STADSMEUWS Verwey's „Vondel" in één deel WOENSDAG 17 FEBRUARI 1937 No. 23588 Overstroomingsramp teistert Mozambique HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Albert Verwey voor zijn uitgave gehuldigd Tweeduizend inboorlingen verdronken Groote schade H.M. de Koningin in Oostenrijk Haar verblijf met vijf d zes dagen verlengd. Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Hr. Ms. „Hertog Hendrik,, aan den grond geraakt LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D elsCper regel voor advertenties «lt Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk jager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden. f.2.35 per week f. O.lï Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -p portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.t Prof. Albert Verwey. Gisteren ls de door prof. Albert Verwey temrgde Vondel-uitgave in één deel ten doop gehouden ten huize van een der Am- slerdamsche firmanten der uitgeverij H. J. W. Becht. die daartoe behalve prof Ver- den burgemeester, den heer W. de Viugt, den wethouder voor de kunstzaken, den heer E. Boekman, en eenige Vondel vrienden, die tot de uitgave aangemoedigd hebben of er op eenigerlei wijze aan heb ben medegewerkt, aan de lunch vereenigd had. Het doel van deze bijeenkomst was in de allereerste plaats prof. Verwey hulde ie brengen voor zijn werkzaamheid. Nadat de heer A. Becht zijn gasten wel kom had geheeten en in korte trekken geschetst had hoe de uitgave tot stand gekomen was, overhandigde hij prof. Ver ity en den burgemeester elk een deel van de uitgave in fraaien wit-perkamen- ten band. Burgemeester de Vlugt herinnerde er in een beknopte en geestige toespraak aan, oat Vondel altijd in een zeer prettige ver houding tot de burgemeesteren van zijn stad had gestaan. Hij wilde evenwel nu niet over Vondel spreken maar over den Vondelkenner, prof. Verwey. en bracht de zen hulde voor zijn groote en zeldzaam vitale werkzaamheid, waarvan deze uit gave wederom blijk gegeven heeft. De heer H. W. J. Becht. herinnerde aan de offervaardigheid van mevr. Verwey, die haar man gedurende zoo langen tijd aan de ingespannen Vondel-studie had moeten afstaan, en memoreerde ook het aandeel dat de heer L. Gans aan deze uit gave heeft gehad. Van hem is het denk- oceld deze uitgave te ondernemen, uitge gaan en hij heeft door het samenstellen van het register, tot de voltooiing medege werkt Daarna vroeg wethouder E Boekman, als voorzitter van het Amsterdamsche Vondel-comité, het woord. In de jongste bijeenkomst van het comité is het denk beeld geopperd een gelegenheidsgedicht in het licht te geven, waarin Vondel als Am sterdammer wordt herdacht, en die leden van het comité waren unaniem de over tuiging toegedaan dat alleen Albert Ver wey voor het schrijven van dit herden kingsgedicht in aanmerking zou kunnen komen. Ik heb Albert Verwey dezer dagen deze uitnoodiging overgebracht aldus de heer Boekman en ik heb zooeven de toezegging ontvangen dat hij dit gedicht schrijven zal. De bedoeling is, dat dit ge legenheidsgedicht zoo mogelijk op de scho len verspreid zal worden. Na deze mededeeling, die met applaus werd begroet, werd nog het woord gevoerd door prof. M. A. Donkersloot en door prof. P. N, van Eyck. Prof. Donkersloot noem de deze uitgave een drievoudige hulde aan Vondel zelf, aan Amsterdam en aan Ver wey, namen die zoo nauw bijeen hooren als de drie grachten die de kern van deze stad omsluiten. Verwey heeft met deze uit gave, die Vondel dichter bij het Neder- landsche volk brengt een groot werk. dat van offervaardigheid getuigt tot stand ge- Dracht. Prof. van Eyck gaf een beknopt overzicht van Verwey's vroegere Vondel publicaties, thans door deze uitgave, die vooral van groote persoonlijke beteekenis is. door Verwey zelf bekroond. Tenslotte sprak Albert Verwey een woord van dank voor de hem gebrachte hulde, die hij gaarne