Wanneer dames exposeer en LEIDSCH DAGBLAD - Zesde Blad Zaterdag 27 Februari 19 KERK- EN SCHOOLNIEUWS LAND- EN TUINBOUW Thijs IJs en het verdwenen NoerderHd PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 28 FEBRUARI. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorm. halfelf. ds. ten Ca te. Eglise Wallonne: dix heures et demie mr. E. Michelin. pasteur a la Haye. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf. ds. J. N. Pattist van Den Haag; nam. 5 uur, ds. de Meijere. Rem. Geref. Gem.: Voorm. halfelf. ds. Mispelblom Beijer. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis) Voorm. halfelf. dr. Boersema. (Koor). Vrijz. Kinderkerk (Gerecht 10): Nam. halfeen, dr. Boersema. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19) Voorrti. halfelf. Ge? Mis. Geref. Kerk in H.V. (Gerecht 10): Nam. 6 uur. ds. P. van der Vloed van Zandvoort. Hooglandsche Kerk: Voorm. halfelf, ds. J. G. W. Goedhart van Zeist, jeugddienst. 1 AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven ds. G. Th. v. Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam halfzeven ds. H. Moolhuizen. AALSMEER. Ned. Herv. Kerk Dorp: Voorm. 10 uur, ds. van der Linde: nam. 6 uur. ds. Alkema. Ned. Herv. Kerk Oost: Voorm. 10 uur. ds. Alkema: nam. 6 uur, ds van der Linde. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. dr. Knoppersen. Doopsgez. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. de Lange. Oude Veiling: Voorm. halftien (jeugd dienst), mevr. Rydes-Baarse ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk Julianastraat)Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Schoneveld van Groningen. Hulpgebouw (Gouwsluis): Nam. halfze ven ds. Stehouwer. Kinderkerk .Bethel": Voorm. 10 uur, de (heer Zonneveld. Ned. Herv. Kerk Oudshoornscheweg i Voorm. 10 uur prof. dr. v. Hoik van Leiden. Evangelisatie HooftstraatVoorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Remme van Amsterdam. Geref. Kerken (Hooftstraat): Voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Hartkamp. Raadhuisstraat: Voorm. 10 uur ds. Bosch; nam. 5 uur. ds. Mulder. De Ruijterstraat: Voorm. 10 uur ds. Mul der: nam. 5 uur, ds. Bosch. Martha-StichtingVoorm. 10 uur de heer Brugman van Amsterdam. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestr.): Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Hendriks van Hillegom. Lokaal van MandersloostraatVoorm. halftien en nam. 6 uur, ds heer Bisschop van Rouveen. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, as. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. leesdienst. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Vrielink. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur. ds. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Meijering. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Ingwer- sen: nam. 6 uur, ds. Boulna van Noordwijk. Geref. Gem. (Remisestraat): Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Weener van Haarlem; nam. 5 uur, ds. P. Pras van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur, dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, ds. Ligtenberg. NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Speel man; nam. halfzeven, ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer van Scherpenzeel. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. halftwee, ds. A. J. van Wijngaarden van Nieuwkoop. Geref. Kerk: Voorm. halftien. ds. Aalders van Leimuiden; nam halfzeven, leesdienst. NOORDWIJK BINNEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzes. ds. Sidddé. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzes, ds. Visser. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Bouma; nam. 5 uur. ds. Ingwersen van Katwijk aan Zee. Jeugdkerk: Voorm. 10 uur. mej. dr. C. Gerlings. Geref. Kerk in H.V. (Egbert de Grootstr.) Voorm. 10 uur, de heer A. van Kampen; nam. 3 uur, ds. P. van der Vloed van Zand voort. OUDE WETERING. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrie, ds. v d. Bos. