LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 22 Februari 193) VUKS HOESTBOj ^ÓEOllÉtPÉND" VISSCHERIJ-BERICHTEN GEMENGD NIEUWS Binnenland HET ZEVENDE LUSTRUM VAN „WERKMANS WILSKRACHT". Een bonte avond in de Gehoorzaal. Tot besluit van de alleszins geslaagde viering van haar zevende lustrum deed de Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" Zaterdagavond in de groote Stadsgehoor zaal een bont programma uitvoeren, dat in welslagen voor de beide voorgaande festi viteiten, de receptie en het jubileumcon cert niet onderdeed. Ook thans weer was de geheele zaal tot in alle hoeken bezet en eveneens was de stemming van het begin tot het einde perfect. De eenige sombere noot van den gan- schen avond was wellicht, dat de voorzit ter, de heer H. Stikkeiorum, die zulk eeri groot werkzaam aandeel had in de voorbe reiding. op het laatste oogenblik door on gesteldheid verhinderd was dezen avond bij te wonen. Zijn taak werd nu overgeno men door den eere-voorzitter, den heer J. Verver en deze deed zulks op de van hem bekende origineele, doch tevens voortreffe lijke wijze. Na erop gewezen te hebben, dat de ge dwongen afwezigheid van den voorzitter niet alleen een teleurstelling beteekent voor. den patiënt, doch voor alle aanwezi gen en inzonderheid voor het bestuur, heette hij allen welkom, speciaal de afge vaardigden der zustervereenigingen. den voorzitter der 3 October-Vereeniging, den heer W. van der Laan en de medewerken den aan het programma Kolossaal succes met dagblad-reclame. Dit schreef de directeur van een Berlijnsche winkelzaak in een tex- tlel-tijdschrift na zijn advertentie campagne in dagbladen, ter gelegen heid van het 50-jarig jubileum van zfjn zaak. 6860 Hij vertelde hoe hij na een paar dagen adverteeren in dagbladen door zijn voorraad heen was, hoewel hij zeer rijkelijk had ingekocht. Na voor aanvulling te hebben gezorgd, adver teerde hij drie dagen later weer. Met hetzelfde resultaat. Het publiek stroomde zijn winkel binnen. Velen vroegen zelfs met de advertentie uit het dagblad ln de hand naar een bepaalde stof. Auto bij Overschie in de vaart gereden. Door de gladheid van den weg geslipt. Een der inzittenden in ziekenhuis overleden. CHR. HIST. UNIE. Vergadering van den Kamerkring Leiden. Onder voorzitterschap van den heer Jac. Wilbrink vergaderde Zaterdagmiddag 'ln iiet Nutsgebouw de Kamerkring Leiden van .M5. d.^kbaarheid en trots gewaagde spr. ae chr mst Unie belangstelling voor voorts van de groote saamhoorigheid in de vereeniging, van de groote medewerking van de zijde der thans helaas overleden beschermheeren ondervonden zoomede van die van het damescomité, dat zich voor deze lustrumviering wel bijzonder verdien stelijk heeft gemaakt. Hulde en dank bracht hij voorts aan het bestuur en aan de leden (vooral aan de werkloozen onder hem en aan de dona teurs en hij deed een beroep op aller me dewerking om het thans bereikte niveau te helpen handhaven. Nu het geheele korps in nieuwe unifor men gestoken is en deze groote zorg dus van het bestuur is afgewenteld, is het plan gerijpt om het uniformfonds om te zetten in een bouwfonds, aangezien de vereeni ging binnenkort haar oefenlokaal kwijt raakt. Een milde gever, die onbekend wenscht te blijven, schonk voor dit doel reeds een eerste bijdrage van f. 100 en een tweede toezegging voor flnancleelen steun werd ontvangen van de zijde van het dames comité. dat aanbood gelden in te zamelen. Na nogmaals zijn dank te hebben getuigd aan de firma Kreymborg, die zestig marsch boekjes ten geschenke gaf. eindigde de heer Verver met het uitspreken van den wensch, dat alle medewerkenden aan het