■en vestigingswet voor de industrie De strijd om Madrid Dinsdag 23 Februari 1937 ■IDSCH DAGBLAD - Derie foï Vergunningsstelsel voor oprichting en uitbreiding van bestaande van nieuwe bedrijven Groote tegenstrijdigheid omtrent Oviedo RECHTZAKEN Het controlestelsel. Thijs TJs en het verdwenen Noorderlicht Ingediend is een wetsontwerp hou dende regeling betreffende het beper ken van de vestiging van bedrijven, waarin eenige tak van nijverheid wordt uitgeoefend en van de uitbreiding van de capaciteit van zoodanige bedrijven. Naar de meening van den minister h voor ons land een regeling in dien dn aangewezen, dat aan de Kroon de bevoegdheid wordt verleend, om na ontvangst van een daartoe strekkend verzoek, bij algemeenen maatregel van bestuur bepaalde takken van nijver heid of onderdeden daarvan aan te vijzen, waarin vestiging respectievelijk uitbreiding niet meer vrij zal staan. Hij zou daarbij geenszins zoover willen gaan. dat in den aangewezen tak van nijverheid elke nieuwe vestiging of uit breiding bij voorbaat volledig wordt uitgesloten, doch willen volstaan met deze van een vergunning afhankelijk te stellen. Een volledige afsluiting toch zou tot ongewensehte verstarring van den betrokken bedrijfstak leiden. Een vergunningstelsel als in het wetsont werp belichziamd, zal daarentegen een soepele hanteering mogelijk maken, waarbij de gelegenheid bestaat om aan bet ondernemerslnitiatief, voorzoover dit in concrete niet ingaat tegen het geen in het economisch landsbelang voor den betrokken bedrijfstak meest wensehelijk wordt geacht, voldoende recht te laten wedervaren. In artikel 2 is o.m. een bepaling op- nomen, welke met „vestigen" gelijk stelt het opnieuw in werking brengen van een tevoren stilgelegd bedrijf. Het ontwerp heeft niet betrekking op land- en tuinbouw, veeteelt, vissche- rlj. mijnbouw, handel, bank- en assu- nnticwezen, scheepvaart en verkeers wezen te land. reds meermalen is gebleken, zoo zegt ter Gellssen in de toelichting, dat het de regeering noodzakelijk is, bij haar itn naar bevordering van de industri- ontwikkellng naar behooren leiding te ten geven. In de pactljk deed zich bij Bling de behoefte gevoelen aan een Kgdlieid, om de vestiging van bedrij- welke uitbreiding geeft aan het pro- ït-apparaat in bedrijfstakken, waarin anwezige productie-capaciteit al groot moet worden geacht, of waarin zelfs !s een overcapaciteit aanwezig is, tegen pan. minister acht een dergelijke bevoegd- te meer noodzakelijk, omdat het meer meer kapitaal-Intensieve karakter van industrie maakt, dat in steeds sterkere het verschijnsel valt waar te nemen, ten einde de aanwezige productie- iciteit zooveel mogelijk te benutten en ogc algemeene kosten althans ten te dekken, de verkoopprijzen worden nagd, dikwijls tot ver beneden het ni- der productiekosten. Dit streven naar rooting van den afzet, desnoods tegen ksgevende prijzen, heeft een steeds trpere concurrentie ten gevolge. Ben te- aan bedrijven bevordert dit en is ram voor het economisch leven, nu dan vroeger, nadeellg. ui niet minder belang kunnen de ge fit van een nieuwe vestiging in be stakken, waarin daaraan geen behoefte lat, op sociaal gebied zijn, omdat de te der in die bedrijfstakken werkzame :iders er door in gevaar wordt gebracht. S een bewuste stimuleering van ver- industrialisatie heeft men ook in toe- tende mate rekening te houden met de nationale industrieele verhoudingen, •Is deze in het bijzonder sedert den tMoorlog zijn gegroeid. Daarbij zal het in verscheidene gevallen gaan om ob- tn, waarbij de Nederlandsche markt ft beheerscht door buitenlandsche kar ot concerns, die. op de markt in het it land een krachtige bescherming ge- kn, met alle ten dienste staande midde- tnllcn trachten het jonge Nederland- bedrijf te gronde te richten. Voor de Bndloming en instandhouding van Wijke objecten zal steun van de over- ui den vorm