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Heyn. rijnsburg. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, de heer van Heyst; nam. 5 uur, dr. W. J. de Wilde van Den Haag. Kerkzaal: Vcorim halftien, ds. Fred J Broeyer van Katwijk aan Zee; nam 5 uur, de heer van Heyst. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. half tien, ds. BroekstTa: nam. 6 uur, de heer J. van der Bos, cand. te Leiden. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. halftien. de heer van der Bos; nam. 6 uur, ds. Broekstra. Chr. Geref Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Baan. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Houtzagers. Geref. Gem. (Ambachtshuis): Nam. 5 uur leesdienst. Ver. van Vrijz. Hervormden (Gymn.zaal Raadhuis): geen dienst. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. halftwee. ds. P. A. A. Kliisener van Bodegraven. Geref. Kerk: Voorm halftien en nam. halfzeven, ds. W. van Dijk. terdam, den heer H. J. v. Wijlen, schreef hij het boek „Toen we nog in tenten woonden". Bijdragen zagen van zijn hand het licht in het Chr. Paedagogisch Tijd schrift. het weekblad „De School met den Bijbel", het orgaan „Onze Kinderen" en in de Hoenderloo-serie. Tal van spreekbeurten heeft de heer Stemerdlng in het belang van het Chr. on derwijs vervuld en velen kennen hem ook van de prettige wijze, waarop hij aan de kinderen kan vertellen in de schooluit- zendingen van de N.C.R.V. De verdiensten van den 70-Jarige werden in 1925 erkend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Stemerdink zal in verband met zijn 70sten verjaardag a.s. Maandagmid dag en -avond ten zijnen huize ontvangen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Bussum (als hulppred.i, J. v. d. Velden, cand. te Utrecht; te Kerk- driel, A. Kentie te Haamstede (Z.l; te Ol- debroek. B. G C. Steenbeek te Bennekom; te Zelhem. O Huistra te Midwolda; te Zaamslag, P. W Korevaar te Biggekerke. Aangenomen: Naar Oosterhout (Br.). C. R. Plomp. cand. en hulppred. te Amster dam. Beroepen: Te Bruinisse. P. Honkoop te 's-Gravenhage. DIACONAAL ADMINISTRATIE EN VERIFICATIEBUREAU VOOR DE NED. HERVORMDE DIACONIEËN. Op initiatief van de Commisie voor de Diaconale Armenzorg (ingest, door de Syn. v. d. Ned. Herv. Kerk) en de Federatie van Diaconieën is gesticht een Diaconaal Ad ministratie en Verificatiebur. A.D.V.EB.U.. gevestigd Kromme Nieuwe Gracht 6 te Utrecht. Er kwamen den laatsten tijd herhaalde lijk verzoeken van diaconieën binnen om de hulp, die vanwege deze organisaties wordt verleend bij de invulling van de aangiftebiljetten voor de Doodehandsbe- lasting, uit te breiden tot de geheele admi nistratie van de diaconieën en zich dus ook te willen belasten met het inrichten van de boekhouding en het opmaken en con troleeren van de rekening. Om aan deze wenschen tegemoet te komen is bedoeld bureau in het leven ge roepen, o.a. ten doel hebbende het inrich ten, houden, verifieeren en controleeren van. administraties op diaconaal terrein, het geven van adviezen en inlichtingen met betrekking tot vorenbedoelde admi nistratie. Bestuursleden van de stichting zijn: Ds. C. J. van Paassen, te Haarlem, voorzitter; W. J. Hemmes te Utrecht, alg. secr. v. d. Fed. van Diaconieën, secretaris; N. Janssen te Utrecht, Dir. v. d. Crediet- en Effecten- bank, penningmeester; Mr. F. A. Nelemans te Rotterdam, Kantonrechter; Anth. Fol- mer te Den Haag, Oud-Dir. v. d. dienst der Werkloosh.verz. en Arbeidsbem.; H. Wis man te Utrecht, Dir. Maatschappelijk Hulpbetoon. S. STEMERDING. Morgen viert de heer S Stemerding te Voorburg, oud-dir. van de Kon. Wilhel- mina-kweekschool te Rotterdam, zijn 70en verjaardag. De 70-jarige werd 28 Febr. 1867 te Mijns- lieerenland geboren. Opgeleid door het hoofd aldaar ving de heer Stemerding zijn loopbaan als kweekeling te Charlois aan. Hij was vervolgens werkzaam als onderwij zer te Charlois en aan de Muloschool in de Oppert te Rotterdam. Als hoofd was hij werkzaam te Pemis en aan de Deutsche Schule te Rotterdam, om 1 Juli 1889 hoofd te worden te Charlois. 