einde van den avond de voldoening zou den mogen smaken den aanwezigen eeni ge genoeglijke uren te hebben bezorgd. Direct daarop werd een aanvang ge maakt met de afwerking van het afwis selende programma, dat onmiddellijk al goede inzette met een „Parade der tinnen soldaten", uitgevoerd door kinderen van leden en gekleed in keurige roodwitte uni formen. De heer W. F. van Wijk, die dit nummer instudeerde, oogstte hiermede een uitbundig succes en vanzelfsprekend niet alleen hij maar ook en vooral de jeugdige executanten, die door het stormachtig ap plaus tot een herhaling gedwongen wer den. Ds 15-jarige Willy van Wijk demon streerde vervolgens met haar vader een „Carioca" en daarna alleen een „tap- dance", waarvoor zij een welverdiend ap plaus in ontvangst mochten nemen. „Het Speeltponeel" onder leiding van Henk van Buuren voerde hierna een komi sche één-acter „Standing" op, waarin voor al het spel van de douairière viel te loven. Minder geslaagd was daarentegen het optreden van Arno Klein, als conférencier zanger, die veel te veel tijd voor zichzelf opeischte en er niet in daagde het pu bliek te boeien". Zijn „grapjes" waren over het algemeen gezocht, zijn vocale capaciteiten zeer mid delmatig. Een waarlijk hoogtepunt was de hierna volgende uitvoering van het zangspel „De fortuinlijke kist" van Johan Wagenaar, door leerlingen van de Burgerzangschool. De geschoolde stemmen van mevr. Annie DriëssenHofman en mej. Rosien Gayke- ma, de kleurige costuums, de vlotte actie en de muzikale pianobegeleiding van mevr. W. E. van der Heyden—Brakel, het geheel maakte een uiterst verzorgden Indruk en zoowel de stilte tijdens het spel ais het langdurig applaus erna, bewees, dat het gebodene od hoogen prijs werd gesteld. De genoemde drie dames werden in de bloe metjes gezet. Na de pauze werd wederom een zang spel opgevoerd, ditmaal in een meer ko misch genre, getiteld „Een plattelandsre petitie", van F. von Suppé door het dub- belmannenkwartet „Sempre Avanti", on der leiding van den heer Joh. van der Broek. Het succes der heeren evenaarde dat der dames!# Zang, dans en tooneel bleven elkaar ook daarna in aangename afwisseling opvol gen, waarvan vooral dient gememoreerd de kinderzang, waarmede het programma werd besloten, zoodat het middernachte lijk uur al verstreken was, voordat het doek ten laatsten male viel en „The Roto Colour Players", die zich den geheelen avond al kranig hadden geweerd de feest gangers ten dans noodden. Alleen zij nog vermeld, dat het dames comité, bestaande uit de dames C. M. van WeizenVervark, M. E. MinkeDe Vroede, E J. LangezaalVan Dijk en H. van Leeu wen—Honders na de pauze door eere-voor zitter Verver met een hartelijke toespraak en bloemen werd gehuldigd, terwijl zijn woorden ook vergezeld gingen van een blij vend symbool der dankbaarheid van be stuur en leden. Eerst vroeg in den morgen behoorde de viering van W. W.'s zevende lustrum tot het verleden! deze samenkomst, waar in hoofdzaak het ontwerp-verkiezingsmanifest is besproken, was buitengewoon groot; uit vele deelen der provincie waren afgevaardigden aan wezig. Na lezing van 1 Petr. 3 vrs 810, heette de heer Wilbrink allen welkom om dan met een enkel woord het doel van deze vergadering uiteen te zetten. De secretaris, de heer C. E. Klink las vervolgens de no tulen, waarna prof. dr. J. de Zwaan, lid van het H. B. een causerie hield over de a.s. verkiezingen, welke bedoeld was als een inleidend woord voor de te houden be sprekingen. Aan de hand van een drietal punten t.w. de voorbereiding van de ver kiezing. de stellingen, welke daarbij zul len worden ingenomen en de verwachting van de