F inancieel-economisch weekoverzicht IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zalerdag 20 Februari 1931 Zware druk op Engeland's financien - Bestrijding kapitaal-invoer in Amerika - Langzame opleving /CUEEP/ TJLINCEMi Een simpele aankondiging: Engeland zal in de eerstvolgende 5 jaren in totaal 13.500 millioen gulden ten behoeve van zijn de fensie uitgeven, dat is dus 2.700 millioen gulden per jaar of evenveel als onze eigen nationale schuld. Ons verstand staat even stil bij het lezen van deze ontzaglijke cij fers. zelfs indien wij ze bezien van zuiver Britsch standpunt. En niet alleen ons verstand: zelfs in de Britsche pers, die over het algemeen, gezien den uitermate onzekeren politieken toestand in Europa er.het verre Oosten, de blijkbare nood zakelijkheid van dit versnelde defensie program inziet, steekt men verbazing en vrees niet onder stoelen of banken. Verbazing, dat men zoo lang heeft ge treuzeld. dat men zoo naief is geweest, andere landen zich te laten bewapenen, alvorens zelf de noodige tegenmaatrege len te nemen; vrees, dat Engeland's finan ciën door dit programma overbelast zullen worden. Die vrees is verre van ongegrond. Im mers buiten de sterk vergroote defensie- posten, die op de gewone begrootingen der eerstvolgende vijf jaren zullen voorkomen. Wij hebben in het bovenstaande een reeks minder prettige en opwekkende fac toren opgesomd, die onze nog steeds ver dwaasde wereld in haar pogen hinderen, normaler sferen op te zoeken. Het is ech ter slechts een hinderen, want de stuw kracht naar herstel blijft bestaan. Al lijkt het wellicht eentonig, dat wij in haast elk overzicht er op terugkomen: wij herhalen opnieuw, dat tegen alle verdrukking in de conjunctuur haar opwaartsche beweging voortzet, geholpen natuurlijk door het zoo betreurenswaardige feit der herbewape ning. Er zijn symptomen in overvloed. Laat ons ditmaal eens een kijkje nemen op de diamantmarkt, een markt, die zulk een voortreffelijke barometer is van 'swe- rels koopkracht-atmosfeer, alsmede van de bedrijvigheid in tal van industrieën. Wel nu. op die diamantmarkt heerscht een le vendigheid, zooals men sedert 1929 niet meer heeft aanschouwd. Een aanhoudend goede vraag naar nagenoeg alle standaar den en soorten van rus en geslepen heeft de markt, zoowel In Londen, als te Am sterdam en Antwerpen een zeer opgewekt Welk een verheugenis ■■WW aanzien gegeven heeft de regeering machtiging gevraagd om na die vijf jaren van depressie, waarin men gedurende die vijf jaren voor niet minder vaak meende; dat vooral voor de Amster- dan 3.600 millioen gulden voor de defensie damsche industrie het laatste uur had ge- te leenen. Terecht heeft zij voor dit extra bedragje niet haar toevlucht genomen tot belastingverhooging. doch wenscht zij door middel van leeningen de kosten van her bewapening, die toch een bolwerk zal moe ten zijn voor toekomstige gevaren, gedeel slagen! De productie leeft op: De Beers, die zoo ongeveer de geheele diamantin dustrie der wereld beheerschen, hadden na een driejarige periode van stagnatie twee harer goedkoopst werkende mijnen te Kimberley in 1936 heropend en zijn in den lelijk door de volgende generatie te doen aanvang van 1937 overgegaan tot het in dragen. Doch hoe dit ook zij. dit machtig bewapeningsprogram is een gansch nieuwe factor, waarmede de economische en fi- nancieele wereld heeft rekening te