STADSNIEUWS Ito Jaargang VRIJDAG 19 FEBRUARI 1937 No. 23590 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per reget voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.39 per week JïTTfi: f. 0.1S Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokostenj (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.>' NED. VER. VAN HUISVROUWEN AFD. LEIDEN. lezing van mevr. Tony Schottelius de Ridder. Voor bovengenoemde afd. hield mevr. y Schotteliusde Ridder uit Oosterbeek 'ermiddag een lezing met als onderwerp: Trilogie van Gulbransen". Mevr. v. Gilsev. Geldermalsen, de pre ste van de Leidsche afdeeling heette e aanwezigen hartelijk welkom, in het jonder mevr. Wensma—Klaassen, meer nd als .Grootmoeder", haar een goede is naar Indië wenschende en de spreekster nden middag. Zij uitte haar vreugde over het feit, dat u een zoo terzake kundige, de leden schoonheid van de boeken van Gulbran- n zal toonen. Mevr. Schottelius verklaarde, dat het in - n tijd een zeer verheugend teeken Is. t zoo velen de boeken van Gulbransen bben lief gekregen. Zij wees erop, dat het moeilijk voor haar is over deze werken spreken, aangezien er feitelijk niets iiijks in is. Zij zal trachten de voor- iste gebeurtenissen te belichten, -bp zij dan gaarne haar eigen gedach- wil voegen. Het is nog niet dikwijls .-gekomen dat een jong schrijver als bransen bij zijn eerste werk reeds zoo -md is geworden. Deze trilogie be- t uit de volgende boeken: Eeuwig -hen de bosschen, Winden waaien om rotsen en De weg tot elkander. Stoer -n de hoofdfiguren, de oude en jonge uitgeteekend tegen de machtige ber- op den achtergrond. Deze natuur be nt bij deze menschen evenwel niet achtergrond, maar zij hebben deze ur noodig. Mevrouw Schottelius ver- op haar boeiende manier den inhoud de 3 boeken, op een dusdanige wijze, de dames, die de boeken nog niet had gelezen ook geheel konden mee leven Prachtig teekende zij eerst het leven van i ouden Dag met zijn vrouw Therese, schoonzuster Dorethea en de oude en daarna het huishouden van den en Dag met Adeleid zijn vrouw, in lie huishouding de oude Dag ook nog sik een groote rol speelt. Hoe liet zij de aanwezigen medeleven et den zielestrijd. die op Björndal werd ■treden; eerst door den ouden Dag toen peldwolf bezit van zijn ziel wilde nemen daarna door den jongen Dag en Adel- :id, die den geestelijken weg tot elkaar "t konden vinden. Tusschen de bespreking van de figuren »r vlocht spreekster verschillende citaten gedichten. Mevr. v. Gilse verklaarde na afloop dat "e woorden van dank aan de spreekster naai zouden klinken, doch zij was er overtuigd, dat de dames, die de boekei hadden gelezen, ze nu weer ter hand nemen en ze nu nog dubbel zoo mooi Hen vinden, terwijl de dames die de boe- m nog niet kenden nu ook stellig tot j zullen overgaan. Het was een geslaagde middag voor de idsche Huisvrouwenvereeniging. BRIDGE-DRIVE. be Eerste Leidsche Bridge-club „D.D.S." •feit In de daartoe door den heer Baten- keurig ingerichte „groene" en „rose" n van Café Rest. „Zomerzorg" een zeer mmeerde en vlot verloopen bridge de gehouden. Er werd gespeeld in 2 se e's van 8 tafels. Het beste resultaat werd "haald door den heer A. J. Versteeg 'de 'e met de fraaie cijfers van 17 match- ten, terwijl verder als le eindigden de Jeer en mevr. Aukes. 24 m.p., heeren Tho- n Huibers, 24 m.p. en mevr. de Wilt/heer teelen, 26 m.p. De verdere uitslagen waren: 2e prijzen, tffien v. Tuyn/v, Krugten; heer en mevr. p-i-Stok; heeren Spronk/Verheul; heeren Sloos'B. Rijnbende. Ie Prijzen: mevr. Krouwel/C. van Bok- •tm; heer en mevr. Mulder; heeren Wur- Wingen Jr.; heeren Ploeg'Vreeburg. ,.