STADSNIEUWS Beëediging van 22 reserve-officieren ZATERDAG 20 FEBRUARI 1937 No. 23591 Vijftig jaar 3t. Joseph's Gezellenvereeniging HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN dagblad voor leiden en Omstreken Een bloemen- en huisvlijttentoonstelling Een goede inzet van het gouden feest Aanslag op maarschalk Graziani. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Overeenstemming tusschen de Padvinders- Organisaties LEIDSCH DAGBLAD PRIJS, DER ADVERTENTIES: 30"ctsTp®r regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 cts.fporto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor "H- Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden Vf.2.3S per week f.0.18 Franco per postT2.35 per 3 maanden -p.portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd,> Het. gouden jubileum der St. Joseph's gcllenvereenigmg is gisteravond ingezet i?t een bloemen- en huisvlijttentoonstel- in de zalen van Den Burcht, een be- in" dat prachtig geslaagd mag heeten. De Joseph's gezellen uit Leiden en oo-k ïeerdere afdeelingen uit de omgeving èbben gezamenlijk met hun keurige in- tndingen een tentoonstelling ingericht, Mke er zijn mag en een bezoek over- iaard is. De praeses der afdeeling Leiden, kape- Oji Sohrama, heette in zijn inleidend cord de talrijke genoodigden. onder wien tien Homulle, meerdere geestelijken en gevaardigden van standsorganisaties en hgdbeweging hartelijk welkom. Dank ,t spr. aan allen, die met zooveel lust ijver hebben medegewerkt om dit itsche plan tot uitvoer te brengen en rheugd kunnen wij thans getuigen dat inzet van het gouden feest door de stdriftige samenwerking der gezellen is gd. Dank bracht spr ook aan de jury, zich heeft willen belasten met de be- eeling der diverse inzendingen. Dank het bijzonder ook aan den heer J. Jon- chef der afdeeling Plantsoenen der ieente Leiden, die met de bloemeninzen- ;en van de groote Burchtzaal op waar- schitterende wijze een bloemenhof eelt gemaakt. Het motief voor de huis- IJttentoonstellmg, aldus de praeses, is raeest, „arbeidzaamheid", om vooral in «en tijd van werkloosheid de lust tot raid te blijven aankweeken. Deken Homulle, daarna het woord ver- Jijgend tot het verrichten van de ope- iiiRsplechtigheid', zeide verheugd te zijn de "toonstelling" als inzet van de jubileum- fcling der St. Joseph's gezellenvereeniging t kunnen openen. Spr. wenschte de ver- leniging geluk met het slagen van dat ferste plan. waardoor velen uit stad en om- tving in de gelegenheid zullen zijn het werk der gezellen te bewonderen maar ook tevens, zoo het nog noodig zij. meer het streven en het doel der St. Joseph's ge zellenvereeniging te leeren kennen. Met den wensch dat velen de tentoonstelling om dat tweeledig doel zullen bezoeken en de mooie vereeniging steeds in bloei zal mogen toenemen, verrichtte spr. de ope ningsplechtigheid. Nadat het lint was doorgeknipt en de deuren waren geopend, kwam een heerlijke geur van voorjaarsbloemen den velen wach tenden belangstellenden tegemoet. De diverse groepen zijn door den heer Jonker vakkundig geordend en overzich telijk gerangschikt Bij den ingang treffen we allereerst een fraaie inzending tulpen, hyacinthen en crocussen van de afd. Roe- lofarendsveen. Een prachtcollectie dubbele tulpen in diverse kleuren vinden wij in den groep Voorhout, die tevens vele andere voorjaarsbloemen alsmede een groep cac tussen, exposeert. De heer G. Lubbe uit Oegstgeest brengt een prachtgroep van planten, groen en bloemen tusschen boomen en boompjes in velerlei soorten, welke een grootschen in druk maakt. Verder vinden wij inzendingen van Bennebroek, Lissc, Warmond, Sassen heim, Oegsgeest en Hazerswoude. alle in aparte groepen en ook alle brengend het mooiste aan bloemen en planten wat met kas- en huisbroei te bereiken is. De beoordeeling door de jury, bestaande uit de heeren Heemskerk (Bennebroek), Jonkheer (Hillegom) en Lommerse (Lisse) had het volgende resultaat: Beker voor het fraaiste geheel: Voorhout; le afdeelingsprijsSassenheim met 27 pnt.; 2e afd. prijs: Roelofarendsveen. 