BUITENLAND Brengt Uw gerechten op smaalc met MAGGI*AROMA LAATSTE BERICHTE IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bled Vrijdag 19 Februari 1931 De defensiewet aangenomen Binnenland den' DE WERKLOOSHEID. Bij de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven; Bouwvakarbeiders Baggerlieden 3. Be hangers 28, Betonvleehters 24 Betonwer kers 74, Fundeeringwerkers 1. Glazenma kers 2, Glazenwasschers 12. Granietwerkers 20, Grondwerkers 102, Heiers 1, Metselaars 162, Opperlieden 123, Schilders 233, Sloopers 7, Straatmakers 8, Hulp-Straatmakers 14, Stucadoors, Witters 85. Timmerlieden 323.j Uitvoerders 12, Voegers 27, Ongesch. Bouw arbeiders 12. Totaal 1273 FabrieksarbeidersBleekers 20. Lompen- sorteerders 12. Vellenblooters 6. Steenfabr arb. 119, Zeeptabr. arb. 4, ongesch. fabr.arb. 62. Totaal 223. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel Reizigers, Colp. .48., Winkelbedienden 41, Etaleurs 4. Incasseerders 12, Musici 6. On derwijzers 9, Overheidspersoneel 12, Ver plegers 4 Totaal 222. Hotel-calé-pers.Huispersoneel 9, Kell- jiers 56. Koks 10. Totaal 75. Houtbewerkers: Beddenmakers 6. Hout bewerkers 91, Kistenmakers 6. Kuipers 9, Lijstenmakers 4, Mandenmakers 2, Meubel stoffeerders 19. Meubelmakers 35, Politoer - ders 3, Ongesch. arbeiders 34. Totaal 209, Kleermakers: Kleermakers 98. Kappers 8, Schoenmakers e.a. 15. Totaal 121. Land- en Ihiinarb.Bloemisten 41. Land arbeiders 26, Tuinlieden 36. Warmoeziers 11, Ongesch. Landarb. 10. Totaal 124. Metaalbewerkers: Bankwerkers 111, Blik- bewerkers 29, Burgersmeden 42. Electriciens 59. Gasfitters 12, Gasmetermakers 4, Instru mentmakers 2, Isoleerders 11, Kernmakers 3, Kettingsmeden 24. Kinkers 11, koper slagers 2. Lab. Bedienden 5. Lasschers 7, Loodgieters 56, Machinisten 19. Metaalboor- ders 7, Metaaldraaiers 9. Metaalslijpers 3, Metaalzagers 1. Monteurs 22, Planostemmers 4, Polijsters 1. Ponsers 5. Rijwielherstellers 19. Rijtuigschilders 3. Scheepstimmerlieden 7, stokers 22. Tegenhouders 19. Verw. Mon teurs 19. Voorslaanders 7, Voorwarmers 6. Vulcaniseurs 1. Vuurwerkers 7, Wagenma kers 5. IJzerwerkers 57, Zandspuiters 3, Zandvormers 3, Ongesch. Arbeiders 39. To taal 666. Sigarenmakers: Sigarenmakers 21. Si- garensorteerders 1, Sigarenstrippers 2 To taal 24. Technici, opzichters: Bedrijfsleiders 7, Ingenieurs 3. Technikers 5. Teekenaars opz. 12. Werkmeesters 15. Totaal 42. Textielarbeiders: Hekelaars 7, Katoen drukkers 24, Kluwers e.a, 8. Luikers 12, DE ALGEMEENE TOESTAND De Balkan-Entente Oostenrijkscli bezoek aan Rome. Thans is nog een communiqué gepubli ceerd over de bijeenkomst der Balkan- Entente. Daarin -constateert men. dat de onderhandelingen in een zeer hartelijke sfeer zijn gevoerd en dat de gezichtspunten van de vier staten ten aanzien van de bui- tenlandsohe politiek volmaakt pvereen- stemmen. Na een grondige bespreking van den toestand in Europa, speciaal in ver band met de Balkan-Entente, besloot men met. alle krachten het vredeswerk van Genéve te steunen. Met groote voldoening heeft men kennis genomen van het accoord tusschen Engeland en Italië, dat een be langrijke factor geacht wordt voor de sta biliteit in de Middellandsohe Zee. Het ver drag tusschen Zuid-Slavië en Bulgarije be schouwde men als een waardevolle bijdrage tot de samenwerking tusschen alle volken van den Balkan, een samenwerking, die door de Balkan-Entente steeds is nage streefd. Voorts meldt het communiqué, dat