Uit de Rijnstreek fIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 19 Februari 1937 Kou op de Borst V! «JIS jRAGENRUBRIEK Thijs IJs en het verdweneq Noorderlicht prof. dr. WASSENAAR. Lezing van J. R. Slotcmakcr de Bruine. I„ de gymnastiekzaal van de school aan Bloemcamplaan sprak min. Slotemaker Bruine voor het Comité voor Klevlet- angen over: „Wereldprotestantisme in are tijden". Ds. W. A. B. ten Kate ging in gebed en sprak een inleidend #ri prof. Slotemaker de Bruine merkte op, t door de groote economische en finan ce nooden allerlei Instellingen van phi- ithropischen en geestelijken aard in zorg iken. Het internationaal verkeer moet deze reden worden ingeperkt; hierdoor ■igt een verloren gaan van relaties, ijrop men prijs stelt en dit geeft een ugslag op het geestelijk leven. Dan is de anti-godsdienstige beweging. Men :t echter niet meenen, dat deze bewe- eerst enkele jaren geleden is ont- j'n. Zij bestond reeds lang, vooral in de rogere standen, voordat er van een orga stic op dit, terrein sprak was. De geor- niseerde godloozenbcweging van dezen noemde spr. een uiting van den Anti- Sst. Er Is in de wereld een strooming, teruggrijpt tot eeuwen geleden en door jgkeer tot het heidendom, het huidige „lacht poogt te ontkerstenen. Het overal levende nationalisme is een reactie tegen verbrokkeling, die in meeste volken „ft plaats gehad. Op zichzelf Is natio- slbesef goed, maar er dient onderschei- te worden of het gaat om opheffing het volk of van den Staat, leu probleem is het protestantisme ook jk in die landen, waar het de minder- j vormt. Vooral is dit op te merken bij bevolkingsgroepen, die na den wereld door grenswijziging bij een ander id°gevoeSd werden. Het protestantisme iet niet aan een bepaald economisch teem verbonden worden en niet praten r bolsjewisme of fascisme maar alleen r de geestelijke dingen. De taak is: tactisch te bouwen". Wij moeten pro- tant zijn en niet anti-papist. Anti-pa- sme is hol, zwak en zielig. Het kan zijn, men elkander noodig heeft ter verde- ing van de godsdienstvrijheid. Positief ïjjden van het positief bezit van de erve Reformatie, is het doel dat wij in het hebben te vatten. Een geweldig ac- >1 probleem is de vraag van gezag en heid. De vrijheid heeft geleid tot altar en het gezag dreigt, te ontaarden in lannie. Hier ook, heeft het protestan te een eigen woord te spreken. De hui- wereldnood is niet in de eerste plaats politiek of economisch gehalte. De van de wereld kan alleen verbeterd tden door geestelijke en zedelijke :ht. Samenwerking tusschen kerken en ipen is noodzakelijk en ondanks ver van confessie óók mogelijk. En wil protestantisme internationaal iets be lenen. dan zal het moeten gedragen rden door innerlijke kracht, dat is door <L i eenslotwoord van ds. Ten Kate ging Slotemaker de Bruine voor in dank- ADRES VAN DEN BOND VAN MELKVEEHOUDERS. #11 Inzake het Plan-Deterding. )e Bond van melkveehouders, afd. Was- taar heeft aan den Min. van Landbouw Visscherij een adres gericht, waarin ge wordt, dat het bestuur van dezen m heeft kennis genomen van het adres den Ned. Bond van Veeweiders- en sters en met verbazing heeft geconsta- dat de Inhoud van het adres ge in strijd met de werkelijkheid is, om- foor het „Plan Deterding" geen koeien rden aangekocht, zooals het adres ver- ildt, voor de weiderij bestemd, doch uit- itend slachtvee; het geheel misplaatst e beweren, dat het vee, door adressant doeld f. 60per stuk duurder is gewor- door aankoop „Plan Deterding"; de atoop van bedoeld weidevee hoofdzake- in de tweede helft van April plaats ft wanneer het vee de weide in kan. Voorts wordt in dit adres gezegd, dat de *3 voor te groot risico een bevestiging todt van het feit, dat er nog steeds te vee in ons land is, zoodat bij geen ex- de prijzen eer zullen dalen; dat bij de tegenwoordige prijzen van bet mestvee tengevolge der hooge voe- derprijzen nog niet eens van een loo- uende mr ster ij kan worden gesproken, 'eden, waarom de bonafide mesters de aankoopen voor het „Plan Deterding" 'eer toejuichen, dit beschouwende als een steun aan de markt om de prijzen van het mestvee op dit noodzakelijk diveau te houden. Wressant verzoekt dan ook het adres van Ned. Bond van Veeweiders en mesters kennisgeving aan te nemen. Ve'iadering Tuinbouw en Plantkunde. 