Von Neurath uit Weenen vertrokken MEPEPEELING Een bezoek aan het werkkamp te Chaam Engeland en de „Botsing der Ideeën lid JwiMHI LEiSIM DittlAJ,WtswUi 24 Februari 1927 Vierde Blad Ho. 23594 Geen beslissingen gevallen HOLLANDSCH ZWITSERSCHE CHOCOLADEFABRIEK BRUIDSFOTO PRINSELIJK PAAR Werkzaamheden van velerlei aard. TJ0KLAT CHOCOLADE door Sir Herbert Samuel. Een moeilijke tocht en een feestelijke ontvangst De gedekte tafel ln de eetzaal van het werkkamp „Het Putven" te Chaam. In de kannen zit thee. (Van onzen G.P.D.-redacteur). 11 sta aan het station te Breda en moet tur het werkkamp ,Het Putven" te Saam. In den regen heb lk een taxi aan roepen. M'n fiets wordt achterop den bum per gebonden, m'n koffer voorin ge plant naast den chauffeur en ik zelf dij me achterin. „Naar 't werkkamp?" «gt de chauffeur „Da-kèn!" In derdaad.... het kon! Maar vraag niet hoe. Tot Chaam ging alles vlot. De weg was ondanks de nattigheid goed be rijdbaar. Toen moesten wij linksom enhet werd een modderballet, met een op de tweede versnelling rijdende taxi ais danseres. Moet U ook eens doen! De auto slipt dan eens naar links, dan weer naar rechts, af en toe komt er een zeetje modderwater over. De weg naar het kamp telt n.l. vele kuilen, die gevuld zijn met een drab big vocht. Om de minuut loer ik door de achterruit om te zien of m'n fiets nog aanwezig is. Gelukkig heeft de chauffeur m'n vehikel deskundig be vestigd anders.... Al slippende maken wij twee bochten naar rechts, dan zie ik den ingang van het kamp Nog 100 meter, 50, 25, 10, wij stoppen. Ik ben waar ik wezen moet. Met groote zwarte letters prijkt de naam van het werkkamp op een wit bord: „Het Putven". [Het hek is bijna geheel gesloten. Er leien hangt een bordje met het opschrift: [Zie maar binnen te komen". Nu dët lijkt i geen al te groote heksentoer dus eeft U mij uw koffer maar", klinkt op- Iets een stem. Een werkkamper in een perall is naar buiten geglipt en voegt daai J .bijna fluisterend, aan toe: „Of U nog f>(n wilt wachten, de commissie van ont ijst Is bijna gereed". I Natuurlijk wacht lk, tot na enkele oogen- Pjfen een groot aantal Jongens achter f'-nek een eerehaag gevormd hebben. Dan ik mij naar binnen. Achter de kier. urop het hek openstaat, zie ik een soort enren, links en rechts geflankeerd door Koppen en andere gereedschappen. Ik 1 als het ware spitsroeden, klauter over n houten stellage met een kleed, loop dan kippenren verder uit om te stuiten op ffl met papierstrooken dichtgeplakte deur. I Daar moet ik doorheen. En natuurlijk NP lk er door om opgevangen te worden J™ een mijnheer in een toga met witte ft Hij prevelt iets en ik prevel iets. Ver- foedelijk stellen wij ons aan elkaar voor. schrijd naast hem voort en ga onder een "1 door waarop ik lees: „Wie hier niet Jblljk naar binnen huppelt, wordt er i twee, drie weer uitgeknuppeld!" Dan Ut er een deur open en lk sta voor de «mmlssie van ontvangst, gevormd door p Kampcommandant, de beide kamp- jjtoes en de chefs. Een begroetingsrede pit uitgesproken door den minister van Fin en waarheid. Het is een ongeloofe- hartelijk welkom dat men mij bereid Wt. Als de spreker zijn rede onder da- 'jwde bijvalsbetuigingen heeft beëindigd "teen algeheele verbroedering. Ik maak to met den kampcommandant (voort- 1 kampco genoemd), ir W. J. Meyerlnk, °P zijn beurt de rest van de kampstaf ij11 mij voorstelt. Er is nog juist tijd voor BP wpje koffie eer de etensbel zal luiden. Ij« reiziger heeft niet den moed en |*wmaal niet den lust dit te weigeren. In de eetzaal. Secies om 12 uur luidt er een over het ratele terrein hoorbare bel. Brood eten. fgens, bijna allen ln overalls en op „jpPkhoenen, zetten het over de plan- jfj'.op 'n hol naar de eetzaal. Als ik met yo kampco naar binnen stap, zie ik den d'-bs al zitten aan vier groote tafels, kier staat een