de vergadering maatregelen getroffen heeft om de besluiten van de oeconomische con ferentie van 15 Juli 1936 van kracht te doen worden. De vólgen ie bijeenkomst van den permanenten raad van de Balkan-, Entente zal in September té Genève plaats hebben, bij gelegenheid van dé gewone ver gadering van den Volkenbond. FRANKRIJK Interpellatie van Flandin. Oud-minister-president Flandin heeft in de Kamer een interpellatie ingediend over de algemeene politiek van de regee ring en in het bijzonder over de verkla ringen, welke Blum onlangs heeft afge legd over de noodzakelijkheid van een pauze in de ontwikkeling van de economi sche en sociale politiek. Flandin verklaarde, dat hij hierdoor een einde wil maken aan de geruchten, welke kort geleden de ronde deden, dat hij zijn medewerking zou hebben toege zegd aan de regeeringspolitiek en bovenal om Blum gelegenheid te geven ln de Kamer zijn bedoelingen inzake de economische en sociale politiek nader uiteen te zetten. In een verklaring aan de „Temps" zeide Flandin verder, dat een wijziging van personen geen nut zou hebben, alleen een wijziging van programma is noodig. Om doeltreffend te zijn moet het op geven- van de plannen algeheel zijn en de „pauze" moet duren tot de economi sche en linancieele toestand is hersteld. In ieder geval, wanneer Blum tracht het vertrouwen te herstellen, moet men hem helpen, want de welvaart hangt er van af. De Ocstenrijksche minister van financiën Neumayer, is gisteravond te Rome aange komen. Bianchini, de Italiaansche onder staatssecretaris van financiën, was ter be groeting cp het station aanwezig. Neu mayer zal besprekingen voeren over de aan gekondigde Oostenrijksche binnenlandsche leening. ENGELAND DUITSCHLAND De zelfbeschikking in de Prof. Kerk. De Berlijnsche correspondent van de Plaatsnijders e.a. 19, Schrobbelaars 1. Spin- I co™es>Zna?nl van de ners 55 Spoelers 3. Staaldraaddraaiers 2, vTlmes doet belangwekkende mededee- Sterkers 2. Strijksters 17, Wevers 118, Wol bewerkers 41, Ongesch. Textielarb. 63. To taal 372. Transportarbeiders: Emballeurs 5, Chauf feurs 148, Exp. Knechten 23, Koetsiers 17, Loopknechten 48, Schippers 99, Magazijn knechten 61. Spoor- en Trampers. 19. Wa kers 5 Transportarbeiders 67. Losse Arbei ders 541. Totaal 1133. Typografen: Boekbinders 39, Boekdruk kers 16. Fotografen 2, Hulp-Vakarbeiders 6. Letterzetters 24, Steendrukkers 2. Totaal 89 Voedlngsmlddèlenarbeiders: Bakkers 97, Ovenisten 6. Slagers 59. Suikerwerkers 21, Wijnkooperskn. 12, Zoutzieders 4, Zuivel- bereiders 3, Ongesch. Arb. Fabr. 48. Totaal 250. Vrouwen: Apothekersass. 1, Kapsters 5. Naaisters (costuum) 23. Strijksters 1, Maasters L Spinsters 1, Kooksters 1. Win- keljufrouwen 22. Buffetjuffrouwen 1. Ser veersters 3, Linnenjuffrouwen 2, Boekhoud sters 1, Kantoorbedienden 18, Verpleegsters 2, Bedrijfsleidsters 1, Teekenaressen 1, On derwijzeressen 4, Ass. en huishoudsters 15, Dienstboden iD. en dn.) 83. Kinderjuf frouwen 6, Werksters 84, Fabr. Arbeidsters 56 Totaal 332. Alg. Totaal 5055, 21 Febr. 1936 4947, 21 Februari 1935 4535. Ben. 39 ged. werkloozen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: F. J. Schreuder, Hoofdstraat 9a, Noordwijk a. Zee, lood- en zinkwerken; winkel in huish. artikelen. Overleden eigenaar: F. J. Schreuder. Nieuwe eigenaresse: Wed. S. J. Schreu derHeersma, Noordwijk a. Zee. H. van Itersón, Langevaart 78, Rijnsburg, aannemers- en metselbedrijf. Uittredend mede-eigenaar: C. van Iter són, dd. 1 Jan, 1933. Wijziging handelsnaam in: H. van Iterson Jzn. Zuid-Hollandsche Inleggerij C. Mank Joh.zn., Langeraar A. 146, Ter Aar. Overleden eigenaar: C. Mank, d.d. 9 Febr. 1937. Nieuwe eigenaresse: Wed. M. Mankvan Hameren, Ter Aar. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Rechtsge leerdheid, op proefschrift getiteld: „In- landsche gemeente en Indonesisch dorp" de heer W. P. van Dam, geboren te Amoe- rang. Geslaagd voor het economisch doctoraal examen Indologie de heer J. de Leeuw Leiden i; voor het artsexamen 1ste ge deelte de heeren J. H. Daleboudt (Den Haag), G. C. J. Kiemeney (Den Haag) en mej. H. G. v. d. Berg Scheveningenibe vorderd tot arts: de heer J. v. d. Berg (Zwartsluis). lingen over de voorgeschiedenis van het besluit der regeering, waarbij de Protes- tantsche Kerk zelfbeschikking werd toege kend De rijksminister voor kerkzaken. Kerrl, had reeds een decreet uitgewerkt, toen de verrassende beslissing bekend werd Krachtens dit decreet zou de staat 't vol ledige beheer hebben gekregen over de financiën van de Kerk. gouverneurs zou den drastische volmachten hebben gekre gen om de rechten der kerken te beknot ten, de z.g. „Dultsche christenen" zouden opnieuw in een bevoorrechte positie wor den gebracht. Kerrl riep op zekeren dag de leden der rijkskerkcommissie en der provinciale comqjissiën bijeen te Berlijn. Hfj zette zijn decreet in forsche bewoor dingen uiteen en verklaarde, dat dijcussie niet meer mogelijk wa* het decreet was reeds naar den drukker. Den volgenden dag werd Kerrl naar Berchtesgaden ontboden, blijkbaar op aan dringen van invloedrijke personen, d'e het grootste belang hebben bij een vlotte ten uitvoerlegging van het vierjaarsplan. Er was hier uitsluitend politieke voorzichtig heid in het spel. geen als zoodanig bedoel de vriendelijkheid Jegens de Kerk. Want 't was duidelijk, dat strenge maatregelen slechts een verbitterden „Kulturkampf" tot gevolg konden hebben en zij, die belast waren met de verwezenlijking van het vier jaarsplan. waren er zich van bewust, dat zij een zoo groot risico niet konden ne men tijdens de uiterst moeilijke voorjaars maanden. waarin alles ln het wérk moet worden gesteld om de ontevredenheid zoo gering mogelijk te doen zijn. Men was reeds genoeg gewaarschuwd. Bovendien deden de katholieke betoogingen te Muenchen en Berlijn vreezen. dat een golf van Roomsch- Katholiek verzet zou samenvallen met Protestantsche ontevredenheid. Toen nam Hitier zijn besluit, waarbij de Protestant sche Kerk zelfbeschikkingsrecht werd toe- etkend. Maar er was blijkbaar geen tijd geweest voor de bestudeering der moeilijk heden. waartegenover Kerrl zich nu plot seling geplaatst. Het is bijv. met duide lijk. of men bij de bevoegdverklaring der kerkelijke bestuursorganen ook de organen der Belijdende Kerk op het oog heeft of uitsluitend de formeele organen, die be noemd zijn na de verkiezingen van 1933, welker geldigheid de Belijdende Kerk al tijd heeft betwist. Blijven de organen der Belijdende Kerk genegeerd, dan zal het besluit van Hltl<™ in het geheel geen gunstigen ïndrux ma ken. Als de methode van 1933 wordt ge volgd bij de verkiezing van een generale synode, zullen dezelfde klachten rijzen- de aanhangers der Belijdende Kerk staan na melijk op het standpunt, dat de „Duitsche christenen" ln dat jaar de overwinning Gisteren is het debat in het Lagerhuis voortgezet over het defensie-ontwerp. De