)e Leidsche begrooting voor 1937 jut jaargang LESPSCH DAGBLAD, dinsdag 23 Februari 1937 Vierde Blad No. 23593 Vaalf sprekers op den eersten dag J PUROLO te Spr. de heer van eck opent. De heer VAN ECK oordeelt ons leven g wereldleven. Alles, wat elders gebeurt, lent, hier zijn invloed uit en onze ge- mte-politiek zal rekening moeten hou- met de economische politiek elders, vooral in ons land. Eenerzijds bevor- ren der welvaart en anderzijds bewaren eer vrijheid dienen op den voorgrond te m, zoo mogelijk zelfs nog uitbreiding vrijheid. Bevorderen der welvaart stelt nog boven het tweede, want zonder ziet hij gevaar voor de vrijheid. Ar en kapitaal zullen ieder goed moeten den aangewend en z.i. is het Plan van i Arbeid daartoe het geëigende middel, tan de werkloosheid raakt men gewoon, deze dient bestreden, zoo fel moge- opdat deze worde ingeperkt en zoo odig verdwijne. Groote werken dienen gom uitgevoerd. Een andere taktiek dan huidige regeering volgt, die voorname- oog heeft voor de buitenl. markt, hoe- de binneniandsche driemaal zoo groot Het Plan van den Arbeid is niet illu- mair. is geheel berekend op vrijheid, or- ning en rechtszekerheid, pr. wil nagaan, wat de gemeente in de- kan. Direct stuit men op den nood der leente. Toch is de begrooting spr. mee- allen. doordat zij sluit en hij huldigt B. W daarvoor, in de eerste plaats den wet- ader van financiën. Daariüt blijkt, dat t medebesturen der S.D.A.P. niet de ge reide onheilen heeft gebracht. Natuurlij k ls er wel verschil van mee- ng In het college, waar ieder lid toch zijn Isclpes getrouw blijft. Daaruit moet soms schil van meening voortvloeien, doch ittemin was de samenwerking vrucht- igend. De gemeente is scherp aan ban- 1 gelegd, door het rijk en door Gedep. ten. Dat B. en W. verhooging der be tuig of der tarieven voorkwam, spreker het en hij zal zich neerleggen bij ze- bezutnlging om de begrooting sluitend kunnen houden. Niet ondankbaar ls .gestemd over het werk, dat vorig Jaar vellicht. Lelden heeft althans niet al- slopgezet, doch van vermindering der rkloosheid blijkt hier, helaas, nog niets, irom dient doorgezet en spr. hoopt, dat het werkfonds nog gelden zullen kun- worden verkregen. De gemeente dient uop paraat te zijn. Z.i. is het econo- ich diepte-punt bereikt en zal langza- rhand herstel kunnen intreden. Spr. houwt dat straks de starre aanpas- j-poütiek niet zal worden voortgezet, ook zal regeeren. Dan zal ook de ge- :nte weer wat meer vrijheid van han- krijgen. stelt tegenover de bezwaren tegen roering van werken (weinig arbeiders veel geld. dat moeilijk is te krijgen), irbeiders, 2 ton uitgegeven, zooals is be- ind, klopt vrijwel met het Plan van Arbeid en bewijst de juistheid der be ening. Doch men vergete daarnaast niet I secundaire werk, gevolg van grootere jpkracht der 49 werkers. Het geld is te iden. )e heer GOSLINGAhet plan is hier dus uitgevoerd' heer VAN ECK: begrijpt me best, alle moeilijkheden, moeten wij ons wed maken voor de verbetering. Dan bewaren der vrijheidsrechten. Spr. niet angstig voor Leiden, doch hij vreest voor inslag der fascistische ideëen bij die er nu nog niet aan denken. (Ge- de heer v. d. Laan bijv.) De beteeke- van een raadszitting mag niet beoor- worden naar den duur, zooals wel geschiedt, dat is een afbreken van de »»rde van het parlementaire stelsel, 't Is heel natuurlijk, dat de geestesrichtin- tegen elkaar botsen. Ook de voorstellen den 'heer v. d. Laan gaan in fascisti- richting. Zij zijn gevaarlijk, misken