LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 27 Februari 1937 NAGEKOMEN BERICHTEN Uit de Rijnstreek AGENDA DE BIOSCOPEN BINNENLAND. PARTIJRAAD R.K. STAATSPARTIJ. Program van actie. Vanmorgen is de partijraad der R.K. Staatspartij bijeengekomen onder voorzit terschap van rar. Goseling. In antwoord op een Ingekomen schrifte lijke vraag, deelde het partijbestuur mede. dat het den heer Alph. Bouwman te Puiflijk als lid der partij heeft geroyeerd bij besluit van 21 Januari 1937. wegens openlijke poli tieke actie tegen de R.K.S.P. in het „Weke- lijksch orgaan der Christelijke organisatie van kleine zelfstandige boeren, tuinders en middenstanders." Na behandeling van eenige onderwerpen van huishoudelijken aard ging de vergade ring over tot bespreking van de voorstellen der kringen. Een voorstel van den kring Tilburg om maatregelen te nemen tegen het misbruik maken van den arbeid van kweekelingen met acte, werd, overeenkomstig het prae- advies van het partijbestuur, aan de Twee de Kamer-fractie doorgezonden. Hetzelfde geschiedde met een vraag van den kieskring Tilburg betreffende de ouderdomsverzekeTing. De kring Tilburg deed te vergadering het voorstel betreffende de finaneieele ge lijkstelling van openbaar en bijzonder mid delbaar onderwijs. Dr. Moller bracht hier tegen in, dat een finaneieele gelukstelling objectief wel redelijk zou zijn. doch niet in het belang der katholieke middelbare scho len, wegens de toeneming der overheidsbe moeiing. aan die geluksteling verbonden. De partijraad stelde het vraagstuk ter overweging in handen van de Tweede Ka merfractie. OPLICHTING VAN f. 1200.—. De politie te Schiedam heeft vandaag in een sigarenwinkel van Van G. gearresteerd een zekeren K„ ambtenaar ter gemeente secretarie te Den Haag, die zich door mid del van een valsche geboorte-acte ten name van De Jong poogde meester te ma ken van een bedrag van f. 1200.den pool-prijs van een wedstrijd Zondag j.l. te Schiedam gehouden. Hij werd. terwijl van G. zich gereed maakte hem dit bedrag uit te betalen door de politie gearresteerd. BUITENLAND. HITTEGOLF IN ZUID-AMERIKA. Buenos Aires en Montevideo zijn giste ren overvallen door een late hittegolf. Ter wijl de temperatuur echter in Buenos Aires niet hooger kwam dan 97.1 gr. Fahrenheit, bereikte de hitte te Montevideo een peil van niet minder dan 109.4 graden. In geen van beide steden was de temperatuur van dit seizoen nog Zoo hoog geweest. NIEUWE FRANSCHE GEZANT TE WASHINGTON. De nieuwe Fransche ambassadeur Geor ges Bonnet, heeft aan president Roosevelt zijn geloofsbrieven overhandigd. Bij deze gelegenheid hield hij een toespraak, waar in hij o.m. zeide: Frankrijk wenscht vurig te kunnen bijdragen tot de verwezenlijking van economische en finaneieele samenwer king tusschen de volken, het eenige mid del om hun den voorspoed terug te geven, hun onafhankelijkheid te redden en de deur van den vrede, waaraan het met ge heel zijn hart en geheel zijn verstand ge hecht is, wijd open te zetten. In zijn antwoord noemde Roosevelt den terugkeer van den wereldhandel naar nor male toestanden een der voornaamste doel stellingen zijner regeering. ALPHEN. Raadsagenda. De agenda van de e.v raadsvergadering op Maandag 1 Maart, des avonds 7 uur, bevat de navolgende punten: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Ingekomen stukken. 5. Voorstel van B. en W. inzake omwisseling obligaties van geldleeningen der provinciën Z.-Holland en Utrecht. 6. Voorstel van B. en W. i.z. vaststelling van het voorschot aan bijz. scholen op de gemeentelijke vergoeding voor 1937. 7. Voorstel van B. en W. i. z. vaststelling der uitkeering ex. art. 101 der l.o.-wet 1920, over 1934. 8. Verdeeling van den raad in afdeelingen. 