BINNENLAND Gouden jubileum van „De Lofstem" te Rijnsburg jjsie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 19 Februari 1937 Derde Blad No. 23590 Prachtige uitvoering van „De Schepping" DIGESTIF RENNIE Berichten vorige oplage Het verblijf van de Koninklijke familie te Zeil am See. Het prinselijk paar heeft gistermor- bij Zeil am See vertoefd en daarna met de kabelbaan een tocht gemaakt naar de Schmittenhoehe. Prins Bernhard daalde tweemaal op de ski's de Schmit tenhoehe af terwijl HJV1. de Koningin en Prinses Juliana rodelden. Des avonds organiseerden de inwo ners van Mittersil ter eerc van de hooge gasten een schitterenden optocht, welke gevolgd werd door een groot bal op het kasteel Mittersill in de origineele Salz- burger kleederdracht. Dr. A. Loudon gezant te Bern De regeeringspersdienst meldt; Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van dr. A. Loudon tot Hr. Ms. gezant te Bern. strijding van het ook voor Nederland drei gende communistische gevaar. Verscheidene leden brachten de regee ring hulde voor haar houding, wat betreft den op 4 Mei j.l. te Straatsburg gesloten modus vivendi ter zake van de Rijnvaart- akte. Gaarne zouden deze leden voorts wor den ingelicht, omtrent den rechts-, alsook den feitelijken toestand, ten gevolge van het eenzijdig opzeggen, door Duitschland, van de akte van Mannheim ontstaan. Andere, leden zich hierbij aansluitende stelden met name de vraag, hoe het thans staat met de bij de Rijnvaartakte voorge schreven inspectie en of de tot dusverre, ingevolge die akte, twee kecren 's jaars gehouden internationale besprekingen nog voortgang vinden. Eenige leden trokken in twijfel, of de belangen van de Nederlandsche havens wel voldoende in aanmerking worden genomen bij het afsluiten van handelstractaten. Aangedrongen werd op het bevorderen van zoo spoedig mogelijke ratificatie van de op 4 Juli 1936 te Genève onderteekende regeling nopens het statuut der uit Duitsch land afkomstige vluchtelingen. Verscheidene leden drongen aan op een nauwe samenwerking tusschen het depar tement van buitenlandsehe zaken en de ministerie van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij. Eenige leden zouden gaarne vernemen of. naar verluidt, te Hamburg een Neder- landsch persbureau Is gevestigd, vanwaar artikelen worden verspreid van nationaal- socialistische strekking. Foto Van Vliet. Hertog Hendrik vlotgekomen Blijkens een bij het departement van Defensie ingekomen telegram is Hr. Ms. ..Hertog Hendrik" in den nacht van 17 op 18 Februari vlot gekomen. Na het dag worden, werd gestoomd met verschillende vaarten, teneinde schroeven en roer te probeeren. Het schip bleek volkomen trillingvrij te zijn, terwijl de roerbeweging normaal functio neerde. De commandant rapporteerde dan ook, dat het schip weer gereed is zijn vaarplan te vervolgen. Dr. A. Loudon. Dr. A. Loudon is op 5 Juni 1892 in den :-jag geboren. Hij studeerde aan de Leid- |he universiteit in de rechten en trad na diplomatieke examens te hebben afge- fgd, in Juni 1920 in diplomatieken dienst. /Als gezantschap-attaché was hij aan de jfjatie te Londen en later als gezant schapssecretaris 2de klasse aan het ge- mtschap te Buenos Aire verbonden. Ook van de legatie te Washington maak- Loudon deel uit. Bij K. B. van 17 Juni 1526 werd hij benoemd tot gezantschapsse cretaris eerste klasse. Na een jaar verlof tuilen bezwaar van 's lands schatkist te hebben genoten, werd hij bij de legatie te Madrid aangesteld. Zijn benoeming tot ge- rantschapsraad volgde in Mei 1932. In heizelfde jaar benoemde de regeering dr. Loudon tot tijdelijk zaakgelastigde te Lis sabon en met ingang van 20 Nov. 1934 ver leende zij hem den persoonlijken titel