1EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 20 Februari 1937 GENEESKUNDIGE BRIEYEN 'WIKT V-,, WEERBERICHT. Laatste Berichten Binnenland BEURSOVERZICHT Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 755. Hedenmiddag: 2 uur: 755. binnenlandsch weerbericht. edegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste Stand 767.1 te Toulouse, laagste Stand 735.6 te Stockholm. Verwachting tot den avond van 21 Febr.: Krachtige later afnemende meest N.W. tod. Laag bewolkt met tijdelijke opkla- agen Waarschijnlijk regen- of hagel den. Kouder des nachts, overdag zelfde toperatuur. buitenlandsch weerbericht. edegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. De depressie, die gisteren over de omge- i van IJsland was gelegen, bevindt zich nis met haar kern boven Zuid-Scandi- vie. Zij veroorzaakt sneeuw over Zweden, inland, de Randstaten, Polen en Oost- jltschland. Over Scandinavië blijft de vorst nog licht matig. In het Westen en Zuid-Westen de barometer geleidelijk stijgende, de togedruk neemt daar in omvang toe. Ten- —rolge van deze luchtdrukveranderingen is i wind over de Britsche eilanden. Het maal, de Noordzee en onze omgeving tot miachtig toegenomen. De krachtige «rdwestelijke luchtstrooming bracht, bij iigweer afkoeling over de Britsche eilan- onze omgeving, Noord-Frankrijk en ■oid-Duitschland, Het is te verwachten, dat hedennacht rdere afkoeling zal volgen. De wind neemt üdelijk af, het buiig weer houdt aanvan- u nog aan. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR. rijs; W.N.W. wind. 6 gr. C., opklarend den: W. wind, 4 gr. C„ opklarend. O.Z.O. wind, 8 gr. C.. zw. bew. nsbrück: W. wind, 2 gr. C., betrokken. til LUCHTTEMPERATUUR. Bl uur voorm.: 4'/i gr. C. (40 gr. F. "Huur 's midd.: 5 gr. C. (41 gr. F. (OOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zondag. Voorm. te 11.32 uur. Voor Maandag. I Voorm. te 12.22 uur; nam. te 12.49 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. [Zaterdag: 5.51 nam. tot 6.36 voorm. 1 Zondag; 5.53 nam. tot 6.34 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. |H Febr.: op: 11.59; onder 3.59 uur. |Z2 Febr.: op: 13.13 uur; onder 4.45 uur. DUITSCHLAND Een opmerkelijke waarschuwing. Ze minister van oorlog adat het noodig "Duitsche publiek te waarschuwen tegen ste berichten, die verspreid worden Rusland. Het politiek-militaire week- ..Deutsche Wehr" publiceert een sen- 'neel artikel, dat afkomstig schijnt te van een hooge Duitsche militaire per- Wikheid, die in Rusland verblijft. Het tel behelst technische militaire détails, j; gesprekken met kringen van den ge ilen staf over problemen van bewape- recruteering en tactiek. Het geheel 1' voorafgegaan door de volgende re- 'oneele opmerking: „In de pers zijn laatsten tijd berichten verschenen, die wg maakten van spanningen tusschen -in en de roode generaals. Onze corres- hit bestrijdt deze feiten. Wij hebben "d de betrouwbaarheid van zijn oor- iT..0P. prijs te stellen. I rijn van meening, dat van militair |Mpunt gewaarschuwd moet worden i de verleiding te gelooven aan de meid van Rusland. De briefschrijver pj aan o.m.de trouw van het roode leger Hwtwlstbaar. Berichten over arresta- j van zekere legerleiders getuigen van volstrekte miskenning van den toe- r'»- Het zijn fabeltjes en zij zullen dat f Len, zeifs in de toekomst". |j,j* schrijver zet dan uiteen, dat de mi- fciM Ctlefs buiten den politieken tal, Eebleveh: „hun realistisch den- Ij, ™Ht hen zeer duidelijk doen inzien. na cien dood van Lenin, Stalin de lii, was en daarom hebben zij zich hem geschaard". Hieraan voegt de ,j:lVer nog toe, dat alle groote leger ity' „ft name