van handelspolitieke "■Welen alsdan vaak niet kunnen wor- lemist. Juist die overheidssteun echter zal er too kunnen leiden, dat een bedrijfstak, 'aar slechts plaats is voor een beperkt tantal bedrijven, voor anderen der mate aantrekkelijk wordt, dat het aan- nieuwe vestigingen, wanneer men tal i deze ongestoord zou toelaten, het ge projecteerde aantal verre zou overtref- fen. atnzeer laat het zich denken, dat het buitenlandsche kartel ol con- t voor zijn bestrijding van het Neder- bedrijf den weg zou kiezen van de "jwng van een tegenbedrijf hier te -t met de bedoeling om door afbraak- het Nederlandsche bedrijf als con- ói, v't te schakelen en zoodoende zijn 'ff°ustische positie te herwinnen, waar- rot desgewenscht zijn hier te lande ge stae bedrijf kan sluiten, om zijn pro- Wder in het buitenland te concen- Tc(n.In beide gevallen zal een bevoegd- üiiv beperking van de vestigings-mo- gTOeid niet kunnen worden gemist. onderhavige wetsontwerp zou men -Ponen beschouwen als sluitstuk op j «dienstel van maatregelen, welke in üh«vJ'er laatste Jaren in het belang ("'bedrijfsleven zijn getroffen, o.a. op j£»'M van het goederen- en betalings- •ite crodietverstrekking en subsidi- en de ordening. Verschillende van deze maatregelen, in 't bijzonder die, welke een verruiming van den afzet op de blnnenlandsche markt be oogen. sluiten de mogelijkheid in zich van een ongewensehte uitzetting van de capa citeit in dien bedrijfstak. BIJ meerdere in voerbeperkingen heeft dit euvel zich ook daadwerkelijk voorgedaan. Zoo werd bijv. na de Inwerkingtreding van de contingenteeringen van tricotgoe deren, wollen stoffen, confectie en enkele andere textielgoederen, een uitbreiding van het productie-apparaat geconstateerd, die geenszins door de mate van invoerbeper king gerechtvaardigd, als economisch •ongewenscht moet worden beschouwd en daarenboven, speciaal waar het de vesti ging van bedrijfjes aan de landsgrens be treft, ook tot het sociaal minder gewenschte consequenties leidt. Voor zoover zulks mogelijk was, bijv. door 'net niet-verleenen van gevraagde facilitei ten, werden dergelijke vestigingen tegen gegaan, doch de practljk heeft uitgewezen, dat met de bestaande bevoegdheden niet afdoende daartegen kan worden opgetre den. Voorts heeft de regeering 'olj de aan wezigheid van bepaalde internationale concurrentieverhoudingen, waarbij een ves tiging hier te lande door de buitenlandsche concurrenten een ernstig gevaar zou heb ben opgeleverd voor de bestaande bedrij ven, zelfs moeten afzien van 'n verscherpte toepassing der contingenteering hoezeer deze ook overigens in het belang van onze industrie gewenscht was. Het behoeft wel geen betoog, zegt de mi nister, dat het in hooge mate ongewenscht zou zijn, indien om ongewilde en onge wensehte neveneffecten te vermijden, de toepassing van een steunmaatregel achter wege zou moeten blijven. Tenslotte wordt nog gewezen op die ge vallen, dat aan bepaalde, hoewel noodlij dende bedrijven, noch door invoerbeperking, noch door tariefssteunmaatregelen hulp kon worden verschaft; men denkt aan pro ducten, welke zich om technische redenen niet voldoende uit te splitsen artikelen of bepaalde handelsgebruiken, mogelijkheid van verschuiving op eenvoudige wijze naar het verbruik van andere producten daartoe niet leenen. Bij de bedrijven waar het hier om gaat, zal een eventueele sa neering in eigen kring, welke tot een lichte verbetering der bedrijfsinkomsten leidt, steeds bloot staan aan de dreiging van het optreden van nieuwe concurrenten, waar door het in verhouding tot de behoefte reeds overmatige productie-apparaat de hoofdoorzaak van dep slechten gang van zaken nog verder wordt opgevoerd met alle daaraan verbonden ernstige conse quenties. leend was. Het O.M. elschte f, 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak conform Voor eenzelfde overtreding op een ander