BUITENLAND RIJKSPENSIOEN! IIIDSCH mms- Een:3 B!ad Woensdag 24 Februari I5jj Besprekingen van de buitenlandsch politiek in den Franschen Senaat De vriendschap met andere landen Het Britsch-Italiaansche verdrag fVP*" RESIDENTIE-ORKEST. 'ifUT Soliste: Ida Handel (viool). Dirigent: Prof. Georg Szell. Ida Handel. Dtie speciale factoren maakten het laat ste concert van het Residentie-orkest tot een bijzonder gebeuren: de voor velen eerste kennismajring met Dvorak's 4e symphonie, de sensatie van het optreden der eerst 13-ja rige Ida Handel in hèt vioolconcert van Brahms esp de wijze, waarop Szell en het orkest in f bijzonderde „Dar.se des Svluhes" uit Berlicfz' „Damnation de Faust"' ver tolkten. j Het Is dé écht Boheemsche muzikant Dvo rak, dien wij in diens melodieuse „vierde" bewonderden Deze bezit voor ons gevoel bij lange na niet de waarde van zijn beroemde „vijfde" („Ajis der neuen Welt"i. doch be halve een schat aan „natjpnaal" thematisch materiaal, meesterlijk bewerkt en geïnstru menteerd. bevat zij daarnevens zulk een od- rechte en naïeve bekoorlijkheid, dat men 'er slechts met een bliide vreugde naar kan luisteren, geüijk zij met een even blijde vreugde door het orkest gespeeld werd. De onweerstaanbare bevalligheid bijv. van het meesleepttnde Larghetto, in sterk con trast tot den weemoedigen inzet der celli van het eerst'!- en de vredige sfeer van het tweede deei. ontwapent en treft door haar eenvoudige ongekunsteldheid. Dvorak's ka rakteristieke melodieën geven aan zijn com posities een zeer aoarte charme: hij schreef met een door en door gezonde en muzikale geaardheid, dié. deze zangrijke muziek, mede door haar daiidelijken en doorzichtigen bouw, voor eecn ieder toegankelijk maakt, zoodat de uiterst zorgvuldige weergave er van. een dankbaar succes ten deei viel. Duidelijk spreekt ook hier Dvorak's gron dige kennis der, klassieken, die hij zoo gron dig bestudeerd heeft, hoewel anderzijds rythmisch. zoowel als melodisch toch ook een voor zijn ttfd origineel stempel niet ont breekt. De talrijke ■solistische trekjes, speciaal voor de blaasinstrumenten fluit en hobo verhoogen 't landelijke cachet en bewe zen de perfecte instrumentale beheersching der leden van luet Residentie-orkest. De fijn zinnige en beschaafde directie van Szell. die een voortreffelijk contact had met 't orkest, verdient een woord van groote er kentelijkheid. De jeugdige Violiste Ida Handel zoowel letterlijk als figuurlijk nauwelijks de kin derschoenen orutwassen heeft ons ver baasd door haw- onmiskenbare technische en muzikale begaafdheid. Wilskrachtig, vich volkomen bewust van haar zware opgrave. had zij het verbijste rend moeilijke Brahmsconcert, dat wij reeds zoo dikwijls van volwassen meesters hoor den, gekozen. D6t meisje speelde het met een overtuigende verzekerdheid en een ge makkelijke vanzelfsprekendheid, die geen oogenblik het gevoel gaven, dat zij hiermede iets wilde presteeren. dat boven haar kun nen lag. Steeds weer staat men voor een onoplos baar raadsel, wajineer men haast zulk een kind nog, hoort spelen met een brillante techniek wélk een superieure toonvor- ming, speciaal in de hoogere regionen en een reeds zóó ver intuïtief gerijpte opvat ting. Waar zoo'o mysterieus tclert zijn oor sprong, voortzetting en voleindiging vindt? Onze beste wenschen vergezellen deze Jonge „onnasoeurlijk begenadigde" artiste voor haar verderen groei, opdat zij later ock qua geestelijke inleving de volkomenheid