9. Benoeming van de leden en den voorzitter van de met in gang van 1 Januari 1937 in haar geheel periodiek afgetreden commissie van toe zicht op het agentschap der arbeidsbe middeling. 10. Voorstel van B. en W. i.z. overneming van het schietgebouw der ver. „Nederland en Oranje" alhier. 11. Voorstel van B. en W. inzake conversie van geld leeningen. 12. Benoeming van de leden der per 1 Maart 1937 in haar geheel periodiek aftredende drie commissiën tot wering van schoolverzuim. 13. Benoeming van enkele leden en pl.v. leden van stembureaux. 14. Voorstel van B. en W. i.z. verlenging van den geldigheidsduur van de beheersveror- deningen voor het grondbedrijf en de wa ter- en lichtbedrijven. 15. Voorstel van B. en W. i.z. verlaging van den huurprijs voor de woning Schoolstraat 14. Steunverleening B voor werklooze arbeiders. De commissie voor steunverleening B. zal binnenkort opnieuw een uitkeering doen voor werklooze arbeiders. Ditmaal komen echter alleen in aanmerking werkloozen. die uitkeering genieten uit een van rijks wege gesubsidieerde steunregeling en- of bü een zoodanige werkverschaffing zijn geplaatst alsmede de werkloozen die uit een werkloozenkas trekken en aan ondersteu ning behoeften hebben en geen uitkeering hebben ontvangen in de maanden Novem ber en December 1936. De schriftelijke aanvragen kunnen ingeleverd worden tot en met Maandag 1 Maart a.s. bij A. van Hoorn, van Boetselaarstraat; J. van 't Wout Raadhuisstraat: A. v. Emmerik en A. F. Ruyssenaars. J Nieuwenhulzenstraat alhier. In een riek gevallen. Een zoontje van Z. had al spelende het ongeluk met een been ln een riek te val len. Dr. N. verleende de eerste hulp. waar op het ventje naar zijn woning kon wor den gebracht. Maandag 1 Maart a.s. zal onze plaats genoot de heer D. J. Boon, zijn 25-jarig jubileum herdenken als opzichter in dienst bij den Prov. Waterstaat van Zuid-Hol land. NIEUWKOOP. Enkel gebroken. De 53-jarige mej van E„ wonende te Uithoorn, die een dag op visite was bij haar gehuwde dochter alhier, wilde wat waschgoed van de lijn halen, waarbij zij 't ongeluk had haar been te verzwikken met het noodlottig gevolg, dat zij haar enkel brak. Nadat de voet door den plaatselijken geneesheer was gezet. Is zij per auto naar haar woning in Uithoorn vervoerd. TER AAR. Ledenvergadering der T.B.C.-Vereeniging. De pl. ver. tot bestrijding der Tubercu lose vergaderde in café van Acker, onder voorzitterschap van dr. Quartel. Nadat deze had geopend, bracht de secr.-penningm.. de heer B. J. Hoogenboom. de verslagen uit. Het ledental bedroeg bij het afloopen van liet dienstjaar 158 en het kassaldo f. 126.74. Een ingekomen stuk, betreffende verzekering der leden tegen eventueele verplegingskosten in een sanatorium bij een daartoe gevormde Stichting, vond wei nig instemming, daar men algemeen de voorwaarden om toe te kunnen treden te bezwarend achtte. Als bestuurslid werd herkozen de heer P. N. Dobben en na uit voerige discussies besloot men de voorzie ning in de vacature ds. Warnink uit te stellen tot het volgende jaar. Na rondvraag volgde sluiting. WADDINXVEEN. ZELDZAAM ORGANISTEN JUBILEUM. Koninklijke onderscheiding voor den heer J. v. d. Geur. Gisteravond werd in de vergadering van leden der Ger. Kerk het zeldzame jubileum herdacht van den heer J. v. d. Geur, die 16 Februari zijn gouden jubileum als organist dezer gemeente herdacht. Reeds van ver schillende zijden had de jubilaris blijken van belangstelling ontvangen. Ds. Smit sprak zeer waardeerende woorden en gaf een overzicht van de wording van het eerste orgel en hoe de organist als jongen van 17 jaar door den kerkeraad aangezocht werd als organist op te treden en hoe hij nu 50 jaar geheel belangeloos de gemeente had gediend. Hierna sprak