verkiezing, weidde spr. allereerst uitvoerig uit over de te voeren propagan da. waarbij enkele richtlijnen aangaf, waarnaar gehandeld zou kunnen worden. Nadrukkelijk stelde spr. vast. dat een per manente en breede propaganda, die ook zal moeten passen op de eischen van on zen tijd. thans een groote noodzakelijkheid vormt. Als achtergrond van wat men bij de propaganda opmerkt en. als bewijs voor de juistheid en het gehalte van hetgeen de C. H. Unie voorstaat, zal steeds de groote beteekenis van de beginselen blijken. Voorts stelde spr. nog de groote waarde van ka dervorming en het belang van een goed ontwikkelde jongerenorganisatie in 't licht Aan de hand van enkele paragrafen van het ontwerp verkiezingsmanifest gaf spr. een uiteenzetting van de te ontwikkelen stellingen bij de propaganda voor de ver kiezingen. Tenslotte stond prof. de Zwaan nog een oogenblik stjl bij de verwachting van den uitslag van de op handen zijnde verkiezing. In aansluiting op dit inleidend woord werd het ontwerpverkiezingsmanifest uit voerig besproken, waarbij ruime gelegen heid was om van gedachten te wisselen en opmerkingen te maken. EXCURSIE VAN AQUARIUMHOUDERS. Een groot aantal leden van de Leidsche aquarium- en terrariumvereen. „De Na tuurvriend" hield een excursie bij de hee ren A. Boers te Den Haag en C. E. v. d. Vlerk te Voorburg. De ruim 200 aquaria be volkt met pl.m. 90 verschillende soorten tropische visschen trokken zeer de aan dacht, in het bijzonder de voor kort geïm porteerde en zeer kostbare Neonvisch, ter wijl men ook getuige was van eierafzet- ring van de zeer moeilijk te kweeken Am- bassis lala (glasbaarsl. De vele bijzonder heden werden persoonlijk door de hoeren Boers en v. d. Vlerk uiteengezet. Wegens de groote belangtelling voor deze excurie was het gezelschap in twee groepen ver deeld. NED. NATUURHISTORISCHE VER. Vannacht omstreeks half twee heeft aan den Kleiweg onder Overschie een ernstig auto-ongeluk olaats gehad dat aan een autobestuurder het leven heeft gekost. Oo den bochtigen en vrli smallen Kleiweg tusschen Hllligersberg en Overschie zijn reeds meerdere auto-ongelukken gebeurd en ook nu weer was de vaart welke langs den weg loopt. oorzaak van den dood van een automobilist. Het echtpaar V. uit Voorburg kwam met een auto. waarin ook een 10-jarig zoontje was gezeten, uit de richting Hilligcrsberg. Bü een der vele bochten gieed de wagen, tengevolge van de gladheid, van den weg. De bestuurder trachtte den wagen weer op den weg te brengen. Over een afstand van ongeveer 35 M. reed hij over den berm, daarna gleed de auto schuin naar be neden en kwam ondersteboven in de vaart terecht. Reeds op den berm hadden de inzitten den de portieren opèn gemaakt. Op het hulpgeroep kwamen onmiddellijk omwo nenden toegesneld. Zij slaagden er vrij spoedig in de drie inzittenden op het droge te brengen De vrouw bleek licht gewond te zijn, het zoontie was ongedeerd. Zij zijn naar familie in Overschie overgebracht De man. de 43-jarige C. V. bleek er zeer slecht aan toe te zün. Hii had waarschijn lijk zeer veel modder binnengekregen. Men bracht hem over naar het gemeente zie kenhuis aan den Bergweg te. Rotterdam, waar hij kort na aankomst is overleden. goed smakend 6861 KERKBRAND. ROTTERDAMMER VERDACHT VAN FLESSCHENTREKKERIJ GEARRESTEERD. Door de cent-ale recherche te Amster dam is in een hotel een 27-jarige Rotter dammer aangehouden, die verdacht wordt op groote schaal flesschentrekkerij te heb ben gepleegd. In de Maasstad trad hij oo als adjunct- directeur van een reisbureau. Als zoodanig deed hij een groot aantal privé-inkoonen en de rekening moest aan de zaak worden