*f Prpzenheer en mevr. van Dammej kïland/du Pon Jr.; heer en mevr. v. Wel- ïnl heeren de Best/Blanken. AI-GEMEENE MILITAIRE PENSIOEN- BOND. J* afd. Leiden van bovengenoemden J®» hield haar eerste vergadering in dit !~r- Hoewel in verschillende afdeelingen ^'3 ons land, door overlijden 21 leden af- kon de afd. Leiden met genoegen fwedeelen, dat zij eenige nieuwe leden ~®irijven kon. Door vertrek van den ïhwngmeester naar Den Haag werd in la Plaats gekozen de heer J. J. de Beer. JJet is gebleken, dat vele leden niet weten recht, hebben op pensioen of gratifi- 4 ,'e- Het was daarom nuttig en noodig. voorzitter een duidelijke uiteenzet- - laf van verschillende gevallen, vjf hog eenige vragen naar genoegen te 2™th beantwoord, sloot de voorzitter de bering. DOEL EN WEZEN DER NEDERLANDSCHE VRIJMETSELARIJ. Lezing van den heer A. F. L. Faubel. Het behoort tot de hooge zeldzaamheden, wanneer in het openbaar mededeelingen worden gedaan over den opzet en de in terne organisatie van de Nederlandsche Vrijmetselarij en het was dan ook geen wonder, dat een groot aantal personen gisteravond op uitnoodiging van het be stuur der Leidsche Loge „La Vertu" in de kleine Stadszaal aanwezig was ter bij woning van de lezing over „Doel en wezen der Nederlandsche Vrijmetselarij", te houden door den heer A. F. L. Faubel, secretaris der landelijke Orde. Zóó groot was de belangstelling, dat het aantal zitplaatsen niet toereikend was; ettelijke stoelen moesten worden bijge plaatst en nóg meerderen moesten zich met een staanplaats vergenoegen. De vergadering stond onder leiding van den heer J. G. Slothouwer, voorzitter van ,,La Vertu", die een kort openingswoord sprak, waarin hij allen welkom heette en zijn vreugde uitsprak over de groote op komst. Een van de belangrijkste redenen, waar om deze vergadering werd belegd, aldus spr.. schuilt in de omstandigheid, dat ten aanzien van de vrijmetselarij in ons land en daarbuiten zoovele verkeerde opvattin gen bestaan. Het bestuur der Loge „La Vertu" prijst zich gelukkig een zoo bij uitstek terzake kundig spreker als den heer Faubel bereid te hebben gevonden de zaak der Vrijmet selarij in het juiste licht te stellen. Daarna verleende hij het woord aan den spreker. Uitgangspunt van sprekers rede was, dat richting gevende gedachten in het middelpunt van 's menschen leven moeten staan: zoo wordt het leven in één rich ting gestuwd, zoo wordt men door iets ge grepen en vastgehouden. Dat kan zijn godsdienst, men is van Christus gegrepen; ook kunnen kunst en wetenschap iemand geheel vervullen; men kan zijn leven wij den aan sociale rechtvaardigheid; maar ook de vrijmetselarij is in staat iemands levensbeschouwing te bepalen Belangrijk is hoe dat beschouwen van het leven ge schiedt, n.l. uit eigen, vrij en onafhankelijk inzicht en gevoel, dus autonoom, dan wel krachtens van buitenaf opgelegde, dik wijls dwingend opgelegde beginselen en ge dachten. dus heteronoom. Hieruit ontstond de strijd om de persoonlijke en geestelijke vrijheid van den mensch; priesters van allerlei aard en vooral de als kerk georga niseerde godsdiensten hebben steeds ge tracht de menschen onder hun geheelen invloed te brengen. In de middeleeuwen beheerschte de kerk alles; het persoonlijk leven, kunst, wetenschap en den Staat, en overal, op elk gebied was er de strijd tusschen het dwingende dogma en de vrije ontplooiing der persoonlijkheid. Dit laatste streven vond de kerkhervor ming, de renaissance en het oplevend hu manisme aan zijn zijde. Ais kenmerk van het humanisme noemde spreken: het vrije denken (geen vrijdenkerij), ontwikkeling van den mensch tot een vrij, zelfstandig, persoonlijk geestesleven en de vrijheid voor den menschelijken geest, hetzij van groep, hetzij van enkeling. In deze geestelijke stroomingen ontstonden kleine groepen van mannen, die zich vrijmetselaren noemden, omdat zij in vrijheid wilden bouwen aan zich zelf, aan de samenleving: bouwen voor een betere en gelukkige menschheid. 