emailbord met drie boterhammen, een emailkroes voor -ie: en een mes. Aan één der tafels zijn J; :*ee stoelen onbezet. Ik krijg een Itiii naast' den kampco. De laatste 'rTr «eer op, luidt een bel. verzoekt om f't "elke eerbiedig in acht genomen dan klinkt het uit honderd monden „Eet-sma-ke-lijk!" Wij kunnen toetasten. Ongeloofelijk, zoo snel als de boterham men verdwijnen. Als ik de drie dikke pil len met spek, jam en kaas verorberd heb, heb ik al genoeg. Maar de jongens nog lang niet. Er staan nog schalen met even dikke sneden brood op tafel en. die moeten leeg. Dat geschiedt dan ook in een tempo, waarnaar lk met diepe verbijstering staar. Na 20 a 25 minuten is het gedaan. Weder om verheft de kampco zich. De bel luidt, dan wordt de „hooge bezoeker" (dat ben ik) nogmaals een hartelijk welkom toegeroe pen. Een hartelijk applaus onderstreept de woorden van ir. Meyerlnk. Wat doe je in zoo'n geval? Wel, je staat op en spreekt een paar minzame woorden van dank. Ook lk doe dat, kort en krachtig. Door het kamp. Na het eten, het is inmiddels heel wat beter weer geworden, gaan de jongens met hun chefs naar het werk. De kampco leidt mij intusschen in het kamp rond. Ik zie daar dan acht houten barakken, waarin de deelnemers overnachten. Twaalf Jongens (inclusief een chef) slapen daar in de krib ben. De meeste zijn twee-persoons met een houten schot ln het midden. Voorts zijn er in alle barakken één-persoons kribben. Er wordt geslapen op stroo-matrassen. De dekens en lakens liggen netjes opgevouwen op het strookussen. Voorts staat er in elke barak een kachel. Is het erg koud. dan wordt deze 's avonds aangemaakt. De slaapbarakken in „Het Putven" staan in twee rijen van vier tegenover elkaar. De eetzaal met een leuk onverwacht uitbouw- tje, staat er loodrecht op. Voorts is er een leeszaal, de keuken met kokswoning, de woning van den kamco, douchehokjes, en kele magazljntjes en een waschlokaal. Achter het kamp ligt het sportveld. Neen. stelt U zich nu vooral niet een terrein met een mooie, gelijke grasmat voor. Zoover is het nog niet. Maar er staan twee goals tegenover elkaar, zoodat er gevoetbald kan worden. In de verte zie lk een korfbalpaal staan. Ook dat wordt hier dus beoefend. Naar het werk. Op het oogenblik zijn de kampdeel nemers op drie plaatsen aan het werk. Een deel der jongens werkt n.l. aan de verbetering van den weg naar het kamp. Een ander deel is ln het kamp werkzaam. Er moet n.l. een zieken- en logeerkamer komen en de timmergroep is daarvoor druk ln de weer. De ove rige jongens werken onder deskundige toezicht boschwachters op het terrein van Staatsboschbeheer. Zij werken aan de bebossching van dit gebied. Per kampfiels ben ik er met den kampco 's middags tusschenuit getrokken om de jongens aan den slag te zien. Eerst naar de deelnemers, die het verst van het kamp zijn d.w.z. een goed kwartier fietsen. Mijn fiets staat keurig opgeborgen in de fietsen- loods waar de fietsenreparateur zijn werk heeft en ik berijd een veel zwaar dere kampfiets. Gezien den toestand der wegen lijkt dit mij ook wel wenschelijk zcodat ik het advies van den kampco op volg. Langs eenmanspaadjes zijn wij naar het werk gegaan. Het leek compleet lente, zoo zacht was het geworden. En op dezen tocht heb ik het Brabantsche land leeren bewonderen. Het is daar prachtig mooi. Midden in die schitterende omgeving zijn de kampdeelnemers aan het werk. Het is een lust hen zco ijverig aan den slag te zien. Hier staat een ploeg te spitten, dat de stukken in het rond vliegen, ginds is men bezig met het vruchtbaarder maken van een stuk land, waar het bestaande bosch het niet deed. De jongens hebben de boomen, die er stonden gerooid. Thans spitten zij het terrein om, opdat ietwat vruchtbaarder grond boven komt. Langs een omweg, welke ons naar den top van een hocg duin leidt, midden