bereiken mag. De fenomenale technische struikelblokken vun dit concert dubbel- grepen enz. la;gen veilig in haar kleine handen geborgen. Zoo jong als zij is, straalt n u reeds een kracht van haar wezen uit, die imponeert. Ida Handel's succes was enorm: reeds na 't eerste deel barstte 't applaus los en zij betrok tenslotte dirigent en orkest in de spontane hulde. Een staaltje van Szell's bewonderens waardige dirigeerkunde werden de drie wèl- bekende fragmenten uit Berlioz' „Damna tion de Faust". Wte zóó scherp geprofileerd en rhythmisch geaccentueerd het geestige „Menuet des Foil*, ts" doet spelen, wie zóó geheimzinnig overwaasd en fijn-uitgespon- nen de teedere „Danse des Sylphes" en zóó fascineerend maëfcant en gespannen de „Marche Honeroise" laat opklinken, bewijst overtuigend zijn hoogstaande individualiteit als orkestleider. Imposant dan wel van uiterste doorzichtigheid was de realiseering dezer 3 deelen: het is Szell's geheim, hoe hii hier de rijkgeschaikeerde kleuren schildert en de tempi neemt Het orkest gaf zich met een toewijding en een vuur. die men slechts opmerkt, wanneer het zich volledig en. gaarne aan een leider toevertrouwt en z'.tn visie wil aoccpteeren. Het was een schmierend besluit lang durig en strande toegejuicht van een concertenserie, waarin wij opnieuw her haaldelijk de superieure kwaliteiten van het Residentie-orkest mbchten onderkennen. Tot 't volgend sebzoen! DE ALGEMEENE TOESTAND Nasleep van het Abessijnsche avontuur. Het bezoek van von Neurath aan Weenen is beëindigd. In strijd met de berichten van gisteren is geen enkel concreet voorstel gedaan en schijnt in hoofdzaak alleen te zijn gesproken over cultureele belangen. Men zie het officieele communiqué in het 4e Blad. De oogst zou dan al heel mager zijn. die Von Neurath aan Hitier te Berchtesgaden brengt. De actie dier nationail-socialisten tij dens dit bezoek is noch voor Duitschland noch voor Oostenrijk een gelukkige greep geweest, integendeel! Het bericht, volgens hetwelk de Engel- sche regeering Haile Selassie zou uitnoo- digen zich te doen vertegenwoordigen bij de kroningsplechtigheden van Qeorge VI, heeft te Rome groot opzien gebaard. Men wacht thans op nadere bijzonder heden betreffende de bedoelingen der Brit- sche regrering. Het staat vast, dat Rome er geen bezwaar tegen zou hebben, dat Haile Selassie als particulier zou deelnemen aan de plechtig heden. maar wanneer de uitnoodiging de regeering van Abessynië zou betreffen, zou Rome dit kunnen beschouwen als een on vriendschappelijke daad. Het is dan ook de vraag, of Italië zich zal kunnen doen vertegenwoordigen door een „prins van het koninklijk-keizerlijk huis. die naast den ex-keizer van Abessynië of diens vertegenwoordiger zou verschijnen. In de Engelsche bladen komen drie op vattingen tot uiting over de uitnoodiging tot den Negus. Het uiterst rechtsche blad „Daily Mail" schrijf: „de uitnoodiging -is een beleediging van Italië en een zuivere dwaasheid van den kant der Engelsche regeering". De ..Morning Post" schrijft: ..wanneer men zich aan strikte eerlijkheid houdt, is het onmogelijk critiek uit te oefenen op de uitnoodiging". Het blad voegt hieraan toe. dat „de trouw van Enge land jegens den Volkenbond voor den Ne gus het gevolg heeft, dat hij nog beschouwd wordt als souverein". Ten slotte schrijft de „Daily Herald": „De koning van Italië zou grof handelen jegens den koning van En geland, wanneer hij zou weigeren zich te doen