24 Juni 1717 vereenigden zich de te Lon den bestaande vrijmetselaarsloges tot één groote organisatie, de Grootloge van Lon den, die zich in zeer korten tijd over de geheele wereld verspreidde. Van een we reldorganisatie is nimmer en ook nu nog geen sprake geweest. In ieder land is de daar bestaande vrijmetselarij op zichzelf aangewezen. De Nederlandsche vrijmetse larij is volkomen onafhankelijk en krijgt geen bevelen, noch van Moskou, noch van Rome; ook als vrijmetselaren willen wij, naar het woord der Koningin „Ons zelf blijven". Aan internationalisme, zooals men ons dat toedicht, aldus spr., doen wij niet; even onjuist is het oordeel van sommigen, over enze houding ten aanzien van den gods dienst. Absoluut onjuist, dat wij vijandig daar tegenover zouden staan; wij laten ieder vrij om, zooals de vrijmetselaar Fre- derik de Groote zeide. „op zijn eigen wijze zalig te worden". Vrijmetselarij bestrijdt geen enkelen godsdienst en is van mee ning, dat eik mensch de vrijheid moet hebben zijn godsbegrip te vormen. Opge merkt wordt dat een groot aantal predi kanten, leden van kerkeraden tot de vrij metselarij behooren. Spreker behandelde verder de beginsel verklaring der Nederlandsche Orde, waar van allereerst de erkenning van de hooge waarde der menschelijke persoonlijkheid, waardoor vrijmetselarij in conflict komt met fascisme en nationaal-socialisme, voor wie de menschelijke persoonlijkheid niet de minste waarde heeft. Verder de gelijk heid in wezen van alle menschen, d.w.z. in elk mensch te zien den medemensch, den broeder en hem over alle maatschappelijke verschillen, als zoodanig te bejegenen. Dan nog de erkenning van het recht van den mensch om zelfstandig te zoeken naar waarheid, waaruit het conflict ontstaat met elke dogmatische en van de waarheid verzekerde groep. Na bespreking 'van de andere punten gaf de spreker na de pauze een schets van de loge. Wij smeden daar. aldus spr., geen plannen om altaar en troon omver te wer pen. evenmin is de Loge een politieke club. omdat er allerlei politieke gezindheid on der de leden te vinden is en de politiek absoluut in de Loge verboden is. Daarvoor moet men naar een kiesvereenigeing gaan. Het Loge-leven dient voor een veelzijdige en harmonische ontwikkeling van haar leden, die zulks door plechtige bijeenkom sten in den Tempel en door voordrachten en gedachtenwisseling pogen te bereiken. De Loge is geen geheim genootschap, want er is geen enkel geheim en geheimhouding onder duizenden personen is trouwens niet denkbaar. Er worden geen drie eeden ge zworen; het is een besloten gezelschap, waar uit den aard alleen iemand toegang krijgt, die lid ls, In de loge heerscht de geest van broederschap, echter in geeste lijken zin. Er wordt gekweekt een geest van verdraagzaamheid, d.w.z. voorname lijk een streven om te begrijpen, waarom een ander een afwijkend beginsel of mee ning is toegedaan. Vedraagzaam zijn, en toch de eigen waarde behouden. Vrijmetselarij is de geestesrichting, die de menschheid thans en meer dan ooit noodig heeft. Zij wil verdraagzaamheid en naastenliefde, zij spoort aan om op te zoe ken wat menschen en volken kan verbin den. tracht weg te nemen wat de geesten en de gemoederen verdeelt; zij beoogt de algemeene broederschap der menschen. ten einde met wegnemen van allerlei voor- oordeelen en over alle verschil van ras en nationaliteit de menschheid te maken tot een geestelijk geheel, dat het beste wat in den mensch te vinden is, tot uiting en werkelijkheid zal brengen in de