tus- schen Alfen en Chaam ln, bereiken wij de groep jongens, die den weg verbeteren. Het gaat oogenschijnlljk van een leien dakje. Boomstammetjes zijn keurig in ronde blokjes gezaagd. Deze worden in een bad van creosoot gedoopt en dan op gelijke hoogte in den weg gebracht. Het lijkt gemakkelijk, maar het is inderdaad moeilijk werk, omdat de weg zoo ongenadig slecht is. Van den weg naar „Het Putven", dat is slechts een geringe afstand. Vergist U zich niet. ik bedoel thans het brokje natuur schoon, waaraan het kamp den naam ont leent. Een prachtig meertje met helder water en veel zand, midden ln het bosch Het lijkt een oaseHier genieten wij even, de stedeling, moe van den tocht door het geaccidenteerde terrein, rust stiekum uit, om dan op de waarlijk stalen rossen terug te peddelen naar het kamp. Daar wacht ons de thee. dan wat vliegt de tijd om is het alweer eten. De warme maaltijd wachtOp de borden ligt een balletje gehakt te wachten, op de tafels staan diepe schalen met het wasemende eten, stamppot van andijvie. De jongens laten het, kan het anders na den arbeid, als sneeuw voor de zon verdwijnen. Nog maals, het ls ongelooflijk als men ziet hoe ontzaggelijk veel er naar binnen gestouwd wordt. De kampco vertelt mij, dat men thans reeds gevorderd is tot 105 brooden per dag. En de massa's aardappelen en groenten welke noodig zijn om de magen te vullen, zijn eenvoudigweg verbijsterend. „Wij wegen de jongens als zij komen", aldus de kampco. „Welnu, het ls heel gewoon, dat als zij weggaan, zij veertien pond en meer zijn aangekomen De Duitsche minister von Neurath heeft gisteravond Weenen verlaten, uitgeleide gedaan door de Oostenrijksche autori teiten. Zoowel door een D.N.B.-bericht uit Berlijn, als door de Oostenrijksche le gatie te Londen, wordt het bericht tegengesproken, volgens hetwelk de Duitsche rijksminister aan den Oos- tenrijkschen bondskanselier, een plan zou hebben voorgelegd voor een defen sief viermogendheden-pact. Officieel wordt medegedeeld: De Duitsche rijksminister van buiten- landsche zaken, von Neurath, heeft in ant woord op het bezoek van den staatssecre taris van buitenlandsche zaken, dr. C. Guido Schmidt, te Berlijn op 22 en 23 Fe bruari een bezoek gebracht aan de Oos tenrijksche bondsregeering. Het tweedaagsche verblijf te Weenen van den "rijksminister heeft den erbij be trokken staatslieden: bondskanselier dr. Kurt Schuschnigg, staatssecretaris van bui tenlandsche zaken, dr. Guido Schmidt en rijksminister baron von Neurath de gele genheid geboden tot diepgaand? bespre kingen. welke zich hebben ontwikkeld in een volkomen vriendschappelijke atmosfeer. Deze besprekingen betroffen in de eer ste plaats de betrekkingen tusschen de belde Duitsche staten. Met voldoening kon worden geconsta teerd, dat het verdrag van 11 Juli 1936 een geschikte basis is gebleken voor het herstel van een vertrouwelijke en vriend schappelijke betrekking en geschikt schijnt om een verdere succesrijke samenwerking ln dezen zin te waarborgen. In dit verband werd ook gewezen op het sluiten van de laatste economische over eenkomst van 27 Januari van dit jaar en daarbij uitdrukking gegeven aan de ver wachting, dat de hierdoor bereikte voorbe reiding van een levendiger goederen- en vreemdelingenverkeer gunstig zal uitwer ken op de algemeene ontwikkeling van de tegenwoordige betrekkingen. In cultuur-politiek opzicht werden de afzonderlijke urgente kwesties van hetwe- derzijdsche cultureele verkeer breedvoerig besproken en de reeds ter gelegenheid van het beaoek van staatssecretaris dr. Guido Schmidt aan Berlijn in het vooruitzicht gestelde commissie voor cultureele betrek kingen tusschen Oostenrijk en Duitsch- land aangewezen. Deze commissie zal reeds 25 dezer haar werkzaamheden aan vangen. Hieraan sloten natuurlijk ook bespre kingen aan over de