de burgemeester hartelijke woorden met den wensch dat de heer v. d. Geur nog menig jaar de gemeente zou mogen dienen en deelde tevens mede, dat het H.M. de Koningin behaagd had hem de eere-medaille van Oranje Nassau ln goud te verleenen, die de Burgemeester hem op de borst spelde, waarmee de heer v. d Geur tevens de hoogste onderscheiding heeft die in Waddinxveen is uitgereikt. De aanwezigen zongen hem de twee eerste coupletten van het Wilhelmus staande toe. De heer Overvliet, hulp-organist sprak hierna zijn hartelijk medeleven uit met den jubilaris. De heer Eikelens uit Boskoop speelde ver volgens eenige orgelnummers, waarop ds. Smit den jubilaris, namen de leden der Ger. Kerk een gouden horloge met inscriptie ter hand stelde. De Jubilaris, die ten zeerste verrast en aangedaan was door zóó vele blijken van hoogachting, dankte ontroerd alle sprekers en de gemeente voor het prachtige cadeau. Tenslotte werd gezongen Gez 180: „Ik wil U, o God. mijn dank betalen". Ds. Smit eindigde met dankgebed. WOUBRUGGE. De ver. .Laatste Eer" hield haar jaar- lijksch ledenvergadering in hotel Swama. Uit de verslagen bleek, dat de uitgaven hebben bedragen f. 451.87 en de inkomsten f. 575.21, batig saldo f. 123.34, waarvan f.50 op de reserve werd geplaatst. De aftr. be stuursleden, de heeren B. Blom en J. Dijk stra werden herkozen. Besloten werd om den leeftijdsgrens, om toe te treden als lid der vereeniging te bepalen op 40 jaar. ZOETERMEER. Uitslag schietwedstrijd „Diana". De door de schietvereeniging „Diana" al hier georganiseerde schietwedstrijden mo gen geslaagd heeten. Er was een drukke opkomst, een gezellige sfeer en een spor tieve strijd. het programma van een smaakvolle samen stelling is. Lido-theater. Wie een film gaat zien, waarin Charlie Chan (Warner Oland) de hoofdrol vervult, weet van te voren, dat hem een aaneenschakeling van de inge wikkeldste problemen zal worden voortgezet. Men is er bii voorbaat ran overtuigd, dat men een film zal zien. waarbij men tot de laatste seconde gevangen zal worden ge houden door de mysterieuze geheimzinnig heid. waardoor alle Charlie Chan films zich in zoo hoove mate kenmerken. Dat den bekenden Frankenstein-speler Boris Karloff in deze film eveneens een zeer belangriike functie is toebedeeld, kan de aantrekkelijkheid slechts verhoogen. Het scenario voldoet aan alle eischen, waaraan een geslaagde detective geschiede nis moet voldoen. Tot het laatste oogen- blik tasten we ln het duister. We maken gissingen, voorzoover het tempo van de film dat tenminste toelaat, doch al ons raden blijkt mis te zijn; we moeten het eerlijk bekennen, we hadden het anders gedacht en toch moeten we ook beamen, dat de oplossing van den scenarioschrijver dé oplossing is. Daar is dan in de allereerste plaats Charlie Chan, de scherpzinnige Chineesche speurder, die alle pogingen aanwendt om het opera-mysterie op te lossen. Boris Karloff is de ontsnapte, krankzin nig geworden operazanger. De wijze waarop hij zijn geestestoestand suggereert is won derbaarlijk: als men hem door de kelders van de opera ziet ronddolen, kan men een gevoel van angst niet onderdrukken. Boris Karloff slaagt er in in zijn oude rol als Mephisto op het tooneel te komen. Aan het einde van een duet wordt een zan geres vermoord, terwijl haar minnaar in zijn kleedkamer eveneens dood wordt aan getroffen Wie moet het anders gedaan hebben dan de krankzinnige? Natuurlijk heeft iemand anders belde moorden op zijn geweten. Charlie Chan lost. het raadsel op, nog juist op tijd om de boot naar Honoloeloe 'e halen, waar hij de moeder van ziin ta'riik kroost wi' gaan bezoeken! Voor de pauze draait Ge rarüj!