mensche lijke samenleving. De vrijmetselarij beleeft evenals gods dienst en kerk den ongunst der tijden, maar levensbeschouwingen gegrond op den machtstaat, ras en bloed, zijn maar tijde lijke verschijningen in den eeuwenontwik kelingsgang der menschheid en bestemd om te verdwijnen. Godsdienst en vrijmetselarij zijn eeuwig heids-elementen; godsdienst als vaste grond der dingen, die wij hopen en het bewijs der dingen welke wij niet kunnen zien. Vrijmetselarij door haar vast vertrou wen in de werkelijkheid eener den mensch en de menschheid voortstuwende geeste lijke en zedelijke wereldorde en haar gees tesleven met zijn drieërlei kant van wijs- g:eerig denken, dichtend beelden en zede lijk willen. Na afloop der met groote overtuiging uitgesproken lezing, was er gelegenheid tot het stellen van mondelinge of schriftelijke vragen, waarvan door verscheidene aan wezigen werd gebruik gemaakt. De heer Faubel beantwoordde de vra genstellers. waarna de heer Slothouwer de bijeenkomst sloot onder dank aan den soreker voor zijn heldere uiteenzetting en aan het auditorium voor het aandachtig gehoor. NED. ROODE KRUIS, AFD. RIJNLAND. Ledenvergadering te Katwijk aan Zee. Deze vergadering werd gisteravond in Hotel du Rhin te Katwijk aan Zee gehou den. De voorzitter, prof, dr. G. O. E. Lig- nac uit Oegstgeest. sprak een hartelijk openingswoord. De secretaris, de heer J. H. de Bruyn las de notulen. Uit zijn jaarver slag stippen wij aan. dat de cursussen E. H. B. O. zich in blijvende belangstelling mogen verheugen; dat de transportcolonne zich heeft uitgebreid, de deelnemers een gascursus hebben gevolgd en practisch zijn geoefend in het werken met gasmas kers op; dat de Bloedtransfusiedienst uit stekend blijft functionneeren en de voet balwedstrijd ten bate van dien dienst een groot succes is geweest; dat de Roode Kruiscollecten 'n bevredigend verloop had den gelijk vorige jaren; dat de opleiding van helpsters Roode Kruis door de mede werking van het AcaoZiekenhuis te Lei den ook practisch mogelijk is geworden en dat het ledental weder aanmerkelijk voor uitgaat. De voorzitter bracht den secretaris dank voor zijn uitgebreid jaarverslag. Dat het ledental met meer dan 100 toegenomen is, is het gevolg van het werken van den ijverigen secretaris, wien daarvoor dank toekomt (applaus). De waam. penningm., de heer J, H. de Bruyn, bracht daarna zijn verslag uit. Na mens de kascommissie verklaarde de heer J. A. Collette alles punctueel in orde. De voorzitter deelde mede, dat de heer de Bruyn bij zijn secretariaat ook het pen ningmeesterschap op zich genomen had wegens het bedanken van dr. Bouman als penningmeester. Hij bracht dr. Bouman dank voor wat deze als zoodanig heeft ge daan. Hij dankte den heer de Bruyn voor zijn zorgvuldig beheer en déchargeerde hem daarvoor. Den heer Collette zeide hij dank voor zijn uitgebracht rapport. De begrooting werd in ontvangsten en uitga ven voor 1937 vastgesteld op f. 796.37; ba tig saldo eind 1937 f. 244.36. Op voorstel van den heer D. C. O. Boek hoven werd het geheele bestuur bij accla matie herkozen. De voorzitter bracht dank voor het in het bestuur gestelde vertrou wen. Het bestuur is nu als volgt samen gesteld- A. J. van Gerrevink, eere-voorzit- ter; prof. dr. G. O. E. Lignac. voorzitter: dr. H. J. M. Boonacker. vice-voorzitter; J. H. de Bruyn, secretaris-penningm.; be stuursleden mevr. Woldringh v. d. Hoop André de la Porte; mevr. Cl, Bosschieter TCCNEII^ NICUW/ LEIDSCHE SCHOUWBURG. DIE SUID-AFRIKAANSCHE STUDENTE VAN STELLENBOSCH. En hadde de liefde niet..,. Om de cultureele banden tusschen Zuid- Afrika en Nederland vaster aan te halen, is een gezelschap studenten van Stellen- bosch naar ons land gekomen. Op