[EIDSCH DAGBUD - Tweede Bied Woensdag 24 Februari 1937 Gemeenteraad van Leiden De strijd in Spanje NAGEKOMEN BERICHTEN KERK- EN SCKOOLNIEUWS f1' de Ongevallenverzekering betreft, - draagt de gemeente eigen risico. Ver- van de premie is zeer verdedigbaar, |v hoe in 13 jaar het fonds met ruim P.OOO steeg. Zelfs over langer termijn situatie dus gunstig. Er is dus aller- ;a'. reden om te werken met het systeem flgen-risico. Maar als er nu eens iets 'Ss gebeurt, vraagt men zeker, maar iou deze halveering wellicht ook niet i Maar groote tegenvallers zijn in het den ook wel gedragen met winst. J:i; gemiddelde risico moet genomen f van een langen termijn, niet over |?5 of korter. BEURSO VERZICHT U hebt voorrang +V+<É>+A.+ 4-4 LAND- EN TUINBOUW VRAGENRUBRIEK Uit de Omstreken Welke reclame toeristen trekt. Uit de Rijnstreek Thijs IJs en het verdwenen Noorderlicht (De zitting van heden). DE BEGROOTING. Derde dag. B. EN VV. AAN T WOORD. Wethouder VERWEY heeft een gevoel rin teleurstelling over het gemak, waar- nede diverse bezwaren zijn geuit. Daaruit :ekt miskenning van de zware taak, jarvoor het college, doch ook de raad zich esteld ziet. Dit gelet op dit tijdstip en de sie belangen, die niettemin aan ons zijn ^vertrouwd. Spr. vroeg zich tijdens het l;bat af, of vele raadsleden zich wel be- njst waren van de verhoudingen. Een aanzienlijk deel van den raad schijnt pr. echter te hebben bevredigd. In meerdere mate dan bij de begrooting »r 1936 baarde de begrooting 1937 B. en sorg. Het sluitend-maken was lastig, it kan niet anders, gelet op den baro meter der tijden.' Daardoor is deze begroo- r.f een levend stuk realiteit! Wat de realiteit is, daarop geeft het aan- I werkloozen antwoord: nog steeds stij- ;nd tot over de 5000 begin van dit jaar. De steun steeg bij M. H. van f. 702000 tot 739000 en bij sociale zaken van f. 1.100.000 It f. 1.245.000. En toch hebben B. en W. th niets te verwijten ten aanzien van uit- xring van werken! Niettemin hoopt spr. op succes voor de w-Werk-commlssie. De belangrijkste conclusie is: zoolang werkloosheid blijft stijgen, zullen de amtieele zorgen blijven groeien. Dit moet i raad voeren tot beperking in zijn cri- ■k! De heer DE REEDE wees op de slinking ir reserves, doch daaraan ts slechts econo- ische waarde toe te kennen. De groote i van vele ingezetenen en de plicht der rerheid te steunen, noodzaken tot aan- isting der reserves. Te betreuren, doch het een nationaal en internationaal ver zinsel. De raad als vertegenwoordigend lichaam eelt zich rekenschap te geven van deze iliteit. Gaan wij verschillende voorstellen van B iW. op deugdelijkheid onderzoeken, zon- iets anders daarvoor in de plaats te Ben, dan is dit een vrijheid, waaraan B. [W. zich niet mogen schuldig maken, an- i is geen begrooting sluitend te maken a de gemeente niet te besturen. Een andere weg dan B. en W. wijzen, is er ictisch niet! Iliet de devaluatie ls in deze begrooting |ei rekening gehouden. Men kan alle; een zwarten bril bezien, doch dit wil L niet. Wel was de eerste kennismaking fiangenaam door het stijgen van prij- doch anderzijds voorziet hij later voor |i!:n, zie b.v. de rente-verlaging van lee- -nn en de stijging van vermogen- en |::ièmebelasting, welk proces echter its langzaam zich zal ontwikkelen. Op i duur zal ook hier daling der werk meid moeten komen. De laatste jaren liet aantal vestigingen hier ter stede Plegen. Er is dus z.i. reden, de toekomst vertrouwen tegemoet te zien. I'.ieeren is vooruitzien, anders wordt pit de taak van een wethouder onhoud- wenschelijkheid om eenige dekkings- lidelen niet toe te