Motoriseerings-Parade in Duitschland LEIDSCH DAGBLAD - De.ia Kyi Diwaafl 23 Feiiruari 19jj De suikeroogst in Ned.-Indië. tentoonstelling Zij biedt alles wat het motor leven van een volk omvatten kan. FINANCIEN VRAGENRUBRIEK HOE LAAT WW! DE H00FDBUS GELICHT? SNCEZIMEN /TUKKEN ||KUN/T IN lITTEREN j 1 ALG. NED. POLITIEBOND BESTAAT A 50 JAAR. Gisteren was het 50 jaar geleden dat de lAlg. Ned. Politiebond werd opgericht. Het ■was tevens 25 jaar geleden dal de heer G. W. Stroink. burgemeester van Steenwijker- wold, met het voorzitterschap werd belast. Ter gelegenheid van dit feit is het bonds orgaan in feestgewaad verschenen. Het is een omvangrijke uitgave, waaraan vele vooraanstaande personen hun medewer king verleend hebben en dat rijk geïl lustreerd is. UIT NED. OOST-INDIË. [Verhoogd van 1.2 tot tot 1.4 millioen ton voor het jaar 1938. BATAVIA. 22 Febr. (Aneta A.NP.). Hedenavond werd een besluit tot verhoo ging van den suikeroogst in de „Javasche Courant" gepubliceerd. Na informatie deeld het Dept. van Eco nomische Zaken mede, dat inderdaad in de laatste maanden een groote suikerafzet heeft plaats gevonden, die in sommige op- Éichten een reëel karakter draagt. Daarom is de regeering er op ver zoek van de NXV.A.8. toe overgegaan goed te keuren, dat de productie voor het jaar 1937 (oogst van 1938) van 1.200.000 tons op 1.400.000 tons wordt gebracht. Daarmede zal dan in 1938 dezelfde hoeveelheid als in 1937 worden gepro duceerd. Intusschen is dit nog 100.000 ton beneden het schema, dat een es sentieel deel uitmaakt van de in het jaar 1936 aangenomen suikerregeling. Voor Midden- en Oost-Java is dit besluit zeer belangrijk, daar vijf tot zeven millioen meer geld aan loon en, transport, grondhuren enz. in omloop komt, waarvan het overgroote deel aan de lnhecmsche bevolking ten goede zal komen. "P\ r\, ,41—*en tooneele gevoerd, omdat deze heele ue UUltSCne automodel- zaak stond of viel met de noodzakelijkheid ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Twee dames zwaar gewond. SOERABAJA 22 Febr. (Aneta). Zater dagmiddag is bij de dessa Ngoeling. aan den we» tusschen Pasoeroean Probolinggo, een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een Dodge-Sedan, bestuurd door mej. van Mets. onderwijzeres te Probolinggo botste tegen een Morris-wagen. Bij deze botsing werd mej. van Mets zwaar gewond. Haar naast haar zittende zuster, mei. M. G. C H. van Mets. werd eveneens zwaar ge wond. De overige inzittenden, de dames M. G. C. Verbruggen. A. M. Eeftens en de inlandsehe chauffeur, bleven ongedeerd. De zwaargewonde dames van Mets wer den naar een ziekenhuis te Pasoeroean ver voerd. Zij konden nog niet worden gehoord. Het ongeluk geschiedde, doordat de Dodge-wagen de Morris-wagen bii het pas- seeren aan het spatbord raakte en vervol gens tegen een saemboom botste. N V. A. HILLEN'S SIGAREN- EN TABAKSFABRIEK In de gistermiddag gehouden aandeel houdersvergadering van de N. V. A. Hillen's Sigaren- en Tabaksfabriek te Delft welke de vorige week Donderdag is stopgezet werden de Jaarstukken goedgekeurd. Aan genomen werden de volgende voorstellen: tot het aanvaarden van surseance van betaling; tot hst aanbieden van een accoord aan eredleteuren en tot het verleenen van eervol ontslag aan de directie. C. J. van der L. te L. De Paardensteeg ls afgebroken in 1910. Laatste buslichting ten Postkantore voor de eerstvolgende postverbinding in de richting van: Amsterdam Rotterdam 2.40 a) 15.05 2) 2.40 a) 15.35 8.20 3) 15.35 2) 7.10 2) 16.00 2) 9.05 4) 16.00 2) 9.50 17.00 10.20 2) 17.20 2) 10.20 19.05 2) 11.25 18.30 11.25 19.35 12.10 19.35 13.25 2) 20.45 2) 13.25 2) 21.10 2) 14.15 2) 22.20 b 22.20 b 23.40 2) 22.35 2) aansluiting nachttreinen. 