Felle critiek van Flandin op de regeering Blum De strijd in Spanje LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 27 Februari 193] YISSCHERIJ-BERICHTEN Het antwoord van Blum FAILLISSEMENTEN Nieuws uit IJmuiden. De middagbyeenkomst der Fransche Ka mer begon met een bespreking van de in terpellatie van Flandin over de algemeene politiek der regeering en in het bijzonder over de verklaringen, die Blum onlangs heeft afgelegd ten aanzien van de nood- zakeiykheid van een rustpoos in de ont wikkeling der sociale en economische poli tiek. Blum. Delbos en Vincent Auriol had den in de regeeringsbanken plaats geno men. Flandin. Flandin verklaarde tydens zyn interpel latie, dat de openbare meening door de verschillende redevoeringen van minister president Blum en de daarop geleverde commentaren zóó zeer op een dwaalspoor is gebracht, dat hy van opvatting is, dat er in de Kamer over moet worden beraad slaagd. opdat men tot nader order de be doelingen der regeering zal leeren kennen. Spreker bracht den heer Blum dank er voor, dat hy direct een debat had toege stemd. Dat de minister-president te St. Nazaire en Nantes in redevoeringen het door de regeering verrichtte werk heeft geprezen, acht Flandin zeer begrijpelijk Hy wil de verlangens van de ..volksmassa" ten uitvoer leggen. Hy stelt zich voor „binnenkort op nieuwe veroveringen uit te gaan." Blum heeft in zyn jongste redevoeringen te kennen gegeven, dat de omstandigheden voor de nieuwe étappe na een pauze gere geld zouden zün door een overeenkomst van alle organisaties van het volksfront. Jouhaux heeft uiteengezet, dat het plan van de C.G.T. reeds in Mei ten uitvoer zou worden gelegd, aldus Flandin. Deze datum schijnt verband te houden met het socia listisch congres. Flandin is van meening, dat tegen dien datuin het verdrag tot eenheid van actie tusschen de socialistische en communistische partij ongetwijfeld reeds zal hebben geleid tot de vorming van een „geunifieerde arbeiderspartij", welke onder leiding van Blum zou ko men. „De Kamer", aldus Flandin, en het land zullen met belangstelling uw dé menti ontvangen of zelfs uw voorbehoud op dit punt." Van het program van het Volksfront zou nog slechts verwezeniykt moeten wor den het nationale werkloosheidsfonds, ver zekering tegen ongevallen ln het land- bouwbedryt en ouderdomspensioen voor de arbeiders. De pauze zou slechts de beide laatste plannen op den achtergrond plaat sen. Flandin vervolgde: „Ik weet, dat zekere kringen zullen zeggen: breng die kwestie niet ter sprake, maar wacht liever de ge beurtenissen af. Er zal een dag komen, dat de schatkist leeg zal zyn." Spr. acht het evenwel niet waardig om de catastrophe af te wachten, om zich te kunnen schoon- wasschen. „Indien het tot een catastrophe zou ko men, zou deze mannen noch partijen spa ren. daar zy de geheele natie zou treffen. Gij vleit u evenwel niet alleen een ramp te voorkomen, maar de democratie te lei den naar een prachtige bestemming. Ik doe u recht door te zeggen, dat gy volko men oprecht zyt in uw meening en dat gij meent op uw privileges recht te hebben. Wy meenen daarentegen, dat gij het land naar een catastrophe voert en dat het republlkeinsch regiem er door uw fout door zal ten ondergaan, indien gy op den ingeslagen weg voortgaat". (Applaus rechts, beweging links). De finantieele situatie. Flandin verzekert vervolgens, dat de schatkist ernstige verlegenheid kent en dat zy in bijna al haar betalingen ten achter is. De regeering, aldus Flandin, pro beert in het buitenland een leening aan te gaan, maar vindt er geen leeningver- strekkers. De rente op de schatkistbonds werd vergeefs verhoogd en op de