- vaar water" een film met David Jack Holt in de hoofdrol. Trianon-theater. Achter de simpele titel „Erloos" schuilt een film, zóó gaaf, De uitslagen zijn als volgt: Korpswedstrijd, maximum 250 punten: lste prijs B.V.L. Berkel met 240 punten, laagste serie 47 punten: 2de pr. B.V.L. Zoe- termeer, 240 punten, laagste serie 46 pun ten; 3e pr. schietvereeniging „Diana", Zoe- termeer, met 238 puntenn 4de pr. Burger wacht, Zoetermeer, met 237 punten. Hoogste korpsschutters de heeren J. v. Doornen en P. A. van der Meer, beiden te Zoetermeer; W. Havenaar te Berkel en J. Valkenburg te Pijnacker, ieder 50 punten. Vrije baan, buks, maximum 36 punten: lste prijs P. A. van der Meer: 2de pr. H. B. Groenheijde Jr. Vrije baan, K.S.O.. maximum 30 punten: le prijs W. Havenaar, Berkel, 10 x 30 pun ten; 2de pr. P. A. van der Meer, Zoeter meer, 9 x 30 punten; 3de pr. C. A. A. Koot, Berkel. 8 x 30 punten; 4de pr. H. J. van Leci, Berkel, 7 x 30 punten; 5de pr. G. J. van Eijk. Berkel, 6 x 30 puntenn 6de pr. J. Houdijk. Berkel, 5 x 30 punten; 7de pr. W. de Gelder, Berkel, 5 x 30 punten; 8e pr. P. de Bruin. Zoetermeer, 5 x 30 pun ten; 9de pr. H. B. Groenheijde Jr., Zoeter meer, 4 x 30 punten; 10e pr. P. v. Daalen, Zoetermeer, 4 x 30 punten. Personeele baan, K.S.O., maximum 50 punten: le pr. J. Houdijk,, Berkel. 50—50 punten; 2e pr. C. A. A. Koot, Berkel, 5049 punten; 3e pr. Ph. van der Wees, Zoeter meer, 5048 punten; 4e pr. H. J. van Lecl. Berkel, 5048 punten; 5e pr. P. A. v, der Meer, Zoetermeer, 4948 punten; 6e pr. P. de Bruin. Zoetermeer, 4948 punten; 7e pr. B. Uitenbroek, Bergschenhoek, 49—48 nunten; 8e pr. J. van Vuuren. Zoetermeer, 4948 punten; 9e pr. H. Metselaar, Berg schenhoek, 4946 punten: 10e pr. J. A. Friggen. Zoetermeer. 4946 punten: 11e pr. G. J, van Eijk, Berkel, 4946 punten; 12e pr. H. B. Groenheijde Jr.. Zoetermeer, 4945 punten; 13e pr C. Wooning. Bleis- wijk, 4945 punten; 14e pr. A. J. Koot, Pijnacker, 4945 punten. De prijsuitreiking zal op feestelijke wijze plaats hebben. ZWAMMERDAM. Vergadering der Coöp. Brandwaarborgmij. De Coöp. Brandwaarborg Mij. „Zwam- merdam en Omstreken" hield in de Nuts- zaal alhier haar 23ste jaarvergadering, on der leiding van haar voorzitter, den heer H. Los. Tegenwoordig 45 leden. De secr.- penningm., de heer W. van Oosterom bracht het jaarverslag uit. Het ledental is geste gen van 124 op 133: het aantal ingeschre ven polissen van 358 op 373. Het verze kerd kapitaal op 31 Dec. 1936 bedragende f. 1.640.138.bedroeg op 31 December '36 f. 1.713.653.aldus een vermeerdering met f. 73.515.Het reservefonds bedraagt f. 44531.93. Aan brandschade behoefde in 1836 slechts f. 10.te worden uitbetaald. De Commissie tot het nazien der reke ning over 1936. rapporteerde bij-monde van den heer C. van Muiswinkel Czn., alles in volmaakte orde. Als afgevaardigde naar e.v. te bezoeken vergaderingen werd benoemd de heer J. Bulk Sr., tot diens plaatsvervanger de heer J. A. M. van Niekerk Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. van Muis winkel Hz. en W. van Oosterom en als lid der schattingscommissie de heer B. van Zwieten. Wederom werd besloten een re ductie op de verschuldigde premiën te ver leenen. Aan premie zal slechts verschul digd zijn voor verzekeringen langer dan 10 jaar verzekerd 10" van de premie; van 5 tot 10 jaar verzekerd 65" van de pre mie; minder dan 5 Jaar verzekerd 90% van de premie. Op voorstel van den heer J. A. M. van Niekerk werd de jaarwedde van den voorzitter verhoogd. De heer J. H. Ru- ting bracht namens de leden warmen dank aan het Bestuur. Uit de oud-leerlingen van mej. M. H. Mossel, onderwijzeres aan de Ned. Herv. School, heeft zich een comité gevormd om haar a.s. afscheid niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. zuiver, waar en verheven, dat we van een grootsch kunstwerk