thans ln het midden punt van de algemeene belangstelling staande kwestie der Europeesche en vooral midden-Europeesche politiek, waarbij de aan de buitenlandsche politiek van beide regeeringen ten grondslag liggende over eenkomende bedoelingen geconstateerd werden tot handhaving en duurzame ver zekering van den algemeenen vrede. Naar Havas meldt, meent men te weten, dat Neurath de kwestie van de restauratie wel heeft aangesneden, doch niet in dwin- genden vorm, doch slechts als uitdrukking van een wensch van verantwoordelijke kringen in Duitschland. Het lijdt volgens Havas geen twijfel of het Oostenrijksche standpunt, dat dit een zuiver binnenlandsche zaak is, werd met groote stelligheid gehandhaafd. Naar het schijnt heeft de vaak in Duit sche bladen uitgesproken wensch, dat de ex-Groot-Duitschers nauwer ln de bestuurs zaken betrokken zouden worden, geen punt van bespreking uitgemaakt. De Duitsche gezant Von Papen heeft aan de Weensche correspondent van de „Elchingcr Zeitungdienst" onder anderen medegedeeld, dat dit bezoek duidelijk aan toont hoe de betrekkingen van Oostenrijk en Duitschland steeds inniger worden. De overeenkomst van 11 Juli ls daarom geen afsluiting, maar een begin. De pas-gevoer de onderhandelingen betroffen voorname lijk de toenadering op cultureel gebied, maar daarnaast bleek toch ook uit deze besprekingen dat Oostenrijk met voldoe ning heeft kennis genomen van het doel bewuste optreden van Hitler ten aanzien van het verdrag van Versailles. Duitsch land van zijn kant acht het een verheu gend feit oat er rust gekomen is in de Oostenrijksche binnenlandsche politiek en is er van overtuigd, dat de huidige regee ring ook in de toekomst al haar aandacht hieraan zal schenken. Schmidt, de Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken, heeft aan de Ween sche vertegenwoordiger van het D.N.B. zeer vriendelijke woorden over von Neurath's bezoek gezegd, maar vooral in zijn uitspra ken valt het op. dat er wordt aangedron gen op zorgvuldigheid en geduld bij de verdere ontwikkeling der betrekkingen tus schen beide landen. Van tijd tot tijd moe ten zij, die met deze ontwikkeling belast zijn, den toestand tezamen bespreken en nieuwe plannen maken voor wat in de naaste toekomst te doen staat. Dat de be sprekingen alle verwachtingen vervuld hebben, was alleen mogelijk door de vriendschappelijke atmosfeer waarin de gesprekken zijn gevoerd. Von Neurath legde ln zijn verklaring vooral de nadruk op de volksgemeenschap die tusschen Oostenrijk en Duitschland bestaat. Hij zeide zich niet als een vreem de gevoeld te hebben ln Oostenrijk en sprak vooral zijn vreugde uit over de har telijke ontvangst die hem door het volk was bereid. De betrekkingen tusschen Duitschland en Oostenrijk, zoo zeide hij, zijn van geheel anderen aard dan die tus schen staten met bevolkingen die elkaar vreemd zijn. In antwoord op herhaalde vragen, welke haar dagelijks bereiken, deelt de Directie der N.V. mede, dat de (VERBETERDE UITC-AVE) van het op het bijzonder fraaie formaat 36 x 27 cm., met passepartout 60 x 46 cm., zoowel zonder als met fraaie lijst verkrijgbaar is voor de gebruikers van de op dezelfde voorwaarden als voorheen de verlovingsfoto. Zoo noodig kan Uw winkelier U nader inlichten. N.V. HOLLANDSCH ZWITSERSCHE CHOCOLADEFABRIEK 6936 (Ingez. Med.) In dit artikel omschrift Sir Herbert Sainuel, leider der Liberale Party In het Lagerhuis en oud-Brltsch minister van binnenlandsche zaken, het stand punt der Brltsche openbaro meening tegenover de huidige stroomingen ln de wereldpolitiek en haar onderlinge conflicten. Het groote gevaar van onzen tijd ont staat vooral door de botsing der ideeën. De burgeroorlog in Spanje is veel eerder een conflict van ideeën dan van belangen, de leiders van Duitschland gebruiken een zoo vijandig mogelijke taal tegenover