Financieel-economisch weekoverzicht Ito Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 27 Februari 1937 Zesde Blad No. 23597 Het wonderlijke verschijnsel „Mode' Vlucht in de goederen De rentevoet. ^aaiN/T EN LITTEREN^j RAEDIG. Ellce week brengt haar nieuwe verras- jugen, zoodat, voorwaar, de overzichts chrijver geen moeite heeft zijn stof te linden. De goederenprijzen trekken weer Uns de aandacht. Dit is ook geen won- j(r. Grondstoffen zijn de voedingsmidde- van menschelijk leven en menschelij len arbeid, helaas ook, voor een deel, van Btnschelijken vernietigingsdrang en vor men dus een uitermate belangrijke fac tor in de wereldconjunctuur. Vier weken deden meenden wij op goede gronden te onncn constateeren, dat, als gevolg van de algemeene en sterke stijging der grond- fprijzen voorloopig een nieuw evenwicht een te zijn bereikt tusschen deze prij- n en die van fabrikaten, loonen en las- Een natuurlijke stagnatie en gedeelte- zelfs een reactie waren toen ingetre- en het liet zich aanzien, dat de goe- renprijzen in het algemeen een voor lig rustpunt hadden gevonden, waarbij enwel rekening moest worden gehouden de mogelijkheid van uitzonderingen gevolg van bepaalde omstandigheden speculatieve invloeden. Welnu, op die (zonderingen komt het deze week aan. Terwijl de goederenprijzen in doorsnee ;h vrij nauwgezet bij bovenvermelde eorie aansloten en bleven stagneeren of eeren, voltrok zich op de markt van -le metalen, koper, zink, lood, tin, ais le ijzer en staal, een plotselinge hausse verbazingwekkende afmetingen. Voor hausse was het bewapeningsprogram Britsche regeering, waarover wij de orige week hebben uitgeweid, grooten is verantwoordelijk. Let wel: grooten is, niet geheel. Er zijn ook vele andere toren, welke mede de verantwoordelijk- dragen voor den plotselingen honger ar metalen: het einde van de staking de General Motors met de hieruit rtvloeiende hervatting op enorme sal van de productie van automobielen, vrees voor stakingen in de Amerikaan- staalnijverheid, de opleving in den nbouw in verschillende landen, de jreiding der electriciteitsindustrie, het stel van de scheepsbouwnijverheid, de emiseering en mechanisatie van tal grondstoffen produceerende en -ver- rkende industrieën enz. Doch dit alles eekt niet In die mate tot hersenen en uwen van de markt als bewapening en ral niet als de aankondiging van het ogram, waarop de Britsche regeering ;h heeft meenen te moeten vastleggen: n uitgave van 1500 mlllioen pst. binnen T jaren, zoo meende men, kan vooral de taalmarkt toch niet onaangetast laten, en trok de consequenties, verbruikers be en zich te dekken, speculanten sloe- hun slag, berichten uit de staal-, eepsbouw-, blik- en andere industrieën reffende een dreigend of reeds aanwe- ernstig tekort aan grondstoffen ver fde de nervositeit en ziet onder wilde hommelingen vlogen de prijzen der on- ele metalen als het ware omhoog, om erhand de onvermijdelijke reactie te ergaan. Al moge het wellicht juist zijn, dat deze .:cm" op reëele basis berust, hij is naar ze meentng geboren uit gedeeltelijk on- ezonde verhoudingen. Bewapening kan jgetwijfeld tijdelijk de blnnenlandsche '«junctuur en de van haar afhankelijke ondstofindustrieën stimuleeren, zij is on- oductief ln den letterlijksten zin des :ords, d.w.z. zij vernietigt kapitaalgoede- ii en maakt de bevolking en de wereld mier. Wanneer dus de grondstofmarkten een hausse baseeren op bewapeningspro- amma's, wanneer hierdoor de prijzen