BUITENLAND 1EIDSCH DAGBLAD Vrijdag 2i Februari 1937 r VAN m etlaa6d, HOUTEN'S tUs >iev«»/l CACAO Vf\ Incidenten in Senaat en in Gent. Hoe Ras Desta viel. VRAGENRUBRIEK CORRESPONDENTIE BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Thijs IJs en het verdwenen Noorderlicht DE ALGEMEENE TOESTAND Minister Hull over het resultaat der conferentie van Buenos Aires. Sprekend over dc resultaten der confe ctie van Buenos Aires, zeide de Amerlk. minister Huul, niet te kunnen gclooven, dat [oven de krachten der tegenwoordige staatslieden zou gaan, een einde te maken san de neiging te voeren naar Internatio nale anarchie en een daaraan tegenoverge- steiden weg te doen Inslaan. Op dezelfde principes als Buenos Aires werden aange- tomen, kan de wereld het gebouw van een Juurzamen vrede opbouwen en ik hoop van pntcher harte, dat zij dat zal doen. Te Buenos Aires hebben de Amerikaansche tolken hun overtuiging gedemonstreerd, Bat de handhaving van den vrede den terugkeer vraagt van diepen eerbied voor het internationale recht en oprechte zorg toor de principes, welke de Internationale Betrekkingen beheerschen. Dit uitspreken tan vertrouwen in de wenschelijkheid en mogelijkheid van een georganiseerde wereld voor vrede en beschaving ls niet alleen mogelijk op ons halfrond, doch in alle andere deelen der wereld. De principes, die aan de organen van de conferentie van Buenos Aires ten grondslag liggen, zijn universeel in hun toepassing. De toekomst onzer geheele beschaving is gebonden aan de aanvaarding door alle regeeringen van deze fundamenteele principes. Een regee- ring. die hiervoor ln de plaats stelt een politiek, gebaseerd op eigen liefde en stre wn naar steeds verder toenemende be- tapeningen, bewijst een der slechtste diensten niet alleen aan de wereld, doch aan eigen volk. Tijdens een diner voor vertegenwoordi- jers van het leger verklaarde de Tsjecho- Slowaaksche president Benesj o.a.: Ik ge loot niet dat spoedig een oorlog zal uitbre ken, ik ben van meening, dat de vrcdes- betuigingen, die men den laatsten tijd in Ingeland, Frankrijk en Duitschland heeft kunnen hooren, oprecht gemeend zijn. BELGIË In den Senaat is de kwestie van de pen- doenen van de gouverneurs der provincies ksproken. De frontist Van Dieren vroeg verdaging tin de behandeling. De socialist Lalemand khandelde hierop Van Dieren als een ilown, waarop deze verzocht Lalemand tot Ie orde te roepen. Hierdoor ontstond een imult in den Senaat dat een oogenbllk relgde in een handgemeen te ontaarden. De voorzitter schorste de vergadering en idat de zitting weer was hervat, ver aarde Lalemand, dat hii zijn meening ter Van Dieren handhaafde, doch het tot if orde roepen aanvaardde. Het verdagen van de behandeling van if kwestie der pensioenen werd tenslotte Eft 73 tegen 31 stemmen bli twee onhou- dingen verworpen. Olsteravond zou de premier, Van Zeeland wor de leden van de Kamer van Koop- iindel van Gent een voordracht houden. Oe bijeenkomst was belegd in het gebouw <er Kamer aan den Kouter. Toen de heer Van Zeeland oo het podium '«scheen, naast hem hadden de minjs- tfr; De Schrijver en Lippens, de gouver- beur van West-Vlaanderen Ingenbeek en ie burgemeester van Gent, van der Stegen, (laats genomen. steeg een helsch kabaal W. dat veroorzaakt werd door rexisten. die iki onder de luisteraars hadden gemengd. Men riep: „Aftreden", „Er uit" en vervolgens: „Degrelle" „Degrellc". De leider der rexisten. die zich per soonlijk onder de aanwezigen bevond en tamelijk dicht bij het spreekge stoelte stond, wilde daar op klimmen. Anderen wilden hem dit beletten. Er ontstond een handgemeen, hetgeen de politie deed ingrijpen. Een twintigtal ordeverstoorders werd opgebracht en ingesloten in de brand wacht onder den Kon. Fransehen Schouwburg. Tot de gearresteerden be hoorde Degrelle. Tijdens de vechtpartij werden verschei- personen licht gewond Toen de orde I •is hersteld hield de premier rustig zlin 2®- Na afloop zlin de Rexisten weer in itiiheid gesteld. FRANKRIJK Het program van het Volksfront. In een gisteren gehouden vergadering van het uitvoerend bureau van de socia listische en republlkelnsche Unie