TRIUMPH Zaterdag 20 Februari 1931 |l! Hitier opent de Internationale Auto-Tentoonstelling te Berlijn LEI05CH DAGBLAD - Eersfe Blad .Èlik, triomfeert! Buitenlam Wat bereikt is en nog moet gebeuren s' Zeven koren huldigen den heer J. J. v. d. Bos. Massale zangdemonstratie in de Stadszaal. Een unicum voor Leiden! Zeven koren, waarvan 5 uit Rotter dam, 1 uit Delft en 1 uit onze stad, n.l. de mannenzangver. „Kunst na Ar beid", huldigden gisteravond in de Stadsgehoorzaal hun wakkeren diri gent, den heer J. J. v. d. Bos, zoowel in den zang als door overhandiging van een geschenk, ter gelegenheid van diens zilveren jubileum als koordiri gent. Een schare van niet minder dan 500 zangers en zangeressen heeft ge- getoond, hoe zeer zij hun eenvoudigen en kundigen directeur een warm hart toedragen en hem wilden eeren, ook door de vertolking van twee compo sities van den heer v. d. Bos zelve, die reeds op concoursen in de afd. uitmun tendheid zijn uitgevoerd. 't Is een hartelijke avond geworden, iswaar sterk gemengde indrukken na- iswaar sterke gemengd indrukken na liet, maar dat, als geheel, toch stellig getuigd heeft van grondige voorberei ding, met zeer gunstige geslaagde deelen als resultaat! De heer v. d. Bos. die sinds eenige jaren met ..Kunst na Arbeid'* een goeden voor uitgang weet te bereiken, heeft ditmaal oewezen, voor geen kleintje vervaard te rijrr! Men bewondert zijn durf, om zulke groote groepen tegelijk aan te vuren men verheelt zich daarnevens echter niet, dat zulks gemakkelijk tot uitersten qua klank- geving leidt, terwijl tevens groote eischen aan het zuiver op toon blijven gesteld worden, waaraan men gedeeltelijk nog niet voldeed. Wij herinneren ons bijv. het tot besluit van dit overigens succesvolle concert ge zongen koorwerk „Paschen" van den heer v. d. Bos. waarin deze zijn compositorisch talent veel minder gelukkig ten toon spreidt, dan in zijn met overtuigende kracht en goede stemvoering geschreven „Gloria'* In .Paschen" nam: het detoneeren zelfs bedenkelijke vormen aan: er ontstond toen een hinderlijke disharmonie met het op dezen avond zoo uiterst verdienstelijk ver zorgde piano-accompagnement van mevr. v. d. Heyden—Brakel. Over deze compositie zelve willen wij na eerste auditie en minder gelukkige uitvoe ring nog geen definitief oordeel vormen: vooralsnog komt zij ons tamelijk verward en gewrongen voor. speciaal het sombere eerste deel. dat echter gevolgd wordt door betere vondsten in het juichende tweede deel. hoewel het „Verrezen, Hij is verre zen" te veel herhaald is. a Dat de heer v. d. Bos een man van oor deelkundig inzicht is, wat het schrijven van een alleszins loffelijk koorwerk be treft, bleek overigens in het moeilijke „Gloria", dat een welverdiend succes oogstte en zeker een dankbaar nummer voor concoursen zal zijn. Er is ook verder veel goeds over de pres taties te memoreeren. Zoo de kernachtige, stralende inzet van de gezamenlijke mannenkoren in het ge disciplineerd en machtig gezongen „Choeur der Romains" uit Massenet's „Herodiade". Volumieus klonken de stemmen op voortreffelijk gelijk waren accenten en rhythmen. Het helaas niet te talrijke pu bliek de zaal had geheel bezet moeten zijn! was er direct in en betuigde door stormachtig applaus zijn groote tevreden heid. Treffend muzikaal van opvatting was ook het innig devote „Gott. meine Zu- versicht", een paarl van Schubert's groote kunst, dat ook van uitstekend tekstbegrip getuigde. De gemengde koren brachten het ver heven „Ave Verum Corpus" van den mees ter Orlando di Lasso en dit werd tot een fraai staaltje van kerkzang, opmerkelijk van zuiverheid. De vrouwenstemmen wa len hier van uitstekende kwaliteit. Trou wens: het was in meerdere nummers te hooren. over welk sonoor en gezond klin kend mannen-materiaal de koren óók be schikken. Handel's beroemd Hallelujah- koor uit de „Messias" was weer een min der gelukkig deel: hier deed men zich ge weld aan in het forte. Een kolfje naar de hand, zoowel van de zangers, zangeressen als van