aanvaardde, maar niet als een hulde aan hem zelf. maar aan Vondel. Hij schetste in groote lijnen de ontwikke ling van zijn Vondelstudie en erkende, dat hij zich van jongs af buitengewoon tot Yondel's poëzie aangetrokken had gevoeld Want, besloot hij. er is in Vondel's vers iets dat ik voor mijzelf graag hebben zoueen kracht en een zachtheid in een zeer schoo- ne harmonische verhouding. Door die klacht en die zachtheid van Vondel ben ik levenslang bekoord. VERGADERING VAN SCHOENMAKERS. De enquête naar dc toestanden in het bedrijf. In een der zalen van het perceel Hooge- loerd 82a, werd gisteravond een openbare Rrgadering belegd voor de georganiseerde M ongeorganiseerde schoenmakers. Deze 'ergadering, welke onder leiding stond van den heer A. H. v. d. Staay. voorzitter van «Nieuw Leven", was geheel gewijd aan de enquête, die op het oogenblik naar de toe standen in het schoenmakersbedrijf wordt Ingesteld. In zijn openingswoord heette de voorz. speciaal welkom den heer Bergers, secr. van den R K Bond, den heer Donker, voorz. van den Algemeenen Bond en de besturen van de vereenigingen „Door Vriendschap Ver- do.iden" en „Rijnstreek", welke laatste or ganisatie speciaai dank werd gebracht voor de verleende medewerking. Hierna nam de heer Donker, voorz. van den Bond van Schoenwinkeliers en Schoen- TOakerspatroons, het woord. Spr. begon met wijzen op de buitengewoon slechte toe- banden in het schoenmakersbedrijf. Toen de centrale werd opgeheven, werd de z.g. eontactcommissie benoemd. Deze commissie, 'aarvan spr. voorzitter is, doet alle moge- We moeite, om de misstanden die in het •as heerschen. en waarvan de oneerlijke eoncurrentie wel een van de grootste is, on- er de aandacht der autoriteiten te brengen. Bij deze pogingen is echter al spoedig ge- "csen, dat aan het vaststellen van een mi sprijs niet te denken viel. Toen dit dus «'""•gelijk bleek, werd voorgesteld het aan- ■dddlgen van afbraakprijzen te verbieden. Kaag, die deze kwestie behandelde dat h re8eerinS' was echter van meening, het meerendeel der schoenmakers van sSJ raaatregel me* gediend zou zijn. Hij "•'de als voorwaarde de afkondiging van en'«Ver *let instellen van een enquête Na v ?ndel"™ek naar de prijsverhoudingen, .el moeilijkheden te hebben overwon- r 's tenslotte verkregen, dat het onder door ïaar de PrUzen zal worden ingesteld s„0 ambtenaren van den Rijksvoorlich- 'n mui terwijl het economisch instituut jjl j ddraeek naar den algemeenen toestand Achtereenvolgens behandelde de heer Donker tenslotte de vier vragen, welke aan eiken schoenmaker zullen worden voorge legd. Door den heer Bergers werd gewezen op de noodzakelijkheid, dat alle schoenmakers, ook de ongeorganiseerden, aan dit werk hun medewerking verleenen. De heer v. d. Staay richtte een woord van dank tot de beide sprekers. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen en werd een commissie benoemd, die zich zal belasten met de ver spreiding der enquête-formulieren. De belangstelling voor deze vergadering was vrij groot. MILITARIA. Mozambique (Portugeesch Oost-Afrika) is door een ontzaglijke ramp geteisterd. Tengevolge van den geweldigen regenval zijn de rivieren Incomati en Umbeluzi in korten tijd zoodanig gezwol len, dat zij met groote kracht buiten haar oevers traden en over stroomingen veroorzaakten, waarbij naar schatting niet minder dan tweeduizend inboorlingen om het leven zijn gekomen Ononderbroken stroomden gedurende vijf volle dagen de water massa's in eindelooze hoeveelheden neer. Lorenzo Marquez, de hoofdstad van Mozambique, is volkomen geïsoleerd. De spoorw.-verbindingen zijn verbroken en de telegr.