tijdstip gepleegd eischte het O.M. eveneens f. 15 boete of 5 dagen hechtenis H. A. chauffur te Rotterdam, moest te recht staan, omdat hij met zijn vrachtauto op ernstige wijze de veiligheid van het ver keer in gevaar had gebracht, doordat hij deze auto 's avonds geheel onverlicht op den Rijksstraatweg onder Sassenheim had neergezet. De chauffeur S. W. v. Leeuwen uit Lelden, die met een personen-auto uit Lelden kwam, had pas op 't laatste oogen blik de onverlichte auto opgemerkt en wist door tijdig remmen een aanrijding te voor komen. Het O.M. elschte f. 26 boete of 10 dagen hechtenis. Alvorens vonnis te wijzen wilde de kantonrechter nog een ge tuige hooren en zal dan over 14 dager, von nis wijzen. R. R. uit Amsterdam moest terecht staan omdat hij op den Rijksstraatweg onder Sassenheim op zeer ernstige wijze de vei ligheid van het verkeer ln gevaar had ge bracht, door, hoewel de doorgang door tegenllggend verkeer niet vrij was geweest met een zeer groote snelheid te passeeren, waarvan een ernstige botsing het gevolg was. Het O.M. vond zulks meer dan ergerlijk en eischte f. 40 boete of 20 dagen hechte nis. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot f. 30 boete of 10 dagen hechtenis. H. A. V., slager te Leiden, moest terecht staan wegens overtreding van de arbeids wet. Op 18 J.anuari 's avonds was zijn 17-jarige knecht Kessels om 9 uur nog werkzaam in de slagerij geweest, hoewel de arbeidstijd om 8 uur geëindigd was. De kantonrechter wees verdachte er op dat hij reeds drie maal wegens overtre ding van de arbeidswet heeft terecht ge staan en is veroordeeld en dat bij de vierde herhaling hechtenisstraf wordt opgelegd. Het O.M. vroeg ditnfaal nog f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. De kantonrechter kon zich dtmaal met dezen lichten eisch vereenigen en veroordeelde verd. tot f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. De regeering beoogt geenszins te komen tot een meer algemeen stelsel van gesloten bedrijven. De daaraan verbonden gevaren, in het bijzonder die, welke het gevolg kun nen zijn van een monopolistische positie van een bepaalde onderneming of van een complex van nauw verbonden ondernemin gen in eenzelfden bedrijfstak, ziet de re geering toch geenszins voorbij. Evenveer heeft zij een open oog voor het feit, dat de gemeenschap aan de werking van het vrije ondernemersinitiatief de op komst en bloei van tal van krachtige on dernemingen in den lande te danken heeft. De regeering wil geenszins zoover gaan. dat in den aangewezen tak van nijverheid elke nieuwe vestiging of uitbreiding bij voorbaat volledig wordt uitgesloten, doch wil volstaan met deze van een vergunning afhankelijk te stellen. Een volledige afslui ting toch zou tot ongewensehte verstar ring van den betrokken bedrijfstak leiden. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het Kanton gerecht alhier terecht staan M. V. alhier, omdat hij zonder vergunning van B. en W. van Leiden en niet overeenkomstig de tee- kening een garage en schuur had gebouwd Het O.M. achtte de overtreding der Bouw verordening wettig en overtuigend bewe zen en eischte f. 15 boete of 5 dagen hech tenis. De kantonrechter veroordeelde verd. overeenkomstig dien eisch. D. B uit IJmuiden moest terecht staan omdat hij zich met kunstlicht in het jacht veld onder Noordwijk had bevonden. Ver dachte ontkende in het veld geloopen te hebben. Hij liep heel gewoon langs den weg toen opeens drie jachtopzieners te voorschijn waren gekomen en hem hadden vastgegrepen. De kantonrechter geloofde niet veel van dit verhaal, daar volgens het proces-verbaal van den jachtopziener v. d. Meulen en Rietvink zij verdachte met vier andere personen met lichtbakken, bran dende lantaarns en zeven herdershonden die het wild opjoegen dat door het licht te voorschijn was gekomen, ln het veld hadden zien loopen. Ook had verdachte