dier Midstoffen dusdanig worden opgedreven het mogelijk wordt de duurst produ- "rende mijnen weer op rendabele wijze te exploiteeren (zooals thans inderdaad ten «zien van koper reeds het geval is), «neer dus het productie-apparaat bo- enmatig wordt uitgebreid, uitsluitend op ond van een volkomen kunstmatige be- apeningsvraag en niet, men besefte dit 1. in verhouding tot de werkelijk geste- ui koopkracht der wereld en de erkelijk tot stand gekomen uitbreiding in den wereldhandel, dan ontstaat een u ernstig gevaar. Dan ontstaat hetzelf- gevaar, dat eind 1929 de economische reld op haar grondvesten deed schud- n: het gevaar van productie-inflatie! Is rfn dit nu reeds vergeten? Het zou on- 'i de huidige omstandigheden goed zijn, ien men de economische historie van "en voorafgaande jaren nog eens rus- bestudeerde, teneinde een inzicht te 'gen in de vraag, hoe een crisis ont- t. Het is geen opwekkende, doch hoogst Mtige lectuur. Deze hernieuwde vlucht in de goe deren, gepaard met eensdeels natuur- lijke deels kunstmatige verhooging der industrieele bedrijvigheid, heeft, wij kezen hierop in ons vorig overzicht, in Engeland reeds geleid tot een vrij ern stige daling in de waarde der „goud gerande" waarden, hetgeen dus over eenkomt met een stijging van den rentevoet. Terwijl tot dusver het rendement op een eerste klas Engelsche obligatie zich be- tusschen de 21/* en 3 pCt., staat het "i leeds vast dat men met een rendement 3'tot 3 3/4 pCt. zal moeten reke- houden. Mocht deze ontwikkeling zich 'wrtzetten, en wij gelooven, dat niets me bwtzetting zal kunnen verhinderen, mede rerband met het toch in groote mate slitionistisch getinte bewapenmgspro- Bwuna, dan is de mogelijkheid geenszins "gesloten, dat Engeland eerlang zijn ren- «»et tot boven de 4 pCt. zal zien stijgen, "geen wederom zou moeten leiden tot yerhooging van het disconto (nadat f iiren achtereen op 2 pCt. heeft ge- r1?' en tot een ongunstige reactie op bedrijfsleven. Ju Engeland is de periode van goedkoop definitief achter den rug. Hoe staat het hiermede in Nederland? Ook hier te lande zijn aanwijzingen, dat men de da ling naar den 3 pCt. en 3'/« pCt. rentevoet in blijkbaar te geforceerd tempo heeft af gelegd. Meer en meer blijkt het, dat het publiek er niet aan wil: nagenoeg alle conversies der laatste paar weken zijn op een gedeeltelijke mislukking uitgeloopen. zoodat het waarschijnlijk is, dat de kraan voorloopig zal moeten worden dichtge draaid. Toch gelooven wij, dat er van een duurder worden van het geld in Ne derland voorshands nog geen sprake zal zijn. Wij hebben geen bewapeningsindustrie, die groote bedragen opslurpt, onze nijver heid, onze cultures hebben nog niet in die mate behoefte aan nieuw kapitaal, dat zij een ernstig beroep zullen doen op onze ka pitaalmarkt. Bovendien zal het publiek spoedig bemerken, dat zijn vlucht in de aandeelen wellicht wel kapitaalwinst op levert, doch dat het rendement de eerste paar jaren zeker niet hooger zal zijn dan dat van de goede Nederlandsche obligatie. Veel zal er ln dit verband lntusschen natuurlijk van afhangen, of Amerika ons geld zal blijven aanlokken. Ja dan neen. Twee factoren beheerschen het eventueele antwoord op deze vraag. In de eerste plaats het vraagstuk van de belasting op bulten- landsche beleggingen: met groote woor den waren de plannen aangekondigd, schrik ln het hart van honderdduizenden buitenlandsche beleggers jagende, doch nu het er op aan komt, ze ln daden om