mogen spreken. Zü is één van de beste Fransche films, die er ooit vertoond zijn en zal niet nalaten een diepen indruk te vestigen door haar subliem en bovenal menschelijk spel. Het verhaal zelf is van een ongemeen boeiende kracht en speelt zich grootendeels af op een Fransche kruiser. Op dezen oor logsbodem geeft commandant de Corlaix een bal, waarbij zijn bekoorlijke vrouw Jeanne als gastvrouw optreedt. Onder de verschillende officieren merkt ze ook een jeugdvriend op. d'Artelles: van deze jeugd liefde weet haar man echter niets. En wan neer Jeanne aan d'Artelles in zijn hut om zijn stilzwijgen vraagt, vaart inmiddels de kruiser uit. Jeanne wordt als verstekeling aan boord verstopt. Midden op zee wordt de kruiser nu in den grond geboord, wijl het vijandelijke schip zich van misleidende seinen bediend heeft. Slechts enkelen wor den gered, onder wie de commandant en zijn vrouw, doch d'Artel^s wordt tijdens het gevecht gedood. Van onvoorzichtigheid beschuldigd, wordt de Corlaix daarop voor den krijgsraad gedaagd, om aannemelijk te maken, dat hi1 bedrogen is door val sche seinen. Maar de mannen, die deze eveneens gezien hebben, zijn allen dood en de zaak staat slecht voor den commandant Toch is er nog iemand, die de seinen heeft gezien: ziln vrouw. Als ze getuigt, stelt ze haar eer op het spel en verliest mogelijk haar man; als ze zwijgt, verliest hij zijn eer als commandant. Een moeilijken, inner- liiken strijd krijgt ze te voeren. Ze eetuigt. Deze rechtzaal-scène Is het groote moment ln de film. Rustig en kalm beheerscht wordt dit prachtige slot opgebouwd, met een waar vakmanschap: deze innerlijke twee strijd van de jonge vrouw is van edele allure en tevens zoo adembeklemmend van uitwerking, als ge zelden of nooit te zien krijgt. Daartoe is natuurlijk een actrice van groot formaat noodig. Nu Annabella, de beroemde Francaise overtreft zichzelf: de nuances ln haar spel zijn van een verbazingwekkende fijnheid. In één adem met haar moet de commandant van Victor Francen genoemd worden. Doch niet alleen de menschen vóór de camera zijn kunstenaars van de hoogste orde ook de menschen er achter ziln on overtroffen: met name de regisseur Marcel i l'Herbier en de cameraman Kruger Al'er samenwerking heeft tot één der sterkste films van het seizoen geleid Paul Robeson speelt en zingt de hoofd- HEDEN. SchouwburgLeidsche Gymnasiasten bond U.S.A. 7'/« uur nam. Zomerlust: Uitvoering „Oefening baart Kunst." 8.15 uur nam. Zondag, Morschweg 59: Stadsevangelisatie te uur nam. Stadszaal: De Schouwspelers „Suiker freule". 8 uur nam. Maandag. Jeruël: Bidstond te 8V2 uur nam. Royal: Leidsche Radiover. 8 1/4 uur na StadszaalNat. propaganda-geluidsfl „Kenau", 2, 3V« en 8 uur nam. Zomerlust: Werkloozenavond The Dutc Players. DIVERSEN. 'sWoensdags: Inst. v. Praeventieve r.eeskunde. Medisch Opvoedkundig Burea (Boerhaavestraat 21). Half drie tot h vier: Donderdag Inenting tegen diuhterl 3l/j uur precies nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholiste 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genee kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeu 4—5 uur nam. DAGELIJKS Lakenhal: Weefwerk- en plastiek! toonstelling L.K.V. (tot 28 Februari): 1 4 uur, 's Zondags 14 uur. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nj „De Keizer van Califomië". Woensdag, Donderdag en Zaterdagn' 2.15 uur. Zondag 27 uur doorl. voorste llng en 8 uur nam. Trlanon-Theater, Breestr. 31: 8 uur r „Eerloos". Woensdag en Zaterdag nam. 2 u Zondag van 27 uur doorl. voorstem Lido-Theater. Steenstr. 39: 8.15 uur n: „Charlie Chan in de opera". Woensdag en Zaterdagnam. 2.30 u Zondag doorl. voorstelling van 2—7 u en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. „Anna Karenina". lederen middag 2.30 u. 