vroegere minister van marine, Alexan der. heeft namens de labour-partij ver klaard, dat zijn partij bereid is, iedere cre- dietverleening. welke noodig is voor de collectieve veiligheid binnen het kader van den Volkenbond, te steunen, maar dat zij zich steeds zal verzetten tegen iedere po ging. het land te storten in een herbewa pening op groote schaal met nationaal- oolltieke bedoelingen; De conservatief, Arnold Wilson, verklaar de, dat het noodzakelijk was, om tenmin ste gedeeltelijk aan de Duitsche koloniale "ischen te voldoen door middel van een Internationale regeling. Het argument, dat de Duitschers niet in staat zijn, koloniën te besturen, achtte spreker niet gerecht vaardigd. Vervolgens verkreeg sir Thomas Inskip, minister van coördinatie der defensie het woord, die namens de regeering o.a. ver klaarde: „Men kan, zoo vaak men wil, praten over collectieve veiligheid en over het doen samengaan der strijdkrachten, maar tenslotte zal de taak van iedere regecring, welke dezen naam waardig is, moeten zijn, zich er tegen te ver zekeren, dat geen enkele buitenland- sche vijand het van het door haar be stuurde land zal winnen. Ten aanzien van de defensie-uitgaven vragen wij Groot-Brittannië te laten be talen voor zijn koloniën en onderhoorig- heden, waarvoor wij verantwoordelijk zijn en waarvan wij voor onze grondstoffen af hankelijk zijn. De Dominions zullen hun eigen schik kingen op hun eigen kosten en voor hun eigen verdedigig treffen. De regeering is er van overtuigd, dat de heruitrusting der drie stijdende wapens het onontbeerlijk middel is, om ons doei te verwezenlijken. Maar de| herbewapening is niet liet doel, waarnaar wij streven, het doel blijft het voeren naar onderhandelin gen over een Europeesche regeling en de -ersterking van het gezag van den Vol kenbond. Wij zijn bereid, deel te nemen aan dit gemeenschappelijke werk van de politieke bevrediging en economische sa menwerking." Deze aanhaling van de woorden van mi nister Eden werd door de ministers met applaus begroet. Inskip voegde hieraan nog toe, dat het ideaal van de collectieve veiligheid zeker den plicht der nationale veiligheid niet mag overschaduwen. „Of collectieve veiligheid, aldus sir Tho mas, bestaat, of niet bestaat, ons land kan zijn taak. om zich te verdedigen, niet prijs geven." Tenslotte verdedigde de minister nog de goede samenwerking tusschen de drie af- deelingen der defensie. De leider van Labour, Attlee, zeide nog dat iedere zin van het witboek over den oorlog spreekt, niet als een ver ln de toe komst liggende mogelijkheid, maar als een zekerheid. Hij ontkende dat de Britsche regeering nog 'n vredespolitiek zou voeren. Baldwin, die het debat sloot, zeide, ik hebben behaald rtonrdat mlriit- vorv» herhaal dat wij in het geheel geen agres- neooen oenaaia. doordat, talrijke kerke- ,ieve bedoelingen hebben, doch wij willen lijke onverschilligen in het vuur weiden gebracht, die alleen nog als evangelisch te boek stonden, omdat zij niet formeel de kerk hadden verlaten. Intusschen is door deze nieuwe ontwik- iedere agressie onmogelijk maken. Wij kunnen noch de veiligheid van het Brit sche rijk verzekeren, noch onze rol ter ver zekering van den wereldvrede blijven spe Dr. J. A. Vollgraff alhier, oud-hoog leeraar aan de Universiteit te Gent, is gekozen tot correspondeerend lid der Académie internationale d'histoire des sciences te Parijs. Het Internationale congres der Academie