de waarde van het ambt van wethou- en raadslid. den strijd tot behoud der vrijheid zul- de partijen elkaar moeten steunen en SD.A.P. is bereid tot medewerken, niet meeloopen. Zelfstandigheid wil zijn i) bewaren. Gehandhaafd ls daarom voorstel tot toestaan van optochten op bdagmiddag, een voorstel, dat z.i. de 'erderheid der bevolking goedkeurt. Al- de Calvinisten staan er principieel de andere partijen niet, al stemden totdusver tegen, zooals bijv. de R.K. Ook -'ike de landsverdediging handhaaft zijn hij haar houding. oe VOORZITTER: 't gaat thans om de tgrootlng! heer VAN ECKzeker, dat hoort hier hij. Dan de houding tegenover 't Ko sthuis. Ook daartegenover blijft zijn Jfrij de oude, al blijft zij wellevend, vergete niet dat de republikeinen an- daartegenover staan, doch zich als Hal. burger even volwaardig oordeelen. be heer GOSLINGA: waarom was u dan qtn vlaggen van overheidswege? heer VAN ECK: in welke wet staat leder, los van principes, heeft zijn eraten en de kracht der democratie wordt "Werkt door medezeggenschap, zie de jorstelien v. d. Voort, Weth. Tepe heeft shijd prachtig aan het lijntje gehouden VOORZITTER: U wilt toch niet zeg- dat de wethouder een prima lijntrek- (Gelach'. J* heer v. ECK meent, dat een ernstig Tjrcoek thans alleszins op zijn plaats is, wat de wenschelijkheid in 't alge- betreft als ook voor wat aanbelangt van advies of mede-beslissen, 't jjot tijd! Het personeel der Liohtfabrle- ma6 zelfs geen inlichtingen geven aan commissaris uit den raad! teu ?ren zi^n er ^gen de democratie; w' het lange praten, doch er kan zoo wel- bten 'kt worden door het verschil van ttn» Er everiwel niets beters. De feiiM staat 2011 ons wat fe hïï voeren- Dan zouden de belangen l'4a°u1Ven te zeer op den voorgrond totbn a echter gewenscht aan de ge- der parlementaire democratie tege- rots ep: li i itld til Md c In d «en. «5 )QS ïr l(n r «n f moet te komen en daarom wenscht spr. naast decentralisatie op geografischen grondslag decentralisatie op zakeiijken grondslag. In Nijmegen ls een gelukkige greep gedaan, spr. zet nader uiteen, hoe daar contact is verkregen tusschen B. en W. en de maatschappelijke organisaties, door middel van een vijftal commissies. Haar oordeel, natuurlijk gekleurd, gaat niet rechtstreeks naar B. en W. doch naar een economischen raad, die filtreert en het be lang van de grosp toetst aan het algemeen belang. B. en W. beslissen dan, na belang hebbenden te hebben gehoord! B. en W. willen afwachten, spr. ziet niet lil waarom. Op medewerking der organi saties kan men z.i. rekenen. Vandaar zijn voorstel een commissie ad hoc in deze materie te benoemen. Trots de zucht tot medewerking zijner partij, heft zij den strijd voor haar prin cipes niet op, dat denke men vooral niet. Niet alleen voor de werkloozen hoezeer overigens op den voorgrond ook voor de werkers, voor de geheele maatschappij. De wensch naar een andere maatschappij, met andere verhoudingen is onverminderd en spr. zet nog eens het principe der S.D.A.P.- •naa t'-chappij uiteen, tegenover de kapita- ""tische maatschappij. LEIDER DER R.K. FRACTIE. De heer WILMER meent, dat de raad zelve aanleiding geeft voor de critiek over lang-praten. Reeds meermalen wees spr. op de fouten der democraten ook hier ge maakt. Spr. wil deze fouten nu niet her halen doch alleen deze nog eens naar voren brengen, dat herhaaldelijk dingen ter ta fel komen, die niet in den raad hooren. Zoo nu weer de heer v. Eelt over het Plan van den Arbeid, dat hier niet ter zake is bij de gemeentebegrooting Spr. wil een drietal vragen stellen: le. kan men tevreden zijn over de werk wijze van het bestuur ter bestrijding der werkloosheid? 