te zetten, nu huivert men in Washington. Men ziet in, dat de toepassing verre van eenvoudig is, dat zij een ongelooflijke ad ministratieve rompslomp meebrengt, dat zij eventueele repressailles zal uitlokken. Het protest van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel, dat psychologisch zoo fraai is opgesteld, zal bovendien naar onze mee ning niet nalaten, invloed op de beslis sing uit te oefenen. Wij gelooven dan ook, dat mocht Roosevelt desalniettemin zijn wil doordrijven, een eventueele belasting weinig om het lijf zal hebben en in ieder geval slechts in zeer geringe mate den ka pitaalstroom naar de Ver. Staten zal in- toomen. Mits, en hier raken wij den tweeden fac tor, de sociale gebeurtenissen aan de over zijde van den Oceaan niet zelve automa tisch 't buitenlandsch kapitaal afschrikken Onze destijds geuite vrees schijnt te wor den bewaarheid de onrust is bezig, zich te verspreiden over andere industrieën. Chrysler eq Douglas zijn reeds aange tast, andere volgen. Het is de ..sit down"- staklng, de staking met gekruiste armen, die hier haar destructief werk verricht: zij maakt het mogelijk, dat een kleine minderheid in een bepaalde fabriek, vooral daar waar aan den loopenden band wordt gewerkt, een geheel bedrijf kan stilleggen Zij maakt het mogelijk voor vakvereeni- gingen, die slechts een minderheid in een bepaalde industriegroep omvatten, haar macht, invloed en ledental te vergrooten. Zij zijn een uitnemend wapen, niet zoozeer voor de verkrijging van bepaalde mate- rieele voordeelen. doch veeleer voor het behalen van een sociaal-politieke over winning. Het is thans in de Ver. Staten dui delijk geworden, dat al deze stakingen niet identiek zijn aan de groeipijnen van economisch herstel, doch uitingen zijn van een waarlijk sociale revolutie. „De crediteuren zulien wel aan het kort ste eind trekken en de debiteur lacht in zijn gepantserd vuistje", zoo schreven wij de vorige week over de aan den gang zijn de stilstandbesprekingen met Duitschland. Met groot zelfvertrouwen waren de credi teuren naar Berlijn getogen. Vooral de En- gelschen verzekerden, dat zij niet zouden terugkeeren. zonder een terugbetaling van 10»/. te hebben verkregen. Doch te Ber lijn aangekomen, hebben de heeren zich weer laten lijmen: de overeenkomst werd wederom voor een jaar verlengd; van eeni- ge terugbetaling is geen sprake, alleen zullen enkele niet gebruikte credieten wor den geschrapt, terwijl voor elke 100 ge kochte reismarken voortaan een provisie van 10 shilling zal worden geheven. De 10 shilling zullen als amortisatie der hoofd som worden aangewend, doch men stelle Wat beteekent „mode" eigenlijk? 't Lijkt zoo eenvoudig, maar 'n juist antwoord hier op is werkelijk heel moeilijk te geven. Als we dan ook zoo links en rechts die vraag stellen, zullen we in negen van de tien ge vallen iets ten antwoord krijgen, als: „Ja, telkens andere kleeding, hè", met de be kende nauwkeurigheid, waarmee we gewoon zijn onze gedachten uit te drukken. Het manlijk oordeel komt gewoonlijk neer op: „Gekke uitvindingen en voorschriften op kleedinggebied, waaraan „Jullie vrouwen" maar al te graag gehoorzamen" en ze vergeten, dat er ook zoo iets als „heeren mode" bestaat. Maar meestal vertoont die niet zulke ingrijpende veranderingen, zoo dat ze den argeloozen toeschouwer niet onmiddellijk opvallen. Eigenlijk is dat veel geraffineerder dan bij ons! En wat het ge hoorzamen aan modevoorschriften betreft zonder ze nu