's avonds om en 8 1/4 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 u' J eugdvoorstelllng. „Casino-Theater", Hoogewoerd 49. 81 nam. Zondags 47 en 8—11 uur; Zate en Woensdagmiddag 2.30 uur. „Ka" Blood". De apotheek Hooigracht 48 Is dag nacht geopend voor leden v. h. zlekenfon „Tot Hulp der Menschheld", echter r nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen r spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst i apotheken wordt van Maandag 22 tot met Zondag 28 Febr. a.s. waargenomen d de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn telefoon 523 en mej. J. Doendens, Wlllt' minapark 8, Oegstgeest, telef. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te den wordt van Zaterdagavond 8 uur Maandagmorgen 8 uur waargenomen d de doctoren Bertel, van Bockel, van Lee wen, Kortmann en Verbrugge. Te Oegstgeest wordt deze dienst d" waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 3 rol in „Zinga": met ziin donkere, volu neuze basstem brengt hij een reeks lied ren ten gehoore in een scenario, dat handeling beurtelings in Europa en op eiland bil Afrika's Westkust doet afspele Luxor-theater De titel „De Laats Wals" wekt visioenen van oude Weensc walsen en Strauss muziek. Inderdaad k men in deze film van beide genieten, worden verplaatst naar het hof van e Russisch grootvorst, die op zeer mind waardige wijze tracht de liefde tussch ziin luitenant Sasaroff en Vera Damas. tegen te werken. Door list, omkooperij ontvluchting wordt alles ten goede 5 keerd. De hoofdrollen van Sasaroff en Ve worden door Iwan Petrowitsch en Caml Hom goed vertolkt, terwijl ook de bijro ien (wij noemen slechts Adèle Sandrock in goede handen zijn. Na de pauze volgt het bekroonde fi werk van Louis Trenker „De Keizer Californië" met den scenario-schrijv zelf in de hoofdrol, bijgestaan door Vs toria van Balasko. Johan August Sutt de pionier van 't Westen, de man die v vrijheid vecht en zich genoodzaakt ziet vluchten. Als arm man met slechts menden trekt hij door de eenzame we lijnen, over hooge rotsen, dagen lang zo der een druppel water te vinden. Met w groepje kolonisten, dat hij onderweg on moet, trekt hij verder om eindelijk beloofde land" te bereiken, Californië. SU ter krijgt toestemming zooveel land te v werken als hfi wil. Hij wordt lijk, ger- door zijn menschen en door den Pre^" Prachtig speelt Trenker de rol van dez' verzuchtlgen pionier, die alles verovert0 tenslotte, als de goudkoorts zijn wersi den aantast niets over te houden. HU zyn land niet kwdjt. maar verliest t F ees en als arm, eenzaam man, naar Californië getrokken is, brengt verder» levensdagen door op de traPP van 't kanltool, hopend eens te hooren. hij alles ten1» krijgt en hd weer van af een kan herinnen. Een verwaC'- welke nooit verwezeniykt wordt.. de pauze ls er uitgebreid nieuws en aardig teekenfilmpje. 2-2 Casino-theater. Er is de laatste jaren een onmiskenbaar streven waar te nemen, om nieuw leven te blazen in een zeker soort films, dat van alle tUden is: de sen satiefilm. Men heeft begrepen, dat er meer aandacht besteed moet worden aan het scenario, waarin het spannende gebeuren moest wortelen. En zoo greep men voor „Captain Blood" naar Rafael Sabatini's gelijkluidenden roman en het dient oogen- blikkeliik gezegd, men had moeilijk een betere keus kunnen doen. Romantiek en gezonde bravour vieren er hoogtü in en s men heeft zijn sympathie en antipathie reeds dadelük verdeeld tusschen degenen, die op onze genegenheid inderdaad aan- soraak mogen maken en de overigen, die uiteindelijk toch voor de gerechtigheid moeten zwichten. „Captain Blood" is oorspronkelyk dokter van beroep en komt door het noodlot ge grepen, voor de rechters