vier konijnen bij zich gehad die door de herdershonden waren doodgebeten. T O.M. vond het een ergerlijke strooperij en eischte f. 40 boete of 20 dagen hechtenis met verbeurdverklaring der in beslag ge nomen lichtbak en lantaarns. De kantonrechter veroordeelde verdachte to f. 25 boete of tien dagen hechtenis met teruggave van de in beslag genomen licht bak en lantaarns. Mej. G. B. te Oegstgeest moest terecht staan, omdat zij zonder vergunning van B. en W. van Oegstgeest, een woonschip, dat in het water van de Haarlemmervaart lag, als woning had gebruikt. De kantonrechter wees verdachte er op dat het woonschip als woning door B. en W. van Oegstgeest was afgekeurd en daarom geen vergunning ver- KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnisen zijn geveld: N. v. d. B„ Noordwijkerhout, loopen op verboden grond, f. 5. 2 d W. WHillegom. idem, f. 5, 2 d.: J. M. V„ Voorschoten, over treding motor en rijwielwet. f. 5, 2 d.; J. H.. zwervende, te Oegstgeest het bedrijf van liedjeszanger uitoefenen, f 2, 1 d.: Chr. H. Idem, overtreding alg. pol. verordening v. Oegstgeest, f. 2. 1 d.; J. v. d. H., Voorscho ten. overtreding vleeschkeurlngswet, f. 15. 5 d.; A. v. E., Noordwijkerhout, overtreding arbeidswet f. 5. 2 d.; J. H„ zwervende, te Leiden op den openbaren weg liedjes zin gen. f. 2, 1 d.: L P.. id. ld., f. 2, 1 d.; W. E, E., Warmond, wielrijden zonder licht, f. 3, 1 d.; J. L., Sassenheim. idem en een val- schen naam opgeven, f. 3, 1 d. en f. 7,50. 3 d.; R. de W.. Rijnsburg, overtreding mo tor en rijwielregl.. 2xf. 3. 2x1 d.; J. H. B. IJ., openbare dronkenschap, f. 5, 2 d.: J. v. D„ Hilversum, overtreding motor en rijwiel regl. f. 7,60, 3 d.: H. Ph. J. K. Zeist Idem f. 7.50 of 3 d; J Th. S. S Heemstede idem f. 7,50 of 3 d; H. v. T. Den Haag idem f. 7.50 of 3 d; J. v. E. Amsterdam f. 7,50 of 3 d: B. v. d. S. Overschle met een motorrij tuig rijden zonder verlicht, nummer met letter en zonder rood achterlicht 2 x f. 4,— of 2 x 2 d; C. v. P. Sassenheim autorijden zonder spiegel f. 5,— om 2 d; J. v. K. over treding motor- en rijwielregl. f. 5, 2 d.- J. S. wielrijden zonder bel f. 3.— of 1 d; J. S. Voorschoten, wielrijden zonder reflector f. 3.of 1 dag. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Helm gemaaid. G. v. D. uit Katwijk'aan Zee was tot een geldboete van f. 25 subs. 25 dagen hechtenis veroordeeld, omdat hij helm had gemaald in de duinen. Met dat vonnis was v. D. niet content; hij was onschuldig zoo zeide hij. Maar de veldwachter vertelde anders. Er kwamen een aantal getuigen die ver telden dat verdachte geen recht had zich op het duinterrein te bevinden, en toen vond de Officier van Justitie het welletjes. Spr. vroeg bevestiging van het vonnis, maar de Politierechter meende dat v. D. een lesje noodig heeft; en daarom legde hij f. 30 boete subs. 30 dagen hechtenis op. Valschheid in geschrifte. Wegens valschheid in geschrifte was v. d. H. te Leiderdorp tot vier maanden gevan genisstraf veroordeeld, bij welke gelegen heid hij verstek had laten gaan. Van dit vonnis kwam verdachte nu in verzet, omdat naar hü zeide, er een mis verstand was ontstaan Maar de Politierechter geloofde daar niet veel van. In een bepaalde week had ver dachte f. 7.50 verdiend doch volgens zijn opgave, had hij niets verdiend. Verdachte had evenwel toch aanmerkin gen op hetgeen hem ten laste was gelegd, en daarvan waren ook enkele ambtenaren op de hoogte. Teneinde deze alsnog te hooren. hield de Politierechter de zaak nog aan. Oplichting. Onder valsche voorwendselen had H. de L. van de J. te Leiden een bedrag aan geld opgelicht voor welk feit hij zich te verant woorden kreeg. Het werd een ingewikkelde geschiedenis, althans, verdachte maakte de zaak inge wikkeld. Verdachte is ook betrokken geweest bij een straatroof te Den Haag, waardoor hij tot twee Jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. Voorts