2e kan men tevreden zijn over de maat regelen tot noodzakelijke bezuiniging en inkrimping? 3e kan er van B. en W. een meer con structieve politiek worden verwacht tot steun der crisis-slachtoffers? Op de eerste vraag dient gezegd, dat steeds te wenschen overblijft, doch gecon stateerd moet worden, dat voor werken- uitvoering geld beschikbaar werd gesteld zoo veel als kon. Z.i. gaat echter de onder steuning van M.H. volgens te lage normen. Spr. vreest, dat deze begrooting niet toe reikend zal zijn zelfs voor de bestaande regeling. Het college heeft te veel rekening gehouden met de mogelijkheid van ver betering. Spr. stelt de vraag, waarom de wethouder van sociale zaken klaagde op een vergade ring niet te kunnen wat hij zou willen, over te weinig medewerking in het college en in den raad. Ten eerste voor de werk loozen, doch daarnevens ook om de zaak zuiver te stellen. Het zou onduldbaar zijn, als niet geschiedde voor de werkloozen wat mogelijk is. Spr. heeft overigens alle lof voor de acti viteit van den wethouder en voor vele van zijn voorstellen. In dit verband herhaalt hij echter zijn wensch, dat de centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen ook zal dienen voor verdere ontwikkeling. Ad. 2. B. en W. staan op het standnunt: geen belasting-verhooging, doch bezuini ging. Tegenover den heer Van Eck, dat geen rampen zijn geschied, nu er 2 soc.-dem wethouders zijn. vraagt spr. waar blijven de vooruitzichten die de S.D.A.P. voorspelde bij haar medekomen in het bestuur? Door dit uitblijven ook geen ram pen! Nu worden de bezuinigingen aan vaard. zelfs soms in krasser vormen. Deze bezuiniging is noodig, doch spr. wil twee uitzonderingen: geen verdere verla ging der subsidie voor charitatieve vereeni- gingen die integendeel feitelijk zou moeten worden verhoogd, anders kunnen deze ver- ecnigingen haar tak niet meer blijven uit oefenen. En voorts wil spr. geen bezuiniging op middelen ter verfraaiing der gemeente, b.v. straat- of plantsoen-verbetering, hier in zelfs voert hij in dit opzicht een groot werk, dat niet noodzakelijk is, alhoewel waarschijnlijk, niet uit. Spr. releveert een hulde in dit opzicht kan weth. Splinter, die hij gaarne deelt. Hij wenschte hem spoedig herstel toe, (applaus). Ad. 3. Spr. steunt het idee van het voor stel Hessing inzake oprichting van een tex tielschool. dat echter on zich zelf overbodig is geworden na de toezegging van B. en W. In dezen. Met het doel van den heer v. Eck inzake contact met de maatschappelijke organisa ties is spr. het eens, niet met de wijze, waarop deze dit contact wil bereiken. Spr. pleitte daarvoor reeds bij vorige begrooting. Liever had spr. dat B. en W. ln dezen het initiatief zouden nemen en nogmaals dringt spr. daarop aan. Dan kan een be scheiden begin misschien worden gemaakt, hetgeen hem beter lijkt dan zoon' volledig onderzoek. Spr. had zelf een voorstel klaar ln dezen, doch wil dit nog in petto houden. Spr. wil geen jubileum vieren inzake de bestrijding van het voorstel v. Eck in zake optochten op Zondag. Reeds vroeger zette hij het aangevend standpunt der R.K. duidelijk uiteen. Tot slot maakt spr. nog een tweetal klei nere opmerkingen van minder portantie. een a. f. stem. De heer BEEKENKKAMP begint met te verwijzen naar art. 238 Gem. Wet. De be grooting moet ,,ton