houden. Eenerzijds geeft het natuurlijk een sterke stimulans aan de Britsche bewapenmgs- industrie. dus aan de staal- en kopernij verheid en andere verwante industrieën, welke reeds thans op volle of nagenoeg op volle capaciteit werken. Aan de andere zijde evenwel legt het een zwaren druk op Engeland's financiën en betalingsbalans. Reeds thans is deze druk merk baar. Al gedurende twee weken vertoonen de Britsche goudgerande waarden een voortdurende afbrokkeling, die in finan- cicele kringen groote bezorgdheid verwekt en die door velen als een aanduiding wordt beschouwd, dat de nu reeds vijf jarige periode van goedkoop geld lang zaam op haar eind loopt. Ook de betalingsbalans zal door dit pro gram natuurlijk ongunstig worden beïn vloed. aangezien tegenover de belangrijk grootere importen van staal, koper enz. geen evenredige exporten zullen komen te staan en de bewapeningsindustrie boven dien haar handen zoo vol werk zal krijgen met de binnenlandsche leveringen, dat zij voor den export nauwelijks meer tijd zal over hebben. Dat ziet er verre van gunstig uit voor die betalingsbalans, die toch reeds min of meer ..aan den verkeerden kant zit" als gevolg van de ongunstige ontwikkeling der handelsbalans. Gedurende 1936 immers steeg het lnvoersaldo met niet minder dan 37 millioen pd-st. tot 243 millioen pd.st. Weliswaar is ook de onzichtbare uitvoer toegenomen, doch de zeer sterke aandrang die van alle zijden wordt uitgeoefend op een herovering van exportmarkten en in het algemeen op een besteden van grootere aandacht aan den uitvoerhandel, wijst er op. dat deze ontwikkeling blijkbaar niet zonder gevaren is voor 's lands financiën en zijn ruilmiddel. Is Engeland's bewapening dus een uiterst dubieuze factor ten aanzien van het we reldherstel, ook elders om ons heen zien wij weer moeilijkheden en tegenwerkende factoren. Nauwelijks is in de Ver. Staten het General Motors-conflict na ruim een maand van bedrijfsstagnatie geregeld door een feitelijke overwinning der werkgevers, of nieuwe arbeidsconflicten steken drei gend hun hoofd op: de staalnijverheid bijv., die haar orders eenvoudig niet af kan, wordt met staking bedreigd, in de kolenmijnen en textielindustrie en onder de arbeidersgroepen zelf smeult het. En in regeeringskringen broedt men weer iets nieuws uit; bestrijding van den kapitaal toevoer naar de Ver. Staten. Men is er eenerzijds bevreesd voor een plotselinge terugtrekking van buitenlandsche beleg gingen. anderzijds voor de mogelijkheid, dat een aanhouding der toestrooming een ongewenschte hausse op de New-Yorksche beurs zou kunnen veroorzaken. Op het oogenblik dat wij dit schrijven, is omtrent den aard dezer anti-buitenlandsche maat regelen nog niets bekend, zoodat wij het uitspreken van een oordeel over den even- tueelen invloed op Nederland liever willen opschorten. In Frankrijk nemen de moei lijkheden met den dag toe. Groothandels- en kleinhandelsprijzen stijgen haast zon der onderbreking en verhinderen de re geering, haar vooropgesteld oogmerk, ver hooging der koopkracht, te verwezenlij ken. Wel stelt zij thans alle mogelijke po gingen in het werk, cm de prijsstijging tegen te gaan, doch wij twijfelen aan de doeltreffendheid dier pogingen en daar mede aan het slagen van de geheele eco nomische en financieele politiek der hui dige regeering. Te Berlijn trachten de vertegenwoordi gers der crediteur-naties