het gehoor was het bekende „Osterchor" met de Maria-antiphoon-kerkscene uit Mascag- ni's „Cavalleria Rusticana", waarin het teedere gebed, met den stralenden lofzang, eindigend in een enorme climax, een uit bundig applaus ontlokte bij het enthou siast gestemde gehoor. Deze dankbare melodieus geschreven muziek is dan ook uit het hart geweld en spreekt evenzeer recht tot de harten! Nog zongen de mannenkoren Nieuwenho- ven's „Hymne aan den vrede", een moei lijk, maar suggestief koorwerk, met een van ontroerende schoonheid vredig slot. Het ls niet wel mogelijk, elk nummer tot in détail te bespreken. Laten wij volstaan, met in algemeenen zin te getuigen van de bezielde overgave, waarmee de schare heeft gezongen, onze vreugde uit te spre ken over de alleszins gunstige kwaliteit van de stemmen, die onder den heer v. d. Bos technisch goed geschoold worden en over het feit, dat zoo talloos velen zich gedron gen gevoelen in de uren na hun dikwijls zwaren arbeid zich muzikaal te ontwik kelen, hetgeen hun cultureel welzijn sterk ten goede komt. Gezien de talloozen, die zich met liefde aan deze opgave wijden, komt het ons voor, dat 't met de vervlakking van dezen 'yd nog niet zoo erg is gesteld. Den heer v. d. Bos. die zich dezen avond voor de zware taak gesteld zag, de noodige eenheid tusschen de koren te bewerkstel ligen. onze hartelijke hulde voor het reeds bereikte resultaat. Mevr. Annie Kusen Wassink verleende solistische medewer king zij zong, met zorg begeleid door mevr. v. d. HeydenBrakel, eenige prachtige Schumannliederen en „Elsa's Traum" uit Wagner's „Lohengrin". Deze mezzo geeft van goede scholing blijk o.a. een juiste adembeheersching bezit een loffelijke draagkracht en is speciaal In het midden- register mooi van klank, in de hoogere iigging echter onedel. De voordracht bezit in 't algemeen te weinig charme en diep te om te boeien. De zangeres oogstte veel succes en werd, evenals haar accompagna- 'rice. met bloemen gehuldigd. Tusschen de zangnummers in heeft en grootsche huldiging plaatsgevonden van den dirigent, die hartelijk door den voorzitter van het huldigingsco mité is toegesproken, waarbij zijn ver diensten als mcnsch en als musicus in den breede op innemende wijze ge schetst zijn. Namens de koren werd hem een enveloppe met inhoud over handigd, waarvoor de heer v. d. Bos op de hem eigen sobere, gevoelige wijze dank bracht. Hieraan was voorafge gaan de aanbieding van een schitte rend bloemstuk voorstellen een lier -namens den beschermheer van „Kunst na Arbeid", den heer IV. E. Ver- hey van Wijk. Den organisatoren van dezen avond, die eenzelfde concert óok in Rotterdam en Delft, vastgesteld hebben, is het volledig gelukt, den heer v. d. Bos de hulde te doen toekomen, die hij verdient. Men mag waar deering voor hun werk koesteren. Het con cert is ontegenzeggelijk een „ihijlpaal" in het leven van dezen directeur geworden, alsmede in dat van zijn echtgenoote, welke ook in de hulde betrokken is! PROF. DR. G. VAN DER LEEUW OVER „GEZAG". NIEUWE GELDLEENINGEN. In het voorstel tot het aangaan van eenige onderhandsche 3V.-% geldleeningen tot een totaal bedrag van f. 750.000 ter aflossing van het restant der 4o obliga tielening 1911, merkten B. en W. op, dat verdere conversieplannen in behandeling waren. B. en W. deelen thans mede, dat het College van een combinatie van bankin stellingen een aanbieding heeft ontvangen voor een 3'/!