minste 4 maanden te voren" Ingediend zijn. nu behandelen wij deze ln Februari! Spr. dringt aan zich aan dit art. te houden, ook al moet in enkele opzichten dan gefixeerd worden. Dat enkele wethouders tijdens een zitting zijn afgeweken van hun houding in het col lege oordeelt spr. ernstiger dan de klacht over te veel oneenigheid in het college, die z.i. te voorzien was De fout der samenstel ling van het college ligt niet aan den raad, doch aan het kiezerscorps, dat onverant woordelijk is wijs gemaakt, dat bij optreden van soc. dem. wethouders het anders zou gaan. Dat er geen onheilen kwamen, ligt niet aan de S D.A.P. doch aan de „rose ^et- houders" die weinig anders handelden dan hun voorgangers. De politieke beloften zijn door de S.D.A.P. niet vervuld. Men voert allerlei excuses daarvoor aan, doch spr. aanvaardt deze niet. Spr. verdedigt in dit verband het nut der aanpassingspolitiek der regeering voor de gemeente, een reeks cijfers aanhalend. Spr. zal niet ingaan op allerlei verkie zingspropaganda als het Plan van den Arbeid etc. Principieel is de finantieele politiek van dit college niet anders; bezuiniging staat voorop, hoewel dit woord zooveel mogelijk door B. en W. wordt vermeden en vervan gen door synoniemen. Waarom daarvoor niet ruiterlijk uitgekomen. De veranderde constellatie heeft echter een lichtzijde van de zijde der S.D.A.P die heel wat ls ingebonden. Zie het zoetelijk woord van den heer v. Eck. het minder aan tal voorstellen: heel wat oude stokpaardjes ontbreken, zelfs een plaatselijk Plan voor den Arbeid, tenminste zooals vroeger. Hoe wel hier in Lelden veel werken zijn uitge voerd, is de werkloosheid niet teruggeloo- pen! Is daar dan geen verband tusschen? Mankeert het plaatselijk Plan voor den Arbeid omdat de wethouder van financiën geen geld kon toezeggen? Met waardeering voor wethouder v. Stra len vraagt spr. toch, waar enkele praeadvle- zen blijven. De bedoeling van contact-commissies ls spr. sympathiek, doch spr. staat er scep tisch tegenover, gelet op de weinige activi teit hier tor stede, b.v. vsn den winkelstand. Niettemin wil spr. den heer Wilmcr wel steunen. Strookt het wel met de ware democratie om telkens te komen met een zelfde voorstel als optochten op Zondag, hoewel er in de samenstelling van B. en W. en den raad niets is veranderd! Kort verdedigt spr. nog de wetgeving Dan verdedigt spr. zijn voorstel tot we ring van obscene lectuur. Dat B. en W. er kenden. dat dit euvel hier bestaat, ls een reden te meer voor zijn voorstel dat hij gaarne in praeadvies zou zien genomen. Deze begrooting voor 1937 toont z.i. niet de kracht van wat „goede couragle" ver mag. Hij mist juist deze, waarop de heer Gosllnga nog nader zal ingaan. Spr. wenscht college en ieder raadslid toe deze woorden van Coen aan te durven. COMMUNISTISCH BETOOG. De heer v. WELZEN oordeelt het gevaar van het sluipend fascisme aanwezig, gezien hoe de heer Wllmer sprak over de feuten der democratie, waardoor deze wordt on dermijnd al ls de heer W. geen fascist. Spr. wil waarschuwen! Spr. zet daarop zijn zienswijze uiteen. Zeker, er ontbreken vele voorstellen, ook van spr. zelf daar deze heel weinig kans van slagen zouden hebben, gelet op de posi tie der stad. De heer GOSLINGA; dat heb ik altijd gezegd! De heer v. WELZEN: zeker, maar u wilde niet meedoen aan wijziging! De VOORZITTER: dat kan hier toch niet? De heer v. WELZEN'. zeker de politieke opinie kan toch worden aangewakkerd en voorbereid? Spr. doet een beroep op alle