tot overeenstem ming te komen met de Duitsche represen tanten ten aanzien van een verlenging der stilstandovereenkomst na 28 Februari as. Ook hier is het, zooals begrijpelijk, lang niet alles koek en ei. Duitschland's han delsbalans is het laatste jaar in zeer sterke mate verbeterd (vergeleken met 1935 steeg het uitvoersaldo zelfs met 400°/o'<; deson danks weigeren de Duitschers blijkbaar, aan den redelijken eisch der Britsche de legatie te voldoen Wie der nog uitstaan de vorderingen in vreemde valuta af te lossen. Het eind van het lied zal wel weer zijn. dat de crediteuren aan het kortste eind trekken en dat de debiteur in zijn gepantserd vuistje lacht. voeren van het tweeploegenstelsel in die mijnen. Op het oogenblik wordt er zelfs gesproken van een heropening der reus achtige Premier-mijn bij Pretoria, een mijn. waaruit gedurende de jaren 1902 tot 1932 niet minder dan 7000 kilo aan dia manten is gehaald, o.m. de beroemde Cul- linan). doch die in 1932 evenals de andere Zuid-Afrikaansche mijnen op grond van den hopeloos lijkenden toestand der Dia mantmarkt en op grond van ernstige ver liezen moest worden gesloten. Het Diamant Syndicaat te Londen, dat tennaastenbij 100'Vo der totale productie van ruw con troleert en dat gedurende de crisisjaren den verkoop en de prijzen streng in de hand heeft gehouden, wordt thans van alle kanten zóó overstroomd met orders, dat het de regelmatige „zichten" heeft moeten afschaffen en de prijzen telkens weer omhoog kan zetten. De verkoopen van het Syndicaat bedroegen in 1936 8.250.000 pdst. tegen ruim 6.000.000 pdst. in 1935; over 1937 mag men zeker met een omzet van minstens 10.000.000 rekenen, zoodat wij het normale peil van voor de crisis ad 12.000.000 pd.st. weer naderen. De diamanthandel vertoont een merkbaar her;stand gebracht. Het was een vereeniging stel. Op de Amsterdamsche en Antwerp- uit liefde, vol geluksverwachtingen. Doch sche diamantbeurzen verschijnen weer tal- die verwachtingen werden door de om- looze vreemdelingen, speciaal natuurlijk standigheden en de gebeurtenissen droevig Amerikanen. De vraag naar behoorlijke in- overschaduwd. Het Russische volk. een- dustriediament, waarvan de toepassing vcudig. vreesachtig, bijgeloovig. was reeds meer en meer in zwang komt, kan door hei aanstond tegen de vorstelijke bruid inge- aanbod niet eens worden gedekt, zoodat uomen. omdat de huwelijksplechtigheid de prijzen zijn gestegen tot boven het pen j n0g in dezelfde maand plaats had. waarin van voor de crisis. De slijperijen onder- QC sterfdag van Alexander III Rusland in EEN TRAGISCH LEVEN. Den 6en Juni van het jaar 1872 werd te Darmstadt aan het Hessische hof een prin ses geboren, die Alix genoemd werd en nog daarbij de voornamen Victoria, Helene, Louise. Beatrix kreeg. In de geschiedboe- ken leeft zijn voort als Alexandra Feodo- rowna; de klank dezer twee namen voert ons naar Rusland en zal den lezer doen begrijpen, dat hier met ,,'n tragisch leven" bedoeld wordt het leven van haar. die als gemalin van Nicolaas II. keizer aller Rus- Linden. 