ran buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister. Dr. Loudon is officier in de orde van Oranje-Nassau. ridder in de Nederlandsche Leeuw en drager van verschillende bui- lenlandscho ordeteekenen. Onze betrekkingen met het buitenland. Eerste Kamer dringt op nauwe departementale samen werking aan. Volgens 't Voorloopig Verslag der Eerste saner over de begrooting van Buitenland se Zaken waren enkele leden van oor- jwl. dat, zoo onze betrekkingen met Duitschland te wenschen over hebben ge wen, zulks niet In de laatste plaats in de Muding van Nederland zelf zijn oorzaak 'indt. Deze leden juichten toe. dat onze vroegere gezant te Berlijn, graaf Van Lim- °urg Stirum, die standplaats heeft verla- vermits zij dien diplomaat niet de Ceschikte persoon achtten om een goede «'rekking tusschen Nederland en Duitsch- knd te bevorderen. De leden, hier aan het woord, brachten de incidenten tijdens de Prinselijke «Uidsdagen ter sprake Vele leden konden zich met deze opvat- ™6en allerminst vereenigen. Zij waren 'an oordeel, dat hier te lande geen sprake 5 van een stelselmatige campagne tegen Duitschland, noch in de dagbladpers noch daarbuiten. In hooge mate betreurden zij Mt weder te berde brengen van het zoo- Knaamde vlag-incident. dat bij nader in- "™t geen „incident" bleek te zijn. Ook met de critiek, geoefend op onzen ""«geren gezant te Berlijn, kon men de- !fbi)ds niet accoord gaar,. Gevraagd werd of de berichten in som- ™°e bladen nepens radio-uitzendingen uit Duitschland naar Nederlandsch-Indië, in °e Nederlandsche taal, gericht o.a. tegen Kondslagen van ons staatsbestel, juist jn Zoo ja. dan zou men gaarne verne- of de minister voornemens is tegen ^uitzendingen op eenigerlei wijze op te ».wn'ee leden zouden gaarne vernemen, Standpunt de regeering inneemt ten «ente van de wijziging, onlangs aange- in de buitenlandsehe politiek van Enkele leden bepleitten wederom vesti- B'nSiVan ccn gezantschap bij den Heiligen ditmaal voornamelijk daar de Paus 1 medewerking heeft toegezegd bij de Faillissementen in 1936. Totaal aantal is gedaald. Uit dc voorloopige cijfers betreffende de uitgesproken faillissementen over 1936, in deze medcdecling gepubliceerd door de afdeeling gerechtelijke- en armenzorgstatistiek van het Centraal Bureau voor dc Statistiek, blijkt, dat het totaal aantal uitgesproken faillis sementen in genoemd jaar vrij belang rijk is gedaald, lil. van 4628 in 1935 tot 4405 in 1936 (vermindering 223 of bijna 5 pet.). Er zij op gewezen, dat de cijfers ontleend aan de maandelijksche opgaven afwijken van de definitieve cijfers in de faillisse mentsstatistiek vermeld, o.a. doordat bij de maandelijksche gegevens niet uitgeschakeld kunnen worden de gevallen van faillietver klaring, die later vernietigd werden door verzet, hooger beroep of cassatie. Volgens de cijfers der verschillende maanden van 1936 was het aantal in 5 maanden i Januari. Juni, Juli, September en December! hooger dan in de overeen komstige maanden van 1936. De verschillen waren echter niet groot behalve voor de maand December; in 1936 werden in ge noemde maand 393 faillissementen uitge sproken tegen 333 in 1935, Zeer belangrijk waren de dalingen der cijfers in de maan den April (1935 402, 1936 327) en October (1935 457, 1936 3271. De aantallen van 1935 en 1936 verschillen voor sommige rubrieken vrij belangrijk. Op vallend is de daling van het cijfer der ru briek warenhandel (1935 1522. 1936 12801. Verder verminderde het aantal faillisse menten belangrijk ten aanzien van bouw bedrijven (1935 463. 