% obligatieleening, ter con versie van de overige nog loopende 4% obligatieleningen pro resto groot 6.598.000. Overeenkomstig de berekening kan het totaal bedrag der nieuwe leening worden gesteld op f. 6.500 000. Tweede lezing van de serie „Gemeenschap, gezag, geloof". De tweede van de serie van drie voor drachten, welke Prof. Dr. G. van der Leeuw van Groningen, op uitnoodiging van het Leidsch Universiteitsfonds houdt voor de studenten van alle faculteiten der Leidsche Universiteit, werd gisteravond uitgesproken en handelde over „Gezag". Spr. wees er op. dat de tweeheid, die in eiken mensch is. evenals in de mensch- heid. om beslissing vraagt. Wordende ge meenschap. gesloten verbond vragen gezag, souvereiniteit. De figuür. die door de primitieve en an tieke gemeenschappen wordt beschouwd als dragcu' van het heilige Gemeenschap pelijke. als drager van het gezag, als sou- verein. is de koning. In hem. den priester- koning, beleeft men de eenheid met elkan der, zoowel als die met wat daarboven uit gaat, de machten, de goden. De verschillende opvattingen over het koningschap, het recht van weerstand en revolutie, souvereiniteit van het volk, van de meerderheid, dictatuur, volgen alle de voorstellingen betreffende de verhouding van God en mensch, God en wereld. Hoe sterker der geseculariseerde souve reiniteit zich ontwikkelt, des te meer kans is er op strijd met de oorspronkelijke, reli gieuze souvereiniteit. Beide hebben de nei ging tot wereldheerschappij (imperum, theocratie). In de kerk ligt het gezag in het dogma, dat de neerslag' ls Van de prediking van Christus, den Koning der kerk, tevens haar Priester en Dienaar. Het „wereldlijk" koningschap behoudt altijd als wezentrek een weerschijn van het oorspronkelijk religieus priester-koning schap. Heerschen is dienen en dienen heer- schen. Dit dienend gezag is nergens concreet aanwezig Het kan alleen werkelijkheid worden, wanneer het wordt gedragen door geloof. NEDERLANDSCHE NATUURHISTO RISCHE VEREENIGING. VIRGINIA AMENDEMENT VAN DEN HEER VAN WELZEN. Het raadslid de heer v. Weizen stelt voor hij het verlengen van de overeenkomst met de N.V. (C.E.M.S.T.O.) geen verlaging van de uurloonen te doen plaats vinden voor de werksters en schoolschoonmaaksters, doch deze te handhaven cg>: a. f. 0 30 per uur voor Hen, die een vol ledige dagtaak vervullen: b. f. 0.33 per uur, die ten minste 30 uur werpen c. f. 0.35 pér uur, die minder dan 30 uur werken, BÉGROOTING VOOR 1937. Voorstellen uit.den Raad. De heer Eikerbout stelt voor: De Raad besluit tot opheffing van het Gemeentelijk Ongevallenfonds en tot aansluiting bij de Rijksverzekeringsbank. De vrijkomende gelden toe te voegen aan de Algemeene Reserve De heer Beekenkamp stelt voor: De Raad, van oordeel, dat het gewenscht ls, voor de toekomst zooveel mogelijk waar borgen te verkrijgen om obscene lectuur uit openbare uitleenboekerijen en leesbiblio theken te weren, noodlgt B. en W. uit, een regeling daarvoor te doen ontwerpen en aan den Raad voor te leggen. De heer Goslinga stelt voor: io. Bezuinigingen op onder wijsuitgaven meer in het bijzonder op het bewaar- schoolonderwijs f.' 10.000 2o. Samenvoeging controle diensten Maatsch. Hulp betoon. Sociale Dienst en Armenraad 7.000. 3o. Egalisatie van wachtgel den 39.572.— 5o. Herberekening van de pensioenen 18.000. So. Renten van geldleeningen 18.000.— lOo. Nader te nemen maat regelen 17.036. f. 109.608— van de begrooting af te voeren in afwach ting van nader in te dienen voorstellen van het College en het bedrag van f. 109 608 te putten uit de Algemeene Reserve, blijkens den geleidebrief nog groot f. 186.547,96. De heer Schoneveld stelt voor: De Raad verzoekt B. en W. te willen be vorderen, dat het voorstel tot verlaging van de huren van een groot aantal met overheidssteun gebouwde woningen, mo menteel in behandeling bij de Commissie van Fabricage, uiterlijk 1 April 1937 worde ingevoerd, met dien verstande, dat aan de huurverlaging terugwerkende kracht worde verleend tot 1 Januari 1937. WERKINRICHTING VOOR BLINDEN. Door het Ooilege van B. en W. is goed gekeurd de benoeming van den heer C. Mizée. alhier, tot leider van de Werkinrich ting voor Blinden. Het ligt nu in de bedoeling van de Com missie van Beheer om ten spoedigste met de werkzaamheden te doen beginnen, zoo mogelijk op 1 Maart as., wat in hoofdzaak zal afhangen van de orders, welke zullen binnenkomen. Gaarne worden gebruikers van de arti kelen. welke in de Werkinrichting worden vervaardigd, oneewekt hun bestellingen aan genoemden leider af te geven en hem, zoo noodig, uitvoerige inlichtingen