geld markt te Londen doet de frank geen agio. Flandin bespreekt dan eenige maatrege len, waartoe de regeering naar hy zegt, haar toevlucht heeft gezocht. De opbrengst der omzetbelasting is slechts toegenomen gen. De ontvangsten der spoorwegen zijn door de devaluatie en de prysverhoogin- slechts toegenomen door het vervoer van Engelsche steenkolen. De prysverhooging zal de regeering er toe brengen de tracte- menten der ambtenaren, die lager zyn dan die ln het particuliere bedryf te verhoo- gen. Deze prysverhooging absorbeert of bevriest de zeldzame kapitalen, die voor de schatkist beschikbaar zouden zyn ge weest. Van 1936 af konden de schatkist- behoeften slechts bevredigd worden door bankvoorschotten. Wanneer Flandin dan zegt, dat de re geering haar toevlucht zal moeten zoeken tot nieuwe bedragen, schudt Vincent Auriol ontkennend het hoofd. Aan den anderen kant neemt het deficit op den handelsbalans voortdurend toe en dat zal nog erger worden, indien de re geering met contlngenteerlng en douane rechten tegen de prysverhooging zal gaan strijden. Dit deficit beloopt sinds de deva luatie 4.700 millloen. De regeering verwacht veel van het toe ristenbezoek aan de tentoonstelling. Ver ondersteld. dat de vreemdelingen in Frauk- ryk tot een bedrag van vier milliard zou den inwisselen, dan zou dit bedrag nog niet voldoende zyn om de spoorwegleening in November aan Engeland terug te beta len. Voor de financiering harer betalingen zal de regeering slechts tot inflatie kun nen overgaan en voor de verdediging van den frank slechts tot deviezencontróle Het is niet de definitie van „pauze", aldus Flandin, welke het nationale en in ternationale vertrouwen zal terugbrengen en de kapitalen zal doen terugvloeien. In Frankrijk zal ten slotte een politieke dicta tuur komen, omdat de economische en fis cale dwang van de burgers slechts passiva eischen." De geschiedenis leert, dat een duur zame sociale vooruitgang den volks massa's slechts door den middenstand is gebracht. Daarentegen heeft demagogie slechts tot anarchie en dictatuur geleid. Een vaststelling der pryzen zou een zeer groot gevaar medebrengen en in Frankryk een systeem brengen als thans ln Duitsch- land bestaat. Er kan geen sprake van zyn de arbeidersklasse te bevoorrechten, maar het is ook een groote fout te meenen den boerenstand te kunnen rantsoeneeren. iApplaus en beweging). Flandin besloot met een beroep op de republiek een einde te maken aan de politiek van oneenlgheld en ver deeldheid. De nationale welvaart kan slechts voortkomen uit een eensge zind Frankryk, bevrijd van den klas senstrijd. De rede van Flandin werd lulde toege juicht door de afgevaardigden van reohts en centrum. Na een kleine onderbreking was het woord aan Fernand Laurent, die de re geering interpelleerde over haar algemeene en financieele politiek en daarbij zeide, dat dageiyks 200 millloen frank naar het buitenland vluchten. Protest van Vincent Auriol. Vincent Auriol, de minister van finan ciën, protesteert. Hy verklaart, dat het niet waar is, dat dagelyks 200 millloen franken worden uitgevoerd. Dergelyke praatjes kunnen het openbaar crediet in gevaar brengen. Op die manier brengt men het land ln paniekstemming. Paul Reynaud spreekt. De vroegere minister van financiën, Paul Reynaud, betreedt vervolgens de sprekers tribune. Hy zegt o.m., dat thans meer grondstoffen worden ingevoerd, die duur der betaald worden. Om deze te betalen zou de Bank van Frankryk ln enkele maanden haar goudvoorraad uitputten. Er is een overeenkomst gesloten tusschen Frankryk, Engeland en de Vereenlgde Staten om de orde te herstellen in de economische betrekkingen der wereld. Op