't bestaan, de zorgen, den wreeden dood van haar vorstelijken gemaal deelde. Zij was een tijdgenoote van de bejaarde ren van thans, die haar levenstragedie tot aan het geheimzinnig, althans in de ver borgenheid voltrokken einde. konden voigen. Alix van Hessen was een dochter van den lateren Ludwig IV. groothertog van Hessen en den Rijn en van prinses Alice van Groot-Brittannië en Ierland; vroeg verloor zij hare ouders, waarna zij werd opgevoed aan het Engelsche hof. In 1894 verloofde zij zich met den Rus- sischen troonopvolger Nicolaas. die nog in dit zelfde jaar zijn vader, Alexander III. op den troon van Rusland vervangt. Den 26en November, of, naar Russische tijdre kening, den 14en van die maand wordt haar huwelijk met al de ceremoniën der Grieksch-orthodpxe kerk ingezegend. Zij heeft dan hergiet wat ruim honderd en vijftig jaar vroeger een andere Duitsche prinses zoo vurig begeerde: Keizerin van Rusland te zijn- Maar zij is zeer verschil lend van de kleine „Fikchen" van Anhalt- Zerbst, die in de herinnering der eeuwen Catharina de Groote" genaamd wordt. In scherp contrast met deze, die niet alleen keizerin maar ook alleenheerscheresse van Rusland wenschte te zijn en reeds tijdens de verloving haar aanstaanden man. den aangewezen opvolger van keizerin Elisabeth dochter van Peter den Groote. voor de toe komst uitschakelde, in contrast met de groote Catharina is de Hessische vorsten dochter bescheiden, teruggetrokken, schuw voor de openbaarheid. Geen oogenblik komt liet bij haar op een eerste, een leidende rol te spelen in het groote tsarenrijk, al is zij dan ook de naaste aan den troon. Laten we terstond zeggen, dat hare intellectueele gaven niet z oodanig waren, dat zij zou kunnen heerschen in zelstandigheid of zou kunnen leiden volgens een scherp ge trokken. consequent doorgetrokken lijn. Tusschen Catharina en Alexandra Feodo- rowna is moeilijk een op geestelijke ver wantschap berustende vergelijking te tref fen. Het onderscheid tusschen beiden is te groot. De geweldige figuur van Catharina de Groote met haar buitengewone gaven en ontstellende uitspattingen en gebreken, is op een te verren afstand van de zachte, droefgeestige, medelijdenswaardige, geeste lijk zeer beperkte en toch voorname kei zerin van het bgin dezer eeuw, om deze beide vrouwen in één gezichtsveld samen te brengen. De verloving van Alix van Hessen met den Russischen troonopvolger werd, naar gezegd wordt, niet door de staatkunde tot vinden natuurlijk den gunstigen invloed van deze verbetering in de diamantcon junctuur. Amsterdam speciaal is bezig langzamerhand zijn oude positie te her overen. De bedrijvigheid neemt toe, de werkloosheid vermindert en zelfs zijn er aanwijzingen, dat hier en daar gebrek be-4 gint te ontstaan aan ervaren werkkrach ten, zoodat men heeft moeten besluiten tot het opleiden van 500 leerlingen, ten einde aan de toekomstige vraag naar slij pers te kunnen voldoen. Voorwaar, het moet een groote satisfac tie zijn voor de leiders onzer diamantnij verheid. dat zij hun moed en volharding thans eindelijk beloond zien: Amsterdam ziet zijn oude glorie als belangrijk diamant centrum herleven! Laat ons besluiten met een hartelijk af scheidswoord aan onze handelsdelegatie naar Zuid-Amerika. Ook hier is reden tot blijdschap. Onze regeering toont zich den laatsten tijd wel erg actief in haar buiten landsche handelspolitiek: wij denken aan de prachtige resultaten door onze onderhandelaars dezer dagen in Turkije bereikt. De regeering beschikt thans over mannen, die niet slechts nauw contact houden met onze industrie en handel, doch tevens uitnemend zijn toegerust en die savoir vivre bezitten, welke bij deze deli cate besprekingen zoozeer