vertegenwoordigen". Rome ziet bovendien in de Engelsche be wapening een aanwijzing van duistere be doelingen van Engeland. Het staat vast, dat de aanstaande zitting van den grooten raad gedeeltelijk aan de bestudeering van dezen kant van de nieuwe Britsche poli tiek zal zijn gewijd. ZWITSERLAND De Zwitscrschc neutraliteit. Bondspresident Motta heeft voor een commissie van den nationalen raad weder om de noodzakelijkheid naar voren ge bracht zich te houden aan het beginsel, dat Zwitserland geleid heeft tijdens het Ita- liaansch—Abessijnsche conflict. De neutra liteit blijft de hoeksteen der Zwitsersche buitenlandsche politiek. Zwitserland kan od economisch terrein veen verplichtingen op zich nemen, die in feite de vernietiging van de neutraliteit met zich mede zouden brengen en bijgevolg zijn veiligheid op het spel zouden zetten. Motta wees er op. dat het standpunt van Zwitserland in dit op zicht duidelijk ls Alle sprekers keurden de duidelijke en welomlijnde politiek van den bondsraad ten aanzien van de neutraliteit goed. TSJECHO-SLOWAKIJE Arrestaties onder dc Duitsche minderheid. In het grensgebied van Noord-Bohemen zijn twintig leden der Duitsche mlnderhe d gearresteerd. Onder hen bevinden zich dr. Feidtenhansi. afdeelings-voorzitter van de partij der Sudeten-Duitschers en Muller, de districtsleider van de drie jaar geleden opgeheven nationaal-socialistische nartü. De arrestatie is gevolgd op huiszoekingen. Over het resultaat daarvan wordt niets bekend gemaakt. HONGARIJE De uitsluiting in de mijnindustrie. In verband met de uitsluiting, waartoe door de directie der steenkoolmijnen van Pees besloten was. omdat de mijnwerkers, ongeveer 4000, zich volgens de directie ge reed maakten tot bezetting der bedrijven om kracht bij te zetten aan hun eisch van ioonsverhooging met 20 pet., zijn 265 mijn werkers in de gaanderijen tot een honger staking overgegaan: 40Ö0 mannen en vrou wen, die zich bij de' hongerstakers wilden voegen, ziin door gendarmes tegengehou den. De uitsluiting is een feit geworden. Verzorg Uw toekomst Op de veiligste manier. Verzeker U een vov RAAD VAN ARBEID 6953 CIngez. Med.) NOORWEGEN Belgonen legt een beteetenis ?.f. De Noor Belgonen, die eenige weken ge leden in hechtenis is genomen, verdacht van spionnage voor de sovjet-unie, heeft gisteren voor den rechter-commissaris te Vadsoe een uitvoerige bekentenis afgelegd. Hij moest volgens zijn verklaringen zijn berichten in code doorgeven aan zijn op drachtgevers in Rusland. O.m. moest hij onmiddellijk kennis geven van de aanwe zigheid van vreemdelingen in Noord-Noor- wegen. Ter vergemakkelijking van de berichtge ving stond hü voortdurend in radiotelegra- fische verbinding met zijn oom, die kapi tein op een Russisch wachtschip is. Het schijnt, dat Belgonen in Noord- Noorwegen handlangers heeft gehad. Generaal Erichson heeft tegenover de pers verklaard, dat het Noorsche volk nu eindelijk moet inzien, dat bij de geheimzin nige vliegtuigen en duikbooten, die boven het land en langs de kust gezien zijn, geen redevoering^voor de^ „Reform sprake is van spookverschijningen: het is i - bittere ernst. De Duitsche regeering heeft den secreta ris-generaal van den Volkenbond in ant woord op een desbetreffende uitnoodiging medegedeeld, dat zij niet voornemens is deel te nemen aan den arbeid der com missie voor de grondstoffen. ENGELAND Een betoog van lord Lothian. Club" te Manchester, heeft lord Lothian betoogd, dat het beste middel