Worosjilof, Jegorof. Boed- Bluchcr enz. met Stalin verbonden Itj L etsi door een oude vriendschap, het- 1 As Sezonde verstand. *i s' die een Hooge positie beklee- er geenszins aan deze te rui- i wr een volstrekt onzekere toekomst, hlets leidt". ENGELAND Incident in het Lagerhuis rond von Rlbben- trop Verkiezingen in Indië. Een voorstel van Herbert Williams, be- oogende de machtsbevoegdheden van het Hoogerhuis te beknotten, werd na een de bat, waarin de meeste vertegenwoordigers der voornaamste partijen zich om verschil lende redenen tegen hadden verklaard, door het Lagerhuis met handopsteken ver worpen. Oo een gegeven oogenblik nfeakte de ar beidersafgevaardigde Ellis Smith een toe spelen od het -zoek van den ambassadeur van Duitschland aan lord Derbv. „Dezelfde lieden", aldus Ellis Smith .die gestreden hebben tegen de rechten van hun volk. spannen thans samen en kuioen met hun landgenooten in andere landen, om ons deze rechten te ontnemen. Onlangs hebben wii het voorbeeld gezien van een man. die in dit land was gekomen, en niet onder zijn eigen naam durfde te re'zen. Hij bediende zich van den naam Smith, omdat hii zich rekenschap gaf van de ge voelens. die hii onderweg zou hebben ge wekt, Indien hii onder zlin eigen naam zou hebben gereisd". Op de vraag van verscheidene conserva tieve leden, wie die man was, zeide Elias Smith: Het was von Ribbentrop, die zich onder den naam van Smith naar lord Derby begaf, omdat hij er zich van bewust was, wat gebeurd zou zijn, Indien hij onder zijn eigen naam zou hebben gereisd". Toen greep de speaker In: Gij moet n t insinueeren tegen de vertegenwoor:''--> van andere landen in Engeland", ze'de h'J. Daarna was het incident afgeloop-n. Naar verluidt zal sir Stafford Cripps de Labour-party verlaten. Overeenkomstig de nieuwe grondwet zijn in Britsch Indië verkiezingen gehouden voor het parlement. Voor zoover totnutoe bekend, behaalde de congrespartij een succes. Deze partij bestrijdt de nieuwe grondwet en verlangt afscheiding van Engeland. Totnutoe heeft de congrespartij in drie provincies de meerderheid behaald, in twee provincies is zij de grootste partij in het parlement en slechts in twee provincies behaalden de aanhangers van de nieuwe grondwet de meerderheid. Ook in de verkiezingen voor een Hooger huis. waarvan het resultaat totnutoe al leen van Bombay bekend is, behaalde de congrespartij de meerderheid. POLEN Een nieuwe partij. Er is een nieuwe nationale groepeering 'evormd onder leidinz van kolonel Koe. den leider der voormalige legionnaires. Haar programma steunt op de denkbeelden „vaderland en religie." De nieuwe groepeering zal boven de tra- ditloneele partijen staan, waarvan zij zonder twijfel de beste elementen tot zich wil trek ken. Zij beantwoordt in dit opzicht aan den geest van de nieuwe Poolsche grondwet van 1935, die voorziet in organisatie van het po litieke leven, onafhankelijk der partijen. Zij zal zoodoende in de plaats komen van het vroeger door Pilsudski gevormde regeerings- blok. dat ontbonden werd in 1935, na de ver kiezingen, die leidden tot de verdwijning der partijen in het parlement. VEREENIGPE STATEN Het bezetten van fabrieken. Havas meldt uit Waukegan (Illinois), dat 150 politie-agenten door middel van traangasbommen getracht hebben een honderdtal stakers, die sedert 17 Februari de labrieken van de Fansteel Metallurgi cal Corporation bezet houden, te verdrij ven. De stakers beantwoordden den aan val met een regen van stalen projectielen en wierpen bovendien een bijtend zuur in de richting van de politie-mannen. Zes agenten werden licht gewond. De poging is mislukt! Dit is de eerste keer dat men in de Ver. Staten tegen