is aan de afgevaardigden opdracht gegeven ln de eerstvolgende vergadering van het centrale comité van het Volksfront een resolutie in te dienen, waarin aan dit comité wordt voorgesteld een conferentie bijeen te laten komen, welke belast zou zijn met het be- studeeren van de problemen, die opgeko men zijn en waarin niet voorzien is in het kader van het aanvankelijk program van het Volksfront. De resolutie voegt hieraan o.m. toe: „geen enkel nieuw program kan worden uitgewerkt, zelfs niet door de regeering, zonder normale en regelmatige beraadslaging met alle organisaties, die deel uitmaken van het Volksfront, aange zien het gevaar van oneenlgheid te groot zou zijn, wanneer een program zou worden ingediend door een groepeering na een zijdig te zijn aangenomen. Trouw gehecht aan de gemeenschappelijke ondernomen inspanning waarschuwt het uitvoerend bureau het Volksfront tegen alle initiatie ven, die uitgelegd zouden kunnen worden als een ontbdndingsmanoeuvre op een oogenblik, waarop men verkeert ln de meest delicate phase van het experiment en waarop de toegenomen verantwoorde lijkheden een maximum van samenhang eischen". De Senaat heeft het door de Kamer aan genomen wetsontwerp, waarbij de regee ring gemachtigd wordt bij decreet de douane-tarieven te wijzigen en maatrege len te nemen tegen dumping, besproken. De verschillende artikelen van het ont werp werden zonder tegenstand aangeno men, doch toen het ontwerp in zijn geheel in stemming werd gebracht, werd het ver worpen. De stemming had plaats door handopsteken. Deze uitspraak van den Senaat wekte zeer veel verbazing. DUITSCHLAND De Kerkstrijd. Cc minister van binnenlandsche zaken ®clt in overleg met den minister van Jhedlenst een besluit genomen, waarbij het geestelijken verboden wordt van den «nsel de namen bekand te maken van •■Mie hebben verklaard den christelijken "Wienst af te zweren. "It decreet verbiedt in het algemeen de *®en dezer personen mede te deelen. RUSLAND Tien Duitschers uitgezet. Tien van de 45 Duitschers, die sinds j.l. gevangen zitten, beschuldigd 2*1 spionnage en nationaal-socialistlsche ï^ganda, zullen over dc grens worden jljb ai naar Duitschland worden gezon- J2 overige gevallen worden verder on- j°cht. t 'ls nog niet bekend wanneer de zaak "telbare behandeling zal komen. ENGELAND De defensie-credieten. De Kroningsfeesten. In het Lagerhuis heeft Neville Cham berlain gisteren het bewapeningsontwerp in tweede lezing Ingediend. Hij zelde o.a., dat hij tot zijn genoegen heeft gezien, dat de door de labour-oppo- sitie ingediende motie tegen het ontwerp dit niet kwalificeert als een maatregel, welke vermoedelijk tot een oorlog moet lei den, zooals Attlee eerst heeft gezegd. De minister herinnerde er aan, dat de Britsche regeering steeds herbewa pening heeft gezien als een verfoeilijke noodzakelijkheid en veel liever wensch- te, dat de mogendheden haar wan trouwen prijsgaven en haar eischen en grieven op redelijke wijze bespra ken. Zelfs op het oogenblik. nu de vooruit zichten zoo ontmoedigend schijnen, wan hoopt spreker niet absoluut er aan, of een middel zal worden gevonden, waardoor het niet noodzakelijk zal blijven den waanzin van de herbewapening tot het einde toe door te voeren. Ondertusschen kan het land zich niet veroorloven, met de handen in den schoot te blijven zitten. De regeering moet zor gen voor de veiligheid van het land en het land moet in staat zijn, te voldoen aan zijn internationale verplichtingen. Neville Chamberlain antwoordde vervol gens op de tegenwerping, dat het crediet van het land door deze leening verzwakt zal worden en zelde. dat gedurende de af- geloopen zes jaar het crediet van het land op zulk een hechten grondslag is geplaatst dat het nog grooter leeningen zou kunnen dragen. De voorgenomen leening kan den economischen toestand van het land niet schaden. Zoolang de leeningen het door het land gespaarde kapitaal niet te boven gaan, zal geen inflatie ont staan cn ieder weet, dat 400 millioen pond sterling slechts een deel is van het gespaarde kapitaal. De afgevaardigde van de labour-partij, Lee Smith, diende een resolutie in, waarin wordt