zal in 1937 van 21 tot 28 September te Praag worden gehouden Aldaar zal o.a. prof. Gino Loria uit Genua het woord voeren over Christiaan Huygens. De heer P J. C. Wijnobel alhier is ge slaagd voor het candidaatsexamen in de Handels-Wetenschappen aan de Neder- landsche Handels Hoogeschool te Rotter dam. De politie heeft den 18-Jarigen H. B. in bewaring gesteld, die bij verschillende bibliotheekhouders boekwerken ln bruik leen had gehaald en deze vervolgens te gelde maakte. ZWITSERLAND Tegen hel communisme. De vertegenwoordigers der burgerlijke partijen hebben thans besloten bij het bureau van den bondsraad een wetsont werp in te dienen, waarin een zoodanige wijziging van de grondwet wordt voorge steld, dat alle organisaties en vereenigin- gen die aangesloten zijn bij de communis tische internationale, verboden worden. ïrpïinThlf f l n T len. wanneer wij onze strijdkrachten niet h! n J mJ i Belijdende 0D het noodzakeliike niveau brengen, beweging hersteld. De vertegenwoordigers van de meer gematigde en voorzichtige Luthersche kerken van Beieren en Wurt- temberg hebben deelgenomen aan bespre kingen met de vertegenwoordigers der strijdbare Pruisische Belijdende Kerk. on der leiding van dr. Niemoeller. Tezamen werkt men- aan de opstelling van eischen, die ten doel hebben, een redelijk eerlijke verkiezing te waarborgen. Indien die eischen niet worden ingewilligd, zal men, naar thans verklaard is, niets met de ver kiezingen te doen willen hebben. Het Lagerhuis heeft daarna de reso lutie, waarbij de Britsche regeering gemachtigd wordt, een leening van 400 millioen pond sterling uit te schrij ven ten behoeve van de defensie, met 329 tegen 45 stemmen aangenomen. De labour-man Mc Govern, is wegens een geschil met den Speaker als Lagerhuis lid geschorst. JAPAN. Steun voor Hajasji. Hajasji heeft ln den landdag steun en vertrouwen gevonden bij de vertegenwoor digers der nationale liga en de Tohokai- partij, twee reactionnaire gToepen, die zich bij monden van hun woordvoerders voor de voor de regeering hebben uitgesproken. Spaorzome toevoeging is voldoende voor een verrassend resultaat. Laat Uw ledig MAGGI-flesje navullen; dat is voor deliger: Flacon Nr. 0 - 16 ct. Flacon Nr. 1 - 30 ct. Vraagt of schrijft in Uw winkelboekje uitdrukkelijk MAGGIS Aroma. 6735 (Ingcz Med.) ITALIË. De Tripolitaansche reis van Mussolini. Mussolini zal 9 Maart as. naar Tripolis vertrekken. Zijn bezoek aan Noord-Afrika zal een tiental dagen duren. RUSLAND Ordsjonikidzc overleden. Officieel wordt medegedeeld, dat de volkcommissaris voor de zware industrie, lid van het politbureau van het centraal comité der communistische partij der sovjet-unie. Ordsjonlkldze. gistermiddag te zijnen huize in het Kremlin aan een hart verlamming is overleden. In een officieele necrologie, geteekend door Stalin en andere leiders, wordt hem warme hulde gebracht. Ordzjonikidze is geboren in 1886 en be gon zijn revolutionaire actie in Fransch- Kaukasle in 1503 waar hij Stalin ont moette, wiens vriend en medewerker hij bleef voor zijn geheele leven. In 1908 werd hij veroordeeld tot levenslange verbanning naar Siberië Hij ontvluchtte en hervatte zijn revolutionairen arbeid in samenwer king met Lenin. In 1912 opnieuw naar Siberië verbannen, werd hii hieruit door de revolutie van Februari 1918 bevrijd en werd een der leidende voorbereiders van de October-revolutie. Van 1919 tot 1921 voerde hij het bevel over het roode leger