zijn vereischt. Daarom hebben wij alle vertrouwen in de zeer representatieve delegatie, die thans koers zet naar de landen van Zuid-Ame rika, welke economisch zooveel voor de toekomst beloven. Wij wenschen de af vaardiging een goede reis. een mooi suc ces en behouden thuiskomst! De man, die voor z'n zoontje alles over heeft. rouw had gebracht, En evenals in Frankrijk ten opzichte van. Marie Antoi nette keerde zich de onwil, de ontevre denheid tegen de -Riemka" tegen „de Duitsche". die van den aanvang af buiten haar schuld onbemind bleef. Verscheidene ongelukken, die plaats grepen tijdens de nuwelijksfeesten, verscherpten de antipa thie- Zij werden der „Riemka" verweten en althans haar tot meerdere grief aangere kend. In haar stille terughoudendheid zag de jonge keizerin als haar groote levens- laak haar moederplichten. Haar innigste wensch was. haar man een troonopvolger te schenken. Ook hierin was het lot haar niet welgezind en vond het Russische volk nieuwe aanleiding tot kritiek. Toen de ge boorten in het keizerlijk gezin elkaar snel opvolgden, doch geen zoon geboren werd. nam de ontevredenheid grooter afmetin gen aan. Zij de keizerin, schoot naar de meening des volks in haar plichten te kort. Toen kwam het jaar 1904 en bracht in het paleis der tsaren den lang gewensch- ten, den vurig afgesmeekten zoon. Het was het rampspoedige oorlogsjaar, waarin Rus land Japan's militaire superioriteit sma delijk moest ondervinden. Onder den in druk der nederlagen in Mandsjoerijc liet Nicolaas II zich vinden voor het instellen van een parlement. Tot veler verbazing zag hij toen de keizerin in felle oppositie tegenover zich Zij liet haar terughou dendheid varen, zij. de stille gereserveerde. De verklaring hiervan is misschien alleen te vinden in de gedachten aan dien zoon, den eindelijk ontvangene, voor wien de toekomst licht gemaakt moest worden en wiens troonsbestijging op de eeuwenoude Russische wijze, onbelemmerd door volks invloeden, moest verzekerd zijn. Een ver lichter geest dan de hare zou wellicht be grepen hebben, dat juist die erfopvolging haar grootsten waarborg zou kunnen vin den in breeder en milder regeeringsvorm van het verouderde tsarenrijk. Maar Alexandra Feodorowna was niet meer dezelfde als toen zij haar huwelijk sioot- Groote beproevingen hadden haar gemarteld. Bij de geboorte van den troon opvolger is zij twee en dertig jaar oud. Het kind harer groote blijdschap zou haar snrartekind worden. Langzamerhand tre den ernstige veranderingen op in het we zen der moeder. Op haar vijf en dertigste jaar zijn haar mooie gelaatstrekken ver hard. Zij leeft zooveel mogelijk ver van de j hoofdstad, in Livadia of op Zarskoje Selo, J waar zij zich verdiept in de Grieksch-or- tigd houdt op den troonopvolger en zijn wel en wee dankt of verwijt aan haar. Dan duikt uit den donkeren bodem van ae Russische volksklasse een man op, die een groote rol zal spelen in het leven der gemartelde vrouw. Het is een Siberische boerenzoon. Gregorij Jefimovitch, die zich zelf in de jonge jaren van een woest en zedeloos leven „raspoetln". d. w. z- „den losbandige" heeft genoemd en nu als Ras- poetin, naar hij zegt bekeerd, wonderen kan doen. duivels uitbannen, de menschen op heffen uit hun geestelijk verval. Hij is in een klooster geweest, wordt door de gees telijkheid beschermd en komt in 'n reuk van heiligheid de hoogere Russische