iLasten op auto-verkeer zijn te hoog Ito Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 19 Februari 1937 Vierde Blad No. 23590 Ongerustheid over de liquiditeit van het Spoorwegfonds. /oorloopig verslag over het Verkeersfonds JCREMÉ Verschenen is het voorlooptg verslag iter het wetsontwerp tot vaststelling van ie begrooting van inkomsten en uitgaven iKi het verkeersfonds voor het dienstjaar |937. Hieraan is ontleend: Een der leden zou gaarne vernemen, ,oeveel het rijk sedert 1927 ten koste heeft jegd aan afkoop van tollen, alsook of '®egevens beschikbaar zijn, waaruit men n opmaken, hoeveel het automobiel- en Hoeveel het rljwielvcrkeer jaarlijks aan ilgelden opbrengt. Enkele leden betreurden, dat een rege ling tot coördinatie van het verkeer nog liet tot stand is gekomen, als gevolg waar- an de gelegenheid om bij deze begrooting ienaangaande met den minister van ge- ihten te wisselen, ontbreekt. Vele leden verklaarden, de lasten op het automobielverkeer gelegd, te hoog te achten. Ook hieraan is huns inziens de daling van het aantal vracht- en personenauto's hier te lande te wijten. Enkele leden bepleitten nogmaals, dat Idst naast de benzinebelasting een andere [heffing zou worden Ingevoerd, waarbij ook ruwe olie zou worden belast. Vele leden zouden de onderscheidene, op automobiel-verkeer drukkende, belas- igen gaarne vervangen zien door één, |iij het dan belangrijk verhoogde, benzine belasting, aangevuld met een heffing op niwe ohe. Vele leden brachten den minister hulde oor hetgeen hij tot stand heeft gebracht lier bevordering van de veiligheid van het erkeer op de wegen. I Een der leden zou gaarne vernemen, of bet de instelling van een rijksverkeersin- ifvctie wordt beoogd de stichting van een Eeuw orgaan voor het toezicht op het ];-rkeer op den weg. Zeer vele leden vestigden de aandacht het groote aantal verkeersongevallen oorzake van het gebruik, door chauf fers. van alcohol en op de groote moel- j/.heid, zulks te constateeren. Naar aan- Iding hiervan drongen zij aan op het pmen van wettelijke maatregelen tot kee- BDg van dat euvel. Een der leden bepleitte de totstand koming van bepalingen tot regeling van het verkeer van voetgangers, als ook dat aan wielrijders dwingend zou worden voorgeschreven, van duide lijk als zoodanig aangegeven rij wielpaden gebruik te maken, gelijk ook in andere landen is geschied. Een der leden stelde de vraag, waar om het instituut van voorrangswegen, met ingang van 1 November U. inge steld. nog geen uitvoering heeft er langd. Ten slotte achtte dit lid gewenscht, dat alle aanhoudingen op den weg uit sluitend zouden geschieden door per sonen ln uniform. Sommige leden verklaarden, den indruk te hebben ontvangen, dat de aanleg van de groote wegen niet in alle opzichten be hoorlijk is georganiseerd. Naar aanleiding hiervan wezen zij als voorbeeld op den weg 's-Gravenhage Utrecht. Sommige leden stelden de vraag, of in derdaad, gelijk verluidt, aan de provin ciale besturen is verzocht, zooveel moge lijk van klinkers gebruik te maken te hun nent, zoo ja, dan keurden deze leden zulks af, ook omdat klinkerwegen ongemeen kostbaar zijn wat onderhoud betreft. Vele leden zagen de indiening van een wetsontwerp tot verbetering van tertiaire wegen met belangstelling tegemoet. Gaarne zou men vernemen, wanneer de voltooiing van de nieuwe brug bij Dor drecht tegemoet kan worden gezien en of het bericht juist is, dat te Geldermalsen een nieuwe brug zal worden geslagen. Verscheidene leden betoogden, dat het nadeelige saldo van het spoorwegbedrijf ten vorigen jare niet juist is berekend, doordat de bijdragen aan de vernieuwings rekeningen voor gebouwen en kunstwer- Rheumatische pijn in alle gewrichten. Gezondheid thans geheel hersteld. „Ik had rheumatische pijnen in elk ge wricht. Dit duurde zoo 13 weken. Toen raadde men mij om Krusohen Salts eens te probeeren en voordat ik mijn tweede flacon op