passen, erkennen B. kW. op zich zelve, doch de toestand pgt. De egalisatie der bezuiniging aan de ptfabrieken berekent een jaaxlijksche piniging van f. 70.000 en na 4 jaar nog Kt. De egalisatie der pensioenlasten zal 121.000 besparen op deze en volgende be- »tmg. Wij zaten aan maatregelen onzer teouders, die wij nu willen wijzigen, «re tijd vraagt zijn eigen maatregelen. [Ook het rijk doet principieel hetzelfde. De concentratie van onderzoek van M. en Armenraad, zal een f. 7000 opbren- terwijl de Armenraad volledig als plandige inrichting bewaard blijft. 1 irt zal deze concentratie intreden, e besparing op de leening bij de Rijks- ïït-teringsbank. nog 12 ton groot, is nog ft teregeld, doch op verlaging mag toch bekend worden, gelet op de gevoerde plwisseling, waaruit spr. citeert. B. en rijn dus gerechtigd daarmede rekening Ihouderi. Fsar het rente-percentage tot 3'/i pCt, prakt, kan een percentage van 6 pCt. t worden gehandhaafd. >e heer GOSLINGA: Daartoe heeft de bwnte zich echter verplicht! WETHOUDER: een ander middel van aW. if. 33.5001 is de afschrijving op het ptaal der Duinwater Mij. na te laten, Kien volkomen gerechtvaardigd is. Hier pi de afschrijving zuiver den vorm van t kapitaal-vorming, in strijd van die bij |tairijven. In deze zware tijden kan deze 'rijving best 1 of 2 jaren achterwege L'ïn- r -'-de herberekening der pensioenen. Er J-Hrdaad reden om te vreezen dat dit Ontwerp er niet zal komen, doch her- "■lijk dringt de regeering aan op het houden met voorgenomen maat- en uitgegeven circulaires en zoo f1 B.en w. in Aug. vorig jaar ook, toen ;*etend, dat dit ontwerp wel niet zal POan. Mmtlngenteeringsbesluiten van Maan- "Ud zullen echter ruimschoots opwegen ■pdeze financieele tegenvaller. ■f subsidies. Verschillende subsidies zijn tekort, doch op andere hebben B. en W. t!™erzoek bezuinigd. Tegen eenige van l^zuinigingen is uit den raad bezwaar Zoo b.v. voor de ziekenverpleging b Hkgebouwen. De rekening over 1935 7e Wijkgebouwen wettigt echter z. i. 'E'lg, gelet ook op de aflossing van WILBRINK: over 1936 is er een fc; Wethouder zeeft dan nog eenige |L_[' door samenwerking ook niet iets I: '"en? De directeur van den Gezond heidsdienst oordeelde deze verlaging recht matig. De verlaging der storting In het reserve fonds der Lichtfabrieken doet de spaarpot op zich zelf intact blijven. De halveering doet zelfs de reserve nog toenemen. Op de electrlcite'tsfabriek ls al 60 pet. afgeschre ven dat telt ook mede. De onderwijs-bezuiniging. Vorig jaar zeide de heer Goslinga. dat daarover met hem was te praten. Nu is f. 10.000 bezuinigd, f. 8.000 op het bewaarschoolonderwijs. Daar over is overleg gaande doch resultaat, is nog niet bereikt. Hoewel in 1934 f. 30.000 onvermeld werd aanvaard door den raad weigert nu een deel mee te gaan, hoewc' volkomen inlichting later is toegezegd. Doch daarover straks nog. In B. en W. is eenge malen verschil van inzicht gebleken dat is juist en 't zal mis schien nog wel eens voorkomen. Wil men uit gebrek aan homogeniteit noemen, het zij zoo, doch daardoor behoeft de bestuurs kracht niet te verminderen. Van ondermij ning van het parlementaire stelsel daar door is geen sprake. Dit College is niet de mindere in be stuurskracht van vorige Colleges, dat durft spr. verklaren. De financieele politiek van het College is niet gewijzigd, zeide de heer Beeken kamp. Inderdaad, spr. wil een solide poli tiek, die de stad veilig stelt. Maar 't voor stel van den heer Goslinga dan? Er is dus toch v/el een andere richting ingeslagen, naar het schijnt. Den heer De Reede betwist spr., dat er eenige camouflage