krin gen binnen. Niemand minder dan de biechtvader van den keizer en de keizerin laat hem naar Moskou komen brengt hem naar het hof en knoopt er het contact tus schen de tsarin en den lompen, onbe- schaafden man uit Tobolsk. Hij wordt door een aan den hofdienst verbonden persoon, mevrouw Wirubowa, ingewijd in allerlei geheimen van het vorstelijk paar. Hij krijgt invloed en zijn gezag neemt toe wanneer meermalen na de door hem uitgesproken gebeden de bloedvloeiingen van den jon gen prins ophouden terwijl medische hulp niet baatte. Wat is er in dien man. dat hem macht geeft over het zwakke lichaam van den troonopvolger? Wat invloed heeft hij: sommigen zien in hem een heilige. En genezende kracht schijnt zijn woord en zijn wil tc bezitten. Ziehier een geval medege deeld door iemand, die hem haatte en ver achtte. De Russische staatsman en gezant Sassonow vertelt, dat het gezin van den tsaar de zomermaanden eens in Polen doorbracht. De kroonprins leed aan een gezwel, dat bij (en normaal kind geope reerd zou zijn. Maar bij een iljder aan bloedziekte was daaraan niet te denken. Het kind had 4C gr. koorts- Bedestonden werden gehouden om voor zijn behoud te bidden. Het hielp niet. De ouders zijn wan hopig. Daar bereikt een telegram van Ras- poetin de tsarin. Haar blik verheldert zich; ■stralond van vreugde en vertrouwen leest zij den inhoud voor: „God heeft uwe tranen gezien en mijne gebeden verhoord. Uw zoon zal leven". Den nacht daarop sliep de prins rustig; de koorts daalde tot 38 gr. en de knaap genas. Men begrijpt, hoezeer Raspoetin's invloed ten hove toenam. Doch langzamer hand werd die zóó overwegend, werd Ras poetin's optreden zoo ergerlijk, dat enkele ministers er zich mee begonnen te be moeien. Zü hadden geen succes; wél vielen zij in ongenade- Enkele bloedverwanten van den tsaar beproefden hem de oogen te openen; enkele grootwaardigheidsbe- kleeders deden hetzelfde, doch zonder re sultaat. „Heiligen worden steeds beias- terd", luidde het antwoord. Toen kwam de wereldoorlog, de ver schrikkelijke. De keizerin smeekte haar ge maal. niets onbeproefd te laten wat het onheil kon afweren. Toen echter de beslis sing gevallen was, hield zij vast aan de gedachte, dat nu moest worden doorgezet, zelfs toen de nederlagen elkaar opvolgden en het spook der revolutie opdoemde. Raspoetin was toen in zijn Siberisch dorp om te genezen van een messtek, die hem door een mooie, 26-jarige deerne was toegebracht. Toen de wond gesloten en het gevaar voorbij was, verkondigde hij dit als een wonder, door God aan hem gedaan. Ondervraagd omtrent den oorlog, over doorzetten of de wapens neerleggen liet hij zich slechts in vage. raadselachtige termen daarover uit. Alleen de Fransche- gezant aan het Russische hof. hoorde hem een positieve verklaring geven. Maurice Paléo- logue had. te&en zijn zin. maar op drin gend verzoek van de keizerin, een onder houd met Raspoetin. Hij vroeg hem rond uit of het waar was. wat verteld werd, n.l- dat hij. Raspoetin, den keizer en de kei zerin van den oorlog trachtte af te hou den. De ondervraagde antwoordde: „Het zijn idioten, die zulks beweren. Na tuurlijk moeten wij vechten tot aan de overwinning". Paléologue vertelde ook nog 't volgende: Toen eens de keizerin zeer ontdaan was over het verlies van een legercorps, troost te Raspoetin haar met de woorden: „Iedere moesjik, die voor den tsaar sterft