23.45 Luchtpost N.O.I. alleen Dinsdag en Vrijdag. Utrecht Leiden-Stad 2.401) 12.10 6.30 le bestelling 4.50 16.00 2) 13.40 2e bestelling 6.00 b 20.20 2) 17.35 3e bestelling De met a aangegeven tijdstippen gelden mede voor Zon- en feestdagen. De met b aangegeven tijdstippen gelden alleen voor Zon- en feestdagen. 1). Niet op Maandag en daags na een feestdag. 2). Na dit tijdstip kan nog gepost wor den in den postwagen van den aan- sluitenden trein. 3). Alleen op Maandag. 4). Niet on Maandag. Katwijk Noordwijk Leiderdorp Werkd.: 4.50 Werkd.: 4.50 Werkd." 6 20 13.25 11.25 12.30 16.05 1325 17.40 17.00 16.40 Z.- en F. 4.00 Z.- en F. 4.00 Z.- en F. 5.40 Door Koolhaas Revers. Berlijn, 20 Febr. '37. De Rijkskanselier en „Führer" van het Derde Duitsche Rijk, heeft Zaterdagmor gen 20 Februari j.l. persoonlijk te Berlijn de Automobieltentoonstelling geopend met het gebruikelijke ceremonieel, dat In de laatste 4 jaren het karakter van een „Staatsakt" heeft aangenomen en zulks dan ook Inderdaad is. De Berlljnschc „Motor Schau" in het geweldige hallencomplex aan den Kai- serdamm in Charlottenburg. omvat kortweg alles, wat met het motor-leven van een volk. vooral van een, waarbij het motoriseeringsproces zich voltrekt in een zóó snel tempo als bij het Duit sche omvatten kan ons moderne motorleven van alle dag in al zijn ge ledingen en dat is heel wat. Zeker u vindt in het Kaiserdamm- complex personenauto's, maar u vindt daarnaast ook vrachtauto's en motorrij wielen, u vindt de noodige plaats inge ruimd voor speciale producten, vrachtwa- wagens, die electrisch aangedreven wor den en camions, die houtgas consumeeren, u vindt er den Dieselpersonenwagen naast de Dieselvrachtauto, u vindt er militaire motorcreaties en motorvehikels bestemd voor weekendtochten en kampeer- en pic- nic-excursles: de autobaanauto is aanwe zig naast het autobaan motorrijwiel en naast synthetische benzine, komen kunst matige rubber en het laatste nieuws van het reusachtige net van auto snelwegen, dat Duitschland momenteel bouwt ieders andacht vragen. De wijze, waarop het Duitschland van heden motoriseert en het enorme tempo, waarmede dit motoriseeringsproces zich voltrekt, maken natuurlijk juist te Berlijn een salon van een dergelijk karakter vol komen logisch en begrijpelijk, en zeker ge schikt om de algemeene aandacht te trek ken. Zoo is het ook nu weer. En waar die aan dacht soms nog niet aanwezig mocht zijn, daar wordt geen middel achterwege gelaten van „hoogerhand" om die te wekken. Er zijn en er blijven onderdeelen van het groote motoriseeringprocse van onze Oos terburen die als het ware zijn voorbe schikt om op de verbeelding van de massa te werken en daaronder vallen in de eerste plaats de onderwerpen van het autosnel wegennet en dan de „Volkswagen" de auto voor iedereen. Wat het autostrada-net in wording betreft, is er tijdens de offi- cieele openingsplechtigheid van deze Show met begrijpelijken trots op gewezen, hoe zeer de uitvoering van dit grootsche werk vordert en het is vooral Goebbels geweest, die er op wees. dat thans, drie jaar nadat de eerste spade daarvoor werd in den grond gestoken, 1231 kilometer autobaan reeds ln gebruik zijn genomen van de totaal ontwor pen 40.000 en dat ook dit jaar en de vol gende jaren gemiddeld 1000 k.m. voor het motorverkeer zullen worden afgeleverd. Niet minder dan 250.000 arbeiders zijn momen teel in dit groote werkproces met de