenhinksteeg, (26) Z. h. st. aangenomen. Bij art. 283 iopenbare veiligheid) klaagt Mevr. DE CLER. dat bij brand weinig politie voor andere doeleinden beschikbaar is. Dient het corps niet te worden uitgebreid? Ook met het oog op de baldadigheid der jeugd. De VOORZITTER zal daartoe niet over gaan, al zou inderdaad verdediging daar van heel goed mogelijk zijn. Het corps is bij goede organisatie nog voldoende. De baldadigheid is inderdaad zeer groot, doch de politie kan die nooit beteugelen. De ouders dienen in te grijpen. Bij art. 286 (kosten wachtgebouwen enz.) krijgen we nog eens het „klokken-debat" waaraan de heeren Tobé en Goslinga tegen en voor deelnemen. De voorzitter zal nog eens onderzoeken. Bij art. 322 (subsidie drankbestrijders- vereenigingen i vraagt de heer Coster stem ming. De heer Hessing klaagt, dat de' subsidie over 1936 nog niet is betaald. De voorzitter zegt, dat dit afhangt van de indiening der jaarverslagen en die zijn er nog niet. Het art. wordt goedgekeurd met alleen den heer Coster tegen. Mevr. BRAGGAARDE DOES bepleit bij den betreffenden post de subsidie voor Zuigelingenzorg", die zij liever verhoogd had gezien. Wethouder VERWEY wijst er op, hoe deze vereeniging reserves heeft. Vandaar het voorstel van B. en W. De heer GROENEVELD meent, dat de molen De Valk niet den weg van De Stier mag gaan en vraagt daarop te letten. De VOORZITTER zegt dat dit geschiedt. Men hoopt zelfs de Valk weer in bedrijf te kunnen zetten, waarvoor later dan gelden aan den raad zullen worden gevraagd. De heer COSTER huldigt Gemeentewer ken voor de uitstekende bestrating der Steenstraat. De heer GROENEVELD bepleit nog eens wegneembare verhoogingen in de Stads- zaal en verhooging van Het podium, waar op onderzoek is toegezegd. Een luidspreker- organisatie zal z. i. niet zoo duur zijn. De VOORZITTER, zegt onderzoek toe. Bij art. 566 (Volksfeesten) vraagt de heer Goslinga om stemming. De post wordt aan genomen met 311 stem. Tegen de heer v. Weizen. Op verzoek van den heer Goslinga zal een onderzoek worden ingesteld naar het overblijvende eten bij Schoolkindervoeding en of niet met klompen fraude wordt ge pleegd. Zulks bij de schoolhoofden. Een vrij langdurig debat ontspint zich over de subsidies aan de Vereenigingen voor Ziekenhuisverplegingen, waarbij aange drongen wordt op bezuiniging. Een nader onderzoek in deze materie wordt toegezegd. Mevr. BRAGGAAR constateert aan de re organisatie van M. H. een gevoelige verbe tering van werkwijze. Moeilijk blijft echter de kwestie der kooplieden en spr. vraagt of geen herziening van het raadsbesluit in deze materie mogelijk is. Wethouder v. STRALEN erkent, dat in deze categorie ordening hard noodig is. Daarom zal een commissie een onderzoek instellen. Mevr. BRAGGAAR oordeelt een aantal kinderen van 92 p. week in de Ver. tot Ver zorging van kleine kinderen te gering om deze subsidie te wettigen. Weth. v. STRALEN verklaart dat geringe aantal. Misschien zullen de kosten echter eenigszins wOrden verlaagd en zal eenige wijziging kunnen worden gebracht in den aftrek van 2/3 van het door vrouwen van gesteunde werkloozen verdiende weekloon, waardoor het gebruik zal worden aange moedigd. De heer v. d. VOORT vraagt of niet een aparte ambtenaar is aan te stellen voor toezicht op honden- en vermakelijkheids belasting in plaats van deze op te dragen aan ambtenaren, zooals thans het geval is. Wethouder VERWEY ontraadt dit beslist om de huidige ambtenaren niet te dupee ren. Ook de heer GOSLINGA bestrijdt dit denkbeeld. Wanneer hij zegt dat betrok ken ambtenaren den heer v. d. Voort blijk baar niet aangenaam zijn, vraagt de heer v. d. VOORT intrekking van deze insinua tie, hetgeen geschiedt. De heer MANDERS vraagt meer reke ning te houden