om den vrede in Europa te bewaren is, de andere landen te doen inzien, dat geen hunner van Groot-Brittannië steun behoeft te ver wachten voor een aanval Lord Lothian verhief zijn stem tegen de theorie der col lectieve veiligheid, welke volgens hem weer te sterk het oude stelsel van allianties be nadert en onvermijdelijk tot oorlog zal lel den. Verder verklaarde hij het volgende: De kern van het vraagstuk is op het oogenblik niet te verhinderen dat een oor log uitbreekt, maar te verhinderen, dat indien deze uitbreekt, hij tot een wereld oorlog zou worden. De eenige werkelijk gevaarlijke grenzen zijn thans de econo mische hinderpalen. Lord Lothian bepleitte samenwerking tusschen de Vereènigde Staten en "Groot Brittannië, teneinde de handelsbelemmeringen weg te nemen. Het aldus ontstane zwaartepunt zou een macht er. invloed hebben, grooter dan de Vol kenbond. VEREENIGDE STATEN De KON. NED. STOOMBOOT MIJ. RHEA. R'dam n. Middl. Zee, pass. 22 Febr. 's nachts Gibraltar. KEBE, 23 Febr. ran Stettin te Amst. AURORA, 23 Febr. van Genua n. Palermo. ORFSTES, 22 Febr. van Haidar Pascha te Piraeus. STELLA, 23 Febr. van Amst. n. Itemburg. MIJ. OCEAAN. Java n. Amst., 23 Febr. van laertes, Belawan. POLYBORU9, Java n. Amst., pass. 23 Febr. Gibraltar. HOLLAND-C. AZIE LIJN. GAASTERKERK, uitr., 22 Febr. v. Dairen. ROTTEKDAMSCHE LLOVD KERTOSONO, vertrekt verm. 24 Febr. v.m. van Lissabon n. R'dam. GARO'ET, ttvuisr., 23 Febr. te Suez. KOTA NOPAN, 23 Febr. van R'dam naar Hamburg. SIÏOEBGNDO, uitr., 23 Febr. v. Port Said. DEMPO, uitr., 23 Febr. van Port Said. DIVERSE STOOMVAAKTBERICHTEN. DUIVENDRECHT, 22 Febr. van Hamburg te Houston. MIDSLAND, 23 Febr. van Duinkerken n. de Tyne. RANDWIJK, 22 Febr. van Kingston te Manati. RIJN. Dubrovnik n. Bremen/R'dam, pass. 23 Febr. Gibraltar. ncutraliteitswetgeving Toenemende stakingsactie. De onderhandelingen tusschen de regee- ring en. het emigres over een herziening der neutraliteit Loepalingen hebben er thans toe geleid, dat de commissie van buiten landsche zaken uit het Huis van Afgevaar digden het eens is geworden over een ont werp. dat op alle belangrijke punten in overeenstemming is met den tekst, die door de senaatscommissie van buitenlandsche zaken is aangenomen. Men kan dus ver wachten. dat het ontwerp binnenkort door het congres zal worden aangenomen. Het dagelijksch bestuur van den bond van arbeiders in het schoen- en lederbe- drijf heeft, met ingang van morgen, de algemeene werkstaking uitgeroepen, tenzij terstond voldaan wordt aan den eisch een ioonsverhooging van vijftien procent in te voeren. De nieuw uitgebroken stakingen met ge kruiste armen hadden tot gevolg, dat het bedrijf der Douglas vliegtulgenfabriek te Santa Monica in Californië moest worden stilgelegd. In dit bedrijf werken 5600 ar beiders. Hetzelfde was het geval bij de fa brieken der Electric Boat Company te Cro- ton in Connecticut, waar dc nieuwe onder zeebooten voor de Amerikaansche marine op stapel staan. De minister van arbeid. Frances Per kins. heeft gisteravond verklaard, dat zij bij wijze van proef een ontwerp had ge maakt van een wetsontwerp betreffende een soepele controle op loonen en werktij den in de industrie, zonder dat eenigerlei controle of bescherming van zakenleven, zooals dit onder de N.R.A -codes het geval was, wordt overwogen. De minister ver klaarde: „ik heb een wetsontwerp geschetst Niet. dat ik verwacht, dat dit ontwerp in zijn huidigen vorm bij het congres zal