daar onder vallende bijbedrijven ingeschakeld Hoe ook in andere opzichten het motor- verkeer door de verschillende regeerings- maatregelen is bevorderd en daardoor de industrie opbloeide, blijkt wel uit de sta tistieken, die aangeven, dat sinds het begin an het aan het bewind komen van de hui dige regeering nu 4 Jaar geleden de ver meerdering van het aantal motorvoertui gen steeg van 104.000 tot 457.000 in 1936 en de productie opliep van 51.000 in 1932 tot 293.000 in 1936. In het midden van 1932 waren in Duitschland ongeveer 400.000 per sonenauto's bij het verkeer van alle dag betrokken, in het midden van 1936 waren het er reeds 961.000 en ruw gesproken kan men zeggen, dat. waar in het jaar 1932 één auto voorkwam op elke 100 inwonenden van het Rijk, deze verhouding in 1936 reeds was opgeloopen tot één auto op de 54 in woners! Intusschen al zijn dit respectabele cij fers men is daarmee nog lang niet. waar men wezen wil en Hitier zelf heeft dit dan ook daarna in zijn openingsrede met klem geconstateerd, waarbij hij dan wees op het voorbeeld van de Vereenigde Staten waar op elke 5 inwoners een auto voorkomt. Na tuurlijk zijn daar dan ook de verhoudingen heel anders, maar in elk geval blijkt daar wel uit, hoezeer de algemeene motorisee ring van een volk kan worden doorgevoerd. De Volkswagen. In dit verband past dan ook de gedachte, die voor alles een „hobby" van Adolf Hitler zelf is die van het heel goedkoope en toch volkomen bedrijfszekere en economi sche wagentje voor iedereen de zooge naamde „Volkswagen" en juist omtrent dezen veelbesprokene, heeft nu de rede. waarmede deze show geopend werd zeer be langrijk nieuws gebracht. Tot nu toe im mers bleek deze Volkswagen een utopie, een ideaal, dat niet voor verwezenlijking vat baar was en menigmaal hebben wij per soonlijk beslist zij het dan niet openlijk van gezaghebbende Duitsche zijde hoo- ren beweren, dat deze heele Volksauto- kwestie onuitvoerbaar was, ook al bleek Hitier zelf voor deze gerachte nog zoo ge porteerd. Inmiddels bleef de volkswagen weg in 1935 en in 1936 en sceptici haalden de schouders op en schenen gelijk te krijgen, al dook verleden jaar wel het gerucht op, dat de volkswagen er was, maar niet werd om er niet mee voor den dag te komen, voordat de kans op eventueele „kinderziek ten" volledig was uitgeschakeld. Uit de rede, waarmee Geheimrat dr. Allmers, de voorzitter van het verbond van de Duitsche Automobielindustrie het hoofd van de regeering begroette, bleek tot veler verrassing, dat inder daad de kwestie van den Volkswagen in een vergevorderd stadium van voor bereiding is en drie proefwagens aan de constructie Porsche, twee en een halve maand lang systematisch en dag en nacht door aan de zwaarste beproevingen zijn onderworpen in het bergterrein van het Schwarz Waid en op de Reichsautobahn-Heidelberg-Nau- heim, waarbij driemaal 50.000 kilome ter werden afgelegd, met naar het schijnt zeer gunstige resultaten. Al verscheen de veelbesprokene dus dit jaar nog niet ten tooneele, zeer belangrijk niet alleen voor Duitschland's motorisee ring, maar voor die van de heele wereld ls, dat nu wel definitief schijnt vast te staan, dat wat velen schouderophalend naar de wegen van het land Utopia verwezen, nu toch als tasbare valiteit in onze eigen motorwereld voor het voetlicht zal worden gebracht. Van de proefwagens is nu al een serie van dertig in aanbouw. Het vraagstuk van de productie in reuzen serie houdt echter zulke enorme moeilijk heden in op het gebied van organisatie en vooral ook van financiering, dai we wel zeer