STADSNIEUWS Buitenland Iet Prinselijk paar te Boedapest WOENSDAG 10 FEBRUARI 1937 No. 23582 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Ilsie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Auto op drie wielrijders ingereden Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets.'per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week J .Vf?: f. 0.1® Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) Het Prinselijk Paar is gisterochtend, zooals wij nog hebben gemeld, per auto uit Krynica vertrokken. Het afscheid is daar bijzonder hartelijk geweest. De directeur der hotel- en bad-ondernemingen Nowotarski, de zanger Jan Kiepura en diens vrouw Martha Eggerth, boden Prinses Juliana bloemen aan. De schoolkinderen stonden voor het hotel opgesteld. Zij wensch- ten het Prinselijk Paar een goede reis. Prinses Juliana en Prins Bernhard werden tot de' grens vergezeld door den vertegenwoordiger van het Ministerie van Buitenland- sche Zaken, Zaleski. De reis is gemaakt via Tsjecho-Slowakije. Omstreeks halfdrie gistermiddag werd de Hongaarsche badplaats Lilla-Fuered be reikt, waar twee uur werd vertoefd in hotel Palota. Daarna werd vertrokken naar Boedapest. Het Prinselijk Paar arriveerde daar des avonds om halfnegen en nam intrek in het Gellert-hotel. De Prins en de Prinses denken drie tot vier dagen te Boedapest te verblijven. ADRES AAN DEN RAAD. Van den heer I. Zandvoort. lan den raad der gemeente Leiden is instaand adres verzonden: :t eerbiedig te kennen: Isaac Zandvoort Gwzn., wonende te |.-Gravenhage; dat verzoeker is eigenaar van het perceel I Ir Leiden aan de Maarsmanssteeg No. 12; I dat verzoeker In dit perceel het slagers- |l<drijf uitoefent; dat dit perceel tengevolge van de uit voering van werken ten behoeve van den I stadhuisbouw ln zoodanige mate was ge- Ischeurd en verzakt, dat het dreigde in te I storten, waarom het verzakte achter- I touw op bevel van de Bouwpolitie is afge- I broken en in een tijdelijke afsluiting van het voorgebouw is voorzien; I dat verzoeker genoodzaakt is geweest zijn I bedrijf in een veel kleinere ruimte uit te I «tenen dan voorheen en verschillende in- Istallaties van het achtergedeelte naar het Ivoorgedeelte van het perceel heeft moeten I doen overbrengen dat verzoeker aanvankelijk is voorgespie- I geld. dat deze noodtoestand slechts korten I tijd zou duren, doch hij in de bij hem ge- I wekte verwachting ernstig is teleurgesteld 1 nu die toestand reeds een jaar duurt en I hem ook thans het herstel van den vori- I Sen toestand zelfs nog niet in uitzicht 1 TOdt gesteld; dat verzoeker door het feit, dat hij een deel varl 2ijn perceel mist, groote schade lijdt onder meer, omdat het perceel voor zoover tot woning bestemd, niet bruikbaar is en hij zich alle rechten voorbehoudt, roowel tegen de gemeente als tegen ande ten, die eventueel voor de gevolgen van Sepleegde verzuimen jegens verzoeker aan- -'prakelijk zullen blijken; dat, daar de schade voor hem iederen 'ag grooter wordt, verzoeker zich wendt tot uwen raad met het dringend verzoek het erheen te leiden, dat de gemeente ver- voohers perceel weer in den vroegeren toestand herstelt; dat de gemeente dit doende het ontstaan van meer schade voorkomt en de gemeente, wanneer het blijkt, dat anderen de schade door de werkzaamheden op het stadhuis terrein geleden, zullen moeten vergoeden, de schade op die aansprakelijke personen tal kunnen herhalen; dat de raad naar verzoeker hoopt en vertrouwt aan zijn verzoek een willig oor ta verleenen; immgrs ervan doordrongen aal zijndat