10 het Dorpshuis hield de afd. Wasse- j>n»uan Kon. Mii- voor Tuinbouw en antkunde haar maandelijksche leden- [Rdering onder voorzitterschap van beer Polderman. 'w juryleden om het ingezondene te ■jen werden aangewezen de heeren J. •an den Hoek, D. van Barneveld en Van «enbeek. boor den heer Van Noort was ingezonden e Prijsvraag een mand getrokken jcinthen die den eersten prijs verwierf. a wheveria van denzelfden inzender f? voer het puntenstelsel 10 punten. °cer D. de Gans hield een interes- je causerie over het zuiver houden van "fJianthemums. rjl eeJ geanimeerde gedachtenwisseling (Biva vo°rzitter den heer Gans har- 111 dank voor zijn uiteenzetting. A f H. en mej. P. H. V. te H. De vin-' "oven zijnde naaste verwanten van k,;.n M. Koningin Emma zijn Haar b'oer, be Prins van Waldeck Pyrmont (ge- PrlrvLi Junuarl 1865) en Haar zuster, I Sr.hourse Elizabeth Hermine (geboren trui er 18131 en gehuwd met den fff,'™ Erbach Schönberg. (tot vb familiebetrekking tot de overige klind a 8enoem<fe personen is ons niet Raad h zc zl^n in vri^ ver verwijder- ALPHEN. Jaarvergadering Spoor- en Tramweg personeel. Door de afd. Alphen van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwerpersoneel werd in „Concordia" haar 18e jaarvergade ring gehouden onder leiding van den voor zitter den heer W. v. d. Helm. Na opening volgde ultbrenging der verslagen, waaruit bleek dat het afgeloopen jaar met een ba tig saldo kon worden gesloten. Ais spreker trad op 't hoofdbestuurslid de heer Eijkel- boom, terwijl namens den Chr. Besturen bond het woord voerde de heer W. Geer lof. Het geheel werd uitstekend afgewis seld door zang van eenlge dames, muziek van de mandolineclub „Excelsior", zoo mede door de samenspraak „De Planters". In de pauze werd tevens een tombola ge houden en verkregen nog enkele afgevaar digden het woord. Bijeenkomst A.R. Kiesvereeniging. De A.R. kiesvereeniging vergaderde onder leiding van den voorzitter den heer W. J. v. d. Brink. De voorzitter heette, in het bij zonder welkom het nieuwe bestuurslid den heer B F. G. Spormann De heer J. Wi.i- benga die zou behandelen het onderwerp: „De bijbel op den openbare school" was opnieuw wegens ziekte verhinderd Mede- deeling werd gedaan dat de heer J W. Hoornenborg voor de bestuursfunctie heeft bedankt. Op voorstel van één der leden werd goedgekeurd, dat de heer E. v. d. Pol, zijn functie als secretaris tot de a.s. ver kiezingen zal blijven waarnemen. Na stem ming over de candidatenlysten voor de a.s. Kamerverkiezing, volgde sluiting Jaarvergadering Middenstandsvereeniging. De Chr. Middenstandsver. voor Alphen en Omstreken hield haar 3e jaarvergadering in het vereeniglngsgebouw. Na opening door den voorzitter den heer C. A. Bos. volgde het jaarverslag. Hieruit bleek dat het leden tal stationair ls gebleven en thans ongeveer 75 bedraagt. De Mica 1936 heeft een klein batig slot opgeleverd. De rekening en ver antwoording van den penningmeester wer den in orde bevonden: hem is décharge verleend. Ontvangen werd in het afgeloo pen jaar f. 295 97. de uitgaven bedroegen f. 72.79. Na benoeming der kascommissie, vond bestuursverkiezing plaats. De aftr. bestuursleden de heeren S. Gorree en W. v. Galen werden herkozen. De gezellige avond werd afgewisseld door eenige keurige declamaties van den heer Boot uit Nieuw Vennep. Aanrijdingen. In de Hooftstraat werd de 15-jarige C. I. die plotseling met zijn rywlel van achter een vrachtauto kwam. aangereden door een autobus van de Moda. De jongen viel en werd verwond aan hoofd en handen. Dr. v. W. verleende de eerste hulp en liet den wielrijder naar zijn woning vervoeren. In de Julianastraat