benieuwd zijn of het werkelijk geluk ken zal b.v. volgend jaar Febr. den volks die stroomlijn. Zelfs hier en daar bij de motorrijwielen. Het meest opvallend in dat opzicht ls wel de nieuwe Adler creatie, de 2,5 Liter „Voll Schwing- achser", die zeker één van de clou's is van dezen salon. Hier vinden we een stroomlijnproduct, dat duidelijk afstamt van den „Autobahn- wagen", waarmee Adler eenigen tijd gele den op de Berliner Avus heeft aangetoond, dat vooral bij hoogere snelheden de vorm van onze moderne auto een belangrijke krachtsbesparing kan beteekenen, als zij zich aanpast aan de eischen van de aëro dynamica. Overal dan ook ziet men de stroomlijn ln meerdere of mindere mate veld winnen, zoodat men tenslotte a el lot de conclusie moet komen, dat geleidelijk aan maar vril snel het uiterlijk van mize moderne auto heele anders gaat wor den een verandering, waar tegenover we allen al heel anders- staan, dan een paar Jaar geleden, toen dergelijke gestroomlijn de vormen nog in botsing kwamen met onzen smaak, die op traditie was afgesteld. Hansa het bekende Duitsche merk komt ook met modellen, die sterk den in vloed van de Aërodynamica verraden, zoo wel bij de Hansa „1500" als bt] den zes- cylinder „Hansa 2000". Zelfs „Auto-Union" gaat in die richting zU het wat kalmer vooral bij de nieuwe ..Sonderklass»". de 4 cyl. tweetakt-creatle van D.K.W., die in de plaats is gekomen van de voormalige „Schwebe-klasse" en nu een geheel stalen carosserie heeft en dezelfde onafhanke lijke voorwielveering als de ook al weer nieuwe, semi-stroomiijnmodellen van Wan deler hebben. Onder „Neues" vermelden we tenslotte een nieuwen zescylinder van Mercedes- Benz. een 3,2 liter zescylinder, type „320" en dan vooral niet te vergeten op het ge bied van den Diesel personenwagen, waar op Mercedes en ook Hanomag zich reeds onderscheidden de nieuwe Dicsel-zes- cvlinder van Hanomag. terwijl voor de sportliefhebbers, die wat duiten over heb ben voor een .rassigen" sportwagen van eerste klasse reputatie, het nieuwe type B.M.W. ..328" een zeer snel en zeer chic sportmodel, een wagen ls om van te water tanden. Motorrijwielen op de show. Maar niet alleen de auto als personen- ra* wagen, waarlijk den volke voor te zetten. ~7" - auto is op deze Berliner show van belang. overal elders kan de bezoeker met veel ge noegen ronddwalen. In de hall van de mo torrijwielen. waar fabrieken als B.M.W., In elk geval bleek uit Hitler's uitlatingen, dat er maar één volks wagen komt en dat het allerminst in de bedoeling ligt meerdere creaties van diverse merken als concurrenten tegen elkaar in het strijdperk te jagen. En, dat is dan ook wel heel begrijpelijk. Bovendien werd uitdrukkelijk medege deeld, dat de volkswagen zeker niet is bedoeld om andere duurdere wagen typen concurrentie aan te doen, maar integendeel men hem moet zien om geleidelijk aan de animo en de mo gelijkheden voor duurdere wagens te doen toenemen. „De menschen" werd gezegd: „zien niet af van het koopen van duurdere auto's, omdat ze principieel goedkooper willen hebben, maar ze koopen alleen de goed koopste auto's, zoolapg ze geen duurdere kunnen betalen". En dat we erkennen het is volkomen juist. Juist deze stelling is dan ook waarschijn lijk mede oorzaak, dat deze tentoonstelling, waar dus nog geen Volkswagen aanwezig is, opvalt door de afwezigheid van pogingen tot het aan de markt brengen van goed koope kleine wagentjes Andere kleine auto's. Hitier heeft ook nu weer uitdrukkelijk gezegd, dat tusschen de volksauto als goed koopste aanbieding voor de meest beschei