zich zelf is dit een zeer heuglijk feit, want zoodoen- oe krijgen wij immers de gelegenheid ken nis te maken met hetgeen daar onder een broedervolk leeft en groeit. Speciaal door de actie van het Algemeen Nederlandsch Verbond, afd. Leiden, is het gelukt, deze studenten ook in onze Sleu telstad te doen optreden en dank zij de samenwerking met een 7-tal andere ver- eenigingen was de schouwburg uitmuntend bezet met een publiek, dat volkomen toe gankelijk was voor het doel, dat aan deze tournée voorzit. Opgevoerd werd een drama: „En hadde de liefde nietbehandelend 'n thema' dat voor ons tooneel reeds lang versleten is; de botsing tusschen liefde en rauwe zakelijkheid. Hier wordt deze doorgevoerd tot het bittere einde: het door haar naar macht, rijkdom en eer jagenden echtge noot verwaarloosde vrouwtje sterft on der het gemis van liefde en vertroeteling. De opzet is naief eenvoudig en de uitwer king daaraan evenredig. Met veel gepraat en weinig actie. Doch zuiver Afrikaansch viel te beluisteren, en met genoegen is dit gevolgd. Jammer, dat het begin verloren ging door het gestommel van telaatkomers. Natuurlijk stond de opvoering het zijn immers allemaal studenten! in het teeken van het dilettantisme en daarom zien wij gaarne het doel als hoofdmotief der opvoering, niet de opvoering op zich zelve; al wist b.v. de vrouwelijke hoofdrol veel goeds te geven en viel er ook daar nevens nog te waardeeren. Wij volstaan met de verzekerine, dat met animo is ge speeld en met inzetting der beste krach ten, waarover men beschikte: het doel is ongetwijfeld bereikt en dat is hoofdzaak. Na afloop vertolkte prof. Holleman, in goed Afrikaansch hij is immers zelf af komstig uit Stellenboschmet een krans de waardeering voor deze geslaagde poging om beide broedervolken cultureel nader tot elkaar te brengen en de oude betrekkingen te bevestigen en uit te brei den. Hij wees op de „ontmoeting" van twee universiteitssteden, die in eigen land ieder een centrum van cultuur zijn en vooraan- staan, en voorts op het feit, dat nu eens de trek Noord-Zuid totdusver was het altijd Noord geweest dat gaf, terwijl Zuid ontving was afgewisseld door een trek Zuid-Noord, en hij hoopte op bestendiging De leider van het gezelschap, de heer Gericke, sprak een woord van dank, waar na staande de beide Volksliederen werden aangehoord of meegezongen. Gunning; mevr. H. van GerrevinkRa- mundt; mevr. G. LotsyLebret; dr. J. G. P. Bouman; leiders cursussen: mevr. dr. Hendra. Leemhuis; J. C. A. Cleveringa: G. J. Rijkmans; H. Bertel; J. Smit; adv. be stuurslid mr. dr. L. Sprey en de heer H. W. Grimbergen. Het volgende voorstel was den waam. penningmeester definitief te benoemen. De voorzitter merkte op, dat de vereeni- gmg van het secretariaat en het pen ningmeesterschap in de handen van den heer de Bruyn zóó effectief is geweest, dat hij voorstelde om zoolang de heer de Bruyn secretaris is, dezen toestand te bestendigen waarmee de vergadering aceoord ging. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heeren F. H. Sobels te Oegst geest, Jac. Kromhout te Rijnsburg en D. C. O. Boekhoven te Katwijk aan Zee. Tot afgevaardigden naar de algemeene verga dering te Groningen werden benoemd de 'oorzitter en de secretaris en tot plaats- verv. leden dr. H. J. M. Boonacker en dr. Hendr. Leemhuis. De voorzitter deed ten slotte mededeeling van de ingekomen stukken. De heer Bosschieter bracht hulde aan het afgetreden en weer herkozen be stuur, waarvoor de voorzitter bedankte. Na de rondvraag volgde sluiting door den voorzitter. BINNENLAND. Eet debat over de rijksbegrooting. (3e Blad). De „Hertog Hendrik" is vlot gekomen. (Binnenland-, 3e Blad). Dr. A. Loudon wordt gezant te Bem (Binnenland, 3e Blad). Het aantal faillissementen in 1936 kleiner dan in 1935. (Binnenland, 3e Blad). Onze betrekkingen met het buitenland. (Binnenland, 3e Blad). Het voorloopig verslag over het Verkeers- fonds. (4e Blad). Mr. Slotemaker, secretaris van het Ver bond van Ned. Werkgevers over „Sociale lasten ten koste van het Nederlandsche bedrijfsleven". (4e Blad). Dc samenstelling van het voorloopig Nederlandsch voetbal-elftal (Sport, 4e BI.), BUITENLAND. Het slot-communiqué der Balkan-Entente (Buitenland, le Blad). Geen wijziging in den strijd om Madrid (3e Blad). Het Engelsche Lagerhuis aanvaardt het defensie-ontwerp (Buitenland, le Blad). Overleden is de Russische volkscommis saris Ordsjonikidze (Buitenland, le Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. VER. VOOR CHR. GEZONDHEIDS- EN VAC ANTIEKOLONIES IN NEDERLAND. Jaarverslag van de afd. Leiden. Aan het jaarverslag van bovengenoemde afdeeling, samengesteld door me.i. E. C. de Lange is het volgende ontleend: De afdeeling Leiden zond in 1936 uit 60 kinderen (33 meisjes en 27 jongens) met 2124 verpleegdagen. Hiervan werd 1533 ver- pleegdagen bekostigd door de afdeeling. 225 door ouders van uitgezonden kinderen en 336 door verschillende fondsen, o.a. door door het Dse-fonds van de fabriek van de fa Clos en Leembrugge, door een fonds van de Zilverfabriek te Voorschoten, dooi de t.b.c.-vereeniging te Ter Aar door het tc. b fond- .Draagt Elkanders Larien" van het Chr. Nat. Vakverbond door het tbc. fonds van den Centr. bond van transport arbeiders. door een fonds van den bond van arbeiders in, heb bakkersbedrijf enz., door een fonds van den bond van fabrieks arbeiders en door de Coop. „Vooruit". Van dit 60-tal kinderen waren en 6 af komstig uit omliggende gemeenten, n.l. 4 kinderen uit Oegstgeest. 1 kind uit War mond en 1 kind uit Ter Aar. Subsidie voor uitgezonden kinderen werd ontvangen van de gemeenten Leiden en Oegstgeest. Het aantal uitgezonden kinderen in 1936 was grooter dan in vorige jaren, maar hét aantal aanvragen, waaraan door geldge brek niet kon worden voldaan, was ook veel grooter. De afdeeling hoopt in dit jaar in de eerste plaats deze kinderen uit te zenden. Daarmee is trouwens al een begin ge maakt. Want door de collecte. In October 1936 gehouden, meer opbracht dan geraamd was, konden niet alle kinderen, waarvoor toen door de afdeeling plaats werd aange vraagd. nog geplaatst worden in de winter- verpleging-1936. zoodat een 6-tal kinderen werd opgenomen in de Januari-groep in 1937. in het koloniehuis „Onze Woning" te Nunspeet Het resultaat der uitzendingen is over 't algemeen goed. Vooral na verloop van eenigen tijd is dikwijls een aanmerkelijke verbetering in den gezondheidstoestand van het uitgezonden kind op te merken. Het bestuur der afdeeling stelt steeds de medewerking, die ook in 1936 van alle kanten werd ondervonden, zeer op prijs. En het hoopt terwille van het zwakke kind, dat die medewerking in 1937 weder om niet zal ontbreken. Een nieuw jaar met nieuwe zorgen! Wie helpt mee om deze te verlichten? Een gift, een contributie, hoe klein ook, ls altijd welkom (secr. Witte Singel 65). In de samenstelling van het bestuur kwam geen wijziging. De ontvangsten bedroegen: saldo 1935 f.3840; bijdragen van ouders van uitgezon den kinderen f. 291.25; bijdragen uit fond sen f432.50'/:; giften, contributies, verjaar dagfonds. collecten f. 1270.37; prophylaxe- fonds f.115: diversen f. 129.96: subsidies f.615 75. De uitgaven waren: verpleeggelden 1936 f. 2372.45: kosten collecte, bonnenverkoop en verjaardagfonds f.93 31: vervoer, adver tenties, porti enz. f. 191.12; diversen f 32.67; saldo f. 203.69,

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1