stakers die een fabriek bezet hielden, geweld heeft ge bruikt. De gouverneur van Illinois heeft de politie gelast, haar pogingen te staken. Het optreden der politie was in den na middag aanleiding tot een hevige botsing met de stakers. Er worden thans pogingen aangewend een overeenkomst tot stand te brengen. De gouverneur heeft medege deeld, dat hij Martin Durkin, lid van de arbeidscommissie, opdracht zal geven een oplossing tot stand te brengen in 't conflict „Wanneer Durkin er niet in slaagt, den toestand op te helderen", aldus zeide de gouverneur, „zal ik zelf gaan". De stakers zijn leden van de Amalgama ted Iron and Steel en aangesloten bij het comité voor industrieele organisaties van Lewis. Het succes der stakingen met gekruiste armen in de automobiel industrie heeft overigens tengevolge gehad, dat overal in het land tal van fabrieken door stakers van verschillende industrieeën zijn bezet. Zou houden o.a. te Dtrolt aldus meldt het D.N.B. meer dan 2.000 stakers, voor het meerendeel vrouwen, vijf fabrieken, w.o. twee sigarenfabrieken en een groote cakkerij, bezet om een loonsverhooging af te dwingen. Waar moet het heen, zoo deze onwet tige actie niet wordt gekeerd? ROEMENIË Het diplomatieke incident. Protest tegen de regeering. In antwoord op de mededeeling der Roe- meensche regeering over de tegenwoordig heid van de gezanten van Duitschland en Italië bij de begrafenis van twee leden der ijzeren garde, die als vrijwilligers aan de zijde van Franco zijn gesneuveld, verklaart de Duitsche regeering, dat een „persoonlijk gebaar" van haar vertegenwoordiger niet moet worden uitgelegd als een overtreding der diplomatieke gebruiken. Berlyn doet uitkomen, dat de gezant, Fabricius slechts werd gedreven door het verlangen, een kerkelijke plechtigheid zon der politiek karakter bij te wonen! De Italiaansche regeering zou een over eenkomstig antwoord hebben gegeven. Men zal zich herinneren, dat Tataresco, SUIKERZIEKTE. Een harmonische samenwerking der onderdeelen waaruit het ingenieuze men schel ijk organisme, is opgebouwd is de beste waarborg voor een goede gezondheid. Op de juiste wijze moeten daarbij de voor het behoud van het leven noodzakelijke voedingsstolfen worden benut. Onder deze onmisbare bestanddeeien van ons dage- lij'ksch voedsel nemen de zetmeelproduc- ten of koolhydraten een zeer belangrijke plaats in. Deze worden, onder invloed van bepaalde verteringssappen, evenals ver schillende andere onderdeelen van ons voedsel, eerst omgezet in oplosbare stoffen van betrekkelijk eenvoudige samenstelling. Vervolgens worden ze opgenomen in het bloed en kunnen ze op deze wijze overal heen worden gebracht waar ze op een bepaald oogenblik noodig zijn. De splitsing der koolhydraten loopt niet parallel met het verbruik der splitsingsproductën od elk willekeurig tijdstip. Daarom wordt er in den lever als voor raadschuur een hoeveelheid in den vorm van glycogeen opgezameld en als het ware in reserve gehouden. Hieruit kan het lichaam dan naar behoefte putten; het bloed dient dan weder als transport-, middel voor deze suikerproducten. Bloedsuikcr. Als gevolg van deze stofwisseling der koolhydraten bevat het bloed dus een be paalde hoeveelheid bloedsuiker. Dit per centage schommelt in het algemeen slechts heel weinig, omdat de lever reguleerend optreedt. Ook het bleed dat deer de nieren stroomt bevat dezelfde hoeveelheid bloedsuiker. In normale omstandigheden verschijnt er echter geen suiker in de urine. Reeds in de grijze oudheid kende men een ziektebeeld, dat o.a. was gekenmerkt door sterk ver meerderde afscheiding van urine; men noemde dit ziektebeeld diabetes (afgeleid van