gepresenteerd. Van betaling kwam echter niets. Ook in hotels heeft hij verteringen gemaakt zonder te betalen en in een kledingmagazijn bestelde hij costuums die ..later wel betaald zouden worden". De man is od transport gesteld naar Rotterdam. "v DOOR EEN AUTO AANGEREDEN EN IN HET WATER GEWORPEN. Zaterdagavond is de èchtgenoote van den heer L. de V. te Donkërsbroek (gem. Oost stellingwerf) aangeredsn door een perso nenauto. waarbli zij in een langs den weg loopende sloot werd geworpen. De bestuur der van de auto. die onmiddellijk stopte, heeft de vrouw met behulp vaii eenige toe geschoten personen uit het water gehaald en haar daarna naar huis vervoerd Zij wus bewuste'cos en had ernstige verwondingen aan het hoofd Des nachts 's de vrouw aan haar verwondingen bezweken Zeven millioen francs schade. Zaterdagnacht is brand uitgebroken in den grooten toren van de kerk van St. Petrus en Paulus te Chatelet (België). De in vlammen gehulde toren stortte neer op het schip van de kerk. dat daardoor even eens in brand geraakte. De aangerichte schade is aanzienlijk. Voorwerpen van groote waarde zün een prooi der vlammen geworden. De schade wordt geraamd od zeven millioen francs. De kerk dateert uit 1867. De brand moet veroorzaakt zün door kortsluiting. CORRUPTIES TE WEENEN. Naar de persafdeeling der Weenschc politie mededeelt, is gebleken, dat een aan tal firma's bij de leveranties aan de staats- ziekenhuizen te Weenen tot een fcedrae van rond 150 000 schilling aan ontrouwe be ambten heeft uitgekeerd, om voor de ge leverde goederen abnormaal hoeve rrüzen te kunnen bedingen. ONTPLOFFING B!J AKI Twee dooden. In een electrische fabriek te Eschweilcr, bij Aken. zijn door een ontploffing twee werklieden gedood en negen gewond, waar van twee ernstig. De materieele schade is v-i weinig beteekenis. ONDER AMERIKAANSCHE GROOTINDUSTRIEELEN Ce Engelschman Norman Redwood, de leider van een syndicaat van bouwers van or.dergrondsche spoorlijnen, is voor zijn huis te New-Jersey in zijn auto vermoord. De politie is van meening, dat de mis daad is gepleegd door individuen, die daarvoor zijn betaald door concurreerende syndicaten, die belast wilden worden met den aanleg van nieuwe lijnen der metro van New-York. Er is een belooning van 5000 dollar in uitzicht gesteld voor de arrestatie van de moordenaars. VISCHPRUZEN. IJMUIDEN, 22 Febr. 1937. Tarbot per K.G. f. 1.020.70; Griet pet kist van 50 K.G. f. 34—18; Tongen per K.G f. 0.62—0.44; Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 10-^6.50; Middelschol per kist van 50 K.G. f. 148; Zetschol per kist van 50 K.G. f.21—10.50; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 17.50—4.60; Bot per kist van 50 K.G. f4.50—3.10; Schar per kist van 50 K.G f. 11^-4.80; Tongschar per kist van 50 KgI f.26—21; Roggen per 20 stuks f.7; Vleeten per stuk f. 3.60—1.35; Pieterman en Poen tjes p. k. v. 50 K.G. f. 107j Groote Schel- visch per kist van 50 K.G. f. 2616; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 22—15; Kleinmlddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 18.50—12; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 15.50—8.50; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.33—8; Gullen per kist van 50 K.G. f. 9.50—4.40; Lengen per stuk f.3.20 0.85; Heilbot per K.G. f. 0.80—0.45; Wij ting per kist van 50 K.G. f. 8.203.20; Kool- visch per stuk f. 0.60—0.12; Makreel per kist van 50 K.G. f.8. Aangevoerd: 40 kisten versche haring. Prijs f. 65.50 per kist. Aangekomen 16 Stoomtrawlers: RO. 15 met f.1620; RO. 46 met f.1840; IJM. 37 met f.3830; IJM. 38 met f.4730; IJM. ill met f.1780: IJM. 44 met f.1880; IJM. 41 met