wor den ingediend. Het wordt als basis voor besprekingen gebruikt. Minister Perkins legde deze verklaring af, kort nadat president Roosevelt tegen over de pers verklaard had, dat de ar beidswetgeving der regeering nog in een studiestadium verkeerde. Zij voegde aan hare verklaringen toe, dat haar wetsont werp voor het naar het congres zou gaan voorgelegd zou worden aan president Roo sevelt. Omtrent den inhoud van haar ont werp verklaarde minister Perkins nog: „Er zouden mlnlmumloonen en maximumwerk tijden worden vastgelegd, ook zouden al gemeene voorzieningen getroffen worden tc-n aan zien van de physieke arbeidstoe standen en voorkoming van ongelukken. Wat dit laatste betreft, dit zou in groote lijnen overeenkomen met hetgeen vastge legd was in de algemeene bepalingen aan- VECHT. Roehefort n. Vondelingen plaat, pass. 23 Febr. Ouessant. „v. Nteuwpoort te Brest, gaande veiligheid "in de N.RA^-codes. Ik zet TROOM, 21 Febr. van Amst. te de reeds aangevangen besprekingen over nae 1 deze zaken krachtig voort". Gistermiddag zijn in den Senaat de inter pellaties van de leden Armbruster en Mar cel Plaisant inzake de buitenlandsche poli tiek behandeld, in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken, Delbos. De onafhankelijke senator Armbruster behandelde de vriendschap van Frankrijk met de landen, die in den oorlog aan zijn zijde streden. De ministerpresident ver klaarde te Geneve dat de banden van vriendschap met Frankrijk nog steeds even hecht waren, doch eenige weken later ver klaarde de koning van België, dat zijn land voornemens was zijn volledige onafhanke lijkheid te hernemen of te bewaren. Verder zeide Armbruster, dat de Kleine Entente verdeeld schijnt. Terwijl de banden met Joegoslavië en Italië weer zijn aangeknoopt, verwijdert zich Roemenië van de politiek van Tltulescu. Tsjecho-Slovakije blijft trouw aan Frankrijk, doch het vraagt zich sedert de bezetting van het Rijnland met onge rustheid af, of het in geval van een aanval kan rekenen op doeltreffenden steun van Frankrijk. Ten aanzien van Polen zeide spr. dat dit land wordt gekweld door de herinnering aan de „Poolsche deelingen" en zich beurtelings keert tot Frankrijk en Duitschland. Inzake de betrekkingen tot Italië zeide Armbruster dat het Stresa Front is verbroken en de betrekkingen wor den nog steeds gehinderd door de kwestie van de erkenning van den koning als keizer van Ethiopië. Vervolgens besprak dc senator het bolsjewisme, dat hij 'n dictatoriaal be wind van den eersten rang noemde. Aan het verdrag van Frankrijk met de Sovjet-Unie dankt men de bezetting van hqt Rijnland, het Japansch-Duit- sehc verdrag en den oorlog in Spanje. Spreker verlangt dat het verdrag met de sovjet-unie herzien wordt. Hij be treurt verder, dat de niet-inmenging in Spanje eerst zoo laat tot stand is geko men. Tenslotte wees spr. er op, dat Duitsch land reeds alle clausules van het vredes verdrag, behalve die welke betrekkingen hebben op de verdeeling van het grondge bied heeft te niet gedaan. Tegen deze laat ste clausule is thans een veldtocht op touw gezet, waarin Hongarije wordt meegesleept. Minister-president Blum heeft een verba zingwekkend optimisme getoond in zijn droom over een ondeelbaren vrede. Arm bruster hoopt, dat de minister-president niet door een algemeenen oorlog uit dezen droom zal worden gewekt. Senator Plaisant. Hierna interpelleerde senator Marcel Plaisant, die zich beperkte tot het Britsch- Italiaansch