het Grieksche werkwoord voor door stroomen). Men zocht de oorzaak afwisse lend in de nieren, het maagdarmkanaal of in verkeerde bloedsamenstelling. Thomas Willis ontdekte den zoeten smaak van de urine bij bepaalde vormen (1674) en daarna toonden Dobson en Cow ley aan dat in deze vormen inderdaad suiker in de urine aanwezig was. Sinds dien zijn de gevallen van vermeer derde uitscheiding van urine zonder ge lijktijdige uitscheiding van suiker bij andere ziektebegrippen ondergebracht en verstaat men onder diabetes dus een ziekte toestand welke in de allereerste plaats la gekenmerkt door hot verschijnen van suiker in de urine. Meestal gaat deze toe stand gepaard met stijging van de hoeveel heid urine per etmaal en dientengevolge met een versterkt dorstgevoel. Zonder dat het uitzicht in het v/ezen der ziekte zich verdiepte wees Rollo in 1798 op den gunstigen invloed van een bepaald vleeschdieet. In de eerste helft van de I8e eeuw werden door Bouchardat en Magen- die suiker in het bloed gevonden en spra ken zij het vermoeden uit dat er samen hang moest zijn tusschen het bloedsuiker gehalte en het optreden van diabetes. In 1854 maakte Claude Bernard zijn proeven bekend waarmede hij aantoonde dat dia betes kunstmatig kon worden opgewekt. Alvleeschkiier. Van blijvende beteekenis is de ontdek king van von Mering en Minkowsky (1889), dat diabetes optreedt na verwijde ring van de alvleeschkiier of pancreas. Deze pancreas is inderdaad een van de meest merkwaardige fabriekjes welke wij bezit ten en het is den onderzoeker der 20e eeuw op waarlijk geniale wijze gelukt den samen hang tusschen dezen buikspeekselklier en het diabetesvraagstuk duidelijk aan te loonen en tevens dienstbaar te maken aan de behandeling van vele lijders aan suikerziekte. De pancreas is een klier; d.w.z. dat er stoffen door worden geproduceerd en af gescheiden. Een deel van deze stoffen wordt door een uitvoerbuis afgevoerd naar het darmkanaal. Dit pancreassap speelt een rol bij de vertering van bepaalde on derdeelen van ons voedsel maar is voor de diabetes zonder diepere beteekenis. Naast deze zeer belangrijke en noodza kelijke taak heeft de prancreas n.l. nog een andere functie. Er worden nog andere stoffen in de pancreas gevormd, welke niet langs een uitvoerbuis worden afge voerd doch die rechtstreeks in het bloed terecht komen. Er zijn nog andere klieren in ons lichaam (b.v. de schildklier i welke hun stoffen zonder uitvoerbuis in het bloed brengen. Deze vangt men gemeen schappelijk onder den naam van „klieren met inwendige of interne secretie". In verband met deze dubbele taak van de pancreas kan men er twee soorten weefsel en cellen in herkennen. Bepaalde cellen dienen voor de productie van het pancreassap; andere cellen vormen de stoffen van de interne secretie. Deze laatste en dit ziin de voor het thans behandelde vraagstuk de belangrijkste bouwsteenen cellen vormen de enlandjes of insulae van Langerhans. Zij scheiden een stof af, die een be slissende reguleerende functie uitoefent in het stofwisselingsvraagstuk dat ons thans bezighoudt. Zijn deze eilandjes in voldoen de hoeveelheid voorhanden en werken zy normaal, dan komt er op deze wijze in ons Roemenië's minister-president, in felle be woordingen. dezer dagen, de houding der beide diplomaten had gelaakt en dat vrij algemeen in Roemenië een terugroeping van den Duitschen en den Italiaanschen gezant te Boekarest werd verwacht en ver langd. Eenige honderden senatoren en afge vaardigden, behoorende tot de liberale regeeringsmeerderheid, hebben een memo randum onderteekend, waarin zij beschul digingen uiten aan het adres der regeering, die zij verwijten