voorgesteld, het ontwerp van de re geering te verwerpen. O.a. zeide Lee Smith, dat het ontwerp van de regeering geen enkel probleem oplost en een gewone schokbreker ls. Ten aanzien van de buitenlandsche po litiek van de regeering zelde Lee Smith, dat een „weekeind-verrassing" eerder ge richt zal zijn tegen Tsjecho-Slowakije of de Balttsche staten dan tegen Engeland en het is hoog tijd, dat beslist wordt op welk punt definitief weer stand zal wor den geboden aan een aanval en dat een veiligheidssysteem door bemiddeling van den Volkenbond wordt georganiseerd. De oud-kanselier van de schatkist, Ro bert Horne, zeide, dat geen moeilijkheid bestaat in het aangaan van de voorgeno men leening, welke over een aantal jaren ls verdeeld. De oud-kanselier voegde hier aan toe, dat wanneer de defensieve maat regelen genomen zijn, Engeland met meer kracht kan optreden ten gunste van den vrede. Sir John Slmon sprak het slotwoord. Hij definieerde aldus de bedoelingen der re geering: „Wat thans door de regeering aan het Lagerhuis wordt voorgelegd, beteekent geen nieuwe politiek met een doel, dat af wijkt van wat zij tot dusverre heeft nage streefd. Het onder oogen geziene doel blijft het verkrijgen van een Internationale overeenstemming en een versterking van de fundamenten van den wereldvrede. De opgelegde herbewapening beteekent niet, dat dit doel verlaten wordt. Zij beteekent het toepassen van nieuwe methodes, die wij gehouden zijn te aanvaarden teneinde het doel zekerder te bereiken. Wij beschou wen de herbewapening niet als een doel op zich zelf. Wij geven ons volledig reken schap van de onvruchtbaarheid van deze politiek, een noodlottige onvruchtbaarheid, die tot resultaat zou hebben een onop houdelijke opstapeling van bewapeningen. Ons eerste experiment heeft ons getoond, dat wij geen Internationale overeenstem ming zullen krijgen voor den wereldvrede door middel van relatieve ontwapening, terwijl andere groote naties zich tot de tanden bewapenen. Wij zijn er van over tuigd, dat wij den vrede zuilen versterken en de vooruitzichten zullen verbeteren door onze defensie op een beter aangepast peil te brengen. De geheele wereld weet, dat dit land slechts de handhaving van den vrede nastreeft en dit ls het program, dat ten doel heeft onze bijdrage tot den wereldvrede doeltreffend te maken." Daarop zijn de credieten met 307 132 stemmen goedgekeurd. De begrooting van civiele uitgaven en gewone inkomsten voor ieder departement voor het belastingjaar, dat op 1 April as. begint, is gepubliceerd. Hierin zijn niet op genomen de uitgaven voor de nationale verdediging, noch de ontvangsten uit de inkomstenbelasting. De civiele uitgaven voor 19371938 wor den geraamd op 408.053.605 pst., de ont vangsten uit douanerechten, posterijen en dominions worden geraamd op 86.244.600 p.st. De speciale Volkenbondsbegrooting bedraagt 144.500 pst., tegen 271.500 p.st. in het vorige jaar. Daarentegen zijn de be grootingen van binnenlandsche zaken en van waterstaat gestegen. De raming van de buitengewone uitgaven voor de kroning is vastgesteld op 303.000 p.st. De minister van arbeid heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat ln de Kroningsweek of de daarop volgende aan ingeschreven werkloozen per gezinshoofd een extra uitkeering van een halven kroon 12'/- shilling) zal geschieden plus een shil ling extra voor elk kind onder de 16 jaar. Minister Simon deelde nog mee dat er geen amnestie of verkorting van gevange nisstraffen bij gelegenheid van de Kroning zou afgekondigd worden. Er was een goed werkende regeling om gevangenen bij goed gedrag een deel van hun straf kwijt te schelden en er was geen reden om in dit geval verder in te grijpen en deze verkor tingen aan 'n bepaalden datum te hechten. Baldwin heeft medegedeeld, dat Dinsdag a.s. in het Lagerhuis een debat over de buitenlandsche politiek zal worden gehou den. Ook het debat ln het Hoogerhuis, zal op dien dag worden voortgezet. ITALIË. In een verslag aan den Duce heeft Maar schalk Graziani bijzonderheden medege deeld over de gevechten, welke zich hebben voorgedaan in de weken, voorafgegaan aan de gevangenneming en