Rus land, niet zoo zeggen zij als gevolg van een antipathie op de rassenkwestie betrekking hebbende of van een botsing van territoriale of economische belangen, maar omdat zij tegen de principes van het bolsjewisme zijn en gelooven, dat Duitschland en geheel Europa bedreigd worden door de communistische ambitie deze principes over de wereld te versprei den. Wij zien hoe bepaalde volken zich maken of laten maken tot geweldige en destructieve machines van ideeën. Wij zien, hoe geleidelijk een oriënteering der naties naar Links en naar Rechts mogelijk wordt. En het is niet uitgesloten, dat die oriënteering door de een of andere ge beurtenis plotseling 'n definitief en krijgs zuchtig karakter zal krijgen met vernieti ging als resultaat. De overweldigende meerderheid der Brlt sche opinie is van oordeel, dat zoowel het Communisme als het Fascisme waar aan het Nationaal Socialisme verwant is als verwerpelijk beschouwd moet wor den. Niet één van de honderd Britsche kie zers op een totaal van dertig millioen aanvaardt één dier politieke overtuigingen misschien niet één per duizend. In het Lagerhuis, dat uit 615 leden bestaat, heeft slechts één communist zitting en geen en kele fascist, In politiek opzicht ls het fascisme ge grondvest op de Hegeliaansche opvatting van den Staat de Staat als een levend individu, van suprème waarde en recht hebbend op absolute heerschappij. Ook deze idee is den Brit volkomen antipa thiek. Hij is de overtuiging toegedaan, dat de Staat niets anders is dan een aantal mannen en vrouwen, dat voor bepaalde alledaagsche doeleinden bijeengebracht is. De Staat als een individu, iets mystieks en metaphysisch is een pure mythe. Het Staatsapparaat moet het volk dienen, niet het volk den Staat. De Engelschman is oordeel, dat het een zaak van het groot ste gewicht Ls de geesten, de karakters het verantwoordelijkheidsgevoel en het zelfvertrouwen der Individuen afzonderlijk te ontwikkelen en dat een groote Staat zonder groote burgers niet denkbaar is. Ten derde gelooft de nazi-fascistische school ln het persoonlijke leiderschap, in den heldencultus; zij verwerpt de demo cratie als nutteloos. Het Brltsche volk be lijdt de tegenovergestelde opvatting. Toegegeven zij. dat een systeem van per soonlijk leiderschap zekere voordeelen kan hebben ln het begin althans wat be treft snelheid, activiteit en zakelijkheid in de uitvoering; maar er zijn ook factoren aan den anderen kant. Van tijd tot tijd rijzen verschillen over de Juiste wijze van handelen. Als die niet geregeld kunnen worden door discussies in vergaderingen en bij verkiezingen moet het op andere wijze geschieden. Onder de dictatuur worden zij geregeld volgens de opvatting van den dic tator en zijn meening wordt gevormd on der die persoonlijke invloeden, die op hem uitgeoefend kunnen worden. Niemand ls het toegestaan vrijuit te spreken. Als iemand van meening verschilt loopt hij gevaar uit zijn ambt ontslagen, gevangen genomen, verbannen of gedood te worden. Gisteren tegen het eind van den dag zijn een zeer groot aantal leden van het Vaderlandsche Front met autobussen naar Weenen gekomen, t.eneinde te demonstree- ren voor de onafhankelijkheid van Oos tenrijk. Veertigduizend personen, uit Wee nen en uit de provincie waren samenge komen op en rond het plein waar de zetel van het Vaderlandsche front gevestigd is. Het aantal arrestaties naar aanleiding van de natlonaal-sociallstische relletjes heeft 360 bedragen; van de aangehoudenen zijn er 320 weer op vrije voeten gesteld. Kiemen van verzet worden met geweld onderdrukt. De intrige komt ln de plaats van het open debat en de beslissende stemming. De ware proefneming van het systeem der dictatuur komt met het ouder worden van den dictator; en nog meer met de op volging door den tweede en den derde. Zelfs een Napoleon de Groote