geen gezag te bezitten en geen vaste richtlijnen te volgen, hetgeen zou kunnen leiden tot een dictatuur van rechts. Eigenaardig is, dat het memorandum ook de onderteekening draagt van drie onder staatssecretarissen van het kabinet, n.l. van binnenlandscïre zaken, bewapening en landbouw. lichaam een stof, welke er voor zorgt dat het bloedsuikergehalte schommelt tusschen een minimum en een maximum dat het individu zonder schade verdraagt. Er is dus als het ware een geheimzinnige kracht, welke glycogeen in den lever vastlegt en juist de lever tot afgifte van glycogeen dwingt al naarmate het gehalte van sui ker in het bloed dit vordert. Met groote vaardigheid wordt door een voortdurend heen en weer balanceeren de urpplank juist in wankelbaar evenwicht gehouden. Stijgt nu door een of andere oorzaak het bloedsuikergehalte boven de toelaatbare dosis dan, probeert het lichaam de hier door dreigende gevaren te keeren door het teveel aan suiker langs de urinewegen en dus met de urine uit te scheiden. In de eerste instantie kunnen we dus het optre den van suiker in de urine we noemen dit in onze medische spreektaal glycosurie als een beschermende veiligheidsmaat regel beschouwen. Dit natuurlijk afweermiddel heeft echter het groote nadeel, dat we er energie die we voor inwendig gebruik noodig hebben onbenut door verliezen. Wordt dit energie verlies niet door extra voeding weer aan gevuld, dan verbruiken we langzamerhand de energie-depots van ons lichaam en gaan we vermageren. Zoo is dit hulpmiddel een tweesnijdend zwaard, waarvan op den duur de nadeelen het gaan winnen van de voordeelen. Het is na de gegeven uiteenzetting ver moedelijk wel duidelijk dat om van n" ingewikkelder oorzaken hier nu maar niet te spreken ook bij bepaalde stoornissen van lever of nieren suiker in de urine kan optreden. Bij de gewone diabetes zijn lever en nieren echter niet betrokken, maar licht de oorzaak in een functiestoornis van de interne secretie van den pancreas. In dien de stoffen die hierbij ontstaan in onvoldoende hoeveelheid ter beschikking staan kan het bloedsuikergehalte gaan stijgen en dreigt vanaf een gegeven oogenblik suiker in de urine over te gaan, d.w.z. diabetes op te treden. Waar von Mering en Minkowsky reeds in 1889 het verband tusschen pancreas en diabetes proefondervindelijk vastlegden, daar is het begrijpelijk dat men pancreas sap van dieren trachtte te benutten om lijders aan suikerziekte te behandelen. Men stuitte aanvankelijk op vele moeilijkheden en zag slechts dubieuze voordeelen naast soms duidelijke onaangename nevenwer kingen. Zulzer had b.v. in 1908 zes patiën ten met zulk een praeparaat behandeld. De publicatie van zijn ervaring moedigde echter niet tot navolging aan. Insuline. Uit Toronto in Amerika kwam in 1922 de groote en beslissende stap vooruit. Tij dens een reis van hun leider Mac Leod namen een jong arts en een student Ban ting en Best dit vraagstuk opnieuw ter hand en wisten zij een nieuw pancreas preparaat te bereiden, het insuline. Zij wisten deze stof vrij te houden van bepaal de producten uit de andere helft van de panereasfabriek. waarvan vermoed werd dat ze de gunstigs werking van het interne product tegenwerkten. Nu werden voor het eerst regelmatige en goede resultaten geboekt. Al stond aanvan kelijk de overige geneeskundige wereld sceptisch tegenover deze Amerikaansche ontdekking, toch voelde men ook in Nederland de noodzakelijkheid van voor zichtige navolging. Daarvan was het ver langen naar een betere bestrijdingswijze te groot. Het preparaat was oorspronkelijk duur en werd slechts in kleine hoeveel heden en aan bepaalde betrouwbare onder zoekers beschikbaar gesteld. Maar reeds iri het voorjaar van 1923 konden gunstige ervaringen in Nederland worden medege deeld en werd de verwachting uitgesproken dat met het insuline inderdaad het vraag stuk van de behandeling van lijders aan suikerziekte blijvend in een betere en voor de zwaardere vormen ook meer hoopvol!0 richting zou zijn gebracht. GEN.