direct van fatterigheid te beschuldigen ken ik toch genoeg man nen, die er niet aan zouden denken rond te loopen met smalle revers of zakken met kleppen aan hun colbertje, als de mode het tegendeel voorschrijft. Om maar niet te spreken over de wisselende hoogte van de zoo op 't oog nogal onveranderlijke „hooge zijden". Maar nu lijkt het, of in verband met „mode" alleen het kleedingvraagstuk ter sprake komt, en dat is toch maar 'n klein onderdeel van het groote gebied, waar de „mode" heerscht. Want, nietwaar, het woord mode dat manier, zede beteekent zegt ons al, dat alles, wat tot de gewoonten en gebruiken behoort, hierbij onder te bren gen is. In 'n Fransch boekje met allerlei over peinzingen, las ik de volgende definitie: „Mode is het procédé, dat wij stervelingen hebben uitgevonden om de eentonigheid van het leven te breken." 'n Erg opgewekt heer schijnt die schrijver niet geweest te zijn: als we nu niet op andere wijzen kun nen ontkomen aan de eentonigheid des levens! Aangenomen, dat dit eentonig is wat toch wel hoofdzakelijk van onszelf zal afhangen. Maar toch die zucht naar af wisseling is desalniettemin 'n wonderlijk verschijnsel. We varleeren onze kleeding, ons interieur, onze menu's naar den geest van den tijd; en over langere tijdruimten gerekend ook onze gewoonten en gebrui ken, zelfs onze meeningen en gedachten en de manier, waarop we die uiten alles voor 'n groot deel onder invloed van dat steeds wisselend procédé. En als we met breed ge baar beweren: „Al die nieuwigheden, daar wil ik niet aan meedoen!" dan blijkt al gauw, dat die „wil" evenals ln onze kinder jaren „achter de deur staat" en we, on danks onszelf, toch gehoorzamen aan de macht van de nieuwe mode op welk ge bied dan ook. Dat is nog geen teeken van zwakheid, integendeel, Wie steeds hetzelfde wil blijven en zich onttrekt aan de voort durende wisseling van gewoonten en ge bruiken, toont dat hij den tijd, waarin hij leeft, niet aanvoelt. 'n Vrouw kan nog zoo modieus gekleed gaan, in 't bezit zijn van het nieuwste coiffure en op de hoogte van de allerlaat ste make-up ze zal toch niet geheel van dezen tijd zijn, als ze b.v. niets weet van geldzaken of van de voornaamste feiten uit het wereldgebeuren. De geest van den tijd, geholpen door de ontwikkeling van dagbla den en film, maakt, dat de onwetende zij het dan keurig opgetuigde vrouw 'n verschijnsel voor ons wordt, dat we in ge dachten verplaatsen naar voorbijgegane tijden. Het ls nu „mode", dat de vrouw zich niet alleen interesseert voor kleeding en huishouden; en zelfs op dit terrein wordt de vrouw van heden geacht te denken. Zoo dat „De denkende hulsvrouw" als titel voor 'n boek ons 'n beetje overbodig voorkomt en ons onwillekeurig de opmerking ontlokt: „Ja, natuurlijk, waarom zou 'n huisvrouw niet denken!" Waarmee ik overigens niets tegen den Inhoud van dit interessante boek wil zeggen. In dezen tijd van zakelijkheid en effi ciency is 't begrijpelijk, dat ook de mode op elk gebied er door beïnvloed wordt. Wie schrijft b.v. nog met de keurige krulletters, die aan 't schrift van de voor-vorige gene ratie die eigenaardige bekoring gaven, maar waaruit ook, als we die oude vergeelde brie ven in handen krijgen, het langzame en bedachtzame van .dien tijd naar voren springt? (wanneer „springen" hier niet al te beweeglijk aandoet!)En wat omslachtig waren de zinswendingen voor onze heden- daagsche smaak; vergelijk eens 'n zaken brief van omstreeks 1860 met een uit onzen