26 pnt.; 3n afd. prijs: Voorhout, 24 pnt.; 4e afd. prijs: Warmond, 23 pnt.; Beste hyacinth: Sas senheim, 29 pnt.: Beste Narcis: Roelof arendsveen, 30 pnt.; Beste crocus: idem, 20 pnt. Lauwerkrans beste kasbroei: Sassenheim; lauwerkrans, beste huisbroei: Bennebroek. De heer Lubbe uit Oegstgeest verwierf met zijn fraaie groep (vrije inzending) een eervolle vermelding. De huisvlijt- en vaktentoonstelling is eveneens een succes. Keurig door den heer Bronsgeest gearrangeerd, vinden wij in de achterzaal een keurcollectie voorwerpen in huisvlijt vervaardigd. Teeken-, schilder- en brandschilderwerk. prachtig houtsnij- en zaagwerk. een geheel uit koper uitgezaagd staande kruisbeeld, lampen, lampekappen, een miniatuur watermolen, kortom te veel om op te noemen, hetgeen het nijvere handwerk hier tot stand heeft gebracht. De Graal brengt een belangrijke expositie op het gebied van huisvlijt van vele fraaie öcor Graalleden vervaardigde voorwerpen. Bakkers en slagers brengen "leder in hu» vak op lofwaardige wijze het luxe- en kunstwerk naar voren. Ook met deze expositie leggen de St. Jo seph's gezellen veel eer in. De beoordeeling cier jury, bestaande uit de heeren ir. J. Fehmers en J. v. d. Laan en den heer F. Leichner, luidt: Een eervolle vermelding voor het over leden lid S. Breedeveld met onvoltooid werkstuk (schip). Vakwerk: le pr. Wenteltrap. J. Zandber gen; 2e pr. Toilettafel, W. Vorst; 2e pr. kapstok. J. Driessen; 2e pr. Vergaarbak, J. Scheffers; 3a pr. Schemerlamp, P. Schou ten; eerv. verm. Cliché. J. Faes. Slagers en bakkers: le pr. Luxe brood, Goddijn; 2e pr. Suikerwerk, v. d. Meer; 2e pr. Spekschotel F. Post; eerv. verm.: Luxe brood, C J. Verver. Huisvlijt: le pr. Kruis, kopersnijwerk, J. Klein; le pr. Schemerlamp. Scheffers: le pr. Collecieve inzending van De Graal; le pr. Hanglamp, J. Pauw; 2e pr. Couranten- hanger, J. Vreeburg; 2e pr. Boetseerwerk, P. v. Duren; 2e pr. Vogelkooi, J. Verhaar; 2e pr. Schilderijen, P. Heemskerk; 3e pr. Hanglamp, P. v. d. Meer; 3e pr. Theekast, J. Bosman; eerv. verm. teekeningen, D. Devilee. De tentoonstelling waarvoor zeer groote belangstelling blijkt te bestaan is van heden tot en met Maandagavond a.s. ge opend. Ds. C. HARTWIGSEN. Naar wij vernemen heeft het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland gisteren eervol emeritaat verleend aan ds. C. Hart- wigsen, den nestor der Ned. Herv. predi kanten in deze gemeente. Dit emeritaat zal op 1 Mei van dit Jaar ingaan. Tot concierge van het Evangelisatie gebouw vanwege de Geref. Kerk aan den Morschweg is uit vele sollicitanten be noemd de heer A, Biesbroek. Foto van Vliet t_0p de binnenplaats der Morschpoort- lOieriie had hedenmorgen een niet-alle- Ir^Ssche gebeurtenis plaats, namelijk de I «'««ÜBing van niet minder dan 22 vaan- I jJ'Ss tot reserve-tweede-luitenants bij het regiment infanterie. to' waren de heeren G. L. Bertram, f. f «kit, p. h. Bakker. H. j. f. Bijvoet, I 'r v. Drimmelen, H. H. Gottmer. T. '«eiland, L. de Haan, f. W. Lekkerker- JJ; f- j. Lamet, K. van Nes, j. Oore- ïfl' T. H. Palstra, W. van Rijn, R. van A o "eUlhga, O. B. Schrieke. E. Vellinga, Veerman, D. A. L. j. Waasdorp. j. I "eman en