het oogenblik der devaluatie zou de re geering de contingenten hebben kunnen laten vervallen en buitenlandsche pro ducten kunnen laten invoeren. Het was een prachtige gelegenheid om het economisch leven van het land te herstellen. Twee maanden na de devaluatie waren de prij zen in Frankryk hooger dan de wereld- pryzen. Wanneer men den arbeidsduur vermindert en de loonen verhoogt, kan men de pryzen niet handhaven. De re geering heeft twee tegengestelde politieke koersen gevolgd: Die van de drie partyen overeenkomst met de schrapping van con tingenten en een binnenlandsohe politiek, welke gebaseerd was op de koopkracht. Reynaud verklaart dan, dat zooals er geen devaluatie van rechts en een devaluatie van links is geweest, er in deze kwestie ook geen politiek van rechts of links is, doch slechts een po litiek, welke het land dient of het land verliest. Blum antwoordt. Blum antwoordt o.m.: wy hebben het recht te beweren, dat de toestand thans beter is dan eerst. (Applaus links, geroep rechts en centrum i. De rechterzyde inter rumpeert opnieuw, wanneer Blum zegt, dat de werkloosheid vermindert. Blum wil dan het spreekgestoelte verla ten, doch na een krachtig applaus van links zet hy zyn redevoering voort. Blum. Wat de kapitaalsvlucht betreft, herin nert de minister-president er aan, dat zulks ook onder de regeeringen van Laval en Flandin het geval ls geweest en dat in 1935 19 milliard frank (van de huidige waarde) het land hebben verlaten. Blum zette vervolgens nog eens de rede nen voor de pauze ln de activiteit der re geering uiteen. Na de pauze zal men voort gaan om het programma van het Volks front te voltooien. Dit programma, aldus Blum, is trouwens niet onderbroken. De perswetten zyn in behandeling by den Se naat en de groote landbouwwetten by de Kamer. De regeering zal het ontwerp in zake een nationaal werkloozenfonds in dienen; hetgeen niet voorkomt op het ge- menschappelyk programma van het Volks front zal, alvorens by de Kamers te wor den Ingediend, het voorwerp uitmaken van een gemeenschappeiyke beraadslaging, dit voor het geval het programma niet vol doende mocht zyn. dat er leemten zyn, die aangevuld moeten worden. Wat de kwestie betreft van een wy- ziging ln de samenstelling der regee ring tydens de pauze zeide Blum: In dien ik van mecning was, dat het wen. schelyk en noodzakelijk is, een regee ring der nationale eenheid te vormen, zou ik heengaan. Ik zou niet een regeering van het Volksfront in een regeering van nationale eenheid kun nen veranderen. Blum wees daarop op het gevaar van ecy politieke verschuiving. Hoe, zoo vroeg hy zich af, zouden de volks massa's hierop reageeren? Het gevaar is groot, dat de volksmassa's verraden en overwonnen, hun liefde voor de republiek zouden verliezen. Door het vertrouwen der volksmassa's hebben wy gezag, wanneer wy het verloren, zouden wy ons bestaansrecht verlie zen. Ik geloof, dat alle democratische partijen in de regeering vertegenwoor digd moeten blyven. Blum besloot met een beroep te doen op alle vaderlan ders, hun medewerking te verleenen aan de taak der regeering. Nadat Blum door de linkerzyde langdu rig was toegejuicht, werd de vergadering geschorst. Resoluties. Diverse resoluties werden ingediend. Een door Barety ingediende eenvoudige reso lutie heeft den voorrang. Uit naam der meerderheidspartyen is een andere reso lutie Ingediend, waarin in de navolgende be woordingen het vertrouwen in de regeering wordt uitgesproken: de Kamer, die de ver klaringen der regeering goedkeurt, stelt vertrouwen in haar voor de voortzetting van uitvoering van zyn programma van economische vernieuwing, en sociale her vorming, wyst