tijd. De geest van den tijd ook al weer zoo'n moeilijk te definieeren begrip de historie en de mode gaan altijd hand aan hand. Dat in de eeuwen, waarin de stan den scherp gescheiden waren, ook de mode op 't gebied van kleeding, huisraad en ge woonten zeer verschillend was, ligt even zeer voor de hand, als dat nu die uiter lijke verschillen steeds minder worden al werken die oude begrippen nog lang door! In de 15e en 16e eeuw vervingen de voorname families hun tinnen borden en bekers door porcelein en kristal, toen de eenvoudige poorters zich ook van tin gin gen bedienen. De kleeding, gedragen door de eerste standen, was zelfs verboden voor de ondergeschikten; en voelt nu nog me nige „mevrouw" niet 'n kleine schok in haar diepste binnenste, als ze 't „meisje" ziet uitgaan, in bijna hetzelfde costuum als zij zelf draagt? De hedendaagsche zucht tot uniformiteit wat ook al weer 'n mode is vernietigt echter vaak het persoon lijke; 'daarom is 't een kunst apart om die mode te volgen en toch 'n eigen cachet te behouden, 't zij in kleeding, in woning-in richting, in onze genoegens, in onze con versatie. Hoe? Ja, daarvoor zijn we tegen woordig denkende vrouwen. Ook het uiten van onze gedachten is aan mode onderhevig: toen Frankrijk nog hét toonaangevende land op allerlei gebied was, „stond" het, de conversatie te versieren met veel Fransche uitdrukkingen, die trouwens in onze taal vaak al eerder burgerrecht hadden gekregen dank zij de historie. Er werd „patience" gespeeld en er werd ge sproken van 'n „puissant" rijke familie; uit dien tijd dateeren de „patissiers" en „con- fiseurs" en de modezaken, gedreven door „soeurs" die en die. Maar nu we meer Engelsch-Amerikaansch georiënteerd zijn en niet het minst door de sport ontkomen we niet aan de O.K.s. de sorry's en de „business"; we „trainen" ons op allerlei gebied en „racen" om de trein te halen. We lijden niet meer aan „migraine", maar zijn wel zoo nu en dan „down"; we gebruiken „coldcream" in plaats van „crème" Het duidelijke en goed-Neder- landsche „overhemd" kun je eigenlijk niet meer zeggen: „shirt" staat beter. En zoo zijn er nog ontelbare Engelsche uitdruk kingen, die onze taal, volgens de mode van de 20e eeuw heeft geannexeerd; daarbij nog gevoegd de Duitsche woorden, die met 'n Hollandsch pakje aan, zoo vaak aanlei ding geven tot leelijke Germanismen. Waarom gebruiken we die ook niet in hun oorspronkelijken vorm, zoo goed als de Engelsche? Het procédé „mode" dringt wel tot in alle schuilhoeken door; wie, die zich respec teert, speelt b.v. nog hombre of écarté? En zijn pandoer en whist ook niet bezig aardig uit den tijd te geraken? Toch waren dat eens zeer achtenswaardige spelen. Maar het mode-proces is nu aan „bridge" toe. Echter uit zich de mode het sterkst in kleeding en haardracht, welk laatste gebied heusch niet specifiek vrouwelijk is! Waar zien we b.v. bij de heeren der schepping nog de vierkante, lange baard, die in 't eind van de vorige eeuw „de" dracht was in zich hiervan niet te veel voor, aangezien thans de reismark automatisch duurder zal worden en dus de vraag ernaar zal af nemen. Voorwaar, welk een benijdens waardige positie neemt toch in onze maat schappij de millioenendebiteur in! Laat ons nog even een vluchtigcn blik slaan op twee onzer Indische cultures, die zich thans gelukkig beide ln opwaartsche richting bewegen. Het gouvernement is nog juist bijtijds teruggekomen op zijn besluit, den Javasuikeroogst 1937/38 op