-MAJOOR VAN DER CAPELLEN. t Op 82-jarigen leeftijd is te Den Haag overleden de in 1912 gepensioneerde gene- raal-majoor der cavalerie, R. H. C. baron, van der Capellen. IN EEN 12 M. DIEPE WATERKUIL GESTORT. De 32-jarige ongehuwde H. Paus uit Al- bergen bij Almelo is gisteren, bij het ver richten van werkzaamheden in een zand- graverij, in een 12 M. diepe waterkuil ge raakt en verdronken. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren daar, wegens een staking bij de zandgraverij. P.. alleen nog werkte. Zijn lijk is 's avonds opgehaald. BRAND IN WATERSCHAPSKANTOOR TE SCHAGERBRUG. Archief gedeeltelijk verbrand. Te Schagerbrug is vanmorgen het woon huis van den heer J. J. Bleek, secretaris penningmeester van het waterschap Zijpe en Havepolder, waar tevens .gevestigd is het kantoor van dit waterschap, door onbe kende oorzaak geheel afgebrand. Een groot deel van het archief van het waterschap is verloren gegaan. P. N. N. EUROPEESCHE KORAALRIFFEN. Het begrip „Europeesch koraalrif" doet in het begin wat vreemd aan. En toch heeft Europa evenals de Tropen zijn ko raalvorming. Zij is echter ontstaan in den voorhistorischen tijd. Volgens Duncan ont stonden koraalriffen in groote getalen in het. begin van de eerste Jura periode en wel tegelijkertijd daar, waar op "t oogen blik Duitschland. Engeland en Frankrijk liggen. Alleen in de buurt van onze Alpen hadden zich al in de voorafgaande Trias periode eenige koraalriffen gevormd. Door ongunstige temperatuursverschillen ver dwenen diverse koraalafzettingen dan weer, om echter in het tweede tijdperk van de Jura weer te voorschijn te komen. In dien tijd bouwden de koralen enorme gebergten cp in Europa, en we vinden hiervan sporen in de gesteenten der Juragebergten in Zwa- ben, Frankenland en Zwitserland. Het op de Juraperiode volgende Krijt- tjjdperk vormde geen koraal, tenminste daar waar het krijt ontstond, waardoor bewezen Is. dat krijt alleen op groote diepten der zee ontstond, n.l. de gebieden waar het tegenwoordige N. Duitschland en Engeland liggen. De Alpenstreken en het tegenwoordige Frankrijk, die hun riffen verder bouwden, moeten daarentegen, om dat de koralen op veel mindere diepte leven toen al door vlakker water bedekt geweest zijn. Het zachte klimaat van het tertiaire tijdperk begunstigde in deze landen de vorming van koraalrotsen, en vooral in Spanje, Frankrijk en Italië ontstonden in dezen tijd nog talrijke riffen. Toen zich nu echter in Europa langza merhand de ijstijd begon voor te bereiden, en de temceratuur steeds lager werd. ver dween ook het koraal uit de sterk afkoe lende meren.Ze verdwenen naar de war mere meren en verlieten Europa voor goed Een geweldig bewijs voor hun hon derdduizenden jaren durende vorming leveren ons echter de koralen in de Dolo mieten van Z. Tirool. die werkelijk over blijfselen voorstellen van de eerst in het Triastijdperk ontstane, later weer verdwe nen en tenslotte in de tweede Juraperiode weer teruggekomen koraalkegels. AMSTERDAM, 20 Februari. De belangrijke koersstijging van enkele Staalaandeelen te New York bleef niet zonder uitwerking op de koersbeweging dezer fondsen te Amsterdam. In United States Steels, Betlehem Steels en Republic Steels vonden ruime omzetten plaats en daarbij konden vanzelfsprekend hoogere koersen worden