1936 4201 en landbouw bedrijven (resp. 269 en 2161. Een stijging gaven o.a. de volgende rubrieken: bewer king van metalen, stoomwerktuigen enz. (resp. 0 en 5), bereiding van voedings- en genotmiddelen (resp. 248 en 273). verkeers wezen (resp. 366 en 398) en verzekerings wezen (resp. 15 en 23). Voor de rubriek „overige faillissementen" steeg het cijfer van 1235 tot 1261: in deze cijfers zijn begre pen de faillissementen, ten aanzien van welke nog geen opgave omtrent bedrijf of beroep werd gedaan. COMMISSIE INZAKE WONING STATISTIEK. Door het Nederlandsche Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw is een com missie ingesteld ter bestudeering van de vraag hoe bij de volgende volkstelling de bezwaren tegen de wijze, waarop bij de laatste volkstelling gegevens omtrent de woningen zijn verzameld, zouden kunnen worden ondervangen, en tevens van de vraag op welke wijze meer uniformiteit zou kunnen worden gebracht tusschen den op zet van de woningtelling bij de volkstel ling en dien van de gemeentelijke woning tellingen en tusschen deze laatste onder ling. In de commissie hebben zitting de hee- ren G. de Zoete, referendaris bij het Cen traal Bureau voor de Statistiek, voorzitter; ir. J. Bordewijk, directeur van het Bouw en Woningtoezicht te Hilversum; G. F. E. Kiers. inspecteur van de Volksgezondheid (Volkshuisvesting)A. J. A. Rikkert, chef Woningstatistiek - bij den Gemeentelijken Woningdienst te Amsterdam; J. Schippers, chef van de administratie van den Ge meentelijken Technischen Dienst te Rot terdam; mr. dr. J. H. van Zanten, oud directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Statistiek te Amsterdam, terwijl de heer drs. H. van der Weyde als secretaris fungeert. Hierboven het bestuur der Chr. Zangver. „De Lofstem" te Rijnsburg die gisteravond met een fraaie uitvoering van Haydn's De Schepping" haar gouden jubileum herdacht. Staande vj.n.r. mej. A Zandbergen, de heer J. v d Gugten. mei G v. d. Eijkei. de heer J. v. Delft. Zittende v.l.n.r. de heeren D. Schoneveld GzJoh Heemskerk. D Schoneveld Wz.. C. v. d. Keur (dirigentl, C. J. Goudriaan, P. Pauw en Nic. Driebergen. De Chr. Zangvereeniging „De Lofstem" te Riinsbura. die haar 50-tarig ieubileum herdacht, heeft dit feit op waardige wijze met een buitengewoon geslaagde uitvoering besloten. Zeer velen waren opgekomen in het lo kaal Flora. De directeur, de heer C. v. d. Keur had voor uitvoering gekozen ..De Schepping" van Jos Haydn. Versterkt door het Haagsche Toonkunstenaars Orkest, had de Lofstem zich tevens de medewerking verzekerd van de solisten mei. Nora Biok. sopraan, den heer M. Plooyer, tenor en den heer VI. Husbos, bas De pianobegeleiding werd verzorgd door den heer D. Schoneveld. Ds. Broekstra eing. na het laten zingen van Ps. 75 1 voor in gebed en sprak een inleidend woord naar aanleiding van dit gouden jubileum. Een zeldzaamheid voor een plaatselijke vereeni- ging! Hij bracht de gelukwenschen van alle aanwezigen over en vertrouwde op eèn schoonen avond Hierin zijn de talrijke aanwezigen zeker niet teleurgesteldSchitterend in eèn woord was aller medewerking. Het zou te ver voeren over elk onderdeel van dit be kende koorwerk in bijzonderheden te tre den. Onder ademlooze stilte en met onver deelde aandacht werd geluisterd. De solisten, die ook samen zongen, had den inzonderheid een zware taak, waar van zij zich kweten od een uitstekende wijze De geniale gedachten van den com ponist werden op bijzondere wijze vertolkt. Eenheid van klank, die zoo vaak bij de Lofstem is te beluisteren was wel de voort durende verdienste van den directeur. On der zijn leiding ds Broekstra wees er reeds op is ..de Lofstem" steeds omhoog gegaan Degelijke voorbereiding en gron dige repetities hebben het koor onder de directie van den heer van der Keur tot groote hoogte opgevoerd. Het Haagsche or kest zorgde voor