slechts 1.200.000 ton vast te stellen; het heeft het maximum thans verhoogd tot 1.400.000 ton, hetgeen dus overeenkomt met den oogst 1936/37 en ca. 45% uitmaakt van de oor- oorspronkelijke capaciteit. De uitnemende verkoopen gedurende de laatste maanden hebben tot deze voor Java zoo belangrijke beslissing aanleiding gegeven. Wie den toestand in de rubberindustrie van heden vergelijkt, met dien van twee jaren her, kan zijn oogen niet gelooven: toen moesten paardemiddelen worden aan gewend, om de productie te beperken, thans zijn zelfs paardemiddelen niet in staat, de productie tot het quotapeil op te voeren. In allerijl worden koelies naar de Buitengewesten getransporteerd, om in het ernstig gebrek aan arbeidskrachten te voorzien. Doch ook dan nog is het te be twijfelen, of men de productie tot 't door het Int. Rubber Comité voorgeschreven niveau zal kunnen omhoog dwingen. De geheele rubbersituatie is zoo ingewikkeld, doch tevens zoo interessant, dat wij bin nenkort aanleiding hopen te vinden, er eens wat uitvoeriger op terug te komen. 150STE „LEONTIENTJE". Dinsdag 2 Maart as. geeft het Ver. Rot- terd.-Hofstad-Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, in den Schouwburg alhier de 150ste voorstelling van het bekende tooneelspel: „Leontientje" met Annie v. d. Lugt Melsertv. Ees üi de titelrol, en Cor van der Lugt Melsert (Pastoor Serneels). Deze vertooning zal tegen populaire prijzen worden vertoond. TIJDSCHRIFTEN. Natuur en Mensch. De laatste aflevering van „Natuur en Mensch" heeft den volgenden inhoud: Het raketprincipe in de levende natuur, merkwaardige samenstanden van maan en planeten; Jan Swammerdam. Cyperus Papynis. Over strijdbijlen van Nieuw- Guinea. Groote schrijvens als biologen, Boetelingen van sneeuw, De Jacobsstaf, Meteoren en meteoorzwermen. De wereld der wolken en scheepsbouw uit het ver leden. VOOR ZONDAG 2E FEBRUARI. Hilversum I. 1875 M. 8.55: VARA 10.00. VPRO 12.00: AVRO 5.00; VPRO 5.30: VARA 8.00: AVRO 8.55: Gr.pl. 9,00; Sportnieuws 9.05: Tuinbouw- praatje 9.30: Orgelspel 9.45: „Van „:aat en maatschappij", causerie 10.00: Zondagsschool 10.30: Ned. Herv. Kerk dienst 12.00: Orgelconcert 12.10: Lezing „De bestemming van onze genera tie" 12.35: Het Omroeporkest 1.15: Kovacs Lajos' orkest 2.00: Boekenhalf uur 2.30: Concertgebouw-orkest en so list 4.00; Gr.pl. 4.10: Schaakles 4.35: AVRÓ-Dansorkesi 4.55: Sport nieuws A.N.P. 5.00: Gesprekken met luisteraars 5.30: Kinderuurtje 6.00: Sportpraatje 6.15: Sportnieuws A.N.P. 6.20: De Ramblers 6.55: Damnieuws 7.00: Populair programma mmv. solisten en het VAR A-Theaterorkest 8.00: Berich ten A.N.P. Mededeelingen 8.15: Kovacs Lajos' orkest, AVRO-Girls en solisten 5.00' Radiohoorkrant 9.45: Radiojour- naai 10.00: Fragm. uit de opera „Fide- lio" 11.00: Berichten A.N.P. AVRO- Dansorkest 11.40—12 00: Orgelspel. Hilversum II. 301 M. 8.30: NCRV 0.30: KRO 5.00; NCRV 7.45—11.00: KRO 8.30: Morgenwijding 9.30: Gr.- pl. 10.30: Hoogmis 12.00: Gr.pl. 12.15; KRO-orkest 1.00: Boekbespreking 1.20: R.K. Mannenkoor „St. Caecila" en Gr.pl. 2.00: Godsd. onderricht voor ouderen 2 30: KRO-orkest 3.10: Toe spraak 3.15: De Band tusschen Kolo niën en Moederland 3.35; KRO-orkest I.00: Ziekenlof 4.55: Sportnieuws 5.00 Gewijde muziek 5.50: Evang. Kerkdienst Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.) 