terechtstelling van Ras Desta. in Hij zegt daarin., dn tl Ras Desta een voor gevoel had van heti gevaar, waarin hij ver keerde en verscheidene .malen door afge zanten zijn onderwerping heeft aangeboden waarbij zijn volgelingen deden gelooven, dat zyn strijdkrachten verminderd waren en bijna zonder wapens. Hij ging evenwel voort, zoo veel mogelijk strijdkrachten te verzamelen om verzet te bieden. „Daar gij den indruk had" aldus vervolgt Graziani in zijn verslag aan Mussolini, „dat hij probeerde tijd te winnen, hebt gij mij bevolen, aan deze manoeuvre een einde te maken door Ras Desta zeven dagen gele genheid te geven zich aan te melden". Ras Desta zeide, dat dit bevel niet aan zijn verwachting beantwoordde. Aan het einde der zeven dagen is de maarschalk naar het merengebied vertrokken. Hij geeft dan een overzicht van de gevechten, welke op 20, 21 en 22 Januari j.l. werden geleverd in de buurt van Arbagon Nachevena, waar bij den opstandelingen een nederlaag werd toegebracht. Zij moesten vier stukken ge schut. dertig mitrailleurs en 5000 geweren achterlaten. Direct daarop keerden 15.000 personen in hun land terug. Ras Desta vluchtte naar het onherberg zame gebied van Dallo, waar hij den steun kreeg van Beiene Merid, die naar dat ge bied was uitgeweken na zijn nederlaag in Bale. De opstandelingen waren geconcentreerd te Garache en Gambata op 250 K.M. van Addis Abeba. Op 19 Februari kwam het te Gcggetti tot gevechten, die twee dagen hebben geduurd. Betene Merid werd gevan gen genomen en doodgeschoten, terwijl Dedsjas Gabre Mariam bij de gevechten sneuvelde. Ras Desta vluchtte, doch hij werd op 24 Februari ingehaald door een afdeeling krij gers uit Trige van Desjas Tocloe, die onder bevel stonden van kapitein Tucci. Ras Desta werd gevangen genomen en direct gefusileerd. Graziani eindigt zijn rapport met de vol gende woorden: „Ik ben er trotsch op, u de volledige overwinning te kunnen melden, welke ons zal veroorloven ons zonder be zorgdheid te wijden aan den opbouw, van het keizerrijk". HONGARIJE De gebeurtenissen te Pees. Er zijn maatregelen genomen om de mijnwerkers te Pees tot overgave te bren gen. Volgens zekere inlichtingen zou men overwegen de mijnen te evacueeren met behulp van gendarmerie en militairen. Nu eerst wordt bekend, dat bli anti- semietlsche betoogingen te Boedapest die door de studenten gehouden werden, ver scheidene ruiten van Joodsche gebouwen zijn ingegooid. Evenals in andere universi teitssteden werd ook ln Pees een anti- semietische studentenbetooging gehouden. De rector van de universiteit nam hieraan deel, HU verklaarde dat in de voorafgaande iaren de numerus clausus niet streng ge noeg in acht genomen was. In de toekomst zouden niet meer dan vijf procent van de studenten joden mogen zlin. De minister van onderwijs heeft de rectoren der univer siteiten telegrafisch bijeengeroepen voor een vergadering die Zaterdag gehouden zal worden, teneinde de rust ln de universi teitssteden te herstellen De colleges aan de universiteit van Pees zün tot het begin van de vorige week stopgezet. 7059 (Ingez. Med.) TSJECHO-SLOWAKIJE Leger-versterking. De Kamer nam een wetsontwerp aan, waarbij de regeering gemachtigd wordt het iaarlijksch contingent dienstplichtigen, thans vastgesteld op hoogstens 75.000. te verhoogen „tot een cijfer, dat in overeen stemming zal zlin met de behoeften van het leger". Vóór het wetsontwerp stemde de regee- rlngsmeerderheld. waarbli zich de rechtsche oppositie had gevoeed. Alleen de afgevaar- dgden van de Sudeten Duitsche Partij stemden tegen In de Kamer werd verder een levendig debat gevoerd over de onlangs tot stand gekomen overeenkomst inzake de Duitsche minderheden. De afgevaardigde van de Sudeten Duitsche Partij Sandner, verklaar de. dat dit een manoeuvre is om de politiek van zijn partij schipbreuk te doen lijden en dat Duitschers, die deze overeenkomst aannamen, niet ver af waren van verraad. Sandner werd herhaaldelijk geïnterrum peerd en tenslotte raakten de Sudeten Duitsche afgevaardigden slaags met de communisten Nadat de zitting was ge schorst. duurde de strijd nog voort zonder dat men erin slaagde de