goedwillende democratische 'fcïachten tegen het dreigend gevaar voor onze vrijheid wijzend op de wijziging van tactiek der communisten vol gens congresbesluit van 1936 gelet op de gewijzigde omstandigheden. Spr. keert zich dan tegen de funeste aanpassingspolitiek die hier te lande is gevoerd, waardoor de gemeentelijke bemoeiing is beperkt op rigoureuse wijze. Aan die politiek dient een einde te komen, omdat ook in de Leidsche begrooting 1938 meer perspectief zal zijn te brengen. Spr. keert zich tegen de bezuiniging in personeelsbezetting als gevolg van de ratio nalisatie, hoezeer hli deze technisch kan aanvaarden. Het vraagstuk der verkorting van den arbeidsduur zal zi. ernstig moeten worden bestudeerd, wil men de werkloos heid nog niet zien toenenemen. Van een contact-commissie als de heer v. Eck wil heeft hii geen groote verwach ting. doch hij wil het idee een kans geven. Ook een textlel-school kan gunstige re sultaten opleveren, doch spr. wil er op wijzen, dat het gevaar voor het ontbreken van geschoolde vakarbeiders overdreven is, zooals de werkgever: zelf erkennen. Het voorstel Goslinga om nog 1 ton te putten uit de air. reserve zou de begrooting od losse schroeven zetten Tegenover deze greep staat niets reëels en dat terwijl de heer Gosllnga vroeger zelf zoo tegen het putten uit de reserves was. VERDEDIGING VAN DEN VRIJHEIDSBOND. De heer VAN DER LAAN heeft zich als burger vaak verbaasd over de lange rede voeringen bli de begrooting. daar weinig mee in verband staand, nu als raadslid zal hii zich bescheiden ook daaraan moeten schuldig maken door zich te keeren togen een uitlating van den heer Schüller dat zijn eerste ontreden teleurstellend was. Hu ver heugt zich daarover, gedachtig aan het; als de vos de passie preekt. Den heer Schüller als enfant terrible van den raad zal hli dit niet kwallik nemen. Voorts verdedigt hij den Vrijheidsbond tegen een andere uitlating van den heer Sehülier. betoogend. dat de ware vrtiheld bli den Vrijheidsbond heel wat beter wordt betracht dan bii de S.D.AP, waar men slaaf is van leiding, vakvereenlging etc.. vaak tegen het algemeen belang In. Dat de Vrijheidsbond geëvolutionneerd is, het spreekt van zelf: doet de S.DA.P. het niet? Spr. geeft voorbeelden van krasse houdings verandering zelfs. De VOORZITTER vraagt niet te ver af te wandelen van de begrooting. Hierna schorsing. AVONDZITTING. De heer v. d. LAAN vervolgt zijn rede, nogmaals wijzend op den ommezwaai der S D.A.P. van den laatsten tijd, waaraan spr. echter zelf niet gelooft. Alleen om haar aanhang voorloopig te handhaven wordt gezwenkt om echter in wezen dezelfde te blijven. Spr. vleit zich niet den heer Schül ler te hebben overtuigd. Ook den heer Hessing verzekert spr. als vrij man met eigen inzicht te handelen. Zulks naar aanleiding van een opmerking van spr.'s houding inzake de Zondagsrust. Tenslotte verdedigt spr. zijn voorstel de 15 ])Ct.. korting niet toe te passen op de kosten van ziekenverpleging ln de wijkge- bouwen, die deze versobering niet kunnen dragen. kleinere opmerkingen. De heer COSTER wil in de waardeering voor B. en W. ook laten deelen de stille werkers, de ambtenaren en gaat daarna in op de kwestie van parkeeren op den Stationsweg en omgeving. Hij bepleit een parkeer-verbod ten bate van het par- keer-terrein aan de Steenstraat. Verder klaagt hij over bevoorrechting der Eltax, afgezien van het toestaan der nieuwe lijn over de Breestraat, tot schade van een groot afnemer van stroom. Spr. bestrijdt dan een tapverbod en sub sidie aan drankbestrljdersvereenlgingen. de leider der chr.