in het zuiden en in Kaukasie. ZUID-AFRIKA Crisis voorkomen. Generaal Hertzog heelt verklaard, dat, hoewel zich onlangs een'ge verschillen van meening in het kabinet hadden geopen baard. thans alle moeilijkheden zijn gere geld, zoodat van een kabinetscrisis geens zins kan worden gesproken VEREENIGDE STATEN Weer een staking bij de General Motors - Roosevelt stelt oogstverzekering voor. Te Saint Louis ziln arbeiders van d( carrosserie-fabriek van de Generaal Motors, waar 1500 arbeiders werkzaam zijn. eeiii sit-down staking begonnen uit sympathie met. de 70 stakers in de fabriek van machine onderdeelen van dezelfde onder-j neming. President Roosevelt heeft het congres gisteren verzocht wetgevende maatregele te nemen ter vastlegging van een federaal verzekeringsprogram met het doel de boe ren en verbruikers te beschermen tege~ oogs trampen. In een speciale boodschap aan het Con gres zegt Roosevelt: „Een program van! oogstverzekering en reserves behoort det uit te maken van de fundamenten der landbouwpolitiek, die wij aan het opbouwr zijn en die moet omvatten het in stan houden van grond en water, beter landge bruik, verhoogd inkomen van den iaTme en verlichting van den nood. ln landbouw gebieden ontstaan tengevolge van factors buiten de controle der indlvidueele produ centen". Roosevelt onderschrijft als ..brac tisch en sociaal wenschelijk" de aanbeve lingen van een .speciale commissie, dl uitgaan naar oogstverzekering. gepaard me een voorradenplan. dat naar hij gelooft, i strekken tot het. stabiliseeren van de ler ringen van landbouwproducten en derzelve prijzen in de vette en magere jaren Ee dergelijk program zou voor het land dri voordeelen opleveren: ten eerste zou daar mede hulp verleend worden ter bescher ming van het inkomen der individueel farmers tegen de wisselvalligheden oogstrampen. ten tweede zouden de verbrui kers daardoor beschermd worden tegen te korten in de voedsellevering en tegen gr; te prijsstijgingen, terwijl te" derde een bj| drage zou worden geleverd tot de veiUzhel van het zakenleven en de werkgelegenhel doordat een meer gelijkmatige toevloed va landbouwleverlngen verkregen zou worde" waardoor weer de koopkracht der boere gestabiliseerd zou worden. Politie treedt op tegen een premie-effectenhandel. Administratie in beslag genomen. Sedert enkele dagen verkeert de internationale premie-effectenhandel H. en van den B., waarvan het kantoor in de Antonie Duyckstraat te Den Haag is gevestigd, in liquidatie. De politie heeft gisteren de geheele administrate van dit kantoor in beslag genomen. Deze handeling geschiedde op grond van zeer vele klachten, welke bij haar al drie maanden lang binnenkwamen en afkomstig waren van cliënten van dezen premie-effectenhandel. Het wa ren hoofdzakelijk boeren, maar ook enkele stedelingen, die bij de politie bun beklag kwamen doen. De internationale premie-effectenhandel legde haar cliënten contracten voor, waarin in het vooruitzicht werd gesteld de levering van obligaties Nederland. Panama- en Freibung-loten tegen afbetaling. De leve ring zou geschieden tegen betaling van f 100—, f. 250— of f. 350—, Wie een contract van f. 250— teekende, betaalde f. 35.ineens en f. 215.in con tractueel vastgestelde, maandeiijksche ter mijnen, en wel f.5.per maand. Hij had, blijkens het contract, recht op: a. f. 100— 4 obligaties Nederland 1916. b. 6 loten Congo a fres. 100 van 1888, c. twee ln de serie getrokken loten stad