te vra gen over artikelen en prijzen. De Werkinrichting wordt gevestigd in de voormalige Bewaarschool in de Groe- nesteeg. Bestelingen dus te richten aan: C. Mizée, Wasstraat 27, alhier. Vergadering der afd. Leiden. Na opening der vergadering, welke in het Vrijz. Christ. Federatiehuis plaats had. werd het huishoudelijk gedeelte in korten tijd afgewerkt, waama tot de gebruikelijke demonstraties door de leden werd overge gaan. Er waren dezen avond heel wat be langwekkende en leerrijke objecten mede gebracht. Verschillende gedroogde planten uit de Zwitsersche en Oostenrijksche bergen, ge tuigden van de steeds interessante en mooie Alpènflora. Van de van ons strand bekende schelp, de wulk. werd een serie verschillende typen vertoond. Aan de Nederlandsche kust komen 2 vormen voor. nJ. de typische, welke algemeen is. en de vulgaire, welke ondanks zijn naam, minder algemeen voorkomt. Van deze vormen zijn weer ver schillende variëteiten békend, o.a. een ge- bandeerde variëteit. Zeer interessant, vlas een verzameling plantengallen, welke door galmijten van het geslacht Eriophyes veroorzaakt worden. Het volwassen dier zoowel als zijn larve leeft op de piant: iedere plantsoort heeft zijn bepaalde galmijt, welke aan deze ge bonden is. Prikkels, welke door het zuigen der volwassen dieren en door de, door de eieren, afgescheiden stoffen worden uit geoefend. geven aanleiding tot het ont staan der gallen als b.v. vergroening knobbels, pokken en viltvorming op de bladeren; oprollen van den bladrand. Dan was er een collectie zwerfsteenen van vaderlandschen bodem. Men ohder- roheidt deze in de noordelijke streken, welke door het landijs uit Scandinavië werden aangevoerd, en de zuidelijke, welke door de groote rivieren, Rijn en Maas, naar ons land werden getransporteerd. Tot de noordelijke zwerfsteenen behooren de gra nieten, syeniet. dioriet, porfier, tot de zui delijke lydiet. kwarts, bazalt, vuursteen, kwartsiet. zandsteen e.a. Tot slot van den avond werden er ver schillende schelpsoorten gedemonstreerd welke in het oudé grauwe zeezand verza meld waren. Dit zand, dat onder het veen ligt. wordt voor den bouw van den nieuwen autoweg. Den HaagAmsterdam, onder de gemeente Sassenheim uit den ondergrond opgezogen en opgespoten. In dit zand ko men schelpen voor. welke dezelfde zijn als vele der recent levende weekdieren van de Nederlandsche kust. LEIDSCHE GEITENFOKVER. In een der lokalen van het gebouw van den Gem. Geneeskundigen Dienst hield gis teravond de direct, dezer instelling dr. M. D. Horst een lezing voor de leden der Leid sche Geitenfokvereeniging. Spreker zette op zeer eenvoudige en begrijpelijke wijze de noodzakelijkheid van inenting uiteen. Hij schetste het begintijdperk der bestrijding van pokken. Sterk fulmineerde hij tegen het euvel, dat anderhalf millioen Neder landers niet zijn ingeënt tegen pokken. Hij adviseerde de kinderen beneden 2 jaar te laten inenten. Na afloop van deze zeer leerzame lezing stelden eenige aanwezigen vragen, welke ten genoege der vragers door den spreker werden beantwoord. CHR. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Geslaagde propaganda-bijeenkomst. In het gebouw Prediker hield de afd. Leiden van den Prot. Chr Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel een propa- ganda-samenkomst. Deze vergadering welke goed bezocht was. werd door den voorzitter, den heer H. van Wezel op gebruikelijke wüze ge opend, waarna hij allen welkom heette. De bondsvoorzitter, de heer Augusteijn, zette vervolgens in een rede het nut van de vakvereeniging uiteen. Bij de ontvou wing van een en ander had spr. ruime gelegenheid te wijzen op het belang om krachtige propaganda voor den arbeid op het christeliik-sociale terrein Sor wekte in dit verband dan ook op om actief aan den uitbouw van de christelijk-sociale gedachte mede te werken in het besef, dat deze taak ons van Godswege op de schouders ls ge legd. 6799 (Ingez. Med.) Rijkskanselier Hitier heeft hedenmorgen op plechtige wijze de internationale automo biel- en motorrijwieltentoonstelling 1937 van Berlijn geopend. Na een korte rede van Goebbels sprak Hiteier de openingsrede uit. Hij gaf een overzicht van hetgeen in de laatste vier jaren bereikt is en wat nog moet gebeuren. Hij deed dit in de volgende pun ten: 1. Het is in vier laar gelukt het begrip te wekken in het Duitsche volk voor de noodzakelijkheid van de motoriseering. 