den beurzen en de duurste personenwagens, een heele serie goedkoopere en duurdere aanbiedingen aan de markt moet zijn, zich aanpassend aan de draagkracht van de diverse beurzen en waarbij dus de volks wagen dezelfde stimuleerende rol gaat spe len. als het heele lichte motorrijwiel in Nederland doet ten opzichte van de grootere motorrijwielen van andere prijs klassen. Blijkbaar is in dien geest ook een soort order uitgegeven want nergens ont waart men hier op de stands te Berlijn een individueele green van de een of andere fabriek naar de massa Natuurlijk D K.W is er aardiger en beter verzorgd dan ooit en od zichzelf een prachtgreep naar de massa uit een vroeger stadium maar de nieuwe volksauto moet nog een stuk onder den D K.W prijs komen nog wel ongeveer de helft. In dezelfde prijsklasse als de D K.W. Meisterklasse nog iets -goedkooper brengt Adam von Opel zün goedkoopste model P 4 als 4 oersoonswagen momenteel wel het goedkoopste wat er is. terwijl daar naast N.S.Udie met Fiat in Duitschland een belangencombinatie heeft, als goed koopste twee-persoons aanbieding, de bij ons nu al welbekende, aardige, kleine „Fiat 500" brengt. Nieuwe creaties in stroomlijn. Maar overigens is er niets heel goedkoops gaat alles meer naar de duurdere lijn Met het oog od den volkswagen hebben de Duitsche constructeurs blijkbaar reeds hun ne consignes te pakken! Opel komt als nieuws met ziin in Nederland reeds be kende „Kadett" met een 2.5 Liter Super Six. waarin naar beweerd wordt de Che vrolet zes cylinder kopklepmotor zit en met 'n nieuwe heele zware creatie, een 3.6 Liter zes cylinder ..Admiral" met een topsnelheid in de buurt van de 130 K.M.. een terrein, waarop Rü Helsheim zich tot nu toe hee- lemaal niet had bewogen. Daarnaast bliift natuurlijk de populaire Olympia 4 cylinder en de zes cylinder van 2 Liter bestaan. Zeer interessant was od den Opelstand een ..glazen auto" bedoeld als Dractisch demon stratiemodel voor den zelfdragenden car- rosserlebouw van Olvmpia en Kadett. Bij den nieuwen Opel ..Admiral" valt evenals bii de oudere Olympia trouwens op, hoe geleidelijk aan toch de stroom lijn veld wint Dien indruk bracht Pa rijs reeds bij de Fransche wagens en Berlijn is een versterking daarvan. Want wat men ook moge zeggen langzaam, heel langzaam aan. begin nen onder den invloed van de steeds meer op den voorgrond tredende Aëro dynamica de vormen van onze wagens zich aan te passen aan de eischen van den luchtweerstand. Overal ziet men de semi-stramlijn opduiken, overal ziet men een voorzichtige, maar toch besliste „avance" in de richting van D.K.W., F.W.N., Ardie. Victoria. Zundapp. e. a. het allernieuwste op motorrijwielgebied exposeeren is vooral het heele lichte „ba by" motorrijwiel, dat iuist in het wielrii- dersland bij uitnemendheid Nederland zooveel succes heeft, zeer interessant. Het is hier geëxposeerd in den vorm van 98 c.o. D.K.W., de 120 c.o. Ardie en de Her cules e.a. Tenslotte mogen we vooral niet vergeten de synthetische rubber en de synthetische benzine, waarmede de Duitsche techniek zoo'n succes heeft behaald en die een uitvloeisel zijn van het streven, om een zoo belangrijke in dustrie onafhankelijk te maken van het buitenland. Want hief tenslotte stuit men op een kern. De quaestie van het verkrijgen van ben zine uit kolen ls opgelost. Duitschland fa briceert zijn eigen kunstmatige rubber, die o.a. gebruikt wordt voor bijna alle auto banden voor leger-doeleinden, de ijzer- en kolenvoorraden zijn voorloopig onbegrensd en ook overigens ontmoet men overal het streven om