een schitterende begelei ding. zoowel van de'solisten als het koor. Mej. Blok wist door haar heldere sopraan het publiek te boeien. Tot het einde toe bleef het koor op peil en de vele goede krachten daaronder. gaven blijk onder zorgvuldige leiding iets werkelijk moois te kunnen leveren. Met deze uitvoering heeft de jubileerende vereeniging de kroon op haar werk gezet! De langdurige voorbereiding heeft tot een groot succes geleid; de keuze voor dezen feestavond is een zeer goede gebleken. De luisteraars gaven door een langdurig ap plaus blijken van hartelijke instemming. Ds. Bioekstra was aller tolk. toen hij or kestleden. solisten, pianist, koor en direc teur dank bracht voor den schoonen avond, welke de vereeniging allen had bereid. Na 't zingen van den Avondzang ging spr. voor in dankgebed, waarmede deze buitengewoon geslaagde feestelijke uitvoering werd be sloten. REDE VAN OUD-MINISTER STEENBERGHE TE ANTWERPEN. Voor de leden van het Algemeen Christe lijk Verbond van werkgevers heeft mr. M. P. L. Steenberghe, oud-minister van econo mische zaken en oud-voorzitter van de Al- gemeene R.K. werkgeversvereeniging, gis teravond in het gebouw Concordia te Ant werpen een voordracht gehouden. Op zeer objectieve wijze behandelde de oud-minis ter de economische positie van Nederland. Voor zijn rede bestond zeer veel belangstel ling. G. L. DE HAASt Te Utrecht is gisteren ongeveer 50 jaar oud overleden de lieer G. L. de Haas. se dert verscheidene jaren lid van den ge meenteraad van Utrecht en sedert 1935 wethouder van onderwijs. Hij behoorde tot de S.D.A.P. HET OUDE PESTHUIS TE AMSTERDAM VERDWIJNT. Het oude Pesthuis, een der schilderach tige overblijfselen van zeventiende-eeuw- sche bouwkunst uit het historisch bezit van Amsterdam, is ten ondergang gedoemd. Nog eenige weken en de sloopers zullen zijn dikke, doch wankele muren neerhalen. Het moet in den letterlijken zin het veld rui men: het verdwijnt wegens plaatsgebrek. De uitbreiding van de ..dubbele chirurgen kliniek" van het Wilhelmina-gasthuis, eischt zijn verdwijning. Het gebouw was trouwens den laatsten tijd zeer verwaar loosd. DE KOMENDE KAMERVERKIEZINGEN. Leed jaren aan slechte spijsvertering. Eet nu alles met smaak. „Een ieder, lijdende aan slechte spijsver tering, zou ik deze pastilles willen aanbe velen, omdat ik door eigen ervaring over tuigd ben, dat het een prachtmiddel is." Dit schreef ons de vorige week de Heer H. C. K. te A„ die jarenlang aan slechte spijsvertering geleden (had. De oorzaak der slechte spijsvertering, het teveel aan maag zuur. wordt door Digestif Rennie Pastilles op geheel unieke wijze bestreden. Het maagzuur wordt niet alleen geneutrali seerd, maar ook geabsorbeerd, terwijl de pancreatine en pepsine, die deze pastilles bevatten, bovendien de spijsvertering krachtig bevorderen. Slechte spijsverte ring zal dan ook bij regelmatig gebruik, praktisch niet meer kunnen optreden.' Verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f. 0.40 per pakje en a f. 1.25 per eroof pak. omzetbelasting inbegrepen. PASTILLES Onderstaande berichten werden reeds ln een deel van onze vorige oplaag opgenomen. BINNENLAND. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE UTRECHT. Bejaarde vrouw overleden. Gisternacht heeft zich in de woning van het bejaarde echtpaar V. aan den Antho- niedijk 121 te Utrecht een geval van ko lendampvergiftiging voorgedaan. Toen de schoondochter gisterochtend de woning binnentrad bleek het huis vol ko lendamp te staan. Man en vrouw waren bewusteloos. Dank zij het snelle optreden van politie en geneeskundigen dienst, is het gelukt de levensgeesten van den man op te wekken. De vrouw is echter over leden. De man is naar het St. Anthonius ziekenhuis overgebracht. 