2. Uit de geleidelijke verandering van de houding van het Duitsche volk is een toe nemende belangstelling ontstaan. De Duit sche jeugd wijdt zich thans met vurigen ijver aan de nieuwe technische taken en uitvindingen. 3. Uit deze In beweging komende nieuwe houding volgt de geleidelijke wijziging van de houding van het Duitsche volk tegenover de auto. Het Duitsche volk staat thans vriendelijker tegenover de auto. 4. De Duitsche motortechniek staat thans mede in het eerste gelid der hoogste prestatie ter wereld. 5. Het is gelukt voor een bepaalden groep koopers in Duitschland een groot aantal wagens en motoren te produceeren, die op gelijk peil staan met het beste van het bui tenland. 6. De Duitsche verkeerswegen enz. zijn voor een deel zelfs weergaloos. Van 1937 af zal de financiering der Duit sche rijksautowegen geschieden uit de op brengsten van het Duitsche autoverkeer. Jaarlijks zullen zoodoende rond 1.000 kilo meter van deze wegen voor het verkeer wor den opengesteld. 7. De Duitsche sportprestaties zijn de V»p<ïf"p tpr wprplri Hiertegenover stelde Hitier de taken, die nog moeten worden opgelost: 1. Het is thans noodzakelijk de laatste voorwaarden voor de productie van den nieuwen volkswagen te waarborgen en daar mede te beginnen. 2. Daartoe is noodig een onderzoek naar al die voorwaarden, die een belasting of duurder worden van productie en onder houd van de auto met zich medebrengen. 3. Het is verder noodig de Duitsche auto mobielindustrie zelf te brengen tot een dui delijk begrip van de taken, die op haar schouders rusteni d,w.z. binnen deze in dustrie die beperking van types uit te voe- ren, die de rentabiliteit der fabrieken moge- lijk maakt. Er kan in Duitschland slechts één volks wagen zijn. Tusschen de volkswagen en de super-luxe-wagen zal een groote groep an dere wagens moeten komen, welke kan vol doen aan de economische opkomst der koopers. 4. Het is de hoogste taak Duitsch land onafhankelijk te maken van den invoer van die stoffen die noodig zijn voor het onderhoud en de verdere uit breiding van deze producties. Dit gcldl niet alleen voor de brandstof maar ook voor de noodzakelijke metalen of nieuwe stoffen zooals kunsthars. De oplossing zal gevonden wordeo, omdat zij gevonden moet worden. Laat - niemand, aldus Hitier, twijfelen aan mijn vastbeslotenheid, eenmaal opgt. vatte plannen op welke wijze ook tl om verwerkelijken. Het is gelukt uit steenkool benzine tt winnen en synthetische rubber te producee ren, de Duitsche ijzervoorraad is onbe grensd De Duitsche steenkool-voorradei zijn, volgens menschelijke berekening, v< uiterst langen tijd toereikend. De Duitacl arbeidskracht ls in voldoende mate aanwf zlg en zal in het bijzonder dan aanwezig zlji wanneer door het gereedkomen der natie nale bewapening weer honderddui; voor andere doeleinden vrijkomen. Het is mijn onwrikbaar besluit hl Duitsche autoverkeerswezen onafhai lijk te maken van de veiligheid derfc-^Bm ternationale importen en het te plaal op een hechte, veilige, eigen basis, Over één tot twee jaar zullen wijvooi onze behoeften aan brandstof en rubl onafhankelijk zijn van het buitenland Na het uitspreken van deze rede dankte de voorzitter den heer Augusteijn voor zijn principieele toespraak en hoopte, dat de afdeeling er rlike vruchten van zou pluk ken. De avond, welke een zeer gezellig ver loop had, werd verder afgewisseld met zang- en tooneelspel. waarvoor een clubje o. 1. v. den heer Van der Weerthof zorg droeg Met recht kon de voorzitter aan het eind van den avond spreken van een wel geslaagde vergadering, waarop afdeeling en organisatoren met