Duitschland onafhankelijk te maken van import uit het buitenland. Letterlijk zeide Hitier, bij de opening van deze tentoonstelling dezen morgen: ,Het ls mijn vaste voornemen de Duit sche automobiel- en motorindustrie en het geheele verkeerswezen onafhankelijk te maken van den onzekeren factor, die de internationale import is. en te fundeeren op een solide, eigen basis. Binnen twee jaar zullen we, wat rubber en brandstof aangaat, onafhankelijk van het buitenland zijn en ook in andere opzichten zullen we geheel in deze richting werken". En daaraan voegde Hitier nog deze typi sche uitlating toe: „Men zal mij misschien tegenwerpen: ,dat gaat niet", maar ik behoef u allen niet te verzekeren, dat de man, die het voor elkaar heeft gebracht van een onbekenden soldaat uit den wereldoorlog, leider te wor den van een natie er ook vast van over tuigd is de zich voordoende problemen te kunnen oplossen!" Het oog op de toekomst. Zal het hem werkelijk gelukken? En zal de steeds verder doorgevoerde motorisee ring van de massa's van een groote natie, tenslotte werkelijk leiden „tot de auto voor iederen" den volkswagen en, mis schien ook tot het volksmotorrijwiel? We zullen het moeten afwachten. Maar zeker is, dat meer dan een andere internationale show. deze Berliner Motor „Schau" in den insider vragen doet op komen, met het oog op de toekomst, die wel hoogst interessant zijn. Zullen we werkelijk in de toekomst, ook bij ons ln Nederland, gestroomlijnde auto's en motorrijwielen zien voortschieten over de auto-strade der toekomst? Zullen we werkelijk tot den laatsten man en de laatste vrouw gemotoriseerd wor den? Het zijn vragen, die in deze motor-eeuw deze Berlijnsche tentoonstelling en haar typische omgeving mert hernieuwde kracht in ons doen oprijzen. (Bulten verantwoordelijkheid der Red Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. HET SPAANSCHE KIND IN HOLLAND. Met zeer veel Instemming zullen velen eenige dagen geleden den oproep om hulp aan het Spaansche kind hebben gelezen. Van verschillende kanten zijn reeds pogin gen daartoe gedaan en het verdient aanbe veling de verschillende mogelijkheden eenj met elkaar te vergelijken. Twee wegen staan hierbij open n.l. die van de gezinsverpleging en die van de gemeenschappelijke verple ging. De eerste is misschien voor de organi satie de eenvoudigste', voor het kind levert zij echter gevaren op. Toen hier indertijd de Hongaarsehe kindertjes werden ingekwar tierd, hebben velen moeten ondervinden tot welke moeilijkheden en teleurstellingen dit aanleiding was. En als we ons eens voorstel, len welke enorme spanningen hun Spaan sche lotgenootjes den laatsten tijd hebben moeten doorstaan, dan ls het ln de aller eerste plaats noodig, dat de gelegenheid wordt geschapen, die spanningen te ontla den. Zal dat kunnen in een Hollandsch ge zin? Ik geloof het niet, omdat het meest voor de hand liggend middel daartoe is het huilen en het uitzeggen. Het eerste zal het kind beheerschen, het tweede ls een onmo gelijkheid. want hij wordt toch niet begre pen. Hoe kan een kind zich bij ons op zijn gemak gevoelen, waar hij noch onze taal noch onze gewoonten begrijpt. De mogelijkheid ls zeer groot, dat dezd kinderen, losgerukt van hun ouders en van de bodem waarop ze geboren zijn, ziek zul- len worden van helmwee. Maar laat deze aanhef geen reden zijn om niets voor het Spaansche kind te doen. Een andere mogelijkheid, n.l. die van de ge meenschappelijke verpleging is misschien t« overwegen. Voor Leiden hoeft dit, dunkt mij, geen bezwaar te zijn. De kinderen zijn dan bij