verdrag en de Middellandsche zeepolitiek. Hij zeide o.a. dat het prestige van Frankrijk in de Middellandsche Zee af hangt van de wijze waarop de niet-inmen- gingsovereenkomst van Londen door de regeering wordt uitgevoerd. Als Italië een eiland is in de Middelland sche zee, zooals de Duce 1 November zeide, en als Engeland zijn verbindingswegen moet beschermen, dan heeft Frankrijk het recht hierop te antwoorden, dat het drie kusten heeft aan de Middellandsche Zee, n.l. het moederland zelf, Noord-Afrika en Syrië, welke verdedigd moeten worden en waarheen de verbindingswegen ook be schermd moeten worden. Senator Plaisant vroeg vervolgens of het eilandje Ibiza nog steeds door de Italianen bezet is en of het waar is, dat het eilandje Portelleria sedert eenigen tijd aanzienlijk DUITSCHLAND REDE VAN VON BLOMBERG. Een nieuwe leening. In een rede voor munitie-arbeiders te Berlijn heeft generaal von Blomberg giste ren gezegd dat de arbeiders volkomen ver trouwen moeten stellen in den Leider en de autoriteiten. Het vernieuwde Duitsche volk was te goed om het aan de proef van een oorlog bloot te stellen, en daarom moest men de betuigingen van vredelievendheid gelooven in de eerste plaats In Duitschland zelf. Maar dat nam natuurlijk voor de regeering den plicht niet weg om voor bereid te zijn als er gevaar zou dreigen want het behoud van den vrede hing helaas niet van den Leider en van Duitschland alleen af. Spr. eindigde met den eisch van volstrekte geheimhouding voor iederen werkman in een arsenaal of munitie fabriek ook al was de staat op het oogen blik niet bij machte een hoogere belooning voor het moeizame werk te geven. De regeering heeft een nieuwe leening van vijhonderd millioen mark uitgegeven onder den vorm van 4'/t procent schatkist biljetten. De leening is aflosbaar van 1944 tot 1949. ITALIË. De aanslag op Graziani. Naar Stefanl meldt, zijn verscheidene honderden inlanders men zegt 700 van de tweeduizend aangehoudenen In vrijheid gesteld, omdat zli hun on'chu'd konden bewijzen. Allen, op wie wapens gevonden ziin. of in wier toekoels wapens werden aangetrof fen, zijn gefusilleerd: ten getale van 300 Het onderzoek Inzake de overigen wordt voortgezet. versterkt is. Dit eilandje ligt tegenover d kust van Tunis. Tenslotte raadde hij aan d Duitsch-Fransche betrekkingen nogmaai grondig ln den Senaat te bespreken. Het gentlemens agreemen Vervolgens sprak senator Bergeon. H' behandelde het Britsch-Italiaansche gen lemens agreement en betreurde dat Frank rijk hierbij niet was uitgenoodigd. Bij der overeenkomst wordt bepaald, dat de stat quo in de Middellandsche Zee gehandhaaf blijft, doch dit is geen garantie tegen h feit, dat sommige strategische punten i handen zijn van een derde mogendheid. Hier interrumpeerde de communist Ca hin. die verklaarde, dat Italiaansche vlieg tuigbases zijn gevestigd op de Balearen e dat Duitsche agenten Spaansch.Marokl: Ifni en de Kanarische eilanden bewapene Bergeon beveelt verder aan de kuste te versteken en vliegtulgbases op te riet ten te Casa Blanca en Dakar. Het antwoord van den ministe Na een korte onderbreking antwoordd minister Delbos op deze Interpellaties. Zich in het bijzonder richtend tot sem tor Armbruster verklaarde hij evenee de kwestie van de Fransche ambassade t Rome te betreuren. De minister deeld mede, dat de Italiaansche regeering i September j.l. haar toestemming gaf de benoeming van de Saint Quentin t ambassadeur, doch tevens vroeg, dat