beteekent een nieuwe lamp voor Gods 'roon". Wat de beschuldiging van spionnage be treft, die tegen Raspoetin is ingebracht, daaraan hecht de Fransche diplomaat geen geloof. Wel werden tal van uitlatingen van Raspoetin. in dronkenschap gedaan en die soms geheime zaken betroffen, door spion- neerende personen opgevangen en naar den vijand overgebracht. Den 3en September 1915 moest de Fran sche gezant den minister van buitenland sche Zaken te Parijs. Delcassé, mededeelen, dat Rusland niet lang meer in staat zou zijn, zijn rol als geallieerde verder te spe len. In die dagen had Paléologue herhaal delijk persoonlijke contacten met het Rus sische keizerspaar. Toen gaf hij zich re kenschap hoek zwak de geest was van hen. die het autocratische Rusland heetten te regeeren. De hoofdeigenschap van den autocraat, de energie, ontbrak den keizer. En de keizerin, die wel trachtte haar ge maal te steunen, stond zelf in den heil- loozen ban van Raspoetin- Aan Raspoetin's invloed is het te wijten, dat de tsaar, zwak en besluiteloos als hij was. naar 't hoofd kwartier trok en zelf het opperbevel over nam. Inmiddels bleef Raspoetin aan het hof. De omgeving ergerde zich, sprak van schandaal en toen in de hofkerk de keize rin met Raspoetin het heilig avondmaal gebruikte, barstte de ontevredenheid los; er werd geïnterpelleerd in de Doema; te gen Raspoetin laaide de volkswoede op, en ln December 1916 werd uit den kring der grootvorstenpartij wraak geoefend op de zen man. die door haar als een verderfe lijke booswicht werd beschouwd. Hij werd 'vermoord, neergeschoten als een gevaar lijk. verachtelijk wezen. Dc keizerin was diep verslagen: zij ver loor den steun, in welken zij het heel haar hart geloofd had. De keizer en zij wankel den, nu die kracht hetzij goede, hetzij booze hun was ontvallen. Inmiddels JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJIKANDI, 17 Febr. van Padang n. Batavii TJINEGARA, 18 Febr. van Shanghae 5 Manilla. TJIKEMBANG, 18 Febr. van Muntok ts Shanghae. JAVA—NEW YORK LIJN. TABINTA, 17 Febr. van Penang n. Sabanj MIJ NEDERLAND BENGKALIS, thuisreis, 17 Febr. van Pa. dang. TAJANDOEN. thuisreis, 18 Febr. te Genui SIMALOER, thuisreis, 19 Febr. van Said. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. HELDER, 17 Febr. van Valparaiso te Tal. cahuano. ACHILLES, 18 Febr. v. Livorno n. Napelj AGAMEMNON. 19 Febr. v.m. 2.30 u. van Amst. te Hamburg. BACCHUS. 19 Febr. v. Amst. te R'dam. BERENICE. 19 Febr. v.m. 7.30 u. v. Ham. burg n. Amst.. CALYPSO, Middl. Zee n. Amst., pass. 1> Febr. van. 2 u. Finisterre. GANYMEDES. 18 Febr. v. Piraeus n. Izmii, JUNO, 18 Febr. v. Livorno n. Clvita Vee- chia. ODYSSEUS. 18 Febr. v. R'dam op de rends van Oporto. PERSEUS., n. Amst., pass. 18 Febr. nu 10 u. Brunsbuttel. POSEIDON, 18 Febr. v. Burriana n. Cas- tellon. THESEUS. 18 Febr. v. Oporto n. Amst. TIBERIUS. 19 Febr. v. Amst. te R'dam. TITUS, 19 Febr. v.m. 1 u. v. Amst. t« Hamburg. TRITON, 18 Febr. v. Malta n. Barcelona. VENEZUELA, 19 Febr. v. Amst. te Barbadoj VAN RENSSELAER, 19 Febr. v. Amst. n, W.-Indië. COSTA RICA, 19 Febr. v. Amst. n. W. Indi STELLA, 18 Febr. v. Middl. Zee te Amsi| MIJ. OCEAAN. EURYADES. 17 Febr. van Singapore naar| Pulo Bintang. KON. HOLL. LLOYD. WATERLAND, wordt volgens nader 1 richt 19 Febr. n.m. 8 u. van Z. Amerika tl IJmulden verwacht. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN' MAPIA, 17 Febr. van New Orleans nai Afrika. ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN. ALCYONE. 19 Febr. van B.-Aires te R'dai ALCHIBA. 18 Febr. van R'dam te B.-Aire ROTTERDAMSCHE LLOYD KOTA PINANG, uitreis, pass. 18 Febr. nd 9 u. Finisterre. SITOEBONDO. uitreis, pass. 18 Febr. na uur Kaap Bon. KOTA NOPAN. 19 Febr. van Java te R'4 HOLLAND—AMERIKA-LIJN. SPAARNDAM, 18 Febr. van Norfolk te Nei-| York. KOTA INTEN (charter), 17 Febr. van Ne*-| Orleans te Tampico; vertrekt verm. 25 Febr.J naar Rotterdam. HALCYON LIJN STAD ZAANDAM, 18 Febr. n.m. van Falaises te Velsen. HOLLAND-AFRIKA LIJN RANDFONTEIN. thuisr., 19 Febr. te Dar Salaam; vertrekt 20 Febr. n. Zanzibar. J HEEMSKERK, uitr., 17 Febr. te Mombar* vertrok 19 Febr. n. Tanga. JAGERSFONTEIN, uitr., 18 Febr. te Kaap-| stad, vertrekt 20 Febr. n. Mosselbaai. HOLLAN-O. AZIE LIJN. SEROOSKF1RK, 19 Febr. v. R'dam te Ant-| werpen ZUIDERKERK, 19 Febr. run, v. Japan R'dam verwacht. DIVERSE STOOMVAARTBER1CHTEN. EULOTA. 18 Febr. van Suez n. Aroebaai. AiLCOR, 19 Febr. middernacht van San» Fé te R'dam verwacht. WIERINGEN. B. Aires n. Falmouth, W5-' 18 Febr. Ouessant. ZEELAND. 18 Febr. v. Methll te Kopef| hagen. FRIESLAND. 19 Febr. van Kopenhagen Gdynia. ST. ANNALAND, 18 Febr. v. Blyth te Ham| burg. SIRRAH, Villa Constitucion n. Leith', 18 Febr. Ouessant. KERKPLEIN. R'dam n. Narvik, pass. Febr. Udsire. ROSSUM. 18 Febr. van Santa Cruz te i« j York. GROENLO. 18 Febr. van Lissabon n. wu" PARKHAVEN. 18 Febr van Montevideo Rio Janeiro. TUVA. 18 Febr. van Havre n. Antwerpc BATAVIER rv. 19 Febr. van R'dam Gravesend. w MAAS. 18 Febr. van R'dam te Hamburg DELFSHAVEN. 17 Febr. van Maceio Havre. thodoxe mystiek. In dien tijd kwellen haar I groeide om hen heen het verzet; nu het de grootste zorgen over het leven van haar verzet, dat zijn oorsprong had in de brecd- zoon. Het kind lijdt aan een bloedziekte- ste en diepste volkslagen. Drie maanden dezelfde ziekte, waaraan de keizerlijke na Raspoetin's dood breekt de revolutie ouders reeds eenige kinderen verloren heb- uit. Het gezin van den tsaar wordt gevan- ben. De zoon harer hope, het kind harer gen genomen en naar Siberië gebracht gebeden wordt voortdurend door den dood Wat en het is zeer weing u't dien bedreigd. Dien lijdensweg heeft de moeder lijd wordt vermeld, spreekt van de waar- te gaan, dag na dag, jaar na jaar. terwijl j digheid en de stille berusting waarmede het} Russische volk steeds de oogen geves- I keizer en keizerin, innig vereend in de lief de tot hunne vijf kinderen, hun lot dr i gen, totdat een gruwelijke moord m nacht van 16 op 17 Juli 1918 een maakte aan hun leven, aan het leven ji vorstelijke ouders, zoowel als aan dat r ner kinderen. „ns. Het tragische leven van de bewas waardige vorstin schijnt zóó weinig gekend te hebben; haar lot, geW'e I eigen geestelijke zwakheid en onze:Ke i en van abnormale omstandigheden. aan zij niets kon wijzigen, is zoo d' 1 geweest, dat er moeilijk een §r0°. LaieiiJ riast kan worden gevonden dan tu» 1 de mooie jonge prinses, die in 189' j J hand legde in die van een man. die liefhad, en de door zorg en sma pioefdc keizerin, die niet meer <>P kracht kon leven, die haar geestelijk I wicht had verloren en tenslotte den als een weldaad heeft moeten besc die haar rust bracht en het einde van i A. J- BOTHENIUS BR09®?' 2--0

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10