verzoeker als middenstander met de dupe mag worden van een toestand aan welks ontstaan hij geheel onschul dig is. «"taffli waarom verzoeker zich. wendt wt den raad met verzoek ter voorkoming vat verdere schade te besluiten, dat het Pdtceel Maarsmanssteeg no. 12 voor reke- tiw t van de Semeente Leiden in den ouden ffhad wordt hersteld overeenkomstig net door de door den president der Arron- Dements-Rechtbank te 's-Gravenhage en jmde deskundigen uitgebracht rapport a.Ki. armee hiet he wachten tot door scherf s 2a' z^n beslat, wie uiteindelijk de nade, aan verzoeker veroorzaakt, zal "weten vergoeden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. vwu-e InschrijvingN V. Bouwmaat- »ijk "Dulnweg", Duinweg 47, Noord- YolÜfJ Staatscr.: 21 Januari 1937. Bij- v°epel nr. 71 "irec'eur G H Krau N0Ordwijk. lw«e msarissenP. van Hoorn en J. "hyndam, Noordwyk. ^hseliappelijk kapitaal; f. 5.000.—, tvan geplaatst en gestort; f. 1.000. GOUDEN DOCTORAAT. Maandag a.s. zal het vijftig jaar gele den zijn dat dr. G. Postma te Deventer, oud-leeraar aan H.B.S. en Gymnasium te Deventer, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de Wis- en Natuurkunde. CHR. BESTURENBOND. De heer T. S. Goslinga over de Ongevallenwet. In het gebouw Patrimonium werd gis teravond door den Chr. Besturenbond een vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer T. S. Goslinga, voorzitter van den Raad van Arbeid met het onder werp: „Wat gaat er met onze Ongevallen wet gebeuren". Bij verhindering van eersten en tweeden voorzitter, stond deze samenkomst onder leiding van den voorzitter van de Studie club van den Besturenbond, den heer D. Hendriks. Bij opening las deze een gedeel te uit Gal. 6 en Lukas 14 om aan de hand hand hiervan een kort inleidend woord uit te spreken, waarbij hij o.m. gelegenheid vond te wijzen op 't Schriftwoord ..Draagt elkanders lasten". Hierna was het woord aan den heer Gos linga, tot het houden van zijn inleiding, welke rede vrijwel gelijkluidend was aan die. welke spr. eenlge weken geleden uit gesproken heeft voor de Ver. van den Chr. Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand en waarvan wij indertijd uitvoe rig verslag gaven. Begrijpelijkerwijs was de inleiding ditmaal meer ingesteld op het terrein van de arbeidersbeweging. Na een korte pauze was er gelegenheid tot vragen stellen. Op gebruikelijke wijze volgde ten slotte sluiting der vergadering. KRONIEK DEK STAD LEIDEN. De N.V. Fabriek van lakens en wollen stoffen J. J. Krantz en Zoon, alhier, zond ons een keurig verzorgd boekje, dat den bovenstaanden titel draagt en dat met me dewerking van het Leidsche gemeentebe stuur werd uitgegeven bij „De Archivaris" te 's-Gravenhage. De burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen schreef eenige woorden ter aanbeveling van deze kroniek, welke, zoo als hij zegt. voor tal van menschen van waarde zal zijn en bij velen de belang stelling voor de Sleutelstad wakker roe pen. De tekst werd verzorgd door den oud- directeur van Gemeentewerken, ir. G. L. Driessen, hetgeen een waarborg mag hee- ten voor de nauwgezetheid, waarmede de vele historische gegevens betreffende het ontstaan en de ontwikkeling onzer stad, werden verzameld en geordend. Achtereenvolgens werden bijzonderheden medegedeeld over de belangrijkste gebou wen uit den eersten tijd, waarna in groote trekken wordt verhaald van den geduri- aen groei der Sleutelstad en na 1674 van de afname van het Inwonertal. Een apart hoofdstuk wordt gewijd aan de plaatselijke textielnijverheid, welke zoo nauw samenhangt