is in deze begrooting. De vervallende f. 18 000-post ls al weer ge dekt, En het welslagen der leening is ver zekerd, waaruit zeker blijkt, dat deze be- grooting niet gecamoufleerd kan zijn. Overeenkomstig de administratieve voor schriften worden de batige saldi van een jaar ten goede gebracht aan het daarop volgend jaar (1935 dus naar 1937 enz.). Dit aan den heer Lombert Bij het laatste fietsencontract is een voordeel van 2'/i duizend gulden verkregen, doch het contract loopt over 5 jaar. Wij zijn nu in het tweede. Het college heeft af schaffing van dienstrijwielen nagegaan, doch ondoenlijk gevonden uit een oogpunt van voordeel voor de gemeente. De telefoonkosten zijn met 10°/o gedaald; de heer Lombert wil nog verder gaan, doch het gemeente-belang kan toch niet ge schaad worden? Nalaten van onderhoud aan de Waag is ongemeen gevaarlijk, wil men dergelijke gebouwen van historische waarde in stand houden. BINNENLAND. NASLEEP DER VROEGERE SANCTIE MAATREGELEN TEGEN ITALIË. In hcoger beroep heeft het gerechtshof te Den Bosch, evenals de rectbank zulks deed, den koopman P. van H. vrijgesproken van de ten laste legging, dat hij in Maart van het vorige jaar 2800 kisten Italiaan- sche citroenen in ons land heeft inge voerd, ofschoon zulks tengevolge van de loen geldende sanctie-maatregelen verbo den was. De vrijspraak geschiedde op grond van het feit, dat niet was uit te maken, of het Itallaansche dan wel Egyptische citroenen waren. De officier van justitie, die een boete van vijfduizend gulden had geëischt, was tegen het vrijsprekend vonnis in hooger beroep gegaan. AMSTERDAM, 24 Febr. De reactie in Wallstreet riep. zooals te verwachten was. voor de Amerikaansche fondsen een gedrukte stemming te voor schijn. In de Staaiaandeelen en de Koper- v/aarden vonden nog vrii ruime omzetten Diaats, doch het koersniveau onderging een niet onbelangrijke verlaging. Ook de Amerikaansche kunstzijde-aan- deelen werden meerendeels beneden de vorige prijzen afgedaan. De handel oo de lokale markt was over het geheel genomen van kalmen aard In de Rubberfondsen evenwel ontwikkelde rich een drukke af faire. niet alleen in Amsterdam Rubbers, doch in verschillende andere aandoelen vormden zich open hoeken en daarbij kon een belangrijke koerswinsl worden behaald, die verband hield met de beschouwingen omtrent de huidige rubbersituatie Bij matige omzetten waren de Tabakken eveneens prijshoudend, waarschijnlijk in sympathie met de Rubberaandeelen, daar dé groote Tabaksmaatschappijen even eens belang bij dc rubbercultuur hebben. Voor Suikerfondsen werd slechts geringe belangstelling aan den dag gelegd. H. V. A.'s waren prijshoudend en eveneens was d:1 het geval met Nisu's en Java-cultures. Van do Industrieelen veroorzaakten A.K.U.'s nog de noodige beweging. Bij de opening stelde de koers zich omstreeks het slot van gisteren doch later op den mid dag trad een klein herstel in. Unilevers waren in doorsnee niet veel gewijzigd. De Philiosandeïlen hadden een zeer beperk te markt De Scheepvaartmarkt was stil. De koersbeweging was eenigszins onregel matig. dorti over het algemeen moesten kleine nadeelige verschillen worden opge- teekend. Voor de petroleumfondsen werden Koninklijken op kleine schaal verhandeld. De affaire is warrands Koninklijke was aanmerkelijk ingekrompen: nadat aanvan kelijk tegen f. 600 was gehandeld trad een daling in tot ca. f. 750, doch vervolgens kon een herstel worden waargenomen. Van de Amerikaansche petroleumaandeelen wer den Shell Unions wat lager afgedaan. De beleggingsmarkt was stil. In de koer sen van de Staatsfondsen kwamen