met de belangen van groote gebruikers, speciaal groote gezinnen, bij de tarieven van de lichtfabrieken. De heer LOMBERT oordeelt geen reden van bestaan meer aanwezig voor het Gem. Waschbureau en hij begrijpt de geflatteer de begrooting van dit bedrijf niet. Mevr. BRAGGAAR verdedigt het Wasch bureau en betoogt, dat dit nog wel degelijk recht van bestaan heeft. Zij vraagt meer reclame. Wethouder VERWEY zegt, dat de heer Lombert een afschuwelijk misverstand be gaat: de cijfers van hem zijn geheel on juist. daar hij steeds meer nam waar van minder sprake is. INKOMSTEN. Hierbij dringt de heer MANDERS nog eens aan, de schippers langs een anderen weg de stad te laten passeeren als bedoeld in art. 4 der verordening. DE BEGROOTING AANVAARD. Z. h. st. wordt tenslotte de begroo ting aangenomen (allen voor). Deze sluit op een eindbedrag van f. 9.382.628 met een post Onvoorzien van f. 24.228. Ook de Kapitaalsdienst werd goed gekeurd, eindigend met een bedrag van f. 13.628.068. VERDERE VOORSTELLEN. 8o. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van den aanleg van een nieuwe rioolleiding op het terrein van „Rhijngeest". (24) Conform besloten. 9o. Voorstel om het in- en uitwendig schoonmaken van gemeentegebouwen, met toebehooren, het bedienen van kachels en centrale verwarmingen, het vegen van schoorstcenen en rookkanalen enz., voor het tijdvak 1 Maart 1937—31 December 1939, onderhands op te dragen aan de N.V. Chemische en Mechanische Stofbestrij- dings-Onderneming, te Amsterdam. (25) Mevr. DE CLER—DE BRUIJN verdedigt haar voorstel. Zij stelt voor de arbeids llo. Voorstel om, met wijziging van het ■raadsbesluit van 9 Mei 1932 te bepalen, dat het terrein gelegen op den hoek van de Kernstraat en de Verdamstraat, achter de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cur sus, wordt gereserveerd voor den even- tueelen bouw van een openbare opleidings school voor Gymnasium en H.B.S. (27) Z. h. st. aangenomen. DE INTERPELLATIE VAN DEN HEER SCHÜLLER WORDT AANGEHOUDEN. Bij de rondvraag spreekt de heer v. d. VOORT zijn verwondering uit, dat het po litie- en brugwachterspersoneel noch bij de verloving noch bij het huwelijk van Prinses Juliana vrijaf heeft gehad. De heer SCHONEVELD dankt, nu hij het raadslidmaatschap neerlegt, voor de pret tige samenwerking in de raadszaal en daarbuiten. De VOORZITTER betuigt namens den raad zijn leedwezen over het heengaan van den heer Schcneveld. die zich een prettig raadslid heeft betoond. Hopelijk zal de gemeente ook in zijn nieuwe functie van van zijn diensten kunnen profiteeren. Hierna te 6 u. 20 sluiting. LIBERT EN DENIS IN VEILIGHEID. Volgens uit Limoges, de woonplaats van mevr. Denis ontvangen berichten, is het toestel van Denis en Libert onbeschadigd en zijn de vliegers ongedeerd. Zij waren wegens benzinegebrek genoodzaakt te da len na een tocht van meer dan drie uren in den mist op zoek naar het vliegveld van Hanoi. Moeilijkheden bij het aanvullen der benzine-voorraden zullen hun waarschijn lijk onmogelijk maken den tocht Parijs- Tokio voort te zetten, tenminste niet bin nen den gestelden tijd. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen om halfacht is „De Nach tegaal" met als gezagvoerder den heer Brinkhuis naar Indië vertrokken. Voor deze vlucht is door de volgende passagiers passage genomen: 2 Amsterdam-Batavia, 1 Amsterdam-Bangkok, 1 Amsterdam- Calcutta. 1 Amsterdam-Bangkok, 1 Rome- Penang, 1 Bangkok-Singapore. Voorts heeft het toestel aan boord: 57 k.g. vracht, 403 k.g. briefpost en 50 k.g. pak- ketpost. A De positie der andere postvliegtuigen is: „Ferkoetoet" (uitreis) bereikte Bandoeng. „Djalak" uitreiste Basra. „Edelvalk" (thuisreis) te Jodhpoer.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9