met Leiden's opkomst, terwijl slechts een zeer bescheiden plaats is ingeruimd aan het bedrijf, dat tot deze lofwaardige uitgave het initiatief nam. Een groot aantal illustraties, grooten- deels naar origineelen, berustend in het Gemeente-archief, verhoogt de aantrekke lijkheid er van. op Woensdag 17 Februari e.k., des namiddags van 2 tot 3 uur, wordt in een van de lokalen van het gebouw Mare 13a, waarin is gevestigd het bureau van den Geneeskundigen Dienst, gelegenheid ge geven tot kostelooze inenting en herinen ting tegen pokken. Eén doode en één zwaar gewonde te St. Michielsgestel In den afgeloopen nacht om één uur is nabij het buitengoed „Hemelrijk" onder St. Michielsgestel een auto op een drietal wielrijders ingereden, waardoor één persoon gedood werd en een ander zware verwondingen opliep. Op genoemd tijdstip reden drie jongemannen per rijwiel van Den Bosch naar hun woning in St. Michielsgestel. Ter hoogte van het buitengoed „Hemel rijk" naderde uit tegenovergestelde richting een personenauto. De chauf feur reed links van den weg, terwijl slechts één lamp brandde. Hij reed recht op het groepje in. De gevolgen waren ontzettend. Een der jongemannen, Van der Berselaar, werd op slag gedood, terwijl M. van der Groenendaal ernstig gewond bleef lig gen. De derde wielrijder een broer van Van der Groenendaal liep slechts enkele schrammen op. Hij begaf zich onmiddellijk naar de nabij gelegen woning van den landbouwer Visschers, die op zyn beurt geestelijke- en genees kundige hulp inriep en de politie van het gebeurde in kennis stelde. Toen een dokter op de plaats van het ongeluk arriveerde, was Van den Berselaar reeds overleden. M. van den Groenendaal bleek zwaar gewond te zijn. Hij had o. m. een hersenschud ding opgeloopen. Hij werd naar de ouderlijke woning vervoerd. Zijn toe stand is redelijk. De burgemeester van St. Michiels gestel heeft onmiddellijk na het onge luk de aanhouding van den chauffeur van de personenauto, die na het onge luk was doorgereden, verzocht. De politie van 's-Hertogenbosch vond vrij spoedig in een garage aldaar een auto, die sporen van een aanrijding vertoonde. De chauffeur was echter met een andere auto vertrokken. Toen hij terug kwam. werd hij aan een streng verhoor onderworpen. De man - zekere H. uit Den Bosch - bekende de aan rijding te hebben veroorzaakt. Hij werd hierna in arrest gesteld. BEKNELD GERAAKT. Hedenmorgen omstreeks kwart, voor tiert is de 18-jarige A. de L. uit Leiderdorp, werkzaam in de machineherstelplaats van den heer L. den H. aan het Galgewater, door eigen onvoorzichtigheid, met zijn rechterduim bekneld geraakt tusschen een electrische slijpmachine, waardoor dit lichaamsdeel vrij ernstig werd gekwetst. De E.H.D. vervoerde den jongen voor behandeling naar het Academisch Zieken huis. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen wijsbegeerte de heer J. Koekebakker (Am sterdam); doctoraal examen wis- en na tuurkunde, hoofdvak scheikunde mej. W. J. v. d. Broek (Wassenaar); en voor het candidaats-examen wis- en natuurkunde letter F de heer D. Hoegen <Den Haag). GEVAARLIJKE VLIEG-MANOEUVRES. Hedenmiddag werden de bewoners van de De Genestetstraat opgeschrikt door een vliegtuig, dat zeer laag over de huizen vloog, zoo laag, dat velen zelfs abusievelijk aan een noodlanding dachten en den Haag weg opliepen. Wij willen speciaal de aandacht vesti gen op het gevaar, aan dergelijke vliegma- noeuvres verbonden. DE ALGEMEENE TOESTAND VON RIBBENTROP MORGEN BIJ HALIFAX. Ongerustheid in Roemenië. Thans staat vast, dat de Duitsche am