f.1770; IJM. 21 met f.1530: IJM. 46 met f. 1890; IJM. 133 met f. 1610; IJM. 179 met f. 93; IJM. 1 met f.2180; IJM. 177 met f.1690; IJM. 159 met f.1450; IJM. 72 met f. 1530; IJM. 82 met f. 3040. De Deen- che kotter: E. 482 met f. 520 en 26 loggers: 1CH. 286 met f.800; KW. 89 met f.280; KW. 68 met f.680; ARENA DOOR PUBLIEK VERNIELD. Gevecht tusschen stier en leeuw stelde teleur. Het publiek heeft een groot gedeelte van de arena El Progresso in Mexico vernield. Er was in deze arena een gevecht georga niseerd tusscheneen leeuw en een stier. Het gevecht beantwoordde echter niet aan hetgeen het publiek er van verwacht had. Men was van meening, dat de stier nog slechts een kalf was en de verontwaardi ging was zoodanig, dat revolvers getrokken werden, schoten werden gelost en de arena "erd in brand gestoken. KW. 169 met f.300 KW. 62 met f.700: KW. 177 met f. 360; KW. 154 met f.530; KW. 46 met f. 690; KW. 132 met f. 600; KW. 127 met f.850; KW. 42 met f.940; KW .33 met f.870; KW. 166 met f.330; KW. 155 met f.9 KW. 51 met f.670; KW 108 met f.2 KW. 95 met f.540; KW. 31 met f.530; KW. 130 met f.630; KW. 22 met f.830; KW. 64 met f.280; KW. 29 met f.660; KW. 39 met f.1060; KW. 70 met f.760; KW. 14 met f.600; KW. 48 met f.730. VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: „Mary", IJm. 189, vangst 180 m. kabel jauw. 15 m. wijting, 15 m. platvisch en 20 m. gul. Totaal 230 manden, benevens stuks stijve kabeljauw. „Christine" IJm. 2. vangst 60 m. schel visch, 80 m. braadschelvisch, 80 m. kabel jauw. gul en blanke koolvisch, 45 tn. radio, 70 m. wijting en koolvisch en 15 m varia. Totaal 350 manden, benevens 700 stuks stijve kabeljauw. BINNENGESLEEPT. TORNADO IN CAROLINA. De Stoomtrawler Holland 3 IJm. 179, die -enige dagen geleden naar zee was vertrok ken kreeg op 90 mijl van IJmuiden met S? slechts 10 manden vlsch aan boord ea lósse schroef. De trawler werd opgepikt door de Roodt Zee, IJm. 41 en te IJmuiden binnengebracht De stad Charlotte (Noord Carolina) (V. St.) is gisteren door een tornado geteisterd. Verscheidene huizen werden van hun da- -B-,1 ken beroofd, electrische leidingen werden J stroomden onder. Vijf personen zijn om het vermeld, terwijl twee kleine gebouwen to- taal verwoest werden. Ff WEER OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA In het Zuiden van Winconsin en in Noord Hlinois (V. St.) zijn weer nieuwe overstroo mingen ontstaan. Het water van een zestal stroomen trad ln deze gebieden buiten zijn oevers. Duizenden acres laag gelegen land leven gekomen, verscheidene anderen wor Iden vermist. Het bestuur van de Litteraire Facul teit der Leidsche Studenten voor het jaar 1937—1938 is volgens het „Leidsch Univer siteitsblad" als volgt samengesteld: W. den Boer, praeses; Mej. A. J. Backer Dirks, ab-actis, Pie terskerkhof 38; J. de Josselin de Jong, quaestor; mei. H. Ribius, assessor I; mej. A. "M. P. Moilema, assessor II. Excursie der afd. Leiden. De Leidsche afdeeling der N.N.V. be zocht Zaterdagmiddag tezamen met de Haagsche afdeeling het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse. De direc teur, prof. dr. E. van Slogteren, gaf met een inleidend woord een overzicht van de werkzaamheden, welke in het Laborato rium werden verricht. De wetenschappelijke onderzoekingen waren oorspronkelijk alleen begonnen in verband met het gevaarlijk optreden van enkele bloembollenziekten (b.v. aaltjesziek van narcissen). Spoedig bleek echter, dat de ziekteproblemen onafscheidelijk met andere problemen verbonden waren. Zoo breidden de onderzoekingen zich in den loop der jaren uit tot het anatomisch, mor- phologisch, physiologisch, biochemisch