-hist. aan iiet woord. De heer WILBRINK gelooft niet, dat iemand zoo'n politieke rede hield als de lieer v. d. Laan, die zelf zelde vroeger zich daaraan te hebben geërgerd. Spr. neemt dit niet kwalijk, men moet eerst inbur geren Spr. is niet dankbaar voor deze begroo ting. omdat het een fictie is. dat deze sluit. Er mangelt nog al een en ander. Bezui niging op personeel komt nooit vol tot haar recht, dus ook niet, zooals B. en W. thans voorrekenen. En zoo somt spr. nog eenlge z.g. bezuinigingen op. In wezen wordt zoo uit de reserve geput, dat er z. i. gevaar komt voor de toekomst, en Leiden wellicht zal worden „lijdend". Nu wordt aangevoerd, hetgeen men twee jaar geleden aan de zijde der S D.A.P. niet wilde aanvaarden. Integendeel, toen kwa men voorstellen, waardoor Lelden al lang zou zijn vastgeloopen Niet de burgerzijde is socialistisch ge worden, doch de socialisten burgerlijk, het geen spr. een gelukwensch waard acht, tenminste als men dit erkent, hetgeen de heer v. Eck echter niet doet. Voor 2 jaar zag men niet op tegen belastingverhooging, nu wil men deze tegengaan. Men erkenne echter, dal vorige colleges dus niet hebben gefaald! Staande voor de werkelijkheid, die ook destijds al bestond. Bijzondere maatregelen om de werkloosheid tegen te gaan zijn ook nu niet genomen omdat het niet kon. Op eenvoudigen maakt zoo'n propaganda voor Het Plan indruk, doch wat blijft er over. zoo de verantwoordelijkheid moet worden gedragen? De critiek op het college is thans aan de zijde der S.DA.P. heel wat verminderd! Omdat er 2 leden ln het college zitten! Die echter toch niet geheel vertrouwd worden, zie het besluit van destijds tegen den wil van eigen wethouder in Dat oordeelt spr. verkeerd en hij hoopt op herziening in dezen. Dan iets over enkele voorstellen. Om de pogingen tot bezuiniging van B. en W. niet te belemmeren, heeft spr. geen voorstel gedaan voer de wijkgebouwen, doch nu cr voorstellen te dien aanzien zijn, zal hij deze steunen. De ervaring met contact-commissies men denke aan de industrie-commissie- Manders! is zoo ongunstig, dat hij wei nig meer daarvoor voelt. Dat er nuttig ef fect bereikt zou kunnen worden, is even wel juist. Over optochten op Zondag ls spr.'s hou ding bekend. Zelfs al zou er een meerder heid voor zijn, dan blijft toch ook het recht der minderheid! Het voorstel-Hessing inzake onder houdswerken in eigen beheer zal spr. niet steunen. Het geeft geen besparing, alleen vermeerdering van uitgaven. Dat de S.D.A.P. even goede Nederlanders zijn, is hetzelfde als de N.S.B. doet, die alleen spreekt van de beste. Wie zooveel woorden daarvoor noodig heeft, staat z. i. zwak. De heer v. Eck wil nu schoorvoetend mee in het nationale kamp. het zij zoo. wij zullen oordeelen naar daden en zoo het juist blijkt, ons er over verheugen. Nu lijkt het nog veel op tactiek. Om fascisme of misschien bolsjewisme te keeren, zal de heer v. Eck een stapje verder moeten gaan, zooals vele anderen in zijn partij. De S.D.A.P. verwacht het alleen van den mensch en daarom kan zij geen stuwdam vormen tegen een partij, die nog meer be looft. Alleen beginselen van eeuwigheid zullen een tegenweer kunnen bieden, zie naar Duitschland, waar de S D.A.P is weg gevaagd, in tegenstelling tot de Belijdenis- Kerk en de R.