van den Engel- schen koning te staan. Begenadiging door dezen laatsten redt hem van de galg en brengt hem als slaaf naar een suiker plantage ln West-Indië. Tijdens een over val der Spanjaarden weet hij een schip te bemachtigen en hier beginnen de roem rijke tochten van Captain Blood met zün piraten, die de zeeën onveilig maken. Geen schip is opgewassen tegen de zeeroovende boekaniers. Doch Captain Blood is geen gewone piraat, maar een zeeroover met goede manleren en dit doet hem ook het hart veroveren ran een charmante plan tersdochter. Hij brengt het nog verder en komt zelfs in dienst van den koning, voor wien hti een tweetal Fransche schepen overmeestert en tenslotte wordt hij gou verneur van Jamaica. Zóó zyn, beknopt weergegeven, de avon turen van dezen sympathieken Captain Blood, die in Errol Flynn een idealen ver tolker heeft, lenig en sportief. ZUn tegen speelster is de bekoorlijke Olivia de Havil- land en verder treft men nog de namen aan van Basil Rathbone en Guy Klbbee in deze ruim twee uren in beslag nemende sensationeele en romantische rolprent Michael Curtiz voerde de regie, zoodat men ran voortreffeliik werk verzekerd kan zyn. Met deze film heeft het gerestaureerde theater zün deuren geopend, terwijl een goed verzorgd program voorafgaat, zoodat een bezoek ruimschoots aanbevelenswaar dig is. Het Nieuwe Roxy-theater. Op de fil mische weergave van Tolstoi's onovertroffen meesterwerk, op deze wonderschoone „Anna Karenina" heeft Greta Garbo. het stempel van haar heel bUzondere persoonlykheid gezet. Ze verrast telkens weer door de on gemeen knappe wijze, waarop ze zich in 'n rol weet in te leven, doch nimmer heeft deze vrouw een figuur zóó weten uit te beelden als deze Anna Karenina. wier leven een tragische aaneenschakeling van men schelijk geluk en ontroostbare ellende Is geweest. Men kent het verhaal van den Russi- schen graaf Vronsky, die zich verlieft in Anna Karenina. terwiil zü thuis een echt genoot en kind heeft: en Anna beant woordt ziin liefde, welke tot een stralend geluk leidt. Wanneer ze niettemin naar naar man wil terugkeeren. ontmoet Vronsky haar opnieuw en weer begrijpen belden elkanders wederzitdsche liefde, thans met dit resultaat, dat zü haar man en kind en hll zijn beroep opoffert en het overgeluk kige paar naar Venetië reist. Doch een verlangen naar wat beiden hadden prijs gegeven, doet hen naar Rusland terugkee ren. En dan komt dat onvernüjdeiyke tragische slot de verwüdering. die leidt tot een afscheid: voor hem. die als vrijwilliger naar Servië trekt: voor haar. wier leven nu alle beteekenis verloren heeft Zeer in het kort ls dit het veelbewogen leven van Anna Karenina, ln wier bestaan nagenoeg alle menschelyke gevoelens een rol hebben gespeeld: de wouw. die reeds in haar leven had berust en nu eensklaps een groote liefde voelde ontsluimeren en wier liefde zoo wreed verstoord werd. Al deze nuances, die het menschelllk hart en in het bijzonder het vrouwelijk hart. zoo treffend kan aanvoelen, brengt Garbo In zuivere details, zonder overdreven senti ment, op den geboeiden toeschouwer over. Ook Fredrlc March als Vronsky weet deze figuur levend te maken, ten voeten uit. Daarbn ls de sfeer van het geheel met een herhaalde'yk opvallende volmaaktheid weergegeven: we denken aan het erandloo- ze begin en de uiterst fijnzinnige slotscène: en zoo zouden we Iedere scène nog eens kunnen bespreken Laten We mogen vol staan met de verzekering dat deze film volmaakt ls; zoowel qua snel. opzet en uit werking, als wat de regie, fotografie en sfeer betreft. De tweede hoofdfilm „De blinde vliege nier" met Myrna Loy en Cary Grant bevat eveneens voortreffelyke kwaliteiten, zoodat

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6