had, was ik reeds in staat om mijn dagelijksche gewone plichten te ver vullen. Krusohen Salts heeft mij abso luut van de pijn afgeholpen." Mevr. I. D. Rheumatische toestanden zijn meestal een gevolg van een ophooping van urine zuur in het lichaam. Kruschen Salts heeft de kracht om het gevaarlijke urinezuur, dat zich vastzet en ondragelijke pijnen veroorzaakt, op te lossen en langs de natuurlijke kanalen uit het lichaam te verwijderen. De „dagelijksche dosis" Kru schen zal Uw lichaam voor goed vrij houden van alle kwaadaardige afvalstof fen. Krusohen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f. 0.40, f. 0.75 en f. 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Mij., Amsterdam, voorkomt. 6736 (Ingez. Med.) ken f. 4.700.000 lager zijn gesteld dan tech nisch en wettelijk verplicht was, zoodat men slechts op papier een betere uitkomst over 1935 heeft verkregen dan over 1934 het geval is geweest. Deze leden duchtten, dat ook het bedrag, waarop thans het verlies is geraamd, te weten 1.31.700.000 te laag is gesteld. Eenige van de hier aan het woord zijnde leden waren van oordeel, dat de leiding van het spoorwegbedrijf zich te weinig voegt naar de gewijzigde tijdsomstandig heden. hetgeen huns Inziens vooral tot, uiting komt bij de tarievenpolitiek, als ge volg waarvan het publiek steeds meer de voorkeur gaat geven aan vervoer per auto mobiel boven vervoer per spoor. Eenige leden verklaarden te hebben ver nomen, dat de algemeene transport-onder neming zich o.a. te Utrecht, is gaan toe leggen op de uitoefening van het garage bedrijf, namelijk door handel in benzine en oliën, levering van onderdeelen en banden van automobielen, uitvoering van allerlei reparaties voor particulieren, stal ling en onderhoud van rijtuigen e.d. Gevraagd werd, of dat bericht juist is. Zoo ja, dan laakten de hier aan het woord zijnde leden, dat aldus de A.T.O. toch reeds in uiterst moeilijke omstandigheden ver- keerende particuliere automobielbedrijf onduldbare concurrentie aandoet. Enkele leden drongen aan op het aan brengen van bekleede zittingen in de rij- tuige derde klasse. Zij achtten dit ge wenscht met het oog op de concurrentie van de zijde der autobusondernemers. Gaarne zouden de hier aan het woord zijnde leden voorts vernemen, of het in aanbouw zijnde nieuwe gestroomlijnde ma terieel even sterk en veilig zal zijn ais het oude. Met onverdeelde instemming had men .kennis genomen van 'sministers mededee- lingen omtrent den aankoop van lnlandsch hout voor spoorwegmaterieel. Gevraagd werd, hoe vaak en met hoe groote tusschenperloden de keuring en de herkeuringen van machinisten geschieden. Het had ae aandacht getrokken, dat de treinbestuurder, aan wiens schuld het groote spoorwegongeval hij Woerden te wijten is geweest en die deswege ook is veroordeeld, kort nadien is afgekeurd op grond van onvoldoende gezichtssterkte. Nogmaals werd aangedrongen op ver korting van den diensttijd van het spoor wegpersoneel. Eenige leden betoogden, dat in de kringen van belanghebbenden te recht ongerustheid heerscht over de liqui diteit van het spoorwegpensioenfonds. Zij brachten in herinnering, dat ge lijk reeds lang bekend is bedoeld fonds een wiskundig tekort ten be drage van f. 350 millioen vertoont en dat van het kapitaal van f. 181'/> mil lioen niet minder dan f. 158 millioen in deposito bij de beide spoorwegmaat schappijen berusten, terwijl voorts is gebleken, dat de uitgaven van dat fonds de inkomsten in 1935 met ruim f. 3'/i millioen hebben overschreden. Sommige leden achtten het ernstiger dat blijkbaar niet noodig wordt geoordeeld met het oog daarop maatregelen te nemen of aan dienaangaande genomen maatregelen uitvoering te geven. Zij laakten, dat maatregelen, indertijd genomen op grond van een berekening van desktmdige zijde, door het rijk niet worden nageleefd, nu het bedrijf niet er toe in staat is, in de hoop blijkbaar, dat nadere