VAN HOUTENS CACAO BINNENLAND De 0.16 in hevigen storm LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 23 Februari 1937 Derde Blad No. 23593 l/sfe Jaargang het allerbeste is goed genoeg voor U gebruiken wij alléén de allerbeste grondstoffen voor de be reiding van ge--- De electrificatie bij de ffederlandsche Spoorwegen. Het eerste rijtuig gereed. Treinen met een bar. Dank zij de groote uitbreiding, welke door de Nederlandsche Spoorwegen aan de geëlectrificeerde lijnen wordt gegeven, is er thans in enkele Neder landsche fabrieken volop werkgelegen heid. Zoo zijn bij Werkspoor N.V. te Amster dam 53 tweewagentreinen besteld, terwijl de Koninklijke fabriek van rijtuigen en poorwagens J. J. Beijnes N.V. te Haarlem en de firma Allan te Rotterdam 37 drie- sagentreinen bouwen, waarvan aan eerst genoemde N.V. de constructie van de btee-emdrijtuigen dezer drie-wagentrei nen en aan de laatste firma die van het miödenrijtuig is opgedragen. Op uitnoodiging van de directie der Ned. Spoorwegen en de fabrieks-directie hebben wij gistermiddag een bezoek gebracht aan fabriek der firma Beynes. Het eerste rijtuig gereed. Als een interessant feit in het kader van het machtig geheel kon worden vastge- iteld, dat hier van de aanbouw zijnde drlewagentreinen het eerste rijtuig nage noeg gereed is. De inspectie van het gereed gekomen rijtuig toonde aan, dat de algemeene in richting nagenoeg gelijk is aan die van het laatste stroomlijnmaterieel, zooals dit ook rijdt op de lijn RotterdamHoek van Hol land. Er zijn echter kleine verschillen, die echter elk voor zich een gunstigen factor vormen in het kader der geriefelijkheid. Zoo zijn de deuren nagenoeg alle dubbele tchuifdeuren met een grooteren doorgang, terwijl de eindportieren 10 centimeter wij der zijn dan vroeger. De balcons zijn ruimer, de bovengedeelten van de ramen tan men door middel van een klink naar boven bewegen, zoodat een groote raam opening kan worden verkregen. De onder- ramen zijn dubbel, ten einde beslaan te voorkomen en een betere isolatie te ver- ïrijgen. De treinen zullen slechts even ijs het Dieselmaterieel bestaan uit com- partementen tweede en derde klasse. Ook het vceringstelsel heeft verbe teringen ondergaan en de met leer hekleede gepolsterde zitplaatsen der derde klasse geven den stelligen in druk dat hier het comfort niet onder doet voor dat der tweede klasse-com partimenten van de rijtuigen, welke rijden op de trajecten Amsterdam Dordrecht en AmsterdamAlkmaar. Iets nieuws in de inrichting is een keukentje, dat in een der wagons van elk treinstel wordt aangebracht, waar door liet mogelijk is aan passagiers, die zulks wenschen, koffie of thee te serveeren. De kleur van deze treinen wordt - even- lis die op de lijn RotterdamHoek van Holland donkergroen, met aan onder- en bovenkant in rood uitgevoerde randen. Naar wij in dit verband vernamen, ligt het in het voornemen ook alle Diesel- treinen te zijner tijd in deze kleuren te schilderen. Mei 1938 in dienst. Verwacht wordt, dat de eerste com plete twee-wagentrein in einde Mei en de eerste complete drie-wagentrein einde Juni gereed zullen komen. Te gen dien tijd is ook de electrificatie van de baanvakken MaarnArnhem en GoudaDen Haag gereed, zoodat dan met de proefritten op de nieuw geëlectrificeerde baanvakken kan wor den begonnen. Men rekent er op, dat in Mei 1938 zoowel alle bestelde twee- als drie wagentreinen in dienst gesteld zullen worden. Groote baggerzuiger aan Rusland verkocht. Verbouwing opgedragen aan de N.V. Verschure en Co. Ook vele Russische schepen op Nederlandsche werven in reparatie. Naar wij vernemen heeft de N.V. Aan nemersbedrijf voorh. Fa. F. den Breejen van den Bout te Berg en Dal naar Rus land verkocht den grooten stoomzuiger ..Batavus", welke indertijd gebouwd is door de Ned. Dok Maatschappij. Deze zuiger, welke, uitgezonderd een derge lijke door Rusland zelf gebouwde con structie, waarschijnlijk de grootste ter wereld is, heeft thans ligplaats in dc Coenhaven te Amsterdam. De afmetingen bedragen: lengte 70 M.. breedte 14 M., holte 4 M. Het totale vermo gen is ongeveer 5200 P.K. De zuiger is voorts voorzien van vier zandpompen en een wa terpomp. de persafstand bedraagt ongeveer negen kilometer. Wij vernemen voorts, dat de constructie, waarvan de verkoop tot stand is gekomen door bemiddeling van 't maritiem kantoor W. H. Mellema te Am sterdam. bij de N.V. Verschure