niet veel veranderingen. Bij Madrid. Bij Madrid is de strijd nog onbeslist. De eerste phase van het offensief van de troe pen van Franco ten Zuid-Oosten van Ma drid, dat ten doel had den weg naar Va lencia af te snijden, ls voltooid. De legers schijnen vastgenageld op hun plaats bij Jarama. De nationalisten blijven hun stel lingen handhaven, niettegenstaande de pogingen van de regeeringstroepen om de rechtschen over de Jarama terug te wer pen. De regeeringstroepen zijn uitgeput door zes dagen strijden en kunnen geen nieuwe aanvallen ondernemen. Zij moeten zich beperken tot het voorbereiden of het afslaan van nieuwe aanvallen. Berichten over kleine succesjes van weerszijden kunnen het totale beeld niet veranderen. Bi] Oviedo. Bij Oviedo wordt verwoed gevochten, doch van een doorslaand succes voor een der partijen is evenmin sprake. Van de zijde der nationalisten wordt gemeld Aan het front van Asturië duren de ver woede aanvallen op Oviedo voort. Naar be rekening overtreffen de verliezen der re geeringstroepen de tienduizend man. De voor onze stellingen achtergelaten dooden bedroegen tot hedenmorgen 2250, zonder de slachtoffers te tellen aan het front ten zuiden van Oviedo, welker aantal onbe kend is. De doodenlijst ziet er als volgt uit; In Escamplero 800, in Guero 300, in Ri- velles 400. in Oliga 103. in Nargango 300, in San Roque 200, in Tresperana 150. In den sector van Escamplero hebben twee brigades met tien gevechtwagens een nieu wen aanval ontketend. Deze werd echter afgeslagen en alle gevechtswagens vielen in onze handen. Twee vijandelijke batail- lons trachtten de rivier Nalon ten Noorden van Trubia over te trekken, maar onze tegenaanvallen dwongen hen tot den te rugtocht, en het meerendeel hunner troe pen verdronk, terwijl de overigen omkwa men door ons geweervuur. Op deze plek alleen, zijn 375 lijken begraven. Watervliegtuigen boven Valencia. Watervliegtuigen der nationalisten, af komstig van Palma de Majorca en van op de reede gemeerde schepen, zijn gis terochtend om drie uur voor den eersten keer en om acht uur voor den tweeden keer boven de haven van Valencia en het tuighuis verschenen. Zij hebben twee bommen van geringe ontploffingskracht uitgegooid. Drie perso nen kwamen om het leven, terwijl eenige personen gewond werden. De aangerichte schade is niet van veel beteekenis. Zoodra de toestellen waren gesignaleerd, werd luchtalarm gegeven. De luchtdoelar tillerie werd daarbij in bedrijf gesteld. Men veronderstelt, dat de vliegtuigen in het bijzonder verkenningen uitvoerden. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. AALSMEER Ohr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur. ds. Heerma ALPHEN AAN DEN RIJN. Gebouw Jonathan. Nam. halfacht, ds. Stehouwer. Lokaal v. Mandersloostraat: Nam. 7 uur, de heer Zwoferink van Ederveen. VOOR DONDERDAG 25 FEBRUARI. ALPHEN AAN DEN RIJN. Evangelisatie Hooftstraat: Nam. 7 1/4 uur d? heer Dekker. Ciir. Geref. Kerk (v Reedesfraat)Nam. 7 1/4 uur. ds. Baan van Rijnsburg. BENTHUIZEN. Ned Herv. Kerk: Nam. 2 uur. ds. Bies- haar BOSKOOP. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 7 uur, ds de Blois van Gouda (B'ddag gewas) Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur. ds. de Jong van Der Haag. RIJNSBURG. Geref Kerk (Rapenburg)Voorm. 10 uur. ds. v. d. Loo: nam. 7 uur. ds. Broekstra Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. 