7.45: Sportnieuws 7.50; Middenstandscauserie 3.10: Berichten A.N.P. Mededeelingen 3.20: Aether-revue mmv. solisten en KRO- Melodisten 9.00- Sted. orkest van Maas tricht mmv. soliste 9.45: Gr.pl. 9.50: Radiotooneel 10.30; Berichten A.N.P. 10.40—11.00: Epiloog. Droitwich, 1500 M. 12.50: BBC-Har- monie-orkest mmv. solist 1.50: BBC- Mannenkoor mmv. solisten 2.20: Tuin- bouwpraatje 2.40: BBC-orkest mmv. so liste 3.40; Gr.pl. 4.20: Relig. causerie 4.40: Het Bridgewater harpkwintet 5.20: Relig. causerie 5.40: Flmpraatje 5.55: Radiotooneel 7.508.10: Zang 8.15: Kerkdienst 9.05: Liefdadigheids- oproep 9.10: Berichten 9.25: Repor tage 9.55: Leslie Jeffries en zijn orkest mmv. soliste 10.50: Epiloog. Radio Paris, 1648 M. 7.20, 8.20 en II.20Gr.pl. 12 20; Orgelconcert 1.20: F. Gras' orkest en zang 3.20 en 4.05: Zang 7.05a Gr.pl. 8.00: Orgelspel 9.05: Radiotooneel 11.20; Dansmuziek. Keulen. 456 M. 5.20: Havenconcert 7.50: Westduitsch Kamerorkest 9.50: Gr .pi. 10.50: Orgelconcert 11.20: Hans Bund's orkest, Mandoline-orkest, Berlijnsch Piano-trio en solisten 2.2C: Omroepkwintet 4.05: Omroeporkest en solisten 7.20: Omroepdansorkest en so listen 10.00—11.20: W. Glahe's dansor- kest, Brussel, 322 en 484 M. 322 M.9.25 en bijna geheel Europa, of zelfs maar 'I ele- 10.20: Gr.pl. 11.15: J. Schijnders' orkes* gant puntig Henri IV-sikje of de martiale 12.20: Kieinorkest 1.302.20: Gr.pl ,Es-ist-erreicht-snor"? Ze zijn te tellen 2.35: Pianorecital 3.00; Zang 3.20: t Is nu alles „clean-shaven" wat de klok Ed. Loiseau's orkest. Accordeonmuziek cn lon-orkest en Zang 9.05: Hoorbericht 9.20: Symphonle-orkest en solist10.30 Omroepdansorkest 11.2012.20: Gr.pl. 484 M.: 9.20: Gr.pl. 10.20: J. Schnij- ders' orkest 10.50; Orgelconcert 11.20 Gr.pl. 12.20: Salonorkest en Gr.pl. I,30: Kieinorkest en solist 2.202.35 en 2.50: Gr.pl. 5.20: Fanfare-orkest 7.35: Gr.pl. 8.20; Omroepsymphonie-or- kest en solist 9.20: Radiotooneel 9.35 Omroepdansorkest 10.3012.20: Gr.pl. Deutschlandsender, 1571 M. 7.20: Win terhulp-concert 9.20: Berichten 9.50 —12.15; Eugen Wolff's dansorkest en Pianoduo (Van 10.0510.20: Weerbericht) VOOR MAANDAG 1 MAART. Hilversum I, 1875 M Algemeen pro gramma. verzorgd door de VARA 10.00— 10.20: v.m. VPRO 8.00; Gram.pl. 10.00: Morgenwijding 10.20: Declamatie 10.40: Melody Circle 11.10: Vervolg de clamatie 11.30: Vervolg concert 12 00: Gram.pl. 12.151.45: De Flierefluiters m. m v. solist en gram.pl, 2.00: Gram.- piaten 3 00: Concert en causerie 3.30: VAR A-orkest 4.30: Voor de kinderen 5.05: Vervolg concert 5.45: Gram.pl. 6.00: Orgelspel 6.30: Muzikale causerie en gram.pl. 7.10: Veiligheidskwartiertje 730: „De Roodborstjes" 8.00: Herh. SOS-Ber 8.03: Berichten A.N.P. 8.10: Gram.pl 8.15Residentie-orkest m. m. v. solist 9.00: Declamatie 9.20: Ver volg concert 9.55: Damnieuws 10.00: Berichten A.N.P. 10.05: De Ramblers en gram.pl. 11 00—12.00: Gram.pl. Hilversum II. 301 M. NCRV-Uitzending 8.00: Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30: Gram.pl. 9 30: Gelukwenschen 10.30: Morgendienst II.00: Chr. Lectuur 1130: Gram.pl. 12.00: Berichten 12 15: Gram.pl 12 30- Orgelconcert 2.00: Voor de scholen 2.35: Gram.pl, 3.00: Tuinbouwpraatje 3.40: Gram.pl. 3.45—4.45: Bijbellezing 5.00: Dubbelmannenkwartet 6.30: Vra genuur 7.00: Berichten 7.15: Vragen uur 7.45: Reportage 8.00: Berichten A.N.P. 8.15: NCRV-orkest 9 00: Cau serie over Jan Swammerdam 9.30: Ver volg concert. (Om 10.00: Berichten ANP) 10.30—11.30: Gram.pl. Hierna: Schrift lezing. Droitwich, 1500 M. 11.05: Orgelspel 11.3511.50 en 12.05: Gram.pl. 12 20: Bijbelsche causerie 12.45: BBC-Northem Ireland-orkest