-verbindingen zijn onbruikbaar geworden. Alleen langs draadloozen weg heeft men enkele korte berichten omtrent de catastrophe naar de buitenwereld kunnen seinen. Vliegtuigen hebben het noodweer getrotseerd en hebben over het zwaar getroffen gebied een vlucht ondernomen. De inzittenden vertellen, dat de schade enorm groot is. Volgens de tot dusverre beschikbare gegevens raamt men de schade op ongeveer één miilioen pond sterling. De tweede ploeg der lichting 1936 van het bereden gedeelte van het 6de regiment veldartillerie alhier, bestemd voor den dienst als treinsoldaat bij de treinafdeeling der Iste artilleriebrigade en bij die trein afdeeling. onder de wapenen, zal 29 Mei met groot verlof vertrekken. Eerste-luitenant J. Holtrust van het 13e reg. infanterie te Maastricht, is overge plaatst bij het 4de regiment van dit wapen hier ter stede. De reserve 2de luitenant J. Strietman van het 4de regiment infanterie is be- noemd tot reserve-lste luitenant. De reserve 2de luitenants J. R. Luth en J. J. A. Blekkingh. beiden van 6e R.V.A i alhier zijn benoemd tot reserve 1ste luite- nants. Op 24 Februari a.s. zullen de navolgende reserve-officieren van het 6de Regiment Veld-Artillerie alhier worden beëedigd: v. Eendenburg, Fransz., Kramer, Otto, Teilegen en Werker. De beëediging heeft plaats op de Maal drift. De muziek van het 6e R.V.A. zal er bij tegenwoordig zijn. Gelijk reeds gemeld, hebben H.K.H. prinses Juliana en Z.K.H. prins Bern- hard hun intrek genomen in het kas teel Mittersill, bij Zeil am See, waar zij gisteravond om 10 uur zijn aan gekomen. Ter eere van de hooge gasten had men het slot met een aantal schijnwerpers in een feestelij- ken lichtgloed gezet, zoodat reeds op een afstand van verscheidene kilo meters het in een blanken schijn badende kasteel duidelijk zichtbaar was in het omringende nachtelijke duister der bergen. Het kasteel „Mittersill" wordt regel matig bewoond door personen uit de allereerste kringen en ook thans be vinden zich verscheidene voorname gasten, o.a. prins Luitpold van Beie ren, prins Windischgraetz, prins Schwarzenberg, prins en prinses Auersperg, baron Rotschild, alsmede een aantal vooraanstaande Engel- schen en Amerikanen in het kasteel. Een der gasten, graaf Czernin, begroette het prinselijk paar bij aan komst op het slot. Wat de plannen van H.K.H. prinses Juliana en Z.K.H. prins Bernhard be treft, is vanmorgen medegedeeld, dat de dag van vandaag geheel besteed zal worden aan uitrusten van de ver moeienissen der laatste dagen. Prins Aschwin, de broeder van prins Bernhard, wordt in den loop van deze week op het kasteel ver wacht. Omtrent de plannen van H.M. de Koningin werd ons medegedeeld, dat zij het voornemen heeft morgen naar „Mittersill" te komen en een zoo danige wijziging in Haar reisplan te brengen, dat zij niet, zooals oorspron kelijk vastgesteld was, reeds morgen naar Nederland zal terugkeeren, maar nog ongeveer vijf of zes dagen in Oostenrijk zal blijven, in gezel schap van het prinselijk paar. HULDIGING VAN DEN AGENT C. WIJNNOBEL. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum in gemeentedienst. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen Wis- en Natuurkunde, letter L. de heer F. C. Bedaux (Wassenaar) en mej. J. J. C. v. Weel (Den Haag); idem letter, F de heer W. J. C. van Beuzekom (.Leiden). De heer Wijnnobel. Gisteren herdacht de agent van politie C Wijnnobel. werkzaam bij de brandweer, den dag. waarop hij voor 25 jaar in ge meentedienst trad. 'Nadat, de jubilaris in de morgenuren door den commissaris van politie was ont vangen en gelukgewenscht. had des mid dags in de groote theoriezaal de huldiging door het korps plaats, waarbij de hoofd inspecteur en vele inspecteurs, hoofdagen ten en agenten tegenwoordig waren. Toen de jubilaris met zijn familie de zaal binnenkwam, blies het Politiemuziek- gezelschap onder leiding van den heer M. Bolderdijk. een pittigen marsen. Namens het jubileumfonds werd het woord gevoerd door den heer J. Zwart, die zeide vernomen te hebben, dat de jubilaris zich tegenover zijn collega's steeds een goed kameraad heeft betoond. Uit eigen ervaring