had hij al eerder een straf wegens oplichting ontvangen, en nog andere von nissen achter den rug. Gezien dit verleden, vorderde de officier zes maanden gevange nisstraf. De verdediger vroeg de uiterste clemen tie. De Politierechter hield zijn vonnis aan, om eerst een psychiatersrapport te vragen over verdachte. De berichten uit Spanje zijn totaal te genstrijdig. Madrid meldt o.a.: Gistermiddag waren de regeenngstroe- pen aan de Jarama nog ln den aanval. De omsingeling van Lamaronasa wordt voort gezet. Het schijnt, dat de rechtschen zich hieruit teruggetrokken hebben en alleen nog enkele stukken geschut hebben ach tergelaten om den terugtocht te dekken. De troepen van Franco zijn voor Pena- les del Rlo. dit Is meer naar het Noorden, wederom tot den aanval overgegaan, doch deze aanval werd afgeslagen. Tusschen San Martin de la Vega en Mo nti de Taguna Is de strijd ln hevigheid afgenomen, doch de regeeringstroepen blij den den tegenstander-, die vermoeid is, las tig vallen. Generaal Pozas, die de operaties ln den sector Guadalajara ten Zuiden van de Taag leidt, verklaarde aan een vertegen woordiger van Havas. dat ln de sectoren van San Martin de la Vega en Arganda de toestand voor de regeeringstroepen aan merkelijk verbeterd is. Op een vraag van den journalist of hij den opmarsch in den sector Avila kon bevestigen antwoordde de generaal: „Wij hebben Robledo de Chavela bezet, doch het is niet Juist, dat wij Ce- breros hebben ingenomen". Ten aanzien van den toestand bezuiden de Taag. zeide de generaal dat de regee ringstroepen in de nabijheid van Talavera del Tajo zijn gekomen. De regeeringstroe pen liggen op den eenen oever en de na tionalisten op den anderen. De generaal wees verder op de waarde van de lucht macht, welke vooral bleek aan het front aan de Jarama. Tenslotte vroeg .de vertegenwoordiger van Havas wat generaal Pozas dacht van het eenhoofdig commando, waarop de ge neraal antwoordde: „dit was absoluut noodzakelijk, hetgeen binnenkort bewezen zal worden." Inzake het verbod van het zenden van vrijwilligers zeide generaal Pc-zas nog, dat, indien dit verbod volgens de letter wordt uitgevoerd, het grooter aantal van de re geeringstroepen hen zeker de overwinning zal doen behalen. Gistermiddag heeft generaal Miaja de pers ontvangen. Hij verklaarde, dat in den sector van de Jarama nog wordt gestreden en weigerde nadere bijzonderheden mede te deelen. De nationalisten daarentegen blijven spreken van kleine vorderingen bij de Ja rama en van afgeslagen aanvallen. De strijd om Oviedo. Uit Bilbao wordt gemeld, dat de natio nalistische tegenaanvallen tot resultaat hebben gehad, dat een ijzerfabriek in de nabijheid van Oviedo werd heroverd, op andere punten zouden deze echter geen succes hebben gehad. De zender van Sevllla heeft gistermid dag medegedeeld, dat de rechtsche troe pen zich gisteren in hoofdzaak hebben toegelegd op de krijgsverrichtingen in Aragon. waar zij vijftien kilometer zijn op gerukt. nadat de militie in den sector Ca- lamocha een nederlaag had geleden. De krachtsinspanning der linksche troe pen aan het front in Castilië vindt haar oorzaak in den steeds moeilijker worden den toestand der hoofdstad. Tot dusverre zijn de aanvallen der linkschen vergeefsch geweest. De zender van Barcelona daareni :en heeft vannacht om twaalf uur medege deeld. dat de berichten van het front van Oviedo bijzonder bevredigend zijn. De re geeringstroepen blijven vorderingen ma ken binnen de stad. In den sector van Roblas en aan de lijn van Fuenferraba en Vivel del Rio. zijn aanvallen der recht schen afgeslagen, terwijl rechtsche con centraties uiteengedreven werden. De Spaansche falanx heeft een nieuwen radiozender aan het front van Oviedo in werking gesteld. Via dezen zender zijn de berichten tegengesproken, die door de re- geeringszenders verspreid zijn over de ge rechten. die op