elkaar. Bij elkaar scheppen ze in hun huis de Spaansche sfeer. BIJ elkaar kunnen ze er zingen en dansen, wat toch de Spanjaarden in 't bloed zit. Bij elkaar kunnen ze de handenarbeid beoefenen, hét middel tot ontlading van spanningen in een menschenziel. En dit is mogelijk, omdat men hier met een enkele aanduiding kan vol staan. De kosten, vraagt U misschien? Geen nood, als allen, die een kind hadden willen nemen, nu ook willen helpen, en men deelt het tehuis in volgens het systeem van het ..self-government", zullen de kosten niet hooger zijn. De moeite? In 't begin misschien wel let# moeilijker maar later worden ontegenzegge lijk veel moeilijkheden voorkomen. En last not least: voor het kind zelf it het het beste. Misschien wil men het eens overwegen, S. J. SCHAPER—BEUKEMA. BOOMVERWOESTING TE LEIDEN. Geachte Redactie! De groote boomen van Rapenburg. Oude Singel. Levendaal behooren tot 't verleda Komende langs de 3 Octoberstraat. zat Ik, dat de boom-guillotine nu ook dóór zijn werk had gedaan. Twee rijen prachtise boomen geen iepen! in volle fleur, zijn omgehakt. Aan den Nieuwen Rijn worden de mooie iepen, om den anderen, omgehakt. Op het sparen van mooie exemplaren wordt niet gelet. Om den anderen hebben die boomen blijkbaar de iepziekte. Wonderlijke speling der natuur!! Verleden jaar is aan den Ouden Rijn hetzelfde gebeurd. Om den anderen de boomen er uit! Aan de Papengracht is de helft der boo men verleden jaar gespaard. Ze staan nu wonderlijk uit de verte naar elkander te kijken. De andere helft, omgehakt. De fraaie zeldzame boomen aan de Pieters kerkgracht ziin alle omgehakt. De prach tige oudste iep in 't Plantsoen wordt om gehakt. Men is blijkbaar bang. dat als hij omwaait, er iuist een bootje in de Singel zal varen! De eene rij boomen bii de Hooglandsche Kerk (Nieuwstraat). iepen in volle kracht van hun groei, zijn omgehakt, op één na. Die staat curieuselijk naar de andere rij te kijken. Het aardige groepje boomen ra het pleintje aan het eind van de Maredijt ls verleden jaar omgehakt, zonder door ie'# anders te worden vervangen. Buiten het Plantsoen blijven er nog oen paar wegen met mooie oude boomen over. Ik zal ze maar niet noemen: 't volgends jaar zullen die ook wel gaan! Leiden wordt de stad der baby-boompjes. Commentaar overbodig. Boomliefhebber, Ach.Theobald!daar valt mijn roos. wil je haar even voor me oprapen'1 Oprapen?!!!.... Ben je nou heele- maal niet goed?!!!denk je dat ik een slangemensch ben?l HET RESIDENTIE ORKEST. Op het concert van hedenavond zal de 13-jarige violiste Ida Handel niet 't viool concert van Beethoven gelijk in t pro gramma vermeld maar dat van Jon. Brahms spelen. HERDENKING VAN HET VIERDE EEUWFEEST VAN MARNIX VAN ST. ALDEGONDE. Voorbereidingen in België. Gisteravond heeft in de zaal Gruter te Antwerpen een vergadering plaats van het uitvoerend comité tot herdensins van het vierde eeuwfeest van de geboon van Marnix van St. Aldegonde. Onder de aanwezigen werden opgemc-x A. Ruijs. consul-generaal der Nederlanoe te Antwerpen, M. Fernhout, burgemeesj: van Middelburg; jhr. mr. A. F. C. de Case broot, burgemeester van West-Kapel'®' Vlis- West- A. van Woelderen, burgemeester van singen en deputaties uit Oost- en Souburg. - Deze vergadering vormde een tot de viering van het vierde eeuwfeest Marnix van St. Aldegonde. die in 1938 Oost- en West-Souburg en te Brussel, w plaatsvinden. Zij werd voor het S'00J;n deel in beslag genomen door een rede den Belgischen minister van onderwc Hoste. 2-3 I

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10