kon spr. dit moeilijk beoordeelen, aangezien de collegiale banden nog slechts dateeren vanaf het moment der samen voeging van politie en brandweer. Nu hij ook is opgenomen in het politiekorps, waar goede kameraadschap geldt als een van de hoogste deugden en wederkeerig vertrou wen een eerste noodzakelijkheid Ls voor een goede dienstvervulling, hoopt spr. dat de jubilaris zich zal weten aan te passen en de informaties, welke spr. hebben be reikt over zijn verhouding tot ae vroegere collega's, vormen daarvoor een goeden waarborg. Onder aanbieding van hartelijke gelukwenschen, overhandigde spr. tevens namens het geheele korps een armband horloge, waarvan de eigenschappen ..schok vrij en waterproof", vooral voor een brand weerman van belang zijr.. De inspecteur van de brandweer, de heer W. A. Couzy. zeide Wijnnobel in de afge- loopen maanden te hebben leeren kennen als een ijverig en plichtsgetrouw werker, BINNENLAND. Itet prinselijk paar te Zei1 am See aange komen; H.M. de Koningin zal nog 5a0 dagen in Oostenrijk blijven (Binnen land, 3de Blad en 1ste Blad). De korting op Indische pensioenen door de Tweede Kamer goedgekeurd (3e Blad). Waar zit het goud van „De Lutine"? (3de Blad). Algcmeene vergadering der Staatk. Geref. Partij; rede van ds. Kersten (3e Blad). Felle critiek op de crisis-varkens-centrale (Binnenland, 3de Blad). Steiger met zes arbeiders te Den Haag neergestort; één doode en 5 gewonden (3de Blad). BUITENLAND. Weer een stap verder inzake het vraag stuk der niet-inmenging in Spanje. (Buitenland, 2de Blad). Baldwin oordeelt den tijd niet rijp voor een economische wereldconferentie. (Buitenland, 2de Blad). Verschenen is het Engelsche witboek over de uitbreiding der defensie (Buiten land, 2de Blad». - -Tl.' Roosevelt over steun aan den Amerikaan- schen landbouw (Buitenland 2de Blad) In Japan dreigen nieuwe moeilijkheden. (Buitenland, 2de Blad). Ernstige overstroomingen in Portugeesch Oost-Afrika. 2000 dooden en groote schade (1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Het opleidingsschip Hr. Ms. „Her tog Hendrik" is op een oefentocht in de Middellandsche Zee hedennacht door krabben (d. w. z. het herhaalde lijk losraken en wegtrekken) van het anker, gedeeltelijk aan den grond geraakt aan de oostzijde van Delos Harbour in de Cycladen (Zuid-Oost- Griekenland). Er is geen onmiddellijk gevaar. Sleepboothulp uit Athene wordt af gewacht. die er niet naar streeft zich op den voor grond te dringen. Spr. koestert dan ook goede hoop, dat het vertrouwen, hetwelk de commissaris in hem stelde door hem in het politiekorps op te nemen, niet zal worden beschaamd en wenscht hem tenslotte toe. dat deze overgang het beginpunt moge zijn van een prettiger! en nog langdurigen werkkring. De jubilaris dankte voor de in woord en beschenk betoonde sympathie, zoomede voor de muzikale hulde hem door den heer Bolderdijk en de zijnen bereid. TUINIERS- EN BLOEMISTEN VER. D.V.V. Voorzitter M. Galjaard jubileert. De gister-avond gehouden ledenvergade ring in café Royal van de Tuiniers- en Bloemistenvereeniging „Door Eendracht Verbonden", droeg een bijzonder karakter. De voorzitter, de heer M. Galjaard, her dacht het feit 25 jaar geleden tot voor zitter te zijn bencemd. De heer P. Ph. van de Blom, 2e voorzitter, sprak den ju bilaris hartelijk toe en bood hem namens het bestuur en leden een prachtig bloelen de Azalea aan. De heer Galjaard bedankte voor deze hulde. Voorloopige plannen tot viering van het 50-jarig bestaan der vereeniging werden besproken, terwijl een verloting van hees ters, belangloos aangeboden door de firma Gebr. Ravensbergen te Hazerswoude, werd gehouden, welke velen reden tot blijdschap gaf. In de Maart-vergadering zal door den heer E. J. H. Cunaeus een lezing worden gehouden over het onderwerp „Zaadbloe- I men voor den Tuin,"

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1