10 uur ds. Broekstra: nam 7 uur. ds. v. d boo. SASSENHEIM. Chr. Geref. Kerk: Nam. halfacht. ds. de Bruline. WADDINXVEEN. Chr. Afg. Gem Nam. 7 uur ds. Toes van Usselmonde. ZEVENHOVEN. Chr Geref. Kerk (Polder): Nam. 6 3/4 uur, ds. Riekel van Delft. ZWAMMERDAM. Geref. Kerk: Nam. halfacht. prof. dr. K. Dijk van Kampen. WISSELKOERSEN. Londen 8.93 3/4; Berlijn 73.50; Parijs 8.50 1/4; Brussel 30.80; Zwitserland 41.67'/*; Kopenhagen 3G.92'/i; Stockholm 46.12'/*; Oslo 44.92";: Nc-w York 1.32'/-; Praag 6.38. Prolongatie 1: Part. disc. 1/4; Daggeld 1/4 Registermarken 351/8; Crediet Sperr- marken 181/4; Effectensperrmarken 18 1/4 Reismarken 47 1/2; Bankpapier 415/3. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. NED. HERV. KERK. Bedankt voor 's Heer Abts en Slnouts- kerke E. Raams te Hoek (Z.). indien u op een voorrangs- weg rijdt of bij indere kruisingen van rechts nadert. Wie denkt, dat hij daarom alleenheerscher is op den weg, krijgt meestal in 't ziekenhuis allen tijd om tot andere (voorzichtiger!) gedach ten te komen! VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag Heb een Clivia met vier stek ken. Wanneer ls het de beste tijd deze laatste af te nemen? W. F. L. te L. Antwoord Dit doet u het best wan neer de plant is uitgebloeid. Blijft de bloem afwezig, doe het dan begin Mei. Neem de oude plant uit den pot en neem voorzich tig de zijscheuten af met, wortel. Zet elk afzonderlijk in een niet té groote bloem pot van 8 c.M. bovenwijdte in voedzame aarde. Geef de oude plant tegelijkertijd nieuwen grond; een grootere pot is meest al niet wenschelijk. Houd alles daarna regelmatig vochtig! Vraag Heb kleine aardappels liggen. Kunnen die als poters worden gebruikt op denzelfden grond? Moeten de spruiten er af? H. P. te L. Antwoord Dat kan zeer goed. Neem de langste spruiten er af. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". L. M. te R. Wend u tot den secretaris der Leidsche Kappersvakschool, den heer Jac. Muusse, Nieuwe Rijn 54, alhier. OEGSTGEEST. Bijeenkomst „Gemeentebelang". Voor de vei'. „Gemeentebelang" sprak in „Het Witte Huis" de heer A. J. van Gin- kel, vertegenwoordiger van de K.L.M. over „De ontwikkeling van de luchtvaart in 't algemeen en van de K. L.M. in het bij zonder" Na een woord van welkom tot de groote schare belangstellenden, door den voorzit ter ir. A. M. Meyers, zeide de heer Van Ginkel. dat hij als zakenman zeer veel in relatie komende met zakenmenschen, zoo wel het goede als het teleurstellende hoort over de luchtvaart. Menigmaal wordt dan ook gezegd „de vliegtuigen zijn toch zoo gevaarlijk": daarom wilde spr. trachten het tegendeel te bewijzen. In een uitvoerige beschouwing over de K.L.M. en de vliegtuigen, waarover wij reeds meerdere malen verslag gaven, heeft spr. zulks gedaan. Na beantwoording van verschillende vragen sloot ir. Meyer met een welverdiend woord en dank aan den heer Van Ginkel. Gisteravond hebben onbekenden door verbreking van een ruit een bezoek ge bracht aan het kantoorgebouw van de Ver. Houthandel aan den Almondeweg. Vermoed wordt dat dit jongenswerk is, daar niet anders wordt vermist dan een 10-tal potlooden en een pakje tabak. Een onderzoek wordt ingesteld. VOORHOUT. Brand in een hooiberg. Hedenmorgen even na negen uur brak brand uit in een hooibergvan den veehouder N. v. d. V. aan de Frank van Borselenlaan alhier. Daar de berg vlak tegen de stallen stond, werden haastig een 20-tal koeien los gesneden en in de welde gejaagd. De brandweer, die inmiddels gearriveerd was, begon direct met het blussohingswerk en kon verdere onheilen voorkomen. Een paar fietsen, die tegen den hooiberg stonden en eigendom waren van een tweetal Katwij- kers, werden een prooi der vlammen, als mede een aantal landbouwwerktuigen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De badplaatsen van Noord-Wales maken collectief reclame en trokken daar een bedrag van 17.000 voor uit: 65 »/o hiervan belegden zij in dagbladreclame. In de Algemeene Vergadering der Vereeniging dier badplaatsen ver klaarde de voorzitter onlangs, dat het behaalde groote succes de waarde van dagblad-reclame overtuigend heeft bewezen. 