Freiburg van 1878. In bedoeld contract was voorts bepaald, dat de cliënt, wanneer hij zijn verplich tingen op den vastgestelden dag niet na kwam, geen enkel recht meer op levering der stukken zou hebben en voorts, dat het door hem reeds gestorte geld aan den pre- mlehandel ten goede zou komen. De politie meent, dat een dergelijke be paling ln strijd met de goede zeden is. Voorts is haar gebleken, dat zelfs contrac tanten die hun verplichtingen nakwamen, door den premie-effectenhandel gedupeerd werden, omdat levering van de stukken achterwege bleef. De politie vermoedt dan ook, dat deze firma de stukken niet te barer beschikking 'had, zoodat men hier te doen zou hebben met een loterij in strijd met de wet. Tenslotte rij nog vermeld, dat een finan cieel weekblad reecU de vorige maand tegen de firmanten een waarschuwing in zijn kolommen opnam, waarin de berekenin- voorkwam, dat deze premie-effectenhandel bij een contract van f350— 75 pet. winst maakte. DE MINISTER VAN WATERSTAAT NAAR LIMBURG. Hedenmorgen heeft de minister van wa terstaat, jhr. ir. O. C ,A. van Lidth de Jeud zich naar Limburg begeven voor een t* zoek aan de staatsmijnen en enkele water staatswerken. De minister was vergezeld van mr. N. C Couvée. referendaris aan zijn departemen' De directeur-generaal van den rijkswa terstaat, ir. J. P. van Vlissingen, zal zie" morgen bij den minister voegen. DE A.S. PROEFVLUCHTEN VAN DE G. Het wachten is nog op de schroeven. Naar wij vernemen zullen de proefne mingen met de G. 1, het nieuwste Fokker gevechtsvliegtuig, dat zoozeer de aandach heeft getrokken op de internationale luch' vaarttentoonstelling te Parijs, niet vóór 1" einde van deze maand en misschien rr later, worden gehouden. Hoewel de machin geheel gereed is, ligt de reden van dit o" onthoud in het feit. dat gewacht moet wor den op de aflevering van de schroeve welke uit Frankrijk moeten komen. Zijn 4 schroeven eenmaal aangebracht, dan het vliegtuig per schip naar Eindhove worden getransporteerd welke wijze va transporteeren het mogelijk maakt, dat f" min mogelijk onderdeelen behoeven tewor den gedemonteerd, waardoor het monte" ren, dat op het vliegveld Welschap bij Eind hoven zal geschieden, minder tijd in 5e slag neemt. Van dit vliegveld af, het wel zich door zijn afgeslotenheid bij uitste leent voor dergelijke proefnemingen, zal 4 G. 1 dan voor de eerste maal opstijgen, g< lijk reeds door ons werd gemeld. ZIJN ZUSTER GEDOOD. Gisteravond omstreeks acht uur heeft 4 23-Jarige W. N.. wonende in IJsselmuide zijn 21-jarige zuster Gerritje in een vlaa van drift gedood. Aanleiding tot dit dram was het feit dat het meisje haar broer ee stukje zeep afnam, waarmede hij zich wil» scheren. Hij ontstak hierover in woede nam een klomp en sloeg zijn zuster zoo ern stig op den linkerslaap, dat het slachten na aankomst in het ziekenhuis overlees- De dader is ter beschikking gesteld de justitie in Zwolle. REIZEN NAAR SPANJE. De regeerlngsdienst meldt, dat in «r* band met den toestand in Spanje yana Zaterdag 20 Februari 1937 hier te la™ speciale paspoortvoorschriften voor reiK van Nederlanders naar Spanje zullen r Iedere Nederlander, die na den hove genoemden datum zich naar Spay wenscht te begeven zal. ongeacht oe 6 j •ligheid van het oa'-cort, voor dien turn, in zijn paspoort eeo soech1' kening dienen te laten plaatsen luid™ „goedgekeurd voor reizen naar Spanje 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2