1 Mei 1907 werd hij leeraar aan de Kon. Wilhelmina-kweek- school te Rotterdam en in 1916 directeur, wat hij tot 1932, toen hij met pensioen ging, is geweest. Op verschillend gebied heeft de 70-jarige zich bewogen. Hij was lid van het hoofdbestuur en secr. van de Ver. van Chr. Onderwijzers en redacteur van haar orgaan. Ook is hij lid van het hoofdbestuur van de Ver. voor Chr. Volks onderwijs en voorzitter van de inspectie dezer organisatie. Hij was voorzitter van de Ver. van Onderwijzend Personeel aan Prot Chr Kweekscholen, vice-voorzitter van „Lukas" en 12 jaar voorzitter van de afd. Rotterdam der Ver. van Chr. Onder wijzers. Van de Prov. Ver. van Chr. Onder wijzers in Zuid-Holland was de heer Ste merding secr. Van de examencommissies zoowel voor het bewaarschoolonderwijs, de hulp- als de hoofdacte was hij lid. Nog is de 70-jarige bestuurslid van de school voor zwakzinnigen in Rotterdam, alsook van de Rotterdamsche Weesinrichting. Van „Lu- kas" is hij nog commissaris. De Ver. voor Chr. Buitengewoon L. Onderwijs dient de heer Stemerding als voorzitter Hij is lid van het hoofdbestuur van de Ned. Herv. Ver. voor Volksgezondheid, heeft zitting in het bestuur van de Unie „Een school met den Bijbel" en adviseerend lid van den Schoolraad voor de Scholen met den Bij bel. Ook heeft de heer Stemerding zitting in de commissie voor schooluitzendingen van de Ned. Chr. Radio-Vereeniging. idem in de Onderwijzers-zendingscommissie en In een aantal kleinere commissies. Van de commissie van toezicht op het L. O. te Rotterdam maakte de heer Ste merding geruimen tijd deel uit. In Rotter dam diende de 70-jarige 12 jaar de Ned. Herv. Gem. als ouderling en had hij zitting in de commissie voor godsdienstonderwijs en was hij regent van de Herv. scholen. In zijn tegenwoordige woonplaats is de heer Stemerding voorzitter van het bestuur der Chr. school, n.l. van de Wassenaar Hoffmanschool, de Sofia-be<vaarschool en de Wilhelmina-Muloschool. In Rotterdam was de heer Stemerding voorzitter van de Chr.-Hist Unie, welke functie hij thans in Voorburg bekleedt. De Chr.-Hist. pers heeft van zijn krachten eveneens mogen profiteeren. De heer Ste merding was redacteur van het Zoeklicht, medewerker aan het Chr.-Hist. weekblad „De Zuid-Hollander" en aan het Ned Weekblad. Veel heeft de heer Stemerding ook ge schreven. Van zijn boeken noemen we: Ge kiekt. een bundel paedagogische schetsen; Aangaande mij en mijn huis; Met het oor gehoord: verschillende brochures in de serie „Bijb Opvoedkunde". Met zijn col- llega van de Geref. Kweekschool in Rot Dr. J. L. LAMMERTS VAN BUEREN. Morgen herdenkt dr J. Lammerts van Bueren, predikant van de Vluchtheuvelkerk te Zetten en president-directeur van de Heldringgestichten aldaar, den dag waarop hij vóór 40 jaar het predikambt aan vaardde. Dr. Johan Lammerts van Bueren werd 7 Febr 1862 te Utrecht geboren en studeerde aan het gymnasium en de universiteit al daar. In 1896 werd hij candidaat in Zee land en 28 Febr. 1897 aanvaardde hij ziin ambt bij de Ned. Herv. Gem. van Bunnlk. In 1901 verwisselde hij deze standplaats met Rotterdam en in datzelfde jaar pro moveerde hij tot doctor in de theologie op een disseratie getiteld: ..Het Nieuw-Malthu- sianisme en de Christelijke zedeleer". In 1905 vertrok dr. Lammerts van Bueren naar Amsterdam, waar hij tot 1914 predi kant is geweest. 