berekening het aanvankelijk pes simisme zal logenstraffen. Redelijk zou VOOR ZATERDAG 26 FEBRUARI. Hilversum 1, 1875 M. VARA-uitzen- ding 10.0010.20 voorm. en 7.30—8.00: VPRO 8.00:: Gr.pl. 10.00: Morgenwij ding - 10.20: Gr.pl. 12.00—1.45 en 2.00: Gr.pl 2.30: „Op naar machtsvorming", causerie 2.40: „Filmland" 3.15: Schaakpraatje 3.35: R'damsch Philh. I orkest mmv solisten 4.30: Esperanto- uitzending 4.50: Vervolg concert 5.40: Literaire causerie 6.00: Orgelspel mmv. solist 6.30: „De Wielewaal" en toespraak 7.00: Friesche uitzending 7.30: Bijbel- vertellingen 8.00: Herh S.O.S.-berich- 'ten 8.03 Berichten A.N.P.. VARA-Varia 8.15: „The Twinkling Three" 8.35: Declamatie 9.00: VARA-Maandrevue 9.30: „The Broadway-Serenaders" 9.40: Toespraak 9.50: Vervolg van 9.30 10.00: Berichten A.N.P. 10.05: VARA- Orkest 11.00: Berichten 11.05: De Ramblers 11.3012.00: Gr.pl. Hilversum II, 301 M. KRO-uitzending 8.00—9.15 en 10.00: Gr.pl. 11.30: Godsd. half uur 12.00: Berichten 12.15: KRO-orkest en gr.pl. 2.00: Voor de jeugd 2.30: KRO-Melodisten 3.00: een weldaad \/nor Uw hmd 6727 Doos 20d (lngez. Med.j huns inziens zijn geweest, indien men de wet was nagekomen, zoolang een nieuwe berekening geen aanleiding gaf tot her ziening van de bestaande regeling. Weder andere leden waren van oordeel, dat de klachten omtrent den flnancieelen ioestand van het spoorwegbedrijf in het algemeen en van het daaraan verbonden pensioenfonds in het bijzonder voorname lijk haar grond vinden in de flnancieele politiek der regeering, zooveel mogelijk iasten te verschuiven naar de toekomst. Algemeen werd geconstateerd, dat de uitvoering van het rijkswegenplan gesta dig vordert en ln vlot tempo geschiedt. Daarvoor werd den minister hulde ge bracht. Een der leden stelde de vraag, of de mi nister bereid is maatregelen te nemen met het oog op de moeilijkheid, welke de krui sing van den rijksweg No. 1 van Amster dam naar Laren iNH.) met den weg Hil versumLaren (N.HJ voor het verkeer op levert. Hetzelfde lid achtte den ingang van het vliegveld Ypenburg aan den verkeersweg 's-GravenhageDelft niet Juist geplaatst. Algemeen zou men het op prijs stellen, indien spoed werd betracht met den aan leg van den weg tusschen 's-Gravenhage en Utrecht. Vele leden betreurden, dat op deze be grooting geen gelden zijn gebracht voor den eigenlijken aanleg van den ontworpen rijksweg tusschen Tilburg en Eindhoven. Kinderuur 4.05: Vervolg KRO-Melodl^ ten en gr.pl. 5.30: Gr.pl. 5.45; KRO- Nachtegaaltjes 6.15: Gr.pl. 6.20: Journ. weekoverzicht 6.45: Gr.pl. 7.00 Berichten 7.15: Kath. R.V.U. 7.35: Ac- tueele aetherflitsen 8.00: Berichten A. N. P. Mededeelingen 8.10: Overpeinzing met muzlk. omlijsting 8.30: KRO-or kest mmv. soliste 9.00: Gr.pl. 9.15: KRO-orkest 10.00: Declamatie met mu- zik. omlijsting 10.30: Berichten A.N.P. 10.40: Sportoverzicht 10.5512.00: Gr.pl. Dioitwich, 1500 M. 11.05: Kookpraa- tje 11.20: Orgelspel 1150: Het Wil- ioughby strijkkwartet 12.50: Gr.pl. I.20: Het Commodore Grand-orkest 2.20 Gr.pl. 2.50: 1ste acte „Aida" 3.35: Gr.pl. 4.20: Declamatie 4.40: BBC- Schotsch orkest 5.35: BBC-Dansorkest 6.20: Berichten 6.35: Sportnieuws 0.50: Welsch intermezzo 7.05: BBC-or- kest 7.50: Radio-journaal 8.20: Va riété 9.20: Berichten 9.40: BBC-Har- monieorkest 10.20: Zangvoordracht 10.40: BBC-Theaterorkest mmv. solisten 11.35: Grosvenor-House-Dansorkest II.50: Berichten 12.00—12.20: Vervolg Dansmuziek. Radio Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20: Gr.pl. 9.50: Orkestconcert 11.50: Gr.- pl. 1.35: Zang 1.50: Gr.pi. 3.20: Zang 3.35: Gr.pl. 5.50: Visciano- dansorkest 8.20: Duo-concert 9.05: Nat. Orkest. Keulen, 456 M. 5.50: Omroepklein- orkest en solisten 7.50: Blaasconcert 11.50: Omroepkleinorkest 1.35: Gr.pl. 3.20: Westduitsch Kamerorkest en solis ten 5.25: Omroepkwintet en solisten 7 30: Vroolijk programma 9.5011.20: Omroepdansorkest en -schrammel-en- semblc. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Gr.pl. 12.50Omroeporkest 1.30: Kleinorkest 1.50: Gr.pl. 3.20.- Schu- bert-concert 4.50: Gr.pl. 5.20: Klein orkest 6.20 en 6.50: Gr.pi. 7.20: Zang - 8.20: Omroeporkest 10.30: Gr.pl. 11.3512.20: Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20: Gr.pi. 12.50: Kleinorkest 1.30: Omroeporkest 1.50: Gr.pi. 2.23 Ed. Loiseau's orkest 3.20: Zang 3.35: Ed. Loiseau's orkest 4.35: Piano-voor dracht 5.05: Zangvoordracht 5.35: Gr.pi. 6.35: Kleinorkest 8.20: Omroep- symphonie-orkest en soliste 10.30: Om- roepdansdansorkest 11.2012.20: Gr.pi. Deutschlandsender. 1571 M. 7.30: Gevar. progTamma 9.20: Berichten S.40: Sportreportage 10.05: Weerbericht 10.2011.20: Dansmuziek uit München. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Zaterdag 20 Februari. Ie programma: lederen dag van 824 uur: AVRO, VARA, enz, 2e programma: lederen dag van 824 uur: KRO. NCRV. enz. 3e programma: 8.00: Keulen 9.50: Parijs Radio 13.05: Brussel VI. 13.35: Ktulen 14.35: Brussel Fr. 15.20: Keu len 17.20: Brussel VI. 18.35: Brussel Fr. Pl.m. 19.30: Keulen 21.20: Boe dapest of div. 23.25: Brussel Fr. 4e programma: 8.00: Brussel VI. 10.35 London Reg. 11.20: Droitwich 16.20: London Reg. 16.50: Droitwich 18.20: Diversen 18.50: Parijs Radio 19.05: Droitwich 22.45: London Reg. Wijzigingen voorbehouden. Sybiile Schmitz, Karl Luawig Diehl. Onze landgenoot Johan Heesters speelt I w, Wek in de Oostenrijksche film „De uï1Eaars va" den Keizer", onder den 'Kwamen regisseur Karl Hartl, die ook 1 antwoordt niet", „Goud" en „So I ^?ele eine Liebe" verfilmde. Sybille Vn"tUz en Carl Ludwig Diehl vervullen I rteofdrollen in deze spannende en on- .'houdende film; men ziet hen hier bei- «n vereenigd. Jack Holt, den bioscoopbezoeker wèlbe- kend als „mannelijk held" op het witte doek, is deze week in de film „Crash Do novan" (Het corps der waaghalzen", een emotioneele en sensationeele „thriller" van den eersten rang, waarin de grootste waaghalzerijen op de motorfiets gepres teerd worden: achtervolgingen, strijd en uiteindelijk de gevangenneming, die zoo veel Inspanning heeft gekost. De avonturen en de methoden van de Amerikaansche Staatspolitie worden er uitvoerig in ge schetst. In een groote afwisseling voeren de hier behandelde gebeurtenissen naar een enorme climax! Jack Holt en zijn trawan ten op hun best! GLADYS' NIEUWE FILM. Paramount heeft Gladys Swarthout, die in de jubileumfilm „Champagne Wals" speelde, opnieuw voor een jaar gecontrac teerd. Zij zal dan twee films maken; de maatschappij heeft optie voor een derde. Haar eerste film zal waarschijnlijk zijn „The live and loves of Victor Herbert", waarvan Benjamin Glazer op het oogen- blik de productie voorbereidt. CAMERA'S IN DE JUNGLE. Een nieuwe wildernisfilm. „De Jungle Prinses". De dood van den ontdekkingsreiziger- cameraman Martin Johnson heeft de aan dacht weer eens op de jungle gevestigd met name op de jungle, bekeken door het oog van de camera. Het oerwoud door het camera-oog! Wat een wereld van onbekende en ongewone dingen! Dingen, die de groote „men" kent door boeken en tijdschrift-artikelen die men dus slechts kent van „hooren-zeggen" maar niet van zien. En dingen, die door de film in levenden lijve voor ons gebracht worden. Het is de groote verdienste van Johnson geweest, de „beschaafde wereld" in contact gebracht te hebben met een wereld, die naar zijn zeggen veiliger is dan de straten van New-York of Buenos Aires Johnson's films waren evenwel in hoofd zaak „wetenschappelijk". In eenige ervan monteerde hij zijn opnamen tot een ver haal, maar de opzet bleef, een kijk te geven in de wondere wereld van het oer woud met zijn twee- en viervoetige be woners. Dit feit heeft de markt voor Johnson's film aanzienlijk beperkt. Het publiek en de „story". De maatschappijen moeten, waar het jungle-films betreft, een bastaard-product leveren. Het publiek is lang niet