70 der bezoekers hadden verklaard, dat zij door advertenties op de door hen be zochte badjplaatsen opmerkzaam waren geworden. Een ander geval: 37 gemeenten in de Staat Wisconsin brachten vorig jaar 50.000 bijeen voor het propa- geeren van hun plaats en adverteer den daartoe in 27 dagbladen. Bij een enquête onder de deelnemers bleek, dat 78 hiervan rond 33 Vo meer inkomsten hadden ontvangen, en 46 rapporteerde zelfs dat 1936 voor hen het beste Jaar uit hun historie was geweest. 6955 KATWIJK AAN DEN RIJN. Op hol geslagen. Op den Noordwijkerweg brak de spoorstok van den wagen van den landbouwer A. Zw. Het paard schrok hiervan zoodanig, dat dit aan den hol ging en door het dorp rende, tot aan Hotel de Roskam, waar het dier door het nemen van een te korten draai, kwam te vallen. Spoedig was men het dier toen meester en ontdeed het van de tui gen. Het liep gelukkig goed af. Een en ander trok veel belangstelling. Openbare verkooping. Ten overstaan van notaris J. K. C. Mat- thijs had in Casa Cara de openbare ver kooping plaats bij afslag van de volgende perceelen. Perceel I. Het huis met erf aan de Ha venstraat 7. In bod op f.2000: afgemijnd op f. 180 door Joh. van Egmond. Perceel II. Het huis met schuurtje en erf aan de E. A. Borgerstraat 45. In bod op f. 2925 door J. v. d. Luyt, niet afgemynd. ALPHEN. Aamrijding. In de Van Mandersloostraat werd de koopman G. van den Heerenweg in de Mandersloostraat naby den bakker D. aangereden door een vrachtauto bestuurd door R. uit de Rldderbuurt. G. kwam te vallen en bleek verschillende verwondin gen aan zy'n been te hebben bekomen, terwijl ook een juist passeerende juffrouw door de val v. G. viel, waarby zy een knie verwondde. Beiden werden bij D. door dr. H. behandeld, waarna de Juffrouw met een auto naar haar woning werd vervoerd. Vermoedelijk is de aanryding ontstaan, doordat G. uit een poort komende, den weg over wilde steken. Omtrent de schuld vraag stelt de politie een onderzoek in. Been gebroken. De 9-jarige scholier S., wonende in de Hortensiastraat, liep in de Pr. Hendrik straat tegen een passeerenden wielrijder. De jongen viel zóó ongelukkig, dat hij een been brak. Na by omwoners te zyn bin nengebracht en na heelkundige behande ling, kon hy naar zyn woning worden ver voerd. 14. Toen ook dit tweede dorp nu al verlaten leek, sprak Brom, terwyi hy zich langs 't voorhoofd streek: „Nu kan ik heusch niet meer ik zet me thans hier neer, en ik verroer me in geen uren weer". Maar Thysje had nog onderzoekingslust en was een beetje onge rust; want zij mochten hier in geen geval verdwalen, als zy het ver dwenen Noorderlicht nog wilden achterhalen. Hy keek dus nog eens heel goed rond of hij nu werk'iyk niemand vond hy kroop ook weer in alle huizen, maar zag er niets dan hongerige muizen. Doch plotseling wat trof daar nu zyn oog? Daar stak een schoorsteen recht omhoog! En toen hy bij die hut om 't hoekje keek. zag hy toch iets dat op een mcnsch wel teek het was gehuld in dieren- vellen, versierd met kralen en met bellen. Thijs sprak; „Kan jy me soms wat inlichtingen geven?" en toen begon het ding ineens te leven.dit was een Eskimo! „jyda klapski vlugglmo?" vroeg hy wat in het Eskimosch be- teekent: „Wie zyt gy?" 3—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7