m. m. v. solist 1.20: Sportreportage 1.402.20: Orgelconcert 3.203.55: Het Whiteway-Ensemble 4.20: Jazzmuziek 4.50: Plano-recital 5 20: Causerie over vliegsport 5.35: Wal ter Collins' orkest 6.20: Berichten 6.40: Landbouwcauserie 7.00: Komische voordracht 7.20: Zang 7.40: Geraldo's orkest en solisten 8.20: Causerie over Jeugdherbergen 8.50: BBC-Welsch-or- kest m. m v. koor en solist 9.20: Be richten 9.40: Buitenlandsch overzicht 9.55: Orgelspel 10 20: BBC-orkest m. in. v. het BBC-Mannenkoor en solist 11.20: Lew Stone en zijn Band 11,5012.20: Dansmuziek (gr.pl Radio Paris, 1648 M, 7.20 en 8.20: Gram.pl 12.20: Poulet-Kamerorkest en zang 2.55: Gram.pl. 4.20: Kamermu ziek 5.50: Zang 6.05: Pianovoordracht 6.50: Vervolg zang 7.05: Vervolg piano 7.20: Gram.pl. 8 20: Radiotooneel 9.05: „Florabella", operette. Keulen, 456 M. 5.50: F. Hauck's orkest 7.50: Gram.pl. 11.20: Sted Orkest Krefeld 12.35: Nedersaks. Symphonie- orkest 1.35: Omroep-Schrammel-ensem- ble 3.20: Omroeporkest 5.05: Omroeo- kleinorkest 7.30: Westduitsch weekover zicht 8.20: Viool en piano 9.50—11.20:' Omroeporkest. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Salonorkest 1.30; Om roeporkest 1.50—2.20: Gram.pl. 5.20: Omroepdansorkest 6.50 en 7.20: Gram.pl. 8 23: Omroeporkest en solisten 10.30 11.20: Gram.pl. 484 M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Omroeporkest 1 30: Salonorkesb 1.502.20: Gram.pl. 5.20: Kamermu ziek 6.35: Salonorkest en soliste 8.20: Nationaal Orkest en soliste 9.20: Radio tooneel 9.40: Vervolg concert 10.30— 11.20; Omroepdansorkest. Deutschlandsender. 1571 M. 7.30: Berl. Philharm. orkest m. m. v. solist 8 50: Boekbespreking 9.20: Berichten 9.50: Piano-recital 10.05: Weerbericht 10.2011.20: Gevar. programma. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. EN Voor Zondag 28 Februari. Ie programma: lederen dag van 824 uur: AVRO, VARA, enz. 2e programma: lederen dag van 824 uur: KRO, NCRV. enz. 3e programma: 8 30: Keulen 9.05: Brussel Fr. plm. 9.50: Keulen 10.35: Brussel Fr. 10 50: Keulen 12.20: Brus sel VI. 14.20: Keulen 14.50: Brussel Fr. 17.20: Londen Reg 18.50: Brussel Fr. 19.20: Keulen 20.00: Rome of diversen 21.20: Rennes (Paris P. P.) of diversen 22.20: Brussel VI. 22.30: Berlijn. 4e programma: 8.30: Brussel VI. plm. 1120: Parijs Radio 13.10; Droitwich 16.20: Londen Reg. 16.50: Droitwich 17.20: Parijs Radio 19.05: Londen Reg. 20.15: Droitwich 21.05: diversen 21.25: Boedapest of diversen 21.55:' Droitwich plm. 23.00: Brussel Fr. Maart. dag van 824 slaat. Ja, als de mode 't voorschrijftI CRITICA. Radiotooneel 5.20: Kieinorkest 6.20: Viool en piano 7.20: Gr.pl. 8.20: Sa- Voor Maandag I le programma: lederen uur: AVRO, VARA, enz. 2e programma: lederen dag van 824 uur: KRO, NCRV. enz. 3e programma: 8.00: Keulen 8.20: Parijs Radio 8.50: Keulen 9.20: Deutschlandsender 9.50: Keulen 11.20: R Danmark 12 20: Brussel VI. 14.20: Gram muz. G.R.D. 14.55: Parijs Radio 15 20: Keulen 16.20: Parijs Radio 17.20: Keulen 19.00: diversen 19.30: Boedapest of diversen 22 20: Brussel VI. 22.30: Keulen 23.20: diversen. 4e progTamma: 8 00: Brussel VI. 9.20: Gram muz. G R D. 10.35Droitwich 12.05: Londen Reg. 12 50: Droitwich plm 13.20: Londen Ree. 16.20: Droitwich 16 50: Londen Reg 17.20: Brussel VI. 17.35: Droitwich 18 20: diversen 19 00: Droitwich 20.20: Londen Reg. 21.20: Droitwich 21.40: Weenen of diver sen 22.50: Londen Reg. 23 50: Droit wich. Wijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 17