nabij het landbouw- huls werd de aldaar stilstaande vrachtauto van den heer A. C. B. aangereden door een vrachtauto van A. B. uit Zeist. Beide wa gens werden zwaar beschadigd. Bijeenkomst Geref. Bond. Voor de afd. v d. Geref. Bond alhier, trad in het gebouw „Rehoboth" als spreker op ds. J. H. F. Remme van Amsterdam. De belangstelling was bevredigend. Na opening en schriftlezing, behandelde spr. de bekende geschiedenis van het feest der ongehevelde brooden der Israëlieten genaamd Pascha en de afspraak van Judas Iskariot met de overpriesters en schriftgeleerden om Jezus aan hen over te leveren, zulks naar aan leiding van Lucas 22 17. Uitvoerig schetste spr. het feest der ongehevelde brooden en de beteekenis daarvan, om daarnaast op toepasselijke wijze de betee kenis van het Paaschfeest te bespreken. In plaats van mej. N M. E. Kroon en den heer J Prins, zijn als bestuurslid van het kringbestuur der E.H.B.O. benoemd de heeren J. de Groot en E. de Goede. resp. als le en 2e secretaris. In verband met een desbetreffend verzoek, ontving het bestuur der EHBO. van B. en W. dezer gemeente bericht, dat door haar college de aanvrage om subsidie nader bezien zal worden bii de behandeling van de gemeentebegrootlng 1938. De burgemeester is van vacantie te ruggekeerd en heeft zijn ambtsbezigheden hervat. In verband met het a.s. 25-jarig be staan van de Oranjeschool, heeft zich uit de oud-leerlingen een comité gevormd, dat zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen om het bestuur een blijvend aandenken aan te bieden en oud-leerlingen een gezelligen avond te bereiden. In de jaarvergadering van de Liberale Staatspartij, werd medegedeeld, dat de voorzitter de heer G. v. Gulik, wegens ge zondheidsredenen heeft moeten- bedanken voor deze bestuursfunctie, alsook de heer L. v. Leeuwen. Bij de bestuursverkiezing werden benoemd de heeren J. M. van Dijk, J. Nagtegaal en M. de Rhoon Hertoge. Uit de jaarverslagen bleek dat de afdeeling er niet ongunstig voorstaat. In de jaarvergadering van den Kon. Ned. Middenstandsbond onder leiding van den voorzitter den heer W. B. Kroon, werd herdacht het verscheiden van het zeer ge achte lid den heer W. G. v. Wijk. Na de nieuwjaarsrede van den voorzitter volgden de verslagen, waaruit bleek dat veel werk werd verricht en het ledental nog stijgende is. Wegens drukke werkzaamheden heeft de penningmeester de heer Laros voor zijn functie moeten bedanken; hij zal worden opgevolgd door den heer M. v. d. Hoek. De aftr. bestuursleden de heeren J. v. Bram men en G. J. v. d. Kolk werden beiden met groote meerderheid herkozen. In de jaarvergadering van de A.R. Kiesverg. bleek dat het afgeloopen jaar een tekort had opgeleverd van f. 150 dat door eenige heeren werd voldaan, terwijl tevens een propaganda-commissle een actie heeft gevoerd onder de leden met als resultaat dat men ongeveer f. 300 bijeen heeft ge bracht, om de extra te voeren propanganda bij de as. verkiezingen te kunnen bekos tigen. De Geref. Meisjesver. „De Lentebloe sem" hield in het kerkgebouw de Ruiter- straat. haar 4e Jaarvergadering. Na opening door ds. Mulder was de leiding aan mej. Belgraver. De avond werd afgewisseld door zang enz. en door ds Bosch gesloten. BOSKOOP. GEMEENTERAAD. Aangaan van een leening De pensioenen der wethouders De onbewaakte overweg. De raad vergaderde. De aanbieding van de ingekomen aan vragen van besturen van bijz. Scholen om toekenning van de gemeentelijke vergoe ding bedoeld in art. 101 L.O.