de geloofsbrieven den koning den titel v: keizer van Ethiopië zou worden gegever Aangezien een dergelijk verlangen aan d Vereenigde Staten niet te kennen was t geven, kon Frankrijk deze achteruitzettin niet aanvaarden. Bovendien ls de regee ring van meening dat zij te kort komt i haar verplichtingen aan den Volkenbon door op deze wijze de verovering r Abessynië te erkennen. Ten aanzien van het gentlemens agret ment, verklaarde Delbos. dat Frankrijk ee algemeene overeenkomst wenscht, tenein de een hegemonie in de Middelland: Zee onmogelijk te maken. Door den Spas schen burgeroorlog ls dit verlangen op' oogenblik niet te verwezenlijken. Door hierdoor geschapen toestand is het ui. mogelijk groote problemen in het alge meen en de kwestie van de Middellandse!) Zee in het bijzonder, te bestudeeren. minister wees er op. dat de Britsch-Itali aansche overeenkomst tot stand is gek" men door het verlangen de oude moeilijk heden afgescheiden te houden van i nieuwe en zooveel mogelijk de grieven welke door de Abessijnsche crisis in he leven waren geroepen, uit den weg te rui men. Daarom verzette Frankrijk zich er niet tegen. De minister zeide verder, da het regelen van een kwestie, waarbij Frankrijk zoo nauw betrokken is, zonder dit land, een belachelijkheid zou zijn. Ten aanzien van de niet-inmenging wees mi nister Delbos op de verschillende phases van de Fransche actie dienaangaande. Ook wees hij er op, dat bij de verdragen, welke Frankrijk heeft gesloten, geen gevallen zijn voorzien als de burgeroorlog Spanje. Spreker wenscht zich geiuk met de niet-inmengings-overeenkomst van Lon den. De regeering heeft de Fransche zaas goed gediend. De minister voegde hieraan toe, dat regeering ook hier in heeft toegestemd, dat alle niet-Spaansche strijders worden teruggeroepen, doch alleen op voorwaarde, dat alle mogendheden dezen maatregel nemen De Spaansche kwestie kan gere geld worden, indien de mogendheden op houden het vuur aan te wakkeren. Ten aanzien van de vriendschappen van Frankrijk, zeide de minister d3 Frankrijk de toekomst met vertrouwen tegemoet kan gaan. Nooit was de soli dariteit met Engeland zoo groot en is de beste garantie voor den vrede »i Europa. Hzt verdrag tusschen Frans- rijk en dc Sovjet-Unie behoudt zi)" waarde, evenals de verdragen met Kleine Entente. Ook het verbond Polen heeft zijn volle kracht bewaar Tenslotte groepeert Frankrijk te or nève alle landen rondom zich, die ee gelijk ideaal en gelijke hoop heb» en het uur schijnt gekomen om a vredeswil tusschen Frankrijk Duitschland. welke zoo dikwijls is u gesproken, o.a. door dc oud-striju nader uit te werken. Delbos besloot zijn rede met den te danken voor den steun, welke steeu» oan de regeering is gegeven in haar w om de vredelievende volken te vereenig» Na minister Delbos sprak de minister van marine, Gasnier Duparc. Hij w^es op. dat door het Italiaansch-Bntscn coord een punt van wrijving in de nu dellanüsche Zee is verdwenen. In w* woord op de woorden van senator Ber0e zeide de minister dat de vsrhouidmg de vlootstrijdkr achten in de Middeiwj sche Zee geenszins in het nadeel Frankrijk is. Aan het einde van de vergaderin> nam dc Senaat met 213 tegen I stenl een dagorder aan, welke was ingedicn d:»cr de senatoren Henri Gergenger E;cnver«u Martin, waarin de t zijn vertrouwen in de rcgecring u,i" spreekt. Het debat over de buitenlandsche tiek werd hiermede beëindigd. 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2