en mycologisch onderzoek. Ook het bestrijden der vele ziekten werd met succes ter hand genomen (b.v. het koken der narcissen en hyacinthen tegen aaltjesziek). Jïen onderwerp, waaraan in den laatsten tijd veel aandacht wordt besteed, is de beschadiging, ontstaan door te hooge temperatuur tijdens de verscheping der bloembollen, de z.g. „heating in transit". De mislukkingen door deze heating kun nen bestaan uit verlies van meeldraden, lichte tot sterke bloembeschadiging, ont breken der bloemen tot zelfs geheel weg blijven der spruit. Nadat nog vele mooie lichtbeelden van verschillende bloembol lenziekten als geelziek, aaltjesziek, kiepen e.a. waren vertoond, begon de rondwande ling door het gebouw. De verschillende werkvertrekken, de 16 cellen met automa tische temperatuur- en vochtregeling, de electrische installatie en de kassen werden onder geleide van den staf van prof. Van Slogteren bezocht. Tot slot werd een kopje thee aangeboden. Dr. Van Burkom, de voorzitter der Haag sche afdeeling, sprak uit naam van alle aanwezigen een hartelijk dankwoord tot prof. Van Slogteren en zijn staf voor dezen leerrijken middag en tevens voor de mooie bloemen, welke aan alle cursisten bij het weggaan werden aangeboden. VIER SCHOTEN OP EEN VROUW GELOST. Gisteravond heeft een man in een trap portaal van een perceel aan de Wagenaar- straat te Amsterdam uit een klein model cyllnderrevolver vier schoten od een 57- iarige vrouw uit de Pontanusstraat gelost. De schoten troffen alle doel n.l. drie in het hoofd en een ln den hals. Na zijn daad bedreven te hebben richtte de man het wapen od zichzelf waarbli hij ernstig gewond v.-erd. Belde slachtoffers zün in hoogst ernsti- gen toestand naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis vervoerd. De man was gehuwd, de vrouw niet. Zij eefde gescheiden van haar man. BRAND IN GLASFABRIEK TE DELFT. In de smelten) van de N.V. van Deven- ter's glasfabriek te Delft is gistermorgen om kwart over zes brand ontstaan, veroor zaakt doordat men een kraan van de olie leiding op verkeerde wiize in werking stelde. Hierdoor is de olie ln brand geraakt en spoot zij in een houten lichtkoker, welke zich in de nabijheid bevond. Het vuur heeft zich langs den koker een weg gebaand naar den houten koepel boven de fabriek, welke na korten tijd door brandde. zoodat de vlammen naar bulten sloegen. De brandweer heeft evenwel het vuur spoedig met slechts één straal od de motor- sDuit weten te bedwingen Al wat er aan hout in de fabrieksafdeeling afwezig was. is weggebrand, doch overigens kon er wei nig schade worden aangericht aangezien het gebouw hoofdzakelijk uit ijzer en eter- niet bestaat. Om acht uur is de brandweer ingerukt. WOONHUIS UITGEBRAND TE HENGELO. Het woonhuis van het gezin van den heer J. H Bon aan den Wilgenweg 12 te Hengelo (O) is door brand verwoest. Van den inboedel bleef vrijwel niets gespaard, doordat de vlammen zeer. snel om zich heen grepen. De schade wordt door verzekering gedekt. Vuur dat bii het ledigen van den haard od het vloerkleed is gevallen, is waarschijnlijk de oorzaak van dezen brand. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN VIERLING GEBOREN. Een dertigjarige inheemsche vrouw uit Doear (Marokko) heeft het leven ge schonken aan vier dochters. Collectieve arbeidsovereenkomsten. N.V.V. heeft bezwaren tegen voorgestelde regeling der onverbindend-verklaring. Naar aanleiding van het wetsontwerp betreffende het algemeen verbindend en het onverbindend verklaren van bepalin gen van collectieve arbeidsovereenkomsten heeft het bestuur van het Nederlandse!) Verbond van Vak vereenigingen aan de Tweede Kamer een adres gericht. Het bestuur heeft met instemming ken nis genomen van dit wetsontwerp voor zoover het betreft de algemeen verbin dend-verklaring van bepalingen uit col lectieve arbeidsovereenkomsten. Het is echter van oordeel dat tegen de voorge stelde regeling tot het onverbindend ver klaren van bepalingen uit de collectieve arbeidsovereenkomsten overwegende be zwaren bestaan. Het is volgens het bestuur onjuist, de onverbindend-verklaring als tegenhanger van de algemeen verbindend-verklaring te beschouwen. Tegenover de algemeen ver- bindend-verklaring staat het intrekken van een dergelijke verklaring, waartoe de minister blijkens art. 6 van het wetsont werp te allen tijde bevoegd is. Dit betee kent dan, dat de overheid de algemeen verbindend-verklaring niet langer wenscht te handhaven, en is dus een aanwijzing, dat zij bezwaren heeft tegen den inhoud vgn de desbetreffende bepalingen. De onverbindend-verklaring brengt ech ter mede een rechtstreeks ingrijpen van de overheid in de arbeidsvoorwaarden in het particulier bedrijf. Zij beteekent dat de minister van oordeel is. dat de onverbin dend verklaarde bepaling niet in het alge meen belang is. Hiermede betreedt de overheid een ter rein, waarop zij zeer veel moeilijkheden zal ontmoeten en groot gevaar zal loopen, voor partijdig te worden aangezien. De regeering heeft, wanneer dit wets ontwerp, voor zoover de verbindend-ver klaring betreft, wet zal zijn, andere mid delen om invloed te oefenen op den in houd van collectieve arbeidsovereenkom sten. Immers, Indien, naar haar oordeel bepalingen van een collectieve arbeids overeenkomst in strijd zijn met het alge meen belang, dan zal zij deze niet alge meen verbindend verklaren. Hierdoor be houden dan de andere bedrijfsgenooten 1" liet bedrijf het recht, om bulten de coliec tieve arbeidsovereenkomst om, Individueel lagere arbeidsvoorwaarden vast te stellen De vraag moet ook worden gesteld, wat de beteekenis is van de voorstellen, zooals deze ln het bijzonder ln artikel 9 van het wetsontwerp zijn geformuleerd. Hierover heeft het bestuur van het N.V.V. het advies ingewonnen van prof. mr. E. M. Meljers, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Lei den. Uit dit advies bleek, dat deze hoog leeraar van meening is, dat de voorgestelde regeling onduidelijkheden bevat en tot groote moeilijkheden aanleiding kan geven De regeling zou mogelijk zelfs aanleiding kunnen geven tot de interpretatie, dat het optreden van een vakvereeniging, stres- kende om onverbindend verklaarde bepa lingen van een collectieve arbeidsovereen komst in feite toch ln de indivldueele ar beidsovereenkomsten van haar leden te doen opnemen, als een handeling met een verboden doel wordt beschouwd Bij de ont wikkeling van de rechtspraak krachtens art. 1401 B. W. is het zelfs niet ondenkbaar dat een dergelijke actie als een onrecht matige daad zal worden beschouwd, we»j tot schadevergoeding verplicht. Het behoe' geen betoog, dat hierdoor de actie van oe vakbeweging ten zeerste zou worden be moeilijkt. Het N.V.V. meent dan ook. tegen de voorgestelde regeling inzake o onverbindend-verklaring zoo vele en 1 overwegende bezwaren bestaan dat net kamer met aandrang verzoekt de desbeir fende artikelen niet goed te keuren. Ten slotte dringt het er bij de Kamer aan. alsnog in het wetsontwerp te w opnemen een bepaling, waarbij een in»'*., tie wordt inv^iteld. welke tot taak zal gen toe te zien op de naleving var) ver dend verklaarde bepalingen, zooals oo geschied ln de wet op het algemeen bindend en onverbindend verklaren ondernemersovereenkomsten. 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2