iedere toevoeging af, en gaat over tot de orde van den dag. Flandin nogmaals aan het woord. Flandin. die daarop nogmaals het woord nam. zeide. zich tot Blum richtend: ik wil antwoorden op uw rede^die een para phrase is van die. welke u te Saint Na zaire hebt uitgesproken. Spr. zeide, dat voor de regeering van het Volksfront wel iswaar tijdens drie weken van speculatieve aanvallen op den franc groote hoeveelhe den goud het land hadden verlaten, doch dat thans sprake is van een langzaam doodbloeden. Het ernstige is. dat het regel matig en vrywel constant is. Voortgaande zeide Flandin: ik betwijfel of de °P?"" bare meening voldaan is. Zonder twijfel hebt gij gedacht, dat uw geloof in de toe komst en uw hymne aan het vertrouwen voldoende zouden zyn. Ik wil niet aan- dringen. Gij denkt te goeder trouw op den weg naar het succes te zyn. De gebeurte- nissen zullen toonen, wie van ons gelijk heeft. De stemming. Vervolgens werd de resolutie van Barety in stemming gebracht. Blum verklaarde, dat de regeering deze resolutie van de hand wees. Het resultaat bleek te zyn, dat de Kamer de resolutie met 361 tegen 211 stemmen heeft verworpen. Daarop is de motie van vertrouwen, die onderteekend was door de voor zitters der meerderheidsfracties, aan genomen met 361 tegen 209 stemmen. Uitgesproken: A. Voss Jr., Leiden. Schelpenkade 36. R -c.: Jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen: cur. mr. W B. H. A. Heskes. Lelden Opgeheven het faillissement van de Bloembollencultuur en Handel Byco in li quidatie te Wassenaar. VERLENGING VAN MOTORLOGGERS. De motorlogger KW. 138 „Wilhelmlna II" van de N.V. Katwyksche Reederij en Ha- ringhandel voorheen A. den Duik, zal door de scheepswerf „Zorg en Viyt" van Gebr. de Haas te Maassluis enkele meters worden verlengd. De motor zal voorts worden ver vangen door een nieuwen 160/180 P.K. Bolnes-dieselmotor. De motorloggers SCH. 89 „Johanna Maria" van de N.V. Reederij v.h. Frank Vrolyk en de SCH. 31 „Jacobus Verhey" van de reederij A. M. den Duik zullen door de Sleephelllng Maatschappy te Scheve- ningen resp. met 4.80 m. en 4.35 m. worden verlengd. Bovenstaand kaartje geeft in ruwe schets de verhouding tusschen nationalisten en regeering aan. de nationalisten bezitten het witte gedeelte, de regeering is nog meester van het gryze. Van 't front. Van 't front is niets te vermelden. Het nationalistische hoofdkwartier spreekt alle vorderingen der regeeringstroepen by Oviedo tegen. De controle ter zee. De niet-inmenglngssubcommissie besprak gisteren de technische problemen van de controle ter zee door oorlogsbodems van de verschillende mogendheden. Men is over eengekomen, dat de vertegenwoordigers van de vloot-mogendheden hun regeerin gen zouden verzoeken, deskundigen naar Londen te zenden, die de vergadering van 3 Maart van de subcommissie kunnen by- wonen. teneinde beslissingen te nemen in de technische kwesties. Ten aanzien van de controle te land zyn de leden van de commissie overeengekomen, de technische kwesties voor te leggen aan hun regeeringen, met het verzoek hierom trent onmiddeliyk instructies te zenden. In de vergadering verklaarde de verte genwoordiger van de Sovjet-Unie, in ver band met het feit dat de commissie thans in principe heeft aangenomen, dat iedere regeering het recht heeft deel te nemen aan de controle te r zee, dat zyn regeering voor het oogenblik geen gebruik wenschte te maken van dit recht en geen belang stelde ln de aanwezigheid van haar vloot in de Mlddellandsche Zee of ln den Atlan- tisehen Oceaan, op zoo gTooten afstand van de Russische vlootbases. De vertegenwoordiger van Portugal wees er op. dat zyn regeering steeds