P. j. Kroger. ruim elf uur stond het geheele regi ment met het vaandel onder commando I ij ^Pitein Van der Plassche opgesteld 'fcSei later arriveerde de regiments- garnizoenscommandant, overste A. w. F. Koningsfeld, vergezeld van den ka pitein-adjudant Ravelli. Na het openen van den ban las laatst genoemde het betreffende koninklijk be sluit voor, terwijl de muziek van 6 R.V.A. zachtjes het Wilheltnus speelde en de wa pens werden gepresenteerd. Alvorens tot hert afnemen van den eed over te gaan, wees overste Koningsfeld den toekomstigen officieren op het gewicht van den eed of belofte, welke zij aanstonds zouden afleggen. Gij moet, aldus spr., trouw tot in den dood zweren aan H. M. de Koningin, ge hoorzaamheid aan de wetten en onderwer ping aan de krijgstucht. Dat alles na te komen is geen gemakkelijke taak. Het houdt in een stipte plichtsbetrachting, een dienen met het geheele lichaam en ook met het verstand, vrij van oogendienejij en camouflage. Weet, dat al is het oog van uw meerdere niet op u gericht, ook uw minderen u zul len beoordeelen. Nadat allen op het vaandel den vereisch- ten eed hadden afgelegd, welk oogenblik de bovenstaande foto in beeld brengt en waarbij wederom het Wilhelmus ten ge- hoore werd gebracht, wenschte overste Ko ningsfeld de jonge officieren van harte ge luk met hun installatie. Toont u allen, al dus spr., flinke, eerlijke officieren en houdt tijdens uw plichtsvervulling steeds den zoo juist afgelegde eed voor oogen. Nadat ook de officieren in de gelegen heid waren gesteld hun complimenten aan te bieden, defileerde het regiment voor zijn commandant en de jonge officieren, die zich daartoe aan den Morschsingel hadden opgesteld en daarmede behoorde deze mi litaire plechtigheid tot het verleden. Graziani licht, generaal Aurelio Litta ernstig gewond Uit Addis Abeba wordt ge meld, dat een aanslag ge pleegd is op maarschalk Gra ziani, den onderkoning van Ethiopië. Graziani werd licht gewond. Maarschalk Graziani. Generaal Aurelio Litta, die zich in het gezelschap van Graziani bevond, werd zwaar gewond. Over den aanslag wordt nog nader ge meld: Gistermiddag na het einde van de uit- deeling van geschenken aan de kerken en moskeeën en aan de armen van Addis Abeba door den onderkoning ter gelegenheid van de geboorte van den prins van Napels, in aanwezigheid van civiele en militaire autoriteiten, bene vens hoofden, notabelen en vertegen woordigers van Koptische en Moham- medaansche godsdienstige gemeenten, zijn door een aantal individuen die zich onder de armen gemengd hadden, eenige handgranaten geworpen op het oogenblik, toen aan het einde van de plechtigheid beweging ontstond onder de menigte. Maarschalk Graziani werd licht ge wond, generaal Liotta en eenige inboor lingen onder wie de Aboena van de Koptische kerk, Kirillos, werden vrij zwaar gewond. VER. TER BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Bijeenkomst der Leidsche afdeeling. Bovenvermelde vereeniging hield haar zesde bijeenkomst in het Nutsgebouw. Als spreekster voor dezen avond werd door de presidente ingeleid mevrouw W. van Itallievan Embden met een causerie irDe jeugd van Koningin Victoria". De begaafde spreekster gaf vooraf een uitgebreid overzicht van tal van voorgan gers dezer merkwaardige heerscheres. De spreekster bleek zóó uitnemend de stof te beheerschen en haar verteltrant was zóó aangenaam, dat de aandacht reeds dadelijk gespannen was. en de 20 minuten om waren voor men het wist! Na de pauze gaven tal van treffende fragmenten uit brieven en dagboek een duidelijk beeld van het hoogstaande karak ter en andere voortreffeijke eigenschappen