heeft zijn Waterloo gehad; zijn erfgenaam was een Napoleon de Kleine met zijn Sedan. Slechts één geval kennen we uit de dikke geschie denisboeken der groote staten, waarbij de opvolgers onder een persoonlijk leiderschap een sterk en verstandig bewind bleven voe ren gedurende een periode van tachtig jaar; en het betrekkelijk gunstige tijdperk, dat het Romeinsche Keizerrijk van Nerva tot Marcus Aurelius beleefde, werd ge volgd door een volledige ineenstorting. Bovendien is de levensbeschouwing der dictatuur militaristisch. Zij gelooft in strijd geweld en zoo noodig oorlog. Zoowel Mus solini als Hitier hebben herhaaldelijk ver klaard, dat een wereld zonder oorlog een vervallen wereld zou zijn. In Engeland beschouwt men dit beginsel als barsch en immoreel. Wij weten al te goed, dat oorlog de vloek en de schande der beschaving is. Het Marxistische systeem, zooals dat uit geoefend wordt ln Rusland, heeft eenige eigenschappen gemeen met het nationaal socialisme en het fascisme. Het ls even eens een stelsel van geweld, onverdraag zaamheid en dwang. Het staat vijandig tegenover iederen vorm van godsdienst en bestrijdt zijn tegenstanders met een wreed heid. die lijnrecht ingaat tegen de Britsche algemeene opinie. In Engeland verwerpen we de gedach te, dat de keuze der menschheid tusschen deze beide vijandig tegenover elkaar staan de ideologieën beperkt ls. Zonder twijfel willen zoowel de fascisten als de commu nisten laten voorkomen, dat het wel zoo Ls. Want elk der partijen behaalt haar aan hang voornamelijk als gevolg der vijande lijkheden van den ander. Zonder commu nisten zouden er vermoedelijk weinig na- ttonaal-soeialisten of fascisten zijn zon der nazi's en fascisten weinig communis ten in elk geval buiten de grenzen van Rusland. Groot Brittannië wenscht geen van beiden. Als Iemand ln ^nkele zinnen het alter natief zou willen samenvatten, dat wij pre- fereeren, zou dit als volgt geschieden: Erkenning van het feit, dat overtuiging als heerschend beginsel vóór het geweld gaat en handhaving, door de vredelieven de landen, van een macht om dit beginsel te beveiligen. Erkenning van de volgende drie prin cipes als noodzakelijk voor de welvaart van de wereld; alle landen, groot en klein, heb ben eenzelfde recht op onafhankelijkheid en wijwaring voor iedere agressie: geen land dient zich in te laten met de binnen landsche aangelegeheden van andere vol ken of toe te staan, dat anderen zich met zijn zaken bemoeien; de nakoming van uit vrijen wil onderteekende verdragen is de eerste voorwaarde voor de stabiliteit van de wereld. Verwijdering van de oorzaken der sociale ontevredenheid, niet door een plotselinge, fundamenteele verandering in het beheer van alle eigendommen ter wereld, maar door een geleidelijke niet met opzet langzame transformatie langs parallel loopende lijnen van hervorming; evenals uitroeiing van de ernstige economische kwalen en de algemeen verspreide on rechtvaardigheid, die met het moderne industrieele systeem gepaard gaan. Handhaving van de Vrijheid in al haar vormen nationaal, constitutioneel, per soonlijk en economisch. Te trachten de oorzaken, die tot den oor log leiden uit te bannen en in het bijzon der een algemeene Europeesche regeling te helpen bevorderen. Als zekere offers gebracht moeten worden, bijvoorbeeld wat betreft de koloniën, om dit doel te bereiken zal een steeds greoter deel der openbare meening ln Engeland bereid zijn die in overweging te nemen. Niet in de laatste plaats te strijden te gen het geloof in een „onvermi.idelijken oorlog" een geloof, dat, indien het veld wint, zichzelf naar de verwezenlijking toe- helpt. Laat ons liever trachten de botsing der ideologieën te verhinderen en zoo de wereld van het ernstige gevaar te redden. (Nadruk verboden). 3-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11