vechtenden te scheiden. Het is de eerste keer, dat dergelijke in cidenten zich voordoen in het Tsjecho- Slowaaksche parlement. VEREENIGDE STATEN DE VOLMACHTEN VOOR HANDELS VERDRAGEN. De stakingsactie. Het :s eenlgszins eigenaardig geloopen in den Senaat met de goedkeuring van de verlenging der volmachten voor president Roosevelt om onderhandelingen te voeren over handelsverdragen. Het Huls van Afge vaardigden had er zijn goedkeuring reeds aan gehecht. Het merkwaardige feit deed zich nu voor. dat kort voor dat over het ontwerp gestemo zou worden, vier Senato ren er in slaagden een amendement te doen aannemen, waarin bepaald werd. dat de rechten aldus moesten vastgesteld worden, dat de buitenlandsche producten niet goed- kooper zouden worden dan de Amerikaan sche productiekosten voor deze producten bedroegen De voorzitter. Pat Harrison, lid van de flnancleele commissie, die het ont werp behandeld Keert, waarschuwde hier- 6969 op. dat dit amendement het program van handelsverdragen oractlsch zou ombrengen. Men nam het daarop wederom in behan deling en verwierp het met 42 tegen 39 stemmen. Op het oogenblik zijn in de Ver. Staten ongeveer 27.000 arbeiders, behoorende tot verschillende industrieën in staking. Deze stakingen zijn over het algemeen plaatse lijk en van korten duur. Men verwacht geen algemeene staking in eenigerlei industrie vóór 1 April, den datum waarop de bond van arbeiders in de staalindustrie soortgelijke eischen zal indienen als de arbeiders in de automo- bielndustrie. Vierhonderd stakers, die de vliegtuigfa brieken van Douglas sedert drie dagen be zet hielden, hebben de lokalen thans ont ruimd na een sommatie van de politie. Er deden zich zeen wanordelijkheden voor. R. N. te B. Het verstrekken van derge- gelijke adressen valt buiten het kader dezer rubriek. Daarvoor dienen de advertentieko lommen. L. v. V. te L. Dat ls volslagen wettelijk! E. S. te L. Doe wat azijnzuur met water in den ketel en laat dit koken. G. v. S. te L. Een middel daartegen is ons niet bekend. Me). H„ te L. Secretaris van de gym- nastiekvereenlglng „D.O.S." Is de heer S. G. Jansen, Emmalaan, 51, Oegstgeest. J. van Z., te S. Voetbal-spelregelboek jes zijn verkrijgbaar bij het bureau van den Kon. Ned. Voetbalbond, v. d. Spieghel- straat, Den Haag. L. te L. Het privé adres van jhr. L. O. C. A. van Lidth de Jeude ls: Benoorden hout 90, Den Haag. J. M. te L. Uw Ingezonden artikel wordt niet opgenomen, omdat het voor een bepaalde vereenlglne propaganda maakt. A. J. de W. te L. Uw schrijven geeft ons geen aanleiding om op deze kwestie in te gaan. OVERLEDEN: H. P. Heruer, wedn., 55 J. 16. Thijs kreeg den Eskimo met 't dom gelaat dan weldra aan de praat; zoodat de reizigers, met heel veel Esklmosche woorden, het volgende verhaal nu hoorden: „Er woont, naar 't schijnt, heel ver ln 't Noorden, een goede Ijsberg- geest, die tot nu toe de maker van het Noorderlicht steeds ls geweest. Zijn naam ls Pegeltorecht. Hij had een EsteLmo als knecht, en die vertelde ln dit dorp voor 'n week of tien, dat hij het maken van dat licht zélf had gezien. Dat gaat dan schijnbaar zóó ik weet het niet precies, want 'k ben maar zoo'n domme Eskimo Pegelbrecht ls in 't bezit van 'n grooten edelsteen zóó'n groote is er nergens een en als hij daar een kaars onder laat branden, spreidt zich het licht uit over alle Noordelijke landen! Dit nieuwsbericht ging heel snel voort en toen nu ied're Eskimo het had gehoord, was er een vergade ring, waar iedereen toen praten ging; maar ik heb daar geen woord vernomen, want ik mocht er niet komen ik was te dom en veel te oud zei 't opperhoofd, heer Obbekoud. En daarna gingen allen samen naar het Noorden toe zij lieten mU geheel alleen. Dat was, toen 't Noorderlicht nog scheen, doch een paar dagen nadat allen waren W,eggegaan. stak Pegelbrecht zijn kaarsje blijkbaar niet meer aan!" Thijs riep: k Begrijp het al; wij moeten niet meer dralen, maar snel die Eskimo's gaan achterhalen!" hij tikte ook oom Brom eens op den schouder. „Ja ja, 'k ga mee", zei die; „maar dénk er om; ik word al 'n da»Je ouder l."

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 15