der toekomstige Koningin van Engeland. Het is een erkend feit, dat vele slecht- hoorenden ook bij het gebruik van een instrument het luisteren naar een lezing of causerie een zeer afmattend werk vinden. Op dezen avond was dit echter het geval niet! De mooie boeiende voordracht, niet eens zoo luid uitgesproken, het zichtbaar opgaan in haar onderwerp ende prachtig duidelijke stem. die deden het! De afdeeling mag zich gelukkig prijzen dat zij in haar presidente, mevr. Kranen burg—Siemens een voorzitster bezit, die in staat is in welgekozen woorden de gevoe lens van dank te vertolken die alle aan wezigen bezielden. Zij deed dit weer perfect en netuurlijk met een „tot weerziens"! Het was een prachtige avond. Op 18 Maart a.s. hoopt dr. te Winkel, leider van het Ned. Roode Kruis in Abes- synië een lezing met film en lichtbeelden te houden over den veelbewogen tocht. BINNENLAND. Nieuwe saneeringsmaatregelen voor het bakkerijbedrijf te wachten. (3e Blad). De regeering over de versterking onzer weermacht; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. (4e Blad). De Indië-vliegtuigen binnenkort voortdu rend per radio in contact met Neder land of Indië. (Binnenland, 4e Blad). De wijziging van de gemeente-, provinciale- en gemeentewet. (Binnenland, 4e Blad) BUITENLAND. Een aanslag op den onderkoning van Ethio pië, maarschalk Graziani. Deze is licht gewond; een Italiaansch generaal en de Aboena zwaar, (le Blad). Hitier opent de autó-tentoonstelling te Berlijn, (le Blad). Tsjang Kai Sjek blijft leider in China. (Buitenland, le Blad). Het bezetten van fabrieken in de Vereen. Staten. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE ONS KORT VERHAAL OP PAG. 3 VAN HET DERDE BLAD. Voor een proeftijd van drie jaar. Door de gezamenlijke besturen van de Nederlandsche Padvinders Vereeniging en de Padvindersvereeniging „Neder land" (N.P.V. en P.V.N.) welke laatste zich, gelijk men weet, sedert een drietal jaren, ten gevolge van een verschil van opvatting in zake de padvindersbelofte, heeft afgescheiden, wordt ons medege deeld, dat tusschen de besturen dezer vereenigingen een overeenkomst is ge sloten, waardoor een aaneensluiting voor een proeftijd van drie jaren is be reikt. Bij deze overeenkomst wordt voorop ge zet, dat de N.P.V. zich, wat de belofte betreft, geheel stelt op het standpunt, dat is vastgelegd in haar statuten. De P.V.N. erkent staatsraad J. J. Ram- bonnet als hoofdverkenner. De P.V.N. behoudt gedurende den proef tijd haar eigen inwendige formatie. In de P.V.N. kunnen zij, die bezwaar hebben tegen de volledige belofte, ge durende den proeftijd met de verkorte belofte volstaan. Het bestuur der P.V.N. verklaart zich overigens bereid, gedurende den proef tijd er toe mee te werken, dat in de P.V.N.-troepen zooveel mogelijk de vol ledige belofte wordt afgelegd Na afloop van dén proeftijd bestaat voor beide partijen de vrijheid tot een defini tieve aaneensluiting al of niet te be sluiten. Beide partijen vertrouwen evenwel, dat dan eventueelc verschilpunten op be vredigende wijze zullen kunnen worden opgelost. Bij dc besprekingen is voor beide par tijen als het gewenschte einddoel ge steld, weder tc komen tot één nationale padvindersvereeniging onder één lei ding. Een zeer verheugend resultaat is deze overeenkomst, waardoor o.a. is bereikt, dat alle Nederlandsche padvinders thans eensgezind de wereld-jamboree tegemoet zien en hun krachten kunnen inspannen voor het welslagen daarvan. Dc P.V.N.-padvinders zullen als een deel van het Nederlandsche contingent daar aan kunnen deelnemen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1