-K., ai zijn ook zij in ver drukking. De Chr. beginselen alleen hebben stand gehouden tegen alles door alles en zullen dat blijven doen. Daarom zijn de Chr. partijen het bolwerk tegen fascisme en communisme. OUD-WETHOUDER GOSLINGA OVER FINANCIËN. De heer GOSLINGA oordeelt de behan deling der begrooting nog altijd niet juist. Er gaat te veel tijd weg aan algemeene beschouwingen, terwijl de begrooting zelf er onder lijdt. De heer SCHÜLLER: Als wethouder heb je dat nooit gezegd. De heer GOSLINGA: Een wethouder is geen heerscher. Doch toen oordeelde ik precies zoo. Bijna nergens is de behande ling zoo als hier. We zitten vast in een sleur van een jaar of 16. Spr. stelt voor volgend jaar het eens anders te probeeren. Dan het interpellatie-recht. Dit komt z.i. niet volledig tot zijn recht. Vragen over plannen van B. en W. zijn z.i. niet toe laatbaar. zooals de heer Schüller eens deed. Overigens handhaaft hij dit recht volledig. Een verbetering zou zijn de vra gen tijdig in het bezit der raadsleden te brengen. Voorts ook het schriftelijk vra- genrecht. Laten B en W. daarover nog eens nadenken. Z.i. zal het voeren tot ver mindering in plaats van vermeerdering van werk voor de ambtenaren en tot groote tijdsbesparing voor wat betreft het mo ment van vraag en antwoord. Vandaar zijn voorstel in deze materie. Het voorstel-Hessing inzake onderhouds werken in eigen beheer verbaasde spr., daar de S.D.A.P. thans zoo gloeit van liefde voor den Middenstand. De heer WILBRINK: Apenliefde! Spreker bestrijdt dit voorstel ook verder, zich aansluitend bij B. en W.'s antwoord, waarmede spr. echter in strijd oordeelt de aankondiging van een centrale auto-her stelplaats. Tengevolge van een minimum aantal werklieden is er veel overlast doqr de uit voering van gemeentewerken, als b.y. aan de Jan van Goyenkade. Het voorstel-Schüller inzake meerdere werken, een slap aftreksel van een „plan", heeft niet zijn sympathie. Laat men rustig doorwerken, zooals thans geschiedt. Trou wens sub 2 en 3 lijken hem ongewenscht. Er zijn nuttiger dingen. Geen kunstmatige 4 maar de natuurlijke char me van een gave, gezon de huid, dank zij de ge- regelde behandeling met de heilzame, genees- j krachtige PUROL. Deze voedt, versterkt en zuivert de huidv/eefsels en houdt 'honden en gelaat zacht als fluweel. Naast goud gele is thans ook witte Purol verkrijgbaar. Deze wrijft onzicht baar uit en is daarom voor Dames en Meisjes zoo aangenaam bij de verzor-i ging van handen en gelaot. zuivert - verzacht - geneest pqtsffivjübë-a 5 c ij A ft q tfee n D r og is teri 6916 (Ingez. Med.) Het Levendaal is de Leidsche race-baan terwijl de tram op de Hoogewoerd blijft en het verkeer belemmert. Voor de voetgan gers wil spr. halverwege een vluchtheuvel. Misschien zou opheffing van het parkeer verbod op de Hoogewoerd 't de tram wel zoo lastig maken, dat deze zou willen ver huizen naar het Levendaal. Belastingverhooging oordeelt spr. In onze gemeente geen remedie, gelet ook op den trek van buiten. Spr. hoopte, dat het col lege daarin standvastig zal blijven. Om de begrooting sluitend te maken, hebben B. en W. vreemde bokkensprongen gemaakt. De verantwoordelijkheid tot stor ting van '/t pCt. in de reserves voor de Lichtfabrieken laat spr. geheel voor reke ning van het college. Egalisatie der pen sioenlasten keurt spr. goed, gelet op de omstandigheden. Dan de bezuiniging. De soc.