grodte voldoening mo gen terugzien, ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Geneeskunde, op proefschrift getiteld: „De bepaling van den maximalen en minimalen bloeddruk en van de pression moyenne", de heer D. Dorrepaal, geboren te Koudekerk. Geslaagd voor het candidaats examen Theologie, de heer M. E. Ouwehand (Sche- venlngen); Doctoraal examen rechten, de heer H. Minderhoud (Enschedé) en mej. R. J. K. Moquette (Den Haag); Candidaats examen rechten, de heeren E. S. A. van Musschenbroek (Wassenaar) en J. C. v. Gorkom, (Leiden) en mej. G. M. Keg iBloemendaal). VERPLAATSING BELASTING INSPECTIE. Met ingang van Dinsdag as. wordt de Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen, thans gevestigd ln het gebouw Breestraat 40, overgebracht naar het pand Breestraat 91. tegenover „Den Vergulden Turk". Daar het kantoor van den ontvanger dier middelen reeds was gevestigd Lange- brug 20. welk pand met het perceel Bree straat 91, inwendig gemeenschap heeft, zullen dan alle diensten der Invoerrechten en Accijnzen w.o. Omzetbelasting, practisch in één gebouw zijn vereenigd. Dit zal zoo wel den dienst als het publiek ten goede komen. De Inspecties der Directe Belastingen le en 2e afd. blijven in het gebouw Bree straat 40. De heeren H. Kreb te Groot-Scher mer en W. H. Sorber te Goor, belden cand aan de Universiteit alhier, zijn door het Prov. kerkbestuur van Groningen toegela ten tot de Evangeliebedlening in de Ned. Herv. Kerk. Gistermiddag ls de 36-jarige mej. A. S v. d. B., doordat zij geen voorrang ver leende aan een van rechts komende auto, nabij he* Gangetje aangereden door dat voertuig. Daar zij over Inwendige pijnen klaagde, ls zij door den E.H.D. ter onder zoek naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht, DE ALGEMEENE TOESTAND Economische onderhandelingen tusschenj Frankrijk en Duitschland. Op 25 Februari zullen te Berlijn Fransch-l Duitsche economische besprekingen worden] geopend, welke beoogen de opstelling vanl een nieuw statuut voor het handelsverkeer tusscheh de beide landen en de onderteej kening van een accoord nopens de kwestie] der handelsbetalingen. CHINA Tsjang Kai Sjek blijft - Een Nationale Vergadering. Tsjang Kal Sjek heeft opnieuw ontsl; verzocht uit al zijn functies in de central! comité's. Deze weigerden evenwel alle dit ontslag te aanvaarden en verzochten der maarschalk aan het hoofd der regeenr te blijven. In politieke kringen ls men van meenli dat deze derde ontslagaanvrage werd Ia gegeven door het verlangen van Tsjani Kai Sjek, om opnieuw de goedkeuring verkrijgen van de Kwomintang, ten elni zijn tegenwoordige politiek te kunnei voortzetten, hoewel de politiek, welke naar streeft, een overeenkomst te slulte' met de extremisten, van verschillende 01 den wordt gepropageerd. Met name weduwe van Soen Yat Sen heeft als bi meening uitgesproken, dat het aantal voor standers van een dergelijke politiek toe neemt. De centrale comité's van de Kwominiaa hebben in voltallige zitting kennis genomet van de omstandigheden, waaronder op December de opstand te Sian Poe plaa greep. De vergadering heeft de acht, toei door de opstandelingen gestelde, oscar van de hand gewezen, doch zij besloot een geest van edelmoedigheid allen be10"^ vollen opstandelingen genade te schenker Voorts is besloten op 12 November een Nationale Vergadering bijeen te roe, Hierin ziet men den overgang van oe tegenwoordigen toestand van uitoef® der politieke macht door de partij naar ee grondwettig systeem in aansluiting op n program van Soen Yat Sen. 11 100 |Vo IVo ZUID-AMERIKA Vroegere staatspresident van Columbia overleden. De vroegere president van Columbi^^ rlque Oloya Herrera, die zijn land te 1 vertegenwoordigde, ls gisteren aldaar o l leden. Herrera genoot zoowel ln zUn I land als in den vreemde een zien. Zijn overlijden maakt een on einde aan zijn loopbaan, welke nel gend jaar bekroond was geworden i zijn herbenoeming tot president van lumbla.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2