6737 (Ingez. Meel.) DE MOTORRIJTUIGENBELASTING. In een adres aan de Ministers van Fi nanciën en Waterstaat heeft de K. N. A. C. nog eens met aandrang verzocht op bil- Ljkheidsgronden een zeer spoedige verla ging van alle tarieven van de Motorrijtui genbelasting minstens tot op het peil van vóór 1 Jan. 1935 te bevorderen. De candidatenlijst der S. G. P. De Staatk. Geref. Partij zal bij de ko mende verkiezingen voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal met de volgende candidatenlijst uitkomen: Ds. G. H. Kersten te Rotterdam; dr. P. Zandt te Delft: ir. C. N. van Dis te Rotter dam (allen aftr.)ds. A. F. P. Pop, Ned. Hcrv. predikant te Monster; J. v. Bochove te Zeist; A. B. Leemans, arts te Monster; B. J. van Putten te Kampen; D. Kodde, burgemeester van Zoutelande; A. J. Ker sten te Rotterdam. D, v. Leeuwen: C. B. van Woerden; J. W. v. Houdt en W. v. d. Vatc CRISISHEFFING OP STROOP. Naar het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren verneemt, is een crisishefling ingevoerd op alle zwarte stroop. Tot nu toe werd alleen van de in sommige soor ten stroop verwerkte glucose f. 2.25 per 100 K.G. verwerkte glucose geheven. Thans is deze heffing vervangen door een op alle siroop, ten bedrage van f. 1.95 per 100 K.G. Bovendien is het afleveren van zwarte stroop en melado voortaan slechts toege staan aan hen. die als georganiseerd zijn I toegelaten tot de stichting Ned. Meelcen trale. VERSPREIDE BERICHTEN. Mr. Abm. van Hoeven, die sinds Augus tus 1914 zonder onderbreking lid van de Eerst Kamer is, heeft den wensch te kennen gegeven ,na de a.s. ontbinding van die Kamer voor herkiezing niet meer in aan merking te komen. N.R.Crt. De gewone audiëntie van den minis ter van Onderwijs. K. en W. zal op Maan dag 22 Febr. e.k. niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIË. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN NA EEN FEESTMAALTIJD. PADANG, 18 Febr. (Aneta/ANP.l. Na een feestmaaltijd te Kotatoea (Fort de Koek) kregen 31 van de 135 gasten een buikziekte van hevigen aard. Onmiddellijk is hulp van het bestuur en van een dokter ingeroepen. Een onderzoek is ln gang. BRAND IN MEUBELFABRIEK TE BEEK (L.). In nacht van Woensdag op Donderdag om streeks 2 u. werd door voorbijgangers brand ontdekt op den houtzolder van 'n houten dekt op den houtzolder van een houten loods van de meubelfabriekvan den heer Linssen te Beek (L.). Zij waarschuwden onmiddellijk de familie Linssen, wier wo ning aan de fabriek grenst. De heer Linssen, die met een beenbreuk bedlegerig was, werd naar een naburige woning overgebracht. De brand had in korten tijd een grooten omvang aangenomen en binnen een haif uur stonden de geheele fabriek en toon- kamers in lichter laaie. De plaatselijke brandweer bestreed het vuur met drie stralen. De woning en slechts één der toonkamers konden voor het vuur gespaard blijven. De schade, welke aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche Zuivelcentrale, 21 Februari t./'m. 27 Februari, consumptiemelk regee- ringscontract. taxegedeelte 6.25 cent. even tueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit; overmelk regeeringsminimumprijs 5,10 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2,50 cent. BUITENLAND. DE DUITSCHE BEPALINGEN TEGEN HET VERTREK VAN VRIJWILLIGERS. De wet, die het dienstnemen in en het vertrek naar Spanje van Duitsche burgers zal verbieden, zal ook voor vreemdelingen gelden. Het zal hun verheden zijn door Duitsch land te reizen of uit Duitschland te ver trekken om deel te nemen aan den strijd in Spanje. Overtreding der wetten zal zwaar gestraft worden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9