afkeerig van jungle-films het is zeer gevoelig voor de romantiek van de wereld van lianen en apen, van moerassen en tijgers. Maar het publiek en daarvoor is het het publiek! wil een „story". Het ver haal, nietwaar? het verhaal! Er moet iets gebeuren, er moet een conflict tusschen blanken en zwarten zijn, of een romanti sche historie, die het „doet" in de even romantische entourage van de jungle. In den loop dei- jaren hebben de film producenten de vraag van het publiek be antwoord met films, waarin alle ingrediën ten gemengd waren om een smakelijke oer woud-cocktail te bereiden. Wij mogen in dit verband slechts herinneren aan de „Tarzan"-serie en aan een rolprent als „Koning der Wildernis". De Paramount heeft thans weer een jungle-film gemaakt, die in haar soort aan hooge eischen voldoet. William Thiele re gisseerde deze rolprent, die „De Jungle Prinses" heet en waarin op aardige wijze de beide zoo juist genoemde elementen dooreengemengd zijn. Het is aan geen twijfel onderhevig, of de buitengewone opnamen van groote kud den olifanten, van tijgers-in-natuurstaat en die van een apen-invasie in een Ma- leisch dorp zullen indruk op het publiek maken. En dan is er een hoofdvertolkster, een nieuwe ontdekking van Paramount, die als geboren Is voor dit genre rol. Een vrouw Het behandelt een episode uit het leven van den ouden, gevierden tooneelspeler Mitterer, die op het hoogtepunt van zijn roem staat en tot nu toe slechts voor zijn kunst heeft geleefd. Deze groote Faust- vertolker maakt dan kennis met een een voudig meisje, staat op het punt alles voor haar op te offeren, maar ontdekt ge- lukkig nog bijtijds dat haar liefde naar een jong acteur uitgaat. Dit is voor hem een ontzettende slag. De gebeurtenissen, die zich dan tusschen den ouden en den jongen acteur afspelen op het tooneel van het nachtstille Burgtheater, brengen den eerste weer terug naar de planken en den ander tot de overtuiging dat roem en eer, die hij door middel van protectie had wil len verwerven, „verdiend" moeten worden. Nog nimmer zag men daarna de acteur Mitterer met zoo'n gevoel en overtuiging de slotscène van het eerste bedrijf uit Goethe's Faust spelen. Dorothy Lamour en Ray MiUand in „De Jungle Prinses". van exotische schoonheid en met de on ontkoombare charme van de natuur- mensch: Dorothy Lamour. Wij zien verder een groot acteur: Akim Tamiroff, de man, die na zijn spel in „Chineesch Goud", waar hij de rol van generaal Yang ver tolkte, met één slag in de rijen der be- kende acteurs geplaatst werd. De andere rollen zijn in har.den van Ray Milland. Lynne Overman, Molly Lamont en Hugh Buckler, terwijl er tenslotte drie „inlan ders" leidende rollen spelen, nj. de jon gen Mala, de tijger Llmau en de aap Bogo. „BURGTHEATER" VAN WILLI FORST. De acteur Willy Forst, heeft zijn naam als regisseur tot in alle hoeken der wereld gevestigd. Geen wonder: zijn kunstzinnige natuur gepaard gaande aan een origineele visie maakten ook zijn film „Burgtheater", waarin een keur van artisten optreedt, tot een triomf. Als speelfilm behoort, deze tot de besten, die ln lang geproduceerd zijn. Het verhaal speelt zich af in het be roemde Weensche Burgtheater, dat door Willi Forst gemaakt is tot een inspireerend onderdeel, met evenveel handeling en le ven, als de spelers van vleesch en bloed. Willi Forst heeft in deze film, die vol gevoelige humor is en die opgedragen werd aan het eeuwig jonge tooneel, zijn regis seurscapaciteiten breed ontplooid, zoodat zij een gebeurtenis op filmgebied genoemd mag worden. De beroemde acteur Werner Kraus speelt de rol van Mitterer, Hortense Raby ontroert door de gave vertolking der meisjesrol. Tot de andere optredenden be- hooren Willy Eichberger als de jonge nog onbekende acteur Josef Rainer, Olga Tschechowa en Hans Moser. Hierboven Willy Eichberger en Hortense Raby in een der scènes.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13