25 Oct. van dat jaar werd hij predikant van de Vluchtheuvelkerk en directeur van de Heldringgestichten, bei den te Zetten. De jubilaris heeft op het terrein van de bestrijding der openbare onzedelijkheid groote verdiensten. Hij heeft het werk van wijlen dr. H. Pierson te Zetten met groote kracht voortgezet en verder uitgebouwd. Daarnaast heeft hij aan het werk leiding gegeven als voorzitter van de Ned. Mid- dernachtzendingvereeniging en zich doen kennen als een krachtige bestrijder van het Nieuw-Malthusianisme. waarover hij in 1909 een werk het licht heeft doen zien. Dr. Lammerts van Bueren, wiens arbeid ook door de Regeering erkend werd, is een man van groote welsprekendheid, die als hii in het land optrad, volle gebouwen trok. De jubilaris, die in verband met het be reiken van den 65-jarigen leeftijd om ge zondheidsredenen binnenkort zijn arbtid zal neerleggen, was oorspronkelijk voor nemens morgenochtend een gedachtenis rede te houden. Door onvoorziene omstan digheden moest dit worden uitgesteld. bessen. Zoowel de roode als de witte en de kruis bessen mogen zich verheugen in een groote populariteit. Elke liefhebber zal deze ge wassen in zijn tuin aanplanten, wanneer daarvoor de noodige ruimte aanwezig is. En hiervoor bestaat te meer aanleiding, omdat deze vruchten zich verseh zoowel als in ingemaakten toestand laten gebrui ken; de meeste soorten zijn tot jam. sap of wijn te bereiden, en in dien vorm lan gen tijd te bewaren. Ook de zwarte bes is hiervoor bijzonder geschikt, terwijl laatst genoemde in verschen toestand weinig wordt gebruikt. Voegen we hier aan toe dat de behandeling van deze vruchtsoorten zeer eenvoudig is en onder ieders bereik ligt. Wie geen bessen heeft en wil aanplan ten, schafte zich bij voorkeur drie-jarige struiken aan. In 't voorjaar kan zeer goed aangeplant, men wachte daarmee evenwel niet te lang, want bij deze vruchtsoorten gaan de knoppen vroeg in 't jaar uitloopen zoodat later planten dan Maart steeds meer risico meebrengt. Reeds in hetzelfde jaar van aanplant kunnen de struiken vrucht dragen: het volgend jaar is daarop stellig te rekenen. Men plante zooveel mo gelijk in de zon en liefst niet onder groote boomen. Het aanplanten van bessen in boomgaarden wordt veel toegepast, maar dan dient er op gewezen dat de bessen worden aangebracht wanneer de vrucht- boomen nog jong zijn en weinig schaduw geven. Pas later krijgen de struiken min der zon, dus wanneer de takken en wor tels zijn gevormd. Vóór het planten wordt de bodem flink diep losgemaakt, liefst tot op het grondwater. Bij het planten wordt er op gelet dat de struiken niet te diep worden gezet. Roode en witte bessen krij gen 1.50—2 Meter afstand onderling, kruis bessen en zwartebessen 1.752.25 M. Hoe zwaarder de grond, hoe grooter afstand. Bij een goede bemesting is de toegewezen ruimte in enkele jaren volgegroeid. terwijl de meeste soorten 25 jaar en langer vrucht geven. Toch worden op ouderen leeftijd de vruchten kleiner en doet men goed zulke struiken door nieuwe te vervangen. Wanneer men nieuwe struiken aanplant of oudere verplant, wordt steeds van het éénjarige hout de helft afgenomen. Tak ken, welke midden in de kroon ziin inge plant en gemakkelijk het geheel te vol doen worden, doet men goed geheel te verwijderen. De grondscheuten, welke zien bij sommige soorten meestal veelvuldig ontwikkelen, worden reeds in den zomer verwijderd of anders in den winter weg gesnoeid. De verdere wintersnoei berust bij alle soorten in hoofdzaak in het uit dunnen ,dus ruim houden van de kroon. Bessen, waaraan in den winter niets wordt gedaan hebben veel te veel hout en de kleine zijtakjes, zoogen. spontj es. waaraan de vruchten groeien, gaan bij zulke strui ken dood. Vandaar dat alleen aan de bui tenkant levende vruchtorganen voorkomen De roode en de witte bes dragen m hoofd zaak vruchten aan bedoelde vruchttakjes aan het meerjarige hout. Daarom worden van deze soorten na het uitdunnen van den geheelen struik het overblijvende éénjarige hout tot op de helft ingekort. Vooral wan neer de boompjes nog jong zijn. Ke kruis bes en de zwarte bes geven vrucht, behal ve aan genoemde vruchtorganen aan hel éénjarige hout. Dus aan die takken, wel ke in den vorigen zomer zijn gevormd. Laatstgenoemde soorten worden, na het uitdunnen, niet meer ingekort. De bemesting dient regelmatig toege past. Dit kan met stalmest of met kunst mest gedaan. Van eerstgenoemde geve men De Nederlandsche inzending op