en Co's Scheepswerf en machinefabriek te Amster dam. welke onderneming groote ervaring heeft op het gebied van baggermaterieel, verbouwd zal worden tot z.g. cutterzuiger, jen uit een oogpunt van werkverruiming belangrijk werk. waarmede enkele maan den gemoeid zullen zijm In dit verband kan tevens worden "me degedeeld. dat het in de bedoeling van de N.V. de Breejen van den Bout ligt. den bouw van e$n nieuwen zuiger in bestelling te geven. Dat overigens in Nederland voor Russi- oche rekening veel werk aan den winkel is moge blijken uit het feit, dat door verschil lende Nederlandsche werven uitgebreide reparaties aan Russische schepen van 1 Jan. af elf schepen worden verricht terwijl voor herstellingswerkzaamhedeh aan andere Russische schepen onderhan delingen gaande zij a Bescherming van de olie-industrie. Zonder contingenteering niet mogelijk. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in zake eenige contingen- teeringswetsontwerpen wordt opgemerkt, dat in het algemeen omtrent het effect van de depreciatie van het Nederlandsche ruilmiddel kan worden gezegd, dat het ten aanzien van de meeste contingenteeringen nog niet mogelijk is, reeds thans daarom trent een definitieve uitspraak te doen. aangezien de nieuwe verhoudingen zich eerst geleidelijk kunnen consolideeren. Onder meer geldt dit voor de contingentee ringen van toiletzeep en triplex en multi plex. Terstond na de depreciatie van den gul den heeft de minister mede in verband met het feit, dat de variabele heffing voor een tweetal producten, te weten soyakoek en grondnootkoek tot het laagste punt was gedaald, ernstig onder oogen gezien of tot opheffing van de onderhavige contingen teering kon worden besloten. Dat hiertoe niet is overgegaan. is het ge volg van de omstandigheid, dat de invloed van de depreciatie voor de olie-industrie niet van overwegend belang is. Aangezien de verbetering in den gang van zaken nog van te korten duur is en de gevaren, gelegen in de beschermende maat regelen van andere landen, voor de olie industrie nog steeds zij het voor het oogenblik latent aanwezig zijn. acht de minister het gewenscht. het verloop van den gang van zaken nog eenigen tijd te kunnen volgen, alvorens tot definitieve be sluiten over te gaan. In ieder geval zou opheffing onmiddellijk na de depreciatie er toe geleid hebben, dat een belangrijk gedeelte van de industrie tot stilstand zou zijn gedwongen, hetgeen tot ontslag van een groot aantal arbeiders aanleiding zou hebben gegeven. De vraag of de contingenteeringen van die soorten veekoeken, waarvoor de varia bele heffing gedurende eenigen tijd op nihil is gesteld, moeten worden opgeheven met handhaving van die contingenteerin gen. waarvoor de variabele heffing een zeker bedrag aanwijst, beantwoordt de minister ontkennend. De minister acht het niet mogelijk om met de variabele heffing alleen en zonder contingenteering een juiste be scherming aan de olie-industrie te geven. Zooals reeds eerder is opgemerkt, valt uit de hoogte van de variabele heffing af te lezen de mate van steun, die het oliesla- gersbedrijf behoeft. In de vorige contin- genteeringsperiode is deze steun over het algemeen belangrijk geweest. Waar echter in het belang van den akkerbouw alle vee voeders duurder zijn gemaakt, moesten ook veekoeken, als vormende een onderdeel van alle veevoeders, daaronder worden betrok ken. De prijsVerhoogende werking, die de contingenteering in het onderhavige geval heeft, wordt gebruiktLöm de gelijkstelling in prijs met andere veevoederartikelen voor een deel te verkrijgen, terwijl de prijsver- hooging voor een ander deej wordt bereikt door de binnenlandsche heffing ad f. 0.50 per 100 k.g. In zooverre bestaat dus toe vallig een overeenstemming tusschen de landbouwpolitiek en den noodzakelijken steun aan de olie-industrie. In verband hiermede wordt opgemerkt, dat de minister streng toezicht houdt op 't verloop van de marge voor het produceeren der' verschillende oliën, d.w.z. op de ver dienste van de oliefabrikanten. De verbrui kers van veekoeken zullen echter niet Y&': De ergste slinger- en stampperiode, die ik ooit meemaakte, aldus Vening Meinesz. Prof. F. A, Vening Meinesz schrijft ons W. 9 Febr. uil Hamilton (Bermuda): Ons tweede traject is niet beter ge weest dan het eerste, integendeel. Waar hoven het eerste het woord storm ge schreven mag worden, daar past boven de elf dagen van ons tweede slechts 't Woord „orkaan". Het begon reeds on middellijk na het verlaten van de haven Van Horta; een zware zee wachtte ons buitengaats. En daarmede begon de Cr?ste slinger- en stampperiode die ik °°it medemaakte. 