bassadeur, von Ribbentrop, morgenmiddag op het Foreign Office door lord Halifax zal worden ontvangen. Sommige personen, die tegenwoordig wa ren bij de „levee" van den Engelschen ko ning, deelden mede, dat de Duitsche am bassadeur en de overige leden van de Duit sche ambassade, die hem vergezelden, den koning groetten door den rechterarm op te heffen met de palm van de hand in de richting van den vorst In verband hiermede herinnert men er aan, dat von Ribbentrop, bij het overhandi gen van de geloofsbrieven den koning op gelijke wijze heeft gegroet, hetgeen toen werd gecritiseerd door het grootste deel van de pers als in tegenstelling met de etiquette van het hof van Sint James. Debatten naar aanleiding van het boek van den Tsjechischen gezant Sjeba, hebben in den Roemeenschen Senaat aanleiding ge geven tot beschouwingen van de buitenland- sche betrekkingen van Roemenië in het al gemeen, en in het bijzonder van die tot Zuid-Slavië. De publieke opinie is veront rust door de geruchten dat er, behalve een verdrag tusschen Zuid-Slavië en Bulgarije, ook een verdrag tusschen Zuid-Slavië en Hongarije tot stand zou zijn gekomen. Al worden de geruchten omtrent dit laatste verdrag tegengesproken, zoo blijven er toch genoeg redenen tot ongerustheid over, met name de actie die door een buitenlandsche mogendheid tegen Tsjecho-Slowakije wordt gevoerd, en die dit land onder verdenking van communisme tracht te brengen (Waar mede natuurlijk Duitschland wordt bedoeld) De ontevredenheid over de diplomatieke activiteit van Zuid-Slavië komt duidelijk tot uiting in de woorden van den vroegeren premier Iorga: „Wij moeten ons zelf verde digen. wanneer onze bondgenooten ons in den steek laten." In regeeringskringen verzet men zich tegen dergelijke „betreurenswaardige uit latingen" en verzekert men tegenover de oppositie en de persoonlijke tegenstanders van Antonescu, dat de politiek, zooals Titu- lescu die heeft gevoerd, ongewijzigd zal wor den voortgezet. De democratische bladen zijn van mee ning, dat zij, die op het oogenblik de bui tenlandsche politiek van Roemenië willen wijzigen, allereerst beoogen, de Kleine En tente te vernietigen. BELGIË Gevecht in de Kamer. De directie der Ned. Spoorwegen heeft gisteren eenige werken aanbesteed, welke verband houden met de spoorwegwerken te Amsterdam. Bij een dier werken, het maken, leveren en stellen van het ijzer werk van den onderdoorgang in den Beu kenweg met gelaschte constructie en met vrije keus werklieden, was de laagste in schrijver de N.V. Hollandsche Constructie Werkplaatsen alhier voor f. 18.030. De socialisten vergaderen. In de vergadering van de Kamer is het gistermiddag zeer rumoerig toegegaan naar aanleiding van een verzoek om inlichtin gen van een Rexistischen afgevaardigde over de houding van den president dei- Kamer. Kamiel Huysmans. tijdens zijn reis door Spanje. Er ontstond een algemeene verwar ring, waarbij socialisten en Vlaamsch- nationalistsn elkander vuistslagen toe dienden. Afgevaardigden gooiden elkander dc reglementsboeken der Kamer naar het hoofd. De vergadering moest worden ge schorst. De Libre Belgique meldt nog. dat Max, de burgemeester van Brussel en de minister van openbare werken tijdens de kloppartij door vuistslagen in het gezicht licht ge wond werden. Een half uur later werd de zitting her opend. De Kamer heeft definitief besloten, dat president Huysmans vandaag, tijdens de debatten over de begrooting van buiten landsche zaken, een verklaring zal afleggen over zijn reis naar Spanje. Vandaag komt de algemeene raad