de Parijsche Tentoonstelling wordt geroemd. Onze correspondent te Parijs schrijft: Voor het eerst in de kunstgeschiedenis zijn te Parijs in de „Salie du Jeu de Paume" de werken geëxposeerd van uitsluitend vrouwelijke artisten, een werkelijk zeer ge lukkig idee, omdat door deze tentoonstelling nog eens overduidelijk bewezen wordt indien dat nog noodig mocht zijn dat een kunstenares geen uitzondering al is het nog zoo'n charmante uitzondering in de wereld van de kunst is. De tijd van poëti sche zoetelijkheid, die nog op het einde van de vorige eeuw het summum van vrouwe lijke kunstgevoeligheid scheen uit te maken, is voorbij, voor goed en gelukkig voorbij. En daarom is de eerste indruk, die men bij een rondwandeling door de zalen opdoet, niet een „charmante" of een „lieve" of een „deli- cieuse" of welke zoet-vrouwelijke adjectieven men nog meer verzinnen kan en die door de moderne dames-artisten zelf verre van zich geworpen worden, maar een van kracht, van forschheid, die absoluut niet de gevoe ligheid en de teerheid uitsluiten. De vrou welijke artiste hoeft heusch niet meer met eerbiedige onderdanigheid naar haar man nelijke kunstbroeders, ook al zijn het de grootsten van dezen tijd, op te zien: haar kunst is even rijk en even diep. Toch komt In één opzicht het vrouwelijk karakter aan den dag: meer dan de mannen-artisten blijken de vrouwen onder den invloed te staan van een meester of een school en om zich hierin eenigszins thuis te gevoelen moet men eigenlijk het kunstesperanto verstaan, dat uit de Parijsche school is ontstaan. Uit de meeste werken spreekt een soms vrij heftig modernisme, wat niet altijd even rustig is. maar zeer interessant en bewijst, dat de vrouwelijke Europeesche artisten niet erg op academische kunst gesteld zijn. En we zouden hierbij willen voegen: des te beter! Het is met groote zorg, dat het co mité uit de groepsinzendingen van niet min der dan vijftien landen en uit de particu liere inzendingen der enkelingen, wier land niet door een volledige groep vertegen woordigd is, een keuze heeft gedaan en de in het voorjaar na het snoeien een flink laagje, waarna deze specie ondiep wordt ondergespit. Ook dunne koemest wordt wel gebruikt. Wanneer men aan kunstmest de voorkeur geeft dan strooie men in 't voor jaar per 10 vierk. Meter 1 kilo A.S.F.-kor rels (12 x 10 x 181 welke kunstmest wordt ondergespit. In beide gevallen geve men om de drie jaar gebluschte kalk. liefst in November. Men strooie dan 3 kilo per 10 vierk. Meter en werke de kalk ondiep in den grond. Op zanderige humusarme gron den verdient stalmest de voorkeur. Ook kan men jaarlijks met stal- en kunstmest wisselen of wel van beide de helft geven. We merken hierbij op dat meermalen met uitsluitend kunstmestbemesting goede re sultaten worden verkregen. Roode bes. Geelsteel (vroeg en zoet, vooral op zandgrond). Losdorpen groot en zoet, geschikt voor alle gronden. Fay's New Prolific. Zeer groot van vrucht. Witte bes. Witte Geelstok, zoet en vroeg. Witte Parelbes. Witte bessen zijn meestal iets minder saprijk dan roode. Kruisbessen. Crown Bob of Lentsche Blond, groote. lichtpaarse kruisbes, zoet. Groote Engelsche witte. Om onrijp te pluk ken en voor inmaak. Zwarte bes. Goliath, groot van vrucht. Boskoop Giant. Grootvruchtig en rijkdra- gend. Daniels September. Groote. laatrij- pehde vrucht. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". ruim vijfhonderd schilderijen, beeldh werken en kunststukken van decoratl ceramiek over de diverse zalen van de de Paume" heeft verspreid, vanwaaj" heele inzending over eenige weken 2 Amerika zal worden overgebracht om ia Metropolitan Museum te New-York ooi Nieuwe Wereld met Europa's vrouwe' kunst in kennis te brengen. Het spreekt vanzelf, dat In deze tentJ stelling te Parijs, dat altijd zooveel h gehouden van vrouwelijke artisten en) triomfale intocht heeft bereid aari groote voorgangster der moderne schj ressen, Rosalba, een zeer groote plaats de Fransche