's Nachts moesten maatregelen genomen worden om niet u,t de kooien te slaan. Hachflerinner mij dat ik een der eerste i tonSt imefc een erge kaaier een oogenblik a*eek en In het onderofficiersverblijf Hr. Ms. O. 16. vlak bij mij een hoop dekens op den grond zag liggen, waar zich een hoofd met slape rige oogen uit loswikkelde, het was een sergeant torpedomaker, die uit de bovenste verdieping van een der kooien was geval len. Gelukkig had hij zich niet bezeerd en ook latere dergelijke avonturen van ande ren zijn goed afgeloopen. Den eersten dag kon het waarnemings programma nog volledig afgewerkt wor den doch de storm nam toe en den twee den dag was alle duiken onmogelijk ge worden. Van de snelheid van tien mijlen :'er uur bleven slechts vijf behouden. In verband met de weersomstandigheden zijn wü toen een meer Zuidelijke route ge volgd en hebben we eerst de Bermuda's aangedaam om vervolgens via Washington langs de noordelijke route naar Europa terug te varen inplaats van deze routes andersom te volgen. Tot twee malen toe nam de storm echter opnieuw een orkaan karakter aan met windkracht tien en vla gen van elf. De oppervlakte van de zee was zóó met schuim van stukgewaaide golven overdekt, dat het zicht zeer slecht werd. Het was alsof men in een mistlaag voer. Bijna niemand kwam meer op den toren, behalve de officier van de wacht en de roerganger. Met groote plonsen stortte het over den toren komende water door het torenluik naar binnen. Binnen de boot wa den de moeilijkheden door de fantastische bewegingen niet van de lucht. Kastjes en laden sprongen open en deden hun in houd op den vloer terecht komen en men moest zich haasten om alles zoo spoedig mogelijk bijeen te rapen, want in een oogenblik verdween het in de zijden van het schip om daarin onherroepelijk weg te zakken. Met een enkele uitzondering van weinig belang kon het duiken voor de waarnemingen op deze route echter zonder enderbreking doorgaan. Het was een mooie prestatie die zeker eenig in zijn soort was. Ik kan niet denken, dat ooit een andere duikboot een dergelijke serie van onder wateroefeningen bij stormachtige zee ver richt heeft. Het mooie weer, dat reeds sinds langen tijd over de Bermuda's heerschte, is niet vot onze aankomst aldaar gebleven. Een paar dagen voordien werd ook dit gedeelte van den oceaan in de stormen betrokken, zcodat wij tot het laatste oogenblik ruwe zee behielden. Nu echter, tijdens ons ver blijf in Hamilton, de hoofdplaats van deze mooie eilandengroep, is het weer weder aan het kalmer worden, zoodat het er voor ons volgende traject naar Washington wat beter uitziet. ,l.sr.y. «e 6906 mogen verlangen, dat de oliefabrikanten werken tegen prijzen, waarbij zelfs varia bele kosten niet worden gedekt. In dit opzicht wijst de minister het verwijt, dat ten aanzien van de industrie een andere gedragslijn wordt gevolgd dan voor den landbouw en de veeteelt, van de hand, In het bijzonder wordt juist bij de olie industrie er voor gewaakt, dat' de ver diensten van den fabrikant op hetzelfde peil blijven als voor de depreciatie redelijk werd geaoht. Verhooging van crediet voor werkverruiming. Met een bedrag van f. 33.700.000. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van het zeven de hoofdstuk B der Rijksbegrooting voor 1937 (Verhooging crediet voor werkverrui ming). Bij de wet van 2 Juli 1934 werd voor werk verruiming een crediet toegestaan van f. 60 millioeri, welk bedrag bij de wet van 1 Augustus 1936 werd verhoogd met f.6.300.000 en derhalve werd gebracht op f. 66.300.000. Op 1 Januari 1937 was dit crediet ten volle geblokkeerd. Wijl nog verschillende plannen in on derzoek zijn, die wellicht voor finan ciering ten laste van het Werkfonds in aanmerking zullen komen en de Regee ring voorzetting van de werkzaamheid van het Werkfonds wenschelijk acht. wordt voorgesteld 't toegestaan crediet andermaal te verhoogen en wel met een som van f. 33.700.000, als gevolg waarvan voor het werkfonds derhalve in totaal een som van 100 millioen gulden beschikbaar komt. Aan het aangevraagde bedrag ligt niet een bepaald plan van besteding ten grond slag. Het is derhalve niet mogelijk reeds bij voorbaat aan te geven voor hoe langen tijd dat nieuwe crediet zal kunnen strek ken. Van belang is intuschen, dat op het Werkfonds nog slechts bij uitzondering be roep zal behoeven te worden gedaan voor de financiering van den wegenbouw nu voor dit doel ten laste van den kapitaal- dienst van de begrooting van het Verkeers- fonds voor 1937 een extra post van f. 10 millioen is uitgetrokken. Het thans aangevraagde crediet zal dus in hoofdzaak kunnen worden bestemd tot bestrijding van de kosten van andere rijks werken en van werken van andere publiek rechtelijke lichamen. CONVERSIE NEDERLANDSCH-INDISCHE SCHULD. Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot conversie van Nederlandsch Indische schuld. De strekking hiervan is, om evenals zulks bij paragraaf 37 der wet van 29 No vember 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven voor Nederland is geschied, ook voor Nederlandsch-Indié de mogelijkheid te openen om, telkens wanneer de kansen daarvoor gunstig zijn, door conversie van schuld de uitgaven van den leeningsdienst te verminderen. NOG STEEDS: DE HAAGSCHE TRIBUNEBOUW. DE ACTE VAN „DE LUTINE". Naar aanleiding van het door ons on langs gepubliceerde artikel over ..De Lu tine", waarin de veronderstelling wordt ge opperd, dat het woord „Bath". dat aange troffen is op een acte betrekking hebbende op „De Lutine", zou beteekenen „British Army to Helder", schrijft een lezer ons, dat dit zeker niet het geval is. Hij geeft daar voor de volgende verklaring: In de jaren tusschen 18401870 is in ons land een fijner papiersoort geïntroduceerd, dan daarvoor gewoonlijk gebruikt werd. Dit papier was in den linkerbovenhoek ge merkt: „Angonlème" of „Bath". Een door hem aan ons gezonden werkje met het woordje „Bath" werd door onzen corres pondent te IJmuiden indewtiek bevonden aan dat op de „Lutine"-acte. Onze correspondent was van zijn ver onderstelling uitgegaan, omdat de familie op Terschelling, die de bewuste documen ten in haar bezit heeft, de meening is toe gedaan, dat ook het bedoelde papier af komstig is van „De Lutine". Geen restitutie van betaalde gelden. Men zal zich herinneren, dat de firma C. de Ruiter te Amsterdam, die verschei dene tribunes had gebouwd op gemeente lijk terrein langs den bruidsweg op 7 Jan. te 's-Gravenhage en die daarvoor de over eengekomen pachtsom van f82.000 had betaald (waarbij dan nog de bouw- en ver dere kosten ad 120 mille voor rekening van die firma kwamen) den Haagschen ge meenteraad 75 mille restitutie had ver zocht. omdat de tribuneplaatsen door al lerlei omstandigheden onverkocht waren gebleven. B. en W. stelden voor, deze (twee) adres sen voor kennisgeving aan te nemen, ge zien het raadsbesluit van 21 Dec., waarin o.m. werd bepaald, dat de bouw enz. ge schiedde voor risico der pachtende firma. Verschillende raadsleden drongen op prae-advies aan. De voorzitter, burgemees ter de Monchy. antwoordde, dat de 82.800 gulden reeds zijn toegezegd of betaald aan de in het raadsbesluit genoemde liefda digheidsverenigingen. Toekenning van restitutie zou beteekenen het schenken van 75 mille uit de gemeentekas, terwijl de firma zelve haar pachtsom (bij de afschrij ving), had vastgesteld. Dc gemeenteraad vereenigde zich daarop met 21 tegen 19 st. met de op vatting van B. en IV., zoodat dc adres sen voor kennisgeving werden aange nomen. HET P.T.T.-PERSONEEL VRAAGT SALARISHERZIENING. De besturen van alle vakgroepen, veree- nigd in den Centralen Bond van Neder landsch Post-. Telegraaf- en Telefoonper soneel (C.B.P.T.T.zijn gisteren te Utrecht bijeen geweest. De bondsvoorzitter, de heer H. M. Roos uit Den Haag. tevens lid van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, heeft een inleiding ge houden over de salarieering van het Rijks personeel. In Maart 1936 werd door de Regeering aan de centrale commissie het voornemen medegedeeld in den loop van 1937 te zullen overwegen een algemeene herziening van het „bezoldigingsbesluit burgerlijke rijks ambtenaren" ter hand te nemen. Tot dusver werd omtrent voorbereidende stappen daartoe nog niets vernomen. Het congres besloot bij de Centrale van Nederlandsch Overheidspersoneel, waarbij de Centrale Post-bond is aangeslopen, aan te dringen met kracht te ijveren voor een spoedige salarisherziening met in afwach ting daarvan het ongedaan maken van de laatste procentische salariskorting.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9