het oogenbllk aan het Asturische front geleverd worden. Hieraan werd toegevoegd: „Oviedo is onoverwinne lijk." Overeenstemming op do meeste punten. In de onder-commissie voor de nlet-in- menging. die gisteren weer eenige uren vergaderd heeft, is men nu welhaast tot volledige overeenstemming gekomen over het toezicht op de naleving van het ac- coord. Groot-Brittannië zal een belangrijk aandeel hebben in het controlestelsel. Het draagt 16 pCt. van de orkasten en de belde functionarissen, die. naar men ver wacht, de hoofdleiding zullen hebben bij het toezicht, aan de Spaansche-Portugee- sche en aan de Spaansch-Fransche grens, zullen Britsche onderdanen zijn. Algeheele overeenstemming is bereikt bij het afba kenen van de zones, binnen welke de ver schillende vloten hun controle zullen uit oefenen. Het beginsel van deelneming der Russische en Portugeesche vloot is aan vaard. Nog niet geheel vast staat de rege ling voor de Portugeesche grens. Vermoe delijk zullen langs deze zoowel als langs de Fransche grens een honderd vijftigtal waarnemers worden geplaatst. Later verluidde evenwel, dat de Sovjet- Unie een voorbehoud heeft gemaakt ten aanzien van de controle ter zee. omdat zij zich niet kon vereenigen met de haar toe gewezen zone. Vrijgeloten onder de wapenen geroepen. De minister van oorlog te Valencia heeft besloten om degenen, die zijn vrijgeloot van de lichtingen 1932 tot 7)5 onder de wa penen te roepen. De overige manschappen van deze lichtingen zijn reeds onder de wapenen. De lichting 1936 zal binnenkort worden ingedeeld. Met ingang van Zaterdag a.s. zullen alle burgers van 18 tot 45 Jaar in het bezit moeten zijn van een arbeids-certlficaat, uitgegeven door de verantwoordelijke au toriteiten, waaruit blijkt dat de houder achter het front deelneemt aan het werk voor het algemeen welzijn van het land en samenwerkt met hen, die aan het front hun leven wagen. Ieder man. die zich ophoudt in een café, bioscoop, theater of andere plaats van ontsoanning en dit certificaat niet kan. toonen. zal gestraft kunnen worden met een boete van 1000 peseta of. een gevan genisstraf van 30 dagen, gedurende welke hij zelf voor zijn voedsel moet zorgen. Economische en militaire dictatuur. De syndicalistische partij heeft een ma nifest uitgegeven, waarin de nadruk wordt gelegd, op de gedachte, dat het noodzake lijk is alles te onderwerpen aan dit doel: den oorlog te winnen. In het manifest wordt om. verklaard: „Wij zeggen duide lijk: economische dictatuur en militaire dictatuur zijn onontbeerlijk ln een periode van oorlog en revolutionnairen overgang". 13. Oom Brom en Thijsje liepen wel drie uur 'twas heel erg donker, en zeer guur, maar beiden hadden warme kleeren aan getrokken. en gingen verder, onverschrokken. Toch zal het je wel niet verbazen, dat soms oom Brom eens even uit moest blazen; hij zei: „Wel wel, wel wel, je kan het merken als je niet zoo mager bent ik ben dit loopen trouwens niet gewend; maar nee, nee nee. ik ben niet moe. Doch zeg waar gaan die Eskimo's nu toch naar toe? Zijn die menschen eig'lijk razend? De afstand, die zij hebben afgelegd is heusch verbazend!" O, kijk!", riep Thijs nu blij, „daar ligt een tweede dorp, hier heel dicht bij!" Daar hun dit tweede dorp een heele uitkomst scheen, gingen zij er zeer vlug heen doch toen zij tot dicht bij de huizen waren voortgesneld, werden zij heel erg teleurgesteld; alle hutten hadden open deuren, en geen Eskimo was te bespeuren Thijs stond verbaasd, met open mond, maar toen keek hij aan dachtig naar den grond, waar hij weer nieuwe sporen vond; daarin heeft hij bespeurd, wat hier weer was gebeurd. Hij zei: „Ook de bewoners van dit dorp zijn naar het Noorden toe gegaan; zij sloten zich bij die van 't eerste aan". „Geef mij wat levertraan", zei zuchtend toen oom Brom „kom kom, kom kom. V-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11