-wet 1920 over het jaar 1936. het voorstel tot toekenning van voorschotten aan besturen van scholen voor Btiz. L.O. op de vergoeding bedoeld in art. 101 LO-wet 1920 voor het jaar 1937 werden aangenomen, evenals voorstellen voor Biiz. uitgebreid L.O. en tot verhuring van kweekerijland aan de Zuidkade B. en W. stelden voor met de Holland- sche Sociëteit van Levensverzekeringen le Amsterdam een leening aan te gaan, groot f 67.000 tegen parikoers en een rente van 3'h per jaar. zulks ter aflossing van een geldleening eveneens groot f. 67.000 tegen een rente van 4'/i 'U met het Eigen Pen sioenfonds voor Europeesche Burgerlijke Ambtenaren in Ned Indië te 'sGraven- hage. welke niet tot renteverlaging bereid was. Nadat de heer H. A. Boekraad. B en W. dank had gebracht voor hun arbeid In deze. werd het voorstel aangenomen. Het voorstel van B en W. tot deelneming voor f. 400 in het waarborgfonds van de a.s. 5 daagsche Rozententoonstelling alhier uitgaande van de ver. „Nos Jungunt Rosae" vond groote instemming, en werd met alg. st. aangenomen. Voorstel van den burgemeester tot vast stelling van een verordening, regelende het verleenen van pensioen aan de wethouders der gemeente. De heer A Brand was tegen dit voorstel, dat inhoudt, dat aan wethou ders na 10 jaar dienst 50 pensioen zal worden gegeven. Hij Wilde na 4 jaar dienst 20 'In, na 8 jaar 40 °/n en na 10 jaar 50 'In geven. De heeren P D. Noest. L. 't Hart en P. van der Staak sloten zich hierbij aan. De heer W. de Ruyter was principieel tegen wethouder-rpensioen. maar vond dat de te gemoetkoming verhoogd moet worden Over het amendement Brand staakten de stem men. Het voorstel zal in een volgende ver gadering wederom behandeld worden. De punten inhoudende wijziging van de begrootingen van het electrlciteits- gas- en waterbedrijf, dienst 1936 en van de' ge meentebegrootlng 1937 werden aangeno men. Een voorstel van B. en W. tot het leggen van een hoogspanningskabel en tot het bouwen vaneen transformatorhuisje in het westelijk \jeel der gemeente, werd z.h.st. aangenomen. Aan mej. W. P. M Scherjon werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O.L. school alhier. Nog werd besproken de slechte toestand van de Voorkade en den onbewaakten over weg aan den Zijdeweg, Dit laatste in ver band met het ongeval, dat daar plaats vond. De heer W C. van Kleef, wilde de Ned. Spoorwegen alsnog verzoeken dezen overweg te doen bewaken. De voorzitter zeide toe, deze zaak nog eens grondig te zullen bezien Hierna sluiting. Jaarvergadering „De Vrijheidsbond". Bovengenoemde afd. hield in hotel „Klaassen" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Radder, opende. No tulen en jaarverslag,, werden onder dank onveranderd vastgesteld. Uit het finan cieel verslag bleek, dat de vereenlging nog te beschikken heeft over een klein batig saldo. Voor de z.g. praatavonden, die in 1936 gehouden zijn, was zeer veel belang stelling; zij kunnen een groot succes ge noemd worden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heeren G. Kromhout Kz„ F. J. Hooftman Jr. en J. W. A. Jansen herkozen. Op verboden wegen! Een chauffeur van een zeswielig motor rijtuig ging met zijn geladen wagen rijden over den gesloten verklaarden Laag-Bos- koopsehen weg De gevolgen daarvan ble ven niet uit, daar de wagen bleef steken in dezen zachten weg, zoodat het voertuig eerst gelost moest worden. De weg bekwam hierdoor belangrijke schade. Tegen den bestuurder werd proces-verbaal opgemaakt. De Rozententoonstelling van „Nos Jungunt Rosae". De ver. van Boskoopsche Culturen iPomologische Vereenlging), de rozen- commissie uit de ver. „Boom- en Planten- beurs", als mede de Coöp, ver. „De Bos koopsche velling" hebben haar medewer king toegezegd voor de hier te houden rozententoonstelling, uitgaande van de vereeniglng „Nos Jungunt Rosa" in Juli a.s. In de commissie voor het waarborgfonds hebben zitting genomen de heeren: D. Veerman Jr., Jan Spek, Anth. Kluis en Adr. vam Leeuwen. Feestavond der V.A-R.A. Voor 'n geheel uitverkocht Flora-gebouw had een Vara-feestavond plaats. Na het openingswoord van den afd. voorzitter, werd het programma vlot afge werkt. Het Vara-dansorkest „The Ramblers" onder leiding van Theo Uden Marsman, alsmede Albert de Booy. Oom Henk (H. F. Oets) e.a. wisten er de stemming in te brengen. Het was een avond van groote vroolijkheid, waarop men met eenoegen zal terug zien. Een geanimeerd bal was het slot van dezen uitstekend geslaagden