van de socialistische partü bijeen. Deze vergade ring zal van groot belang zijn voor de orienteering van de Belgische socialistische partii en dientengevolge voor de nationale unie. Er zullen twee richtingen tegenover el kander komen te staan De 'een wordt vertegenwoordigd door Debrouckere. Van- dervelde en Camille Hymans, die trouw ge bleven 2iin aan de zuivere partijdoctrine, de ander door de Man en Spaak. In een interview met de .Indenendance Beige" heeft SDaak een definitie gegeven van een .nationaal socialisme". Hii bepleitte daarbij didariteit tusschen de verschillende so ciale klassen, in tegenstelling met de op vatting van den klassenstrijd. BINNENLAND. De minister over de moeilijkheden in het bakkerijbedrijf. (4e Blad). Gouden regen in Indische rubberstreken. (3e Blad). Eerste Kamerleden over de spellingkwesr^. (3e Blad). Fokker's nieuwste gevechtsmachine zal binnenkort de eerste vluchten maken. (3e Blad). Ons Parlementair Overzicht. (3e Blad). Engeland niet naar de Haagsche conferen tie. (Binnenland, 4e Blad). Mislukte overval op een postauto te Den Haag. (Gemengd, 3e Blad). Oude vrouw overvallen te Budel; de dader gearresteerd. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Morgen zal von Ribbentrop door Halifax worden ontvangen. (Buitenland, le BI.) Ongerustheid in Roemenië over de houding van Zuid-Slavië. (Buitenland, le BI.) De gouverneur-generaal van Zuid-Afrika Duncan, in den adelstand verheven. (Buitenland, le BI.) Een politieke rede van Trotzky. (Buiten land, le BI.). Vechtpartij in de Belgische Kamer. (Bui tenland, le BI.). De wijzigingen in het Japansche kabinet. (Buitenland, le BI.) Ernstige vliegramp aan de kust van Cali- fornië. 11 slachtoffers. (Luchtvaart, 2e BI.) Autobus-ongeval bij Manilla eischt 23 doo- den. (Buitenl. Gemengd. 3e Bl.) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DUITSCHLAND Opleiding van specialisten in Russische kwesties. De nationaal-socialistische autoriteiten zijn voornemens te Berlijn een lyceum op ic richten voor de opleiding van specialis ten in Russische kwesties. Men motiveert dit met de verklaring, dat de sovjets niet eeuwig aan de macht zullen blijven en men weet niet. welke cultureele en econo mische moeilijkheden voor Duitschers in Rusland ontstaan. ENGELAND Runciman over zijn besprekingen in de Vereenigde Staten. In antwoord op een vraag heeft de minister van handel, Runciman, in het Lagerhuis gezegd: „Ik heb meermalen gelegenheid gehad, op niet-officieele wijze met- president Roosevelt en minister Cordell Hull van gedachten te wisselen over aangelegenheden, die voor heide staten van belang zijn. Het is echter nooit de bedoeling geweest, dat ik over een be paald onderwerp zou spreken. Na de ver- sdhillende besprekingen, die ik over han delskwesties heb gehad, is het gebleken, dat nader moet worden onderzocht of er een hechte basis aanwezig is voor het voeren van onderhandelingen over een wederzijdsch handelsverdrag. Ik hoop, dat mijn bezoek aan de Vereenigde Staten tot gevolg zal hebben, dat de economische samenwerking tusschen beide staten ver gemakkelijkt wordt. POLEN Een milliard zloty voor nationale verdediging. De Sejm heeft gisteren eenstemmig het door den vice-minister-president en den minister van financiën, Kwiatkowski, ont worpen groote beleggingsplan in tweede en derde lezing aangenomen, alsmede het wetsontwerp, waarbij in den loop der ko mende vier jaren een miliard zloty aan het fonds voor de nationale verdediging wordt toegevoegd.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1