heeft voor gesteld, dat de controle ter zee wordt uit geoefend door de vier mogendheden: En geland, Frankryk, Dultschland, Italië. Por tugal stelt er geen prys op, deel te nemen aan deze controle, zoolang deze wordt uit geoefend door genoemde vier landen. De vertegenwoordigers van de vier ge noemde mogendheden beloofden, het voor stel tot controle, zooals dit is uitgewerkt door de technische commissie, voor te leg gen aan hun regeeringen. De subcommissie zal Maandag a.s. op nieuw byeenkomen. Toch verluidt, dat de sovjet-Russische regeering de Turksche regeering heeft aan gekondigd, dat een aantal oorlogsbodems van de Zwarte Zeevloot de Turksche zee engten zullen passeeren. Het zyn een vier tal torpedojagers en de beide kleine krui sers „Tsjerwonnaya Ukraina" en „Profin tern". Deze aankondiging is overeenkomstig de conventie van Monterux. Cubaansche politie houdt vrywilligers voor Spanje aan. Te Havanna zyn met de „He de France" 170 personen van verschillende nationali teit aangekomen, die zich naar men meen! naar- Spanje wilden begeven. De speciale politie stelt een nauwkuerig onderzoek ln. Spanjaarden konden zonder moeite van boord gaan. De overigen mochten slechtsde reis voortzetten, voor zoover zij in het be zit van voldoende geld waren voor den overtocht naar Frankryk. De anderen wer den ter beschikking van de politie gehou den en zullen spoedig worden teruggezon den. Caballero dreigt met aftreden, De minister-president Caballero heeft gistermiddag een stuk gepubliceerd, waarin hy te verstaan geeft, dat hy zich genood zaakt ziet af te treden, indien hy in de binnenlandsche politiek op zekere tegen werking blijft stuiten, die de regeering op het oogenblik in haar handelingen belem mert. De nota is opgesteld, nadat Cabal lero in den loop van den middag eenige besprekingen had gevoerd met verschillend» leden van het kabinet. Buitengewone vergadering van den generaliteitsraad van Catalonië. De Catalaansche generaliteitsraad heefi gisteren onder voorzitterschap van Com- panys een buitengewone vergadering ge houden. Het officieuze communiqué omvat vijf punten, n.l.: Ten eerste: in het openbaar verklaart de generaliteit dat zy de sociale hervormin gen, welke het volk eischt en welke reed» op het programma van de generaliteit staan, tot een goed einde wil voeren. De generaliteit hoopt hierby op het vertrou-1 wen van het publiek. Ten tweedede vakvereenlgingen en po litieke organisaties, welke in de generali teit zyn vertegenwoordigd, zyn de uitdruk king van den wil des volks en de regeering zal niet toestaan, dat tegen dezen wil wordt gehandeld, noch zal zy toestaan, dat mis bruik van macht of daden tegen de beslis singen van de generaliteit ongestraft blij ven. Ten derdehoewel de generaliteit het par ticulier of collectief initiatief naar waarde schat, kan zy toch niet toestaan, dat beslis singen, die niet door haar zijn goedge keurd, in praktyk worden gebracht. Ten vierde: de generaliteit hoopt, dat de politieke- en vakorganisaties de noodzake- ïykheid inzien om de particuliere belangen ondergeschikt te maken aan het belangden oorlog te winnen. Ook gelooft zy, dat men vertrouwen moet hebben in de pogingen van de generaliteit om zoo spoedig moge- HJk met de regeering van de republiek te komen tot de organisatie van een geregeld leger onder eenhoofdige leiding. Ten vyfde: de generaliteit wijst met na druk er op, dat hier geen sprake is van een verklaring zonder meer. Deze beslissingen zullen onmiddeliyk worden gevolgd doff een energieke actie. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen Visschery-medewerker) De afgeloopen maanden hadden voor den afzet van haring gunstiger kunnen zyn. Het weer heeft niet meegewerkt; een vorstperiode werkt steeds stlmuleerend op het haringverbrulk. doch van een echten winter is geen sprake geweest. Toch zijn er wel enkele factoren ge weest, die den haringafzet aan den an deren kant weer bevorderd hebben. In de eerste plaats denken wy hier aan de slechte vangst in Noorwegen. De Noorsche haring moet van slechte kwaliteit en duur zyn; zy kan niet. zooals dit andere jaren het geval was, met de Hollandsche haring concurreeren. Engeland, onze grootste con current. schynt zyn voorraad geheel ge ruimd te hebben; van deze zijde hebben vrij dus op dit oogenblik geen mededinging. Belangryker is nog, dat Engeland ln Hol land als kooper van haring optreedt; een feit, dat in de geschiedenis nog niet is voorgekomen. Het sclrijnt. dat de rookeryen druk werk hebben voor de binnenlandsche markt. Het ziet er naar uit, dat de voorraad Steurha- ring zeer spoedig geruimd zal zyn, tenge volge van den verminderden Noorschen import en de Engelsche aankoopen. Hoewel het met den export in het alge meen sneller had kunnen gaan, schynen de voorraden overal flink te minderen en het ziet er wel naar uit, dat deze voor den aanvang van het nieuwe seizoen uitgeput zullen zyn. By de verschillende reederyen Is men thans reeds druk bezig met het in ge reedheid brengen van het vischtuig voor het nieuwe seizoen. DE TREILVISSCHERIJ. De vischprijzen zyn over de geheele linie sterk teruggeloopen. Zoowel de grove vlsch- soorten als kabeljauw en de fynere als tong waren zeer goedkoop. De vlschhandel heeft momenteel weer te kust en te keur; van een tekort ls geen sprake meer. Het blyft te betreuren, dat er niet wat meer stabilisatie in de prijzen bestaat; veertien dagen geleden hadden wij nog toppryzen, momenteel zlln de pryzen weer te laag. Len meer gelijkmatige prys zou het visch- gebrulk zeer ten goede komen. Wie zal hiervoor nog eens een oplossing brengen? De besommingen van de loggers waren zeer ongelijk. Een groote motorlogger be- somde nog f. 1800; doch er waren er echter een groot aantal, die de f. 500 niet konden halen, en by zulke moet geld by. Tegen verschillende reederyen is proces verbaal opgemaakt voor het aan boord hebben van treilnetten, welke niet aan de vereischte maaswydte voldoen. (Van onzen correspondent) Weekoverzicht De handel heeft deze week niet verlegen behoeven te zitten om kabeljauw, want die was er in overvloed, zoowel van de Moray. Firth als van de Groote Bank. Jammer, dat de markt nog zoo snel op groote aanvoeren reageert en het vet er zoo gauw af is. B waren Maandag booten met 2000 a 2500 stuks kabeljauw en deze konden nauwe- lijks f. 2000 besommen. Met schelvisch n dit nooit zoo gauw het geval, want deze was van de week nog lang niet goedkoop en er zijn toch booten met mooie schel- visehvangsten aan de markt geweest. Alhoewel de visch over het algemeen goedkoop was, werd ze toch nog niet cadeau gegeven. Braadvlsch en wijting waren wjj minste aan den hoogen kant en feiteW» was alleen de groote schol goedkoop, maar die was er dan ook naar; meer kult dan visch. Er waren 36 trawlers, 50 loggers, 5 kot ters en l beuger aan de markt. Geweldig besommingen werden weinig gemaakt. j* „Gerberdina Johanna" stond aan de spi» met f. 4700. Boven de f. 3000 kwamen veron nog de Gloria, Aneta, Bloemendaal, en™' tine, Schoorl en Hercules. En nu is de bokking weer in aantoon en de bokkingtyd is voor de trawlvisscB®™ altijd een slechte tyd. Dan zullen de sen letjes ook wel goedkooper worden kunnen we minder gunstige resultaten de kustbooten en de loggers verwachten- 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10