avond. - De onderlinge Schietclub, deel uit makende van de B.VL. alhier, hield in een der lokalen van de Chr. School in de Nleuwstraat een gezelligen avond. Verschillende samenspraken en voor drachten vulden den zeer goed geslaagden avond. Voor de dames werd een sjoelbak- wedstrijd gehouden, waarvoor een vijftal aardige prijzen beschikbaar waren gesteld. HAZERSWOUDE. Uitvoering Chr. Alannenkoor „Excelsior". Het Chr. Mannenkoor „Excelsior" heeft onder leiding van den heer P. H. Janssen haar 5e openbare uitvoering gegeven in de Geref. Kerk. Er was helaas matige belang stelling. De eere-voorzitter, burgemeester War- naar opende na het zingen van Ps 146 1 en Schriftlezing met gebed en sprak een kort openingswoord. Het programma, bestaande uit 14 num mers werd vlot uitgevoerd en afgewisseld door orgelspel op het moo'e kerkorgel door den heer Pels. Afzonderlijke vermelding verdienen wel „Oranjevaan" en „Domine Salvam Fac", die met pianobegeleiding uit nemend werden uitgevoerd. De eere-voorzitter dankte den emlnenten directeur die in enkele jaren ziin koor tot zulk een hoogte heeft weten op te voeren. Den organist werd dank gebracht voor ziin medewerking en den Kerkeraad voor het afstaan van haar gebouw. Ds. Heuzenve'de sloot met dankgebed, nadat gezongen was „Hallelujah Eeuwig dank en Eere". Teraardebestelling van den heer A. Rijkaart. Onder vele blijken van belangstelling werd op de alg. begraafplaats het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. Rijkaart, in leven bestuurslid van het waterschap Polder Rietveld, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Ds. Kiehl wees op de vergankelijkheid van het leven en naar den Verlosser van zondaren. Die gekomen is om te zoeken en zalig te maken, wat verloren was. De voorzitter van den Rietveldschen Polder, de heer G. van Dorp, schetste den over ledene als man, die altijd in stilte zijn weg ging, doch wiens adviezen steeds hoogelljk werden gewaardeerd. Een broer van den overledene, de heer G. Rijkaart, dankte voor de groote be langstelling. KOUDEKERK. Teraardebestelling van den heer A. van Heyningen. Op de Alg. Begraafplaats is onder groote belangstelling teraardebesteld het stoffe lijk overschot van wijlen den heer A. van Heijningen, die in den ouderdom van bijna 72 jaar, na een kortstondig ziekbed, over leden is. De overledene werd grafwaarts gedragen door notabelen en leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk, waarin hij vele jaren zitting had. Ook de kerke raad sloot zich bij de familieleden aan. Aan de groeve sprak ds. Odé, die den overledene schetste als een eenvoudige en harde werker voor zijn huisgezin Hij had zijn arbeid lief. Van Heijningen, aldus spr., is voor de gemeente een historische figuur geworden en de smidse zonder hém zal vooral bij de dorpsbewoners een leegte achterlaten. Voorts sprak ds. Odé woorden van troost tot de familie. Als vriend voerde ds. C. D. Isrgël van Hattem het woord. De eenige jooh, dr. J. van Hey ningen. dankte voor -de laatste eer, zijn vader bewezen. WOUBRUGGE. GEMEENTERAAD. Nieuwjaarsrede van den Burgemeester Verbetering schoolgebouw - De nieuwe schoolgeldverordening aangenomen. De Raad vergaderde. In zijn nieuwjaars rede gaf de voorzitter een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen. Inzake de werkloosheid bleek, dat deze geenszins af neemt en de uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur onrustbarend toenemen. Weth. Lieverse wenschte den voorz. Gods onmdsbaren zegen toe. Wrijf het goed over keel en borst WERKT OP 2 MANIEPEN TEGELIJK 6730 (lngez. Med.) Ingekomen was een verzoek van den ar chivaris van het oud-archief, den heer O. C. van Hemmessen, om een tegemoetko ming in de door hem gemaakte kosten en als erkenning van het door hem verrichte werk. B. en W. stelden voor f. 25 op de be grooting 1937 uit te trekken; z.h.st. goed gekeurd. Van de besturen der bijz. scholen zijn verzoeken ingekomen om over 1937 een voorschot te mogen