bedongen. U. S. Steels be haalden zelfs een aanzienlijke koerswinst. Ook in de koperwaarden ging het vrij druk toe Niet alleen Anaconda's doch ook aan- det n Kennecott Copper en International Nicxel werden meer dan eens in een open - hoek verhandeld. Voor de Amerikaansche kunstzijde-aan- deelen was de animo wat bekoeld, doch de stemming was prijshoudend. Op de locale markt werd de aandacht in de eerste plaats getrokken door de groote beweging, die zich ontwikkelde in de warrants Ko ninklijken. Nadat die op f. 535 waren in gezet, liepen zij in een vlug tempo naar boven, zoodat tenslotte een prijs van f. 600 kon worden bedongen. De dollarobligatiën bewogen zich natuurlijk eveneens in op gaande lijn, en stegen tot 125°/o. Ook voor de aandeelen Koninklijken werd kooplust aan den dag gelegd, zoodat die eenige pun ten konden monteeren. De Amerikaansche soorten waren dooreengenomen niet slecht gedispoeerd. Van de Industrieelen zorgden Aku's voor de noodige afwisseling en daarbij spreid den die een vaste houding ten toon. Uni levers werden wat hooger afgedaan. De Philips-aandeelen bewogen zich voor namelijk iets boven het topniveau van gis teren. Voor Rubberfondsen bestond slechts matige belangstelling. Amsterdam Rubbers en de meeste andere soorten werden tegen, weinig gewijzigde prijzen verhandeld. Ta bakken hadden een stille markt en hei- zelfde kon worden gezegd van de suiker fondsen, waarvan enkele incourante iets lager werden genoteerd. Op de scheepvaartafdeeling bestond aan vankelijk een goed prijshoudende stemming doch later op den ochtend kwamen de koer sen ten opzichte van de opening iets lager te liggen. De beleggingsmarkt had een on regelmatig voorkomen. De 4 pets. obligatiën Nederland waren prijshoudend. De 3 pets. obligatiën Nederl.-Indië, die gisteren tot 94'/i°/n daalden, werden thans weer boven 95"/o afgedaan. De Oude Schuld evenwel had een gedrukt voorkomen. De 3% obligatiën Nedërl. gol den iets lager en ookMe integralen konden zich ternauwerhand handhaven. LEIDEN, 19 Febr. - Coöp. groenten, fruit- en bloemenveiling-ver. „Leiden en Omstreken". Pieterselie f. 1.703.80; krop salade f. 2.202.90: selderie f. 0.401.20; knolselderie f. 35.80, alles per 100 stuks. Kroten f.0.701.; kroten gek. f.26; wit loof f.210; boeren kool f. 1.503; spina zie f.2735; uien f.12.30; wortelen f.1 2.60; spruiten I f.210, idem H f. 1.505; andijvie f.1020; nero f. 5.706.40: roode kool f. 1.70—2.50; gele kool f. 1.50—1.90; groene kool f. 2.103 20; prei f. 1.503.60, alles per 100 kilo. LEIDEN, 20 Febr. Botermarkt Fabrieks- boter 1.57; Boerenboter 1,501,55. Aanv. 220 Kg. Handel goed. LEIDEN, 15—20 Februari. Turfmarkt 120.000 stuks lange turf 68. KATWIJK a. d. RIJN, 19 Febr. Groenten- veiling. Waspeen 3555 ct.. Kroten 2640 ct„ per kist van 20 K.G. Groene kool f. 1.70 —2.90. Uien f. 1.90—2.30. Gele kool f. 1 20— 1.70. Roode kool f. 1.40—1.90 eer 100 KG. Prei f. 1.60—1.90 oer 100 bos. Knolselderie f. 2.904.30 per 100 stuks LEIDERDORP, 19 Febr. Kipeieren f. 3.80 4.40. eendeieren f. 3.503.80 Der 100 stuks. Boter 7080 et. kaas 1628 ct per oond. Kippen 4570 ct., konijnen f. 0.552.25 per stuk. RLJNSBURG, 19 Febr. Groentenveiling. Roode kool f. 1.402. Gele kool f. 1.20 1.50. Groene kool f. 1.20—2.50. Waspeen 30 —50 ct.. Kroten 3040 ct., Boerenkool 10 15 ct.. Knolselderie f. 2—6. Uien f. 0 60 -1. TER AAR. 19 Febr. Andijvie f. 0.32—0.44 Slavellen f. 0.17 p. kist van 4 K.G. Breek- peen f. 2.70. Spruitkool f. 46.50 Witlof f. 3.20—7. p. 100 K.G. Prey f. 2.50 p. 100 bos. Sla f. 0.802.90 p. 100 st. Boerekool f. 0.10—0.13. Seldery f. 1,50—1.90 p. 25 K.G. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3