-dem. wet houders zijn z.i. niet de ware bezuinigers. Laten zij zich toch aanpassen, zooals hun partij zoo hard doet. Hier is de S.D.A.P. van een lawine geworden tot een simpel- sneeuwstormpje. De fractie steunt niet de wethouders, doch meer omgekeerd en dat is verkeerd. Wanneer de werkverruiming door moet gaat, het Stadhuis afgebouwd enz. dan moet worden ingekrompen, opdat de begrooting niet sluite met fictieve mid delen. Vandaar zün voorstel in dezen. La ten B. en W. eerst duidelijk doen uitko men wat zij willen, b.v. op het terrein van het onderwijs. Voor dit bekend is, is z.i. geen beslissing te nemen en anders zal zyn fractie niet voor deze begrooting kun nen stemmen. Ook de bezuiniging van den Armenraad dient volledig te worden ver klaard. De egalisatie der wachtgelden is fictief en hetzelfde geldt voor de herbere kening der pensioenen, daar het wetsont werp nog ver weg is, en nog de vraag is, of het er wei komt. Renten van geldlee- ningen, weer 't zelfde, werkelijkheidszin belet dit als reëel te aanvaarden. Of er ooit iets van zal komen, ls twüfelachtig. Spr. geeft daarover een nadere uiteenzet ting. Nader te nemen maatregelen is al evenzeer een onzekere post. Spr. stelt voor al dit fictief geld af te voeren en te ver vangen door werkeiyk geld, m.a.w. te put ten uit de reserve. Hy heeft zich tot het uiterste beperkt, daar hy het den wet houder niet moeilyk wil maken, zie b.v. de post der Duinwater My. Krap houden is bovendien de beste waarborg voor bezuiniging! Nu zouden, dank zij fictieve bezuinigingen B. en W. nog een potje over houden. Wat hebben wy aan philosophische eieren? Tot slot nog één opmerking: de sport velden in de Leidsche Hout zijn wel naar de Sportstichting om advies, de Zijl kon niet! Vreemde inconsequentie. NATIONAAL HERSTEL. De heer WÜRTZ wil tegenspreken ,dat Nationaal Herstel zich richt, zooals be weerd is van S.D.A.P.-zyde, naar de N.S.B. Eigen beginselen overheerschen. Er is al leen overeenstemming in zekere opzichten doch tegenstelling op andere. Zoo is het met vele andere partijen ook het geval. Spr. geeft een nader overzicht van zyn partij-program. Afgewezen wordt de dic tatuur en de verdacht-makende actie der N.S.B. Hier-in Leiden is ook geen samengaan, anders zou zyn party 2 of 3 zetels hebben gekregen. Spr. deelt eenige lucifersdoosjes uit, waarop staat: „Geen Moskou, geen Mussert, alleen Oranje." De samenstelling der begrooting zal B. en W. groote zorgen hebben gegeven, spr. begrypt dat. Daarom is bezuiniging gebo den. Putton uit de reserves is toelaatbaar, mits ze gebruikt worden voor het doel, anders treedt verarming in. Zeer beden- kelyk is het terugbrengen der storting van het Ongevallenfonds. Spr. gaat in op de geschiedenis van dit fonds om dit nader aan te toonen. Het voorstel-Elkerbout wil spr. steunen als de voorstellen van B. en W. worden aangenomen onder toevoeging van „aan andere solide vereeniging of genootschap" aan het voorstel Eikerbout. Spr. eindigt met Gcd's zegen te vragen voor het moeilyke werk, dat dit jaar col lege en raad wacht. VERZET TEGEN BEZUINIGING. Mevr. BRAGGAARDE DOES is het met den heer Goslinga eens, dat deze wyze van behandelen der begrooting niet voldoet. Spr. verdedigt haar voorstel om niet te bezuinigen op de subsidie voor uitzending en verpleging van kinderen in gezond heids- en vacantie-kolonies. Nu reeds be taalt iedere vereeniging de helft! Vele kin deren wachten reeds lang op uitzending, tevergeefs. Moet dat nog erger worden, zoodat nog minder kan geschieden. VOOR VERKORTING WERKTIJD. De heer MANDERS kan zich ln groot» trekken met het beleid van B. en W. ver eenigen, en spr. wil daarop niet ingaan.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13