kunstenaressen is ingenn In die groote zaai, waar zusterlijk ve nigd zijn Valadon, zoo sterk en sober! gelijk in haar bloemstukken, Laurel fijne portretschilder, Luka met dat j kinderkopje tusschen bloeiende seria Jouclard, zoo veel beweging. Joubert 1 ciaiiste van wilde bloemen, talrijke a| ren nog, verschillend in stijl, maar! hierdoor zoo representatief voor hetj leeft bij de Fransche vrouwelijke artu kan men het duidelijk bewijs vinden] de vrouwelijke Fransche schilderschool] dezelfde kwaliteit is als die, welke 1 kunstbroeders een wereldnaam heeft I verwerven. Zij houden van een stout] dig penseel, er zit iets aantrekkelijk] dat echter verre van zwak is en t overal ziet men een zeker instinctief I soonlijk streekje. dat verleidelijk aan) Zeer uitgebreid is ook haar inzending coratieve kunst, die met veel smaak a aan herinnert, dat het een zeer voor] taak van de vrouw is, ons „home" tel sieren en te verfraaien. Het zou td voeren de verschillende landsinzendi] een voor een te bespreken: Hongarije, waar folklore en cerebral het meest tot uiting komen, Italië, j de vrouwen niet de mannelijke art] schijnen te willen volgen op den te weg naar het menschelijke, Zwitser] met de harde en felle kleuren, België,] ui scherpe tegenstelling de kleuren vaag zijn, als opgelost in de nevels het lage land. De twee best geslaagde inzendingen zeker die van Polen en Nederland. Bj Poolsche artisten vindt men dikwijls gelukkig vereenigd enkele kenmerken expressief surrealisme met een popul traditie, die herinnert aan de kunst Chagall, terwijl de Hollandsche inzen misschien de minst-vrouwelijke is van en zeer aantrekkelijk expressionistisd door de sterke kracht, die er van uitt Op de eerste plaats zouden wij hier w noemen het rustige en toch zoo fori portret van den bekenden Hollandse kunstschilder Conrad Kickert door n Reuchlin-Lucardie en dan het stilli met de visschen van mevr. Surle. En zou niet even in bewondering blijven sl voor die paar camelias. zoo fijn opbloë tegen den donkeren achtergrond van van der Berg? Charley Toorop met 1 groot stuk „Boeren in het café", vo eigenlijk een klasse op zichzelf: die sche doorgroefde koppen zijn weisprei van kracht en sterk van lijn. Eigenlijk zouden we al die zestienj derlandsche schilderessen de revue ma laten passeeren: Else Berg met haar J ken boer", bijna angstig van realiteit, zelfportret van Bieruma Oosting, de levens van Vlielander Hein en ItersonJ De Jonge en Hooft, het beeldhouw! ook van Rueb en van Defais van Dycl de ceramiek van Halpenn, maar uit enkele feit, dat de Hollandsche mzenl geroemd wordt als een der beste van waarlijk Europeesche tentoonstelling, v genoegzaam, dat alle Hollandsche daJ artisten werken hebben ingezonden! ware kunstwerken zijn en daarmede artistieke faam van ons vaderland opnl hoog, zeer hoog hebben gehouden. 17. De geestdrift van ocim Brom was door het loopen wat ge- tolusoht, maar nu was hij toch wel een beetje uitgerust; hij onder drukte zij gegeeuw en stond toen op weer uit de sneeuw. Zij hebben nu den ouden Eskimo gegroet en gaan weer voort met nieuwen moed zij volgden dus opnieuw het sleden-spoor; dat liep nog heel ver naar het Noorden door. „Dus Pegelbrecht, de ijsberg-geest, maakt Noorderiioht met 'n edel steen", sprak Thijsje langzaam voor zich heen; ,,'k begrijp het al; de Eskimo's zijn naar hem toe gereisd en hebben dien steen op- geëischt Terwijl zij nu zoo verder trokken, viel er weer sneeuw, in dichte vlokken; zóó dicht, dat men er niet tegen in kon turen en deze bui zou nog wel heel lang duren. „Ach hee, ach hee". zoo sprak oom Brem „ik doe niet langer mee; we moeten ergens schuilen, kom, kom, kom". Doch Thijsje sprak: „Wij moeten verder trekken, want als de sneeuw dit Eskimospoor gaat bedekken, kunnen wij 't niet meer be kijken en dan zal ons het einddoel van hun reisje niet meer blijken; wij moeten dat nog voor dien tijd bereiken". 2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 18