ontvangen op de vergoeding over dat jaar. B. en W. stelden voor deze voorschotten te verleenen, bere kend over de uitgaven van 1933 en tot 80 pCt. betaalbaar te stellen op het eind van elk kwartaal. Z.hst. aangenomen. Hierop volgde verkiezing van leden der stembu- reaux. Van het bestuur van de vereenlging voor Chr. Nat. onderwijs was een verzoek inge komen om gelden voor verbetering van 't schoolgebouw, verbouwing van de gang, aanleggen van 'n betegelde speelplaats en bouwen van een bergruimte voor brand stoffen. Z.h.st. werd besloten de gevraagde medewerking te verleenen. Van ouders van schoolgaande kinderen waren verzoeken ingekomen om tegemoetkoming in de kos ten van het vervoer hunner kinderen van Hoogmade naar de Chr. school te Wou- brugge. B. en W. stelden voor per leerling en p. j. een bijdrage van f. 10 te verleenen, een en ander voorzoover een desbetreffen de vergoeding mag worden uitgekeerd. Na discussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 43 st. Tegen de heeren Anker, Donker en Walraven. De alg. politie-verordening werd aangevuld met een artikel, houdende een verbod om de openbare straten enz. te bekalken of te besmeren.- Naar aanleiding van het nieuwe Motor en Rijwielreglement behoorde ook de Mo tor- en Rijwielverordening te worden her zien, meer speciaal wat de indeeling van de wegen betreft. B. en W. stelden voor om de Kerkstraat, de brug over de Woud watering en de baan met de Achterweg in een B weg te rangschikken, met als maxi mum totaal gewicht voor de brug 6000 K G. Voorts in Hoogmade de brug over de Does en het Noordeinde eveneens in te deelen bij de B wegen, met als maximum gewicht over de brug totaal 6000 K.G. Al dus besloten. De nieuwe schoolgeldverordening. O.a. is hierin bepaald, dat voor het derde schoolgaande kind het schoolgeld met 50»/o' wordt verminderd, voor het vierde kind met 75°/i terwijl voor het 5e kind géén schoolgeld verschuldigd zal zijn. Het school geld zal van 1 April af door de gemeente worden geïnd en niet meer door de school besturen. Na bespreking werd de verorde ning met alg. st. aangenomen. Na rondvraag volgde sluiting. j NIEUWVEEN. Morgen zal er ten huize van dr. B. Nout, gelegenheid zijn tot kostelooze inen ting. WADDINXVEEN. Tot onderwijzeres aan de Chr. school aan de Oranjelaan, hoofd de heer H. Hoek is benoemd mej. H. de Hoest te Hengelo (Geld.). Tegen zekeren H. alhier werd door de politie proces-verbaal opgemaakt terzake onbevoegd voorhanden hebben van vuur wapenen. De wapens werd in beslag ge nomen. 10. Terwijl nu Thijsje en zijn oom heel langzaam verder liepen, bleef Brom zich nog in 't ongeval verdiepen; en plots'ling bleef hij staan. Hij zei: „Als ik het nu eens deed met levertraan? Ik wed als ik den motor daarmee smeerde, dat er plots niets meer aan man keerde!" Doch Thijs hield voet bij stuk: „Het is", zei hij, „een heel naar ongeluk; maar wonderolie, aspirien nochi levertraan, doet de auto verder gaan. Schep nu maar weer wat moed; wij doeri het wel te voet". Oom Brom hield thans niet langer aan hij zei: „Komaan, kom aan dan laten wij hem daar maar staan. Ach ach. ach ach, dit is een droeve daghet was een auto, die er wezen mocht; ik had hem pas nog vijfdehands gekocht. Doch kom, kom, kom; nu alle aandacht maar gericht op het verdwenen Noorderlicht!" Het moeizaam voortgaan door de sneeuw, daar in dien duist'ren winternacht, vergde heel veel van hun moed en van hun kracht; maar eindelijk, na 'n heele lange poos, riep oom: „Kijk kijk, kijk kijk! Daar ligt een dorp van Eskimo's hun hutten zijn die vreemde ronde knobbels; ze lijken wel op sneeuwhoop- bobbels! Daar kunnen wij eens rasten; ik zou ook wel 'n beetje eten van hen lusten, en tegelijk kan jij dan over 't Noorderlicht gaan praten". „Wat vreemd", zei Thijs, „dat dorp lijkt heelemaal verlaten". „Kom kom kom", zei oom Brom; „de Eskimo'tjes liggen in hun hutjes, en zij doen hun dutjes". 3-2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7